i Veerboot stuurloos tegen havensteiger Krijgt Scheepvaartmuseum culturele bestemming? onumentale gebouwen akken veel bekijks Koe ontsnapte aan executie WELZIJNSCOMMISSIE VERGADERDE IN DEN HOORN td-Texelaar door teer aangevallen D-statenleden zoeken Texel Rijverbod Muzikale vorming voor volwassenen Damclub start Plantsoen omgeploegd Ko p-sta a r t-b ots i n g Uitbundig afscheid bioloog Creutzberg Efj |gpAG 15 SEPTEMBER 1987TEXELSE COURANT PAGINA27 \\Y\X*1 a\W£V\<] k\v\\xM - •Texelaar George Visser was is week betrokken bij het on- op Spitsbergen, waarbij hij in Nederlandse collega wer- eangevallen door een ijsbeer, ond kon het tweetal zich te ekken in een hut, waar het dagen zonder communicatie buitenwereld verbleef, ter- de vijandige beer voor de hut loer bleef liggen. Pas toen en de twee Nederlanders uit benarde positie worden bevrijd ir helikopter worden overge- ït naar het dichtstbijzijnde zie- uis. Vandaag zouden beiden Nederland terugkeren. Naar idt, maakt Visser het redelijk. Piet Oosterveld is er slechter :oe en zal eerst in het Amster- le VU-ziekenhuis worden eegd. Inodiging van Oosterveld was die, in dienst van het Rijksinsti- 'oor Natuurbeheer (RIN) op werkzaam is als beheerder van ildstation Terschelling, naar tergen afgereisd. Ook Oosterveld lerzoeker bij het RIN en is in Ne- id belast met het natuurbeheer igrazmg door grote zoogdieren, vrije tijd houdt Oosterveld zich ile jaren bezig met het onder van ijsberen. Bijna elk jaar ver- lij uit puur hobbyisme enkele we- p Spitsbergen. Ervaring met het deren van ijsberen kan hem der- niet worden ontzegd. Dat dat enkele garantie geeft om niet in ring te komen met een ver lende bereklauw, bleek vorige zondag. Oosterveld werd aange- en daarbij in het hoofd gebeten, schoot zijn ernstig gewonde te hulp met een brandende maar ook hij kreeg een haal beer waardoor hij diepe vlees- in opliep. Pas na drie dagen expeditieschip „Plancius" red- Nadat de beer was geschoten, de twee juichen en naar het sm uitgeruste) ziekenhuis te earbean worden overgebracht, srdag verscheen de eerste publi- wer het ongeval in de Neder- pers, in het Algemeen Dagblad, eseind door een Noorse cor- "dent. De nog van niets wetende "ectie nam contact op met de ng op Texel, waarna de invlbal aan het rollen werd ge- Dankzij enkele handige tele- is van RIN-onderzoeker dr. Nor- Isnkers uit Den Burg en informa- oud-Spitsbergenganger Jan knberg uit het Gerritsland, werd M op het goede spoor gezet en ta nieuws 's avonds in het «naai aan tv-kijkend Nederland dgemaakt. yVD-staten,ed®n BLaauw, erpenhuizen en Lauxtermann igen donderdag een bezoek Texel. Zij zullen 's middag in (1adhuis worden ontvangen HPI (,0t gemeentebestuur, 's nds is er een openbare bijeen- ist met spreekuur in hotel „Re- ge [S" te De Waal, aanvang 20.15 5> |,je vVD-statenleden hebben zit- 5! (i commissies van milieu, verkeer, istaat, landbouw, midden- en 5j «drijf Op Texel zullen zij, na omst met de boot van 9.30 uur 3j bezoek brengen aan het gebouw (je Visserijcoöperatie te schild. 9« j 12.00 uur zullen ze bij de vuurto ren over de dreigende inkrim- 5J ;n bij de kustwacht. Na de lunch '11| een gesprek plaats met het tg jur van het TVO in De Linde- Bij het spreekuur 's avonds zal rpenhuizen niet meer aanwezig '189 Hij keert terug naar Den Haag '121 ms werkzaamheden in verband ABP-affaire. De veerboot Molengat is zondag middag in aanvaring gekomen met de aanlegsteiger tegenover Het Pe perhuisje in de haven van Den Hel der. De steiger werd daarbij zwaar beschadigd. Meerdere hardhouten palen knapten als luciferhoutjes af. De aanvaring was het gevolg van een electriciteitsstoring aan boord, waar door het schip op het moment dat het om 12.26 uur de veerhaven binnenliep, stuurloos werd. De storing deed zich voor bij het testen van een generator aan boord. Die storing beïnvloedde het hoofdsysteem dat daardoor geheel uit viel. De Teso-mensen hadden