I „De gemeente steunt u als het moet en mogelijk is" VAN HET RAADHUIS ÏJ&- Burgemeester opende Kotex jubileumshow BIRWIIHItW Lethal Weapon FAMILIEBERICHTEN Diabetes collecte op Texel jMededelingen van B.enW.\ Raadsvergadering „WAT IK ZEGGEN WOU.." „Waarom stem ik eigenlijk?" Zon, maan en hoog water ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Wat ik zeggen wou Bezuinigingen bij de S.B.D. w PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 NOVEMBER )D „Met dieren is iets anders mogelijk dan alleen maar econo mische exploitatie waarbij de produktie zo hoog mogelijk moet worden opgevoerd en*de dieren het soms heel slecht hebben. Deze vereniging laat zien dat er ook een andere weg is. Een dier kan aan mensen iets waardevols en wezen lijks geven in ruil voor de zorg die het krijgt". Aldus burgemeester A. Schipper toen hij woensdagavond de expositie open de die de kleindierensportvereniging Kotex in het clubgebouw heeft inge richt ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan. De burgemeester was samen met wet houder P. Zegers op bijzondere wijze naar het tentoonstellingsgebouw geko men: per open landauwer. Voorzitter Joop Veltkamp vertelde dat dit was gebeurd om een oude schuld in te los sen. Hij had het ooit beloofd aan Ze gers en dank zij de medewerking van Henk Spigt en Gert Coevert had men dat nu kunnen doen. In zijn openingspraatje legde de burge meester nadruk op het opvoedkundige aspect van de omgang met dieren. Hij sloot niet uit dat de jubileumexpositie voor menige bezoeker aanleiding zou zijn om ook dieren te gaan houden en dat zou dan betekenen dat de show extra is geslaagd. Kotex neemt een eervolle en belangrijke plaats in temid den van de vele Texelse verenigingen en kan zich verheugen in de sympathie van het gemeentebestuur. ,,We zullen u steunen als het nodig en mogelijk is." Meneer Hoen De heer Schipper sloot zijn praatje af met het uitreiken van de door de ge meente beschikbaar gestelde beker aan Henk Roeper, de inzender van een Antwerpse baardkriel, het fraaiste dwerghoen van de tentoonstelling. Dat de burgemeester daarbij Roeper per ongeluk aanspraak met „meneer Hoen" mocht de pret niet drukken, in tegendeel: er klonk luid applaus. Traditiegetrouw ontbraken ook in de redevoering van voorzitter Joop Velt kamp de geinige ontsporingen niet. Ik ben blij dat Coevert en Spigt er met hun paard en landauwer de bur gemeester en wethouder hierheen hebben gebracht, anders had ik dat zootje zelf moeten trekken..." Velt- kamp lichtte later toe dat met „zootje? de wagen was bedoeld en niet de u' inzittenden. Veltkamp blikte terug op de geschiede nis van de kleindierensportvereniging en stelde vast dat de club niet vanzelf zijn respectabele leeftijd had bereikt. Vele bestuurders hebben daarvoor in Tussen 9 en 15 november wordt ook op Texel gecollecteerd ten bate van de bestrijding van suikerziekte, diabetes. Met maar liefst 70 bussen gaan de collectrices op pad en bezoeken daar bij alle dorpen. Vorig jaar was de op brengst op Texel prima; hopelijk zit men ook nu flink boven het landelijk gemiddelde. Bijna iedereen heeft wel een suikerpatiënt in zijn directe omge ving. Nederland telt er namelijk zo'n kwart miljoen. Toch weet men vaak helemaal niet dat iemand suikerziekte (officieel diabetes mellitus) heeft. Dat komt doordat het een „stille" ziekte is. In het dagelijks leven merk je er maar weinig van. Een diabeet voldoet niet erg aan het beeld dat de buitenwereld van een „patiënt" heeft: hij