jroen £wart>- ïOOjaar van dart) larlijks 110.000- extra ior Texelse musea 1\ #1 meente put uit toeristenbelasting De Koog verdeeld over kermis BAKKER'S IJZERHANDEL stgangers otsing lelijke vernielingen in Burg Gezagvoerder „Tyro" nam afscheid Hotel De Hoop in andere handen Hond beet kippen dood Visstroper Auto's opengebroken Een vakman werkt met Bosch! /278- RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.225 DINSDAG 27 OKTOBER 1987 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. telefoon 02220-2741 «rktijd deze week tot en met dinsdag a.s.Harry de Graaf, Pelikaan- De Koog, telefoon 02228 - 266. «rtenties, abonnementen, etc.: d ft De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vnjdags. Abonnementsprijs /Ï9.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. spi arlijkse gemeentelijke subsidie voor de Stichting Texels um gaat omhoog met f110.000;-Dat geld komt uit het Js Recreatie en Natuurbehoud" dat bestaat uit een deel e opbrengst van de toeristenbelasting. Dit betekent dat sch het hele fonds in de musea wordt gestoken, zodat ast niets overblijft voor eventuele andere projekten. Om den werd het voorstel in de donderdag gehouden ver ing van de raadscommissie voor financieel en econo- beleid niet door alle fracties met gejuich ontvangen. lopen jaren heeft de gemeente Jdelijk een greep gedaan uit het im bepaalde uitgaven op het van recreatie en natuurbehoud len doen. Dat is dus nu niet logelijk, tenzij het percentage totale opbrengst van de toe- ilasting dat in het reservefonds lestort, aanzienlijk wordt ver- Het grootste deel ven de op- van de toeristenbelasting komt in de algemene middelen te- wordt dus gebruikt voor reristische voorzieningen. Het van B en W om de musea op gaan subsidiereren uit het (ecreatie en Natuurbehoud is is in overeenstemming met de van de raad. In het verleden is saldelijk voor gepleit om de fi- problemen van de musea op snier op te lossen. met de extra subsidie gaat el andere aanpak van het van de bij de stichting Museum aangesloten musea rt, om te stimuleren dat management zijn kans vaardoor er in de praktijk an gebeuren met minder souwen zullen daarom in eigen- iheer en onderhoud worden ragen aan de stichting Texels 1 Ihet Ecomaregebouw is nu rseente-eigendom) en het totale subsidiebedrag van het ge- (f306.712,— wordt een zg. ssidie. Dat betekent dat de mu- ectie met dit geld alle kosten sn te dekken, naar eigen goed- Er is alleen de restrictie dat satieve taken (ten opzichte van erwijs) en de natuurhistorische it betrekking tot Texel en de het terrein van recreatie en niet in het gedrang komen, ander moet nog nader worden I. Ook moet nog worden uitge- overdracht van het Ecomare- niet stuit op voorwaarden die andere subsidiegevers (rijk en el zijn gesteld. Wethouder Ba- vertelde in de commissiever- dat de nu voorgestelde subsi- dieregeling in overeenstemming is met de wensen van de directie. Die wil modern management met een grote eigen verantwoordelijkheid. Door het toekennen van de raamsubsidie waar voor 'alles' moet worden gedaan, wordt efficient beheer gestimuleerd en zo groot mogelijke zelfwerkzaamheid, waardoor met name de onderhouds kosten binnen de perken blijven. De gemeente vindt de musea (het gaat dus niet alleen om Ecomare maar ook om de andere bij de stichting aan gesloten musea zoals de oudheidska mer en maritiem- en juttersmuseum) belangrijk voor Texel. "Daarom geven wij aan musea wel tien keer zoveel uit dan andere gemeenten van dezelfde klasse", zo zei Barendregt. Peter Bak ker (PSP) was niet zo onder de indruk van het extra geld. Alleen al de openstelling op zondag kost f40.000,— per jaar extra, zodat in het extraatje al een flinke bres wordt geslagen en er dus niet zoveel overblijft voor het uit bouwen van de collecties. Nationaal park Bakker zei dat de gemeente beter ak koord kan gaan met de aanwijzing van de Texelse duinen tot nationaal