r taadslid Van der Kooi vekte woede college op I b m i bi i „Natuurdag op Mok om potje te breken" Heeft wethouder censuur toegepast?" n Uitwerkingsplan Loodsmansduin ligt ter inzage srf» n m/\T Rondvraag gemeenteraad: mg ffei ra en \T IK ZEGGEN WOU. achtwagens: erk, geen hobby Bejaardensoos Oosterend Project X-Top Secret „Advendo" hervat repetities JDAG 11 SEPTEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 13a 9s; belangrijke politieke besluiten vormden de hoofdschotel de dinsdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering, ar een aanvaring tussen raadslid Gerard van der Kooi dA) en het college eiste de meeste aandacht op. Van der i had zich afgevraagd of wethouder Zegers censuur had gepast op de notulen van de laatstgehouden vergadering de raadscommissie voor welzijnsbeleid. Door het dslid gemaakte opmerkingen betreffende investeringssub- e waren namelijk niet in het verslag opgenomen. Deze itijging schoot het college behoorlijk in het verkeerde «meester Schipper nam het I id van zijn aangeslagen wethouder en eiste dat Van der Kooi óf zijn «merende opmerking" zou terug- óf dat hij met een motie van trouwen tegen Zegers zou komen, mrgemeester vatte de zaak dus I op en wilde een harde uitspraak het raadslid. Een reactie die Van (ooi kennelijk niet had verwacht, hij vroeg vijf minuten schorsing verleg met zijn fractiegenoten te ten plegen. Met een motie kwam VdA niet, maar Van der Kooi slikte imin zijn woorden in: „Het was vraag, géén beschuldiging", mrgemeester was hiermee niet te- sn gesteld: „Een voorstelling van fli n zoals u die hebt gemaakt, komt is hele denken niet voor. Zegers hier wat mij betreft geen ant- rd op te geven. Neemt u dit sug- ren terug of niet?" f\ i Van der Kooi hem daarop het ftjword schuldig moest blijven, Schipper de raad om zich over isvestie uit te spreken. Om met een luidend standpunt van de CDA- lie te kunnen komen, verzocht Ate stra om wederom een schorsing vijf minuten. Deze bedenktijd het CDA. Na hervatting van de adering bleek duidelijk hoe de vlag hing. Alle fracties keurden de ng van Van der Kooi af, al waren migen het er best over eens dat onduidelijkheden die aan de idieverlening ten grondslag lagen 1911 ens de opheffing van de Wel- itichting vorig jaar), door Van der in discussie waren gebracht. De waarop de PvdA'er zijn betoog de, werd echter unaniem verwor- Rienstra: „Van der Kooi's insinua- over het verstrekken van onjuiste itingen door de wethouder, ver aten wij als fractie. Van der Kooi de opmerkingen terugnemen. w itzE 842 ster i za'i er vi londe5 LCZWS - BUTEN VERANTWOOROtlUKHElO VIN 0£ WOANTIE stomme verbazing las ik in de ilse Courant van dinsdag een inge- den stuk van de (op Texel ook wel ichte) heer v.d. Kwaak. Wel hr. Kwaak, langs deze weg zal ik i even uitleggen wat die mooie Jitwagens precies in het centrum n. Dit is voor enkele huisvrouwen schien ook wel fijn om te weten, it die kunnen ook goed piepen stank (welke stank) en die smeri- otvrachtwagens (welke vagens). komt het antwoord: Ten eerste dat weten sommige middenstan- ingf^t eens, maar staat voor in de VIop een verkeersbord): het ver- l'ngsverkeer (wij dus) wordt toege- 1 vóór 10.00 uur 's morgens en en 13.30 en 14.30 uur namiddag, tweede en het belangrijkste: In moeilijk begaanbare centrum doen teel gewoon, net zoals vele andere sen ons werk, iets wat echt geen "de is. Dit werk wordt door ons en (eerder genoemd) tijdstip ge- dat de middenstanders zelf heb- oitgekozen. Om die redenen rijden oan wij dan ons werk door Den Uentrum. Dat de Texelse rijkspo- een keer brommers gaat ver- 'A eren is terecht: die bromfietsers J >en daar niets te zoeken en zijn aen gevaar ook, gezien de hoge 5 heden waarmee ze soms door het 'urn scheuren. Ik hoop dat u nu «n en ander wijzer bent gewor- l«0Ver ^'e vrack|tau,0's 'n Den 1 I. heer v.d. Kwaak en enkele an- VI n en voor de politie nog een pluim 'het verbaliseren van bromfietsers Berg, ga zo door. Dan nog ever het geklaag over die vracht- s- Hoeveel last hebben wij zo wel van de terrasjes en (soms winkelinventarissen die op sjaan. Dit is voor ons een be dring om het werk goed te kun- Wvoeren. j*ig zijn er ook nog mensen die «wondering ons daar langs zien !