Organisaties haken in op sponsorloop Voor het weekend Beroepenproject vervolg cursus kantoorassistente „Texel loopt warm voor derde wereld" Nieuw schoonmaakbedrijf Koe na drie spuitjes onder controle Arbeidsbureau vraagt om reacties seizoenwerkers 5$ derrie lampenwinkel iroeders Schoorl dichten Rachel rnard gebundeld iraak -h Eerste vergadering voor leden Comtex van 19 en 20 september 1987 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kerkdiensten Kustwacht Eierland Brand/ambulance |DAG 18 SEPTEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het weekend ven 16, 17 en 18 okto ber zal op Texel geheel in het teken staan van de derde wereld. De al eerder aangekondigde sponsor loop, die gehouden wordt ten bate van de actie „Polio de wereld uit" van Unicef en Rotary, op vrijdag de 16e, zal namelijk worden ge volgd door manifestaties van ande re organisaties op Texel, die zich met actie ten bate van de derde wereld bezig houden. De sponsorloop zelf lijkt een succes te worden. Voor wie niet meer weet waarom het gaat: zoveel mogelijk Texelaars zullen op genoemde vrijdag een wandeltocht van ongeveer vijf ki lometer maken. Tevoren zullen deze wandelaars trachten sponsorgeld los te krijgen voor elke gelopen kilometer. Ze zullen dus vrienden, kennissen en rela ties verzoeken om in de beurs te tasten. Het spreekt vanzelf dat de plaatselijke organisatie een dringend beroep doet op het publiek om deze financiële medewerking te geven, voor zover men zelf niet loopt. Prominenten Van de zijde van Rijksscholengemeen schap en Beroepsonderwijs is mede werking toegezegd, waarmee is ver klaard dat het tot dusver vooral jonge ren zijn geweest die zich voor de sponsorloop hebben aangemeld. Er zijn nu ongeveer 200 deelnemers. De „prominente Texelaars" vormen een aparte groep. Zij zullen hun wan delprestatie later op de dag verrichten. Vooral van hen wordt verwacht dat zij hun ongetwijfeld vele zakelijke, politie- Cathelijne Bouwkamp bij in. De uitge ver (Publicatie-collectief Stromboli) toonde zich aangenaam verrast door de kwaliteit van het werk, zeker gezien de jeugdige leeftijd van de maaksters. Voldoende reden om de gedichten ge bundeld uit te geven, oordeelde de uit gever. De meisjes werden uitgenodigd voor een gesprek en de gehele pro- duktie werd doorgenomen. Rachel en Cathelijne, die elkaar tot dan slechts éénmaal hadden ontmoet, maakten een selectie, waarbij het thema vanzelf duidelijk naar voren kwam. De „ge dachten in dichtvorm" bestrijken zo'n groot scala aan onderwerpen, dat „le ven" de lading het beste dekte. Spe lenderwijs kwam het tweetal vervol gens op de titel „Nevel". Als dit woord wordt omgedraaid staat er „le ven". Letterlijk hoeft de titel niet te worden geïnterpreteerd: de meeste ge dichten zijn niet „mistig", maar na aandachtig lezen te begrijpen. In de bijdragen van Rachel Barnard is ritme belangrijk, al is dat niet aan re gels gebonden. Zij wordt wat dat be treft beïnvloed door de muziek; piano spelen is Rachels passie. In de bundel is veel recent, niet eerder gepubli ceerd, werk opgenomen met daarnaast een aantal „gouwe ouwen". Rachel had de keus uit een persoonlijke col lectie van zo'n driehonderd gedichten. Een deel hiervan was al eens te lezen in RSG-schoolkrant ,,'t Sèèggie" en de bundels ten bate van het petekind van de school. Deze week verscheen daar van een nieuwe uitgave. Al vanaf de zesde klas van de lagere school schrijft Rachel gedichten en verhalen. „Nevel" verscheen in een oplage van honderd exemplaren en kost 712,50. De bundel is op Texel verkrijgbaar bij boekhandel 't Open Boek in Den Burg. ke en andere relaties zullen vragen om een bijdrage per kilometer. Nieuwe deelnemers kunnen nog worden inge schreven. Inschrijfpunten worden nog bekend gemaakt. Zoals bekend wordt de opbrengst van de actie gebruikt voor het uitroeien van polio in Indonesië, als onderdeel van de totale actie „Polio de wereld uit". Met het geld wordt een inen tingscampagne van ongekende om vang bekostigd. Alle Indonesische kin deren tot 5 jaar zullen