^Texelse Courant bijna zo uniek als ie lijkt ieuwsbladen: van pulp tot pittig Fouten in de krant nooit helemaal te vermijden WmVEENSCHZ G E jé, ssZ^Srsri SDAG 16 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 L( „Handboek voor Pers en Publiciteit" staan er ruim 140, helft daarvan kan gevoegelijk worden doorgestreept: een Lsblad is nog geen nieuwsblad als er nieuwsblad op staat. In Truime selectie kwamen we tot 60 nieuwsbladen, die in grote L pet als de Texelse Courant, plaatselijk nieuws brengen waar- betaald moet worden. Vroeger waren er veel meer nieuwsbla- K de Nederlandse uitgevers ontdekten echter de huis aan huis jkt. Veel noodlijdende abonnementsbladen gleden opeens gratis Ie bus. De teloorgang van de „nieuwsbladen-branche" leek be- Inen. ,,Er zijn er de afgelopen jaren heel wat afgevallen, maar seral een tijd stilstand", zegt de secretaresse van de Neder- Ise Nieuwsblad Pers, de overkoepelende instantie van Iwsblad-uitgevers. We bekeken een stapel uitgaven om te ont- len of de Texelse Courant wel zo uniek is als ie lijkt. |bleek ondoenlijk om alle 70 vsbladen (laat staan de enkele Men huis aan huis-bladen) door joistelen. Het NNP maakte een en koos daarbij voor de overeen- lien met de Texelse Courant: één, Jof drie keer per week verschij- k verspreiding via abonnement en rote plaatselijke of regionale bin- l"Voor de goede orde: nieuwsbla- komen niet dagelijks uit, dat zijn ramde dagbladen. De NNP se- s tevens gemaakt op ,,een beet- laliteit". Terwijl ons oog langs de fefrekken met nieuwsbladen gaat, eal snel dat er veel kaf tussen lïuwsbladkoren zit. Kleine, plaat- s blaadjes, het stencil ontgroeid, (nauwelijks „echte kranten". We nar verder niet minachtend over I. ze voorzien blijkbaar in een Istrijd tegen de huis aan huis- lrzijn de afgelopen jaren enkele «blad-giganten ontstaan: Boom- luit Drenthe, Wegener, Rivieren- Ze hebben de intentie „vol len bladen" te maken en geen jselijke sufferdjes. De gratis kran- |die doorgaans erg veel adverten- n nonsens-berichten („Miss bloe- houdt van koken") bevatten, len met een serieuze journalistieke Ik worden bestreden. Trots [dactie van de Texelse Courant aoit trots, toen hun aanpak werd ken in een lesboek van de Jol voor de Journalistiek. De TC |thet nieuws zonder opsmuk, evoel voor detail en uitgebreid. mast was het de journalistieke jlen opgevallen dat ingewikkelde J (zoals onderzoekingen bij het Idoor ,,r»iet gespecialiseerde len" zo duidelijk werd vertaald I,gewone mensentaal". Na een speuren bij de NNP zijn we er I: de TC is gelukkig de enige (Sterker als bij de dagbladen, is er 1 nieuwsbladen een lijn te trekken fulp naar pittig, maar die „betere 'mogen er dan ook zijn. Al nwe nu ook zeggen dat enke le die beteren waarschijnlijk op f termijn niet zullen overleven. Het dekkingspercentage (hoeveel po- 'e abonnees zijn er en hoeveel kn hebben een abonnement) van ■uitgaven geeft aan dat er een 1 strijd wordt gestreden tegen de i'rentie: dagbladen en de huis pr, advertorials". i in dit mini-onderzoek is N een vergelijking trekken met T.oftewel: krijgen de Texelaars Ivoor hun abonnementsgeld of 0 te in een andere plaats met (er nieuwsblad veel beter af plan we eens beginnen bij een ®van het Wegener-concern, het s Nieuwsblad". ■tent verschijnt een keer per een jaarabonnement kost f45,25 is 4900. Ter vergelijking: [Jfae Courant heeft een oplage (bijna 1500 abonnees aan de M, een dekkingspercentage p en voor een abonnement be- Pjji f76,80. Het „Puttens "fad" mag dan een grote uitge- r zich hebben, het exem- ■"n eind augutus is magertjes. Inkeken van alle kranten de edi- ■"eind augustus). De voorpagi- gevuld met een bruidspaar [Mr is getrouwd, het filmnieuws /'familiefeest met een charitatief 1 'wee redacteuren halen bin- 1*1 succesvolle duivenmelker ■ee. de fokveedag levert vier W' foto's op met minimale J'faen het verslag van een raads- js is kort en bondig. Het Put- 'sblad komt vrijblijvend over niet beter wist, zou je denken 5 aan