Op Texel 15.777 kg strandvuil opgehaald per eerste aandeel oeg eerste paal AGEND4 elijkspel zaalvoetballers osterend en Meermarkt 4 Fotofinish B-poule Themadienst Doopsgezinde gemeente SVC liet winst in eerste helft liggen Najaarsmarathon Slank '82 cursus van start Regenachtige sportviswedstrijd „WAT IK ZEGGEN WOU.." Raadsbesluit Speciale aanbieding Plastic emmers 10 voor ƒ12,50 10 voor ƒ10 10 voor ƒ7,50 eetcafé hoevee Uield aantal k> hoer./ka (ka) gereinigd Schiermonnikoog 0 16 0 Aaeland 67102 Z7 1.7 Terschei ling 1000 30 0.03 Texel 14777 26 0.6 Den Helder 124» 2 6.1 ZIJP* 31520 5 10.5 EfJKfftd 90000 3 30 Velsen 100681 5 20 NoordvlJk 111050 13.5 6,2 Katwijk MltO 6 11 Vet ter-eer 66000 a 5.5 t-Orevenheg* 66962b ii 60.9 Wenster 13025 6 3.3 Gcedereede 70000 19 3.7 t Westerschouven 69019 16 6.6 Domburg 61698 6.4 7.3 Uettkapelle 76035 5 16.6 Velkanisse 109162 8 13.6 Vlitilngan 75000 16.6 totaal 1550163 209 Op Aaeland ver 27 k» strand gereinigd op totaal alval, aaai slechts A k> even •ene op toeristisch/recreatief alval jSPAG 15 SEPTEMBER 1987 TEXELSE COURANT lerend en Meermarkt zijn vrij- in de hoofdklasse van de Ise zaalvoetbalcompetitie een gelijkspel overeengekomen, ma won heel ruim en verdiend ZDH. In de eerste klasse won irt Heijn ook ruim van De Muy. gelijkspel tussen Oosterend en markt na bijna vijftig minuten «etbal. Een terechte eindstand, al «en dat van Oosterend-zijde ijden. Tot echt goed zaalvoetbal "en Oosterend en Meermarkt niet. «markt nam in eerste instantie de ■gin de wedstrijd. Een voorsprong Jet lang zou standhouden. Ooste- kwam gelijk en liep uit naar een voorsprong. Via 3—2 en 4—2 de marge twee doelpunten in het deel van Oosterend, dat trachtte •edstrijd te controleren. Op zich dat wel, totdat Piet Koning we- Itet weggooien van de bal voor minuten naar de strafbank werd "den. Meermarkt, met een uitste- spelende Peter Brons, profiteerde 51 de stand naar de uiteindelijke tand 4—4 te tillen. Voor beide |sn dus het eerste puntverlies in °"ipetitie. Al zal men in Oosterend waarder aan tillen dan in De Want na gewonnen positie een "(repelen, dan smaken de drui- %l zuur. Alkema trof ZDH, met de Ruyter in de goal. In deze •tijd nam de jonge ploeg van Al- geen halve maatregelen en wist ■°re geleidelijk aan uit te breiden (en 9-1 winst. Heel verdiend en "ge doelpunten waren het in- waard. ZDH kon tegen deze Iweinig tegenstand bieden. Nioz jarenlange aanwezigheid in de klasse weer terug op dit niveau. P'oeg die een viertal jaren gele- aar de tweede klasse degradeer- n alleen Bertus Heerschap, Henk j en Jan Everaarts nog over. ®d hebben de heren duidelijk in- "naar met hun grote ervaring ze het menig jonge ploeg naar knap lastig. Zo ook Oosterend 3. Het was aan Oosterend keeper Roel Veld man te danken dat Oosterend na een kwartier spelen niet met 2—0 achter stond. Dat uiteindelijk Oosterend 3 met 4—0 won was niet onverdiend, maar wel geflatteerd. Alkema 2 en Oosterend 4 kwamen een gelijkspel overeen van 4—4. Daarmee mocht Oosterend de handen dichtknijpen en Alkema 2 zou zich kunnen afvragen of men niet wat meer instelling tijdens de wedstrijd zou kunnen tonen. Deze week Een heel interessante