m Spoedige aanleg van fietspad Den Hoorn? „Jongeren, help Kramer nu uit de problemen" I'II.AYNIMIWS Schade aan jachthaven weer hersteld „Platoon" rote keus Ip's in euwe muziekzaak 'omfiets gestolen nieling in jeugdherberg sctificatie „WAT IK ZEGGEN WOU.." Wat is dat met die haan?! Texel tegen tol Hoornder feest over oude loodsmannen Aankleden Opgave voor bejaardentocht Geslaagd Actie Jeugd- en jongerenwerk Geslaagd Deelname Texelaars NH fokveeveiling Terrasstoelen Dief bij de tijd IJsclub krijgt nieuw gebouw Afslanken onder begeleiding Zon, maan en hoog water Zelfwerkzaamheid schapenfokdag I* jiJDAG 4 SEPTEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ründernemers-aktiviteiten „I li een muziekwinkel rijker: |0l,ter Decibel Records", een de girttraat In Oosterend. Elpees lin da hoofdmoot van het ult- breldo assortiment. Veel tweede el platen, maar ook alle nleu- jlbums zullen verkrijgbaar zijn. prti zijn exploitanten Ger Schfl- ,n Carel Dorst van plan om In- gmentan en onderdelen daarvan pgrsnaren, drumstokjes, etc.) te ,n varkopen. Zaterdag opent het nkeltje voor het eerst de deur „publiek. tófer |31) en Dorst (25) zijn op Texel ünd van hun verkoopactiviteiten op ele zomermarkten. Het plan om (hun assortiment ergens op Texel winkeltje te beginnen raakte via markten in een stroomversnelling, klant informeerde nieuwsgierig „hun winkeltje zich bevond. Toen hoorde dat er nog geen geschikte mie was gevonden, gaf deze klant gouden" tip: in Oosterend was „bloemenwinkeltje „d'Orchidée" van „maar leeggekomen. De volgende de zaak rond. iwee starten niet zomaar" deze Zij zien een gat in de markt en men bogen op enige ervaring. Eer- dreef Schafer namelijk in Spijkenis- ileen platenzaak. Na een jaar (het loan september 1986) was hij ech- min of meer gedwongen te stop- Hij had samen met z'n vrouw het winkeltje gestart vanuit een "is Haring met de belofte van de sociale st om hem gedurende anderhalf ie blijven steunen. Na negen enden werd de uitkering echter in- rokken. „Alles wat je dan in negen enden hebt opgebouwd, is in drie anden weg." Qua verkoop had de goed gedraaid. Drost was op een jeven dag binnengestapt en was ima niet meer weg te slaan. Voor- muziekfreak Schafer met het win- je begon, haalde hij zijn broodwin- uit het spelen in diverse bands en werk als „roadie" bij concerten, or deze activiteiten was het voor jarenlang onmogelijk om de wens ach met zijn vrouw en drie kinde- op Texel te vestigen (waar de hafers al tien jaar met regelmaat imen), in vervulling te doen gaan. Brede collectie twee veronderstellen een zeer bre- collectie platen te kunnen aanbie- Dat komt omdat ze hun inkopen doen bij de door het hele land spreide distributiemaatschappijen, ion van grote maatschappijen, maar van kieine onafhankelijke labels en «rtplaten kunnen dan zelf worden taald. Als er een contract zou wor- gesloten met platenmaatschappij- of inkooporganisaties dan is het ider eenvoudig om zelf de keuze te kon welke Ip's in huis worden ge lid, aldus Schafer. Wat de nieuwe betreft, is het de bedoeling om ge- Ideld goedkoper te zijn dan de mo- nteel gebruikelijke verkoopprijs van streeks f25— Compactdiscs zullen (verkrijgbaar zijn, maar nog niet in te mate. Dat aandeel kan wel toe- tan, als de vraag ernaar groot is. )40-singletjes zullen niet worden «getroffen in de platenbakken. „Dat kwetsbaar. Meer dan de helft van platen die in de tipparade komen, iltde top niet en kan in de uitver- tpbakken. 