het pro bleem binnen een minuut opgelost, maar dat was lang genoeg om het zij delings wegdrijvende schip de ha vensteiger te laten bereiken. Kapitein Sietse Broersma zag dat het misging en matroos Rob Smidt liet onmiddellijk het anker zakken, waardoor het lukte de vaart nog enigszins uit het schip te halen. Ondanks de zeer geringe snel heid drukte het schip met het berg hout (de uitstekende „rand" rondom Vlak voordat hij geslacht zou worden ontsnapte gisteren in Oosterend een 2-jarige koe van het Piemontese-ras. Het dier ging er vandoor toen het bij de slagerij uit de veewagen werd gela ten en rende naar een weiland aan de Nesweg. Een poging om het daar te vangen mislukte. De koe ging er op nieuw vandoor, nu via de Oosterender- weg in de richting van De Waal. Hal verwege deze route, liep het beest een weiland op. Vandaag zou het daar met een verdovingsgeweer worden neergelegd. 'ste „Open Monumentendag" Mag in heel het land werd •ten, kan voor wat het Texel- •deel betreft, geslaagd wor- IMoemd. Redelijk veel Texe- 'rokken erop uit om de open- 'jte kerkgebouwen en andere ach Interessante gebouwen •terpen eens van binnen te *n. Bij de diavoorstellingen •Maritiem- en Juttersmu- teOudeschild was het op 'Saven ogenblik zelfs zó druk 'onvoldoende plaats voor alle 'xers was. "lor Siem Swinkels van de ge- l»|ke afdeling monumenten gaf "''ik toelichting bij de dia's die "•zicht gaven van Texels monu- "oezit. De beelden werden ver- °Ptwee schermen. Op één 'waren gebouwen te zien in i'Spronkelijke staat en op het '•te toestand na restauratie, ohatting kwamen in totaal drie- Personen naar de voorstelling kijken. Voor velen vormden de dia's het startsein voor een tocht langs de monumenten. Ondanks de harde wind liet molen 't Noorden, één van de opengestelde rijksmonumenten, de wieken draaien. Ongeveer honderd be langstellenden kwamen daar een kijkje nemen. De Oudheidkamer in Den Burg bijvoorbeeld, trok zo'n tweehonderd man publiek. Daaronder ook geïnteres seerden die speciaal voor deze dag van de overkant waren gekomen, zo had Swinkels geconstateerd. Hij vindt dat de dag, zeker omdat het de eerste keer betrof, een succes is geweest: „De dag heeft aan z'n doel beant woord. De strekking is goed overgeko men bij het publiek. Ik heb veel en thousiaste mensen gesproken. In elk geval komt er volgend jaar weer een landelijke open dag en we denken er over om ook eens zoiets alleen op Texel te organiseren." De Monumen tendag werd mede mogelijk gemaakt door de inzet van vrijwilligers, die bij de open monumenten als gastheer en -vrouw optraden. de boot) met zoveel kracht tegen de steiger dat de koppen van de azobé- houten palen afbraken en de steiger zelf ernstig werd ontzet. De storing was inmiddels opgeheven, zodat het schip in een positie kon worden gema noeuvreerd om het anker te kunnen ophalen. Vervolgens werd zonder pro blemen in de fuik afgemeerd. Bij in spectie bleek de Molengat geen enkele schade te hebben opgelopen, afgezien van wat krassen in de verf. De schade aan de ruim dertig jaar oude steiger moet nog worden geraamd, maar zal in de tienduizenden guldens lopen. En indruk van de ravage geeft bo venstaande foto gemaakt vanaf de Molengat direkt na de aanvaring. (Foto Dirk Kuiter) Een 21-jarige Texelse automobilist die zich in de nacht van zaterdag op zon dag met opvallend hoge snelheid door de Parkstraat begaf, bleek bij controle door de politie méér dan de wettelijk toegestane hoeveelheid alcohol te heb ben genuttigd. Na twee positief uitge vallen blaastesten en een bloedproef werd de jongeman een rijverbod van acht uur opgelegd. De muis kreeg echter nog een staartje, want toen de jongeman de volgende dag terugkeer de om zijn auto op te halen, bleek het dak aan vernielzucht ten prooi te zijn gevallen. Dinsdag 22 september om 19.30 uur is in „d'Ouwe ULO" (Schilder end 39) in Den Burg een bijeen komst van belangstellenden voor deelname