(jroen £wart>- 100 jong van „Héél Texel weet het als het staat in de Texelsche Courant!" I Krant over onszelf let grote stappen oor het archief Li Nog vele jaren D oficiat ixelse Courant! Op een openbare veiling die in 1887 werd gehouden in lo gement De Vergulde Kikkert in Den Burg kochten Adri- aan de Rooij en Hendrik Flens voor f710— enkele gebou wen aan de Parkstraat. Een van die gebouwen was de voormalige Franse school" (een voorloper van de latere ULO) en daar werd ruim vijf maanden later het eerste nummer gedrukt van de Texelse Courant, vandaag precies honderd jaar geleden. BEU ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.213 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 02220-2741 Graaf, Pelikaan- ItfltfraptïO of Warmoessi tti]d deze vveeji^jotan' met dinsdaga^s^- JkoOQ. Iiwefoon 02228 - 266— - Unties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n(02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.396. n mij gevraagd werd om een ige voor het jubileumnum- van uw Texelse Courant, ik met graagte en genoegen gezegd. iaën namelijk, dat de Texelse rant als schoolvoorbeeld gelden voor de categorie wsbladen; een categorie ion de pers waar we eigen- zelden of nooit iets over ho maar die nijver en gestaag gaat met het verstrekken lokale informatie aan de ei- lokale gemeenschappen. Texelse Courant doet dat nu 0 jaar. tweemaal per week chijnend in praktisch alle en van Texel. Het bijzondere bij is, dat uw Texelse Cou- uitsluitend lokaal nieuws igt in een zo gedetailleerd en iet mogelijke vorm. Daarbij dt ruime en evenwichtige dacht geschonken aan alle icten van het dagelijks ge en: de plaatselijke politiek dtop de voet gevolgd, maar nzeer de landbouw, het na- behoud en de recreatie, maast volop aandacht voor sociale en culturele leven op il. Kortom, een onmisbare 1 van nieuws voor allen die il in het hart dragen en twee- li per week reikhalzend uit- naar de nieuwste editie van n" T.C. li duidelijk dat de Texelse rant voorziet in een behoef- I Ibijna) alle Texelaars en ik dat zo'n nieuwsblad met vartrouwen de toekomst te- oet mag zien. me wens ik de makers en de raven deze vitale honderdja- tos, dat de Texelse Courant n lengte van jaren mag blij- verschijnen! ia Minister van Welzijn, ïolksgezondbeid en Cultuur, mr. drs. L. C. Brinkman De oorspronkelijk uit Hoorn afkomstige Adriaan de Rooij was van beroep weesvader en had als zodanig gewerkt in het Algemeen Weeshuis op een steenworp afstand van de Franse school. In Hoorn was hij „meester drukker" geweest, wat verklaart waar om hij begon met een boekdrukkerij voor zichzelf toen het werk als wees vader hem onvoldoende bevredigde. Hij begon de drukkerij samen met de Texelaar Willem J. Langeveld Pzn. die toen omstreeks 19 jaar oud moet zijn geweest, dus nog niet handelsbe voegd. Dat verklaart waarom hij niet als koper in de notariële acte wordt genoemd. Kennelijk behartigde Hen drik Flens in deze zijn belangen. Ban den met de familie Langeveld zijn wel uit de acte op te maken, want een oom van Willem, de molenaar A. Lan geveld Pzn. was borg, evenals de koopman Hendrik Haakman. Willem Langeveld (die later trouwde met Lo- dewijntje Kikkert) was onderwijzer maar schijnt nooit voor de klas te heb ben gestaan. Riskant project In elk geval waren het Adriaan de Rooij en Willem Langeveld die aan de wieg stonden van de Texelse Courant waarvan het eerste nummer op 15 sep tember 1887 verscheen. Het is opval lend dat al zo kort na de vestiging van de drukkerij met een toch vrij riskant project als een krant werd begonnen. Mogelijk is het noodgedwongen ge beurd. De hoeveelheid drukwerk die het bedrijfje te verwerken had zal in die dagen van economische malaise niet geweldig zijn geweest. Door het uitgeven van een krant voorzag het bedrijf zichzelf van werk. Het is ook mogelijk dat het Langeveld en de Rooij-bedrijf al voor 1887 bestond en toen in een ander pand was gevestigd. Hierover is in de archieven niets te vin den. Wijlen G.J. Duinker veronderstel de in een herdenkingsartikel in de krant van 13 september 1930 dat het bedrijf „kort na 1880" was opgericht en wist het dus ook niet precies. Het begin was moeizaam. De krant verscheen aanvankelijk als weekblad (voor dertig cent per kwartaal, wat de lezers rijkelijk veel vonden) maar met ingang van 27 oktober van hetzelfde jaar ontvingen de abonnees per week twee kranten voor dezelfde prijs. Het schoolgebouw was direct geschikt om als drukkerij te fungeren. Er hoefde niets aan te worden verbouwd en het gebouw bleef tot het eind van zijn bestaan in de zestiger jaren nog duide lijk als school herkenbaar door zijn ho ge ramen. In de dertiger jaren zaten zelfs de schoolborden er nog in. Voor dat Adriaan de Rooij het pand kocht was het eigendom van Jan Glijnis uit Rotterdam, die het had overgenomen nadat de Franse school was verhuisd naar de Nieuwstraat (Burgwal). Na diens overlijden was het in opdracht van zijn weduwe Elisabeth Maria de Vries in veiling gebracht. 