huis-krant in de bus te Column Van heel ander kaliber is „Het Urker- land", een christelijk nieuwsblad, één keer per week voor f27,50 per jaar. De dominee opent rechtsboven op de voorpagina met een eigen column on der de tekst: „Op Uw Heil wacht ik. Here". Een bericht handelt over de ge meenteraad en woningbouw en er is een pagina met kleine plaatselijke be richtjes. Op Urk kent iedereen elkaar en daarom kan een tragisch ongeval van een meisje aldus gemeld worden: „Afgelopen zondagmiddag is de 10-jarige Wendy de Boer, dochter van Meindert de Boer en Grietje Hakvoort, om het leven gekomen". Twee grote rubrieken in het blad: Van het Visserij- front (over de aanvoer in de plaatselij ke afslag) en „Uit de kerkelijke pers". Opvallend is de nuchtere schrijfstijl en het veelvuldig gebruik van foto's in de krant met een kleine bladspiegel. De „Woerdense Courant" is qua op maak en redactionele aanpak zeer pro fessioneel. Het blad oogt als een dag blad, verschijnt een keer per week in een oplage van bijna 11.000 en kost ƒ42,25 per jaar. Steeds een groot com mentaar op pagina 3 over een aktuele plaatselijke kwestie. De „Woerdense" wordt dan ook goed gelezen: 77% van de Woerdense huishoudens. Het inge keken nummer biedt 16 redactionele pagina's, waarvan 3 sport en een kwart pagina ingezonden brieven. Ook dat laatste is een graadmeter voor be trokkenheid van de lezer bij de woon plaats (en de krant). „Acht van de tien Winterswijkers lezen hem.... moet dus wel goed zijn" luidt de onderkop van de „Nieuwe Winters- wijkse Courant". Een vreemde conclu sie en de belofte op de voorpagina wordt ons inziens ook niet helemaal waar gemaakt. Vier redacteuren laten dit nieuwsblad drie keer per week ver schijnen (oplage 5175) en dat kost ƒ130,— per jaar. De voorpagina is veel belovend, plaatselijk nieuws, een eigen cartoon, een rustige, zakelijke opmaak. Binnenin wordt men echter getracteerd op „gekochte berichten" van copijbu- reaus over kokkerellen, een halve pagi na wordt gevuld met landelijk nieuws, samengevat uit de dagbladen en het plaatselijke bloemencorso krijgt maar liefst drie fotopagina's. Wie nog eens wat wil lezen kan beter de Texelse Courant nemen. Hetzelfde geldt een beetje voor het „Sneeker Nieuwsblad". Een keer in de week verschijnt deze krant alleen voor abonnees (oplage 7100) en op donder dag gaat ie huis aan huis (21.000 stuks). De „Sneeker" kost dan ook maar ƒ22,— per jaar en de drie redac teuren lijken aan Sneek e.o. niet ge noeg te hebben om de krant vol te krijgen. De voorpagina ziet er goed uit: korte, zakelijke berichten, vier fo to's en een burgemeester die meldt: „De democratie wordt verkracht". De pagina met regionaal nieuws is te ma ger, de lezer krijgt zelfs een algemeen artikel voorgeschoteld: „Hoe richt ik de kinderkamer in?" Naast twee pagi na's sport maakt men reclame voor de Jaarbeurs in Groningen, niet bepaald naast de deur. Verademing De „Leusder Krant" is een verademing en steekt ook duidelijk de Texelse Cou rant naar de kroon. Het blad verschijnt twee keer per week in een oplage van 5000 (het dekkingspercentage in Leus den haalt net de 60% niet) en dat kost ƒ66,80 per jaar. Dit nieuwsblad heeft een duidelijk „eigen gezicht". Op de voorpagina veel kleurkaders, maar de artikelen worden zonder overdreven vette koppen gepresenteerd met veel wit rond de tekst. Men opent met po litiek nieuws en er staat op de „cover" veel allerlei te lezen. In het nummer dat wij zagen, besluit de raad het alco- V- -. F, ----- - "'""«nana VljfM Z»ndcAW OhH Het mag waar zijn dat de Texelse Courant in esthetisch en journa listiek opzicht redelijk gunstig afsteekt bij de meeste andere lokale kranten in het land, volmaakt is het blad nog lang niet. Eén van de grieven die de lezers zouden kunnen koesteren betreft het te grote aantal fouten in de tekst. Dat wordt in de hand gewerkt door de grote hoeveelheid werk die we in korte tijd moeten verzetten waardoor er in de haast nogal eens wat misgaat. