„De kinderen zijn nu vee! zelfbewuster ■HET RAADHUIS ik heb bewust voor mijn werk gekozen Gerard Monen 36 jaar onderwijzer Ria Visser 25 jaar onderwijzeres Lichtmast vernield Mededelingen van B.en Oproep inenten Wedstrijd om mooiste lampion in De Koog KTF trad op in Schagen FF FF PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 NOVEMBER i Gerard Monen (57) neemt donderdag 19 november officieel afscheid van het onderwijs. Van 17.00 tot 19.00 uur wordt een receptie gehouden in het Eierlandsche Huis waar alle oud leerlingen, collega's en belangstellenden welkom zijn. Monen is al een tijdje niet meer werkzaam, maar hij is dertig jaar hoofd geweest van de school in de Cocksdorp. ,,lk ben nou nog goed gezond, ik wil van de rest van mijn leven genieten". ,,lk was net klaar met de kweekschool in Den Helder in 1951 toen ik werd ge vraagd het schoolhoofd van Oosterend te vervangen, want die was ziek. Dat duurde drie dagen", aldus Gerard Mo nen. „Terwijl ik daar zat kreeg ik een telefoontje uit Den Burg of ik daarna naar de Thijsseschool wou gaan. Ik kwam daar en er liep een juffrouw op het schoolplein, dus ik vroeg haar waar ik moest zijn voor de vierde klas. Nou, dat was nogal wat, ik bleek de vijfde leraar te zijn, de rest was alle maal al weggepest. Ik heb het een maand volgehouden en toen was het gelukkig vakantie, maar het had ook niet veel langer moeten duren". Gerard Monen heeft niet bewust geko zen voor een carrière als onderwijzer. „Wij hadden geen rijke familie, dus de mogelijkheden waren niet zo groot. Als ik het zelf had mogen bepalen, had ik waarschijnlijk een wat techni scher beroep gekozen". Na de vakantie in 1951 kon Monen aan de slag in Den Hoorn, waar een onderwijzer ermee ophield. „Het beviel me daar goed. Ik ben er dan ook vier jaar gebleven. Het was een oude school en ik kan me nog heel goed herinneren dat achterin zo'n oude kachel stond die met cokes werd gestookt. Die vulde ik altijd bij 's morgens en steevast vloog rond half tien de vlam erdoor, want dan was er ontplofbaar gas bovenin ontstaan en dan vloog het deksel door de klas. Je kon er zowat de klok op gelijk zetten. Maar daar wende je gauw aan, zelfs de leerlingen reageerden er na een tijd je niet meer op". Burgemeester Toenmalige burgemeester De Koning vroeg Monen in 1955 of hij hoofd van de school in De Cocksdorp wilde wor den. Hij was daar eerst niet erg voor te vinden. „Ik vond het veel te ver weg. De burgemeester vroeg het nog eens en toen ben ik maar eens gaan kijken". „Ik kwam op een woensdag en Bram Bakker, de oude schoolschoonmaker was bezig. Ik raakte met hem aan de praat en het was eigenlijk zo'n aardige vent dat ik dacht: als ze allemaal zo zijn dan zit het wel goed. Hij heeft me eigenlijk overgehaald". De verhuizing van Den Hoorn naar De Cocksdorp vond Monen niet zo'n probleem. „Het was toch alle twee Texel?" In zijn loopbaan heeft Monen veel ver anderingen meegemaakt in het onder wijs. De grootste was wel de overgang van de lagere school tot de basis school. „Die vernieuwingen gaven wel veel ergernis. Al die drukte met lezin gen en cursussen over hoe ideaal een vernieuwing was. Na een jaar bleek het alweer achterhaald. Had je al die tijd voor niets eraan besteed, want het bleek alleen te functioneren in het hoofd van enkele enthousiastelingen. Zulk soort dingen veroorzaakten we( eens onzekerheden". Hij vindt de kin deren wel heel erg veranderd. „Ze zijn veel vrijer geworden, ze praten makke lijker