(groen Avar ij-100jaar jong van narij Petronella" voorlopig nog luurvast op de Hors 'achten op wind en hoog water Kustwacht op televisie Vee van Labora en Buitenzorg wordt geveild Wildbeheereenheid wil aanlijnplicht erboot CKZ gestolen Gemeente bereid asielzoekers op te nemen Diefstal uit auto ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.221 DINSDAG 13 OKTOBER 1967 ijverienties, abonnementen, etc.: eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ~J n [02220) 2741, na 18.00 uur 4881. 1 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, telefoon 02220 2741 werktijd deze week tot en met dinsdag as.: Harry tie Graaf Pelikaan De Koog. telefoon 02228 - 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398 De rubriek „Van gewest tot gewest" van de NOS televisie besteedt in de uitzending van 21 oktober a.s. aan dacht aan de strijd om het voort bestaan van de kustwacht. In en rond de Eierlandse vuurtoren worden dezer dagen opnamen gemaakt. De uitzend datum hangt samen met het kamerde bat dat in die week wordt gehouden. Mocht blijken dat de problematiek door de actualiteit wordt achterhaald (dus als zou worden besloten de kust wacht te handhaven) dan wordt van uitzending afgezien. De gebroeders Marius en Alewijn van Willigen uit Vuren zijn bezig de onlangs door hen gekochte boede- rijen „Labora" en „Buitenzorg" (to taal 111 ha) in gedeelten te verko pen. De grond van Buitenzorg is inmiddels overgenomen door de buren J. van Heerwaarden van „Axel" (17 ha) en de gebroeders L. en A. Saai (ca 27 ha). De gebou wen van „Buitenzorg" zijn eigen dom geworden van de huidige be woners, de familie A. Westdorp. Veiling De complete veestapel (260 runderen) van „Labora" is overgebracht naar Bunnink om daar vandaag te worden geveild. Tientallen Texelse geïnteres seerden zijn per bus of eigen vervoer naar Bunnink afgereisd, zodat het niet is uitgesloten dat een deel van het vee weer in Texelse handen komt. De Texelse Duinen uit Halfweg wil dat de plicht om in de Texelse dui nen honden aan de lijn te houden voortaan het hele jaar zal gelden voor het totale Texelse duinenge bied. aldus blijkt uit een brief die aan de gemeenteraad is gestuurd. B en W zullen het verzoek bespre ken met Staatsbosbeheer. Het aanlijngebod geldt nu alleen voor de periode van 12 maart tot 1 septem ber. Staatsbosbeheer wil daar verande ring in brengen: een aanlijngebod voor het hele jaar voor de zuidelijke duinen tot paal 12 en voor de noordelijke dui nen vanaf paal 21. In het tussenliggen de gebied wil men de aanlijnplicht ver lengen tot 1 november. De Wildbeheereenheid wil ook in het tussenliggende gebied een aanlijnplicht gedurende het hele jaar. een uitzonde ring zou moeten worden gemaakt voor terreinbeheerders, jachtopzieners, poli tie en jagers. Argument van de wildbeheereenheid is dat loslopende honden het jachtveld ernstig verstoren door voortdurend achter wild aan te jagen. „Onze vere niging bejaagt niet alleen het hele duingebied maar wil daar ook samen werking met onder andere de betrok ken en bevoegde overheidsinstanties een verstandig en verantwoord wildbe- heer voeren". dag da Juist gestrande Petronella'' Rechts het supplysch/p Powerexpress" dat even later ook vastliep. De HD3 Petronella" in volle glorie op het strand (foto Dirk Kuiter}. inks verschillende bergingspogingen zat de Helderse ir HD 3 „Petronella" vanmorgen nog muurvast op de se Hors. Het lijkt erop dat hij daar nog wel even zal blij- want om de kotter vlot te krijgen is flink hoog water en omdat de wind in de verkeerde hoek zit zal dit nog op zich laten wachten. igsinspecteur Koffeman van