aan een cursus Algeme ne Muzikale Vorming voor volwas senen die bij voldoende deelname dit schooljaar door de Texelse Muziek- en Dansschool gehouden zal worden. Tijdens deze bijeenkomst zal definitief worden besloten of de cursus wel of niet door gaat en indien dat wel het geval is, zullen afspraken worden ge maakt over lesdag en -tijd, kosten van de cursus, etc. Aangezien het aantal tot nu toe opgegeven belangstellenden niet zodanig is, dat de lessen zonder meer van start kunnen gaan, worden andere mogelijke deelnemers dringend verzocht zich alsnog bij de Muziek- en Dansschool aan te melden en naar de bespreking op 22 september te komen. Belangstellenden, die eerst meer infor matie willen over de inhoud van de cursus kunnen contact opnemen met de docent, de heer Bernard Teilegen, tel. 5529. Damclub Oosterend/Texel begint vrij dag weer. Traditiegetrouw wordt het damjaar geopend met de jaarvergade ring. Na afloop hiervan wordt er een viertallentoernooi gespeeld. Ook nieu we leden kunnen zich deze avond op geven. Aanvang half acht in De Bijen korf te Oosterend. De gesprekken over een nieuwe bestemming voor het scheepvaart museum in Den Hoorn zullen wor den hervat. De „oude koe" werd op de donderdag in Den Hoorn ge houden vergadering van de raads commissie voor welzijnsbeleid door dorpscommissievoorzitter Jaap Lap naar voren gehaald. Er komt overleg met de gemeentelijke adviescommissie voor kunst en cultuurbeleid over een culturele bestemming. Verder werd met de dorpscommissie van gedachten ge wisseld over verzekering van vrij willigers, kandidaten voor het RST- bestuur, investeringssubsidie en een boek over Den Hoorn. De bedoeling van de „dorpentocht" die de verschillende raadscommissies en ook het college houden, is dat het gemeentebestuur ook eens naar de dorpen toe te laten gaan, in plaats van altijd de dorpen naar Den Burg te la ten komen. Dit verklaarde wethouder Piet Zegers, die het „Hoornder kwar tiertje" niet afwachtte, maar stipt om 19.30 uur van start ging. De dorps commissie van Den Hoorn was verte genwoordigd met zeven personen. Voorzitter Jaap Lap maakte van de ge legenheid gebruik om de bestemming van de „Vermaning" aan de orde te stellen. Indertijd bij de gesprekken over sluiting van het scheepvaartmuseum bleven vragen van hem onbeantwoord. „De wethouder zei dat het museum gesloten moest worden wegens finan ciële en personele nood. Wij hebben het college gevraagd over de sluiting met ons te praten, maar dat is niet ge beurd", aldus Lap. „Wij wilden onder zoeken of het mogelijk is dat de ge meente de kosten van gas, licht en water op zich neemt en dat wij met vrijwilligers dan de exploitatie van het museum op ons nemen. Dat mocht niet, want wij hebben geen „museale" kennis. Maar waarom lees ik dan in de krant dat de Oudheidskamer in Den Burg wel door vrijwilligers wordt ge rund?" De dorpscommissie legde zich erbij neer dat het museum uiteindelijk werd gesloten. „Dat was een demo cratisch besluit van de raad en wij wil den niet als een soort actiegroep in hoger beroep gaan, we zijn een over leggroep", aldus Lap, die met zijn dorpscommissiegenoten veel ideeën binnenkreeg over wat verder zou kun nen worden gedaan met het museum. „Maar er kwam geen verder overleg met ons. Over het algemeen zijn Hoornders aardige mensen, maar toen ik op een vergadering geen antwoord kon geven op hun vragen over deze zaak, waren ze als leeuwen op een schaap". Ecomare Zegers lichtte toe dat de Stichting Texels Museum voor de gemeente het beheer voerde over het scheepvaart museum en dat er daarom overleg was geweest met Jan Kuiper, directeur van de Stichting. „Het probleem met de musea is over het algemeen dat er wel genoeg ideeën zijn, maar dat de nodi ge financiën ontbreken", aldus Zegers, die eraan herinnerde, dat bij het scheepvaartmuseum 5'/2 gulden per kaartje moest worden bijgelegd. De exploitatie was dus zeer verliesgevend. Ambtenaar