nart) Aannemer vecht tegen kalender i rexel sluit zich aan )ij gewest nieuwe stijl jroen £wart)~ lOOjaar jong van f «iP wJÊBBStiKÈÊÈm audio - video show UW V •rsonal x voor „Petronella" los! De Sony D.A.T. recorder Jan Brouwer Wijn versneld rijp onder piramide? Betonstorten zwemparadijs in volle gang „Misselijke opmerking" Harde wind en veel water, van morgen (donderdag) was het zover. Door de storm was er om half acht al meer dan ze ventig centimeter water en konden de bergers voorzichtig beginnen met trekken. Rond negen uur gleed de kotter HD3 „Petronella" van het zand in het water. Er werd koersgezet naar de thuishaven Den Helder, waar het schip nader onder zocht zal worden op eventuele schade. De „Petronella" heeft precies een week vastgezeten op De Hors. Bij de berging wa ren betrokken de sleepboot „Elisabeth" van Leo Visser en de bergingsvaartuigen „Lies" van Roel Donkers en „Dolfijn" van Smit Tak. Het allernieuwste op het gebied van geluidsopname-apparatuur vindt u vrijdag en zaterdag op onze Spinbaan 15, Den Burg, tel. 02220-5130 LjERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.222 VRIJDAG 16 OKTOBER 1967 Cees ter Berg ven het wijnhuis Walraven Sax (tweede van rechts) overhandigt notaris Boswijk het sleuteltje van de zojuist gesloten pira mides voorgrond rechts In de Rótisserie van de familie Oosterhaven in Oosterend begon woensdag een opmerkelijk wijnex periment met twee piramides. Texelse vinologen en enkele promi nenten waren er getuige van hoe tien flessen wijn door notaris Bos wijk in de twee piramides van glas en messing werden gesloten. Op 18 november worden ze weer geo pend en komt men weer bijeen om te proeven of er verschil is ont staan. Dan zal dus blijken of de argwaan waarmee de plechtigheid woensdag werd gadegeslagen te recht was. Cees ter Berg en Marcel Stam van wijnleverancier Walraven en Sax kwa men naar de Rótisserie om de pirami des op te stellen en het experiment te begeleiden. Uit drie dozen met flessen dezelfde wijn van 1985 mocht notaris ondernemers-aktiviteiten Boswijk kiezen welke vijf in welke pira mide gingen en welke in de kist moest. Deze kist werd verzegeld en dichtgespijkerd en in dezelfde omstan digheden wat betreft temperatuur be waard als de piramides. Op 18 novem ber moet een wijnproeverij uitwijzen of verschil in rijpheid is ontstaan tussen de wijn uit de piramides en de wijn uit de kist. Mummies Zesduizend jaar geleden bouwden de Egyptenaren hun eerste piramides aan de oevers van de Nijl. De grote pirami de van Cheops is tot de dag van van daag een symbool van mysterie en perfecte bouwkunst. De mummies die erin werden gevonden waren onvoor stelbaar gaaf en goed geconserveerd. Er werden experimenten uitgevoerd met kleine piramides op dezelfde schaal als die van Cheops en, zo werd ons verteld, mits er maar geen magne tisch materiaal voor de constructie werd gebruikt, leidden alle experimen- De eerste driehonderd kubieke meter beton van het zwemparadijs op het Kerckeland bij De Koog zijn gestort; er komt nu nog ongeveer 800 m3 bij. De werkzaamheden verlopen ondanks het vrij slechte weer precies volgens sche ma. Woensdagmiddag was het perso neel van aannemingsbedrijf Draisma uit Makkum bezig met het storten van de vloeren van de whirlpool, het op- vangbassin van de waterglijbaan, de wildwaterkreek en de andere „speel" onderdelen van het zwembadcomplex. De bekisting voor de hoge wanden van het grote wedstrijdbad staat reeds, zodat ook deze wanden spoedig kun nen worden gestort. Volgende week is men toe aan de filterkelder, het diepste gedeelte van het totale bouwwerk. Het is de bedoeling dat het zwempara dijs in juni zijn poorten opent en dat betekent dat het tijdschema zeer krap is. Uitvoerder B. Klippel van de firma Draisma is bezig met een race tegen de kalender, hopende dat de winter geen roet in het eten