Topper Gregor Stam won stormachtige triathlon „Zwaarste wedstrijd van het jaar" Sportprijs naar turnt Mark Jan Mulder PAGINA 28 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBElllSD Loek van Vliet: Texe/s kampioen bij de haren. uit handen van haar Kuiper van da KNGB. Mevrouw Van HêV&\ de eerste Texelse sportprijs in hei AIs een groep pinguïns duiken de deelnemers te water wedstrijd voort te zetten, hoewel Boo gaard naar eigen zeggen wel weer wat op temperatuur was gekomen. Was het bij het zwemmen dus al afzien ge blazen, het wielrennen was eveneens voor velen een verschrikking. In totaal werden op dit onderdeel zes personen uit de strijd genomen. Eén deelnemer bereikte nog wel het fietseindpunt (De Koning-hal) maar werd daar uit de strijd genomen. Dat was de op Texel niet onbekende Rob Rietveld uit Utrecht, 's zomers KN8RD- strandbewaker in De Koog. De organi satie had een limiet gehanteerd om de wedstrijd niet al te zeer te laten uitlo pen. Vorig jaar moesten de controle posten nog drie kwartier wachten voordat ook de laatste deelneemster was gepasseerd. Vlak voor het verstrijken van de tijdsli miet (2.55.30) stapte Wally van Beek uit De Koog van de fiets (2.54.41). Een geweldige prestatie omdat hij na vijftig minuten uit zee was gekomen. Van Beek had het zwemmen volbracht in een duikerspak en dat had hem voor al te grote ontberingen behoed. Koppositie In de strijd om de eerste plaats had Gregor Stam zijn koppositie tijdens het wielrennen nog wat uitgebouwd, een prestatie die hem na afloop verbaasde; meestal is wielrennen zijn minst sterke onderdeel. Met een voorsprong van bijna drie minuten op junior Marco Frikkee uit Purmerend was Stam aan het slotonderdeel begonnen. Aan de eindstreep had de winnaar nog ander halve minuut over, zij het niet op Mar co maar diens broer Cees Frikkee. De winnende tijd was 2.18.52; normaliter ligt de winnende tijd rond de twee uur. Gregor Stam toonde zich bijzonder blij met zijn overwinning. Het was pas de vierde maal dat hij zich in de voor zijn doen korte afstand overwinnaar mocht noemen. Stam streeft ernaar om in de toekomst de steeds populairder wor dende kwart-triathlons goed te gaan doen. „Texel" vormde zijn laatste tri athlon in het zomerseizoen. Als be roepssporter gaat nij in ae winter aoor, met winter-triathlons. Stam was prima te spreken over de Texelse organisatie: „Ik denk dat ik volgend jaar weer meedoe. Het is hier prima georgani seerd, het is mooi op het eind van het seizoen en bovendien is Texel een leuk eiland." De al eerder aangehaalde winnaar in de categorie heren II, Willem Braaksma, voegde daar nog aan toe: „Als de harde wind ons geen parten had gespeeld, waren hier zeer snelle tijden gemaakt. Zout water zwemt sneller dan zoet, weinig moeilijke bochten en lekker geasfalteerde wegen bij het fietsen en een redelijk beschut looppa rcours". Lange tijd leek Theo Boom uit Oude- schild aanspraken te maken op de titel „beste Texelaar". Bij het fietsen kon hij echter niet genoeg afstand nemen van naaste concurrent Loek van Vliet. Bij de dames slaagde Erna Kuip er niet in om de eerste plaats vast te houden, die zij na het zwemmen en fietsen had veroverd. Hoewel ze met elf minuten voorsprong aan het lopen begon, moest zij lijdzaam toezien hoe Nel Bruining haar nog passeerde. Op de Groeneplaats was de ontvangst van de sporters die onderweg ook al door velen waren aangemoedigd, weer zeer sfeerrijk. De lokale omroep ver zorgde net als vorig jaar een rechtstreekse uitzending met flitsen van reporters onderweg. Om drie uur moesten zij hun actuele bijdrage ech ter afbreken, omdat de organisatie zélf de toeschouwers van commentaar wil de voorzien en ook omdat vanaf dat tijdstip het orkestje Monkey's Revival begon te spelen. De verslaggevers van „Sportlokaal" gingen nog wel door met hun interviews en verslag, maar voor de toeschouwers ging deze infor matie verloren. Niettemin wam inspanningen niet voor niets, w s (t Texelse radiopiraat Radio Actio» erin geslaagd om de mobilofooi dingen „op te pikken" en via uit te zenden, zodat half Texel meegenieten Uitslagen: Heren I: 1 Gregor Stam, Almere 218: luis ka en ,kwi aan ïge ree) Cees Frikkee, Purmerend 2.20.33; 3 ki Trigt, Zevenhoven 2.21.43; 4. Maurits Den Helder 2.24.36; 5 Dré van Oosten Paulowna 2.25 40, 6 Frank Hagen, Va 2.25.46; 7. Teun Leendertse, Almere 2; Ed v.d. Weijden, Nieuwkoop 2 27.49; Dorp, Wieringerwaard 2.28.54, 10. Fran Alkmaar 2.30.33. Heren II: 1 (121 Willem Braaksma, Ae lfga 2 30.27; 2. 