Armand kon niet slapen en de jeugd lag in het bos n Z 1967: beatboerderijbrandend zand en nog geen zwembad rr Je ziet het niet direct aan de krant af, maar 1967 was een roerig jaar. De jeugd eiste veel aandacht op en de broodnodige opvang van de groeiende stroom recreanten liep niet in de pas met de be schikbare accommodatie. De 80e jaargang besteedde volop aan dacht aan de jongerenonrust en -overlast, maar daarmee kon men niet alle kolommen vullen. Gelukkig was ook de bouw van het be geerde zwembad uitgesteld, zorgde het nieuwe raadhuis voor pro test en werd de expansiedrift van Natuurmonumenten ook niet met gejuich ontvangen. Helaas vielen er tien doden en twintig zwaarge wonden in het zomerse verkeer. Maar ook het kleine leed behield een plaats: Albert Kuik zag het niet meer zitten bij DEK. Dit alles en nog veel meer in de jaargang waarin de TC de leeftijd der zeer sterken bereikte. Er waren nog veel kranten zonder fo to's, maar regelmatig verscheen een artikel met actuele plaat. Cor van Gro ningen had al zijn befaamde land- en tuinbouwrubriek en de strip Brigadier Piet en de sportcomputer" gold als knieval voor de jongste abonnees. Een religieuze overdenking behoorde ook nog bij deze jaargang, plaatselijke voorgangers vulden de rubriek. Daarin sijpelde soms ongenoegen door over de „nieuwe invloeden van een nieuwe tijd." Dominee L. Koopmans overdacht de beroemde uitspraak van John Len- non IThe Beatles) publiekelijk en poogde met enige twijfel de jeugd bij een andere popheid te brengen, die ook kleur wilde bekennen. ,,lk weet niet hoe Cliff (Richard) op het ogen blik ligt bij de jongeren. Ik krijg de in druk dat hij op het ogenblik minder „in" is." Dat had de dominee juist ge zien. Hij bleef realistisch en consta teerde dat de geloofsovertuiging van Cliff veel minder opzien baarde dan de mededeling van Lennon, dat zijn groep populairder was dan Jezus. Koopmans erkende dat The Beatles „helaas" po pulairder waren. Verder besteedde de plaatselijke krant geen aandacht aan de religieuze onrust, als de jeugd ech ter de straat opging om letterlijk onrust te veroorzaken was dat wèl een fors artikel waard. Nieuwjaarsrellen, met het in brand ste ken van de pomp op de Stenenplaats, brachtten de politie tot de uitspraak dat de ouderen verantwoordelijk waren voor dit vernielzuchtig gedrag. De Her mandad had niet op baldadigheid ge rekend en moest lijdelijk toezien hoe er zelfs met „molotov-cocktails" werd gesmeten. In de kolommen klonk ook de onvrede van de toen enige redac teur Harry de Graaf door: „De politie besloot toen de brandweer in te scha kelen. Niet om de jongens van het plein te spuiten, zoals ieder verwacht te, maar om het vuur te blussen". De politie had in hetzelfde artikel een ant woord op dat verwijt: „We kunnen ook niet zo makkelijk de brandweer opdragen de mensen nat te spuiten. Stel dat een kind met een nat pak naar huis gaat en een longontsteking krijgt. Dan hebben wij dat veroor zaakt." Tijdens de luilakviering had de baldadige jeugd echter niets van de verontwaardiging geleerd. Er werd voor duizenden guldens schade aangericht en de Stenenplaats fungeerde als 't Amsterdamse plein met het Lieverdje, met het wit schilderen van de pomp en het verbranden van autobanden. De TC noemde het een „soort happening". Sarasani Had men al wat te stellen met de ei gen pubers, Texel was in de zomer maanden ook nog „nozem-eiland". De beatboerderij Sarasani draaide het tweede seizoen en de exploitanten ver klaren vooraf geen belang te hebben bij wantoestanden. Alcohol werd er niet verkocht, maar de hippiedagen le ken al in aantocht. „Alle bezoekers krijgen bij de kassa zuurstokken en to verballen. Het elkaar telkens tonen van de van kleur veranderende ballen zal bijdragen aan een gezellige en blijde sfeer", aldus exploitant Brinkhorst. Sa rasani was toen vooral een dansgele genheid, waar plaatselijke groepen als The Typhoons (in '67 ter ziele), The Creatures en nationaal talent als Q65, Outsiders en Golden Earrings de beentjes