Duinkers werkten dag en nacht VERVOLG VAN PAG.l DINSDAG IS SEPTEMBER 1987 en er werd deze boekwinkel ven gemeakt. In de deuropening mevrouw M. H. Duinker-van Wijk met dochter Henny. stijgende loonkosten. Bovendien kon Reij het werk dat aan de uitgave was verbonden niet meer aan. Dat leidde ertoe dat hij contact zocht met Jacob Kooiman van de concurrentie en hem voorstelde dat beide kranten hun abonnements- en advertentietarief zou den verhogen tot een peil dat Reij no dig had om niet in de rode cijfers te komen. Kooiman weigerde. In 1930 liet Reij zijn medecommissarissen weten dat hij de krant niet meer wilde druk ken. In een buitengewone aandeelhou dersvergadering (bijgewoond door J. Daalder Dzn., H. J. Reij, Jac. Roeper, Marie Reij en slechts één aandeelhou der: Joh. P. Dros) viel het besluit om de krant voor 72680,— te verkopen aan de gebroeders Duinker van de Texelse Courant. Genoemd bedrag vertegenwoordigde de waarde van de niet uitgelote aandelen van de Texelse Uitgevers Vereeniging. In de vergade ring, gehouden in De Zwaan, legde Reij uit dat de uitgaaf voor hem niet meer lonend was. Hij zou per jaar 71000 tot f1500— voor dit werk méér moeten ontvangen om er voor deel bij te hebben en dat was onmogelijk. De veelgehoorde veronderstelling dat de Nieuwe Texelsche Courant door abonneverlies en daaruit voortvloeien de financiële tekorten de vlag heeft moeten strijken, is dus onjuist. Het abonnementenbestand was bij de overname stabiel, en de boeken waren tot op dat moment steeds afgesloten met een (bescheiden) winst. ,,Mijn va der heeft gewoon op tijd de bakens verzet", aldus Cor Reij, die het groot ste deel van het archief van de Nieu we Texelsche Courant in beheer heeft en er dankbaar gebruik van maakt als actief lid van de Historische Vereniging Texel. Fusie In de Texelse Courant van 25 juni 1930 deelden de gebroeders Duinker hun abonnees mee dat de Nieuwe Texel sche Courant voortaan in de Texelse Courant was opgenomen. Tegelijk werd een verhoging van het abonne mentsgeld en het advertentietarief af gekondigd. De abonnementsprijs was nu 70,75 per kwartaal, buiten Den 8urg 71,— en voor het buitenland 71,25. Uitgelegd werd dat die hogere prijs alleszins gerechtvaardigd was om dat de lezers in de loop der jaren steeds meer waar voor hun geld had den gekregen zonder dat het tarief was veranderd. „In de eerste helft van 1920 brachten we de lezers nauwelijks 900 kolommen druks, tegenover bij kans 1400 in 1930 tot op heden". Ge wezen werd ook op de grotere hoe veelheid papier die voor het drukken nodig was, de aanschaf van machines en lettermateriaal en de kosten van de plaatjes die steeds vaker de tekst ver luchtigen. „Groote bedragen verei- schen de illustraties welke verscheiden malen de tekst verduidelijken en ver luchtigen: in 1920 geen enkele, in 1930 tot op heden reeds meer dan 150 van allerlei aard, zoals actueele foto's (ook verscheiden Texelsche), penteekenin- gen van Sjoerd Kuperus, houtsneden van J. Ph. Klapmeijer, modeplaatjes, humor in beeld, teeken- en kleurplaat- jes voor de jeugd, kaarten van Texel (heden en verleden), enz. Nauwelijks behoeft vermelding, dat de inhoud van ons blad door tal van ru brieken belangrijk werd uitgebreid en verlevendigd: Voor de Zondag, Voor Hoofd en Hart, Landbouw en Veeteelt, Radio, Esperanto, Hygiene en Veilig heid, Elck wat wils, Uit Texelsch verle den en Uit de Oude