TEXELSCHE 1 in oet dat nou de krant?! s lvephu )e altijd veranderende nieuwsdrempel 'N maakte clip Razende Bol Diplomazwemmen Lezing over historie van de Vrije School WAO-groep van start Lichte aanrijding tm 15 SEPTEMBER 1987 PAGINA 25 r en Carole Sm/t voor de Tros-camera op een stuivende en koude Razende Bol. Deze beelden zullen de komende maand wekelijks n uitgezonden, (foto: Hans Oosterhof). ros had er een dag voor uitga an en dat bleek nodig ook: „aken van de eerste videoclip h populaire muziekgroep BZN niet van een leien dakje. Don- 19 waren de zes Volendamse ten Cmet de inmiddels herstel- ngeres Carola Smit) een dag neer de Razende Bol om beel- schiaten bij de nieuwe sing- more". irvoer geschiedde met twee en van een Helders bergingsbe- naar het weer was zodanig dat eime tijd bij de Bol gewacht worden, voordat alle apparatuur vee rubberboten naar de Texelse laat gebracht kon worden. De ilde bij de opnamen op de zand- rtaar niet schijnen en dus wer- nogal „barre" plaatjes iten. taken van de clip was BZN aan- in door de Tros. Deze omroep drie minuten durende filmpje mende weken regelmatig tussen te programma's uitzenden, waar- „wordt lid" telefoonnummers in verschijnen. Vrijdagavond was izende Bol-clip" voor het eerst op de buis. Regisseur Paul Domeijn had de zandplaat bewust uitgekozen: „Ik heb hier ooit opnamen van een militaire oefening gemaakt, vanuit de lucht. Dat was schitterend. Men zag die mensen sjouwen over deze im mens verlaten vlakte". Donderdagmiddag werd gepoogd dat beeld wederom op het celluloid te krij gen. Nadat de close ups waren ge maakt, ging de filmploeg naar het Texelse vliegveld en werd de zandplaat ontdaan van alle apparatuur en techni ci. De artiesten bleven met drumstel, orgel en showkleding wachten op een Cessna van het Paracentrum. Tijdens de luchtopnamen mochten de Volen- dammers (zonder muziek) net doen of ze stonden te spelen en te zingen. Ge lukkig scheen de zon op dat moment, zodat het onbewoonde stukje Texel met zes beroemde Volendammers zo mers overkwam. In werkelijkheid wa ren de musici het zat. Via een porto foon riep zanger Jan Keijzer na drie kwartier de filmploeg in de lucht op „alstublieft meteen te stoppen". De tocht naar de Bol was hen toch al niet in de koude kleren gaan zitten, drie opvarenden waren 's morgens in de fikse stroming van het Marsdiep flink zeeziek geweest. De Tros-regisseur moest zich dan ook enkele malen verdedigen: „Jongens, ik ben hier vorige week wezen kijken. Toen was het prachtig mooi weer en stond ik in tien minuten op de zand bank". Tegen de avond stond de clip er echter op en konden de Volendam mers zich opmaken voor een vliegreis naar Marokko. Deze week wordt daar een half uur durende televisie-special opgenomen rond de nieuwe langspeler van de Band Zonder Naam. Jan Keij zer: „Ik ga nog weieens naar die Ra zende Bol als het echt zomer is. Voor lopig gok ik op Marakesj". Morgenavond om 19.00 uur wordt door een groot aantal leden van de zwemclub afgezwommen in zwemclub Molenkoog voor het basiszwemdiplo ma, zwemvaardigheid I en voor kunst- zwemmen en snorkelen. Dit allemaal in het kader van de nieuwe zwemvaar- digheidsdiploma's. De zwemtraining voor degenen, die niet afzwemmen is deze avond van 18.30 tot 19.00 uur. Gehoopt wordt op veel belangstelling van diverse „supporters". De komende maanden in het „Molenkoog-loze tijd perk" gaat de ZPC TX '71 haar trai ning en opleiding voor de verdere zwemvaardigheidsdiploma's weer ver zorgen in het Helderse marinebad. Vrijdag houdt Hans de Bie, leraar aan de Vrije School in Oudorp-Alkmaar, een lezing in de Witte Burcht met de titel „Geschiedenis van de Vrije School". De eerste Vrije School werd opgericht in 1919 voor