zaalvoetbalweek staat de Texelse liefhebbers te wach ten. Vrijdag de absolute topper Gam ma tegen de oud-Nederlands en beker kampioen Hovocubo uit Hoorn. Daar op gevolgd door een regelrechte top per uit de Texelse hoofdklasse. De re gerend kampioen tegen de nummer twee van vorig seizoen, Gamma 2 te gen Casino. Gamma 1 start om 19.15 uur. Uitslagen: Hoofdklasse: Oosterend-Meermarkt 4-4 Alkema-ZDH 9-1 Eerste klasse: Ver.Schilders-Gamma 4 1-6 Albert Heijn-De Muy 8-2 Nioz-Oosterend 3 0-4 Tweede klasse: Nissan-Meermarkt 3 2-3 Gamma 5-Mantje 2 0-3 Casino 4-Texel 3 6-3 Oosterend 5-De Krim 2 1-3 Gamma 5-Ver.Schilders 3 0-6 Derde klasse: Nissan 2-ZDH 2 1-0 Ver.Schilders 4-Gempo 0-2 Rab 2-De Krim 3 4-3 Ver.Schilders 2-De Koog 5-3 Dames: Casino 3-ZDH 3-1 Junioren 1: Oosterend-Casino 1-10 Gamma 2-Texel 3 2-6 Junioren 2: ZDH 2-Texel 6 3-0 Casino 4-Texel 4 1-2 ZDH 3-Texel 5 5-5 Junioren 3: Oosterend 3-Texel 7 2-3 Programma: Woensdag 16 september: 16.45 u. Nissan-Gamma 2 (j) 17.25 u. Casino 1-Oosterend 2 (j) 18.10 u. Nissan-Oosterend 5 19.00 u. Gamma-De Krim 1 (d) 19 40 u. Casino 2-casino 1 (d) 20.15 u De Krim 2-Mantje 2 21.10 u. ZDH 2-De Krim 3 22 00 u. Tex.Lamsvlees-Casino 6 Zaaldienst: Nissan Donderdag 17 september 17.15 u. Casino 5-De Krim 2 (j) 17.45 u Casino 3-De Krim (j) 18.30 u. De Koog-Casino 4 19.25 u. Gamma 5-Ver.Schilders 2 20.15 u. De Koog 2-Gamma 6 21.10 u Nissan 2-Oosterend 6 22.00 u. Rab 2-Nioz 2 Zaaldienst Casino Vrijdag 18 september: 16 45 u. Texel 3-Oosterend 1 (j) 17.30 u. Texel 1-ZDH (j) 18.20 u, Texel-Alkema 19.15 u Gamma-Hovocubo 20.05 u. Gamma 2-Casino 20.55 u Rab-De Krim 21 45 u. Jelleboog-Citroén 22.35 u. Mantje-Oosterend 2 Zaaldienst- Texel Maandag 21 september: 17.15 u. Texel 4-ZDH 3 (j) 18.00 u Casino 5-De Koog Zaaldienst Oosterend Tijdens de vrijdag gehouden wieler wedstrijd werd bij de jeugd het veld geheel uit elkaar geslagen. Frans Witte finishte met voorsprong op Udo Visser, die tweede werd. Jan Werner Prins en Roel Bakker lie ten het aankomen op een sprint, die door Jan Werner gewonnen werd. In de B-poule werd veel gedemareerd, maar toch werd het een eindsprint met alle renners bij elkaar. Martin Vis ser en Kees Koopman gingen vrijwel gelijk over de finish. De A-poule werd gewonnen door Bas De totale hoeveelheden opgehaald afval per deelnemende gemeente. Overigens mag niet de conclusie wor den getrokken dat Texel en de andere Waddeneilanden ook de schoonste stranden hebben: weliswaar ligt er minder rommel op dan elders langs de Nederlandse kust, maar het zou best kunnen zijn dat elders die grotere hoe veelheid afval beter wordt opgeruimd dan hier.Wie zich het vaakst wast, is niet persé de smerigste", merkt co lumnist Nico Scheepmaker onlangs over dit onderzoek op. In het kader van de Vredesweek 1987 wordt zondag 20 september een the madienst gehouden in de doopsgezin de kerk. De liturgie is voorbereid door een groep uit de gemeente en is ge schikt voor alle leeftijden. Medewer king zal worden verleend door de In terkerkelijke Cantorij onder leiding van Dyo Wassink. De dienst begint om kwart voor tien en voor de aller kleinsten is er een crèche. Kinderen tot ongeveer 12 jaar