400 abonnees Een drukkerij vergt hoge investeringen, ook in 1887. Langeveld en De Rooij moeten een voor die tijd enorm be drag hebben gestoken in een tweetal persen, lettermateriaal en andere tech nische hulpmiddelen. Geen middel werd onbeproefd gelaten om lezers te werven. „Als we eerst maar 400 abon nees hebben", moeten ze meer dan eens tegen elkaar hebben gezegd. Kennelijk was dat aantal nodig om le vensvatbaar te kunnen zijn. Die abon nees lagen niet voor het opscheppen. Texel telde in die tijd omstreeks 1500 gezinnen en bovendien diende zich al in 1890 concurrentie aan in de vorm van de Nieuwe Texelse Courant. Die 400 abonnees kwamen er echter en dat aantal kroop langzaam verder om hoog tot bijna 1300 in 1914 en 2400 in 1930. In dat jaar werd de Nieuwe Texelse Courant overgenomen en dat blad hield dus op te bestaan, wat een versnelde verdere abonneegroei inluid de. Over de Nieuwe Texelse Courant straks meer. Langeveld overleden Willem Langeveld Pzn. is niet oud ge worden. Op 28 augustus 1910 overleed hij na een langdurige ziekte; het zal kanker of tuberculose zijn geweest. 23 jaar lang had hij De Rooij ter zijde gestaan. Per 1 mei 1914 verliet De Rooij het bedrijf om zijn levensavond door te brengen in Hoorn, waar hij 9 september 1930 overleed. Op Texel was hij niet alleen zakelijk maar ook maatschappelijk en cultureel actief ge weest. Hij hoorde tot de oprichters van het Texels Fanfarekorps en was ja ren secretaris van deze vereniging, hoewel hij zelf geen instrument bespeelde en dus geen „werkend lid" was. De Rooij werd opgevolgd door Jacob G. Kooiman die het bedrijf uit breidde met een boekhandel, die aan vankelijk ondergebracht was in de drukkerij zelf. Kooiman bleef 12 jaar aan de zaak verbonden. Hij liet zich terzijde staan door de heer S. S. Sme ding die veel plezier beleefde aan deze baan van drukker, redacteur en boek handelaar tegelijk, maar het na twee jaar voor gezien hield en de dagblad journalistiek inging. Hij bracht het tot hoofdredacteur van een Zeeuws provincieblad. De Duinkers Kooiman kon het bedrijf niet alleen runnen en deed een beroep op de uit Den Helder afkomstige Gijs Duinker. Die was in 1923 bènoemd als onder wijzer aan de openbare school in Den Burg, waar de legendarische Hendrik Groenewold toen de scepter zwaaide. Duinker zag meer muziek in de druk kerij en boekhandel dan in het onder- wijzersbestaan en werd in 1925 mede- Lees verder pagina 2 In dit jubileumnummer leest u over de geschiedenis ven de Texelse Courent, over de maatschappelijke betekenis van dit nieuwsblad, over de mensen die er werken en werk ten, over de druktechniek van vroeger en nu - kortom het gaat al lemaal over ons. Dat mocht wel eens, vonden we. Je bestaat maar één keer honderd jaar. Net als altijd hebben we ons best gedaan om er wat aardigs van te maken, uiteraard binnen de beper kingen waarmee wij als kleine krant nu eenmaal hebben te ma ken. We denken bovendien dat het nuttig Is om onze lezers eens in de keuken te laten kijken. Ze hebben daar zelfs een beetje recht op want onze krant is een produkt van sa menwerking waarbij mensen zijn betrokken die hem schrijven en drukken, maar ook het lezerspu bliek dat niet alleen trouw geabon neerd blijft, maar ons ook met raad en daad ter zijde staat. De Texelse Courant is daarom niet alleen een krant van ons maar van héél Texel. Het intensieve contact met onze lezers is altijd in hoge mate bepalend geweest voor het plezier in ons werk en vormt de belangrijkste prikkel om het steeds beter te willen doen. Toch zullen wij nooit helemaal tevreden zijn over ons werk en dat mag ook niet. Dat wij in ons streven naar beter een steentje zullen blijven bij dragen aan de kwaliteit van de Texelse gemeenschap, is de oprechte wens van directie, redactie en medewerkers van de Texelse Courant De grondleggers