Veel schade door b/iksemins/a g VAN HET HAADHUIS Vorming en ontwikkeling in teken van de natuur Voor het weekend 1 L///R Cursus beroepenoriëntatie De agenda's voor 1988 Casco kwam voor een nachtje Even in Uw agenda noteren! Mededelingen van B. en I r. Inspectie en schoolarts geven advies over „akoestiek" Transportmateriaal voor maaltijdenvoorziening ouderen Garantie voor „neefje" RST Aanrijding Weidevogelbeheer Vernieuwing fietspad Rommelpot eind maart Prijswinnaars bibliotheek Vrijwilligers gezocht Excuus voor Pasar Malam van 17 en 18 oktober 1987 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland Kerkdiensten ■di Rijkspolitie Brand/ambulance PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER i] In de haven van Oudeschi/d werd woensdagmiddag voor een nacht het casco van een in aanbouw zijnde Noordzeekotter binnen gesleept. Het 46 meter lange en 9 meter brede gevaarte was in op dracht van de werf Maaskant ge bouwd in Polen en was in Harlin- gen geweest om daar in het dok van Frisian Shipyards te worden gezandstraald. In dit geval ging het om de Br. 14 Cornelia" uit Bruinisse, een schip dat in om vang de grootste Texelse Noord- zeekotters nog overtreft. In het vaartuig zaten uiteraard nog geen machines of andere zware stuk ken, zodat het hoog op het water dreef en daardoor extra imposant was. Op doorreis naar de werf kreeg Oudeschi/d al eens eerder bezoek van een dergelijk casco. Het sleep werk over de Waddenzee wordt doorgaans uitgevoerd door Leo Visser uit Oudeschi/d. In ver band met de berging van de Hel de rse kotter HD 3 had Visser ech ter geen tijd en had het werk daarom aan een collega uitbesteed. zijn verkrijgbaar bij Parkstraat 10, Den Burg, tel. (022201 2741 De gemeente Texel organiseert in de komende winter een cursus, waarin uitgebreid kennis kan worden gemaakt met allerlei beroepen. Deze cursus is speciaal bedoeld voor vrou wen, die (weer) willen werken maar nog niet voldoende we ten over de mogelijkheden en richtingen. sus bedragen r60,—Voor inlichtigen en opgave kan men contact opnemen met het raadhuis, de heer D. van der Wel, telefoon 102220) 3041 toestel 251. Op 22 oktober zal om 19.30 uur een voorlichtingsbijeenkomst worden ge houden, waar degenen die zich heb ben opgegeven meer informatie kun nen krijgen. Wethouder Zagers heeft de inspec teur van het basisonderwijs en de schoolartsendienst advies gevraagd voor de oplossing van het akoestiekprobleem in de Jacob Daalderschool in Oosterend. Door het noodgedwongen verwijderen van de zachte vloerbedekking uit de lokalen li.v.m. allergie voor de huisstofmijt) is de ruimte zeer gehorig geworden, waardoor men elkaar stoort en irriteert. De schoolleiding acht dit bedreigend voor de gezondheid en vindt dat de gemeente geld moet uit trekken voor geluiddempende voorzie ningen. Dat gebeurt niet omdat een dergelijke uitgaaf niet voldoet aan de zg. Londo-normen, wat betekent dat de gemeente voor alle kosten opdraait. Aangezien het gaat om 72000 per lokaal en omdat wordt verwacht dat er dan meer scholen dergelijke voorzie ningen willen hebben, voelt de ge meente niets voor zo'n uitgave. De Daalderschool blijft echter aandringen en houdt daardoor de discussie gaan de. Het advies van de schoolartsen- dienst en inspectie is nog niet binnen. In de gemeenteraad vroeg Gerard van der Kooi of het aanbrengen van ge luiddempende voorzieningen te be schouwen is als technisch onderhoud. En Peter Bakker meende dat sommige schoolvoorzieningen die wèl aan de Londo-normen voldoen, minder nood zakelijk zijn dan de nu gewenste akoestische voorzieningen. Het door de provincie beschikbaar gestelde bedrag van 716.000,— voor het flankerend ouderenbeleid zal wor den besteed aan de aanschaf van transportmateriaal voor de warme maaltijdenvoorziening. Begin dit jaar werd hiervoor al transportmateriaal aangeschaft, maar dit bleek niet voldoende. Het doel van deze cursus is vrou wen informatie te geven over oplei dingen, vaardigheden, rechtposities en beroepskeuze. De cursus wordt gegeven in samenwerking met de streekschool in Heerhugowaard, wat inhoudt dat eventuele deelneemsters voor lessen ook naar de overkant zullen moeten reizen. De cursus is