«n en dat kunnen waarderen. S. J. Rijk "leur van één van de twee Texel- !»'ijven, die dagelijks met 2 of 3 jjjs hun werk uitvoeren in het "Ik begaanbare Den Burg rum. Wethouder Zegers: ...censuur?... Zegers manipuleert heus niet op een dergelijke manier om zijn zin door te drijven". Erna Eelman-van der Kooi (VVD) noemde het „een verwerpelijke manier van oppositie voeren" en Jan van As- selt (Texels Belang) uitte zich in soort gelijke bewoordingen. Peter Bakker (PSP) zei dat ook hij graag wat meer duidelijkheid wilde over de precieze be voegdheden van raad en college in dit geval van subsidieverlening. Maar ook Bakker vond dat Van der Kooi te ver was gegaan: „Hij heeft zijn vraag met veel bombarie omkleed en dat is mijns inziens overbodig". PvdA-fractieleider Dirk Terpstra pro beerde in diplomatieke taal alles weer in goede banen te leiden. Hij bespeur de ergernis bij zijn fractiegenoot, „die daarbij bewoordingen heeft gebruikt, waarover makkelijk kan worden gevallen". Burgemeester Schipper had geen zin om er nog meer woorden aan vuil te maken. Hij concludeerde dat de meer derheid van de raad zich achter het college had opgesteld en sloot de dis cussie. Na afloop van de vergadering vervoegde hij zich bij de PvdA-fractie om de kwestie uit te praten. Voordien was de raad al wél akkoord gegaan met de toekenning van enkele investeringssubsidies (o.m. aan de zweefvliegclub) uit de post „onvoor zien" van de voormalige Welzijnsstich- ting. De twee besluiten waren destijds niet ter goedkeuring aan de raad aan geboden. Het feit dat de WST niet meer bestond, maakte het onduidelijk voor het college hoe te handelen. De betreffende instellingen hebben de subsidie toegezegd gekregen, maar achteraf vonden B en W het toch een juiste gang van zaken als ook de raad zou worden geraadpleegd. Dat gebeur de dinsdagavond en was voor Van der Kooi de aanleiding voor zijn opmerkingen. Jachthaven De PvdA was trouwens toch weinig gelukkig met opmerkingen aan het adres van het college. Tijdens de rond vraag was het Henk Beumkes die zich de woede van wethouder Schilling op de hals haalde. Uit krantenpublicaties had Beumkes geconcludeerd dat het toezicht op de realisatie van de nieuwe jachthaven niet in vertrouwde handen was geweest bij een hiervoor aange wezen ambtenaar. „Of was er soms geen toezicht? Als iemand die veel met de zee te maken heeft gehad, word ik hier gewoon niet goed van", hekelde Beumkes. Met trillende stem van kwaadheid diende Schiling hem van repliek: „De ambtenaren van gemeentewerken heb ben in dit werk hun hele hart en ziel gelegd. Van u had ik deze opmerking niet verwacht, meneer Beumkes". Beumkes toonde zich niet onder de in druk: „Al wordt u nog zo kwaad, ik blijf er zo over denken. Het had beter geweest als een waterstaat-man als opzichter was aangesteld". Het financiële risico is geheel voor de aannemer, zo kreeg Beumkes op een andere vraag te horen. De watersport vereniging hoeft zich wat dat betreft dus geen zorgen te maken. Ophoepelpremie Met vijf stemmen tegen gaf de raad zijn fiat aan de verplaatsing van het transportbedrijf Slegtenhorst te Oude- schild. Deze verplaatsing van de Loodssingel naar het industrieterrein kost de gemeente K5000,—De PvdA- fractie en Texels Belang-raadslid Ger- brand Poster waren het op zichzelf best eens met het voorstel, maar stemden toch tegen omdat zij vrezen dat de gemeente hierdoor in een situa tie belandt die veel kost. Dirk Terpstra: „Er zijn nog wel meer bedrijven op Texel die voor verplaatsing uit dorps kernen in aanmerking komen. Een structureel beleid hiervoor zou op z'n plaats zijn. In andere gevallen zullen de kosten van verplaatsing echter be hoorlijk hoger zijn. Voor uitvoering van