(jroen £wart>-100jaar jong van hart ANBO wil roltrap in de „Molengat" es/issing Dorpszicht /er enkele jaren Zestiende eeuws wrak blijft niet op Texel rt in beweging" op Texel? uwe zendmast alderstraat I „Marsdiep" in overdekt dok Zon, maan en hoog water Ds. Verbeek naar Hillegom? atienotagebieden Dierendag in Waalderstraat Mercedessterren gestolen „Wat je ver haalt is lekker VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 jjrtenties, abonnementen, etc. mü De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. ^rktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr 67.34.6^ 198. gntesl wordt getracht op gen afdeling van de grond te van de Stichting „Hart in tying", een instantie die zich houdt met aangepaste sport- elactiviteiten voor ex- [tidnten. ijst erop dat daaraan behoefte op Texel zijn tientallen mensen hartaanval hebben overleefd h min of meer in acht moeten Voor hun geestelijk en licha- welzijn is het van het grootste dat zij op allerlei manieren ac- ijven onder deskundige leiding in overleg met hun specialist. Het gf voor een Texelse afdeling die m van een vereniging moet krij- genomen door de heer D. A. .boom, Naalrand 38 in Den telefoon 02226-477. Die heeft wtiddels verzekerd van de mede- ty van Texelse fysiotherapeuten »r het begeleiden van sport- en tiviteiten voor ex-hartpatiënten ■scholing kunnen krijgen bij de ing Hart in Beweging, ajwe vereniging kan een belan- rol spelen bij de verdere revalida- hartpatiënten. In de praktijk is (eken dat velen op deze wijze kken dat zij uiteindelijk weer veel kunnen dan zij kort na hun ziek- den gedacht en zich daardoor :iger en zekerder gaan voelen, voorwaarde voor deelname is toestemming nodig is van de delende cardioloog of internist, sport- en spelactiviteiten des- worden geleid en dat hulp van :h personeel en apparatuur in de is als er toch problemen zouden let gaat uiteraard niet om trijdsport maar om pure recreatie: spelen met anderen en niet té- nderen - op een ontspannende De heer Notenboom wil graag ilangstellenden zo spoedig moge- it hem contact opnemen, zodat .orden geïnventariseerd hoeveel de club ongeveer zou kunnen en wat de daarmee samenhan- verdere mogelijkheden zijn. Er n een informatieve contact- en ond worden gehouden, verzorgd de stichting. de PTT wordt een bouwver- ing verleend voor het vervan- ran de zendmast aan de Waal- traat te Den Burg. PTT- ommunicatie zal worden ge- d of er in de mast een anten- n de lokale omroep en voor Itex mag worden geplaatst, ehoeve van de lokale omroep. T wil de huidige mast van 75 vervangen door een vakwerk en 74 meter die niet getuid" len en daarom op een breed ik staat. De mast moet volgens worden vervangen omdat er De veerboot Marsdiep is maan dagmiddag in dok gegaan bij Frisi an Shipyards in HarUngen. Het was voor het eerst sinds 1954 dat Teso één van zijn schepen voor een dergelijke onderhoudsbeurt naar HarUngen bracht. De laatste jaren was men altijd klant in Amsterdam of Rotterdam. Het was ook de eerste keer dat een Teso-boot overdekt werd gedokt. Het Frisian-dok bleek net lang ge noeg om de veerboot te kunnen ontvangen. De Molengat" zou er ook nog in kunnen, maar dan zou er in verband met de hoogte een stukje van beide masten moeten worden afgehaald. De veerboot met kapitein Jan Staal die door een loods werd bijgestaan maakte de tocht naar de Friese havenstad via de Noordzee en voer de Wad denzee weer op tussen de eilan den Vlieland en Terschelling Even voor zeven uur 's morgens vertrok men van Texel en rond elf uur was men in HarUngen. De werkzaamheden die in het dok worden uitgevoerd, worden in scheepvaartkringen knippen en scheren" genoemd. Onder andere moet een vrij dikke laag aangroei van de huid worden verwijderd. Midden volgende week keert het schip naar Texel terug. De foto Ivan Dirk Kuiter) toont de Mars diep in het overdekte dok. De zon komt 11 oktober op om 6.56 uur en gaat onder om 17.56 uur. Maan: 7 okt. V.M.; 14 okt. L.K. Doodtij: 2 okt.; 9 okt. springtij. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 2 oktober 1.56 en 14.50 Zaterdag 3 oktober 3.39 en 16.48 Zondag 4 oktober 5.17 en 18.26 Maandag 5 oktober 6.31 en 19.46 Dinsdag 6 oktober 7.37 en 20.44 Woensdag 7 oktober 8.39 en 21.29 Donderdag 8 oktober 9.30 en 22.05 Vrijdag 9 oktober 10.11 en 22.30 Zaterdag 10 oktober 10.44 en 22.42 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. In een open brief aan B en W heeft de Texelse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen verzocht roltrappen te la ten maken in de ..Molengat", daar velen, vooral ouderen, noodge dwongen tijdens de overtocht van en naar Texel in de auto blijven, wegens de moeilijk begaanbare trappen. De ANBO, regio Texel herhaalt in haar brief enkele passages uit de aanbie dingsbrief bij de begroting 1988 waarin staat dat het een wens van de ge meente blijft een nieuwe buslijn Texel- Den Burg-Den Helder op te zetten en dat het overleg met de Teso-dinectie over het verbeteren van de toeganke lijkheid van de schepen heropend. Vrome wens De ANBO zegt dat de NZH het opzet ten van een nieuwe buslijn al in '86 en '87 heeft afgewezen, omdat deze lijn de exploitatiekosten met 7500.000 zou verhogen. ,,De wens van het col lege zal dus een wens blijven en daar is niemand mee geholpen", aldus de ANBO. De tweede mogelijkheid die aan de orde komt in het begrotings voorstel is het realiseren van een salon voor ouderen en minder-validen op m.s. Molengat". De ANBO vindt het woord salon" wel wat overdreven voor een ruimte van 1.40 bij 4.20 me ter, zoals is gepland. In die ruimte staan dan twee bankjes van 1.20 breed, waar volgens Teso zes mensen op kunnen zitten. „Dan moeten deze zes wel weinig volume rond hun zit vlak hebben", schrijft de ANBO, die vier personen per bank reëeler vindt. Ook de jongere reizigers verfoeien de zeer steile trappen naar het bovendek van het m.s. „Molengat". De ANBO vindt dat er roltrappen moeten komen binnenboord, waarmee men vanaf het auto- of fietsendek naar de passagiers ruimte kan komen. De passagiers van het openbaar vervoer zouden dan, voor zover zij moeite hebben met de bestaande buitentrappen, gebruik kun nen maken van de roltrap via de in gang naar het fietsendek. Promotie De ANBO herhaalt een passage, eer der verschenen in deze krant, dat een bejaarden- en invalidenvriendelijke veerboot, los van sociale overwegin gen een keihard economisch gegeven is, een Texel-promotie die veel verder reikt dan de doelgroep. „Op Texel wil men seizoensverbreding", zo stelt de ANBO. „Die wordt grotendeels verkre gen door de komst door gepensioneer den en mensen die geen kinderen meer op school hebben. Door een be tere toegankelijkheid van de boot kan dus indirect de seizoensverbreding worden verbeterd." In haar brief ver zoekt de ANBO het college de eerder genoemde roltrappen te willen aan moedigen. „Het is zonder twijfel, dat hiervoor voldoende draagkracht is on der de Texelse bevolking." Teso heeft tot dusver altijd het stand punt ingenomen dat het aanbrengen van roltrappen in de veerboot tech nisch onmogelijk is, tenzij een groot deel van de laadcapaciteit van het schip zou worden opgeofferd, wat on aanvaardbare gevolgen heeft voor de exploitatie. De Nederlands Hervormde gemeente van Hillegom heeft een beroep uitge bracht op dominee Ton Verbeek, thans nog predikant van de Hervormde ge meenten Waal/koog en Den Hoorn. Ds. Verbeek, die vijf jaar gelegen ds. J. J. Hoekstra opvolgde, zal zijn ge meenteleden zondag a.s. van zijn beslissing op de hoogte stellen. een extra paraboolantenne in moet ko men. De mast die er nu staat kan een extra belasting van een nieuwe para bool niet aan. Ook de nieuwe mast zal tevens worden gebruikt als relaispost voor telefoonverkeer met het continen taal plat. Ten opzichte van de bestaan de mast verwacht de PTT een verbe tering op het gebied van de geluidso verlast omdat de tuidraden ontbreken. De toren zal zo zijn gemaakt, met ron de profielen, dat geen fluittonen kun nen ontstaan. Een hoogte van 74 me ter past in het algemeen niet in een woonwijk, maar er was tot nu toe al zo'n bouwwerk daar aanwezig. De om wonenden zijn benaderd voor eventue le bezwaren en de meesten hadden er geen problemen mee. Een aantal men sen zei niet blij te zijn met de mast, maar zich te schikken in het onvermij- ijH delijke. Hierbij klonk een beetje verbit tering door over de gang van zaken bij de vergunningverlening in 1974. Men had het gevoel toen met een kluitje in het riet te zijn gestuurd. Zaterdag wordt in de Waalderstraat (voor de winkel van Albert Heijn) een dierenkeuring gehouden. Dit in het kader van de Werelddierendag aanstaande zondag. De keuring is georganiseerd door Albert Heijn, in samenwerking met KSV Kotex. Naast de konijnen, kippen, cavia's en geiten van diverse Kotex-leden zijn vanaf 10.00 uur alle kinderen welkom met hun huisdier. Drie keurmeesters, onder leiding van de heer Veldkamp, zullen de verschillende dieren beoorde len en prijzen toekennen. Verder krij gen alle dieren een cadeautje. Al naar gelang het aanbod van dieren zal deze keuring tot ongeveer 16.00 uur duren. Vrijdag gaat het gebeuren: de drie meter lange, tweeënhalve meter