gesplitst in een viertal on derdelen, te weten: vakkenoriëntatie, arbeids- en beroepenoriëntatie, studie vaardigheid, Nederlands en rekenen en werken met computers. Het eerste onderdeel is de kern van de cursus: welke vakken bestaan er, wat zijn daarvoor de eisen en welke moge lijkheden heb ik daar in? De deel neemsters kunnen kennismaken met een twaalftal vakrichtingen, waaruit gekozen kan worden. De lessen wor den gegeven door vakleerkrachten van het LBO - Texel en van de streek school uit Heerhugowaard. Tijdens het tweede onderdeel, de vakkenoriëntatie, worden de maatschappelijke proble men als werkeloosheid en onbetaald werk behandeld. Daarbij worden ook bepaalde vaardigheden als solliciteren en kiezen aangeleerd. De twee laatste onderdelen zijn meer doelgericht. Het lezen van werktekeningen, het leren meten, het begrijpen van het geschre ven woord en het omgaan met com puters en met de moderne informati ca, zijn onderwerpen die daarbij aan bod komen. Deze uitgebreide cursus, zal in november starten en 24 weken duren. Per week zullen er vier vijf ochtenden of middagen aan besteed moeten worden. De meeste lessen zul len op Texel worden gegeven, maar voor de vakkenoriëntatie zullen de deelnemers minimaal twee maal per vijf weken naar de streekschool in Heerhugowaard gaan. Bij voldoende deelname kan kinderopvang worden georganiseerd. De kosten voor de cur- De Recreatiestichting leent bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten in Den Haag ƒ416.000,— tegen 6,98%. De lening komt in de plaats van twee oude geldleningen (afgesloten in 1975) waarvoor ruim 9% rente moest worden betaald. De gemeenteraad garandeerde dinsdagavond de betaling van rente en aflossing, zoals ook bij de oude lenin gen is gebeurd. Het was een formali teit, waaraan echter niet werd meege werkt door Gerbrand Poster van Texels Belang. Hij maande tot voorzichtigheid bij het geven van garanties op lenin gen maar uit wat hij verder zei bleek dat Poster meer gedreven werd door ergernis over de handel en wandel van de Recreatiestichting. Hij vergeleek de RST met een „eigenwijs neefje" dat de ,,ooms en tantes" van de gemeen teraad alleen weet te vinden als er wat te halen is. De adviezen van die ooms en tantes worden echter altijd in de wind geslagen. ,,lk begin genoeg te krijgen van neefje RST!" Barendregt legde uit dat het billijk en vanzelfspre kend is dat de gemeente meewerkt aan het inwisselen van een geldlening die minder rente kost, maar Poster liet zich niet vermurwen en stemde als enige tegen. Op de Keesomlaan vond maandag een aanrijding plaats toen een 68-jarige man uit Den Burg achterwaarts zijn oprit uitreed met zijn Peugeot en daar bij een foutgeparkeerde Citroën raakte van een 35-jarige man uit Den Helder. Beide wagens hadden lichte schade. De hevige onweersbui die woens dagochtend boven Texel losbarstte heeft veel schade aangericht. De bliksem sloeg in op tal van plaat sen. Vooral Den Burg had te lijden. Hier werden televisietoestellen en andere electronische en electrische apparaten onklaar en in menige woning viel de electriciteit uit. In Ongeren kwamen drie drachtige koeien, eigendom van de heer J. Hopman, door de bliksem om het leven. Groot was het ongerief in het verzor gingshuis De Gollards waar men drie uur lang zonder stroom kwam te zit ten. De bliksem was ook op de tele foonkabel geslagen waardoor geen gesprekken meer mogelijk waren. Door de PTT moest een noodlijn worden aangelegd. Het uitvallen van electriciteit kon in de meeste gevallen snel worden verholpen omdat alleen de aardlekschakelaar in werking was gekomen. Lang niet iedereen weet hoe in zo'n geval moet worden gehandeld zodat de installatie bedrijven heel wat telefoontjes te ver werken kregen. Het aantal televisietoestellen dat door De Volkshogenschool Bergen houdt een cursus voor melkveehouders die zijn geïnteresseerd in de mogelijkheden voor weidevogelbeheer op het eigen bedrijf. De deelnemers aan de cursus krijgen informatie die toepasbaar is in de eigen bedrijfsvoering. Deze informa tie zal vooral technisch van aard zijn: kleine verschuivingen in het grasland gebruik, nestbescherming enz. De cur sus wordt gehouden in samenwerking met