jroen Zwarb- iOOjaar jong van hart» lezamenlijke vergadering toet uitsluitsel geven ,,lk ben op Texel met open armen ontvangen Rabobank Q olklore straks van de baan? IR. DOPPENBERG VERTREKT NAAR DELFT rr sterender musical dt herhaald szuinigingen op zondheidszorg en van de baan Burgemeester start kaartenactie tegen apartheid vSAma Meer vervoer in oktober Voetsurveillance Themadienst Sprookjestoneel in De Vergulde Kikkert Woningbehoefteonderzoek in De Koog Cursus over vogels Brand- en inbraakbeveiliging voor Oudheidkamer Explosieven vernietigd Langeveld en de Rooij Boek- en Kantoorboekhandel Drukkerij Uitgeverij bGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.228 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1987 Ïr advertenties, abonnementen, etc.: jeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 en werktijd deze week tot en met dinsdag a s.. Harry de Graaf. Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99 17 636 Rabobank nr 36.25 01 742; NMB nr 67 34 6^ 398 ds de dorpscommissie van Den g indertijd haar functie neerleg- Is het bergafwaarts gegaan met organisatie van activiteiten in rond Den Burg. Weliswaar zijn jen Burg enkele organisaties zich bezighouden met festlvi- :en en andere evenementen, er het ontbreekt in Texels groot- dorp aan één centrale organisa- die coördinerend en regulerend :reedt. Stichting Folklore en de Winkeliers- niging Den Burg hebben op 10 no- iber een gezamenlijke vergadering, ir gepraat zal worden over het rtbestaan van onder andere de fol- emiddagen in de zomer. Een groot bestuursleden van beide organi- es zal op deze vergadering aftre- zonder zich herkiesbaar te stel- Omdat zich nog geen nieuwe kan- iten hebben aangemeld, is het niet ir of de beide organisaties na deze pdering nog kunnen functioneren. |za! dan betekenen dat, naast de tore, ook evenementen als de Sin- laasintocht in het gedrang komen. :ht er geen bestuur worden geko- dan zal Den Burg de woensdag dag als toeristentrekker kwijtraken al deze rol waarschijnlijk door een de andere dorpen worden overge- nen met als gevolg dat Den Burg alleen nog de maandagmarkt musical „Het ondermaanse die de afgelopen winter met il succes werd opgevoerd in de iformeerde kerk in Oosterend, op veler verzoek opnieuw voor voetlicht worden gebracht, gebeurt op zaterdag 28 en zondag november, opnieuw in de Gerefor- rde kerk te Oosterend, aanvang 10 uur. Hetzelfde gezelschap (45 tonen) komt dan weer in actie met :ikale medewerking van het ensem- van ds. Kees de Jong. De toegang ratis, maar wie komen wil moet een toegangsbewijs, tevens pro- mma afhalen, zodat de toeloop zo stig mogelijk over beide avonden preid kan worden. De programma's af te halen bij de bakkerijen Tim en 't Gouwe Boltje en schilders- rijf Bremer. heeft. In Den Burg zijn ongeveer 125 ondernemers die belang zouden heb ben bij het goed functioneren van een centraal bestuur dat voor evenementen zorgt. Maar de betrokkenheid van deze bedrijven bij zowel de Stichting Folklo re als de Winkeliersvereniging is be trekkelijk gering, zoals bleek uit de op komst bij vorige vergaderingen. „Van de zestig ondernemers moet zeker zestig procent aanwezig zijn, wil het zin hebben te vergaderen", aldus het bestuur. „Wij kunnen niet met vijfen twintig, of dertig mensen een beslis sing nemen, waar zich dan 125 onder nemers aan moeten houden. En als we praten met het gemeentebestuur, is het ook beter als men zich gesteund weet door een groter percentage van de ondernemers dan nu het geval