Doos, Texelsch Dialect, Dammen en Schaken, geïl lustreerd kinderverhaal, enz. Vragen van abonnees, deze rubrieken betref fende, worden steeds kosteloos beant woord, terwijl zij tevens in de gelegen heid worden gesteld zich tegen een luttel bedrag van de toezending van ons fraai in roto-gravure uitgevoerd Zon dagsblad (met Texelsche foto's van tijd tot tijd) en van ons Modeblad te ver zekeren. Daarnaast staan nog diverse faciliteiten als het bekomen eener kostelooze telefoonlijst, goedkoope premieën, etc. Al deze buitengewone verbeteringen ten spijt, bleef de abonnementsprijs al die jaren op hetzelfde peil gehand haafd, doch - waar thans onze exploi tatierekening wederom belangrijk wordt belast, meenen we die prijs wel met een cent per nummer te mogen verhoogen". Idealisten Het succes is de Duinkers niet aange waaid. De groei van het aantal abon nementen was te danken aan enorme inspanning. De broers beschouwden hun werk als hobby waar ze helemaal in opgingen en waren daarnaast ook maatschappelijk actief. Gijs Duinker verloochende zijn onderwijsachter- grond niet. Dat de stijl en het woord gebruik ons nu vreemd voorkomen, neemt niet weg dat hij als een perfec tionist te werk ging bij het schrijven van zijn krant. Nadien is er geen perio de meer geweest waarin zo weinig drukfouten werden gemaakt. De krant werd niet alleen door Gijs Duinker ge schreven, maar vaak ook gezet, eerst met de hand en sinds november 1928 met de machine. „Hij werkte vaak dag en nacht", vertelt zijn weduwe Maatje W. Duinker-van Wijk. „Als er 's avonds een belangrijke vergadering was waarvan het verslag de volgende dag in de krant moest, schreef en zet te hij het verhaal dezelfde nacht zodat het de volgende ochtend gedrukt kon worden." De gebroeders Johan (links) en Gijs Duinker die tijdens de opstand van de Georgibrs in april 1945 om het leven kwamen. firmant die zich in het bijzonder bezig hield met het redactiewerk aan de Texelse Courant. In augustus 1926 trad Kooiman uit en nam Duinkers twee jaar jongere broer Johan zijn plaats in. Johan M. Duinker werkte tot dat mo ment als boekhouder bij de melkcen- trale in Den Helder, zodat het voor de hand lag dat hij zich in het Langeveld de Rooij-bedrijf vooral met admi nistratieve zaken zou bezig houden. Het Duinker-tijdperk, dat tragisch ein digde in april 1945, was een periode van ongekende bloei en expansie. De krant, sterk geworden na de overname van de Nieuwe Texelse Courant in 1930, nam snel toe in oplaag en kwali teit. Er werd een electrisch aangedre ven snelpers aangeschaft (tot op dat moment werd de pers aangedreven door mankracht door trappen op peda len of draaien aan een groot wiel), er kwam een vouwmachine en last but not least een zetmachine. Het was on der de Duinkers dat praktisch alle Texelse gezinnen zich op de krant abonneerden waardoor het voor de plaatselijke middenstand (die ten tijde van de nieuwe Texelsche Courant in beide bladen moest adverteren om een behoorlijk deel van de Texelse bevol king te bereiken) een zeer aantrekkelijk en voordelig reclamemedium werd. De Nieuwe Texelsche Courant „Heel Texel leest het als het staat in de Texelsche Courant", werd de leuze. De „Nieuwe Texelsche Courant" waar over we het al enkele keren hadden, moet op een niet te achterhalen da tum in 1890 zijn opgericht op initiatief van C. Boon (waarschijnlijk de man die de bijnaam „Kees Rachel" droeg) samen