12 inch-singles zijn inte- santer." Naast pop, zijn ook jazz en es redelijk vertegenwoordigd. Klas- i nog niet, maar ook dat is afhan- Ök van de vraag. platen en asseccoires voor mu- b'nstrumenten, zullen ook posters shirts verkrijgbaar zijn, alsmede edehands strips en boeken. Scha- „lk hoop dat de mensen er de tijd nemen, wij zorgen wel voor een bie koffie. Ze mogen gerust een Ie stapel platen komen afluisteren te een lp willen kopen, 't Is toch 'de als je thuiskomt en je hebt spijt wat je hebt gekocht." 1 een 22-jarige Cocksdorper is in 1 weekend een brommer van het b Honda, type MT 50 gestolen. De ""fiets stond bij het reddingboot- ls Het nummer van het verzeke- isplaatje is MLP 145. Wie inlichtin- 1 heeft kan zich melden bij de poli telefoon 02220-2644. ■e meisjes, uit Hattem en Heerde, woensdag enkele vriendjes uit- id in jeugdherberg Eijercoogh, k" de wens van de beheerder. Zij 'ten voor f50,— schade aan. Dit werd later' door de dames loed. de ontwerper van het door de ^termann-jeugd" gemaakte speel- 'Ul9 in het Krimbos werden wij j'd geïnformeerd. Het was niet C. Alkema maar de heer Dirk uit De Waal. Dinsdag ward bij da ingang van da Jachthaven het weggespoelde asfalt vervangen. Te zien Is hoe het waterdoorletende kunststof weefsel dat als onderlaag voor het asfalt dlant. op de dljkgloollng Is aangebracht. Op de voorgrond links Aad ven Llere die opnemen maakt voor het Oude- schllder vldeojourneel (Foto Dirk Kuiter). door pijpen die in de dam worden ge maakt. De dambreuk heeft meer dan een week vertraging opgeleverd. De schade ligt tussen de dertig en vijftig duizend gulden. De aannemer is verze kerd tegen dergelijke pech maar dat maakt in dit geval weinig uit, want hij draagt een eigen risico van f50.000,—. BACVEN WW LEZERS - BUITEN VtfbLNTWOOWOELUXHEO WW 0€ REO«TÏ Zo'n driekwart jaar tracht de op de kerktoren aan de Binnenburg tronende haan ons wijs te maken, dat de wind non-stop uit het noordwesten komt. Dat zou ons juttersgilde wel aanstaanl Er is al eens geprobeerd de saboteren de haan tot de orde te roepen, waarbij een gigantische kraan werd gebruikt. Het succes was evenwel van zeer kor te duur. Je vraagt je af „Is er dan geen smid in het land..." Jawel: neemt u eens contact op met die vak man in ons knusse De Waal. Volgens ondergetekende is een en ander voor hem een koud kunstje. Zoals een halve eeuw geleden, teken ik met „J." Jan de Waal, Den Burg P.S. Kan ie meteen een paar wijzertjes in het gelid brengenl Texel is tegen tolheffing voor de nieuw aan te leggen tunnels onder het Noordzeekanaal. De samenwerkende Kamers van Koophandel in Noordhol land hebben per brief geprotesteerd te gen het besluit van het ministerie van Verkeer en Waterstaat over de tolhef fing en het Texelse college ondersteunt hun protest. Texel zal direct en indirect gevolgen ondervinden als tol wordt ge heven bij tunnels onder het Noordzee kanaal. De gemeente zal het ministerie daarvan op de hoogte brengen. Het Hoornder feest belooft dit jaar extra spannend te worden. Op za terdag 19 september is het weer zover. Om half negen wordt begon nen met muziek vanaf de toren. Dat is het startsignaal voor een dag vol spelletjes en „geheimzinni ge" opdrachten, die in het teken staat van de Hoornder loodsen uit vroeger tijden. Eens in de twee jaar wordt het Hoorn- der feest georganiseerd door de feest commissie, die verantwoordelijk is voor alle festiviteiten in Den Hoorn. Deze commissie bestaat uit drie personen met nog een aantal trouwe vaste medewerkers. Het is de bedoeling dat ploegen van 8 S 9 personen worden gevormd die tij dens het feest