park. Dat zou een jaarlijkse rijkssubsidie opleveren van een half miljoen gulden en een groot deel daarvan zou ten goede komen aan 'Ecomare' dat dan als "bezoekerscentrum" zou worden aangewezen. Het geld van het Fonds Natuurbehoud en Recreatie zou dan aan andere dringende zaken besteed kunnen worden. geen strijdpunt meer Dirk Terpstra dacht er ook zo over, al verschilde hij met zijn pacifistische col lega van mening inzake de hoogte van het bedrag dat het rijk jaarlijks wil ge ven als de duinen nationaal park wor den. Terpstra zei dat de afkeer van col lege van de parkstatus voor de duinen onterecht is en dat het Texelse publiek er ook helemaal geen bezwaar meer tegen heeft. B en W hebben echter hun handen gebonden door in het col legeprogramma de parkstatus hard af te wijzen. U zit er naast. "U weet dat zelf ook, maar durft het niet te zeg gen", aldus Terpstra, die beweerde dat ook de landbouworganisaties geen kwaad meer zien in de duinen als na tionaal park. Met dat laatste was Ba rendregt het niet eens. Het probleem van de duinen als park. Met dat laatste was Barendregt het niet eens. Het probleem van de duinen als natio naal park is nog altijd dat er sprake is van "bufferzones" die vanaf de duinen een strook van één kilometer cultuur grond beslaan, waar, met beperkingen voor een groot deel van het agrarische land. Het college heeft daar meer ma len op gewezen, maar dit knelpunt bestaat blijkbaar nog steeds. Hoop? Wethouder Barendregt verklaarde dat het college momenteel poogt om op een heel andere basis geld los te krij gen voor de duinen en Ecomare. Eco mare is namelijk veel meer dan een bezoekercentrum ten dienste van de directe duinomgeving. Het is een centrum voor Noord- en Waddenzee en heeft dus een bredere functie, die door het rijk zou moeten worden gehonoreerd. "We hebben daar onlangs met mensen van het Rijk en van Staatsbosbeheer over gepraat. Ze vonden het niet eens zo'n gek idee". De wethouder legde uit dat hij moeilijk zijn afwijzende standpunt ten aanzien van de parkstatus kan laten varen als de gemeenteraad daar geen opdracht voor geeft. "We hebben geen signalen gehad". Terpstra: "Het college moet de politieke moed heb ben om zelf met voorstellen te ko men". hij voegde eraan toe dat die sig nalen uit de raad er wel degelijk zijn, maar niet van de partijen die een wet houder in het college hebben. Jan van Asselt van Texels Belang rea geerde geïrreteerd op deze pleidooien van de linkse fracties. "We hebben een belofte gedaan aan onze kiezers en die schuiven we niet op zij ter wille van de Partij van de Arbeid en de PSP. Erna Eelman- van der Kooi (WD) ging akkoord met de extra subsidie voor de musea maar vroeg zich af of het voldoende is. Jan van Asselt sprak de hoop uit dat de collectie van Eco mare aantrekkelijker zal worden ge maakt voor het publiek. De bezoekers komen nu vrijwel uitsluitend voor de zeehonden. Hij herinnerde aan het agrarisch en wagenmuseum in De Waal, waar men ook best geld kan ge bruiken en waar heel efficient en crea tief wordt gewerkt. Uit het antwoord van Barendregt bleek echter dat het wagenmuseum niet ter discussie staat omdat het niet is aangesloten bij de stichting Texels Museum. Het college heeft echter ook voor dit museum een warm hart en houdt het in het oog. Toeristisch actieplan Bakker en Terpstra bleven zwaar tillen aan het feit dat het Fonds voor Re creatie en Natuurbehoud practisch he lemaal aan de musea wordt besteed zodat er niets overblijft voor andere doelen. Bakker herinnerde aan de Lees verder pagina 3 acht van zaterdag op zondag tich enkele aanrijdingen voor itel De Kievit in Eierland waar werd gehouden. Een e Texelaar botste met zijn auto ren in de berm geparkeerde wa- i een andere feestganger, een e man van het vasteland. Daar- tond plaatschade. Dat was ook )lg van een tweede aanrijding later op ongeveer dezelfde ordeed. tie vraagt zich met verbazing af 