mee, zijn het niet overal zonder meer mee eens. In feite is dat leuker. Ze zijn zelfbewuster geworden, maar laat ze alsjeblieft af en toe nog wat stoms zeggen, laten ze kind blijven. Ik ben ertegen dat kinderen worden op gezadeld met wereldproblemen. Ze moeten ook niet bij acties worden ingeschakeld". Schoolreisje Gerard Monen vond geschiedenis altijd het leukste vak. „Ik vind die binding met het verleden heel belangrijk, we ten hoe alles ontstaan is. Je merkt bij voorbeeld dat mensen in Australië het een gemis vinden dat zij niet zo'n ge schiedenis hebben". Monen heeft zijn eigen kinderen en kleinkinderen in de klas gehad. Dat gaf nooit problemen. „Op school zeiden ze gewoon meester tegen me. We namen ook geen pro blemen mee naar huis, zo van: waa rom mocht ik niet het schoolbord schoonmaken. De kleinkinderen zeiden wel de eerste keer „opa", maar daarna hielden ze het ook goed gescheiden". Schoolreisjes vond Monen altijd erg leuk. Hij mocht dan graag zelf koken. „Mijn gehaktballen zijn nog beroemdl We gingen in het begin een dag weg met een bus, maar dan kwam ik echt afgepeigerd thuis. Later deden we mee met alle Texelse lagere scholen. Die hadden een soort pendeldienst, dus als de eerste school na drie dagen uit Vught werd opgehaald, werd gelijk de tweede school weer teruggebracht. Wij zijn eigenlijk de eersten geweest die afhaakten. Ik vond het zonde, want de eerste dag maakte je een lan ge rit om er te komen, de tweede dag ging je naar de Efteling en de derde dag moest je al weer vroeg naar Texel. Dan maak je dus veel kosten voor een bezoek aan de Efteling", aldus Monen die na die tijd altijd een week op schoolreis ging. „We hadden altijd twee jaargangen in een klas, dus gin gen we het ene jaar naar West- Friesland en het andere jaar naar Dren te. Zo deden ze nooit twee keer het zelfde. In het begin gingen we per fiets, maar toen we een paar keer erg slecht weer hadden zijn we overge gaan op auto's. We bezochten dan het museum in Hoorn, gingen met de stoomtrein naar Medemblik, naar Enk huizen en naar de kaasmaker. In Dren te had je de dierentuin in Emmen en hunnebedden. Ook maakten we wel een avondwandeling en dan deed je net alsof je verdwaald was. Soms was dat ook bijna zo, maar dót liet je dan juist weer niet merken". Rampzalig Gerard Monen hield in 1985 op met lesgeven, maar hij bleef nog wel actief betrokken bij de school. Hij heeft de bezuinigingen bij het onderwijs zelf net ontlopen, maar voelt wel mee met zijn collega's van nu. „Het eerste jaar dat Olga Wouters alleen hoofd was heb ben we nog vaak samen gepraat en hielp ik haar met allerlei dingen. De bezuinigingen die het onderwijs nu treffen zijn een vervelende zaak. Men is verwend en gewend aan de tijd dat alles kon en dit doet pijn. Sommige bezuingingen zijn zelfs rampzalig. Door de onderwijsvernieuwingen wordt veel gevraagd van leerkrachten en er moet wel geld zijn om die vernieuwingen te begeleiden. Zonder de schoolbegelei dingsdienst waar nu weer op zou wor den gekort zijn verschillende vormen van begeleiding niet te volbrengen. Toen de SBD haar werk begon was het nog niet zo'n belangrijke instantie, maar nu zijn ze haast onmisbaar". Multifunctioneel „Ik ben zowat een jaar niet thuis ge weest", beweert Monen als hij het heeft over de tijd waarin werd gestreeft naar een nieuwe school en een multifunctioneel gebouw voor het dorp. „De oude school was echt af. We hadden geen personeelsruimte, geen kantine en ais we