(groen Zwartj- tOOjaarvan nart) Schapenfokdag: Nog meer kwaliteit jsterender toneelstuk voor iedereen te koop IQ sverstand Geld ontvreemd Winkeldiefstal Dijkstra kocht gebouw 'Vredelust' Heren gezocht voor „Anatevka" «33 .<•- -» jdvertenties, abonnementen, etc.: ^Id De Rooy BY, Postbus 11, 1790 AA Den Burg jen [02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Kt* Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren telefoon 02220 - 5472. 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.211 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1967 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398. 'U toneelstuk voor de jeugd „Bel lende", geschreven door Aris „er, Els Whyte en Ine Schrama de Toneelgroep Oosterend, is tuk uitgegeven door Vink B.V. maar. Dat betekent dat het worden gespeeld door elke toiglng in Nederland en België, raard tegen vergoeding van ,ten die voor een deel worden getaald aan de acteurs. eel aan de eigen fantasie ont- iten kolderieke jeugdstuk werd vo- november met veel succes op- Herd in Oosterend en vervolgens Sinterklaas) in Den Burg. Bremer: ,,lk wilde het stuk graag (kermen en heb toen kontakt ge- Ihtmet een auteursbureau en een wer. Dat leidde tot het besluit om stuk te drukken en uit te geven", mbende" wordt nu vermeld in de ijke toneelcatalogus, zodat het de aandacht komt van ^verenigingen die op zoek zijn leuk jeugdstuk. Een vereni- het bestelt, betaalt een op- ringsrecht dat rond de ƒ115 ligt. ;erkt door het succes heeft Aris mer voor zijn toneelgroep inmiddels nieuw stuk geschreven. Het zal in «ari worden opgevoerd. Een van oordelen van het zelf schrijven van toneelspel is dat men rekening kan den met de spelers van de groep, kan rollen bedenken die bij uit- geschikt zijn voor de betreffende kters. Toch zou de toneelgroep lerend graag over wat meer leden kikken. Er is vooral tekort aan nelijke spelers. Wie interesse heeft zich wenden tot Aris Bremer in lerend. bericht op de voorpagina van de I» krant „Miljoen verlies voor ge kte?" berustte niet op realiteit, uitblijven van rijksgoedkeuring van oogde plaatselijke belastingen leidt swaar tot forse verliezen (rond bij een vertraging van twee inden en ƒ18.000,— bij drie maan- maar dat goedkeuring zo lang op tal laten wachten dat het verlies miljoen bedraagt is wel heel on- rschijnlijk. De fout ontstond door misverstand tussen onze verslag- ren de ambtenaar die informatie thafte. Laatstgenoemde bracht het ag van één miljoen gulden wel ter ie, maar niet serieus, bedoeld om ustreren dat het bij het niet in re- kunnen brengen van verhoogde dingen verliezen ontstaan die in ekkelijk korte tijd hoog oplopen. Du leerlingen ven de lendbouweldellng ven het Beroepsonderwijs tonen de tien beste remlemmeren die ne een lengdurlge en spennende Jurering werden eengewezen. De opgaande lijn in de Texelse schapenfokkerij gaat door. Dat bleek op de gisteren gehouden jaarlijkse schapenfokdag waar de keuringsresultaten wezen op toenemende kwaliteit. Meer dan ooit geeft Texel de toon aan als bakermat van het Texelse schaap. Het is denkbaar dat op andere fokdagen die ren worden getoond die qua ontwikkeling nog sterker zijn, maar als het gaat om schapen van het perfecte type. moet men op Texel zelf zijn. Dat laatste werd namens de jury bena drukt door de heer M. Meinsma uit Oudkarspel, die als arbiter fungeerde omdat Ir. L. Zijlstra uit Alkmaar was verhinderd. Elders wordt wel eens nuk kig gedaan over de Texelse superiori teit op schapenfokgebied. In een dag blad was onlangs het verwijt te lezen dat de Texelaars de fokkerij teveel „dicteren". „Dat klinkt mij als muziek in de oren", zei voorzitter Jaap Hin van het Texels Schapenstamboek in Noordholland gistermiddag tijdens de maaltijd in hotel De Lindeboom na af loop van de keuringen. „Nu wij zien welke resultaten hier vandaag zijn be haald, kunnen we zeggen dat de Texe laars de fokkerij terécht dicteren." Ontwikkeling en type De termen waarbij schapenfokkers de plus- en minpunten van hun dieren uitdrukken zijn voor leken geheimtaal. Wat geïnteresseerden wel moeten we ten is het verschil tussen kwaliteit en ontwikkeling. De kwaliteitsaanduiding heeft betrekking op het type schaap terwijl ontwikkeling slaat op de wijze 'teen C. Commendeur met hun oudere ooien die bij de Individuele keuringen tot