van de vloer brachten. Eind augustus kon de balans worden opge maakt met 23.000 bezoekers, 16% meer dan in 1966. Volgens de firmanten was het publiek van een beter gehalte geweest dan het jaar daarvoor. De TC: „Het eerste jaar heeft men vaak te maken gehad met kwaadwillende beatniks, die een voort durende bedreiging van de orde vorm den. De sensationele geruchten over Sarasani waren dit jaar ook minder". De exploitant gaat in op die geruch ten: „Er is wel beweerd dat we aan striptease deden, maar dat is natuurlijk niet waar". De bezoekers hadden het waarschijnlijk te druk met het aan el kaar tonen van de steeds van kleur veranderende toverballen. Illegaal Hoe het ook zij, Sarasani was één van de eilandtrekkers voor jongeren die het ouderlijk huis saai vonden en Grieken land nog te ver of te duur. Deze „no zems" konden/wilden ook op Texel niet veel geld stukmaken en hun logiesadres was dan ook regelmatig een schapenboet, het bos, strand, be tonnen rioolbuizen of in aanbouw zijn de woningen. Het gemeentebestuur kwam voor de zomer dan ook met een wijziging van de kampeerverordening. Het „illegaal of wild" kamperen was voortaan verboden en op 11 juli be richtte de TC: „Tijdens een korte con- troletocht door de Rijkspolitie zijn zon dagmorgen tussen 5 en 6 uur 31 jon geren aangetroffen, die de nacht op ongeoorloofde wijze doorbrachten. Het waren jongens zowel als meisjes, die tot op dat moment vredig sliepen in auto's, schuren en boeten ten zuiden van De Koog. Tegen allen werd proces verbaal opgemaakt. De meesten zagen zich daarop genoodzaakt het eiland te verlaten". Ouderen weten dat het „illegaal" kam peren nog jaren in de mode zou zijn op Texel, bij de wet verboden of niet. Het verbod tegen in de open lucht sla pen had uiteraard ook te maken met het toen geldende zedenbesef. Jon gens en meisjes samen in een slaapzak kon niet. De logiesverstrekkers eisten in regel trouwpapieren. Zelfs de toen befaamde protestzanger Armand was daarvoor te min. Inspiratie Toen de Eindhovenaar een optreden gaf in 't Skiltje was het daarna moei lijk een bed zoeken. De TC berichtte: „Armand heeft op Texel inspiratie op gedaan voor een nieuwe protestsong. Toen hij zich in gezelschap van een zwartharige jongedame meldde in ho tel De Graaf om voor de nacht een 2-persoons kamer te bespreken, wilde men hem niet van dienst zijn. Armand is namelijk ongehuwd". Ook de organi sator van het Armand-concert, J. van de Berg uit Oosterend, kon de protest zanger niet aan een stevige matras helpen. „De Toekomst" in De Koog bood uiteindelijk uitkomst. „Armand en zijn liefde hebben er in één bed de nacht doorgebracht, maar een klein leugentje was daarvoor wel nodig ge weest. Op de vraag van de receptio niste of meneer en mevrouw gehuwd waren, had de roemruchte zanger be vestigend geantwoord....", aldus de TC. Onder de kop „Bondgenoot van stou te kinderen" besteedde de Texelaar veel aandacht aan de zanger. Hij werd uitgebreid geïnterviewd en zijn arro gante, smaakmakende uitspraken zijn illustratief voor de duidelijk wordende generatiekloof, die ook op Texel in de sixties dieper werd. De redacteur fun geerde daarbij als bezorgde ouder: „Magertjes en bleek zat hij voor ons, rokend en nerveus gebarend. Hij sprak minder vurig dan hij zong. Begint Ar mand ervan doordrongen te taken dat hij voor een hopeloze zaak vecht?" Roddel Dezelfde krant opende echter met een veel groter verhaal over de gevestigde komiek Johnny Kraaykamp, die zijn huwelijksreis op Texel vierde, „omdat Texelaars zich niets van het geroddel aantrekken". Dat geroddel werd vol- PAGINA 10 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 Terug naar de jongeren. Verbazing over hun gedrag mocht van de krant, maar toen dat leidde tot ongunstige publiciteit op grote schaal, kwam de TC traditiegetrouw met een relativering in het belang van het toerisme. In juni publiceerde het Algemeen Dagblad een serie interviews met kustbewoners waaruit bleek dat een vakantie aan de Noordzee niet meer zo veilig was als