kunnen, als zij dat willen, halverwege de dienst verlaten. In het zaaltje is er dan een op het the ma gebaseerde actviteit. Na afloop is er gelegenheid koffie te drinken. In de uitwedstrijd tegen Go Ahead nam Cocksdorp in de vijfde minuut de leiding toen Rob Vonk de bal uit een goed genomen corner van Gerrit Koorn, inkopte en voor 0—1 zorgde. Met een sterke wind in de rug was Cocksdorp in de eerste helft regelmatig voor het doel van Go Ahead te vinden. Hoewel Cocksdorp in de beginfase diverse goede scoringskansen kreeg, wer den deze niet benut. Go Ahead putte hier moed uit en be gon zich meer op de aanval te richten. Dit leidde na 35 minuten spelen tot de gelijkmaker toen de midvoor binnen het strafschopgebied de bal langs doelman Jan Piet Stolk wist te schieten. Na rust kwam Go Ahead na enkele minuten fortuinlijk op 2—1 toen door een misverstand een verdediger van Cocksdorp in eigen doel schoot. Kort hierna werd het 3—1 voor Go Ahead toen bij een uitval de linksbuiten alleen voor de keeper verscheen en scoorde. Opvallend was dat na deze treffer bij Cocksdorp het besef terugkeerde dat voetbal een teamsport is. Met veel mankracht naar voren werd het druk voor het doel van Go Ahead. De doel man van Go Ahead hield z'n ploeg echter overeind. Toch kwam Cocks dorp terug tot 3—2 toen Dennis Vonk een van z'n harde schoten in het doel zag belanden. De druk op het doel van Go Ahead werd steeds groter en het wachten op de gelijkmaker leek slechts een kwestie van tijd. Go Ahead bleef echter in de slotfase met veel moeite overeind en zo ging Cocksdorp met lege handen naar huis. De verenigingen voor het aangespan nen paard houden op 27 september de Najaarsmarathon". Door leden, die ook aan de voorjaarsmarathon hebben deelgenomen, kan meegedongen wor den naar de wisselbeker 1987. Tevens is deze marathon een uitstekende ge nerale repetitie voor aanspanningen die op 3 oktober mee willen doen aan de samengestelde menwedstrijd. Evenals de voorjaarsmarathon zal er op 27 sep tember worden gestart bij manege Akenburg. Deelnemers kunnen zich opgeven tot uiterlijk 19 september bij mevrouw L. Eelman-Vos, Meijertebos 15, Den Burg, telefoon 02220 - 2746. In de Oude ULO start op dinsdagmid dag 22 september om 14.30 uur de cursus „Slank '82". Bij voldoende be langstelling is er de mogelijkheid voor een avondcursus op maandag. Inlich tingen bij mevrouw Visser, tel. (02230) 34058 of mevrouw Gieles, tel. (02220) 3259. rookwolken ontstijgen de heimechine els de symbolische eerste peel voor het zwemperedijs de grond rn geet. flVz miljoen gulden moeten gaan kosten, een bedrag dat Jellema niet zomaar uit de mouw kon schudden. Een bank bleek bereid 7314 miljoen te financieren en ook de gemeente wilde 72 miljoen betalen, mits vanuit de Texelse bevolking de resterende f2 mil joen zou worden opgebracht. Particu lieren en logiesverstrekkers zagen het belang in, kochten aandelencertificaten en brachten zo het benodigde bedrag bijeen. Ook houders van 4 procent preferente aandelen en een drietal sponsors droegen een steentje bij. De bouw wordt, zoals bekend, uitge voerd door de firma Draisma uit Joure. Behoudens vorstverlet en dergelijke, zal