tegen elkaar in het strijdperk treden. Men heeft eerst ge dacht over een soort wijk tegen wijk- spel, maar omdat in Den Hoorn niet echt sprake is van wijken, koos de or ganisatie voor ploegen die naar wille keur mogen worden samengesteld. Het dagprogramma bevat veel behen digheidsspelletjes. Het is aan te beve len de ploegen samen te stellen uit personen van alle leeftijdscategorieën, dus ook kindenen, want sommige spel letjes lenen zich bij uitstek voor jeugdi ge deelnemers. Een week voor het feest worden de opdrachten aan de ploegen bekend gemaakt, zodat men zich enigszins kan voorbereiden. Eén opdracht loopt als een rode draad door het hele programma heen. Over het avondgebeuren hult de orga nisatie zich nog in stilzwijgen. Er zal een opdracht moeten worden uitge voerd door de ploegen, die in het te ken staat van de oude Hoornder loodsmannen, meer willen ze niet loslaten. Voor de winnende ploegen zijn prijzen in natura. De teams kunnen zich aanmelden bij Willem Duinker (02226) 401 of 252, Willem Wiertz (02226) 262, of Johan van Vijfeijken (02226) 495. De schade, die vorige week ont stond toen, als gevolg van het on- derspoeld raken van de afsluitende dam, de nieuwe jachthaven voortij dig vol water stroomde, is hersteld. Nadat de dam opnieuw was aange legd, werd de haven met twee pompen in enkele dagen leegge pompt. Dinsdag werd de weg gespoelde asfaltglooiiing bij de in gang vervangen en werd begonnen met het plaatsen van de resterende steigerpalen. Bij de „dijkbreuk" was ongeveer 1500 m' zand in de nieuwe haven gespoeld. Met sho vels is dat er allemaal weer uitgeschoven. Het was de bedoeling om de haven vandaag weer rustig te laten vollopen Overigens is de aanleg van de nieuwe jachthaven voorspoedig verlopen. Het aantal geplande werkdagen is tot dus ver niet overschreden, ondanks de langdurige winter en het wegvallen van de asfaltleverantie in de bouwvak vakantie. Dat het niet is gelukt om de haven deze zomer al in gebruik te ne men, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, komt omdat de aanbesteding veel tijd heeft gevergd, waardoor veel later is begonnen met de uitvoering. De afronding van het werk is nu een kwestie van weken. Voor Texel maakt het niet zoveel uit, want het wa tersportseizoen is toch al voorbij. Het is de bedoeling de officiële opening begin juni te houden in de periode dat Het ziet er naar uit dat de provin cie spoedig met geld zal komen om de aanleg van het fietspad langs de Hoornderweg mogelijk te maken. De gemeente zal daarom alvast de planologische beletselen voor het pad uit de weg ruimen. Het fietspad kost ongeveer 1,4 mil joen. De gemeente rekent op een pro vinciale subsidie van 90 procent. Vol gens het bestemmingsplan is een fietspad niet toegestaan, dus moet een artikel 19 procedure worden ge voerd. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid ging woens dagavond akkoord met het voorberei- dingsbesluit dat in zo'n geval door de gemeenteraad moet worden genomen. Dat voorbereidingsbesluit heeft betrek king op het hele wegtracee tussen Den Burg en Den Hoorn met brede stroken ter weerszijden, zodat men bij het uitwerken van het plan alle ruimte heeft. Bij Den Hoorn zal het pad langs de Kleiweg lopen en kan dan aanslui ten op het (te verbreden) fietspad van de Rommelpot. Het is te verwachten dat de voor het pad benodigde grond van de diverse eigenaars kan worden overgenomen. Op één persoon na (die er nog over moest nadenken) hebben alle grondei genaars tegenover de dorpscommissie van Den Hoorn verklaard