resp. r 9n reserve-kemp/oen werden uitgeroepen. waarop het dier uit de kluiten is ge wassen. Het is allebei belangrijk maar het een kan het ander geheel of ge deeltelijk uitsluiten. Schapen die op ontwikkeling worden gefokt, worden minder typisch en verliezen dus kwali teit, terwijl die kwaliteit nu juist op langere termijn van belang is. De „be merkingen" die daarop bij de fokdagen worden gemaakt dienen gezien te wor den als bijsturen in de meest verant woorde richting. Terug Op Texel zat het gisteren dus goed. De juryleden lieten nauwelijks negatie ve geluiden horen. Leuk op deze fok- dag was dat vermaarde fokkers expo seerden die vorige jaren niet van de partij konden zijn omdat hun bedrijven nog niet vrij waren van zwoegerziekte. Mensen als Verberne en Mantje zijn nu weer terug en bewijzen opnieuw hun vakmanschap. Tot kampioen bij de oudere rammen werd een inzending van M.C. Hin uit Oosterend aangewezen, gefokt door L.C. Eelman. De reservekampioen was ook van Marcel Hin maar was gefokt door de gebroeders Kuipers uit Wor- kum. Dat dit dier onderdeed voor de kampioen was te wijten aan de iets mindere bespiering. Bij de anderhalfjarige rammen werd een inzending van L.C. Eelman kampi oen (gefokt door D.C. Kikkert) en een inzending van fokker/eigenaar Kees Kikkert reservekampioen. De kampioensgroep oudere ooien was van C.A. Commandeur uit Den Hoorn en de reservekampioensgroep was in gezonden door P. Verberne uit Oosterend. De kampioensgroep anderhalfjarige ooien was ook van P. Verberne en het reservekampioenschap ging naar een groep van de fa. J.C. Hin en Zn. uit Oosterend. Kees Kikkert was de inzen der van de kampioensgroep ooilamme ren en van P. Verberne was de reservekampioensgroep. Bij de individuele keuringen werd een oudere ooi van P. Verberne kampioen en een dier van C. Commandeur werd reservekampioen. De kampioen bij de 1-jarige ooien was weer van Verberne en de reservekampioen van de Gebroe ders Kooiman. Ramlammeren Een belangrijk en spannend onderdeel van de keuringen was ook de uitver kiezing van de tien beste ramlamme ren. Daarvoor werden 53 kandidaten in de ring voor het raadhuis gebracht. Veertien daarvan waren deze keer door de eigenaars zelf op de nominatie ge zet en de jury had de rest aangewe zen. De dieren gaven elkaar in kwali teit zo weinig toe dat de jury het zichtbaar moeilijk had. Toen tien „min dere" dieren de ring waren uit gestuurd, stond men tegenover een buitengewoon uniforme groep dieren van zeer hoge kwaliteit. Minieme klei nigheden moesten de doorslag geven bij verdere selectie. Van het tiental dat ten lange leste overbleef waren er maar liefst zeven eigendom van Kees Kikkert uit De Westen. De drie overi gen kwamen van G. Bakker, P. Verber ne en C. Commandeur. Het beste tweetal ramlammeren van de fokdag was ook van Kees Kikkert, het beste dreital eveneens en hetzelfde geldt voor het beste stel (schaap met 4 lammeren). Matige rentabiliteit Alle voldoening over de resultaten van de fokdag ten spijt, zijn de commercië le ontwikkelingen in de schapenhoude rij niet gunstig. Voorzitter Jaap Hin sprak van een matige rentabiliteit. De prijzen zijn niet goed, voornamelijk als gevolg van de toenemende export van schapenvlees van Engeland naar Frankrijk, waar ook onze afzetmarkt ligt. Dat die Engelse concurrentie zich steeds meer laat gelden zit 'm in de gunstige produktiefactoren daar. Er zijn daar veel weidegebieden waar alleen maar schapen kunnen worden gehou den. Ook de koersdaling van het En gelse pond speelt een voor ons onge lukkige rol. Daarnaast is er de EG marktverordening waarbij ieder lang zijn eigen garantieprijzen voor scha penvlees hanteert. Is de opbrengst uit de markt onvoldoende dan is er aan vulling met een premie. Van de totale som van deze premie ontvangt Enge land verreweg het grootste deel. Dat is voor de Engelsen zo aantrekkelijk dat de schapenhouderij bij hen een storm achtige ontwikkeling doormaakt. Op veel bedrijven hebben de vleeskoei en plaatsgemaakt voor schapen. Quotering Deze omstandigheden in aanmerking nemende valt het met de interesse voor de schapenhouderij in Nederland nog erg mee. Ondanks de lage op brengsten worden schapen niet zo maar weggedaan. Volgens Hin heeft de quotering van melk en gewassen daar wat mee te maken. Omdat met deze tot voor kort meer