ziet er niet ziek uit, voelt zich ook niet ziek en kan gewoon aan alles meedoen, zoals werken, sporten en uitgaan. Hij moet alleen wel veel in het werk stel len om zo'n gewoon leven te leiden. Want al is suikerziekte misschien een onopvallende ziekte, de risico's liegen er niet om. Zo kan diabetes bijvoor beeld blindheid en zenuw- en nierbe schadigingen veroorzaken. Weten schappelijk onderzoek naar de achter gronden van diabetes is hard nodig. Het Diabetes Fonds Nederland finan ciert zulke onderzoeken. Jaarlijks wordt daarvoor tijdens de nationale diabetesweek gecollecteerd. Vorig jaar haalden collectanten ruim 2,3 miljoen gulden op, waardoor veel belangrijk onderzoek mogelijk werd gemaakt. Om het gevaar van complicaties terug te dringen, maar ook om diabetes al in een vroeg stadium te kunnen opspo ren, zoals bij kinderen. Of om er ach ter te komen hoe het nu precies zit met diabetes en erfelijkheid. Maar ook andere projecten konden dankzij het DFN worden gerealiseerd. Zoals een voorlichtingsprogramma voor diabeten, waardoor zij beter in staat worden gesteld om een normaal leven te lei den. Want suikerziekte kan vaak diep in iemand leven ingrijpen. De medi sche wetenschap is ver gevorderd. Een suikerpatiënt is niet meer ten dode op geschreven zoals vroeger. Maar er moet nog veel meer worden bereikt. Men kan daaraan meewerken door het Diabetes Fonds Nederland te steunen tijdens de nationales diabetesweek van 9 tot 15 november. de loop der jaren grote inspanningen gepleegd en Veltkamp sprak dan ook zijn dank en respect uit jegens die oud-bestuurders. Persoonlijk had hij in zijn inmiddels tienjarig voorzitterschap ervaren dat er heel wat voor komt kij ken om zo'n club draaiende te hou den. De jaarlijkse tentoonstelling be schouwde hij als het periodieke resul taat van die inspanningen: „een oogstfeest". Dank bracht Veltkamp on der andere aan de dames van de bloemschikclub die onder leiding van mevrouw Nijman voor schitterende bloemstukken op de tentoonstelling had gezorgd. En hij vroeg ook om luid applaus voor degenen die de ereprijzen en de prijzen voor de tombola beschik baar hadden gesteld. Prijzen Vervolgens werden de kampioenen van de tentoonstelling bekend gemaakt en werden de respectievelijke prijzen uit- greikt. Het fraaiste hoen van de ten toonstelling was een Brahma hen van A. B. F. Domhof. Dit dier kreeg een 1F prijs. Dezelfde waardering kreeg de Antwerpse Baardkriel die het mooiste dwerghoen was, eigendom van Henk Roeper. Dirk Hoogenbosch was de in zender van een witte Wener die tot het fraaiste konijn van de expositie werd uitgeroepen; ook een 1F prijs. Hoogenbosch kreeg tevens de Lijffijt- beker voor het fraaiste zelfgefokte dier van dit jaar. Een Witte Rex van S. Tjepkema kreeg 1F en werd aangewezen als fraaiste konijn in de C-klasse. Voorzitter Velt kamp was zelf de inzender van de fraaiste vogel van de tentoonstelling, een Schama lijster die 90 punten kreeg. Dezelfde waardering kreeg êen Japanse Nachtegaal van Veltkamp. Dit dier was de fraaiste A-vogel, eigen kweek, van de tentoonstelling. De prijs voor de fraaiste B-vogel eigen kweek werd niet toegekend omdat er geen kandidaat was met het vereiste aantal punten. De fraaiste C-vogel van de ju bileumexpositie was weer een Schama lijster van Veltkamp, die ook de fraaiste zelfgefokte A-vogel (een Ja panse Nachtegaal) had ingezonden. Hij kreeg er het bondskruis voor. Ver der vielen in de prijzen een Norwich- kanarie van M. Heymans die daarmee een bondsmedaille