arbeiderskinde ren. Wereldoorlog I was net afgelopen, Rusland had zijn revolutie gehad en in West-Europa waren de arbeidersbewe gingen actief. De hoop op werkelijke maatschappelijke vernieuwing leefde onder de mensen. Het ontstaan van de Vrije Schoolbeweging moet tegen deze achtergrond worden gezien. Het was dan ook niet de enige vernieu wingsschool die in die jaren is ont staan. Emil Molt, direkteur van de Waldorf-Astoria sigarettenfabriek in Woensdag start de WAO-groep in „De Buureton" weer. Wij zijn daar aanwezig van 10.00 tot 12.30 uur. Deze groep is bestemd voor men sen (jong en oud, mannen en vrou wen) die een uitkering hebben via de WAO. De bedoeling is samen te praten, samen problemen op te lossen, die kunnen ontstaan rond uitkeringen. Daarnaast is er gelegenheid koffie te drinken, te biljarten, kaarten enz. Tweemaal per maand is iemand aan wezig die spreekuur houdt voor ieder een die een uitkering ontvangt, vanwat voor instelling dan ook. Ook mensen met een bijstanduitkering, werk loosheiduitkering enz. zijn hier dan van harte welkom. Bij hem kunt u terecht met alle moge lijke zaken betrekking hebbende op so ciale voorzieningen, maatschappelijke problemen enz. Ook kan u met hem mogelijkheden onderzoeken om weer aan werk of andere bezigheden te komen. Wie interesse heeft kan komen kijken op een woensdagmorgen, de toegang is vrij en de koffie bruin. Omstreeks vijf uur vrijdagmiddag kwa men op de Wilhelminalaan in Den Burg twee Datsun personenauto's on vrijwillig met elkaar in aanraking. Een 65-jarige automobilist uit De Koog was op de linkerweghelft beland en kon de tegenligger, met een 77-jarige man uit Den Burg aan het stuur, niet meer ontwijken. De auto's schampten elkaar en hadden beide enige schade. Stuttgart, stelde Rudolf Steiner, de grondlegger van de Anthroposofie, de vraag een nieuwe, op de toekomstge richte pedagogiek te ontwikkelen. In tussen bestaan er Vrije Scholen in vrij wel de gehele wereld en het aantal is nog steeds groeiende. Het 100-jarig bestaan van de Texelse Courant krijgt aandacht in andere media. Het Algemeen Dagblad bracht een vrij uitvoerig interview met directeur en redacteur, er komt ook een verhaal in NRC-Handelsblad en de bladen van de Perscombinatie en Graficus-Magazine. De NOS-televisie is voornemens in de loop van oktober een reportage te maken. Krantenverkoper Keijser in Oosterend had de reportage uit het AD geëtaleerd om wat extra vaart te brengen in de verkoop van het Algemeen Dagblad, (foto Dirk Kuiter) lis nieuws? Er is geen vraag waarover zoveel door de redactie lt getwist als deze. Het probleem is dat er geen vaste criteria ■an om te bepalen of iets wel of niet in de krant wordt ver- De opvattingen daarover zijn in de loop der jaren nogal iseld. i paar vijftig jaar getrouwd was, dat tien jaar geleden nog in de een foto met een verhaaltje. Te- j moet je minstens 60 jaar ike trouw hebben bewezen om agina's te halen. Een halve jetrouwd zijn komt namelijk zo oor dat het niet bijzonder ge neer is, nog afgezien van het Iveel van die gouden echtparen 'al niet in de krant willen, zodat ainig consequent is de één wel ander niet te vermelden. In de nst wordt dat misschien anders. iar de echtscheidingscijfers kijkt, I tot de conclusie komen dat an of twintig jaar getrouwd zijn groot nieuws is. inden wij het „kleine" nieuws njk. Alle kinderen die slagen on zwemdiploma, komen in de n dat geldt ook voor de )den van de plaatselijke scholen aortgezet onderwijs. Wie slaagt m vakdiploma wordt vermeld, bericht ons tenminste wordt gaven. Traditie speelt ook een ie voor zijn rijbewijs slaagt, komt Jkrant. Waarom niet? Eerlijk 1 weten we dat zelf niet. Het is [vruikelijk dus beginnen we er aan. De krant is al