Ondernemingsrai TESO stapt op De familie Slikker vertelt van vroeger VERVOLG VAN PAG.l Vliegtuighinder Collectanten nodig voor Nierstichting Leerling en lerares tonen samen textielschilderijen iet /ei eem eatt Bouwmarkt Van de nu ook brandstofde P 1 Br Nieuw stuk St. Fietspaden moet beter onderhoud PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMj 2^ Vlieland of in de richting Noordzee. Opschuiven richting Vlieland zal op dat eiland meer hinder geven, maar op noordelijk Texel zitten veel meer men sen. Giebel zou die suggestie doorge ven maar had geen idee of het moge lijk is. Het publiek was ontstemd over die onwetendheid. Warnaar: ,,We had den hier graag iemand gehad die er wèl verstand van heeft". Mevrouw Wagener beweerde dat de lawaaihinder zó erg is dat de mede werkers van de firma Daalder, die met oorkleppen op bij hun machines staan, toch nog het straaljagerlawaai horen. Vechten tegen de bierkaai Onder het publiek bevond zich ook de sportvissende toerist Van Dijkhuizen uit Amersfoort. Die zei slechte ervarin gen te hebben met hoorzittingen over vliegtuiglawaai. „Er komt nooit wat van terecht. Het is vechten tegen de bierkaai. Tesselaren, let toch op jullie zaak en blijf ertegen vechten". Van Dijkhuizen doelde op hoorzittingen die destijds gehouden werden over het la waai van Soesterberg. Overste Giebel zei dat hieruit wel degelijk resultaten zijn voortgekomen. Aan- en afvliegrou- tes zijn verlegd zodat de hinder is ver minderd. Van Dijkhuizen: „Ik kom hier voor m'n rust omdat ik hartpatiënt ben, maar als ik zit te vissen komen die krengen er weer aan..." De hoop dat het zou lukken om de aanvliegroutes bij Texel te verleggen werd enigszins de bodem ingeslagen door ambtenaar J. Ie Roux. Het is al eens onderzocht en toen kon het niet, zo deelde hij mee. Het was Nico de Graaf opgevallen dat de vliegtuigen vooral oefenen als het mooi weer is. „Zodra de mensen de korte broek aantrekken en lekker bui ten gaan zitten komert die vliegtuigen weer. Vliegen ze in de oorlog ook al leen maar bij goed weer?" Dat verhaal klopte. Giebel zei dat inderdaad vooral bij goed weer wordt geoefend omdat dit veiliger is. In de oorlog wordt het risico voor lief genomen. Strandjutter Cor Ellen vertelde per soonlijk te hebben gesproken met jon ge piloten, waarbij was gebleken dat die wel degelijk aan „joyvliegen" doen. Krijsend Enige ontsteltenis veroorzaakte onder wijzeres Olga Wouters die vertelde dat kleuters soms krijsend van angst de school binnenrennen als de vliegtuigen eraan komen. Mevrouw Klaassen had ook een dergelijke ervaring. Kamperen de kinderen rennen 's avonds soms gil lend de tent uit als de vliegtuigen overkomen. Kees Vlaming, die vlakbij de vuurtoren woont, was ontevreden over de wijze waarop klachten over lawaai tegen woordig worden behandeld. Vroeger leidde dat onmiddellijk tot een waar schuwing via de radio aan de betrok ken vlieger. Nu wordt de klacht alleen maar opgeschreven en gebeurt er ver der niets. Sidny van Zon van de zeilschool ver telde dat het lesgeven vaak onmogelijk is door het lawaai. De leerlingen kun nen de toelichting niet volgen. Hij stel de voor een vliegbaken te plaatsen waardoor de vliegers zich nauwkeuri ger aan de route kunnen houden. Mevrouw Wagener zei dat de artsen er over klagen dat mensen die rust nodig hebben, 's middags door het vliegtuig lawaai niet kunnen slapen. Zo waren er nog tal van klachten, vragen en suggesties. De leden van de raadscommissie zei den de klachten van de Cocksdorpers serieus te nemen. Aangedrongen werd op spoed bij de afhandeling van deze kwestie. Voorzitter-wethouder Daan Schilling liet er geen twijfel over bestaan dat de gemeente er met kracht achteraan zal gaan. In ieder ge val moet er snel antwoord komen op de vragen die nu inzake