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Wij zouden kunnen zeggen: wij werken héél hard en dus maken we véél fouten, maar zo makkelijk ko men we er niet af. Zetduiveltje Je hebt ernstige en minder ernstige fouten. Er gaat haast geen krant voor bij of je vindt er wel een paar. Een zet fout die makkelijk als zodanig wordt herkend is slordig maar niet zo heel verschrikkelijk. Zo'n zetfout ontstaat als de zetter een verkeerde toets in drukt, zodat er bijv. „rot" staat in- plaats van „rat". Of er wordt een letter vergeten, zodat er „Teel" staat inplaats van Texel. En wat dacht u van „gelul" inplaats van „geluk" of van „sijksloot" i.p.v. „dijksloot". Die fouten worden veel gemaakt en voor het grootste deel tijdig opgespoord en gecorrigeerd. Ze zijn makkelijk in de proeftekst te herkennen. Anders wordt het als een fout ontstaat door een woord weg te laten, zodat de betekenis van de zin verandert. Als bijv. het woordje „niet" of het voorvoegsel „on" wordt verge ten, staat er het omgekeerde van wat de bedoeling was. Zo'n fout ziet de corrector niet altijd omdat het taalge bruik op zichzelf goed is. Tenzij de corrector dezelfde persoon is die het stuk heeft geschreven en dus weet waarover het gaat. Gewone taalfouten worden ook nog altijd gemaakt en ook wordt de nieuwe spelling van het Ne derlands niet consequent (of konse- kwent?) toegepast. Puzzelen Toen de krant in lood werd gezet, raakten de loden regels van de tekst wel eens door elkaar en ontstond er wartaal, waar geen mens meer uit kon komen. Toen werd overgeschakeld op fotozetten waaraan geen lood meer te- pas komt, werd dat onmogelijk, maar nu ontstond een ander soort fouten: plakfouten. Bij het vastplakken van de papieren stroken tekst, komt er wel eens een strookje op een verkeerde plek terecht, waardoor de volgorde van het verhaal niet meer klopt. Een brok van het artikel staat dan soms er gens anders op de pagina, als voort zetting van een bericht over een heel ander onderwerp. Heel ergl Het is ons het afgelopen half jaar drie keer overkomen. Iets heel anders zijn fouten van inhou delijke aard: onjuistheden in de be schrijving van een bepaalde gang van zaken. Meer dan eens hebben we in politieberichten de veroorzaker en het slachtoffer van een aanrijding verward, een verkeerde dag of datum genoemd of de geboorteplaats van een betrok kene met de huidige woonplaats ver wisseld. Dat is geen wonder als je weet hoe die berichten in de praktijk worden vergaard. Politie Wel eens meegedaan aan dat spelletje waarbij in een kring van mensen een bericht van de een naar de ander wordt doorgefluisterd? Als het bericht „rond" is geweest, is het meestal deerlijk verminkt. Zo ongeveer gaat het bij de politie, waar de gegevens over ongelukken, diefstallen e.d. meestal vandaan ko men. De agent die bij de gebeurtenis is geweest, maakt proces verbaal op en beschrijft het gebeurde in het rap- portenboek. Daarbij kan al iets mis gaan. De journalist krijgt dat rappor- tenboek niet zelf te lezen, maar een politieman, bijna altijd een andere dan de verbalisant, leest er urt voor. De journalist neemt dat over en dat is dan de tweede kans op misverstanden. Tenslotte kan er wat fout gaan bij de uitwerking van het bericht. Dat het meestal toch goed gaat is ei genlijk een wonder, te danken aan de goede samenwerking die wij met de politie hebben. Al pratende komen we er meestal wel uit en de wacht meesters zijn meestal niet te beroerd om nog even navraag te doen als er vraagtekens rijzen. Dat neemt niet weg dat de politieberichten het meest „foutrijke" onderdeel van de krant vor men, maar daar is weinig aan te doen omdat het onmogelijk is om alle aanrij dingen, diefstallen, vermissingen en ander ongerief zelf ter plaatse te onderzoeken. Interpretatie Natuurlijk ontstaat een foute omschrij ving van een probleem of ontwikkeling ook wel door onnadenkendheid of ge brek aan (voor)kennis door de verslag gever. Het komt voor dat dingen die „bij wijze van spreken" of als