veroverde en een blauwe personata (soort parkiet) van H. Nowak. De fraaiste eend van de tentoonstelling was een Indische loop eend (IF prijs) van P.A. Bakker. Het fraaiste konijn van een jeugdlid was een grijze kleurdwerg (1F) van de jeug dige Nadine Kuyper die nog maar een jaar lid is van Kotex. Fraaiste vogel van een jeugdlid was een oranjekaak (89 punten) van Karei Dijker. Prijzen werden ook toegekend aan ver schillende diercollecties die door de ei genaars zelf voor jurering waren gese lecteerd. De fraaiste collectie hoenders (vijf dieren) was van A. Domhof, de fraaiste collectie konijnen van N. van Heerwaarden, de fraaiste collectie wa- tervogels was van C. Daalder en de fraaiste collectie vogels was van J. Veltkamp. De reusachtige Kotex maxi-beker ging naar A. Domhof voor vijf in het afge lopen jaar gefokte kippen en de Kotex mini-beker ging naar C. Daalder voor vijf zelfgefokte eenden van het afgelo pen jaar. Namens het districtsbestuur van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers werd een felicitatiewoord gespro ken door secretaris J. de Bruijn die met medebestuurder Visser voor deze gelegenheid de reis naar Texel had ge maakt en de heer A. Slagt voerde het woord namens de Federatie Kleindierteelt. Een verrassing voor voorzitter Velt kamp was dat hij door tweede voorzit ter J. Kooger werd uitgenodigd om de nieuwe verenigingsvlag van Kotex te onthullen. Het bleek een gele vlag te zijn met twee groen-zwarte vlakken en het opschrift „KSV Kotex". De vlag was aangeboden door bestuur en alle leden. Dinsdag, 10 november, vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda: 1. Opening 2. Bepaling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering van 13 oktober 1987 4. a. Ingekomen stukken; b. Medede lingen; c. Beantwoording raadsvragen 5. Voorbereidingsbesluit ten behoeve van het bouwplan van: a. PEN-bedrijf, trafostation Burgerdijkje; b. IBS-beheer Installatie Bureau, Drij verstraat 1, Den Burg; c. de heer De Ridder, Witte Kruislaan 30, Den Burg. 6. Investeringskredietregeling culturele verenigingen Texel. 7. Beleid inzake Texelse musea. 8. Energiebesparende maatregelen basisscholen 9. Herstraten van De Zes 10. Cursus medezeggenschapscommis sie 11. Goedkeuring 1e, 2e en 3e begro tingswijziging RST 12. Toetreding tot de basisgezond heidsdienst 13. Beslissing op bezwaarschrift van de heer B. Wiesweg. 14. Gymnastiekaccommodatie Oudeschild 15. Fraudebestrijding Een eendenvijver met wetervelletje vormt een bijzonder element op de Jubileumtentoonstelling. Een andere hoek van de show met kuikenverblijf, konijnen en een bloemen mozaïek met de tekst ,,45 Jaar Kotex" gemaakt door de dames die daarvoor 250 bossen bloemen nodig hadden. BAtVEN VAN LEZERS BUTEN VERANTWOORWUJKXEiD NAN 0€ REC*KTÏ Ik weet niet beter of een gemeente raad is uiteindelijk door het volk geko zen. In een verkiezingskampagne wor den vele beloften gedaan, die nader hand soms met het grootste gemak weer terzijde geschoven worden. M.a.w.: maling aan het kiezersvolk. Hieraan moest ik denken na het ver slag in de Texelse Courant gelezen te hebben, over de te kiezen locatie van de gymzaal in Oudeschild. Immers, op 18 maart j.l. heeft 80% van de stem gerechtigde bevolking van Oudeschild gekozen vóór de locatie bij het dorps huis ,,'t Schiltje". Hier zijn vele voorde len aan verbonden. Als gymnastiek uit het dorp verdwijnt, kost dat ±79000,—. Het exploitatie tekort is al ±715.000,—, dus word het ±724.000,—. Als de gym wél in ,,'t Schiltje" blijft, krijg je er meer activiteiten, dus meer kans op een betere exploitatie. Nu wil de plaat selijke bevolking zelf meewerken, dus dat kost de gemeente nul komma klap cent, bovendien is het de wens van 80% van diezelfde bevolkingl Zijn we nog wakkerl? Dan het gebouw zelf. Oudeschild is in haar aanzien al zo veel, te veel zelfs, ingeboet. De Basis school is op zich een fraai gebouw te noemen, moet dat nu ook nog ver ziekt worden door een gymzaal, die qua aangezicht het beste is te vergelij ken met een container die hoog moedswaanzin heeft? Bovendien staat op diezelfde plaats een kinderopvang centrum, dat eindelijk goed draait. Hoe gaan we dat dan zonder extra kosten weer verkassen? Waarom die doordouwerij bij de basisschool? „Dan hoeven de schoolkinderen niet meer over die onveilige straat", wordt gesteld. Diezelfde straat is dan zeker een stuk veiliger als er in klassever- band een „educatief" rondje door Ou deschild gemaakt wordt. Hoe denkt de gemeenteraad over de werkgelegen heid op ons eiland? Moet perse bouw bedrijf Mertens van de overkant wor den ingeschakeld? Financieel maakt het, volgens de berekening van de ge- meent niets uit. Welnu, geef die 80% van de inwoners van Oudeschild de lengte om te bewijzen dat ze het waard zijn om de gymzaal bij hun ge liefde dorpshuis te krijgen. Roy. M. Helleman, Oudeschild Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries. Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul. Schoorwal. Noordwester. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. De film. die deze week van don derdag tot en met maandag, aan vang 20.30 uur. is te zien in theater De Vergulde Kikkert, is Lethal Wea pon van de Amerikaanse regisseur Richard Donner, die onder meer succes oogstte met films als het Omen en Superman. In Lethal Weapon nemen twee Vietnam-veteranen als rechercheurs het in Los Angeles op tegen de wereld van de heroïne, waar zij in terecht ko men als gevolg op het onderzoek naar de dood van een pornosterretje. De twee politiemannen, die elkaar kennen uit de Vietnam-oorlog, zijn eikaars te genpool. De rustige, eenvoudige Dan ny Glover, staat lijnrecht tegenover de instabiele Martin Riggs, die geestelijk aan het einde van zijn latijn is. Als duo fungeren zij echter prima. Hun speur tocht brengt hen in allerlei weinig be nijdenswaardige situaties en juist hun tegenstrijdigheid zorgt ervoor dat zij de zaak tot een goed einde weten te brengen. De zon komt 11 november op om 7.52 uur en gaat onder om 16.55 uur. Maan: 13 nov. L.K.. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 6 november 9.00 en 21.24 Zaterdag 7 november 9.36 en 21.42 Zondag 8 november 10.04 en 22.03 Maandag 9 november 10.25 en 22.32 Dinsdag 10 november 10.39 en 23.02 Woensdag 11 november 10.46 en 23.33 Donderdag 12 november 11.10 en Vrijdag 13 november 0.10 en 12.00 Zaterdag 14 november 0.59 en 13.04 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. tntvCN VAN LEZERS - 8UTTEN VCRANTWOOROEIUXHCO VAN OE RTQAKTiE Zoals uit het Heideree rapport (over de gevolgen van de bezuinigingen voor het Texelse onderwijs) van de school begeleidingsdienst blijkt, zal indien de gemeenteraad van Texel het besluit van B. en W. overneemt, hun dienst verlening uiterst sober worden. Wij als oudergeleding van de medezeggen schapsraden van de Texelse basisscho len sluiten ons aan bij de protesten die hiertegen opklinken vanuit de S.B.D. en het personeel van alle basisscholen. Wij staan dan ook vierkant achter