is". Als de vergadering op niets uitloopt sterft de Winkeliersvereniging een stille dood en komt de Stichting Folklore op non-actief te staan, tot het moment dat een sterke man deze weer uit de motteballen weet te halen. Of het dan nog mogelijk is de folklore nieuw leven in te blazen is echter zeer de vraag. Ton Doppenberg Per 1 maart treedt ir. A.A.T. Dop- penberg in dienst bij gemeente Delft als directeur van de dienst Beheer en Milieu. Vanaf augustus 1983 is de 46-jarige Doppenberg op Texel directeur van gemeentewer ken, een periode waar hij met veel plezier op terugkijkt. Waarom gaat Doppenberg naar Delft? „Zeker niet uit een negatief gevoel, want ik had het op Texel uitstekend naar mijn zin. Maar in Delft deed zich een vakature voor en de inhoud van die baan is mij op het lijf geschreven", aldus de ingenieur, die de nieuwe baan een uitdaging noemt. „Het is daar een veel grotere organisatie, maar wel ge it van Veen. delijke FNV-vrouwen voorzitster ia van Veen sprak dinsdag- ad voor een goedgevulde Buu- a over de bezuinigingen die het inet heeft voorgsteld op het ge- van gezondheidszorg. Haar aog was echter wat achterhaald In het tv journaal van zeven die avond was gezegd dat de ^verzekering zoals die was gesteld door de commissie tor voorlopig van de baan is. a week zijn in het hele land dui- |'®n mensen in actie tegen de plan ronde de gezondheidszorg. Waar j tot precies over: het kabinet wil l verschil tussen de ziekenfondsen iu wiculiere verzekering in stand fen. Men wil het huidige zieken- :pakket verkleinen door onder meer tandartskosten na 18 jaar niet meer te vergoeden. De gezondheids zorg wordt minder aantrekkelijk ge maakt door hoge financiële eigen bij dragen te vragen, in de hoop dat men sen minder gebruik gaan maken van de zorg. De organisatie van de ge zondheidszorg wil het kabinet echter niet aanpakken. De FNV wil iets heel anders: een algemene volksverzekering tegen ziektekosten, waardoor het ver schil tussen particuliere verzekering en ziekenfondsen wegvalt. Men zou dan moeten betalen, naar wat men ver dient. De FNV wil het ziekenfondspak ket van nu in tact laten. Het kabinet was zeer verdeels over deze zaak en voorlopig is het van de baan. Maria van Veen ging in op de medicijnknaak. „Een paar jaar geleden werd de eigen bijdrage op medicijnen ingevoerd, maar het heeft niet gewerkt; de kosten van het medicijngebruik zijn niet ver minderd. De voorstellen die nu zijn ge daan, waaronder het betalen van ƒ25,— voordat je naar een specialist mag, zijn een straf voor ziek zijn. De FNV wil een volksverzekering met een premie naar draagkracht. Dat idee is niet nieuw, maar men dacht dat het nooit haalbaar was. Nou, we hebben het na laten rekenen bij het Centraal Planbureau en het blijkt goed te reali seren", aldus de FNV-vrouw, die ervoor pleitte dat meerdere specialisten in loondienst komen. „Ze worden nu nog per verrichting betaald, dus bij elke fo to, bij elk klein onderzoekje, bij elk consult rinkelt de kassa. Daardoor moet je in het ene ziekenhuis 5 dagen liggen voor een blindedarmoperatie en in het andere 15". Maria van Veen ver klaarde dat de Tweede Kamer op 23 november een definitieve beslissing zal nemen over de gezondheidszorg. Als verdere sprekers kwamen Van Heer- waarde en fysiotherapeut Steenvoort aan het woord. lijksoortig aan Texel. Ik heb er daar al leen geen platsoenendienst bij en geen bouw- en woningtoezicht. Wel zitten het grondbedrijf en de personele orga nisatie erbij. Op Texel gaar dat om on geveer