wilden gym men moesten we met een bus naar De Bijenkorf in Oosterend. In 1973 kre gen we bericht over een experiment van de ministeries van Onderwijs en CRM. Dat ging om een soort geza menlijk proefproject voor een school èn een gemeenschapsruimte. Alkema had al gauw een tekening op papier staan en alles liep. Dat ging trouwens niet makkelijk. We moesten wel een paar keer naar Den Haag om te pra ten. Maar het stond er in 1975 met als naam Het Eierlandsche Huis. Het was het eerste bouwsel van de vijf die in het kader van dat experiment werden neergezet", aldus de schoolmeester, die het het meest moeilijk had met het ophalen van geld voor dat gebouw. „We moesten f30.000,— van de bevol king hebben, dus moesten we de deu ren langs. Ik zag er erg tegenop om te gaan bedelen, maar het viel mee". „We haalden de meest fantastische bedragen op in veertien dagen. De be volking wou echt graag een goede school en een gemeenschapscentrum". Versleten Hoewel Monen zijn afscheid als onder wijzer niet erg vond, ziet hij wel een beetje op tegen de officiële receptie. „Ik heb er altijd tegenop gezien tot mijn 65e door te moeten werken. Dan zou ik al versleten zijn voor ik van mijn laatste jaren kan genieten. Ik ben nu 57 en nog goed gezond, nu wil ik best wat tijd voor mezelf hebben", aldus Monen die het wel leuk vindt mensen terug te zien op de receptie. Hij is erg actief in het verenigingsleven en doet stencilwerk voor school en clubs. Vroeger was de meester een autoriteit in het dorp. Als iemand iets moest weten werd het de meester gevraagd. Monen herinnert zich die tijd nog goed. „Je ging ook altijd heel formeel gekleed, met stropdas en zo. Ik weet nog dat ik mijn eerste spijkerbroek ging kopen bij Zegel en dat ik moest praten als Brugman om dat te mogen. Ze vonden dat dat niet hoorde als meester. Pas toen ik verklaarde dat het voor vakantie was, mocht hetl Men noemde je ook nooit bij de voornaam, altijd meester of meneer Monen. dat is nu wel een heel eind losser geworden". Vroeger was er weinig contact tussen de schoolhoofden onderling. Maar een paar keer per jaar kwam men bijeen om te praten over de algemene gang van zaken en dat was dan meestal bij één van de leraren thuis. Dan werd gesproken over het organiseren van een sportdag of over wie er meespeel de met het sinterklaastoneel. „De ver bondenheid was groter, zoiets was hardstikke gezellig. De vrouwen gingen dan bij een ander bij elkaar zitten. We hebben ook wel gezamenlijk uitgeverij en bezocht als een soort schoolreisje voor de meesters. Nu kom je daar niet meer aan toe. Er zijn zoveel vergade ringen onderling en met medezeggen schapsraden en zo. De tegenwoordig reguliere vergaderingen van hoofden onderling zijn strikt zakelijk geworden. Ik heb een paar jaar terug nog gepro beerd er ook iets informelers af en toe tussendoor te krijgen, maar niemand bleek er meer tijd voor te hebben", al dus Monen, die een groot deel van zijn vrije tijd besteedt aan zijn grote hobby catamaranzeilen. Hij doet dat samen met zoon Andreas. „Het gaat heel leuk en we oefenen goed door. We streven naar uitzending naar de Olympische spelen" grapt Monen. Ook toneelspelen is een hobby waar hij nog lang mee door hoopt te gaan. Ko mend weekend staat hij op de planken in het Eierlandsche Huis in het to neelstuk van SVC. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half drie werd een lichtmast op het kruispunt Elemert-Keesomlaan door onbekenden omgetrokken en daarbij totaal vernield. Getuigen heb ben twee personen zien weglopen. De politie hoopt hen te achterhalen en houdt zich aanbevolen voor tips. Op 18, 23 en 25 november a.s. wo in het Groenekruisgebouw te Den Burg ingeënt tegen DTP en BMR kinderen, geboren in 1978 en 1983 gen een oproep toegestuurd. Nog even en dan is het weer 11 n vember, oftewel Sintemaarten. Eve vorige jaren is in De Koog weer et lampionnenwedstrijd. ledereen die een lampion heeft gemaakt kan er meedoen. Er zijn prijzen voor twet soorten lampionnen: gewone lamp nen of die die van een biet zijn gt maakt. Om een prijs te winnen n* tussen 18.00 en 19.30 uur worden lopen door De Koog langs de jury staat in een woning aan de Ple vierstraat, Strijbosstraat en in de ling in de Dorpsstraat. Tevoren op ven is niet nodig. Met acht muziekvereniging uit Schagen, Wijdenes, Den Oever Koedijk nam het Koninklijk Ten Fanfarecorps zaterdag deel aan eerste weekend van het Westfriesland-festival in Schagt In de komende twee weekendt zullen nog 21 Noordhollandse harmonie-orkesten en fanfares podium bestijgen. De deelnemers werden beoordeeld door Jan van Ossenbruggen, inspr teur van de Militaire Muziek en va malig dirigent van de Koninklijke k taire Kapel. KTF speelde naast de mars Death and Glory en het mos teel bekende The Voung Amadeus fanfaremuziekstuk Caesar en Cleop van Gerard Boedijn en Country arv: Western van Harold L. Walters. H« wel er naast een aantal kritische Is tekeningen ook veel verdienstelijke merkingen door de jury werden gt maakt, kwamen de Texelse muziki niet in aanmerking voor de titel „d overwinnaar". Deze triomf was wp legd voor de fanfare Kunst na Ark uit Zuid-Scharwoude. Ria Visser, oorspronkelijk uit Emmen, is 25 jaar onderwijze res, waarvan 16 jaar aan de Bruinvisschool te Oudeschild. Vrijdag 13 november worden deze feiten gevierd op school met allerlei spelletjes en de zaterdag erna is van 14.30 tot 16.30 uur een receptie voor genodigden en andere belangstel lenden op school. „Met gemengde gevoelens". Dat is Ria Vissers reactie op de vraag wat zij vindt van het naderend jubileum en de daaraan verbonden feeste lijkheden. „Het is heel spannend omdat ik niets weet. Ik ben nogal een regelig type en ik moet dit ge woon over me heen laten komen. Eigenlijk vind ik het vreemd dat er zoveel aandacht aan wordt besteed. Ik doe gewoon mijn werk". „Ik heb best wel moeten opboksen te gen de mensen omdat ik van de over kant kwam. In die tijd, 16 jaar gele den, was er veel vraag naar onderwijs krachten. Ik zag de herhaalde oproep van de Bruinvisschool en was nog nooit op Texel geweest. Het leek me wel wat. Ik kan me nog goed herinne ren dat de toenmalige brugemeester Spranger tegen me zei: komt u hier om gauw weer weg te gaan of lijkt het u wel wat? Nou, het leek en lijkt me nog steeds wel. Tja, in die tijd hadden ze bijna elk jaar een andere juf. Dan ging die weer trouwen, dan kreeg de ander weer een baby...." Ria Visser is gebleven .Zij zegt zelf een druk mens te zijn en veel rust nodig te hebben. Na haar opleiding aan de kweekschool heeft zij gewerkt in het Christelijk onderwijs in Voorschoten, bij de Lomschool „ledersland" te Amsterdam en in Overlangel. Dat laatste ligt tussen Oss en Nijmegen. Stewardess „Vader vond onderwijzeres een prach tig beroep voor een gereformeerde dochter. Ik kom uit een streng gezin. Het lieft wilde ik óf naar de kunstaca demie óf stewardess worden, maar daar was geen sprake van. De kweek school was