Van Zeijlen vertelde waar om vrijwilligers in Den Hoorn niet mochten. „Aan het museum was een legaat van familie Bouwman verbon den met de voorwaarde dat het werd beheerd door een deskundige. Zo'n ge schoolde kracht kost minstens f30.000,— op jaarbasis en toen Den Hoorn dat niet kon opbrengen was de kous af", aldus Van Zeijlen. Zegers zei dat ook bij hem veel ideeën voor een andere bestemming van de kerk waren binnengekomen, die aantrekkelijk wa ren voor Den Hoorn, onder andere van PSP-raadslid Peter Bakker, die de sug- gesties had er een kunstuitleen te Een plantsoen aan de De Ruyterstraat in Oudeschild werd zaterdagnacht om streeks vief uur met een personenauto gedeeltelijk stukgereden. Later in de nacht kon de bestuurder, een 21-jarige inwoner van Den Burg, door de politie worden aangehouden. Het bleek dat de jongeman bovendien met teveel drank op achter het stuur zat. Een 19-jarige Oudeschilder automobi list lette meer op de drukte op de par keerplaats aan het Achterom/Wilhelmi- nalaan, dan op de auto die voor hem reed en dat had een aanrijding tot ge volg. Zijn voorganger, een auto bestuurd door een 60-jarige man uit De Cocksdorp, had namelijk afgeremd om rechtsaf de parkeerplaats op te draaien. Hierbij was richting aangege ven. De botsing gebeurde vrijdagoch tend rond tien minuten over elf. vestigen. Dit leek Zegers geen echte publiekstrekker. „En je kunt toch niet daarvandaan met de Nachtwacht ach terop de fiets naar je huis in De Cocksdorp gaan?", aldus de wethou der, die zei nog geen voorstellen op papier te hebben die écht in aanmer king kwamen. Dorpscommissievoorzitter Lap had be grip voor de bezuiniging, maar hoopte dat de gemeente toch gas; licht- en waterkosten zouden betalen en dat de dorpscommissie mocht adviseren over een andere bestemming van het museum. Atelier Nel Eelman van het CDA noemde het cultureel jaarplan, waarin al wordt gesproken over een atelier- of creativi teitscentrum in de Doopsgezinde kerk van Den Hoorn. „Dit zou een initiatief van Texelse kunstenaars kunnen zijn, waar men ook kan lesgeven of zo". Lap wou hierop geen reactie geven voor hij had overlegd met zijn mede- dorpscommissieleden. De collectie Bouwman is nog steeds in het museum. Als die naar Oude schild is overgebracht, is de ruimte vrij voor andere activiteiten. Erna Eelman van de WD vond dat de dorpscom missie en de wethouder niet lang moe ten wachten met verder overleg en dat ze er best uit zouden komen, want tij dens dit gesprek waren ook al heel veel zinnige oplossingen naar voren gekomen. Nel Eelman van het CDA stelde nog voor om de adviescommis sie kunst- en cultuurbeleid te vragen of tentoonstellingen met hen kunnen worden uitgewisseld. Verschillende an dere bestemmingen waren al de revue gepasseerd. Zegers: „Er waren ook nog van die keiölogen van die mensen met stenen....". Reactie van Peter Bak ker (PSP): „Stenengóóiers bedoelt u en dat waren de Hoornders zèlfl" Dit commissielid vond dat niet meer moest worden gepraat over het achter wege blijven van overleg in het verle den, maar dat men zich moet richten op de toekomst. Lap zei weer hele maal vertrouwen te hebben in een goede oplossing. Zegers beloofde dat de gemeente op korte termijn het ini tiatief zou nemen tot een gesprek met de dorpscommissie en dat de commis sie welzijn zich sterk zou maken voor het bekostigen van gas, licht en water door de gemeente. Verzekering Naar aanleiding van een vraag van Ge rard van der Kooi (PvdA) in de on langs gehouden raadsvergadering wil de Lap weten hoe het zit met verzeke ring van vrijwilligers die meehelpen in het dorpshuis. „Misschien is het mo gelijk een soort collectieve verzekering te maken via de gemeente, waarin alle vrijwilligers kunnen worden onderge bracht", aldus Lap, die al bij twee ver- zekeringsmaatschapijen had geïnfor meerd, maar nul op het rekest kreeg, omdat men niet weet in welke vorm ze een