zeventig personen, maar in Delft wel om 240. Die historische bin nenstad en het beheer van die open bare ruimten daar, ja dat trekt me wel". Doppenberg heeft in zijn carrière al verschillende functies gehad en die waarbij hij het contactpunt tussen de lokale overheid en de uitvoering in de praktijk vormde, bevielen hem het best. In Delft zal hij nog meer als al gemeen manager werken dan hier op Texel. Krenten „Ik heb heel veel plezierige herinnerin gen aan de tijd op Texel. Het bestuur van de gemeente, waarbij ik ook de raad reken, is hier kritisch en dat is lang niet altijd makkelijk, maar dat zorgt nou juist voor de krenten in de pap. Het is een pittig bestuur. On danks die kritische instelling zijn er in die vier jaar dat ik hier ben enkele gro te werken tot stand gekomen, zoals de reconstructie van de Pontweg/veerha ven, de passantenhaven, de riolering en daarmee samenhangend de herin richting van Den Burg en natuurlijk de verbeteringen op het gebied van de in terne organisatie. Ik heb altijd de leng te van het bestuur gekregen die ik no dig had", aldus Doppenberg die onder meer ook meehielp hij het op poten zetten van het milieubeheer. „Ik kijk terug op een heel boeiende tijd, waar in ik veel heb geleerd." Voordat hij naar Texel kwam was Dop penberg in dienst bij het zuivering schap Hollandse Eilandwaarden in zijn geboorteplaats Dordrecht. „Dat is een soort uitwaterende sluizen, het gaat om de waterkwaliteit. De verhuizing naar Texel indertijd was een hele stap. Van de stad naar een rustige omge ving. Nu doen we die stap weer an dersom. Texel is toch een beetje een beschermde omgeving, eigenlijk ook een soort paradijs, als je kijkt wat hier gebeurt op het gebied van misdaad in vergelijking met de boze wereld aan de overkant. Toch is het ook voor mijn gezin wel een uitdaging om weer naar de stad te gaan. Ze staan er positief tegenover, hoewel ze wel meer twijfels hebben dan ik. Het beviel hen hier dan ook uitstekend." Freewheelen De directeur gemeentewerken hoopt de zaken die hij onder handen heeft nog te kunnen afmaken voor zijn ver- Zaterdag wordt Nelson Mandela, één van de zwarte leiders in Zuld- Afrika, 25 jaar gevangen gehou den. Mandela Is voor de zwarte bevolking in Zuid-Afrika hét sym bool van het verzet tegen de apart heid. Burgemeester Schipper start zaterdag een kaartenactie van „Texel tegen Apartheid". Mor fnlixd.an -//*< w yUl'ond w wt VUh uour nnU Jvfavar êad Jaur Mlvoea trek. „Ik hou er niet van om, als ik weet dat ik toch wegga, de boel maar te laten zakken en te gaan freewhee len. Mijn streven is om alles zo veel mogelijk af te maken". Als enkele gro tere successen uit zijn vier jaren op Texel noemt hij de reconstructie van de Pontweg, die de gemeente geen cent heeft gekost en ook de moeiza me, maar uiteindelijk toch succesvolle onderhandelingen die leidden tot de aanleg van de nieuwe passantenhaven. „Het opzetten van de milieubeheer organisatie was ook belangrijk, maar om het geloofwaardig te houden moe ten nu besluiten worden genomen die soms niet zo leuk uit zullen vallen voor bedrijven. Het is moeilijk om streng te moeten zijn, want je wilt liever iede reen te vriend houden. Toch moet het." Doppenberg is enthousiast over de gedecentraliseerde organisatie van de dienst gemeentewerken. „De direc teur gemeentewerken heeft op Texel grote zelfstandigheid. Verantwoordelijk heid werkt stimulerend. Ik ben voor stander van decentralisatie, want ver antwoordelijk tot zo laag mogelijk in de organisatie leidt tot grotere