1 niemand alarm heeft geslagen de nacht van zaterdag op zon- 1 groot aantal vernielingen werd ld in Den Burg. In en bij het 1 werden ruitenwissers van au- 'aald, kentekenplaten verbogen, s afgebroken, steunpalen van vernield en hele bossages wer- de grond gerukt. Op de Haffel- werd zelfs een hele lichtmast e grond gewerkt. De politie ''snog van getuigen gegevens in waardoor het mogelijk wordt i,s op te sporen. Kapitein L. J. Blok uit Stolwijk nam vrijdag afscheid als kapitein van het onderzoeksschip m.s. Tyro. Nioz-directeur en voorzitter van de Raad voor het Zeeonderzoek pro fessor Duursma schilderde Blok af als een vaderlijke figuur waar iedereen altijd vertrouwen in had. Menigmaal wist hij de relatie tus sen technici en „gekke" weten schappers in goede banen te lei den. Kapitein Blok nam ondermeer deel aan de Snellius ll-expeditie naar Indonesië. Diverse sprekers memoreerden de bij zondere rol die Blok de afgelopen 10 jaar in het zeeonderzoek gespeeld heeft, met als hoogtepunt de Snellius ll-expeditie, waar liefst 97% van het voorgenomen programma ook daad werkelijk werd uitgevoerd. De grondslag van dat succes was de per fecte samenwerking tussen NRZ- walcoördinator Loeber en de gezag voerder van de Tyro, en tweederde van de ruim 14 maanden durende expeditie was dat Blok. Behalve om zijn beheer sing van het schip, zijn nautische erva ring en durf, werd Blok vooral geliefd door zijn manier van omgaan met de opstappers. Tekenénd was het feit dat de ooit eens opgestelde „Regeling gezagvoerder-expeditieleider" in de praktijk nog nooit uit de kast is ge haald.... Harry de Porto verwoordde de speciale gevoelens die het NIOZ voor Blok koestert en liet blijken dat Blok ook bij de ontwikkeling van de Kapitein Blok Is blij met het model ven ,,zijn" m.s. Tyro. technische kant van het zeeonderzoek een grote rol heeft gespeeld. Met be wondering wees hij op het nooit ver flauwende enthousiasme, waarmee Blok elke reis met weer andere „gek ke" wetenschappers en eigenzinnige technici begon, waaruit ook bleek wel ke verfrissende werking de aanwezig heid van vrouw en kinderen op Blok had gedurende de programmawisselin gen in allerlei havens. De aanbieding en demonstratie van een door Harry de Porto en Herman Boekei gemaakt schaalmodel van een pistoncorer (een apparaat om bodemmonsters te ne men) ging gepaard met de nodige hila riteit omdat Blok voor bodem moest spelen. Eerder hadden namens de NRZ ook voorzitter Duursma en secretaris Stel de nodige geschenken overhan digd, met als onbetwiste topper een prachtig model, schaal 1:200 van de Tyro, compleet met onderzoekscontainers. In zijn dankwoord memoreerde Blok tal van personen van de vroegere en huidige rederij (Nievelt Goudriaan) die in het recente verleden met minder ruchtbaarheid van het Tyro-toneel ver dwenen. Ook uitte hij waardering en lof voor de technici van het NIOZ („wel lastig maar als ze anders waren zouden ze ook niet zo goed zijn"), mede waardoor de laatste jaren alle vaartochten, onverschillig of het nu universiteiten of instellingen als de Rijks Geologische Dienst, het KNMI of het NIOZ betrof, „thuiswedstrijden" werden. Tot slot wenste hij de NRZ nog vele vruchtbare en pechvrije Tyro- jaren en karakteriseerde hij zijn opvol ger De Jong voor de aanwezigen als „staat op z'n strepen, maar ligt nooit dwars". Na afloop van de toespraken werden tijdens de receptie door de 120 aanwezigen, waaronder 16 van de 25 expeditieleiders die Blok op de Tyro heeft meegemaakt, nog tal van herin neringen aan gebeurtenissen in het „tijdperk-Blok" opgehaald. Deze maand is de verkoop van Ho tel De Hoop in De Cocksdorp aan Jan Vogel uit Haarlem officieel be krachtigd. Komende zomer wil hij een café-restaurant beginnen in het voormalige hotel. Jan Vogel, die in Haarlem een cate ringbedrijf heeft, is niet van plan in De Hoop weer een hotel te beginnen. „Dan zou het grondig verbouwd moe