met Moojen, Mets en Muller. Dat blad heette waarschijnlijk gewoon „Texelsche Courant" dus zonder „nieuwe" ervoor, wat erg verwarrend moet zijn geweest. Het bureau van het blad was aan het Raaksje (Groene- plaats). Mogelijk na een onderbreking werd dit blad als Nieuwe Texelsche Courant voortgezet. Van de eerste vijf jaargangen is niet één exemplaar be waard gebleven. Het oudste nummer dat zich bevindt in het archief van de heer Cor Reij in Den Burg is nummer 20 van de zesde jaargang. Het blad voerde als onderkop „het goedkoopste en meest verbreide advertentieblad" en had in 1896 350 abonnees. Dit wijst op een vrij felle concurrentiestrijd met de andere Texelse Courant, al blijkt die strijd op geen enkele wijze uit de re dactionele kolommen. De kranten schreven nooit iets over elkaar. De Nieuwe Texelaar werd in eerste in stantie gedrukt bij Th.J.C. Boonekamp, later vertrokken naar Beverwijk. In 1898 werd het drukkerijmateriaal (waar onder snelpers, trapsnelpers, snijmachi ne, hechtmachine en lettermateriaal) overgenomen door de heer W.C. Reij en voor 7800,— verwierf deze tevens van C. Boon het recht om de Nieuwe Texelse Courant uit te geven. De druk kerij werd gevestigd in de War moesstraat, op de plaats waar nu de slagerij van Ott staat. Zonder (techni sche?) problemen ging dat blijkbaar niet. De krant schijnt zelfs een tijd in Den Helder te zijn gedrukt. In 1908 werd het begeleidend management versterkt toen de N.V. Texelsche Uitge vers Vereniging werd opgericht met aandelen van 710,—. Naast W.C. Reij zelf werd de raad van commissarissen gevormd door mensen met klinkende namen zoals de arts Adriaan Wagema- ker, de onderwijzer Jacob Daalder uit Oosterend, de Teso-kapitein Willem Mets en burgemeester mr. W.F. Hid- dingh. Onder de kop van de krant stond de leuze „Groen en zwart, Texelsch in het hart", maar ook „Wij huldigen het goede". (De eerste leuze xwam later terug in de Texelse Cou rant. Dat was in 1949 toen de tot op dat moment nogal fantasieloze kop werd vervangen door het thans nog in gebruik zijnde ontwerp van „de knap pen typografischen ontwerper Nan Platvoet, geboortig van ons eiland"). Na de dood van W.C. Reij werd de zaak overgenomen door H. („Rikus") J. Reij. De Nieuwe Texelsche Courant had naar verhouding veel lezers buiten het eiland. Een derde van de omzet, zijnde een bedrag van 7630,— was aan dat deel van de oplaag te danken. De constructie was dat Reij de krant zelf schreef en drukte voor de N.V. Stijgende kosten De drukkosten stegen, onder andere als gevolg van de in die dagen sterk Van Jacob Kooiman kocht da firma Duinkar in mei 1932 dit gebouw. PAGINA 2 Da drukkerij van de Texelse Courant in 1939. door zeer toegewijd personeels inzette alsof het hun eigen Meer dan 12 M jaar stond Truutl kert in de boekhandel, in de dy wisten mensen als Gerrit Logrrt (sinds 1909 aan het bedrijf verbo van geen wijken en mevrouw 0_ van Wijk wil ook beslist dat de] wordt genoemd van krantenbej Schotanus die met voorbeeld»» en acuratesse de krant in Den |i bezorgde en dat nog vele jaren1 oorlog bleef doen. Dat bezorgel toen nachtwerk. De krant vans woensdag was natuurlijk dim al gedrukt maar mocht niet e 12 uur, dus als het werkelijk v was, worden bezorgd. Redactei de Waal die zijn kortstondig g broer Siem was opgevolgd, ook tot de blijvertjes. Van veel j collega's in deze en volgende p kon dat bepaald niet worden g