worden gevacci neerd, zodat de ziekte ook werkelijk geheel zal verdwijnen. Betrouwbaar De actie wordt nationaal en internatio naal gedragen door gerenommeerde instanties en groepen, die alle waar borgen kunnen geven dat het geld ook werkelijk volledig aan de inentingscam pagne wordt besteed. Unicef en Rota ry werken in deze samen met het In donesische ministerie van volksgezondheid. De actie op Texel kan ook op andere wijze worden gesteund dan door zelf meelopen of door sponsoring. De Texelse huisartsen hebben besloten de winst van de griepvaccinatie van dit najaar ter beschikking te stellen van dit doel. Bij de actie zijn verder de plaatselijke SOS wereldwinkels betrok ken alsmede het met de NOVIB sa menwerkende mevrouw De Koning hulpcomité, de vertegenwoordiging van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers en het zendingscomité en de in terkerkelijke vrouwencontactgroep. De gezamenlijke organisaties willen in het weekend van 16, 17 en 18 oktober hun akviviteiten op heel bijzondere en ge- noegelijke wijze onder de aandacht van het publiek brengen. De mani festatie „Honger hoeft niet" biedt mu ziek, cabaret, expositie van informatie materiaal, terwijl de organisaties ook hun specifieke eigen doelstellingen en activiteiten zullen presenteren. Programma Vrijdag 16 oktober start de sponsor loop voor de jeugd om 11.00 uur bij het RSG-gebouw. En vanaf 16.00 uur zal men de bekende Texelaars voor het goéde doel zien wandelen. De dag wordt in de manege „Akenburg" besloten met het optreden van de Su rinaamse band „Guyara" en de Ghana- se band „Sloopy's Sankofa". Die avond zal ook het financiële resultaat onder nemers-aktiviteiten Per 1 oktober gaat in Den Burg een schoonmaakbedrijfje van start. Het luistert naar de naam „Clea ning Texel" en is een initiatief van onderhoudstimmerman Flip de Rid der en pluimveehouder John Schlepers. Zij hebben een vennoot schap onder firma gevormd voor het schoonmaakbedrijf en gaan daarnaast ieder voor zichzelf voor lopig door met hun oorspronkelijke beroep. Cleaning Texel is gevestigd op het adres Witte Kruislaan 32, het pand van De Ridder. Van hieruit zullen de firmanten zich bezig houden met het reinigen van gevels en ramen, schoorsteenvegen, het ontstoppen en reinigen van binnen- en buitenriolen, het opknappen van grinddaken, het schoonmaken van rekreatiebungalows. Drie schoten met het verdovings geweer van Paul Kuip waren dins dag nodig om de koe die daags te voren op hol was geslagen vlak voordat deze bij slagerij Kees Kre- lekamp in Oosterend zou worden geslacht, onder controle te krijgen. Zoals bekend was het dier eerst naar een stuk land aan de Nesweg gerend en vervolgens naar een terrein aan de Oosterenderweg, nabij De Blauwe Tocht. De bedoeling was om de koe met een verdovingsgeweer zo suf te krijgen dat hij makkelijk naar de ge reedstaande veewagen zou kunnen worden geleid. Die situatie werd pas na drie (rake!) schoten bereikt. Het beest werd vervolgens naar de noodslachtplaats gebracht, (foto Dirk Kuiter). van de sponsorloop worden bekendgemaakt. Zaterdag en zondag is in de Kotex ten toonstellingstent in de Mars de exposi tie van foto- en informatiemateriaal. Zaterdag zijn er bovendien allerlei ac ties, zoals het inzamelen van gebruikt gereedschap door Scouting Texel. Ook brillen en kleding zijn welkom. Van 14.00 tot 17.00 uur zijn de activi teiten gericht op de lagere school jeugd. Aan de invulling van dit programma-onderdeel wordt nog gewerkt. Van 17.00 tot 20.00 uur verzorgt de or ganisatie eten met een diversiteit aan gerechten uit de derde wereld. Zondag staat er in ieder geval een ca baretvoorstelling van de groep „leed vermaak" op het programma. Het ca baret begint om 13.30 uur en is tevens als afsluiting van de manifestatie bedoeld. Seizoenwerkers die graag nog enige maanden in de lelies willen werken, kunnen zich nog steeds aanmelden bij het arbeidsbureau in Den Burg, tel. (02220) 4047. Veel bollenkwekers be schikken nog niet over voldoende per soneel, zodat vroegtijdig aanmelden kans