het centrum voor Landbouw en Milieu. Het duurt twee dagen van 9.30 tot 15.30 uur. Die dagen zijn 30 okto ber en 20 november. De kosten bedra gen f25,— inclusief cursusmap. Opga ve bij de Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, 1860 AB Bergen INH), te lefoon (02208) 94541. De verbreding en verbetering van het fietspad langs de Rommelpot zal eind maart worden uitgevoerd, aldus werd dinsdag in de raadsvergadering meege deeld. De totale kosten van het pad zijn geraamd op 7245.639,— waarvan 90% door de provincie wordt gesubsi dieerd, zodat de gemeente slechts 725.000,— zelf moet betalen. De hoge provinciale bijdrage is definitief toegezegd. Veel oplossingen werden ingezonden op de prijsvraag die door de biblio theek was uitgeschreven ter ere van de kinderboekenweek. Uit de inzendin gen zijn de volgende winnaars geko zen: Keté Zijm, Gertjan Plaatsman, Bert Jan Buitenweg, Alexander Bak ker, Erik Zijm, Reina Bos. De winnaars kunnen hun prijs vanaf vrijdagmiddag in de bibliotheek afhalen. De komende wintermaanden wordt een reeks vormende, in structieve en kunstzinnige activiteiten gehouden, die in het teken staan van de levende natuur van Texel. Het is een initi atief van de sectie Vormings- en ontwikkelingswerk van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk, die op deze wijze het natuurbesef van de „gewone" mensen op Texel wil vergroten. Tot dusver hield de sectie zich bezig met het organiseren van allerlei cursus sen, maar daar zit een beetje de klad in. Het publiek lijkt „cursusmoe" en daarom wil men het eens over een an dere boeg gooien. Het aankweken van wat belangstelling en kennis over de natuur van de eigen omgeving lijkt bepaald niet overbodig. Met de natuurkennis van veel (jonge) Texelaars is het matig gesteld, mis schien wel juist omdat ze er middenin zitten. Bont Het is zeker niet de bedoeling om de activiteiten een eenzijdig karakter te geven. Er zullen namelijk niet alleen organisaties bij worden betrokken zoals de werkgroep Landschapszorg, Natuur monumenten, de Vogelwerkgroep en het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, maar ook de Historische Vereniging, het Waterschap, het Agrarisch Museum en de gezamenlijke landbouworganisaties. Die landbouworganisaties hebben al toegezegd op 19 maart een boerderij- entocht te willen houden waarbij het ,,natuur"aspect in relatie tot de mo derne agrarische bedrijvigheid ruim schoots de aandacht zal krijgen. Eindmanifestatie Die tocht is onderdeel van een twee daagse eindmanifestatie in en rond het natuurrecreatiecentrum „Ecomare". Die manifestatie omvat verder een na- tuurmarkt, tentoonstelling, lezingen, muziek- en dansuitvoeringen. Voor de opening zal de van de televisie beken de bioloog Nico de Haan worden uit genodigd. In de winterperiode die daaraan vooraf gaat zal dus een bont programma van natuuractiviteiten wor den afgewerkt. Overleg De organisatie wil daarvoor een beroep doen op plaatselijke instanties. Die zijn uitgenodigd om dinsdag 27 oktober bijeen te komen in dorpshuis d'Ouwe ULO om te overleggen welke activitei ten in het kader van het thema „Na tuur op Texel" mogelijk zijn. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan de Fotoclub die een fototentoonstelling over vervuiling zou kunnen inrichten met medewer king van de lees- en schrijfgroep van „Basiseducatie" die voor de bijschrif ten zorgt. De Historische Vereniging zou een voordracht kunnen maken over hoe het vroeger op Texel was, het Waterschap kan informatie geven over zijn functie in het landschap, de muziek- en dansschool wil men vragen zelf gecomponeerde stukken over het thema uit te voeren alsmede een balletvoorstelling. De basisscholen kunnen een ten toonstelling van werkstukken maken. Mensen van het Instituut voor Natuur beschermingseducatie kunnen natuur wandelingen organiseren. Verder denkt men aan inbreng van Staatsbosbeheer, Agrarisch Museum, Natuurmonumen ten, de Texelse afdeling van „Wad en Land", de werkgroep Landschapszorg, de bibliotheek, de overkoepeling van vrouwenorganisaties, de vogelwerk groep Texel en Scouting Texel. Iedere Texelaar die als hobby fotografeert zal kunnen deelnemen aan een foto wedstrijd, waarbij