grapje worden opgemerkt, door de journalist letterlijk worden geïnterpreteerd en doorgegeven. Dat gebeurde bijvoor beeld met het voorpaginabericht over het bedrag van maar liefst een miljoen gulden dat de gemeente dreigde te verliezen als gevolg van verlate goed keuring van belastingmaatregelen. Dat kon natuurlijk niet en dat hadden wij moeten begrijpen. Het boetekleed hangt altijd klaar. Rectificatie Als het om rectificaties gaat, doen wij niet moeilijk. Dergelijke rechtzettingen, meestal op verzoek van iemand die bij de zaak betrokken is en nadeel onder vindt van de fout, kom je dan ook vrij vaak tegen in de Texelse Courant en ze zijn soms heel vermakelijk. Het is geen promotie voor de krant, want door de rectificatie weet iedereen dat de fout is gemaakt, terwijl anders alleen de direct betrokkenen het zou den hebben gemerkt. Het werkt wel opvoedend. Natuurlijk doen we ons best om fouten te vermijden, vooral door verbetering van de controle, een kwestie van organisatie en mens kracht. Maar het staat bij voorbaat vast dat we het probleem tooit hele maal onder de knie zuller krijgen. holgebruik tijdens het vergaderen te verbieden: „Na afloop van de vergade ring blijft het buffet nog 30 minuten open voor een borrel. Het is de bedoe ling dat men zich dan beperkt tot twee alcoholische consumpties per persoon". De „Leusder" biedt maar liefst 23 redaktionele nieuwspagina's, al is dat beeld toevallig geflatteerd door een uitstekende sportbijlage (start van het seizoen) van 11 redaktionele pagi na's. De krant heeft een groot com mentaar en een eigen weerman: „Het weer in Leusden". De vergelijking met de TC is eenvoudig te maken: men houdt zich ook aan plaatselijke nieuws. Daarnaast is het opvallend dat de be richten kort en zakelijk zijn en men kaas heeft gegeten van een conse quente, rustige opmaak. De pretenties druipen echter niet van het produkt af. Pretenties „De Gecombineerde", een uitgave van Rivieren-Pers, die nog zeven nieuws bladen in Midden-Nederland van de persen laat rollen, heeft wel een beetje pretentie. Op zich is dat niet vreemd. Hoofdredacteur Bert Cattel heeft in journalistenland al eens van de daken geschreeuwd dat er niet neergekeken moet worden op nieuwsbladen: men brengt het nieuws uit de eigen straat en de Rivieren-Pers kan volgens Cattel overleven als men „human interest" en professionaliteit niet schuwt. Het is sneu, maar die beloften komen er bij „De Gecombineerde" op de West- Betuwe niet helemaal uit. Zeven redac teuren maken drie keer per week deze krant en dat kost dan ƒ125,— per jaar. De oplage is 12.000 en het hoogste dekkingspercentage haalt men in Leer dam met 52%. „De Gecombineerde" heeft een kleine bladspiegel en kan ons op 31 augustus nauwelijks boeien. Op de voorpagina een jaarverslag van de Stichting Buitenlandse Werknemers en de opening van een kantoor van de Stichting Vrije Recreatie. Twee pagina's sport, een pagina allerlei uit de regio en „human interest" bevat een inter view met een logopedist en een zen deling in spé, die graag naar Zimbab we wil. De afknapper is een hele pagi na tv-programmering, kook- en tuinru- brieken en een puzzel, typisch voer voor huis aan huis-bladen. Opvallend is ook het geringe aantal advertenties, geen beste zaak voor een nieuwsblad, want zoals bekend is dat een belang rijk argument om een abonnement (wat is er in de buurt goedkoop te ha len) te nemen. Een plus is dat men niet doorzeven in de artikelen, er zit een goede eindredacteur. Gebundeld De „Zierikzeesche Nieuwsbode" is be zig aan z'n 144ste jaargang en dat is te merken. Voor ons is het de prins onder de nieuwsbladen. Men ver schijnt maar liefst vier keer per week, een abonnement kost ƒ156,50 per jaar. Het dekkingspercentage in Zierikzee is 51%. De uitgever heeft eigenlijk meer verdiend. Het is een nieuwsblad naar ons hart, waarbij men af en toe best mag uitglijden in een te lang verhaal (dat kan de TC ook). De „Zierikzee sche" brengt vier prominente berichten op de