van slagen heeft. Het betreft werkzaamheden in de maanden okto ber, november en december. De werkloosheid op Texel is de afgelo pen maand nog iets afgenomen. In to taal zijn nu 240 mannen en vrouwen zonder baan, tegen 258 in juli. In ver gelijking met vorig jaar is dat 35 werk lozen minder. Uitgedrukt in een per centage van de afhankelijke beroeps bevolking (3150 personen) bedraagt de werkloosheid 7,6 procent. Bij de man nen ligt dat percentage lager dan bij de vrouwen: resp. 7,1 en 8,9 procent. het tegen vocht impregneren van ge vels, etc. „We willen wat meer vastigheid voor de toekomst", aldus Flip de Ridder. „Als onderhoudstimmerman heb ik op Texel veel concurrentie, er komen steeds meer van dergelijke bedrijfjes bij. Ik denk dat er voor een tweede schoonmaakbedrijf op Texel nog wél ruimte is". Hij legt verder uit dat het timmerwerk kan worden gestimuleerd door het schoonmaakwerk. Bij veel schoonmaakkarweien komen gebreken aan het licht, die hersteld moeten wor den. Cleaning Texel kan dat er dan meteen bij doen en voor de klant zou die gecombineerde aanpak wel eens voordeliger kunnen zijn. Ook voor John Schlepers is het wenselijk om in de toekomst niet volledig van de onder druk staande pluimveehouderij afhan kelijk te zijn. Hij hoopt met De Ridder een voet aan de grond te krijgen in de schoonmaakbranche door uiteenlopen de schoonmaak- en herstelwerkzaam heden snel en tegen een concurreren de prijs uit te voeren". 'ondernemers-aktiviteiten 315 "9 gedichten van de 17-jarige '®l Bernard uit Oosterend zijn wssk gebundeld in de boek- d'l verkrijgbaar. In de bundel sen even groot aantal gedich- spgenomen van de eveneens digs Cathelijne Bouwkamp (15) 'avensteijn (Noord-Brabant). De poëzie-talenten kregen deze °P publicatie van een chtse uitgeverij, nadat Rachel lereageerd op een advertentie ln landelijk dagblad. "as vorig jaar mei. In de adver- a werd om manuscripten gevraagd '"bekende schrijvers (korte verha al dichters. Rachel Barnard stuur- !n kleine selectie van haar dicht- °P en sloot daar enkele gedich- haar correspondentievriendin een gegeven moment hadden geen ruimte meer om nieuwe pen nog kwijt te kunnen. Je door de bomen het bos niet We begonnen ons aan de penafdeling te ergeren". Aldus oelichting van de broers Gert en Peter Schoorl van het ge- 500- iamige bedrijf aan de Waal- 500, ;graat over de totstandkoming een geheel nieuwe lempenaf- „g. Voortaan is deze overzlchte- ngericht en bevindt zich op de -inverdleping van het be- 50,- jpand. De opening is vrijdag- 50, iend om tien uur. remieuwing betekent een uitbrei- van het bedrijf met circa 150 mJ. pen klein deel van de bovenverdie- waren al lampen uitgestald, maar pieken met de winkelruimte die nu creëerd stelde dat niets voor. De van de zolder werd gebruikt voor sg De inrichting is dusdanig dat tenger kan worden gesproken van hoekje in de winkel" van een tel in een winkel". Gert Jan XX). oorl: „Bij mijn weten is dit zelfs in Nederland. In welke lampen- ook binnenstapt, overal is het oerwoud van lampen. Qua presen- loopt de lampenhandel 25 jaar er, op een heel enkele uitzonde- na misschien. Een dergelijke in- ing ben ik tot dusver slechts in rrooms tegengekomen". Schoorl veroorzaakte de voor- ge lampenafdeling een dusdanige melige indruk dat dat een negatie vloed had op het totaalbeeld van aak, waar ook nog huishoudelijke iifi-apparatuur wordt verkocht. Eta- Pieter de Graaf uit Wijk aan Zee te hem daar op attent. Tevens deze vakman aan om naar eigen fit een volledig nieuwe lampenaf- I in te richten. Deze week legde laatste hand aan de in wit, en grijs uitgevoerde ruimte. Ver- ngen en kunstmatig aangebrachte tn maken het showen van veel en mogelijk, zonder dat dat veel le in beslag neemt. Het assorti- bevat zowel klassieke als moder- mpen. De algehele indruk ten op- van het oude lampenbestand is irner geworden. De keuze aan ha- inlampen is aanmerkelijk vergroot, sommige klassieke modellen zijn deze lichtbron voorzien, oek naar mogelijkheden om enke- I te muurgedeelten op te vullen, nen