1151 Lammert Alma, Zwaag 3. 1201 Heiko Oving, Eexterveen 2.327, Heren III: 1. Joop Leen, Almere-Haw 2 Sjef Willems, Den Bosch 3.11.50; 3. Leeuwen, Diemen 3.30 48 Heren jeugd: 1. Marco Frikkee, Purrw lan) 2 22.33; 2. Jan vd Marei, Nieuwkoop; 3. Rudy van Bork, Loenen a.d. Vecht Dames veteranen: 1. Truus v.d Berg der 3.04 52; 2 Nel Bruining, Den Hoe 3.08.49. Dames: 1. Inge Pool, Wieringerwaard; 2. Corry Heemskerk, Oud Aade 2 4921 gitte van Leeuwen, Nieuwkoop 2 59 M Texelaars: 31 Loek van Vliet 2.37.441 Kampioen; 55. Theo Boom 2.43 05; Ekui ►eed nd v )0Sl erd: 1.00 Timmer 2.45.17; 80. Henk Stevens 2.4 geb Eduard Dijker 2 53 40; 119. Nico Kikker 121 Norbert Eelman 2.59.08; 129. Sico 3.02.24; 133 Werner van der Meer 3.C Kees Stobbe 3.05.43; 138 Paul Verhsg I-48I 3.06.45; 143. Nel Bruining 3.08.49 Tea oen, 151. Erna Kuip 3 1115; 152. Daar 3.11.21; 153. Dirk Drijver 3.11.33; 163 Bruin 3.17.14; 167. Ruud Zoetelief 3.191 Adrie Kikkert 3.20.48; 174. Ingrid van 3.22.15, 178. Gijs Jansen 3.27.35, te 3.32 25, 188 Joost van Aalderen 33 Henk Visser 3.48.33; 197. Wally van 3.56 38. De eerste Texelse sportprijs is toe gekend aan jeugdturner Mark Jan Mulder (13) uit Den Hoorn. De prijs, een oorkonde en een bedrag van f500,—, werd uitgereikt op het podium bij de finish van de kwart- triathlon op de Groeneplaats. De stomverbaasde Mark Jan ontving de prijs uit handen van de heer Kuiper, lid van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond, in het gezel schap van mevrouw Van Heugten- Rechtwijt, vice-voorzitster van de Kring Hollands Noorderkwartier. Zij hadden nog een extra verras sing voor hem in petto: vrijkaartjes voor het wereldkampioenschap tur nen dat op 24 oktober in Rotter dam wordt gehouden. De sportprijs is een initiatief van de in oprichting zijnde stichting Triathlon Texel. Jaarlijks zal een deel van het positief saldo van het kwart- triathlonevenement voor deze prijs worden bestemd. De prijs is in het le ven geroepen om de sportman, -vrouw, -ploeg, of -organisatie die de desbetreffende sport op een „positieve manier" naar buiten brengt, te waar deren en een steuntje in de rug te ge ven. Het aan de prijs verbonden geld bedrag dient aan de sport te w besteed. De keuze werd gemail een onafhankelijke jury, bestaan vertegenwoordigers van de loksl roep, Texelse Sportraad, triathlo organisatie en de pers. De jury getracht zowel prestatie als de waarop die prestatie tot stand bracht, in haar beoordeling tol king te laten komen. Mark Jan Mulder heeft naar hel deel van de jury aan alle criters daan. Op 9 mei behaalde hij ee prestatie die nog niet eerder in historie van zijn club, de Gymn Vereniging Texel, was geleverd Jan veroverde namelijk een t« plaats bij het Nederlands kamp schap turnen voor jongens tol twaalf jaar. Ook pakte hij de po Ie titel en (uiteraard) het Texels pioenschap (al voor de derde Mark Jan is een groot talent, traint er ook al jaren hard voon hoog niveau te kunnen meeds „Nico Stoter is een heel g ner", zei hij tijdens de prijsuitie de prestaties bewijzen dat. 0r>) ters leiding maakt GVT momerö succesvolle periode door en ooi was de sportprijs een beetje vo bedoeld. Gregor Stam In zijn eenzame gevecht met de omstandigheden en zijn eigen lichaam, op weg naar de zege. Zware stormwind maakte de Texelse kwart-triathlon tot de zwaarste van het jaar. Menig deelnemer die dacht met „Texel" een ontspannen afsluiting van het triathlon-seizoen te beleven, moest vóór het zover was een forse inspanning leveren. Met name de onderdelen zwemmen (in een ruige open zee) en wielrennen (dertig kilometer pal tegen wind) sloopten de krachten. Het aantal uitvallers bleef niettemin beperkt. In nationale en Europese topper Gregor Stam kreeg het zware „kwartje' een winnaar van passend kaliber. Topfavoriet Gregor Stam was als eerste weer uit het water, na 17 minu ten en 9 