voorpagina, plus het weerbe richt. De weekenddiensten en het poli tienieuws keurig gebundeld op pagina 2 en dan twee pagina's met leuke in terviews, uitgezonderd de wrakkige kop boven een verhaal over een ver trekkend schoolhoofd: „Onderwijzer is een slijtend beroep omdat je constant goed moet opletten". De laatste pagi na is voor „Dit biedt de beeldbuis" en de plaatselijke sport wordt bedeeld met een pagina. Boom-pers is ook een grote in de nieuwsbladen. Dat willen ze weten ook. De voorpagina van hun uitgaven „Kamper, Steenwijker en Meppeler" Courant brengt internationaal nieuws: van Seoul naar Johannesburg. De „Meppeler" verschijnt drie keer per week, wordt in Meppel door 66% van de huishoudens gelezen, en kost met een oplage van maar liefst 18.500 ƒ144,20 per jaar. Als we de internatio nale inbreng (de dagbladen brengen dat nieuws beter en uitgebreider) weg denken, krijgt men echter een „goeie plaatselijke krant", met oog voor het nieuws uit de provincie. Daarbij mag bedacht worden dat Boom 11 redac teuren laat draven. Heel aardig is een plaatselijke column met daarnaast al lerlei kleine stadsberichtjes en een ei gen cartoon. Het commentaar op lan delijk nieuws valt weer uit de toon, net als de landelijke sportartikelen. Een beetje „vlees noch visch" die „Mep peler", maar de NNP weet ons te mel den dat ie wordt „gevreten".' Papier Hoe het net effe anders kan bewijst concurrent de „Hoogeveensche Cou rant". Drie keer per week, waarvan een keer huis aan huis, voor 62— per jaar. De helft van alle Hoogeveeners leest 'm. Wie wil weten wat er in de eigen stad gebeurt, heeft genoeg aan de voorpagina. Binnenin is het weer van twee walletjes eten: plaatselijk en provincienieuws naast een „autopagi na", een fiscale rubriek en (internatio nale) tv-berichten. Een mooie sportpa gina met foto's en een historisch ver haal (Over het gemeentewapen van Oosterhesselen) geven aan dat de klei ne redactie zich niet helemaal verlaat op gekochte copij. Tot slot nog wat aardig spul: „De Om roeper" uit Vaals. Meer een blad dan een krant, op het meest goedkope pa pier en zonder koppen. Voor ƒ29,50 staat alles er wekelijks in, vooral veel aankondigingen van verenigingen. „De Omroeper" doet denken aan de TC van voor de oorlog: „Gouden Huwe lijksfeest Onder grote belangstelling vierde het echtpaar Jac. Merx en Mar- garetha Merx-Hodiamont in familie kring hun gouden huwelijksfeest, D'r Kuub en zijn echtgenote moesten die dag vele handen drukken en tal van geschenken in ontvangst nemen". Toch wel een beetje begrijpelijk dat 52% van de Gulpenaren liever naar het Limburg's Dagblad grijpt. Bont Letterlijk zeer bont is „Nieuw Volen- dam", ook dit weekblad bestond on langs 100 jaar en heeft in ieder geval voor op de TC dat men een dek kingspercentage van 100% scoort. Een abonnement kost een tientje per jaar en daarvoor krijgt men ontzettend veel advertenties en een blad dat aan geen enkel journalistieke regel voldoet. Het staat bol van de kleine fotootjes met Volendammer koppen en van een eind redactie op artikelen heeft men in de palingstad nooit gehoord. Wat te den ken van de kop: „Je mag niet eens na de bruiloft je biefstuk onder tafel zet ten en tegen je tafelgenoten zeggen dat je niet gehad heb. Die humor snappen ze niet meer, slaan je een blauw oog en noemen je een waarde loze vent. Wat ik echt waard ben laat ik hier zien". Dit staat dan boven een artikeltje over een amateur-kunst- schilder. „Nieuw-Volendam" is er ech ter oud mee geworden en resumerend kunnen we zeggen dat de Texelse Courant het niet slecht doet tussen de betere collega's. Dus mocht u de ko mende 100 jaar als u verhuist uw abonnement willen opzeggen, kijk het eerst even rustig aan. Je krijgt bij de meeste nieuwsbladen niet vaak zoveel plaatselijk nieuws voor een redelijke prijs. Of, men moet persé de tv-gids willen opzeggen voor een overzicht van drie dagen beeldbuis op krantepapier. Hans Oosterhof

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 13