het terugdrin gen van de geluidshinder zijn gesteld. Overste Giebel bood aan dat de raads commissie een bezoek brengt aan de basis Leeuwarden en de schietrange op Vlieland om zich nader te oriënte ren. Schilling: „We willen alles wel, als het maar bijdraagt aan een oplossing." Komende week wordt in bijna het ge hele land huis aan huis gecollecteerd voor de Nierstichting. Ook op Texel is dat weer het geval. Er zijn echter nog onvoldoende collectanten. Aanmelding is mogelijk bij Elly Heerschap, tel. (02220) 3173, en Mar van Maldegem, tel. (02225) 254. De Nierstichting zet zich in voor alle nierpatiënten in Ne derland, met name de chronische nier patiënten. Daarvan zijn er in Neder land momenteel zo'n drieduizend. Elk jaar stijgt dat aantal met ongeveer zes honderd patiënten. Zonder dialysebe handeling of niertransplantatie zouden zij niet verder kunnen leven. Een groot deel van de activiteiten wordt be kostigd uit de opbrengst van de natio nale collecteweek, die vorig jaar ruim f6,6 miljoen opbracht. Negentien jaar geleden gaf de toen 46-jarige Hennie Swaanswijk uit Den Helder zich op voor een cur sus textiele werkvormen. Anno 1987 houdt ze met haar toenmalige lerares Betty Taks-Franpois (nu 44), een gezamenlijke expositie van veelzijdig ontwikkelde creativiteit. Fraaie wandkleden (het tweetal spreekt liever van „textielschilderij en") van beider hand staan cen traal. Daarnaast zijn pentekeningen van de lerares en aquarellen van de oud-leerlinge te zien. Deze eerste gemeenschappelijke tentoonstel ling is tot en met donderdag 24 september gratis te bekijken in de expositieruimte in de raadhuiskelder. Toen Hennie Swaanswijk als verpleeg kundige bij het RIAGG in Den Helder (en als zodanig ook bekend op Texel) kwam werken, gaf ze zich op voor een cursus bij de Noorder Kunstkring om op deze wijze wat contacten te leg gen. Voordien had ze zich nooit met creatieve handvaardigheid bezig ge houden. Sinds die tijd was ze echter verknocht: niet alleen aan textiele werkvormen (die ze altijd is trouw ge bleven) maar ook aan tekenen, schil deren en zijdeschilderen bijvoorbeeld. Lerares Betty Taks-Franpois was de verrichtingen van haar oud-leerlinge al tijd blijven volgen. Dat was niet zo moeilijk, want als er weer eens een cursus in de een of andere nieuwe techniek werd gegeven, was Hennie Swaanswijk er als de kippen bij. Betty Taks is momenteel als lerares verbon den aan Cees Doolaard kunsthandel in Den Helder. Hennie Swaanswijk is min of meer in haar voetsporen getreden: zij geeft les in aquarelleren aan licha melijk gehandicapten in verpleeghuis De Koog in Den Helder. Op het ver vaardigen van aquarellen heeft zij zich de laatste jaren toegelegd. Prachtige voorbeelden op de expositie zijn twee winterlandschappen. Met weinig mid delen heeft Swaanswijk stemmige beelden weten te creëren. Ook heeft ze een grote voorliefde voor bloemen, waarvan enkele stillevens getuigen. Te rugkerend in haar werk zijn de kleuren blauw en paars. De schilderijen zijn realistisch, soms enigszins geromantiseerd: de wandkle den ontwikkelden zich daarentegen in abstracte richting. Naast een kleed dat kwalitattief wat te kort schiet,is dat heel aardig tot uitdrukking gebracht in een mini;,textielschilderij" (voorstellen de een vol water lopende Slufter) waarin uitsluitend natuurlijke materia len zijn verwerkt. „Daar heb ik met het meeste plezier aan gewerkt", ver telt Hennie Swaanswijk. De wandkleden van Betty Taks- Franpois stralen meer klasse uit. Even als Swaanswijk past zij graag door zichtige materialen toe, zodat laag voor laag kan worden aangebracht en er een aangename mengeling van in elkaar overlopende kleuren ontstaat. Haar stijl is in de loop de jaren veran derd van abstract naar figuurmatig. Als zij aan een nieuw „textielschilde- rij" begint, heeft ze geen plan, maar komt al werkende tot een compositie. Slechts de kleuren staan van tevoren vast. Haar meest recente werkstukken zijn het hoogtepunt van de expositie: Oosterse sprookjesachtige figuren, fijntjes opgebouwd tegen een rustige achtergrond. Ook in de pentekeningen keren deze figuren telkens terug. De lerares is van plan ooit verhalen te schrijven, waarbij de tekeningen als il lustratie kunnen dienen. Alle vijf leden van de onderne mingsraad van Teso hebben hun functies ter beschikking gesteld uit ontevredenheid over de wijze waar op directeur Hoogerheide met hen overleg voert. De belangenbeharti ging van het personeel zal voorlo pig worden waargenomen door de vervoersbonden FNV en CNV. De opgestapte OR-leden willen hun functies pas weer vervullen als er waarborgen zijn dat het overleg tussen hen en de directie beter wordt. De Vervoersbonden hebben het verzoek gekregen hierover met de directie te gaan praten. De mensen van de ondernemingsraad hebben het gevoel dat zij door Hoo gerheide niet serieus worden geno men. De O.R. wordt door hem welis waar betrokken bij allerlei Teso- aangelegenheden maar op een zodani ge wijze dat er niet echt gelegenheid is om behoorlijk mee te denken, zo zeggen de leden. Het besluit om op te stappen was het belangrijkste punt van bespreking van de dinsdagavond in De Schakel ge houden vergadering die door 31 perso neelsleden werd bijgewoond en ook door FNV-bestuurder Rob van Hengel. Na afloop daarvan werd de pers ingelicht. Niet open „Het overleg binnen Teso is de laatste tijd van dien aard dat verder praten weinig zin meer heeft. Dat overleg was niet echt open. Er komen geen concrete adviesaanvragen, er moet on der tijdsdruk worden vergaderd, er wordt geen duidelijke informatie vooraf gegeven of er komt alleen maar infor matie achteraf en de structuurwijzigin gen bij Teso volgen elkaar zo snel op, dat een onduidelijk bedrijfsbeleid wordt gevoerd", aldus de klachten. Het gaat dus niet alleen om de be drijfsleider die Hoogerheide bezig is aan te stellen en die praktisch alle di rectietaken moet overnemen zodat de directeur zich helemaal bezig kan hou den met de tweede dubbeldekker. De ze kwestie was echter wel de bekende druppel die de emmer deed overlopen. De ondernemingsraad is over deze zaak verdeeld, maar klaagt unaniem dat er inzake de aanstelling van de be drijfsleider ook geen behoorlijk overleg is geweest met de O.R. De afgetreden ondernemingsraad heeft „Vertel eens van vroeger..." Zó luidt de titel van een boekwerk dat speciaal voor een familiereünie op Texel werd vervaardigd. Het betreft de reünie van de familie Slikker, al thans van alle nazaten van Jacob Slikker en Grietje Wichers, die op 15 december 1915 met elkaar te Oudesluis in het huwelijk traden en in 1929 naar Texel verhuisden. Zo'n 53 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen zijn zaterdag en zondag in jeugdhotel Bloem en Bos in Gerritsland bijeen om hun familiebanden op feestelijke wijze aan te halen. Het 113 pagina's tellende boekwerkje is een initiatief van Joke Man-Hendriks uit Schagen, één der nazaten. Zij was vanaf het begin van dit jaar bezig met het verzamelen van informatie, gesprekjes met familieleden, doorspit ten van archieven en tenslotte met de De boerderij in Westergeest, die tater door brand zou worden verwoest. samenstelling van het boekje. Vormge ving, lay-out en typewerk zijn van haar hand. Steun van familieleden kreeg zij ook, vooral van haar oom Piet Slikker uit Den Bosch, die zorgdroeg voor heel veel (foto)materiaal, en van Texel mogen Reyer Slikker uit Oudeschild en Jaap Slikker uit Den Burg niet onver meld blijven. Het resultaat is verbluf fend. Naast tal van oude foto's en prenten kwam ook minder voor de hand liggend