het zwemparadijs op 1 juni volgend jaar zijn opgeleverd en kunnen de eerste zwemmers in het bad plonsen. Van groot belang is dat het beton vóór de kerst gereed is, zodat kan worden begonnen met het aanbrengen van de staalconstructies. Is het betonwerk la ter klaar, dan ontstaat het risico dat ook de rest van de bouw ernstige ver traging oploopt, mocht het gaan vrie zen. Het eerste beton zal naar ver wachting morgen reeds kunnen wor den gestort. Het werk sluit namelijk di rect aan op het heien van de palen. In totaal steunt het zwemparadijs op 169 palen. De symbolische eerste paal werd geheid op de plaats waar de fil terkelder is gesitueerd. Vanaf vrijdag Louw Nijhuis. wordt gewerkt aan het leggen van lei dingen, die vanuit de diverse waterpar tijen naar de pompen- en filterkelders moeten lopen. Gemiddeld zullen dan zo'n 16 personen op de bouw actief zijn. Een bedrijfsleider is nog niet aan gesteld. Zo'n zestig personen, onder wie circa vijf Texelaars, hebben naar de functie gesolliciteerd. Uit dank voor het slaan van de eerste paal en de aanschaf van het eerste aandeel, kreeg Louw Nijhuis uit han den van Joop Jellema een tweede aandeel ten geschenke. De stranden van de Waddeneilan den worden het minst bevuild. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat de Werkgroep Noordzee heeft gehouden in samenwerking met de ANWB en 25 Nederlandse kustge- meenten. Op Texel werd op 24 km strand 15.777 kilo vuil opgehaald. Gemiddeld wordt landelijk per kilo meter 9000 kilo afval weggeruimd. Ongeveer 70 procent van dat afval is afkomstig van badgasten, de overige 30 procent spoelt aan uit zee. Dat de stranden tijdens het hoogseizoen niet helemaal veranderen in een vuilnisbelt is te danken aan de koortsachtige in spanningen van de gemeentelijke reini gingsdiensten en strandexploitanten. De Stichting Werkgroep Noordzee en de ANWB hebben afgelopen seizoen de hoeveelheid en de samenstelling van het afval op de Nederlandse Noordzeestranden onderzocht om er achter te komen wat de grootste bron nen van vervuiling zijn. Vijfentwintig gemeenten werkten mee, waaronder Texel. Twee enquêteformulieren wer den de gemeente toegezonden, één waarop het afval vanuit zee moest worden vermeld en eentje voor het af val dat badgasten hadden achtergela ten op het strand. Ook de hoeveelheid vuil die van het strand werd gehaald moest worden gemeld aan de onderzoekers. Er blijken grote verschillen te bestaan tussen de hoeveelheden vuil, die zijn opgehaald door de verschillende kust- gemeenten. Het meeste afval kwam van het Zuidhollandse strand tussen Hoek van Holland en de pieren van IJ- muiden. Het minste vuil werd opge haald op de Waddeneilanden. Op Texel haalt de gemeente bijna 16 ton afval op, maar dit is alleen vuil dat vanuit zee aanspoeld. De strandexploi tanten ruimen hier op wat badgasten achterlaten en daarvan zijn geen hoe veelheden bekend. Op de Waddenei landen bleek het overgrote deel van het vuil uit zee te komen en bestaat uit verschillende soorten kunststof (40%) en uit hout, papier en karton (34%). Slechts 1% maakt olie en teer uit van de vuilhoeveelheid. 