vol Kleinigheden van het vasteland die „de lr' in handen krijgen, moeten os lachen om die kleine benefit 's gestolen, raam ingeslagen, ekrasd, gereden onder invloed, """jh UlTl.sne'heid overschreden. „Is nieuws?" vragen ze ons wel tomverbaasdWij verklaren dan J1 het inderdaad nieuws is, om- 6 hingen op Texel gelukkig inig voorkomen.... Wat dat betreft hebben we onlangs het beleid wel moeten bijstellen: als 's zomers een fiets wordt gestolen, wordt dat niet meer vermeld, tenzij het gaat om grote aantallen tegelijk. Het is ge woon niet bijzonder genoeg meer, want het gebeurt haast elke dag. Ook de meest actieve nieuwsjager kan niet alles weten. Als er een ongeluk gebeurt, waar geen politie aan te pas komt en iedere getuige houdt zijn mond, dan komt er geen bericht in de krant. Nu is het niet zo eenvoudig om Texelaars het zwijgen op te leggen, zo dat het vaak toch uitlekt. Het verhaal in de krant bereikt je dan als gerucht. Dat kun je niet zomaar in de krant zet ten en dus is speurwerk nodig om het bericht bij getuigen of andere betrouw bare informanten bevestigd te krijgen. Als die niet meewerken komt er niets in de krant, want we hebben liever geen bericht dan een fout bericht. Niet alle nieuws haalt dus de krant, om wat voor reden dan ook. Medewerking Over medewerking hebben we over het algemeen niet te klagen. De meeste mensen weten wel dat de Texelse Courant geen sensatieblad is en zijn best doet om de zaken nuchter en afstandelijk weer te geven. In heel delicate aangelegenheden stellen we wel eens voor dat we het bericht voor lezen voordat we het publiceren, zodat er niets mis kan gaan. Daaruit moet niet worden geconcludeerd dat iemand ons kan verbieden een bepaald bericht te plaatsen. De pers is vrij in Neder land. Binnen de beperkingen die de wet stelt kunnen we doen wat we wil len. Als de betrokkenen zelf de feiten niet geven, kunnen we ze meestal er gens anders vandaan halen. We werken echter liever met de be trokkenen samen, volgens het Texelse harmoniemodel! Meestal zijn de men sen er wel van te overtuigen dat het beter is een correct zakelijk bericht in de krant te zetten dan het gerucht zijn kans te geven. Vaak doen de meest sensationele verhalen de ronde over het eiland, totdat de krant meldt wat er precies aan de hand is. Het gerucht is dan onmiddellijk uit de wereld. Pressie Het komt dus voor dat mensen be paalde feiten uit de krant willen hou den, maar het omgekeerde gebeurt ook. Talloze malen zijn wij benaderd door wondergenezers, middenstanders of geloofsverkondigers die uit waren op gratis reclame en daarom een arti kel in de krant wilden. Meestal weiger den we, maar soms zat er toch wel eens iets tussen dat - bij een bepaalde benadering - wél geschikt was. Als ie mand een nieuwe zaak opent of zijn winkel ingrijpend verbouwt, is dat nieuws waarvoor we zelfs een speciaal rubriekje hebben: „Ondernemersactivi teiten". Maar als een nijvere onderne mer daarin vermeld wil hebben dat de biefstuk in de aanbieding is, wordt hij naar de advertentie-afdeling verwezen. Dat lijkt vanzelfsprekend maar de be trokken middenstander heeft er vaak weinig begrip voor. Niet groot genoeg Niet alle ondernemers zijn tuk op pu bliciteit. Meer dan eens hebben we de afgelopen 25 jaar meegemaakt dat een Noordzeevisser belist niet in de krant vermeld wilde hebben dat hij een nieu we kotter had gekocht. Voor ons was het natuurlijk onaanvaardbaar dat een dergelijke ondernemersactiviteit, waar mee miljoenen zijn gemoeid, wordt doodgezwegen en moesten we praten als brugman om toch een verhaal met plaatje over de nieuwe aanwinst te kunnen maken. De visser in kwestie wilde liever bescheiden blijven. Publiciteit zag hij als een vorm van on aangenaam