Tak denkt dat het zeker tot m deze week zal duren voor etronella" los komt. „Kijk, nu afgaand water, de tijen iger. Maar voor een geslaag- ging hebben we water nodig, morgen om half 11 hebben t ondanks dat het water ei- te laag was. geprobeerd iet zand los te maken. Daar- left het schip „Lies" met ichroef het zand omwoeld, dat lukte niet", aldus de Rot- mse bergingsdeskundige. De lella ligt nu stijf vast aan ankers en we benutten iedere ging, ieder golfje om die an- nog strakker aan te halen, ia het wachten op springtij cht weer met een straffe n- of noordwesten wind. tij duurt nog zeven acht en voor het einde van deze is slechter weer voorspeld, verwacht dat we in ieder tot dan bezig zijn. Iedere dag 'e stand-by met de Dolfijn en de Petronella zo veel moge- de ankers aangetrokken, we moeten toch wachten op water, willen we 'm op de eraf krijgen. Tot die tijd de sleepboot „Elisabeth" van Isser, die voor ons werkt, actie te komen", aldus nan. Nadat de Petronella donderdagmorgen was gestrand bij harde wind, werd de supplier „Powerexpress" ingeschakeld door de verzekeraar om haar los te trekken. Hierbij werd assistentie ver leend door het bergingsschip „Lies" van Roel Donkers. De Lies bracht de lijn over tussen de kotter en de sup plier. Door de stormachtige wind kwam de Powerexpress echter ook vast te zitten en waren verdere ber gingspogingen van de Petronella pas weer mogelijk nadat vrijdagmorgen een tweede supplier, de „Polarbeer", zijn collega had losgetrokken. Dit nam zoveel tijd in beslag dat het hoogwater alweer voorbij was. Er moest tot vrij dagavond worden gewacht voor een volgende poging, maar het water bleek toen niet voldoende te zijn gestegen en er werd geen poging on dernomen om de Petronella uit zijn be narde positie te bevrijden. Dat was jammer, want de kotter HD 2 „Trijntje Gerda" van dezelfde reder Bais Zeevis BV., was ter plaatse gekomen om mee te trekken en moest wegens het tekort aan water onverrichter zake huiswaarts keren. Zaterdag werd de Powerexpress 'reft het noodlot de Cocksdor- stzeilverenïging. Nadat eerder srfst twee waardevolle kompas sen gestolen van een catama- één van de leden en de boot i ander lid werd gesaboteerd, '(weekend de rubberboot merk net een 15 pk Yamaha buiten- 'ctor erachter gestolen. Daartoe 't slot van het hek dat om het 'asgebouw bij paal 33 staat Sipt. Sporen op het strand we- dat de (lekke) rubberboot over hd naar de dijk is gesleept en aarschijnlijk in een auto is gela- daders moeten krachtige ty- geweest, daar dit een zwaar De boot vertegenwoordigt irde van ongeveer ƒ600,—. De 'Wnoedt dat de dieven er een Llike tijd mee bezig zijn geweest Pt dat eventuele getuigen zich tolden, telefoon (022201 2644. ™boot is grijs en droeg in gele bedankt voor de hulp, want de verze keraar had het bergingsbedrijf Smit Tak uit Rotterdam ingeschakeld. Anker Zondagmorgen om 6.00 uur was de „Dolfijn" van Smit Tak bij de Hors met aan boord zwaar bergingsmate- rieel. Er werd een anker van 12 ton uitgezet en de Lies bracht de verbin ding tussen de Petronella en het anker tot stand. Later op de dag werd een verbinding met een tweede anker van 12 ton gerealiseerd en 's avonds had de Petronella zich met een lier op bei de ankers tot nog maar twintig meter van het open water weten te trekken. Men hoopte de kotter bij de eerstvol gende vloed los te kunnen trekken, maar er ging iets fout in de coördina tie tussen de verschillende schepen die zich met de berging bezighielden en de benodigde lijnen waren niet op tijd klaar Gistermorgen was er onvoldoen de water en ook 's avonds kwam de kotter niet los. De tien