Sprekers optimistisch over toekomst P.E.INhTexel Bel uw gastheer Jan C. Sto/k voor advies. Lokale televisie als experiment Kinderboekenwe 'j in het teken van Europa Klusjescursus vo|a vrouwen Modeshow voor ouden Veerhaventerrein wordt aangepast Cijfers op de boerderij Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBEr|ns Feest - party - verjaardag - getrouwd - jubileum - geslaagd - 100-jarig bestaan - opening van uw nieuwe zaak - bevorderd, enz., enz. U hebt iets te vieren en u bent van plan een feestje te geven voor fa milie en vrienden. Maar u wilt dat feest beslist thuis houden. Wij passen ons aan aan uw wensen en uw budget Twee of tweehonderd personen, het aantal geeft ons geen problemen. U heeft bij ons onbeperkte mogelijkheden, in alle prijsklassen. diverse salades diverse soorten borrelhapjes diverse hors d'oeuvres diverse koude buffetten diverse warme buffetten diverse barbecue's diverse warme maaltijden Wij leveren u alles volledig compleet, met servies, bestek, glaswerk, desgewenst met vakkundig personeel. Diverse mogelijkheden met muziek. Wilt u een tuinfeest geven, dan hebben wij de beschik king over diverse maten party- of feesttenten, met en zonder vloer, eventueel volledig ingericht. Bent u van plan een feest te organiseren, bel uw gastheer Jan C. Stolk, 02226 - 310 en wij maken vrijblijvend een passende offerte voor een geslaagd feest. Finse dieselmotorenfabrikant Wartsila Diesel. Vanaf dat moment zijn alle be trokkenen met vereende krachten aan het werk getogen om de centrale om te schakelen van stoom naar diesel. Toekomst In zijn toekomstvisie schetste Ten Ha ve aandacht aan de problemen waar mee de centrale geconfronteerd wordt. Aan het einde van 1987 zal de drink- waterfabricage voor het eiland niet langer worden verzorgd door de cen trale in verband met de aanleg van de drinkwaterzinker. In zijn betoog gaf Ten Have aan dat bij deze beslissing een „verlies van know how" ontstaat, die in Nederland aanwezig is op dit gebied van de zeewaterontzilting. Voorts gaf hij aan dat een stimulerend beleid vanuit de provincie van essen tieel belang is voor een gezond econo misch klimaat op Texel. Naast deze problematiek gaf Ten Have aan dat door de komst van de nieuwe diesels er door een verhoogde inspanning op het gebied van windenergie, werkelijk energie worden gespaard. Op dit mo ment wordt de haalbaarheid van dit plan onderzocht. Voorts moet het mo gelijk zijn op de locatie van de oude centrale in Den Burg een kleine warm te/kracht centrale te plaatsen. Volgens de bedrijfsleider zijn er voldoende warmteverbruikers op zeer korte af stand van de oude centrale, om dit project exploitabel te maken. Ook wat betreft het onderzoek naar meer ren dabele energieopwekking in het alge meen. Het moet in de toekomst mo gelijk zijn om het electrisch rendement van vooral de grote centrales op te voeren tot boven de vijfenvijftig pro cent. De Texelse centrale beschikt al over de installatiedelen die hiervoor nodig zijn. Tot slot benadrukte Ten Ha ve dat met de nieuwe aanwinst voor de centrale, de drie nieuwe Wartsila diesel-generatoren, een maximale be nutting van hoogwaardige warmte mo gelijk is. Het aantrekken van bedrijven, in de omgeving van de centrale, die deze warmte zouden kunnen benutten, behoort tot de mogelijkheden. Ook gedeputeerde W.T. van Gelder liet in zijn betoog voorafgaande aan de feitelijke opening, uitkomen dat Texel- nu over een zeer geavanceerde centra le beschikt. Toch is het volgens hem van wezenlijk belang dat nu al wordt gekeken naar alternatieve energievor men. Zo gaf hij aan dat Texel mogelijk-' heden te over biedt voor de plaatsing van windmolens. De omstandigheden voor windenergie zijn er gunstig. Vol gens Van Gelder kan Texel in de toe komst beschikken over enige middel grote windmolens met een vermogen van 200 250 Kilowatt per stuk. Tot slot werd benadrukt dat het hele pro ject voorbeeldig is verlopen, door