presta ties. Dat is in het bedrijfsleven ook al bewezen. In de gemeente Delft werkt men ook zo". Doppenberg zegt zich in zijn werk meer manager dan technicus te voelen. „Mijn eventuele opvolger hier moet niet alleen technisch ge oriënteerd zijn, maar vooral ook feeling hebben voor bestuur en politiek". Doppenberg vindt dat er in de tijd dat hij op Texel was stormachtig veel is gebeurd. „Ik heb het erg voor de wind gehad. Jammer dat ik de zaak over de afvalstoffen niet meer kan af ronden en ik had ook graag de her oriëntatie van de totale gemeentelijke organisatie mee willen maken". Doppenberg heeft de baan in Delft niet aangenomen uit het oogpunt van carrièreplanning. „Ik heb Texel nooit beschouwd als een eindpunt, maar het was niet erg als het dat wèl was ge weest. Of Delft een eindpunt is weet ik niet. Mogelijkheden om nu nog ho gerop te komen in dit soort werk zijn er eigenlijk niet. Ik heb er wel altijd naar gestreefd leiding te mogen geven aan een zo grote organisatie als in Delft. Misschien dat ik ooit nog eens wat algemener bezig wil zijn, dat ik helemaal uit de techniek stap. Eventu eel het bedrijfsleven in, bijvoorbeeld bij een grote multinational. Maar voorlo pig blijf ik met die functie in Delft wel technisch georiënteerd." Doppenberg vertrekt niet zonder hart zeer. „Ik ben hier indertijd met open armen ontvangen en ik wil nog heel vaak terugkomen, met vakanties en zo". Een aantal Texelaars met verschillende kerkelijke en politieke achtergronden hebben een gezamenlijke afkeer van het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Zij hebben zich verenigd in „Texel tegen Apartheid". Ze vinden 25 jaar gevan genschap te lang. Zaterdag willen ze door een demonstratie door het cen trum van Den Burg de Texelse bevol- Dit jaar is door Teso in oktober meer vervoerd dan vorig jaar. Deze toename is vooral te danken aan het grotere aantal personenauto's dat werd overge varen, nu 46.659 tegen 42.578 in 1987, een stijging van 9.58%. Ook het aan tal opleggers is flink gestegen met 12.24%, dat vooral te danken is aan de vroege afvoer van aardappelen en verschillende bouwactiviteiten. Vorig jaar werden in oktober 54.139 eenhe den vervoerd, nu waren dat er 59.052. Deze stijging bedraagt 9.07%. Over de laatste tien maanden kende Teso een stijging in het vervoersaanbod van 5.28%. Naar aanleiding van diverse klachten over allerlei kleine en grotere overtre dingen voerde de politie dinsdag een surveillande te voet uit in Oosterend. Onder andere werd opgetreden tegen fout parkeren en er werden wat waar schuwingen uitgedeeld. Zondag 8 november is in de Doopsge zinde kerk een dienst met als thema: Wat de geest tot de gemeenten zegt. De liturgie is voorbereid door een groep uit de gemeente en is geschikt voor alle leeftijden. Voor de aller kleinsten is er een crèche en kinderen tot ongeveer 12 jaar kunnen, als zij dat willen, halverwege de dienst de kerk verlaten. In het zaaltje is dan een op het thema gebaseerde activiteit. Mede werking wordt verleend door de Inter kerkelijke Cantorij onder leiding van Dyo Wassink. De dienst begint om kwart voor tien en na afloop is er ge legenheid koffie te drinken. Zaterdagmiddag wordt door to neelgroep „Toermalijn" het sprook je „De wonderparel" opgevoerd in theater De Vergulde Kikkert. In „De wonderparel", bij Grimm be kend als „De ganzenhoedster aan de bron", wordt verteld van een beeld schone prinses die door haar vader wordt verstoten en drie jaar lang bij een oude vrouw de ganzen moet hoe den. Elke