hoge en zeker drie ton zware ach tersteven van het wrak uit de zestiende eeuw dat in 1984 werd ontdekt door Hans Eelman wordt gelicht. Op dit moment ligt het bergingsschip „Ursus"' van duik club Equador van Terschelling bij het wrak om de nodige voorberei dingen te treffen. Wegens gebrek aan een geschikte ruimte mag het wrakstuk echter niet naar Texel. Woensdagmorgen is de Ursus afgeva ren naar het Scheurrak, met aan boord een aantal medewerkers van de afdeling onderwater-archeologie van het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. Zij zullen het deel van de achtersteven dat zal worden gelicht, loszagen en het op een staal constructie zetten. Over de rest van het in totaal zo'n 36 meter lange vaar tuig worden dwarsscheeps drie meter brede banen kunststofweefsel gelegd, waarop zandzakken komen om het schip te beschermen tegen erosie en ijsgang. Later zal het schip baan voor baan worden onderzocht en leeggehaald. Samenwerking Vrijdag vaart de Phileas Fogg van Hans Eelman met de gelijknamige duikclub naar de Ursus om te helpen bij het lichten van het achterdeel. De Ursus is in het bezit van een kraan die 20 ton kan hebben. Dit schip werd vroeger op de rede van Vlissingen ge bruikt om ankers op te dreggen. Als het stuk historie boven water is, gaat het dus niet naar Texel, maar wordt het waarschijnlijk op zee al over geladen in een binnenvaartschip en vervoerd naar Alphen aan de Rijn. Op Texel is geen geschikte ruimte voor de opvang en de conservering van het 16e eeuwse schip dat in verregaande staat van verval is en met speciale zorg en deskundigheid intact moet worden gehouden. Jammer Hans Eelman betreurt dit zeer. „Stuk ken geschiedenis die eigenlijk op Texel horen, zie je zo nooit meer. We heb ben maanden gepraat over de oude melkfabriek als onderkomen, nadat WVC het goedvond dat op Texel een depot van archeologische onderwater vondsten kwam, maar dat werd niets. Jammer, want het is een ideaal ge bouw voor het nathouden van zulke vondsten", aldus Eelman die verklaarde dat het schip nadat het uit het zand aan de oppervlakte en in direct con tact met het zeewater is gekomen, ie der jaar zeker 4 5 centimeter in om vang afneemt door paalworm, erosie en ijsgang. „Het hout is zacht en heel slecht, maar je weet niet wat er nog voor spannende en geschiedkundig belangwekkende inventaris inzit." <l drie tot vijf jaar zal worden of de gronden van hoeve nticht" bij het reservaat Rog- ot zullen worden gevoegd, al- ••ft de minister beslist. 'breiden van het reservaat Rog lis te overwegen om uitbreiding en aan de rotganzenopvang van iburige Zeeburg. De minister "gesproken dat de 60 ha van Mht zullen worden aangekocht in de komende jaren op de tornt. Van rijkswege zal echter zctief" worden geprobeerd de verwerven. Na het verstrijken Periode zal, als de grond in edshanden is gekomen, de 60 "óf bij de Roggesloot worden of worden verkocht. „In de ''•ijd zal over de 60 ha geen on- iPelijk beheer worden gevoerd, tod zal op jaarbasis worden ver- of anderszins in de agrarische 'worden uitgegeven"^ "teerde Staten hebben laten tot hiermee eens te zijn. „Er "oldoende recht gedaan aan alle toding zijnde belangen". W j.l. had de minister de be- "9 van de diverse nelatienotage- bieden op Texel definitief aangewezen. Het gaat om totaal 960 hectare (waar Dorpszicht dus nog niet bij zit), gespe cificeerd als volgt: Hogeberg, 205 hec tare reservaat, 120 ha beheersgebied; Waalenburg 330 ha. reservaat; Dijk manshuizen 57 ha. reservaat, 11 ha. beheersgebied; De Bol 62 ha reser vaat; Roggesloot 70 ha. reservaat; De Eendracht 105 ha. reservaat. Op grond van deze aanwijzing zullen voor de diverse gebieden de be heersplannen worden gemaakt in nauw overleg met de belanghebbende agrariërs. Die zullen in eerste instantie via de landbouworganisaties worden benaderd. Van drie geparkeerde Mercedessen bij strandpaal 17 werden de zich voorop de motorkap bevindende sterren afge broken, waarschijnlijk door kinderen, die de ring eraf halen en het overblij vende deel als een soort „werpster" gebruiken. Dit zijn gevaarlijke wapens die populair zijn geworden door een veelbekeken televisieserie. a Voor een goed stukje viees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten. 1 kilo schouderkarbonade f 5,98 1 kilo bieflappen 17,98 U parkeert uw auto gewoon voor de deur. Ook specialist in BD ievensmiddeler Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252. De voor het scheepswrak bestemde rekken zend worden in het schip Ursus geladen, ffoto Bert Koningl.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1