ven het bedrijf. Adrleen de Rooij loverleden in J930J en Willem Langeveld Pzn. (overleden in 19101. '3 tien meter nemen ze in beslag, de 100 jaargangen van de e'se Courant. Ze staan er als monument voor de redacteuren verder breien aan de geschiedenis van ,,hun" krant en zijn "s onmisbaar voor de abonee die wil weten of zijn ouders 25, of 60 jaar geleden een aankondiging deden in ,,de Tesselaar" [hun voorgenomen huwelijk. Amateur-historici duiken vaker 'odikke boeken met vergeeld papier. En ook medewerkers van 9eveld en de Rooij keken op een druilerige avond wel eens in aargangen die de 100 volmaakten. tegenheid van het jubileum ging Hans Oosterhof er speciaal rzitten, hij maakte een serie artikelen over het nieuws dat de tlaars de afgelopen eeuw bezig hield. Alle jaargangen jspitten was onmogelijk. Hij beperkte zich daarom tot 1887, 1927, 1947 en 1967. Dus 100 jaar in stappen van twintig, ter 'ratie van een rijk en soms heel bijzonder journalistiek verle- Neem er een uurtje voor en lees de pagina's 6, 7, 8, 9, 10 Het Interieur ven de drukkerij ven de Texelse Courent In het begin ven deze eeuw. De steende figuur In het midden Is weerschfjnlljk Gerr/t Logmen. Links de grote drukpers die door menkrecht (trappen op pedelen of dreeien een het vliegwielwerd eengedreven. Det wes te doen, went de krent telde toen niet meer den 600 ebonnees. Rechts Is een trepdegelpers te zien weermee kleiner drukwerk werd gemeekt en die els curiositeit en herinnering een het loodt/Jdperk nog ettljd In de drukkerij stoet. Dit jaar maken we op Texel een bijzon der feit mee. Zoals uit dit nummer van de Texelse Courant blijkt, bestaat dit nieuwsblad 100 jaar. Dus reeds vanaf 1887 wordt de bevol king van ons eiland zo snel mogelijk van uitgebreid algemeen nieuws, dat op zijn beurt weer wordt bepaald door het verspreidingsgebied, voorzien. Dit zijn namelijk de zaken, die een nieuws blad kenmerken. En men heeft bij de Texelse Courant kennelijk aan deze voorwaarden voldaan. Anders zou het niet mogelijk zijn geweest om een krant, voor toch maar een beperkt ge bied, in stand te houden en tevens een zo grote lezersdichtheid te bereiken. Iemand heeft eens gezegd, dat de mensen tegenwoordig niet meer sla pen als ze de krant niet gelezen hebben en als ze de krant gelezen hebben, kunnen ze niet meer slapen. Een, naar mijn gevoel, wat overdreven opmer king. Welke krant je er ook op naslaat, weinigen daarvan zijn nog in staat in deze tijd van veel informatie, die op al lerlei manieren kan worden verkregen, de lezer echt wakker te houden. Wel kan een krant fungeren als een lastige horzel, die af en toe in je lijf prikt en je zo, figuurlijk gezien, wakker houdt. De Texelse Courant heeft gelukkig ook die functie vervuld. Of het nu gaat om gemeentebestuurders of mensen die anderszins een functie in onze eiland maatschappij vervullen, als het nodig was werden ze niet gespaard. Mijn in ziens juist, mits de kritiek op goede gronden werd gegeven. Wie zich re gelmatig via het geschreven woord in het openbaar uit en wie doet dit meer dan degene, die de krant vult - heeft het ook wel eens bij het verkeer de eind, vooral als de schrijver over al le onderwerpen moet schrijven en er zodoende van wordt uitgegaan dat zij of hij ook van alle verschillende zaken verstand heeft. Als je er zo over nadenkt, dan wordt van een journalist nogal wat gevraagd. Naast het vaak onder grote tijdsdruk schrijven van bijdragen, wordt een grote dosis objectiviteit verwacht en het vermogen om een uiterst leesbaar produkt te maken. Dat leesbare pro dukt moet immers een zo groot moge lijk publiek trekken en tevens voor alle lagen van de bevolking interessant zijn. Van de gelegenheid maak ik gebruik om de journalisten van de Texelse Courant te complimenteren met het feit, dat zij - al 100 jaar lang - de in woners van Texel weten te boeien en zo te stimuleren steeds weer hun ei gen krant te lezen. Op deze wijze is het mogelijk de informatie, van welke omvang of importantie ook, in brede zin uit te wisselen. De krant is zo een onderdeel bij het functioneren van de samenleving, dat we niet graag meer zouden missen. Graag feliciteer ik dan ook de uitgever en medewerkers van de Texelse Cou rant met het jubileum. Ik spreek daarbij de hoop uit dat de Texelse Courant nog lang mag blijven bestaan. De burgemeester, A. Schipper.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1