lucratieve pro- dukten geen expansie meer kan wor den nagestreefd, blijft men toch scha pen houden. Vooral op de extensieve bedrijven zijn in veel gebieden nauwe lijks andere alternatieven dan schapen teelt, zodat daar uitbreiding van het aantal is te verwachten. Burgemeester A. Schipper heeft in middels zoveel kennis opgedaan over de problematiek van de schapenfokke rij dat ook hij kon onderstrepen dat perfecte kwaliteit van het Texelse schapenras een absolute voorwaarde is voor succes op termijn. De schapen houders kunnen zich verheugen in de sympathie van het gemeentebestuur, maar dat geldt ook voor de landbouw in het algemeen. De agrarische struc tuur van Texel moet sterk blijven en de gemeente doet daar al het mogelijke aan. Zelf opgebouwd De schapenfokdag zelf heeft het dit jaar voor het eerst met wat minder steun van de gemeente moeten doen. Niet alle werkzaamheden (opbouwen, schoomaken, e.d.) worden gratis ver richt. Zondag hebben de schapenhou ders zelf de hokken en hekken ge plaatst op de Groeneplaats, een karwei dat in enkele uren werd geklaard onder leiding van Jos Witte. Voorzitter Jaap Hin zei dat het Schapenstamboek ja renlang verwend is geweest door de gemeente en liet blijken met de nieu we regeling wel vrede te kunnen hebben. Jubileum Tijdens de maaltijd na afloop werd hul de gebracht aan jurylid P. Donker uit Twisk omdat hij voor de 25e keer mee- hield bij de keuringen op de Texelse schapenfokdag. Als attentie gaf voor zitter Hin hem een taart. Hin herinner de zich dat hij als kleine jongen van Donker de beginselen van het vak had geleerd. Donker herinnerde zich dat ook, want de kleine Jaap Hin toonde zich destijds zeer talentvol. Dat werd later bevestigd want Hin hoort nu tot de vooraanstaande fokkers. Donker greep de gelegenheid aan om nog wat kanttekeningen te maken bij de ont wikkelingen in de schapenfokkerij. Na dat jaren in de richting van het vlees schaap is gefokt omdat de Franse De eigenaar van een hotel in De Waal raakte voor enkele duizenden guldens aan contant geld kwijt. Uit de pri- véslaapkamer werden enkele bankbil jetten van ƒ1000,— en een twintigtal van ƒ100— ontvreemd. De diefstal moet zijn gepleegd tussen 3 en 5 sep tember Onderzoek van de technische recherche van de rijkspolitie toonde geen sporen van braak aan. De zaak blijft in onderzoek. Een 37-jarige vrouw uit Den Burg werd maandagochtend betrapt toen zij uit de Hema zonder te betalen een stuk kaas wilde meenemen. Zij voldeed het bedrag (ƒ7,— alsnog, maar van de diefstal werd toch aangifte gedaan bij de politie. Ook de woning (met bedrijfsgebouwen en zomerwoning) van hoeve „Vrede lust" aan de Californiëweg bij De Koog is nu verkocht. Eigenaar werd hotelier Frits Dijkstra uit De Koog, die er binnenkort gaat wonen. De oor spronkelijke eigenaar De Hertog is in middels met zijn familie vertrokken naar Denemarken, waar hij een nieuwe agrarische werkkring heeft gevonden. De musicalvereniging „Geen C te hoog" beleeft komend seizoen haar eerste lustrum. Om dit feit ex tra luister bij te zetten zal de we reldberoemde musical „Fiddler on the roof" oftewel „Anatevka" wor den gespeeld. In het eerste jaar van haar bestaan speelde „Geen C te hoog" reeds een selectie uit deze musical. In mei volgend jaar zal Anatevka in zijn geheel worden uitgevoerd. „Fiddler on the roof" is een musical naar de verhalen van Sholom Alei- chem. De teksten en de muziek zijn van Sheldon Harnick en Jerry Bock. De regie is in handen van Sicco Geer- der; de muzikale leiding berust bij Ton- neke Teilegen en choreografe is dit jaar Ina Platte. De opvoeringsdata zijn gepland op vrij dag 6, zaterdag 7, vrijdag 13 en zater dag 14 mei 1988. Voor deze produkltie zoekt de vereni ging nog een aantal heren. Elke don derdagavond vanaf 20.00 uur in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo, Kom vrijblijvend langs of bel voor nadere in formatie: Milly Nauta, (02220) 3863. (Secretariaat). markt daarom vroeg, is er nu een ken tering gaande. Het gaat weer wat in de richting van het „melktypische" in het belang van de kwaliteit. Donker was daar zeer verheugd over. „Het ty pe, déér gaat het om. Bezwaar de kwaliteitl" -:v De kemp/oen voorgrondI en de reserve-kemp/oen bij de oudere remmen, belden eigendom ven M. C. Hin.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1