materiaal uit oude schoe nendozen tevoorschijn, zoais een boodschappenbriefje uit 1923 en vers jes uit een poëzie-album uit 1908. De tekst gaat zeer gedetailleerd in op de familiegeschiedenis; het is duidelijk dat velen op de vraag „vertel eens van vroeger" ruimschoots antwoord heb ben gegeven. Het resultaat is het levensverhaal van Jacob Slikker en Grietje Wiggers, de voorouders van alle reünisten. Een ver haal dat start in 1888 en eindigt in 1956. Na een beschrijving van beider jeugd, wordt in hoofdstuk 1 de perio de 1915 (huwelijk) tot 1929 (naar Texel) belicht. Brood op de plank moest in de eerste jaren komen van een slagerij, waarmee Jacob in Oudesluis was be gonnen. In 1921 ging Jacob boeren; hij ging een boerderij pachten bij Schagerbrug. Dat werd een succes, maar noodgedwongen moest hij vier jaar later naar iets anders uitkijken. Het inmiddels uit zeven personen bestaande gezin verhuisde naar War- menhuizen, maar ook daar kwam na vier jaar een einde aan. Op zoek naar een nieuwe toekomst, ging Jacob eens een kijkje nemen op Texel en in derdaad: in Burgernieuwland was een oude stolpboerderij vrij met vijftien bunder land. Deze boerderij stond waar nu het fietspad begint dat van de Nieuwlanderweg naar de Pijpersdijk loopt. Destijds was dat westelijk van het smalle paadje met paardenpad, dat liep van Den Burg door Burgernieuw land en de polder Waalenburg naar de Postweg. Failliet Hoofdstuk 2 beschrijft de periode van 1929 tot 1939. Een hoofdstuk dat ge vuld is met tal van jeugdherinneringen van de oudste generatie nog in leven zijnde Slikkers. Diepe indruk maakte een ongeluk tussen een jonge motor rijder en een melkauto, in dichte mist vlakbij de boerderij. De zwaargewonde motorrijder kreeg op de boerderij eerste hulp, maar overleed later in het ziekenhuis. De jaren dertig begonnen rampzalig, want Jacob Slikker werd failliet verklaard. Het vee, het paard, de wagens en alle gereedschappen werden in het openbaar verkocht. Een drama, dat in het boekwerkje heel aar- Stamvader Jacob Slikker prijzen in kermiskoersen in België. Hoofdstuk drie is gewijd aan de oor log. Verteld wordt het mobilisatiever- haal van Piet, komen vragen aan de orde als „Waar waren Jan en Piet op 10 mei 1940?", wordt de tewerkstelling van de zoons in het buitenland be schreven, de onzekerheid of ze nog in leven zouden zijn en Piets terugkeer tijdens de Russenoorlog. Stamboom De naoorlogse periode staat in het te ken van bruiloften en begrafenissen. Een stamboom (vanaf ca. 1670) maakt het boekje volledig. Een naslagwerkje waar de hele familie trots op kan zijn en dat beslist het gesprek van de dag zal zijn tijdens de reünie zaterdag. De oplage is 50 exemplaren. De reünie begint met ontvangst met koffie om tien uur 's morgens, waarna 's middags gelegenheid is om een rondje over het eiland te gaan. 's Avonds is de feitelijke reünie, die pas zondag met de middag weer eindigt. Alles speelt zich af in Bloem en Bos, waar ook wordt overnacht. nu een brief aan de directie ga ven waarin onder meer staat stituut ondernemingsraad hebiï' 1 het gevoel dat u ons in de atj tijd niet als zodanig heeft ben- Waaraan wordt toegevoegd dj vooral boos is over de gang tijdens de laatste overlegvergs „We vinden dat de laatstgehj overlegvergadering de grens y waardigheid heeft gepasseerd, voel als ondernemingsraad nie; genomen te worden heeft ons besluiten het overleg met u to: order op te schorten." ar e mb atte naa imr von rou' von Ooi om jed: ligh i c zo iscl «erl in g (fZO les Gevraagd om nadere informati de gang van zaken tijdens die ring, zei O. Rrsecretaris Frits A „De directeur stelt zich minat op. Hij geeft ons het gevoel d overal te stom voor zijn". De Teso-ondernemingsraad bes |S d Dirk Kooiman (voorzitter), Frits aga (secretaris), Gerard