Wiek van molen het Noorden afgebroken Broederlijke samenzang Schaakclub van start Herstrating De Zes uit onvoorziene uitgaven - laverjassers )ij fachten and op ƒ1380,50. lw|eer winst voor "Vlslag 2 er liet nwal slopen Ploegwedstrijden om kampioenschap Motorboot liep vast op het wad Geen spanning bij basketbal op do plaats waar vrijdagochtend nog aan tulnwal was. In de verte de toe- PAGINA 6 De molen van de polder Het Noor den is zaterdagochtend vrij ernstig beschadigd als gevolg van het bre ken van een der wieken. De wiek stortte op de molen en richtte een ravage aan in de draaibare bovenkap. Zoals gebruikelijk op de eerste zater dag van de maand was de molen in werking en werd „bemand" door de vrijwillige molenaars André en Willem Keijzer. Het defekt deed zich voor om 11.15 uur terwijl de op het oosten ge richte molen met een matig gangetje draaide. ,,We zaten beneden om een bakkie toen we ineens een hoop la waai hoorden. Direkt daarop zagen we door de ramen het losgerukte kruirad langskomen", aldus Willem Keijzer. Dat laatste gebeurde omdat het wieken- kruis na het afbreken van de wiek uit balans was geraakt, waardoor de mo- lenkop als reactie meer dan een kwart slag draaide. De bezet- en kruikettin- gen waarmee de kop op de eenmaal ingestelde richting aan de grond is verbonden, knapten af. Bij het draaien van de kap was de bungelende -wiek tegen het dak gedrukt. Houtwerk en riet werden vernield en de as van de molen werd een stukje van het stenen lager gelicht. Roest Oorzaak van de breuk was dat het ij zer waarvan de wiekroede is vervaar digd aan een kant grotendeels was doorgeroest. Het was bekend dat het wiekenkruis in slechte staat verkeerde en daarom voorzag het restauratieplan dat onlangs voor de molen is ge maakt, in volledige vernieuwing van het „gevlucht", dat is het komplete samenstel van de wieken. Dat de boel op breken stond kon men echter niet vermoeden. Het ijzer blijkt van binnenuit te zijn weggeroest, voor namelijk aan één kant. Dat laatste is te verklaren doordat de wieken jaren lang in dezelfde stand hebben gestaan, voordat de molen weer regel matig ging draaien. Het regenwater verzamelde zich telkens aan één kant. De meer dan honderd jaar oude molen van Het Noorden is eigendom van de Vereniging De Hollandse Molen. De heer G. de Vries die voor deze organi satie is belast met de planning van on derhoud, restauratie en reparatie kwam zondagochtend naar Texel om de schade op te nemen. Besloten is mo lenmaker J. Poland uit Heerhugowaard in te schakelen en met behulp van een kraan niet alleen de afgebroken wiek van het dak te halen maar het hele „gevlucht". De molen staat er voorlopig wiekloos bij, in afwachting van de restauratie. tegenstand te bieden. Volgende week wordt meer spanning verwacht. Uitslagen: Pilaar-Paracentrum 54—41 Sl-Gollards-Wombats 29—15 The Jump-Mantje Sport 14—29 Pilaar 2-Sportshop 8—22 Programma: 9 oktober 1987: 20.00-20.30 u. Pilaar 1-The Wombats 20 30-21.00 u. Pilaar 2-S1-Gollards 21.00-21.30 u G V.trParacentrum 21.30-22.00 u. Team Xl-Sportshop Texel 10 oktober 1987: Burg. de Koninghal: 17.00 u. Dames Marels- Zodlac 4 Sportlaan Den Helder. 16.30 u Kadetten Marels-Z.A.P. De Schaakclub in Den Hoorn heeft de eerste bijeenkomst voor het nieuwe seizoen woensdagavond op het pro gramma staan. Leden en belangstellen den zijn welkom vanaf 20.00 uur in Café Loodsmanswelvaren. Gehoopt wordt dat het defekt aanlei ding zal zijn voor versnelde uitvoering van de restauratie. Het wachten was op toezegging van de subsidie. Als die binnen is, kan met voorfinanciering aan het werk worden begonnen. Het is de bedoeling dat een of twee van de pompen van de molen weer in wer king zullen worden gebracht. Deze pompen zijn waard om in tact te blij ven omdat ze van een bijzonder in 1928 geinstalleerd type zijn. Het zijn schroefpompen, terwijl watermolens doorgaans met vijzels zijn uitgerust. Het is technisch onmogelijk dat het door de molen opgepompte polderwa ter naar de waddenzee wordt ge bracht. Het