dat beleid ontbreekt financiële ruimte We voelen er weinig voor om nu toe vallig een bedrijf waarbij het niet om zoveel geld gaat, te stimuleren om te verplaatsen". Ook Poster vindt dat: „Ik zie geen beleid De gemeente geeft nu willekeurig wat ophoepelpremies". Wethouder Klaas Barendregt erkende dat het geld ontbreekt om er beleid van te maken, maar dat hoeft volgens hem niet te betekenen dat er nu in het geval van Slegtenhorst niet kan wor den gedaan". Barendregt bracht de kwestie in verband met de moeilijkhe den rond de verplaatsing van het transportbedrijf A. P. C. Koopman in Oosterend. „We weten nu welke pro blemen kunnen ontstaan. Slegtenhorst geeft nü nog geen problemen, maar is een groeibedrijf dat in de toekomst wel tot een ongewenste situatie kan leiden. Die situatie willen wij voorko men, daarom geven we nu een ver plaatsingspremie. Maar inderdaad ligt daar geen structureel beleid aan ten grondslag". Poster deed nog de suggestie om ver plaatsing op een andere wijze te sti muleren: door investeringspremies te geven bij de vestiging van bedrijven in industriegebieden. Barendregt ant woordde dat de grondprijs aldaar lan delijk gezien erg laag te noemen is. Om de reacties te peilen is het uit werkingsplan Loodsmansduin, na overleg met de RST, ter inzage ge legd bij de gemeente. Het plan heeft al veertien dagen op het kampeerterrein ter inzage gelegen, maar niemand zag aanleiding om schriftelijk te reageren. Het plan is tevens voorgelegd aan de Provinciale Planologische Dienst. Deze heeft gezegd moeite te hebben met vaste of seizoenplaatsen. Aan deze op merking ligt de angst van de provincie ten grondslag dat het aantal toeristi sche plaatsen minder zal worden, in het voordeel van jaarplaatsen. Hierdoor zouden de toeristische plaatsen in de knel komen. In het plan staat dat de verhouding tussen vaste en toeristi sche plaatsen moet worden geregeld. Er wordt nog in benadrukt dat het ge meentelijke beleid erop is gericht de toeristische plaatsen veilig te stellen. Daarvoor moet echter niet het bestem mingsplan worden gebruikt, maar de kampeerexploitatie-vergunning. Op dit moment zijn op camping Loodsmans duin 200 seizoenplaatsen en 925 toe ristische. Deze verhouding moet zo blijven. De Provinciale Planologische Dienst wil graag dat het maximum aantal caravans, kampeerwagens en tenten wordt geregeld. Het plan regelt wel het totaal aantal recreatieve slaap plaatsen. Hiervoor is gekozen opdat de exploitant zelf kan invullen met welk kampeermiddel het totaal wordt volge- maakt. Als de gemeente alsnog hier over een vinger in de pap wil houden kan dat via de kampeerexploitatiever- gunning. Omdat de RST het met Staatsbosbe heer eens werd over het gebruik van een stuk duin aan de westzijde van het plan, is de omvang van het kam peerterrein nog iets gewijzigd, een klein gedeelte aan de zuidzijde van het terrein kan van een afschermende sin gel worden voorzien. Het gehele terrein ten zuiden van Den Hoorn heeft een oppervlakte van on geveer 38 hectare. Aan de westzijde wordt het begrend door duingebied, aan de noordzijde door het open agra rische gebied De Naai, aan de oostzij de door de Mokweg en aan de zuidzij de door het open agrarische gebied De Kuil. Groensingels Tenminste 40% van het terrein moet worden gebruikt voor paden, bedrijfs gebouwen, groen« speel- en parkeer voorziening. Wat overblijft is voor ca ravans en tenten. Volgens de voor schriften moeten afschermende „groensingels" minstens zeven meter breed zijn. Er moet parkeervoorziening komen voor 1,1 x het aantal staan plaatsen. Hiervoor worden geen speci ale vakken aangelegd, maar er mag worden geparkeerd bij de standplaats. Bij de nieuwe entree van het terrein is wel een centrale parkeergelegenheid en bij de recreatieve onderkomens is voldoende ruimte voor het parkeren van voertuigen. De geplande bedrijfs- bebouwing en de bestaande sanitaire voorzieningen hebben samen een op pervlakte van 0,63% van het totale