du Porto,* ||n j Sieling en mevrouw D. Vermot Het instituut ondernemingsraai op zichzelf niet ter discussie er bestaat formeel nog. De leden alleen hun taak neergelegd in uiteindelijk te bereiken dat erl praat kan worden. Directeur Hoogerheide is mom op vakantie. Ook waarnemend teur Herman Bakker was voor mentaar onbereikbaar. ondernemers-aktiviteiti dig tegen het licht wordt bezien van de algehele economische malaise in de wereld van die jaren. Jacob Slikker slaagde erin weer werk te vinden (als slagersknecht bij Niek Dros sr. in de voormalige kaasfabriek De Samenwerking in Eierland). Het gezin verhuisde naar de Dorpsstraat 61 in De Waal. Om een centje extra te verdienen verrichtte Jacob ook huisslachtingen, d.w.z. hij ging de boerderijen langs om de vetgemeste varkens ter plaatse te slachten. In 1937 verhuisde het gezin weer, nu naar de Waalderstraat en later in het jaar naar een boerderij in Westergeest, aan het Waterweggetje. Zoons Jan en Piet be gonnen in die tijd furore te maken als wielrenner. Jan reed zelfs voor geld- erst dsv 229 Wh „Ai een t ting W sna' reni mei hij e ja eilai :uel (qui toe lijn ve ard in se s lev lam orti ma '9- avo ieef ing orp izel uu |Bui in i ve Vanaf heden kunnen bij Bot markt Arie van der Vis in D Burg bestellingen worden gi sj voor brandstoffen, olie envi De levering hiervan is voorlt uitbesteed aan een firma uil merend, maar medio oktobg een eigen tankwagen van W Vis over het eiland rondrijde ondernemer wordt depótho Texel voor de Fina. een oliei schappij die is gevestigd in Amsterdam. De Fina is op Texel reeds bekt leverancier van olie aan Texelst ters. Via Van der Vis zullen nu dere bedrijfstakken Fina produlïs g kunnen betrekken. Gedacht brandstof voor de landbouw, oliestookinrichtingen voor paré en bedrijven en de verkoop va rolie en doorsmeervetten. Leve elke dag, ook in het weekend, jaar van het 30-jarig bestaan vj bedrijf, tracht Arie van der Vis ze uitbreiding van zijn bedrijfsa ten zijn klantenkring te vergroti hi'l. meent dat daarvoor een markt, zig is, zo is hem uit peilingen klanten van de Bouwmarkt gei Via deze al bestaande bedrijfsa )n(j ten is er al een potentiële klan: aanwezig. Toneelvereniging St. Jan heeft neelstuk in studie genomen, k „Dwaasheid heeft haar eigen van John Patrick. De opvoerini zaterdag 7 november in de sein burgzaal van De Lindeboom, 20.00 uur. Het onderhoud van fietspadi door Staatsbosbeheer laat tt sen over. Tot deze conclusie men de leden van de raadsel missie fet. dinsdagavond in raadhuis. Het duurt te langt onderhoud wordt uitgevoerd, sommige SBB-fietspaden er bijliggen. Raadslid Dirk Terpstra (PvdAld dat onder de aandacht tijdens i rondvraag. Hij vroeg wethoud» Barendregt om dit aan te kaarter dens het periodiek overleg tussd meente en SBB. Ook merkte Te op dat verzuimd is om langs dr weg in buurtschap Zuid-Eierlart den „einde adviessnelheid" brengen. Gerbrand Poster (Texels Belangl meerde naar de ƒ100.000,— die staatssecretaris Ploeg had belod voor de verlenging van de visse te Oudeschild. Dat was een m» ge belofte, die bij Ploegs ambie echter nimmer zwart op wit kvd staan. Barendregt deelde meed gemeente juridische stappen otf weegt. Ate Rienstra (CDA) had lijk de rubriek „Wat ik zeggen goed gelezen, want hij had een over de stokstijve stand van haJ klok op de toren van de NH ke" de Binnenburg. Directeur genté werken Ton Doppenberg deelde dat reparatie inmiddels op de werkzaamheden van zijn dienst gezet. Voorts informeerde Fliens alle participanten inmiddels hun ge aan de Stichting VVV tie hebben voldaan. Barendregt zich hiervan op de hoogte stelle Leerlinge Swaanswijk llinksl en lerares Taks-Francois bij een door laatstgenoemde vervaardigd wandkleed.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2