verzekering voor vrijwilligers moeten gieten. Zegers vond het een zinvolle vraag, maar zei niet genoeg van verzekeringen te weten om er ant woord op te kunnen geven. „Dit is een moeilijke materie. Maar er is vast wel iemand in het raadhuis die wij hierover kunnen raadplegen". Peter Bakker dacht dat de vrijwilligers, die in het dorpshuis bezig zijn gewoon vallen onder de wettelijke aansprakelijkheids verzekering, die ook geldt voor de be zoekers van het dorpshuis. Maar dat is geen ziektekostenverzekering. Zegers beloofde het uit te zullen zoeken. Tine Krijnen (Texels Belang) wilde dat tege lijk wordt nagegaan hoe het zit met verzekering van gemeenteraadsleden. want „als je op weg bent naar een raadsvergadering en je valt een paar tanden uit je mond, dan zou je eigen lijk de tandartskosten vergoed moeten krijgen". Recreatiestichting „Als eerstdaags de bestuursverkiezin gen zijn voor de RST dragen wij na mens het dorp Daan Welboren voor", aldus Jaap Lap. „Hij is thans ook en thousiast bestuurslid van de RST en we hebben goed contact met hem. We hebben ook een tweede kandidaat die zijn verantwoordelijkheid niet uit de weg zal gaan, als Welboren niet wordt herkozen". Een andere vraag van Lap: „Mogen we alvast beginnen met verbouwen aan de bar van het dorpshuis, hoewel onze aanvraag voor investeringssubsi die nog niet is verstuurd?" De wethou der antwoordde dat dat meer gebeurt. „Wij zeggen dan: begin maar vast, vooruitlopend op subsidie en dan moet de raad er achteraf over beslis sen. Maar het alvast starten van de verbouwing hoeft de subsidie niet in de weg te staan". Ambtenaar Van Zeijlen waarschuwde echter dat de pot voor 1987 leeg is. Zegers dacht dat het college geen pro blemen zou hebben met de aanvraag tot investeringssubsidie zolang er geld is. „Maar dan moet u niet uw aan vraag indienen als de verbouwing al klaar is. U moet wel alvast melden dat u ervoor in aanmerking wilt komen. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat u het krijgt", aldus Zegers, waarop Lap zei daar eerst nog eens met zijn dorps- commissieleden over te zullen praten. Lap informeerde de commissie voor welzijnsbeleid over het boek over de historie van Den Hoorn dat wordt ge schreven door mevrouw Paagman- Bakker. „We stellen geen termijn waarop het klaar moet zijn, want het moet gewoon een goed boek worden en daar willen we de tijd voor nemen. We proberen het zonder gemeentega rantie op de markt te krijgen", aldus Lap, die desgevraagd bevestigde ook contacten te hebben met de Histori sche vereniging. „Vooral bij het inter viewen van oudere mensen wordt sa mengewerkt met de Historische vereniging. Het NIOZ heeft vrijdag op uitbundige wijze afscheid genomen van bioloog dr. Freek Creutzberg, die in 1955 bij het onderzoekingsinstituut in dienst trad en in juli de pensioengerechtige leeftijd bereikte. Het verrichten van wetenschappelijk onderzoek geeft Creutzberg echter nog niet op: samen met oud-directeur Postma betrekt hij het zogenaamde „bejaarden-laborato rium", zodat de in Den Helder woon achtige Creutzberg nog regelmatig het Marsdiep zal blijven oversteken. Een hoogtepunt in het feestprogramma vrijdag was het optreden van Drs. P (Heinz Polzer). Voorts voerden diverse sprekers het woord, waarbij menig sterke anekdote werd opgedist. Creutsberg was uit Den Helder opge haald met onderzoekingsvaartuig „Au relia" en was vanaf 't Horntje naar het NlOZ-complex vervoerd met een fraai versierde brandweerwagen voor de ge legenheid omgedoopt in „De Creutz berg Express". In zijn afscheidswoord zei Creutsberg zijn NlOZ-tijd onder te verdelen in drie episoden: onderzoek -- van glasalen, een koraalrif-project bij Curapao en tenslotte hydrografisch on derzoek van de Noordzee. De schei dende wetenschapper stond aan het hoofd van de afdeling auto-ecologie. Dr Freek Creutzberg houdt zijn afscheidstoespraak.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 17