terrein. De maximum toegestande norm is 3%, zodat mog ruimschoots mogelijkheid tot uitbreiding is. De oorspronkelijke oppervlakte van het kampeerterrein Loodsmansduin was 52 hectare, maar omdat er wijzigingen in de erfpachtovereenkomst waren door teruggave van 15 hectare hoge duinen aan de Staat is dit teruggebracht tot 38 hectare. De huidige capaciteit van 4320 slaapplaatsen en 1400 staanplaat sen wordt als maximum aangebou- wen. Voor campers is geen afzonderlij ke bestmeming gemaakt. Dit soort kampeermiddelen mag zonder bezwa ren op plaatsen voor tenten of cara vans staan. Trekkershutten Het plan biedt de mogelijkheid drie zg. „trekkershutten" te plaatsen. Uitbrei ding van dit aantal mag niet. Ook het aantal zomerhuizen/bungalows mag niet worden uitgebreid. De zes ten thuisjes die er stonden vallen onder het overgangsrecht en mogen niet worden verplaatst. Omdat het kam- koort peerterrein is verkleind moest de toe gang en daarmee de receptie, beheer derswoning, restaurant, winkel, enz. worden verplaatst. De nieuwe toegang loopt via de Rommelpot vanaf het kruispunt Rommelpot/Witteweg en Klif. Deze toegangsweg wordt éénrich- tingverkeer in zuidelijke richting. Op het kampeerterrein zelf wordt het ver keer hoofdzakelijk afgevoerd in weste lijke richting, via de vroegere toe gangsweg. Het restaurant van Loodsmansduin ligt aan het fietspa- dennet van Texel. Het toeristisch verkeer dat uit Den Burg komt en van de veerhaven, wordt om Den Hoorn geleid via Hoornderweg en het Lage Wegje in de richting strand en Loodsmansduin. Den Hoorn zal hierdoor weinig overlast meer hebben van verkeer van en naar het strand en de camping. Het kam peerterrein wordt beheerd door de RST die een erfpachtovereenkomst is aangegaan met de Staat voor een pe riode van 50 jaar. Hierbij is de ge meente niet betrokken. De bejaardensoos in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend begint weer op dinsdag om 15.00 uur. Van donderdag tot en met maandag draait om 20.30 uur in de Vergulde Kikkert de spannende film „Project X- top secret". De film is toegestaan voor alle leeftijden. Als zoon van een luchtmachtofficier ligt het voor de hand dat Jimmy Gar rett (Matthew Broderick) in de voetsporen van zijn vader zal treden en als voorbeeldig luchtmacht-piloot zijn verdere leven zal slijten. Aangezien Jimmy het niet zo nauw neemt met de strenge luchtmachtregels en zijn speelse natuur hem vaak parten speelt, wordt hij als „ongeschikt voor piloot" afgedankt. Hij wordt op een geheim projekt: Projekt X - Top Secret gezet. Zijn verantwoordelijkheden bestaan nu uit het zorgen voor en het trainen van chimpansees die een vluchtsimulator moeten kunnen bedienen. De chimpansee Virgil, een aap die af komstig is van een universiteit waar op een èndere manier met apen wordt geëxperimenteerd, verandert veel in het leven van Jimmy. Door middel van een TV-uitzending komt Jimmy erach ter dat Virgil een soort gebarentaal heeft aangeleerd. Jimmy komt op het spoor van Teri (Helen Hunt) de trainer die Virgil tijdens het Universiteitsexpe riment de gebarentaal heeft bijgebracht. Samen komen ze erachter wat het Project X nu precies inhoudt. Het is niet meer en minder dan een ordinaire test op chimpansees, hoe lang piloten (de chimp staat het meest na aan de mens) aan nucleaire straling kunnen worden blootgesteld voor ze bezwij ken. Bekomen van de schok die deze we tenschap teweeg heeft gebrachtm besluiten Jimmy en Teri de chimpan sees van hun verschrikkelijke lot te redden en vluchten met een luchtmacht-vliegtuig. De gemengde zangvereniging „Adven- do" begint weer met haar repetities op donderdag 17 september in de Schuil hut te De Koog, aanvang 20.00 uur. De leiding is in handen van Hans Kie- vits. Nieuwe leden zijn van harte wel kom. Inlichtingen bij voorzitster me vrouw Huysman, tel. (02228) 294. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat. Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. De Koog Iedere tweede vrijdag van de maand om 19.00 uur wordt oud papier opge haald in De Koog en direkte omge ving. Men wordt verzocht het papier tijdig aan de straat te zetten „Het is te waarderen dat een po tentiële natuurvernietiger als het amphibisch oefenkamp op de Mok een „natuurdag" houdt, zoals on langs is gebeurd, maar kennelijk is dat alleen gedaan om een potje te kunnen breken." Dat zei Peter Bak ker (PSP) tijdens de rondvraag van de raadsvergadering van dinsdaga vond. Bakker had namelijk geconstateerd dat buiten de grenzen van het oefenkamp oefeningen waren gehouden met heli copters. Dat gebeurde in het natuurge bied bij de Horsmeertjes. Nietsvermoe dende wandelaars werden geconfron teerd met „zwaarbewapende comman do's", aldus Bakker. Hij vroeg het col lege of dergelijke oefeningen buiten het aangewezen terrein mochten wor den toegestaan en of de burgemeester toestemming had gegeven voor de oe feningen met de helicopter. Burge meester Ton Schipper antwoordde dat hij niet van de details op de hoogte was, maar daar nader zou informeren. Zijns inziens kan het niet de bedoeling van de militairen zijn geweest om een natuurdag te houden, uitsluitend om zich populair te maken. Ate Rienstra (CDA) had kritiek op de opbouw van stallingen voor de scha- penfokdag. Die werkzaamheden von den plaats op zondagochtend. Veel kerkgangers hebben zich daaraan gestoord, aldus Rienstra. Burgemeester Schipper was reeds van de kwestie op de hoogte. Hij meldde dat de organisatoren dit ook hadden ingezien. Tijdens een latere evaluatie van de schapenfokdag komt het on derwerp nogmaals aan de orde. Gerbrand Poster merkte op dat tuin- wallen en tuinen in en rond Oost de laatste tijd niet zorgvuldig worden on derhouden. Wethouder Barendregt be loofde dat te zullen natrekken. Een opmerking van Dirk Terpstra (PvdA) over afspraken met omwonen den van de verbouwde bloemenhal Vespertina, die door de gemeente niet zouden zijn nagekomen, had een reac tie van wethouder Schilling tot gevolg. Hij vertelde dat de voorstellen van de gemeente in eerste instantie niet goed waren afgehandeld, maar dat daarna toch is geprobeerd de afspraken zo goed mogelijk na te komen. „Handen vol" geld heeft dat niet gekost. De wethouder had van buurtbewoners po sitieve reacties ontvangen hierover. Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang) vindt het geen goede zaak dat op diverse markten kinderen handel drijven. Schipper wil bezien of er aanleiding bestaat om dit in het vervolg te ver bieden. Gerard van der Kooi had gelezen dat een gemeente in sommige gevallen ei gen beleid kan voeren op sociaal ge bied. Bijvoorbeeld in geval van minder jarigen die een centje bijverdienen en de eventuele teruggave van belasting aan bejaarden in verzorgingstehuizen. Wethouder Piet Zegers zei op voor hand niet tegen een afwijkend beleid te zijn, maar wil eerst meer informatie. Proefdieren? Een andere vraag van Van der Kooi betrof de verdwijning van katten. In één Texelse Courant stonden onlangs vijf advertenties die daarop betrekking hadden. Nu had het PvdA-raadslid on langs een krantenartikel gelezen over verdachte leveringen van proefdieren aan bedrijven. Zouden de Texelse ver dwijningen daarmee verband kunnen houden?, zo vroeg hij zich af. Hans Roeper (PvdA) had zich geërgerd aan de spandoeken die in de Binnen- burg nog altijd herinneren aan het in juni gehouden Texel Jazz-evenement. Wethouder Schilling dacht er hetzelfde over, maar had nog geen actie onder nomen. Of er nog wel stappen worden ondernomen liet hij in het midden. „Als ik zelf die ondernemer was, zou ik ze niet zo lang willen laten hangen. Als men verstandig is dan worden de spandoeken nu wel weggehaald." verkzersgeleidi ng koert 2.3 -r PLAHSITUZRING um en wland kompeer terrein ./Loodsmons duin of te stoten gedeelte t- Dt Zo zal het eruit moeten gaan zien. 25.000 school 1 25.000 De verkeersgeleiding rond het kempeerterrein

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5