Twee jaar bleef Harold van Wfcl was ook het dienstverband vanf Hans Kessens. Jan Bijzonder kort (slechts een paai den) hield de nu zeer bekender doorgaans vanuit Frankrijk opes Jan Brusse het uit. De reden w tlwor( vroege terugkeer naar het vastel ''et 01 zal menigeen verbazen. Mevro» slnaz Duinker: „Hij was volkomen on schikt voor het werk. Mijn leidde hem zo goed als hij kon hem allerlei proefverslagen sdvj ze maar het was echt niks. Ik denl hij heimwee had. Hij was een ja 17, net van school en opgegroa de grote stad. Door zijn vader, kende schrijver werd hij op Tend bracht. Als ik hem nu voorde: zie, dan denk ik: wat heb je ha ver geschopt". Overigens wareen er ook in 193) kenen dat Brusse's voorkeur uitgAtier naar een Franse levensstijl. Hij* een goede klant van de kaasvról srduike van Kees de Waal in de Binneit de eraan grenzende wijnhandel^sweiss A.P.C. Koorn. De Duinkers vormden een venra schap onder firma. Het huis genover de drukkerij aan de tot stond en dat zij in 1932 hadden kocht van Jacob Kooiman werd bouwd tot woonhuis en boekwi it de i Het was dit gebouw dat tijdens minuten durende beschieting n Verf n Burg in april 1945 een voltreffer Gijs Duinker bezweek enkele dij io®n, dat gehac een Krami oontei de c aarde naken el om Maar ■era ei «wijze rant ci alvor ter na altijd als S| ;en wc elke ter in het noodziekenhuis aan 4 wondingen die hij daarbij opliep werd 42 jaar. Zijn 40-jarige broer van de straat opgepikt toen hj blijk gaf dat hij bij het verzet men met andere Texelaars (wan halverwege de tocht enkelen ten) werd hij naar De Mok gi en daar gefusilleerd. Moeilijke pa De twee achtergebleven wediM Duinker stonden toen voor dat het bedrijf te blijven runnen, in moeilijkste periode die Langevtl Rooij ooit heeft meegemaakt toen hebben we gemerkt hoe g het is als je personeel hebt dal voor je wil inzetten", aldus met®) pit Duinker-van Wijk. Eén van die personeelsleden m uit Harlingen afkomstige Jan Kr die op 29 augustus 1938 bij heil 1® W in dienst was getreden als drub Wrdt ter, gekozen uit 70 sollicitanten als veel andere Texelaars was 6 naar Assen gestuurd om voord sera te werken, maar op 14 ms was hij eerder dan de meestee "suwst naar Texel teruggestuurd om te n|ei aan de Stuifdijk op de Mok die de stroom onderspoeld was Toen de opstand uitbrak drukte pamflet met de oproep aan de' mannen om zich op Texla bij b daarovi maar »el nu tome teit elk l l IUIII llul r will nul I U|/ lumu eer) te melden om mee te helpen m 6 mee strijd. Het heeft een haartjes8 of de woedende Duitsers weien achter gekomen. Jan Kramer# Ke^r meegenomen naar de drukkerij' hij temidden van mogelijk belast materiaal aan een kruisverhoor! van s( to, ste be Wie eens e 'Sgen het s id die Zaelvoe H, bre gele nauv vereni veroc vergadi sub zou nergens goed voor zijn geweest, want ongetwijfeld zou er met steun of op initiatief van de Duitsers een ander blad zijn gekomen. Nu hadden we de zaak nog enigszins in de hand." Er is geen twijfel aan dat de Duinkers tot de goede Nederlanders behoorden. Naast de verplichte publicaties zijn in de jaargangen 1940-1945 geen berich ten te vinden met een nazistische toon die door Duinker of zijn medewerkers zelf zijn geschreven. Johan Duinker moest beleven dat „zijn" Esperanto- monument op last van de Duitsers werd gesloopt (de ontwerper van het Esperanto, Zamenhof, was een jood) en hij ging in het georganiseerde