zal daarom in het water rond de molen circuleren. Dat is gunstig voor de zuurstofvoorziening zodat de biologische kwaliteit van dit water zal verbeteren. Zowel in De Zes als in de Jon kerstraat is herstratingswerk ge daan in verband met het in gebruik nemen van de nieuwe Gollards. Omdat de kosten van het herstra ten van De Zes (734.500,—niet kunnen worden betaald uit het on derdeel herstraten riolering Den Burg tweede fase. zal worden voorgesteld dit ten laste te laten komen van de post onvoorziene uitgaven 1987. De herstrating van De Zes is uitslui tend uitgevoerd ten behoeve van het nieuwe bejaardentehuis. De totale kosten van het herstratingswerk zijn f72.800—.De raad zal worden voor gesteld de 734.500,— die het werk aan De Zes kostte, te betalen uit de post voor onvoorziene uitgaven 1987. Het Texels Christelijk Mannenkoor gaf zaterdag samen met het ,,Oberwiehler Sangerquartett" een zeer geslaagd concert in de Her vormde kerk in Den Burg. Het Duitse en het Texelse koor, respectievelijk onder leiding van Heinz Zimmermann en Marden de Visser, traden beurtelings op in het zeer afwisselende programma en kwamen aan het slot gezamen lijk voor het voetlicht met „Sanc- tus" en Amazing grace". De eni ge wijziging in het aangekondigde programma bestond uit het ver vangen van het lied „Groot is uw trouw" door „O Jesu amor mi" omdat Biem Vlaming die als solist in dit lied zou optreden wegens ziekte verstek moest laten gaan. De avond was van hoog muzikaal niveau, vooral door toedoen van het zeer geschoolde en nagenoeg perfekt zingende Duitse koor dat met 27 personen naar Texel was gekomen. Ook soliste Renée Be geer dwong veel respect af. Ver rassend was het inschakelen van de respectievelijke echtgenotes van de Duitse koorleden in een der nummers. Aan het slot van de avond werd Renée Begeer door voorzitter Th. Medema van het Mannenkoor in de bloemetjes ge zet, evenals de beide dirigenten en organist P. Krayma. De foto toont de beide koren tijdens het geza- melijk slotoptreden. ijSDAG 6 OKTOBER 1987 «II jm •a TEXELSE COURANT maandelijkse open drive van klaver- dub De Doormars in Oudeschild K het bedrag dat bestemd is voor „muvve sportzaal van Oudeschild (1380,50 gebracht. Zestig spelers :n mee en zeven koppels vielen in jrijzen uitgingen, beschikbaar ijld door meerdere gulle gevers. De linde open drive ten bate van de taal is vrijdagavond 16 oktober, ,ang 20.00 uur in 't Skiltje. Competitie Doormars is inmiddels begonnen competitie; elke week op vrij- avond wordt gespeeld om 20.00 't Skiltje. De kosten zijn 71,50 persoon per avond, leder speelt zichzelf, dus niet met een vaste J. medespeler wordt bij iedere partij loting aangewezen, een systeem hiy, tmee gunstige ervaringen zijn op- him ran. Ook pas beginnende kaarters 23 welkom. Leden die verhinderd zijn, 70) ten tijdig afvallen en/of een ver der sturen. Bij verhindering krijgt toch nog 5500 punten en blijft lillen. Ook nieuwe leden die zich intijds aanmelden, krijgen 5500 en maal het aantal gespeelde slag 2 draait goed in de vierde IS !1 e. Het Texelse badmintonteam Ie eerste plaats die zij vorige behaalden, te versterken door «ppers 5 kansloos weg te spelen, slag 2 haalde een eindresultaat 1-0. integen moest het eerste team fexelslag zondag zijn meerdere er in in De Burcht 3 uit Anna Pau- i. Nadat de beide herenenkels oos waren verloren, leverde de damesklasse een prachtig el op. De tweede damesenkel le- een verdiende winstpunt op, na de herendubbel werd verloren, tmesdubbel werd gewonnen, beide mixen, hoewel drieset- werden verloren. Texelslag 1 t genoegen nemen met een ein- sg 2-6. inde week spelen beide teams uit: 1 tegen Flash in Alkmaar en (ag 2 tegen Den Helder. sten p is del gum tref aan len mos André an Willam Kaljzor bazig mat hat opnaman van do schado, vanaf da grond mat do telalans gat'otografoord door Plotor do Vrfos. aneente is vrijdag opgetreden te en Texelse agrariër die een stuk op bouwland tussen Schans- in Schilderweg midden in het |berggebied had