de gebroeders op het idee éxelse kunst te exposeren. De vek getinte hoek wordt opgesierd pentekeningen van Nel Koorn en loderne lampen gaan vergezeld ichilderijen van Henk Arendsen. unstwerken hangen voor onbe- «Ae tijd aan de wand, maar het is ■^^idoeling om ze te zijner tijd te ilen voor ander Texels werk. De ieuwde lampenafdeling kan wor- beschouwd als de eerste fase van serie verbouwingen die het bedrijf amende tijd zal ondergaan. mt administratiekantoor van De nve Skuul aan het Molwerk werd aanzienlijk geldbedrag (eerste .glting 72000,— ontvreemd. Dat ge- de tussen maandagmiddag en ""1 iagochtend. Het geld verdween sn kast, die hiervoor moest wor- geforceerd. De technische recher- de rijkspolitie heeft de zaak in ch$l Barnard De cursus kantoorassistente, die de afgelopen twee winterseizoenen met succes heeft gedraaid, krijgt een vervolg in een andere gedaan te. Niet meer een gemeentelijke cursus specifiek gericht op werk in de administratieve sector, maar ge richt op een breder scala van be roepen. Het gaat om een project dat oriënteert op tal van beroepen. Door de raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid, die dinsdagavond in het raadhuis ver gaderde, is unaniem besloten om voor dit project 720.000— subsidie beschik baar te stellen. Het geld wordt geput uit het fonds werkgelegenheid. De to tale kosten van het project worden ge raamd op 768.000,—. Het overige deel der kosten wordt door anderen voor rekening genomen. Toegezegd zijn bij dragen van het PBVE (Primaire Be roepsgerichte Volwassenen Educatie), en de Stichting voor Studie en Be roepskeuze Noordholland Noord. Het ministerie van sociale zaken neemt de kosten van deelnemers met een WW- en WWV-uitkering op zich. Met wer ving van deelnemers dient volgende maand te worden gestart, zodat tij dens het winterseizoen met het project kan worden gestart. Op maandag 28 september vindt de eerste officiële algemene ledenvergade ring plaats van de Comtex (Contact groep Oud Mariniers Texel), die tijdens het afgelopen voorjaar werd opgericht. Tijdens deze bijeenkomst zullen onder meer de statuten en het reglement worden bekendgemaakt. De vergade ring wordt gehouden in De Worstel- tent aan de Rozendijk, aanvang 20.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 - 12.00 uur en van 16.00 - 16.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. G. R. Kop-Bruins. telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur en het bureau te De Koog van 8.00 tot 23.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Zondag, 20 september 1987 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.30 uur ds. Dronkers en ds. Ter Haar Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 9.30 uur ds. Pantekoek De Koog 9,30 uur ds. Verbeek kindernevendienst De Waal 11.00 uur ds. Pantekoek Oosterend 9.30 uur ds. De Jong 19.30 uur drs. J. Donker en ds. C. de Jong, gezamenlijke jeugd dienst Oudeschild 11.00 uur ds. Verbeek De Cocksdorp 11.00 uur ds C de Jong, doopdïenst GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. C. W. de Ruiter, uit Huizen 19.30 uur ds. C. W. de Ruiter Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 u. drs. Donker 19.30 uur drs. J. Donker en ds. C. de Jong, gezamenlijke start jeugddienst in de Herv. kerk. Thema: Kruis GEREFORMEERDE GEMEENTE Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.45 uur ds. Knipscheer Themadienst/startdienst. Begin van de vredesweek m.m.v. Interkerkelijke Cantorij BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haézer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur voorganger Joh. Tensen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur. Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag 10.45 uur The Gospeltrain Kindernevendienst Tijdens de mis kindercrèche. De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: BAHA'I Iedere maandag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Thema: „Gods Verbond met de mensheid" Adres: Hollewal 13, Den Burg. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5