ver zet, wat hem uiteindelijk het leven heeft gekost. Zijn broer Gijs werd door de Duitsers beschuldigd van sabotage toen hij een bepaald plaatje waarop een Duitse vlag stond zo slecht had afgedrukt dat de afbeelding nauwelijks te herkennen was. Duinker werd naar Den Haag geroepen om verantwoor ding af te leggen en slaagde erin de Duitsers te doen geloven dat het echt per ongeluk was gegaan, zodat het met een sisser afliep. Personeel De gebroeders Duinker konden het in hun veelzijdige en daardoor niet een voudig te runnen bedrijf niet alleen af. Ze slaagden erin zich te omringen en in april 1945. Het gebouw bleef grotendeels in tact. Het postkantoor ernaast en het woon/winkelhuis er tegenover werden verwoest. Zijn broer Johan Marinus deed in werkkracht niet voor hem onder. Naast de administratie van het bedrijf was hij een actief fotograaf, voor de krant maar ook voor tientallen ansichtkaar ten van Texel die in die jaren werden uitgegeven. Die ansichten droegen veelal een opschrift in twee talen: Ne derlands en Esperanto. Vooral Johan was vurig Esperantist. Op zijn initiatief werden op Texel bijeenkomsten van Esperantisten georganiseerd en kwam het tot de oprichting van een Esperanto-monument aan de Kogelstraat. Om abonnees te winnen en te binden deden de gebroeders veel aan promo tie. Gijs Duinker was een verdienstelijk smalfilmer die in de tweede helft van de dertiger jaren allerlei belangrijke ge beurtenissen op het celluloid vastleg de. De films werden in „Pen's Schouwburgzaal" in Den Burg en in de andere dorpen voor publiek ge draaid en trokken massa's volk. Gijs Duinker was gehuwd op Texel geko men. Zijn broer trouwde met een Texelse, Emma Keijser, enkele jaren ge leden overleden. De Duinkers hadden een maatschappelijke en zelfs idealisti sche instelling. Naast hun drukke werk spanden ze zich ook in voor andere lo kale aangelegenheden. Gijs Duinker was bijvoorbeeld voorzitter van S.V. Texel en was de oprichter van een consultatiebureau voor zuigelingen in 1933. Aanleiding voor dat laatste was ernstige ziekte van zijn dochter Hanny. Het niet op Texel aanwezig zijn van zo'n bureau liet zich toen als handicap voelen. Duinker had in deze niet be paald de steun van de Texelse huis artsen. Alleen dokter D.E.W.C. Boswijk (vader van de huidige notaris) was voorstander. Het zuigelingen- bureau had één keer per maand zitting in café Den Burg aan de Groeneplaats, met dokter Van Hilten als kinderarts. Oorlog Zoals de meeste kranten bleef de Texelse Courant in de oorlog verschij nen. Dat betekende dat zij werd ge dwongen tot het publiceren van allerlei Duitse persberichten, compleet met il lustraties. Volgens mevrouw Duinker-van Wijk is er nauwelijks gediscussieerd over de vraag of de Duinkers moesten door gaan met het uitgeven van de krant. „Nee, de krant was voor ons en voor de mensen onmisbaar. Ermee stoppen Eén der trouwe werknemers van Langeveld en de Rooij was Gerrit J. Logman 20-jarige leeftijd bij de krant kwam als handzetter en vanaf november 1925 alt ter. De .Typograaf zetmachine waarop hij aanvankelijk werkte, werd In 1939 door de meer geavanceerde Linotype-machine. Ter gelegenheid van zijn 40-jan9 1949 stond In de krant aan interview waarbij werd gememoreerd dat hij tot op d 3'A miljoen regels had gezet. Logman bleef tot zijn pensioen. HIJ overleed 11,,r*

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2