de enorme inzet die alle participerende bedrijven zich hebben getroost. Na de offciële opening volgde een rondgang door het verniwude energie- voorzieningsbedrijf. De diesels zijn speciaal ontwikkeld voor het stoken Vrijdag 30 oktober kan Den Burg kennis maken met lokale televisie. Bij wijze van experiment zal dan via de kabel van Kabeltex B.V. een „Texels journaal" worden uitgezon den. Het wordt een ongeveer 20 minuten durend beeldverslag van allerlei Texelse gebeurtenissen van de voorafgaande twee weken. Het is een produktie van Videolux, die op deze wijze het Texelse publiek wil tonen hoe plaatselijke televisie eruit zou kunnen zien, in de hoop dat het regelmatig brengen van lokale tv- programma's ooit haalbare kaart zal worden. Daar ziet het op dit ogenblik niet naar uit. Het maken van dergelijke programma's is kostbaar en tv-reclame om de kosten te dekken is Inog) ver boden. Journalistieke medewerking aan het eenmalige Texelse journaal van 30 oktober wordt gegeven door Mar- greet Berndsen. Het programma is te bekijken via het zg. infokanaal dat ge woonlijk wordt gebruikt voor informa tie over Kabeltex. John Smit van Vi deolux beschouwt het Texels journaal als een leerzaam aardigheidje naast zijn gewone werk. Dat werk heeft hij gelukkig voldoende. Hij is onder meer bezig met een toeristische film voor het ,,Duinstreek"gebied met Bergen, Schoort en Egmond. Het wordt een band van drie kwartier, ongeveer vol gens de formule die ook is toegepast bij de Texelfilm, dus met enkele adver teerders. De winst moet komen uit de verkoop van de banden. Waarschijnlijk zal iets dergelijks ook worden gemaakt voor Volendam, Monnikendam en Edam. Een bijzondere opdracht voor Videolux bestond uit het maken van landschapsbeelden in Zwitserland, als achtergrond bij een Amerikaanse praatshow. Er komt mogelijk ook een promotiefilm over De Koog. Beelden daarvoor werden alvast gemaakt tij dens het Tropical Sea Festival. Zo'n 200 genodigden waren afgelopen vrijdag aanwezig in de feest tent naast de P.E.Nrcentrale bij de opening van de overschakeling van de centrale van stoom naar diesel. Onder hen bevond zich de hoofddirecteur van P.E.N.Noordholland, de heer mr. J.A. van Sandick, die het welkomstwoord voerde. De inleiding werd ver zorgd door de bedrijfsleider van de P.E.Nrcentrale, ir. W. ten Have. Gedeputeerde drs. W. van Gelder verrichtte de officiële opening door op een knop te drukken waarmee een der drie dieselgenerato ren werd opgestart. Door middel van een beeldscherm waren de genodigden getuige van het in bedrijfstellen van de vernieuwde P.E.Nrcentrale. Bedrijfsleider Ten Have ging in op de geschiedenis en toekomst van de cen trale in Oudeschild. Uit deze uiteenzet ting bleek dat het niet toeval was dat men bij de installatie van de centrale te Oudeschild in 1972, koos voor stoomgeneratoren als energievoorzie ning. De toenmalige dieselmotoren, zogenaamde middelbare snelheid mo toren, konden niet op zware olie draai en. En omdat de zware olieprijs twee derde van de gasolieprijs bedroeg, ter wijl het stoombedrijf gekoppeld kon worden met de waterfabriek, was de keuze voor stoom niet moeilijk. Een nadeel van de stoominstallatie blijft het electrisch rendement; dat ligt voor de centrale in Oudeschild rond 23%. Naast stoom als energievoorziening werd vrij kort na de opening van de centrale in Oudeschild, het centrale vermogen uitgebreid met twee 1,2 Me- gaWatt gasoliediesels, afkomstig uit de oude centrale in Den Burg. Bij storin gen, en dat kwam nogal eens voor, bleken deze diesels uitkomst te bieden. In het midden van de jaren zeventig moest het vermogen van de centrale te Oudeschild, in verband met de stij gende vraag, worden uitgebreid. Een studie wees toen uit dat het goedko per was om er een diesel-generator bij te plaatsen dan dat er een kabelverbin ding naar het vasteland kwam. Beslo ten werd tot aanschaf van een 4,6 MegaWatt dieselmotor met uitlaatgas- senketel, van Stork Werkspoor Diesel die op zware olie kan draaien. In 1978 werd deze generator in bedrijf geno men.