zal strooien. Eerste zorg is om vóór kerstmis met het wintergevoelige betonwerk klaar te zijn. Er breekt dan een „onkwestbare" periode van ongeveer een maand aan, waarin de staalconstructie van wanden en dak wordt gemaakt, aangevoerd en opgericht. Als het dan in februari niet al te lang vriest is de ergste zorg voor bij. Momenteel zijn op het project der tien personen werkzaam: zes mensen van Draisma (waaronder twee Texe laars), zes betonvlechters uit Den Hel der en iemand van de waterzuivering. De certificaten, bestemd voor de men sen die „aandelen" voor het zwempa radijs hebben gekocht, zijn klaar. Ze kunnen dinsdag, woensdag en donder dag tussen 14.00 en 17.00 uur worden afgehaalde bij het RMT-kantoor in Den Burg, Kantoorstraat 10. ten tot de conclusie dat het veroude ringsproces van alle aan bederf onder hevige produkten die in de piramide liggen opgeslagen werd vertraagt. Op wijn heeft de piramide het geheimzin nige effect dat zij het rijpingsproces versneld. In Bordeaux (Frankrijk) ont wierp een Franse wijnkenner een pira mide op schaal van glas en messing. In eerste instantie zat er geen slot op, maar toen een paar experimenten mis gingen omdat het gevaarte tussentijds was geopend werden afsluitbare pira mides vervaardigd. Daarvan staan twee nu in Oosterend opgesteld op zo'n wijze dat de halzen van de flessen exact naar het noorden wijzen. Cees ter Berg vertelt dat hij hetzelfde expe riment ook heeft uitgevoerd met een piramide van hout en karton en dat het daarmee ook ging. „Het moet wel jonge, eenvoudige wijn zijn. We heb ben het ook wel geprobeerd met ge woon leidingwater en daar was ook verschil in te proeven nadat het een tijd in de piramide had gestaan". Ter wijl Ter Berg met kompassen in de weer was om de piramides precies op het noorden te richten, gaf Ute Oosterhaven ze nog even een sopje met de woorden: „Dit is de eerste keer dat ik de piramine van Cheops af- sop..." Cees ter Berg vertelt dat van de tot nu toe zestig gedane experi menten er vijf mislukten. „Dan bleek later dat ze ze toch even hadden opengemaakt, tja, en dan is het pro ces stopgezet. Hoe het komt dat de piramide die invloed heeft op wijn? Ik kan het niet verklaren, maar het is echt zo. Dat zal de 18e blijken". Enkele raadsleden hebben er dins dag hun teleurstelling over uit gesproken dat de IKV-expositie „Oost Europa? Dat zoeken we op" niet naar Texel komt, omdat de ex positieruimte van het raadhuis niet hoog genoeg is. Peter Bakker en Gerard van der Kooi vonden dat de gemeente naar een an dere ruimte moet uitkijken of met het IKV moet praten over een andere vorm van exposeren, zodat de raadhuisruim te wel kan worden gebruikt. Wethou der Zegers zei dat de gemeente geen andere expositieruimte heeft. Hij wekte de indruk niet erg enthousiast te zijn over de IKV-tentoonstelling waarbij hij vraagtekens zette bij de objectiviteit van het IKV. Dirk Terpstra merkte op dat het voor de wethouder dus prima uitkomt dat de expositieruimte van het raadhuis te klein is. Zegers: „Een mis selijke opmerking die nergens op slaat". w binnen ieders (hand)bereik! documentatie en/of demonstratie Parkstraat 10, Postbus 11, Den Burg - Tbxel '(7/1V tel- (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H9.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties' Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr 67.34.60.396. prijs excl btw, "vanaf ca. 23 9) in volgorde van bestelling jdvertenties, abonnementen, etc.