verwijderd. De fad de in slechte staat verkeren- il omgeploegd, omdat hij er last ad en omdat Staatsbosbeheer de beheersovereenkomst ieze tuinwal geen onderhouds- sding wilde geven. De tuinwal het bestemmingsplan echter als ig opgenomen en het was dus len hem te slopen, men bezig was de wal om te ai, werd dat door een iganger gezien die de gemeente chuwde waarna twee ambtena- pport opmaakten. Verwacht dat B en W de man zullen ge- de wal weer in eer te herstellen. Andre Keijzer bij de ravage bovenin de molen. Rechts de gelukkig nog in takt zijnde maar uit zijn lager getilde hoofdas. Ook dit jaar houdt de Vereniging van Oudleerlingen weer ploeg wedstrijden. De wedstrijd om het Texels kampioenschap vindt zater dag plaats en de provinciale kam pioenschappen volgen de week daarop. Zaterdag zullen de beste ploegers van Texel tegen elkaar uitkomen op het wmeenteambtenaren die edchter te iaat waren om de zaak nog te kunnen land nabij loonbedrijf Grisnigt. De wedstrijd begint om 13.00 uur en er zal in verschillende categorieën worden gestreden. De beste ploegers zullen kunnen deelnemen aan de volgende week te houden provinciale ploegkam- pioenschappen. De organisatie zoekt nog land waar deze kampoenschappen kunnen worden gehouden. Mensen die een tiental hectares voor dit doel wil len afstaan, kunnen contact opnemen met de organiserende vereniging. Deze provinciale kampioenschappen zullen worden opgeluisterd door de oude trekker- en motorenclub, die een ge deelte van het land zal bewerken. De ze oude machines dingen uiteraard niet mee naar de titel, maar zijn slechts aanwezig om een idee te ge ven van de mogelijkheden van de ou dere trekkers. Ook zullen er dit jaar weer nationale ploegwedstrijden zijn. Deze zullen worden gehouden op 23 en 24 oktober in Rijssen. Voor de Texelse kampioenschappen kan men zich nog opgeven. Belangstellenden kunnen contact opnemen met J. Gris nigt, telefoon 102220) 4650, dan wel met N. Roeper telefoon (02225) 285. Ook voor het beschikbaar stellen van land voor de provinciale kampioen schappen kan men bij deze mensen terecht. De 10 meter lange motorboot „Reuni on" uit Den Oever liep zaterdag vast op het wad bij De Cocksdorp. De twee opvarenden, respectievelijk af komstig uit Hoorn en Den Oever had den op xle Noordzee gevist en wilden via de Waddenzee naar de thuishaven. Als gevolg van onbekendheid ter plaat se liep de 80 cm diep stekende boot vast op een bank. Als gevolg van de kracht van de twee dieselmotoren van maar liefst 170 pk zat het voertuig muurvast. De twee roeren werden be schadigd. Pogingen om los te komen faalden. Er was geen radio aan boord en ook geen ander middel om aan dacht te trekken. Schipper Jaap Groen van de reddingboot Siegfried Egmun- dis zag zondag de ca. drie mijl uit de kant zittende „Reunion", waarna de reddingboot uitvoer om de boot los te trekken. Dat lukte niet. Een nieuwe poging, gisterochtend om half zes, had wel resultaat. De „Reunion" werd naar diep water begeleid en heeft de thuisreis toen via de Noordzee gemaakt. Alle basketbalwedstrijden van afge lopen vrijdag kenmerkten zich door het te sterke evenwicht van de winnende teams. Dit maakte de wedstrijden oninteressant voor het publiek en de uitslag voorspelbaar, de winnaar van een wedstrijd was al bijvoorbaat bekend. Alleen in de eerste wedstrijd, tussen Pilaar 1 en het Paracentrum, was er nog enigzins sprake van aantrekkelijk basketbal. Er werd veelvuldig ge scoord, wat resulteerde in een hoge eindstand, in het voordeel van Pilaar 1. Het is nog maar de vraag of dit team nog een tegenstander van formaat zal treffen Er is geen enkel ander team, waar de gemiddelde lengte van de spelers rond de 1.90 meter ligt. De overige wedstrijden waren geen krachtmetingen meer te noemen, maar kwamen voor de mindere partij neer op te proberen twee maal 14,5 minuutl De molen van Het Noorden zoals hij er za terdagmiddag uitzag: mat de losgerukte wiek op de kap. (Foto Dirk Kuiter/.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5