-De verdere stijging van de brandstofprijzen was er debet aan dat aan het begin van de tachtiger jaren de werkgroep „Studie toekomstige energievoorziening Texel" werd opge richt. Deze werkgroep heeft zich sterk gemaakt om de electriciteitsvoorzie- ning op Texel volledig door dieselgene ratoren te laten verzorgen. Er is heel wat heen en weer gepraat alvorens men tot de conclusie kwam dat dit in derdaad mogelijk was. Een andere mo gelijkheid was dat Texel van stroom zou worden voorzien door een kabel van het vaste land. Nadat alle moge lijkheden zorgvuldig onderzocht waren, kwam men tot de slotsom dat de aan schaf van de drie dieselgeneratoren goedkoper was dan een kabelverbin ding naar het vasteland. Met de uit komst van de studie is gekeken tot het magische jaar 2000, waarbij een drietal kernpunten aan de orde kwamen. Als eerste punt kwam naar voren dat een investering noodzakelijk was van 7,8 miljoen, voor de aanschaf van de drie nieuwe diesels Vervolgens de aan schaf van moderne diesels met een laag brandstofverbruik en lage onder houdskosten. Tot slot zou er een per soneelsbezetting moeten komen van 26 personen. Eind september 1985 werd carte-blanche gegeven aan de PEN-bedrijfsleider ir. Wim ten Have aan het woord. Foto Salko de Wolf). 'f De nationale kinderboekenwe van 30 september tot en mat tober staat dit jaar in het teki kinderen in Europa, onder hel to „Die van hiernaast en die de overkant". Voor de Texelse jeugd worden verschillende acAirati teiten gehouden over dit their Met het grensoverschrijdende tk '°P kinderen in Europa kan de belang ,UA ling van de Texelse jeugd wordei 'e gewekt voor „de overkant" enE in het algemeen. Voor de kindeit ,e' l 12 jaar en ouder wordt een zoefc l,,ln over Europa gehouden met behu affiches, waarmee prijzen zijn te nen. De leeftijdsklasse 8 tot en jaar kan meedoen aan een zoels 'ln9 met behulp van een landkaart er aantal uitgestalde boeken. Ook mee zijn prijzen te winnen. Deg pen zeven en acht van de Texeb sisscholen zullen over het thema schrijven, dichten en tekenen. selectie die door henzelf zal wi gemaakt zal een boek worden gesteld dat later ook in de biblii zal worden uitgeleend. Dan kan een lezen wat de Texelse kinder! hebben verzonnen over Europa. Omdat nog niet alle schoolkim kunnen lezen en schrijven, is vot hele kleintjes op woensdag 7 oki om ongeveer 15.00 uur een po| kastvoorstelling in de bibliotheek weer over het thema. Voor wie langstelling heeft voor bekroond! ken is een keuzelijst „Griffels en selen" en in de „speciale" kasll de bewuste boeken ter inzage. Dinsdag 13 oktober begint De B. ton met een klusjescursus voor wen van 55 jaar en ouder met d- doeling vrouwen wat handigere ken in kleine reparaties in en om Het gaat om klusjes die gewooil door mannen worden opgeknapt zg. „mannenwerk". Maar ookvs wen zijn vaak handig genoeg afe eerst maar over die eerste onzeb stap van „kan ik dat wel" heen Hierbij wordt onder meer het repareren van een lekkende I een gaatje boren voor een plug i schroef, een band plakken of de lichting repareren. De cursus zal lessen beslaan, maar kan worden lengd als daar behoefte aan zou; Het vervolg van de cursus wordl gevuld met onderwerpen die dos cursisten zelf kunnen worden m dragen. De cursus wordt gegevs Willem Duvekot uit Oosterend in werkplaats aan het Robbepad ft langstellenden kunnen zich opg» bij dienstencentrum De Buurettn, foon 02220 - 2696. Ook voor ven naar Oosterend kan men hier ten Evenals vorig jaar zal in De Buu« edst een modeshow voor ouderen w» it Al gehouden. Deze modeshow wi zorgd door Modehuis Zegel in ss werking met de Regionale Stichti j_ Welzijn voor Ouderen, afdeling in De modeshow vindt plaats opv» !