op de voorgrond treden. Het omgekeerde is ook voorgekomen. We maakten eens een lijvig verslag met foto van een feestelijke proefvaart met overdracht. Het verhaal besloeg bijna een halve pagina, maar één der familieleden vond het toch niet groot genoeg. Die had een paar kranten eer der een bericht van 20 centimeter lengte gezien over een verbouwing die ?30.000,— had gevergd. De kotter had vier miljoen gekost, dus 133 keer zo veel en dus had het verslag eigenlijk een kolomlengte van 20 x 133 2.66 meter moeten hebben Soms proberen mensen iets uit de krant te houden en bereiken dan het tegenovergestelde. Meer dan eens zijn we gebeld door iemand die zei: „Ik ben door de politie aangehouden, want ik zat met drank op achter het stuur en ik wil beslist niet dat jullie daarover schrijven". Het kwam er na tuurlijk wel in, want het is een goede zaak dat het publiek weet dat de Texelse politie scherp let op drankrijders. Initialen De manier waarop iets wordt gepubli ceerd staat nog meer ter discussie. Wij proberen de dader van een misdrijf of overtreding anoniem te houden. Op Texel waar veel mensen elkaar kennen, moeten dan ook de initialen worden weggelaten en zelfs een aanduiding met alleen de leeftijd en beroep kan nog te veel zijn. „Een 46-jarige Texelse journalist" zou door de lezer snel wor den ontmaskerd. Of iets wel of niet in de krant komt, hangt verder af van algemeen gelden de regels (moord komt erin, zelfmoord niet). Soms ook speelt de ruimte een rol. Bovenal geldt dat het onderwerp iets met Texel of een Texelaar te ma ken moet hebben. Iets belangrijks met betrekking tot een oud-Texelaar kan ook nog, want we gaan er vanuit dat veel mensen op het eiland de betrok ken figuur of zijn familie kennen en het dus interessant vinden om te ver nemen dat zij of hij (bijvoorbeeld) is geslaagd voor één of ander doctoraal examen. Waar we heel terughoudend of niet over schrijven zijn ondernemersactivi teiten op het gebied van alternatieve geneeskunst: oosterse drukpuntmassa- getechnieken, magnetisme en dat soort zaken. Het kan best zijn dat mensen er baat bij hebben, maar er zit ook kaf tussen het koren en wij zijn niet in staat dat te onderscheiden. Sommige van die lieden beweren zeer ernstige ziekten te kunnen genezen en we werken er liever niet aan mee dat hierdoor bij patiënten valse hoop wordt gewekt. We hebben daarover advies gevraagd bij het ministerie van volksgezondheid, waar men zeer afwij zend bleek te staan tegenover alle niet erkende genezers, die zich bewegen op het gebied van de alternatieve ge neeskunst, ook als ze zijn georgani seerd in een „officiële" vereniging. We hebben een paar jaar geleden eens een complete reportage met foto's bij nader inzien toch maar de prullemand in gegooid. De officiële houding te genover sommige vormen van alterna tieve geneeskunst schijnt zich overi gens te wijzigen; mogelijk nadert de tijd dat dit onderwerp af en toe wél in onze kolommen aandacht krijgt. De regels die wij hanteren om te bepa len of we iets in de krant zetten zijn dus niet eeuwig geldend. Bladerend in de jaargangen blijkt dat er veel is bijgekomen, maar dat er ook veel is afgegaan. Verdwenen zijn feuil leton en stripverhaal. Het waren jaren lang de enige resten niet-Texels „nieuws" die steeds weer een flink stuk ruimte in beslag namen en waar voor naar verhouding weinig be langstelling bestond. Dat laatste was overigens moeilijk vast te stellen. Zelf hebben we ons nooit kunnen voorstel len dat er mensen zijn die zo'n gefan taseerd vervolgverhaal met hoogstens twee afleveringen per week werkelijk lezen. Maar ze waren er! Voor ons was het wel makkelijk. Het verhaal werd kant en klaar gekocht; we hadden er niets aan te doen en in de