ton schol en tong in 150 kisten die de Petronella aan boord had, waren inmiddels over geladen op de Lies en ook de water tank had men leeg laten lopen, in de hoop het schip lichter te maken waar door het sneller los zou komen. Nog wel aan boord is ongeveer 40 ton ga- solie. De schipper heeft verzocht of er een nieuwe watervoorraad kon worden gebracht, nu het zich laat aanzien dat hij langere tijd vastzit. Reder H. Bais vindt dat de schipper geen blaam treft. „Het kwam door het slechte weer en omdat het Molengat de laatste jaren stukken smaller gewor den, misschien kunnen we er in de toekomst wel helemaal niet meer door. Het is nog maar zo'n 150 meter breed Een lijn wordt overgebracht neer het schip op de achtergrond Ifoto Dirk Kuiter). opschrift „Zodiezak". Schipper P. Boer en zijn vrouw houden de moed erin. (foto Dirk Kuiter en als het dan zo waait blaas je zo het strand op", aldus Bais, die daar mee de geruchten tegensprak dat de schip per niet goed zou hebben opgelet of zelfs bewust te dicht onder de kant langs zou zijn gegaan om een hoekje af te snijden en zo eerder thuis te zijn. Lasnaden Bij de stranding heeft de kotter geen schade opgelopen, maar gisteren wer den wel scheurtjes in het achterschip bij de lasnaden geconstateerd. Deze kunnen zowel door de bergingspogin gen zijn ontstaan, als door het constante op het zand bonken van het achterschip. De aangespoelde kotter trok dit weekend veel bekijks. Veel mensen waagden de aanzienlijke voet tocht van een uur van paal 9 tot bijna het puntje van de Hors naar de Petro nella. Daar liepen enkele politiemensen om de boel in de gaten te houden, want de kotter ligt midden in een ge bied met drijfzand waar al veel nieuwsgierigen een eind in wegzakten. Ondernemer Hielke Bruining uit De Koog had slim ingespeeld op de grote publieke belangstelling en liet zijn treintje rijden vanaf paal 9 tot waar de duinen ophielden. De schipper P. Boer is steeds aan boord van zijn kotter ge bleven. Verschillende motor- en autorij ders kregen een bekeuring van de poli tie omdat zij zich zonder geldige ont heffing met hun voertuig op het strand begaven om zelf naar de gestrandde kotter te gaan of om anderen erheen te brengen. De gemeente Texel is in principe bereid asielzoekers te huisvesten als dat wou worden gevraagd. Bespreekbaar is het opnemen van een aantal mensen dat tussen één en drie promille van het aantal in gezetenen ligt, wat in de Texelse situatie neerkomt op 13 tot 39 personen. B en W hebben deze uitspraak gedaan naar aanleiding van een onderzoek dat door de minister tot alle Nederlandse gemeenten is gericht. Van reeële plan nen om asielzoekers op Texel te huis vesten is (nog) geen sprake maar het college wil zich nadrukkelijk positief opstellen, ondanks de practische pro blemen die het onderbrengen van asielzoekers op het eiland met zich zouden kunnen meebrengen. Op Texel zijn geen grote leegstaande gebouwen die geschikt zijn voor dit doel en de excentrische ligging van de gemeente kan lastig zijn bij het inschakelen van tolken e.d. Wethouder Piet Zegers zal in de raadsvergadering van vanavond nadere mededelingen doen inzake de bereidheid van Texel om asielzoekers op te vangen. Uit de auto van ëen 29-jarige Duitser uit Weimar werd donderdag voor DM 2000 aan spullen gestolen. De auto stond ten zuiden van Oudeschild on deraan de dijk en de daders zijn erin gekomen door de ruit van het rechter- achterportier in te slaan. Vermist wer den onder meer tassen met kleding, een walkman, sportschoenen, een tent, een fotostatief en een bril. Sar

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1