vroeger. De TC-redacteur had zijn oor deel snel klaar: „In tegenstelling tot vroeger is het merendeel der artikelen over Texel niet gunstig. Het lezerspu bliek heeft geen belangstelling meer voor reportages waarin wordt verteld hoe mooi, intiem, gezellig en rustig ons eiland is. Men wil pittiger kostl De redacties van de diverse kranten en weekbladen weten dat maar al te goed. Als zij ergens een glimpje sensa tie vermoeden, sturen ze er hun repor ters heen en verwachten niet anders dan dat zij terugkomen met foto's en verhalen die gevreten worden. Wie zoekt, die vindtl" Hoewel er in die jaren een journalistie ke omwenteling plaats had (minder ontzag voor gezagsdragers, het „lieve" nieuws verdween van de voorpagina's) kon het plaatselijke nieuwsblad toch niet overtuigen in de kritiek op de gro te broer AD. Het dagblad noemde de Hollandse kust „onveilig" en de hele reportage werd in de TC geanalyseerd. „Op een paginagrote foto ziet men vijf Texels meest besproken en meest omstreden uitgaanscentrum in de zestiger jaren: de popboerderij Sarasani. In het topselzoen elke avond mudvol en de meest fantastische verhalen deden de ronde over sex. drugs en andere misstanden die hier zouden hMd" 1 In bossen en duinen struikelde je er letterlijk over in de zomer van 1967: klandestiene kampeerders. vullen". De TC wilde wel eens weten of het AD (zoekend naar sensatie) Witte wel juist had geciteerd. „Omdat we ons niet konden voorstellen dat de sterk commercieel ingestelde heer J. Witte zoiets had verteld, vroegen we hem om commentaar. De heer Witte vertel de ons dat het wel zo ongeveer klop te, maar dat men zijn woorden wat had overtrokken." De TC was duidelijk meer ingenomen met de gematigde en „nuchtere" commentaren in het AD van W. Visser (Het Witte Huis) en D. van Koningsveld (VVV-informatrice) en deed toen geen poging de uitspraken in het dagblad te verifiëren. Al met al was het echter een smakelijk artikel, dat illustreert hoe ook de TC zich zorgen maakte over de verloede ring in De Koog en de veranderende moraal in journalistenland. De redac teur kwam tenslotte tot de conclusie dat men blijkbaar moet uitgaan van het principe: het geeft niet hóe ze over je praten, éls ze maar over je Praten' Zinvol Zoals gezegd, Harry de Graaf was de enige redacteur en hij presteerde het om per krant twee of vier pagina's tekst aan te leveren. Incidenteel moest nog een beroep worden gedaan op ar tikelen, die niets met Texel van doen hadden. Die bijdragen zijn anno nu vermakelijk: de redding van een Egyp tische tempel, Baby's eerste levensjaar, de groei van Cape Kennedy en last but nog least „De problemen rond de wer kende vrouw". Geheel geëmancipeerd is men ook in 1967 niet, gezien het volgende citaat van deze onbekende redacteur: „Men is het er nu in het algemeen mee eens, dat meisjes zich tussen het ver laten van de school en het huwelijk zinvol bezighouden, met studeren, een vak leren of op enige andere wijze een betrekking vervullen". In dezelfde krant wordt melding gemaakt van het 25-jarig jubileum van onderwijzeres Krijn Beekenkamp, onder de noemer „Juf was bijna nooit ziek".... Ambulance Texel snakte in de 80e jaargang niet al leen naar rust aan de kust, een eigen zwembad zou in de zomermaanden ook niet gek zijn. Het lag in de bedoe ling het toen 745.000,— kostende bad dat jaar te bouwen, maar de pro, gooide roet in het eten omdat van het rijk geen garantie mochti ven op de aangegane geldlening; Het zwembad kwam er toch, rra voordat het zover was, vulde menige pagina. Van politieke imp tie was ook de aanschaf van rf/e. we ambulance, nadat gepoogd» lei vering van de oude Peugeot te teren. Driekwart pagina werd ge, aan de technische problemen tor auto en het uiteindelijke besluit; een nieuwe te kopen kreeg steur vele artikelen. Goed ambulancen eert was overigens meer nodig dan 1967 was een rampzalig verkeetsj .i met 10 doden en 20 zwaargewo: Zes van de tien verkeersdoden» Texelaars en het jaar daarvoor ei I" v zomerverkeer „slechts" vier men