nacht gaat ze naar de bron en legt daar haar lelijke vermomming af. Op een keer gebeurt er iets onver wachts... Toermalijn is er in geslaagd om door spel, decors en levende mu ziek een bijzondere sfeer op te roepen, waar kinderen vanaf 6 jaar en ouderen veel plezier aan kunnen beleven. Het gezelschap heeft reeds vele succesvol le uitvoeringen door heel Noordholland gegeven. Op Texel treden zij voor de eerste maal op. De voorstelling begint om half vier in theater De Vergulde Kikkert in Den Burg. Kaartverkoop f5— aan de zaal vanaf 15.00 uur. In lichtingen en voorverkoop 02220-2027. king oproepen mee te doen aan een kaartenactie. Het gaat om een per soonlijke, Texelse solidariteitsgroet aan Nelson Mandela en een kopie van de kaart aan de voorzitter van de Vere nigde Naties, Perez de Cuellar. Inmid dels zijn al 1000 kaarten verspreid on der scholen, kerken, politieke partijen, instellingen etc. De officiële start van de actie wordt om 14.30 uur verricht door de burge meester op de Stenenplaats. In zijn toespraak zal hij ingaan op de proble matiek in Zuid-Afrika en de Texelaars uitnodigen mee te doen met de kaar tenactie. Tijdens de demonstratie kun nen kaarten afgehaald, besteld en eventueel ingeleverd worden. J. S. Dijkstra (02220-2166) is graag bereid meer informatie over deze Texelse ac tie te geven. In De Koog wordt momenteel een wo ningbehoefteonderzoek gehouden. De daarvoor benodigde gegevens worden verkregen via een vragenlijst die in het dorpskrantje „De Kaap" is opgeno men. De Kogers maken echter niet veel haast met het invullen en opstu ren van de lijst; er zijn er nog te wei nig binnen. De dorpscommissie roept alle Kogers op alsnog aan het onder zoek mee te werken. De inzendtermijn is verlengd tot maandag 9 november. De Vogelwerkgroep Texel organi seert in samenwerking met de plaatselijke afdeling van het Insti tuut voor Natuurbeschermingsedu catie een korte cursus over vogels. De cursus zal zes avonden in februari, maart, april en mei 1988 in beslag ne men en onderwerpen behandelen als: zeevogels, wadvogels, vogeltrek, wei devogels en vogelzang. Iedere avond zal worden verzorgd door een speciaal daarvoor uitgenodigde specialist. In het weekeinde, volgend op de cursus avond, zal een excursie worden gehou den, die geleid zal worden door leden van de vogelwerkgroep. De cursus wordt van 20.00 tot 22.00 uur gegeven op een nog te bepalen plaats en de kosten bedragen ƒ15,— per persoon. De groepsgrootte is vastgesteld op maximaal veertig deelnemers en in schrijving vindt plaats op volgorde van aanmelding. Aanmelden is tot uiterlijk 30 november mogelijk bij Dick Scher mer, telefoon 02220-4239 of bij Peter Ampt, telefoon 4259. B en W hebben voorgesteld ƒ28.700,— beschikbaar te stellen voor de aanleg van een brand- en inbraakbeveiligings systeem voor de Oudheidkamer. De provincie geeft hiervoor een subsidie van ƒ13.220,— zodat nog maar ƒ15.480,— voor rekening van de ge meente komt. De duik- en demonteergroep van de marine heeft op de Hois een hoeveel heid munitie tot ontploffing gebracht. De munitie was afkomstig van diverse vondsten van de laatste tijd. Wegens het overlijden van onze collega Jaap, is ons gehele bedrijf vrijdagmiddag 6 november gesloten. De winkel is 's avonds weer geopend van 19.00 tot 21.00 uur. PENSIOEN EN DE FISCUS Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1987. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4894, 4389. 5622 of 02225 - 616

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1