- ^.0ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Étie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 «werktijd deze week tot en met dinsdag a s Harry de Graaf, Pelikaan- 75 De Koog, telefoon 02228 - 266 gemeenteraad heeft dindagavond unaniem besloten om toe te len tot het gewest Kop van Noord-Holland en heeft burge- ster A. Schipper en mevrouw Nel Eelman-van 't Veer benoemd Ileden van de gewestraad met als vervangers respectievelijk in Schilling en mevrouw Tine Krijnen-Bays. gewestvorming gebeurt krachtens Vet gemeenschappelijke regelingen iet mogelijk maakt dat een aantal eenten gezamenlijk bepaalde taken irtigt. De gebieden waarin dit t gebeuren zijn door de provincie iteld. Texel maakt met nog elf gemeenten deel uit van het sa- irkingsgebied kop Noord- ind. De gemeenten zijn verplicht ids bestaande gemeenschappelij- lelingen zodanig aan te passen it terrein van elke regeling over- imt met het samenwerkingsge- Tevens moeten oorspronkelijk lere regelingen tot één regeling in samengebundeld, in het be- van een beter overzicht en demo- iche controle. Twaalf gemeenten ndere gemeenten die met Texel in iwest zitten zijn Anna Paulowna, ngerhorn, Callantsoog, Haren- Den Helder, Niedorp, Scha- Sint Maarten, Wieringen, Wierin- eer en Zijpe. De mogelijkheid at om samen te werken op het •d van ruimtelijke ordening en huisvesting, gezondheidszorg, so- zaken en welzijn, onderwijs, mi- rheer, verkeer en vervoer, sociaal- jmisch beleid, hulpverlening, ie en politie, recreatie en toerisme, uien sport en andere door het nefen bestuur aan te wijzen nen. niet de bedoeling dat het ge- een vierde bestuurslaag wordt, activiteiten van het gewest zijn keurig omschreven en overgedra- san de bevoegdheid op basis van enstemming tussen de betrokken enten. Niet alle gemeenschappe- egelingen zijn geschikt om ge- tld en geïntegreerd te worden, puteerde Staten kunnen uitzon gen toestaan: de regelingen die met andere gemeenten heeft en elk geval onder de nieuwe para- ullen worden gebracht zijn de re- Je ambulancedienst, de regionale Iweer, de dienst ambulante verzorging en de school- ndienst. Onderzocht wordt of ook moet deelnemen aan de re- Ie volkshuisvestingscommissie en axwergunningenbeleid. Beperkt iband met de eilandpositie zal van lang niet alle samenwer- nnogelijkheden en de diensten gewest gebruik kunnen ma- hel zal daarom ook maar ge in de kosten bijdragen. Als fes wordt meegedaan betaalt ie- van het gewest 73,10 per inwo- it voor Texel zou neerkomen op '40.000,—. Als Texel meedoet Ie vier van de elf gezamenlijke re ien van het gewest, wordt dus van genoemde bedragen betaald, ontvangt van het rijk al een bij- lin 1988 713.097,— voor interge- lelijke samenwerking. Het ziet er uit dat in de nieuwe situatie de tne kosten niet of nauwelijks ho llen zijn dan thans. Wel is er van zg. invoeringskosten die wel op 710.000- tot 718.000,- te liggen. Wat betreft deelname ie basisgezondheidsdienst heeft de gemeente de eis gesteld dat het dienstverband van de gemeentearts Van Rossum door de basisgezond heidsdienst wordt overgenomen, dat de schoollogopedie daarbij wordt be trokken en dat de preventieve tand heelkunde onderdeel uitmaakt van de basisgezondheidsdienst. Vertraging Voorgesteld is Schagen aan te wijzen als vestigingsplaats van het gewest kop van Noord-Holland, maar Texel geeft de voorkeur aan Den Helder zelf, wegens de bereikbaarheid voor verga deringen e.d. Het ziet er nu naar uit dat Den Helder in ieder geval als ver gaderplaats zal worden aangewezen en dat de vergaderingen steeds 's mid dags zullen worden gehouden. Het ge westbureau komt misschien wel in Schagen. Sober Wat betreft de schoolbegeleidings dienst die bij het gewest zal worden ondergebracht heeft het Texelse colle ge aangetekend dat het hier gaat om een „sobere dienstverlening". Dirk Terpstra (PvdA) was daar boos over. De gemeenteraad moet zich immers nog uitspreken over de vraag of de schoolbegeleidingsdienst moet worden versoberd? Nog bozer was Terpstra over het voorstel om naast de burge meester mevrouw Eelman-van 't Veer tot lid van de gewestraad te benoe men namens de gemeenteraad. Zijn argument was dat ook de PvdA-fractie wel eens betrokken wil zijn bij iets be langrijks op