ten worden, want het is daarvoor te klein en te verouderd. Ik wil wel over een paar jaar in de tuin appartementen neerzetten". Vogel komt in juli met zijn gezin definitief op Texel wonen. Hij wil De Hoop zoveel mogelijk in de oude staat houden. „Het blijft zo heten en ook het uiterlijk blijft hetzelfde, uit historisch oogpunt." Bewoners van de Vuurtorenweg bij De Cocksdorp waarschuwden vrijdagmid dag de politie omdat een hond hun kippen had doodgebeten. Ze hadden de hond opgevangen en konden deze dus even later aan de politie overleve ren. Het dier is ondergebracht in Die- renpension Ellen. De politie heeft al een vermoeden wie de eigenaar is. De PvdA-afdeling Texel hield zaterdag een rond je Texel". Er werd onder meer gesproken over de bezuinigingen bij de schoolbegeleidingsdienst en de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk de subsidie voor de Texelse musea en het kamperen bij de boer. Terpstra. raadslid voor de PvdA. noemde de gesprekken ..verhelderend" Een geval van visstroperij werd vrijdag ochtend door de politie gesignaleerd. Een 42-jarige man uit Oosterend had in de sloot van de IJsdijk bij Oude- schild juist een fuik geplaatst. Hij was daartoe niet gerechtigd. De fuik werd in beslag genomen en proces verbaal werd opgemaakt. Zaterdagavond en de daarop volgende nacht werden op diverse plaatsen op Texel vier auto's opengebroken: in het centrum van Den Burg, bij de sporthal en bij camping Kogerstrand. Het ging om twee wagens van Texelaars, één van een Duitser en één van iemand uit Almelo. In de meeste gevallen was een zijraampje vernield. Een radio werd losgetrokken en papieren zoals kente kenbewijs e.d. werden meegenomen. Diverse kostbare zaken bleven echter ongemoeid, zodat de indruk bestaat dat de daders alleen op geld zijn uitgeweest. Het voornemen van de gemeente om de jaarlijkse kermis ter ver plaatsen van Den Burg naar de Ni- kadel in De Koog heeft onder de bewoners van de badplaats haast evenveel verzet als steun opgeroe pen. Dat blijkt uit een enquete die de dorpscommissie onder de Ko- gers heeft gehouden. Vóór kermis in De Koog waren 130 personen en tegen 126 personen. De enquete mag door de wijze waarop de vragen werden gesteld en het feit dat de uitgereikte formulieren ook weer werden opgehaald, als een be trouwbare meningspeiling worden be schouwd. Van de 261 personen die een ingevuld formulier afgaven, waren er slechts vijf die „geen mening" ver meldden. De 126 tegenstemmers kon den ook nog opmerkingen maken om hun mening toe te lichten. Veertig per sonen lieten op die wijze weten dat ze vonden dat er al genoeg kermis, la waai en overlast is in De Koog. Drie personen zeiden dat De Koog al ge noeg verloedert. Zeven personen zei den: laat de kermis maar in Den Burg en één invuller merkte op: het is toch alleen maar voor de toeristen. Van de voorstanders zeiden er vijf dat de kermis niet van Texel mag verdwij nen (wat het gevolg zou zijn als de kermis niet in De Koog komt omdat er geen andere aanvaardbare plaatsen zijn, nu Den Burg afvalt). Drie perso nen wilden geen beperkingen en slechts één persoon merkte op dat de subsidie behouden moet blijven. Dat laatste slaat op het feit dat de pacht- opbrengst van de kermis in de vorm van investeringssubsidies ten goede komt aan het verenigingsleven. Onder de 130 voorstemmers waren er 29 die voorwaarden gesteld wilden zien: 10 pesonen wilden dat de kermis niet la ter dan tot 22.00 uur open zou zijn; drie personen stelden 22.30 uur als grens; zes personen 23.00 uur en twee personen 24.00 uur. Vier wilden „niet teveel overlast", twee wilden een proef voor een jaar en twee zetten op het formulier „geen drank- en feesttoestanden". DEZE WEEK VOORDELIG! Bosch éénhand haakse slijpmachine type 1348.7 electronic, 900 watt voor 125 mm schijven. Deze week Telefoon 02220 - 2346 N WINKEL VOL IDEEENI

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1