8% is me taal en 10% glas. Wat overblijft is wier en zand. Wel 64% van het vuil van badgasten wordt gevormd door drankverpakkin gen, 24% is blikjes en 17% plastic bakjes van ijs en patat. Dat op de Waddeneilanden minder vuil op de stranden aanspoelt dan elders langs de kust, komt onder meer door dat de eilanden ver weg van de mon dingen van de vervuilende Rijn en Maas liggen en de scheepvaart er niet dichtbij komt. Het afval dat in de Noordzee drijft zal voor een deel door de stroming in de Waddenzee terecht komen en dan later op het vasteland van Groningen en Friesland aansgoeler^^^^^^^^^^^^^^_ Vaars, die een behoorlijke voorsprong had op de andere renners. Uitslag: A-jeugd: 1. Frans Witte, 2. Udo Vis ser, 3. Robin Verduyn. B-jeugd: 1. Jan Werner Prins, 2. Roel Bakker. B-poule: 1. Kees Koopman, 2. Martin Visser, 3. Eelke Seepma, 4. Wil Braam. A-poule: 1. Bas Vaars, 2. Henk Broek man, 3. Jacco Vinke, 4. Jan Nicoud Ploeg. Frans Bos werd zondag winnaar van de bij De Hornt gehouden wedstrijd van de sportvissersclub Texel. Hij ving vier vissen met een gezamenlijke leng te van 87 cm. Tweede werd Theo Bu ren (4 vissen, 82 cm) en derde Paul Verhagen (vier vissen, 79 cm.). Bij de jeugd werd Alexander Duinker eerste (1 vis, 33 cm), tweede werd Stefan Raateland (1 vis, 30 cm). Meegedaan werd door totaal 12 senioren en drie jeugdleden. De eerstvolgende wedstrijd is bij De Kaap op 27 september om 8.00 uur. Op zondag 4 oktober houdt HSV Wie- ringen een zeeviswedstrijd om het open kampioenschap van Noordhol land. Het inschrijfgeld is 710,— met gezamenlijk vervoer met vier man (vrouw) per auto komen de kosten op 724,— p.p. excl. aas. Opgeven t/m 1 oktober bij Paul Verhagen. De verdere wedstrijdagenda van de sportvissers club ziet er vanaf 24 oktober zo uit: 24 oktober „Snert" wedstrijd Afsluitdijk; 31 oktober Eindwedstrijd Ned. kampi oenschap te Zeeland; 7 nov. Feest avond senioren; 22 nov. Viswedstrijd De Hornt, aanvang 8.30 uur; 22 nov. jeugdmiddag, aanvang 14.00 uur. in de Texelse historie? kan dat gezegd worden symbolische eerste paal het subtropisch zwemparadijs Kerckeland, die vrijdagoch- tegen half elf in de grond geslagen. De handeling werd cht door Louw Nijhuis uit De isdorp. in het dagelijks leven ercheur bij de Texelse rijkspoli- gijhuis was de eerste aandeel der die het benodigde geldbe- overmaakte. De ceremonie bijgewoond door vertegen- rdigers van direct en indirect realisatie van de zwempara- lannen betrokken instanties. lurslid van de Recreatie Maat- jpij Texel (RMT) Kees Koorn it in herinnering hoe ondernemer Jellema in 1983 plannen ontwik- om recreatieterrein 't Kerckeland exploitabel te maken. Daaruit ond een plan voor een overdekte [accommodatie, uitgerust met al- voorzieningen naar model van de imparadijzen" van Soorthuis Cen- .Een groots plan, dat niet alleen 't Kerckeland, maar voor het hele een belangrijke kwaliteitsverbe- zou kunnen betekenen. Naar ling van het gerenommeerde ar- itenbureau Koppert en Koenis uit ten aan de Rijn, zou het project PAGINA 31 I BRTVtH MkM UZCXS BISTIN VtAAHT wOOfDCL-L*-* O Of «ft*» Tt Het bericht „Van der kooi wekt woede college op" in uw blad van 10-9;87 dient op twee punten te worden aangevuld. 