bestuurlijk gebied en niet altijd buiten spel gezet wil worden. Terpstra droeg Henk Beumkes voor. Met Daan Schilling als plaatsvervanger van de burgemeester in de gewestraad ging Terpstra ook niet akkoord. Hij vindt dat dit niet iemand van Texels Belang, moet zijn maar van een poli tieke partij die ook landelijk actief is. Ook wilde hij weten of de burge meester de vergoeding die hij ontvangt voor zijn werk als lid van de ge westraad voor zichzelf houdt of in de gemeentekas stort. Wat dat laatste be treft antwoorde Schipper dat hij als burgemeester genoeg verdient en de vergoeding van het gewest daarom niet zelf hoeft te houden. De voorkeur van mevrouw Eelman-van 't Veer als gewestraadlid zei hij moeilijk te kunnen toelichten. „Het is een bepaalde over weging geweest; ik heb er geen be hoefte aan om dat toe te lichten". Terpstra liet weten dat zijn fractie op Barendregt zal stemmen als plaatsver vanger van Schipper. Zo liep het ook af. De burgemeester werd, afgezien van één blanco stem, met algemene stemmen gekozen, plaatsvervanger Schilling kreeg 9 stem men (op Barendregt werden vijf stem men uitgebracht en op Zegers één). Bij het kiezen van het andere ge westraadslid kreeg Nel Eelman-van 't Veer 10 stemmen en Henk Beumkes 5. Tine-Krijnen-Bays te benoemen tot plaatsvervanger werd gesteund met 9 stemmen. Vier stemmen waren blanco, één ging er naar Riet Huitema en één naar Peter Bakker. Bezwaarschriften die aan de gemeen teraad worden gericht, zouden in het Nederlands gesteld moeten worden. Dat betoogde Erna Eelman-van der Kooi naar aanleiding van diverse Duitstalige brieven die de laatste tijd bij de raad zijn binnengekomen. Dat is lastig en bovendien kunnen bij de ver taling misverstanden ontstaan. Ook bij de stukken voor deze raadsvergadering zat een Duitse brief. Die was van tweede-woning bezitter W. Weiffen uit Solingen, die zich beklaagde over de onrust, diefstallen en vernielingen in he afgelopen seizoen in De Koog en daarbij opmerkte dat hij het onder de ze omstandigheden niet leuk vindt om woonforensenbelasting te betalen. De brief was overigens geen bezwaar te gen de aanslag. Het college reageerde door erop te wijzen dat de openbare orde in De Koog momenteel al de vol le aandacht heeft en dat het effekt van maatregelen die het afgelopen sei zoen zijn ingevoerd, nog moeten wor den beoordeeld. Kinderen als kooplui Tine Krijnen van Texels Belang maakt zich zorgen over de markthandel die door kinderen wordt bedreven bij aller lei gelegenheden, vooral in de zomer. Ze verkopen vanaf een kleedje op de grond spullen of maken muziek waar voor ze collecteren. Mevrouw Krijnen vindt het bedenkelijk dat kinderen zo bezig zijn en meent dat hun activiteit (vooral als muziek wordt gemaakt waarbij telkens hetzelfde deuntje ten gehore wordt gebracht) storend is voor de reguliere kooplieden die met ver gunning op de markt staan. Elders in het land heeft verontrusting over dit verschijnsel geleid tot verzoek aan de ouders om de kinderen van de markt weg te houden. De burgemeester be loofde dat hij het onderwerp ter sprake zal brengen in de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid. Wilbeheereenheid De „Wildbeheereenheid Texelse Dui nen" uit Halfweg (I) bestaat niet, al thans nóg niet. Dat zei Jan van Asselt naar aanleiding van het verzoek van deze beheereenheid om de plicht hon den aan de lijn te houden in het hele Texelse duingebied gaat gelden. Van Asselt meent dat men niet met een or ganisatie kan praten die niet bestaat of erkend is. Hij vond uitbreiding van de aanlijnplicht bovendien overdreven. Volgens hem is het alleen nodig in ge bieden waar schapen lopen. Peter Bakker („het gaat hier om een gewo ne jachtclub") voelde wél voor een stringent aanlijngebod, maar niet ter wille van het „jachtgenot".

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1