tot verkoop bereid te zijn. De politie is dinsdag opgetreden tegen naaktrecreatie op stranden waar dit niet is toegestaan. Geheel ontklede personen werden verzocht zich naar de strandgedeelten te begeven waar naaktrecreatie wel is toegestaan, of anders wat aan te trekken. Op zaterdag 26 september wordt een rondrit voor bejaarden uit Oosterend over Texel gehouden. Hiervoor kan men zich opgeven bij Anja Koot, tele foon 02223-283 of bij Henny Kalis, te lefoon 02223-310. Laurens Tuinema uit Den Burg is geslaagd voor zijn doctoraal Theologie aan de Universiteit van Utrecht. Aan de Universiteit in Amsterdam is Bart Schraag afgestudeerd in schei kunde, met als specialisatie biochemie. de aandacht van (water)sportminded Nederland al op Texel valt door de proloog en eerste etappe van Olym piad Tour (zaterdag voor Pinksteren) en de catamaranronde om Texel (zater dag 18 juni). Dat is gunstig om pro motionele redenen, vooral als een hooggeplaatste Nederlander bereid zou zijn de openingshandeling te verrich ten. Gemeente en watersportvereni ging hebben er veel belang bij dat de grotere klandizie die voor het rendabel exploiteren van de haven nodig is, zich zo snel mogelijk aandient. Belan grijkste concurrent voor Texel is Ter schelling, waar ook een nieuwe jach thaven in de maak is. Eén van de voordelen die de Texelse haven biedt is dat daar voor elke boot een „box" be schikbaar is, zodat men direct vanaf de steiger op zijn schip kan stappen en dus niet over andere boten hoeft te lopen. Meer dan de helft van de zwoegervrije schapen die donderdag 10 september op de elite-fokveeveiling in Purmerend worden aangeboden, is afkomstig van Texel. Op deze Provinciale Fokveedag en Veiling presenteren de Noordhol landse topfokkers hun beste dieren. Onder hen exemplaren van de Texe laars P. Verberne (twee ooien), C. Kik kert (een ooi en ram), C.A. Comman deur (twee ooien), Mts. Tjepkema en Zn (twee ooien), Gebr. Kooiman (een ooi) en M.C. Hin (een ram, gefokt door L.C. Eelman). Eelman was ook de fokker van een ram die door eige naar P. Donker uit Twisk zal worden geveild. De veiling begint om 12.00 uur. Tijdens het weekeinde werden door onbekenden vijf witte terrasstoelen voor het politiebureau van De Koog achtergelaten. Vermoedelijk zijn deze afkomstig van een horecagelegenheid uit het dorp. De politie verzoekt de ei genaar om zich te melden. Voorts be vindt zich al sinds een maand of twee een tweewielig karretje in het bureau, waarschijnlijk eveneens afkomstig van een Koger ondernemer. In vijf minuten heeft een snelle dief een reiswekker gestolen van een 46-jarige vrouw uit Den Burg. Zij had het nieuwe wekkertje in de verpakking in haar fietstas gestopt en ging vervol gens even een winkel binnen. Toen zij na vijf minuten terugkwam trof zij al leen de verpakking nog aan. ledereen die ooit met het werk van Jeugdwerkbegeleider Jan Kramer Jn aanraking Is geweest, wordt ver zocht een bezwaarschrift In te die nen tegen het gewijzigd sociaal- cultureel jaarprogramma, waarin staat dat de gemeente per 1 janua ri geen subsidie meer voor Kra mer's functie wil geven. Deze oproep doet het bestuur van de Stichting Jeugd- en jongerenwerk Texel. Tal van instanties en (jeugd) verenigingen zijn inmiddels aange schreven. Het bestuur hoopt echter vooral ook op reacties van perso nen die men nfet heeft aangeschre ven: jongeren die ooit in de proble men zaten en toen van de jeugd werkbegeleider hulp hebben gekregen. Voorzitster van Jeugd- en jongeren werk Marian van der Burgh hoopt dat de