seconden. De eerstvolgende was Jan Oomen uit Chaam, op een achterstand van 27 seconden. Norbert Eelman kwam als eerste Texelaar de trap tegen de dijk opgesprint. Hij vol bracht het zwemmen in 21.02. De eerste dame die het Waddenwater achter zich liet was tot veler verrassing de Texelse Ingrid van Lubek. Ook zwemster Erna Kuip ging menig man nelijke deelnemer, en zeker alle andere Texelaars, vooraf met haar tijd van 23.35. Door het vele zeewater dat zij had binnengekregen stapte ze echter misselijk op de fiets. De ravage was direct al erg groot: op het moment dat de eerste fietsers met vliegende vaart het fietskeerpunt bij de vuurtoren bereikten, lagen er nog di verse deelnemers in zee te spartelen. Er was toen drie kwartier verstreken. In de achterhoede zwommen relatief veel lokale favorieten. Diepe indruk maakte Gijs Jansen, die slingerend en duizelig de trap op wankelde, bevan gen door de kou. Niettemin klom Jan sen op zijn racefiets en 2 54 uur later aan de finish in Den Burg was aan niets meer te merken dat hij meer dood dan levend uit het water was ge komen. Jansen: „Met de storm in de rug trapte ik me op het verzet 52x14 eigenlijk weer lekker warm. Ik het be gin slingerde ik van de ene naar de andere kant van de weg maar in De Cocksdorp was het leed alweer gele den. Vanaf dat moment ging het met fietsen, ook tegen de storm in, uitste kend. Ik haalde de een na de ander in. En ook met lopen ging het lekker." Zweepslag Voor Franck van den Broeck uit De Koog duurde het zwemmen enkele meters te lang. Letterlijk in het zicht van de haven strandde hij en kon door de pijn niet zelf meer aan wal komen. Aanvankelijk liet zijn blessure zich aan zien als een zweepslag (scheuring van de kuitspier), maar na enige massage voelde hij zich toch in staat om op de fiets te klimmen. Na enkele kilometers keerde de pijn terug en moest hij zich gewonnen geven. De zwemmer die het meeste applaus kreeg was Texelaar John Boogaard. Als laatste zwemmer kroop hij na 57 minuten en 8 seconden weer aan wal, zich vastklampend aan de trapleuning en bibberend van de kou. Nog zeker tweehonderd toeschouwers waren op de dijk blijven wachten om ook deze doorzetter aan te moedigen. Boogaard vertelde hoe hij op een gegeven mo ment nog geen 25 meter van een boei was verwijderd, maar hoe hij ook zijn best deed, hij door de hoge golven op zijn positie bleef steken. Pas na vele minuten slaagde hij erin de boei te ronden. Ook Boogaard klom op de ra cefiets, maar hij voltooide de wedstrijd niet. Nabij De Cocksdorp nam hij op advies van dokter Klaas Eissen, die de deelnemers in de achterhoede in het oog hield namens de organisatie, plaats in de bezemwagen. Met nog dertig kilometer zware storm tegen, had het geen zin meer om de Mark Jan Mulder neemt Rechtw/Jt (krlngbestuur KNGBl en Henk Vonk {voorzitter GVTi zijn er eveneens blij mee. Dat Stam zijn faam waarmaakte, mag een geweldige opsteker voor de orga nisatie worden genoemd. Een grote naam op de erelijst kan wonderen doen als het erom gaat om in de ko mende jaren een nog sterker deelne mersveld naar Texel te lokken. Zeker als die zelfde top-triatleet zijn lof voor de organisatie en de ambiance niet on der stoelen of banken steekt en er hardop over denkt om volgend jaar weer van de partij te zijn. Op haar beurt bracht de organisatie dank aan het leger van ongeveer 175 vrijwilligers „zonder wie het voor ons onmogelijk zou zijn geweest om dit op poten te zetten." Niet alleen werd ge doeld op de medewerking op en rond het parcours op de wedstrijddag, ook als beroep moest worden gedaan op hulp van buitenaf voor de aanlevering van materialen en dergelijke, werd dat zonder gezeur gehonoreerd. In het bij zonder gingen de gedachten daarbij terug naar zaterdagochtend vroeg. Toen de eerste medewerkers en organi satoren bij de start (de windsurfac- commodatie op Dijkmanshuizen) arri veerden bleken alle vier tenten die als kleed- en massageruimte moesten die nen aan de 's nachts opgestoken storm ten prooi te zijn gevallen. Eén tent was dusdanig beschadigd dat hij onbruikbaar was geworden en van de overige drie was het maar de vraag of ze overeind zouden blijven als ze op nieuw