|m" 9 oktober en begint om 14.30 uu; ij Kaarten voor deze middag zijn baar in De Buureton en kunnen' den afgehaald op woensdagrrf ut september tussen 14.30 en 1631 Voor diegenen die niet in Den wonen, is er de mogelijkheid ks*' telefonisch te bestellen. U kunt» doen van woensdag 30 septet vrijdag 2 oktober tussen 14.00 e» 16.00 uur. Wanneer mocht blijkt" de belangstelling voor deze sho". groot is, dan bestaat de mog# de modeshow 's avonds te her» srw< dt lefer lan U in d ndei in i spi Irijd ge stro gee aid Wl ei ijd sr trke verlc rui Whe m "nds produkten goed tieten smaken, behoorden alle huidige en vroegere PEN-medewerkers. (Foto Salko de Wolf). van zware olie. Door het lage toerental (750 per minuut) van de motoren, lijkt de diesels een lang leven beschoren. Wat betreft de uitlaatgassen-uitstoot liggen de waarden voor de nieuwe motoren beneden de wettelijk gestelde Nederlandse normen. „In die zin zijn de diesels milieu-vriendelijk te noe men", aldus directeur Harry Vedder van Wartsila Diesel Nederland. De inwendige mens werd ook op deze dag niet vergeten. Rond het middag uur konden alle aanwezigen zich te goed doen aan het koude buffet van Texelse produkten, uitstekend verzorgd door Jan. C. Stolk, die voor deze ge legenheid een grote staf personeel op de been had gebracht. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de Frie se band „The Telephones". Tot slot ging het gezelschap van genodigden met een bus een rondje over Texel die eindigde in het zeehondenopvangcen trum Ecomare. Anderen maakten een boottocht naar de marinehaven te Den Helder Hét moment, gedeputeerde W.T. ven Gelder sten een der dieselmotoren. IFoto Seiko de Wolf) Eén dezer dagen zal een begin worden gemaakt met de verbete ring van het Teso-opstelterrein in Den Helder. Tijdens de grootschalige veranderingen in 1985-1986 is het zogeheten lange opstelterrein slechts gedeeltelijk aan de nieuwe situatie aangepast, zowel om financiële redenen als door tijdgebrek. Momenteel biedt de oude klinker bestrating een rommelig aanzien en een slecht rijcomfort. Bovendien is er geen duidelijk aangegeven doorgaande rijbaan naar de loketten. Verder is langs de Hoofdgracht een te smalle parkeerstrook en geparkeerde vrachtau to's blokkeren regelmatig een gedeelte van het fietspad en de rijbaan. Als afronding van de aanleg van het nieuwe haventerrein zal het opstelter rein nu opnieuw worden aangelegd, met als gevolg: bredere rijstroken, een doorgaande weg naar de loketten en een betere bewegwijzering. Langs een deel van de Hoofdgracht wordt de parkeerstrook vervangen door een versmald trottoir, het overige deel wordt van een bredere par keerstrook voorzien. Er wordt nog on derzoek verricht naar het eventueel verplaatsen van de snackbar nabij het Molenplein. De werkzaamheden zullen onder direc tie van Rijkswaterstaat worden uitge voerd door De Moei wegenbouw B.V., die ook de reconstructie van het veer- plein heeft uitgevoerd. Het werk duurt tot het einde van dit jaar en is zodanig in fasen verdeeld dat er rekening is ge houden met het incidenteel verhoogd verkeersaanbod richting Texel. Het winterprogramma van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting start in overleg met het Consulentschap voor de Rundveehouderij in Alkmaar met een cursus Werken met cijfers". Tijdens deze cursus zal worden inge gaan op de waarde en de toepassing van de cijfers die binnenkomen op een veehouderijbedrijf. De volgende onder delen zullen worden behandeld: melk- controle en fokkerijgegevens, koppe ling melkcontrole en veevoeding, ge zondheidszorg, grondonderzoek en ge- wassenonderzoek. De cursus wordt op donderdagochtend gehouden in hotel Rebecca in De Waal. In totaal gaat het om zes ochtenden, te beginnen op 15 oktober. De kosten bedragen ƒ50,— per persoon. Belangstellenden kunnen zich tot en met 29 september wenden tot Jan Koolhof, telefoon 02220-2780. Marianne Bruin slaagde te Utrecht voor het diploma Ondernemer in het Dameskapperbedrijf.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2