de brief, verstuurd door het personeel op 29-9;87, die de korting van de hand wijst. Het Texelse onderwijs, door rijks bezuinigingen reeds getroffen, wordt daar bovenop door haar eigen ge meente nogmaals met bezuinigingen geplaagd. Het personeel heeft duidelijk gemaakt waarom zij de bezuinigingen afwijst; wij als oudere willen u ook duidelijk maken waarom wij het een slechte keus vinden. Wij hebben enke le oudere gevraagd hun ervaringen met de S.B.D. op papier te zeten. Deze er varingen spelen we graag aan u door, zodat u op de hoogte bent van het belang dat wij aan een goed functio nerende S.B.D. hechten en u een ge fundeerd oordeel kan nemen. Het toch te gek dat B. en W. van Texe eerste in de kop van Noord-Hollam vooretellen te bezuinigen op de S.B.D., terwijl daar kinderen de duj van worden die het al moeilijk op school hadden, maar het nu nog moeilijker krijgen. Kinderen zijn defcl komst, daar mag niet op bezuinigd worden. Deze brief wordt onderschreven do de oudergeleding van de: o.b.s. „Jan Drijver", Den Hoorn, o.b.s. „Dr. Jac.P. Thijsse, Den Bui r.k.b.s. „St. Jozef", Den Burg, C.V.OrSchool, Den Burg, b.n.b.s. „Luberti", De Koog, o.b.s. „de Bruinvis", Oudeschild, o.b.s. „Jacob Daalder, Oosterend, „De Kompas", school voor special® onderwijs, Den Burg. ,IX k( Langs deze weg willen we iedereen bedanken voor het meeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefde man, onze geliefde vader, schoon vader, groot- en overgrootvader WILLEM VAN DER VIS In het bijzonder dr. Waverijn, de wijkverpleegsters, dr. Van Rossum, personeel van het Verpleeghuis Texel en ds. De Jong voor zijn troostvolle woorden. F. van der Vis-Burger kinderen, klein en achterkleinkinderen Oosterend - Texel, november 1987 Voor uw medeleven ondervonden na het overlijden van onze lieve moeder en oma JANTJE DEKKER echtgenoot van G. M. Bakker. zeggen wij u dank. In het bijzonder al het personeel van het Verpleeghuis Texel, dat maandenlang een troostvolle verpleging heeft verricht. Namens de familie C. J. M. Bakker J. Bakker-v.d. Hoeven Texel, november 1987 Langs deze weg willen wij iedereen bedanken voor het medeleven na het overlijden van onze lieve moeder en oma D. TRAP-RUSTENBURG De kinderen en kleinkinderen Texel, november 1987 Wij danken een ieder die belangstelling heeft getoond en met ons meegeleefd heeft tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze vader en opa COR DUIN Het is een ware troost geweest en we hebben het zeer gewaardeerd. Nel Duin-van Kampen kinderen en kleinkinderen *>V X Op 4 november 1987 onze dochter geborei We noemen haar Lotte Rosa Ha Willem Kor Pontweg 101 1791 LA Den Burg Gemini ziekenhuis, Da Helder, 3 november 1! Uit liefde geboren: onze dochter Stefanie Klazina Gewicht 2570 gram. Lengte 47 cm. n !U Harry Bi ,e Coby Dl Parnassiastraat 4 1796 AG De Koog - Opa en Oma Gefeliciteerd. Jaco, Fiona, Hans, Jao: tv Langs deze weg wili nt dereen bedanken vot 19 het medeleven, in w vorm dan ook, tijde» mijn verblijf in het G ilu en V.U.-ziekenhuis en thuis. Ook namens n oudere héél erg bedi Jan van Ot Wij willen iedereen di M aan ons gedacht de geboorte van onzi|pei kleine Souwtje, bed» voor de lieve cadeaul kaarten en taarten. Anton en Janine Met wat extra kalk n thuis. Bedankt voor alle res van vrienden en bekf den (m/v). Mare Nog vriendelijk beda' aan allen die mij pof toestuurden via het Gemini. Ik vond nog vele kasJWi bij mijn thuiskomst. W to 0| rtf

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2