zouden worden opgezet. In allerijl werden helpers gemobiliseerd om alles weer in het gareel te bren gen. A.P.C. Koopman en Van Malde- gem van de gelijknamige transportbe drijven bleken zo vriendelijk om enkele vrachtwagencontainers te plaatsen, zo dat de tenten in de luwte konden staan en gevaar was geweken. Een ander probleem, waarvoor snel een oplossing moest worden gezocht, betrof het zwemparcours. Er was vrij dag een driehoeksbaan meer dan hon derd meter van de wal gelegd, maar de storm maakte het onverantwoord om daar te gaan zwemmen. Dik Ha- ker, coördinator van het zwemonder- deel: „Als we het zo hadden gelaten, had minstens dertig procent van de deelnemers moeten opgeven door de te hoge golfslag en stroming". Beslo ten werd het traject evenwijdig aan de dijk te leggen. Dat bleek een gouden greep, die zó goed beviel dat ter plaat se direct al voorkeur werd uitgespro ken om het volgende keer weer op de ze wijze te laten plaatsvinden. Deze oplossing is niet alleen veiliger, ook het uitzetten is minder bewerkelijk en bovendien is het wedstrijdverloop voor het publiek op de dijk beter te volgen. Er is één voorwaarde: het moet hoog water zijn. Beproeving Dat zat ditmaal wel snor. Vorig jaar kon een deel van het één kilometer lange traject lopend worden afgelegd; een blamage die men zich geen twee de keer mocht laten overkomen. Wel, ditmaal kregen de zwemmers geen ge legenheid om het water in recordtem po te doorploegen. Het was vallend tij, wat wil zeggen dat de zwemmers vanaf het startpunt de stroom mee hadden, maar golfslag en wind tegen. Na het keerpunt was dat omgekeerd. De eerste honderden meters waren een ware beproeving voor de meeste deelnemers. Golven van een halve me ter tot een meter hoog bemoeilijkten een goed ritme. Om de haverklap kreeg menigeen een slok zeewater bin nen en door de hoge golven was het lastig om de rondingsboeien te zien, zodat ook de oriëntatie te wensen overliet. Zigzaggend legden velen méér af dan de vereiste kilometer. Omstan digheden die door sommige deelne mers als „zeer gevaarlijk" werden beti teld. De latere Texelse kampioen Loek van Vliet: „Misschien was het onver antwoord. Als iemand onder water verdwijnt, zou hij volgens mij verdrin ken. De volgboten waren te ver weg: twintig, dertig meter is te veel. Ik meen van mezelf dat ik een geoefend zwemmer ben, maar in die mensen massa is het erg gevaarlijk. Dan krijg je weer een schop tegen je borst, dan weer een tik in je gezicht. Eigenlijk zou de start in een breder veld moeten plaatsvinden." Van Vliet was niet de enige die bang was geweest in het water. Maar coördinator Dik Haker was juist neel opgetogen:. „Eigenlijk had ik niet verwacht dat er zo gedisciplineerd zou worden gestart. We konden ons nau welijks beter wensen." Nog een andere mening had de winnaar bij de vetera nen, Willem Braaksma uit Almere (eer der dit jaar Nederlands kampioen op de hele en halve triathlon): „De start zou mijns inziens in het water moeten plaatsvinden, de deelnemers moeten tot ongeveer borsthoogte in het water staan. Nu kunnen er deelnemers ten val komen op de stenen die onder aan de dijk in het water liggen. Om risico vol gedrang te voorkomen, zzou het ook beter zijn om niet af te tellen, maar „klaar voor de start" roepen en dan meteen wegschieten. De startlijn vond ik overigens al redelijk breed." Pinguins Terug naar de wedstrijd. Bijna vijftig sporters toonden op het laatste mo ment weinig trek in de barre tocht en meldden zich af. Klokslag half twee doken daarom „slechts" 209 conditie- vreters als een groep pinguins de circa 16 graden Celsius koude Waddenzee in. Uiteindelijk zouden 198 van hen de eindstreep op de Groeneplaats berei ken. Vier deelnemers staakten al tij dens het eerste onderdeel de strijd. Binnen tien minuten stapte de eerste afhaker al aan wal. Jan Zijm uit Den Burg verwenste de weergoden, die uit gerekend op deze dag zoveel wind lie ten waaien. Maandenlange voorberei dingen bleken na honderd meter ver geefse moeite geweest. Zijm is een uitgesproken zwakke zwemmer en lag toen hij opgaf al op de anderen achter. De entourage bij de start.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 18