het publiek als jury zal optreden. Het is de bedoeling dat alle genoemde en mogelijk nog andere verenigingen en organisaties zelfstandig en naar ei gen inzicht hun inbreng organiseren. Het Vormings- en ontwikkelingswerk treedt vooral coördinerend op. Daartoe is een werkgroep gevormd bestaande uit Ecomare-directeur Jan Kuiper, Siem Zijm, R. Dijkshoorn-Lap, Henk Snijders en llian de Kleijn. de bliksem werd beschadigd loopt in de tientallen. Meestal was het vrij ernstig en in sommige gevallen was re paratie niet meer mogelijk, althans niet voor een prijs die in verhouding stond De warme-maaltijdenvoorziening Texel zit verlegen om vrijwilligers die op maandag en donderdag tussen 9.00 en 10.00 uur de telefoon willen beant woorden. Op deze tijd komen de be richten binnen van de deelnemers die oo die dag wel of geen maaltijd willen ontvangen. Ook worden nieuwe deel nemers opgegeven en worden andere kleine administratieve karweitjes op geknapt. Geïnteresseerden kunnen zich dagelijks tussen 9.00 en 10.00 uur mel den bij de Buureton, telefoon (02220) 2696. met de waarde van het al wat om toestel. Mensen die zijn aangeslotej op Kabeltex hadden geen last zit een beveiliging tegen blikseminsj in", aldus Gert Jan Schoorl. Ook nige computer raakte van slag als volg van de ongewenste dosis natm lijke electriciteit. Voor zover bekend nergens brand ontstaan. Het bestuur van de Stichting De 5 neplaats heeft B en W en de geme teraad per brief excuses aangebods voor het mislukken van de door meente gesteunde Pasar Malam. j een evenement met een zeker nivej had moeten worden, was in werkei heid een goedkope markt, uw med werking en verschijnen niet waarcty aldus ondertekenaar Martin Karlas, belooft dat bij het organiseren van nieuwe evenementen voortaan tevo&d meer zekerheden zullen worden vet i[ langd. Op de gemeenteraad maakii ,9i het excuus een correcte indruk. Ge g brand Poster: „Die mensen zijn ge woon in de maling genomen doot gladjanus van de overkant." Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. A. v.d. Bent Kikkertstraat 12. De Cocksdorp, tel. 02222-234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. T. Buningh, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. (02773) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Zondag, 18 oktober 1987 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. De Weerd Uitzending Lichtboei Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeei Viering H. Avondmaal De Koog 9.30 uur ds. Hammings uit Den Haag De Waal 11.00 uur ds. Hammings uit Den Haag Oosterend en Oudeschild gezamen lijke dienst van de Waddencombi- natie in De Cocksdorp. De Cocksdorp 10.00 uur gezanten lijke dienst van de Waddencoml natie, ds. C. de Jong Na afloop koffiedrinken S' Ier hu ten- GEREFORMEERDE KERKEN ndi op Pel dai Den Burg 10.00 uur ds R.J. Blaavi, uit Wolvega 19.00 uur ds. R. J. Blaauw Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. Donke bediening Heilige Doop 17.00 uur ds. R.J. Blaauw uit Wolvega 10 nsc Ibi pn ite GEREFORMEERDE GEMEENTE Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogeise ndi Den Burg 11.30 uur en 16.30 ut Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipschee Ou (en hel BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur evangelist S. Bootsma uit Callantsoog ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur, Dameskoor zondag 10.45 uur, The Gospel- train, familieviering Tijdens de mis kindercrèche. De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Geen vergadering i.v.m. kringverg» hei dering te Heerenveen. BAHA'I Iedere maandag bestuderen van e' lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrï ten, van 20.00-22.00 uur. Thema: „Gods Verbond met de mensheid" Adres: Hollewal 13, Den Burg. De bureau van de groep Texel va» de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het politiebureau te De Koog is alleen op donderdag middag geopend tussen 14.00 en 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888. bij geen gehoor 02230-?????. Pli en et h ui did ei I4.C een dag I0.C lien Ci jani ntoi he en Dgir m hr/ai mp uui ndai 8.3C even sat sier We

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2