1. Wat over het betreffende onderwerp door dhr. Van de Kooi tegen het colle ge gezegd is, was het standpunt van de hele fractie, niet dat van hem zelf alleen. Dat komt in het artikel niet dui delijk naar voren. 2. Niet iedereen zal na lezing van het artikel begrijpen waarover het debat ging. Vandaar de volgende korte toe lichting over de hoofdzaak: a. Eenmaal per jaar wordt door de ge meenteraad de begroting voor het vol gend jaar vastgesteld. Daarin staan al le uitgaven die de gemeente in dat jaar wil gaan doen. En als die begro ting is vastgesteld is de hele raad, ook het college, daaraan gebonden. b. Wil het college andere uitgaven doen en dus de begroting veranderen, dan kan dat alleen met goedkeuring van de raad. Zo werkt nu eenmaal de democratie. c. Waar het nu om ging was dat het college zich niet aan die regel had ge houden, ze hadden 27.000 gulden uit gegeven zonder eerst aan de Raad te vragen of dat mocht. d. Driemaal heeft de PvdA-fractie in het openbaar aan het college gevraagd of dat eigenlijk wel kon. Vanaf de maand juli heeft het het college ook drie keer gezegd dat het juist had ge handeld. Dat was dus niet waar. En eindelijk kwam het college daar ook achter. e. De raadsvergadering van 8-9!87 j.l. gaf dan ook het merkwaardige beeld dat in raadsstuk 4C het college nog eens zei dat ze die 27.000 gulden te recht hadden uitgegeven, maar tegelijk in raadsstuk 9 zei dat het onjuist was geweest en dat ze nu achteraf alsnog toestemming vroegen aan de raad om dat te doen. f. Dat was dus een heel rare situatie, en misschien begrijpt u nu als lezer van dit stukje waarom we aan het col lege vroegen: wist u nu echt niet dat u dat geld niet zonder toestemming mocht uitgeven? Of heeft u ons aan het lijntje gehouden? Dat was natuur lijk voor het college een moeilijke keus. En dus werd niet geantwoord op de vraag waar het eigenlijk om draaide. We hopen dat u als lezer het nü in elk geval wél begrijpt. Namens de PvdA-fractie, Dirk Terpstra, Den Burg Dinsdag 15 september De werkgroep dialect van de Histori sche Vereniging houdt een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO (dus niet de Thijsseschool); aanvang 20.00 uur. In Eben Haëzer wordt een bijbelstudie avond van de Baptistengemeente ge houden, aanvang 19.30 uur. Thema: „Uitverkiezing". Woensdag 16 september Van 10.00 tot 12.30 uur komt de WAO- groep in De Buureton bijeen. Om 14.00 uur begint op het Texelse Boys-veld een voetbalinstuif met test en minivoetbal. In het Eierlandsche Huis in De Cocks dorp wordt om 19.30 uur een openba re hoorzitting over lawaaihinder door vliegtuigen gehouden, gevolgd door een vergadering van de raadscommis sie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Donderdag 17 september In „Rebecca" in De Waal wordt een openbare avond gehouden met VVD- statenleden; aanvang 20.15 uur. Om 20.00 uur wordt in het zaaltje van de Doopsgezinde kerk een Leerhuisle- zing gehouden met drs. Shapiro over „Het Hebreeuws, taal met een verle den, heden en toekomst." 10 liter 71,50 5 liter 71,25 3 liter voor ƒ1,— Deksels gratis. kwaliteit uit eigen keuken FARKSTRAAT.BOULEVARD

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 21