goede oude tijd dat het nieuws nog schaars was, gaf het feuilleton de zekerheid dat er altijd iets te drukken zou zijn. Om de belangstelling te peilen wachtten we wel eens expres heel lang met het pu bliceren van een nieuw verhaal nadat het oude met het bekende happy end was afgesloten. Weken lang hoorde je niets, maar dan kwamen de telefoon tjes: waar blijft het nieuwe feuilleton? Sommigen dreigden de krant op te zeggen als we niet onmiddellijk met het vervolgverhaal zouden doorgaan. „Want dat is het enige dat ik lees". In de jaren zestig leverde de beschreven behoefte-proef altijd wel een tiental reacties op, in de jaren zeventig drie tot vijf en sinds we met het laatste feuilleton zijn gestopt hebben we hele maal niets meer vernomen. We durf den daarop de voorzichtige conclusie te baseren dat het echt beter was er niet mee door te gaan. Strip Op ongeveer dezelfde wijze werd het lot van het stripverhaal beslecht. Er bleek niet zoveel interesse te zijn voor de belevenissen van „Smidje Verholen en de sportcomputer" of de „Avontu ren van Pirn, Pam en Pom". Als wij ooit weer aan een stripverhaal begin nen, zou die „Texels" moeten zijn, eventueel met een satyrisch karakter. Om een heel andere reden heeft de Texelse Courant geen regelmatige Land bouwrubriek meer. Die rubriek dankte zijn bestaan aan de zeer produktieve schrijver wijlen Cor van Groningen. Zijn opvolger Jan Koolhof heeft andere methoden om zijn boeren te informe ren, waarbij hij veel minder van de krant gebruik maakt. Toegevoegd werd de rubriek „Texelaars voor de balie" waarin verslag wordt gedaan van rechtzittingen die iets met Texel of Texelaars hebben te maken. Tot op dat moment deed de T.C. vrij wel niets aan rechtbankverslaggeving en het moest wel even wennen. Dat is zwak uitgedrukt want sommige abon nees reageerden zeer verbitterd, vooral uit de familiekringen van de delinquen ten. Omdat in die eerste verslagen nog met initialen werd gewerkt, was het voor het publiek meestal makkelijk na te gaan, wie er voor de rechtbank had gestaan. Die mensen voelden zich zwaar voor schut gezet en vonden de rechtbankverslagen „sensationeel". Toch was onze journalistieke benade ring van dit onderwerp heel wat rusti ger dan die van de grote dagbladen. Al te persoonlijke en intieme details uit wat door de officier, raadsman, ver dachte en rechter naar voren werd ge bracht, lieten we weg. De nadruk lag op het „opvoedende". Het ongenoe gen was er niet minder groot om. De beklaagden en hun familieleden von den de vermelding in de krant een zwaardere straf dan de boete of ge vangenisstraf die hen door de rechter was opgelegd. Tegelijkertijd bleek de „leesdichtheid" van deze rubriek enorm te zijn. Ook de tegenstanders spelden deze verslagen, blijkens hun commentaar op allerlei details. Met en kele kleine wijzigingen (de verdachten worden nu zodanig omschreven dat ze niet meer herkenbaar zijn) zijn we er daarom mee doorgegaan, hoewel met het bezoeken van de zittingen in Den Helder, Alkmaar of nog verder veel reistijd is gemoeid. We zijn zeer gesterkt door een officier van justitie die ooit zei dat van de rechtbank verslagen in de Texelse Courant een zeer opvoedend effect uitging. Zelf ge loofden we daar niets van, maar het is u waarschijnlijk niet ontgaan dat de rubriek „Texelaars voor de balie" de af gelopen jaren steeds minder frequent verschijnt om de eenvoudige reden dat het aantal „Texelse" zaken sterk is af genomen. Terwijl de criminaliteit in Nederland als geheel zich toch in een stevige groei mag verheugen. Zouden de Texelaars door ons toedoen dan toch braver zijn geworden....? Dat is te mooi om waar te zijn. Harry de Graaf

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 15