betreffende jongeren zich niet zul len schamen om een bezwaarschrift te sturen. „Ik hoop dat ze hun nek dur ven uitsteken. Jan Kramer heeft hen destijds geholpen, nu helpen zij hem hopelijk." Deze gevallen van hulpverle ning vormen de onbekende kant van Kramers werk, waarop volgens het De IJsclub Den Burg krijgt een nieuw en ruim onderkomen op het ijsbaanterrein bij de Emmalaan. Het wordt een betonnen gebouw met een oppervlakte van 60 m' dat zal worden betimmerd met houten rabatdelen, zodat het er aardig uitziet. Volgens het bestemmingsplan zou het gebouwtje daar niet mogen komen, maar daaraan wordt een mouw gepast door middel van een artikel 19-procedure. De gemeenteraad zal dan een voorbereidingsbesluit moeten nemen. Het ziet ernaar uit dat dit geen problemen geeft, want de raads commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid ging woensdagavond met het bouwplan akkoord. Het gebouw zal door de IJsclub wor den gebruikt voor opslag (o.a. van de hekken waarmee de ijsbaan 's winters wordt afgesloten) en tevens als kassa; kantoor- en vergaderruimte. Er zal ook gelegenheid zijn voor het onderbinden van de schaatsen. ondememers-aktiviteiten Slank '82 start aan nieuwe begelei dingscursus afslanken in Den Hel der. Bij voldoende deelname (mini maal 20 personen) wil mevrouw Visser ook op Texel een cursus starten, eind september op dins dagmiddag 14.30 uur. De doelstelling van de cursus is men sen met eetproblemen (overgewicht) te begeleiden en stimuleren naar een aanvaardbaar gewicht. Tijdens de cursus wordt geleerd met de gewone pot mee te eten zonder lif- lafjes of extra aankopen van bepaalde voedingsmiddelen. Wanneer men zich houdt aan de richtlijnen kan men zon der extra moeite in één maand gemid deld twaalf pond afvallen. Inschrijfgeld f10,—cursusgeld f7,50. Voor informa tie bellen naar mevrouw Visser op maandag of dinsdag, tel. (02230) 34058. Voor aanmelden bellen naar mevrouw Gieles, tel. (02220) 3259. stichtingsbestuur bij degenen die nu over de subsidiestopzetting hebben besloten maar heel weinig bekend is. Van der Burgh: „Wat in onze ogen het belangrijkste is, is dat onze jeugdwerk begeleider in de loop van de tijd een vraagbaak is geworden voor een flinke groep jongeren en hun ouders. Jonge ren met diverse problemen die je liever niet aan de grote klok hangt (versla vingsproblemen, van huis weglopen) en daardoor niet bekend zijn bij het publiek. Kramer heeft voor hen bemid deld en verwezen naar diverse instan ties. Hij verzorgde de eerste opvang." Volgens het stichtingsbestuur zou de gemeenteraad een verkeerd besluit ne men als de subsidie daadwerkelijk wordt stopgezet. Om dat de raad te laten inzien, worden nu zoveel moge lijk betrokkenen opgeroepen een be zwaarschrift in te sturen. „Als signaal dat het werk van de jeugdwerkbegelei der geen hobby is van enkelen, maar wel degelijk van belang is voor een grote groep Texelaars". Ook anderen die vinden dat het werk moet door gaan, kunnen een standaardbezwaar schrift afhalen. Deze zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: Den Burg: Administratie SOW, d'Ouwe ULO, tele foon 02220-4300, D. Veltkamp, Burg wal 13, 02220-2916; Oudeschild: R. Visch, Trompstraat 15, 02220-3968; Den Hoorn: M. van der Burgh, Diek 13, 02226-470; Oosterend. N. Verheij, Zwinweg 10-12, 02223-902; De Koog: E. v.d. Spek, Boodtlaan 41, 02228-951. De Cocksdorp: mevr. M. van Heer- waarden, Vuurtorenweg 61, tel. (02222) 385 De standaardbezwaarschriften moeten uiterlijk 21 september ondertekend bij deze adressen zijn terugbezorgd. Daar na worden ze bij de gemeente aange boden, Niemand is aan het standaard bezwaarschrift gebonden. Wie zelf an dere bezwaren kenbaar wil maken, heeft daarvoor de ruimte. De zon komt 11 september op om 7.06 uur en gaat onder om 20.05 uur. Maan: 7 sept. V.M.; 15 sept. L.K. Springtij: 10 sept.; doodtij: 17 sept. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 4 september 4.28 en 17.52 Zaterdag 5 september 6.32 en 19.25 Zondag 6 september 7.47 en 20.46 Maandag 7 september 8.53 en 21.58 Dinsdag 8 september 9.56 en 22.52 Woensdag 9 september 10.52 en 23.35 Donderdag 10 september 11.39 en Vrijdag 11 september 0.10 en 12.18 Zaterdag 12 september 0.33 en 12.50 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Voor de jaarlijkse schapenfokdag stelt de gemeente maximaal f5000.— ter beschikking. Tot dit be drag zal de gemeente geen kosten van diensten in rekening brengen. Verleden jaar was f8000,— nodig voor het opzetten en weer oprui men van de schapenfokveedag. Eind juli ging de gemeente ermee ak koord dat de opbouw door de organi satie zelf zal worden gedaan. Door die zelfwerkzaamheid worden de kosten aanzienlijk teruggebracht. Een pro bleem is dat de boeren op maandag geen kans zien de boel weer op te rui men. Omdat nog nooit exact is bijge houden hoeveel uren het opruimen duurt, is nog geen specificatie van een bedrag hiervoor te geven. Geschat wordt dat dit ongeveer f5000,— zal zijn. Van donderdag tot en met maandag om 20.30 uur draait in de Vergulde Kikkert „Platoon" (16 jaar en ouder) uitgezonderd op vrijdag. Dan begint om 20.30 uur het stuk „Chihuahua" van Dansgroep „De Nieuwe Danserije". September 1967. Chris Taylor heeft zich vrijwillig opgegeven voor dienst in Vietnam om het verstikkend fatsoenlij ke milieu van zijn ouders te ontvluch ten. Hij was student. Direct na aankomst wordt hij inge deeld bij een compagnie die patrouilles loopt in kleine groepjes. In brieven ver telt hij dat niemand zich om de nieu wen bekommert. De regel is hier dat er beter een onervaren nieuweling kan sneuvelen dan een doorgewinterde ou we hap. Hij ziet al snel de haat tussen de seregeanten Barnes en Elias. Bar nes is een contactarme, ijskoude vech ter, Elias toont nog enige menselijk heid, ook ten opzichte van de Vietna- mezen. Hij ziet ook de militaire onbe kwaamheid van de jonge luitenant Wolfe en de kontlikkerij van sergeant O'Neill, die zich probeert te onttrekken aan gevaarlijke situaties. Chris zijn maten komen uit het laagste milieu. Er zijn dus veel zwarten bij. Over hen schrijft Chris: „Het zijn fan tastische kerels. Niemand moet ze en toch vechten ze voor onze vrijheid". Tijdens een patrouille wordt een erva ren man van Barnes gevonden met een doorgesneden keel. Barnes koelt zijn woede in een naburig dorpje en schiet een Vietnamese vrouw dood die hem te veel jammert. Woedend stort Elias zich op Barnes en dreigt met de krijgsraad. Barnes zweert wraak. Het peloton wordt langzaam in twee partijen ver deeld. Zij die Barnes steunen, omdat zijn ervaring hen in leven houdt en zij die de menselijke Elias steunen.... Het verhaal over Vietnam is bekend. Nu heeft schrijver-regisseur Oliver Sto ne, zelf Vietnam-veteraan, in de per soon van Chris afgerekend met alle valse horoïek, die door de Amerikanen zelf gecreëerd is. Dit schokkende, maar bloedeerlijke relaas had niet eer der gemaakt kunnen worden. Gezien het succes van de film in Amerika zelf in men nu bereid de harde waarheid te accepteren.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5