vens. De ongevallen werden in t) krant verslagen met voor die ge foto's van autowrakken en gefgelij den en adjudant J. Gulmans ma er n aan het einde van het jaar zijn «i s in geven op de verkeersellende. Efc zijn conclusies was dat er te haij jeen gereden en dat veel Texelaars de keersregels weliswaar kenden, rr teveel naar de letter interpreteer duce („een voorrangsrecht is bij de T; pva laars automatisch een RECHT, te men ziet aankomen dat een amtfnt n to toch de voorrangsweg oprijd: Eigemi In een balieverslag werd een vot gegeven van eigenzinnig gedrag s is de kop: „Geen heer in het vetke „De melkautochauffeur S. uitOt schild is bepaald geen heer in N «ste keer. Herhaaldelijk heeft hij late ken de weg als zijn domein te ti schouwen; met andere weggebr ch ei hield hij weinig rekening. Hij we dig voor tegenliggers niet uit, zeker als het fietsers of bromfietsere vi Toen de Oudeschilder ook nog: ders ging slaan, mocht hij naar rechter. Autogeluk, is de eerste cross «ai MAB. Piet Bonne won deze ees prutmarathon voor veel pk's en :rs t den 4500 entreekaartjes verkock krant was lyrisch over dit probe van de MAB: „Sensatielust van bliek volledig bevredigd", luidde kop. Het land van Nic Dros zag gens de redacteur „zwart van volk" en dat is sindsdien zo gi Dezelfde zomer werd meteen ee tweede cross gehouden, die mi: autowrakken opleverde. leer Eché wa Terror Een nieuw toeristisch initiatief het verschijnen van de Texeltoeri redactie huisde in het pand van veld en De Rooy, maar de TC n nadrukkelijk bekend dat deze ut redactioneel niets met het niet» van doen had. Dat zou later beuren. Wel was het opvallend! Texelse Courant tijdens de vaka: van redacteur De Graaf werd gr door Texeltoerist-schrijver Jan 6 Craanen. Het werd helemaal on zichtig toen deze Craanen in de meningen publiceerde over een daarvoor verschenen hoofdartib Texeltoerist. De toeristenkrant q met de kop „Koogse middens» geterroriseerd door langharige)! ren". De tijdelijke TC-redacteur toen aan de middenstanders de Texeltoerist niet overdreef en ceerde dat weer onder het mots „Texeltoerist lanceerde sensatie! De Koog". Het was net als met eerder gememoreerde AD-discus we houden het maar op komkoi tijd. Het kan ook zijn dat Craate Lees verder pa) Bij honderden kwam je ze 's zomers tegen: de Jongelui behorend tot de categorie rig tuig". Met niets anders bij zich dan een slaapzak en een beetjeI geld. Een bron van zorg derhalve voor fatsoenlijk logiasverstrekkend Texel. Gezellig gens Kraaykamp veroorzaakt door De Telegraaf en niet zonder trots wordt verhaald van de TC-ontmoeting met „Kraai". „Als we aanbellen doet Johnny zelf open. Een artiest in va kantietenue: blauw truitje met korte mouwen, manchester broek en groene sokken. Zijn glunderende kop is rood verbrand. We zijn welkom bij Kraay kamp en daar mogen we blij mee zijn. De landelijke pers hoeft het niet te proberen om hem te benaderen, voor lopig niet. De kranten hebben het ver bruid". Kraaykamp blijkt dik tevreden over Texel als vakantiestek, maar culi naire genoegens heeft hij nog niet kunnen ontdekken. „Hij noemt een hotel in De Koog. „Daar hebben we gegeten. Het was vrij duur, maar slecht. Ik vond in mijn eten een haar en een stuk glas.... echt waar". „Een grote scherf", bevestigt zijn vrouw Tilly." jonge jongens vrijen met vijf nog jongere meisjes. Een erg spontane in druk maakt het niet; we kunnen wel aannemen dat de boel in scene is gezet!" Bende Op dat strand gebeurden volgens het AD hele enge dingen en ook in de duinen gebeurde van alles. Daarover liet men de Texelse PTT-er J. Witte aan het woord, die meedeelde dat hij de telefoons in de cellen wekelijks moest repareren, „omdat alles er uit is geramd". Volgens Witte was het ver der ook „een grote bende". „Poedel naakt liggen ze in de duinen, om het maar eens fors uit te drukken. Ze hoe ven Witte niets meer te vertellen: wat die al aan schunnigheid heeft gezien, daar kan hij een heel vies boek mee

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 10