dus eigenlijk de keus van mijn vader, maar toen ik er eenmaal zat vond ik het steeds leuker. Ik kwam van de HBS en had het dat eerste jaar kweekschool eigenlijk heel makkelijk. Daardoor had ik veel tijd voor mijn hobby toneelspelen. Nu doe ik dat he lemaal niet meer. Ik lees veel en hou van sportief bezig zijn. Ook brei ik veel, want ik moet wat te doen heb ben als ik voor de televisie zit". Opleiding In het gezin Visser was het heel nor maal dat iedereen een opleiding ging volgen. „Mijn moeder werkte voor de oorlog, die was toen al geëmanci peerd". Toen Ria solliciteerde naar de baan op Texel was ze de enige, want er was in die tijd een groot gebrek aan leerkrachten. Ze werd juf van klas 1 en 2. Het werd als heel normaal geaccep teerd dat daar een juffrouw voor de klas stond. Anders was het, toen zij op de nominatie stond te worden be noemd tot directeur van de school. In middels is vrijwel iedereen in Oude schild het erover eens dat het indertijd een goede greep is geweest. „Het on derwijs is voor een groot deel ver- vrouwd. Naar mijn idee is het ideaal om als vrouw aan het hoofd te staan van een basisschool omdat je toch voor 99% contact hebt met de moe ders en dat praat nou eenmaal wat makkelijker als vrouw", aldus Ria Vis ser, die de school als een kleine maat schappij ziet en het heel belangrijk vindt dat de sfeer in het schoolteam zo goed is. Bezuinigingen De bezuinigingen op de schoolbegelei dingsdienst (SBD) zijn een hot item op het moment. Ria Visser is er fel te gen. „Weet je wat zo moeilijk is? Wet houder Zegers is onze voorspreker, maar hij moet ook collegiaal zijn met het college. Hij kan dus niet echt voor zijn maar ook niet echt tegen. We zijn een klein team en er zijn veel vernieu wingen ingevoerd in het onderwijs die het nodige aan bijscholing en nascho ling vergen. Op Texel worden geen cursussen gegeven en naar de over kant gaan kost veel tijd en geld. Dus maken wij veel gebruik van de SBD. Het is voor ons een vraagbaak die we niet kunnen missen. Ook met de op vang van probleemleerlingen zijn ze onmisbaar. Natuurlijk moeten leerlin gen naar een speciale school als de problemen te groot zijn, maar juist die grensgevallen kunnen we heel goed opvangen, met hulp van de SBD. Dan kan zo'n kind in z'n eigen dorp op school blijven, iets dat heel belangrijk is", aldus de schooldirectrice die wel inziet dat moet worden bezuinigd maar zich afvraagt waarom op zoiets belan grijks. „Ik heb wel eens de indruk dat men niet precies weet wat de SBD doet. Dat ze een kind uit de klas pluk ken, meenemen naar een kamertje en er daar iets mee doen. Ze weten het niet. Als de bezuinigingen doorgaan kunnen we ons nog 1 of 2 jaar red den, maar dan gebeurt er niets meer aan na- en bijscholing. Kijk, we heb ben allemaal lesgeven geleerd, maar in het onderwijs mag je niet stilstaan. Je kunt wel veel lezen of af en toe een televisiecursusje volgen, maar de ken nis van de SBD is gewoon onmisbaar. En daar komt dan nog die enorme achtergrondcollectie bij die ze hebben". Stabiel „Veel mensen denken trouwens ook nog steeds dat wij een mooi baantje hebben van half negen tot half vier en veel vakantie. Ze realiseren zich niet wat we nog allemaal thuis doen en aan vergaderingen hebben. En iedere dag twintig kinderen meenemen in je hoofd valt ook niet mee." De Bruinvisschool heeft een vrij stabiel aantal leerlingen van rond de 100. „Er zijn gelukkig veel gezinnen met jonge kinderen, dus de aanwas van onderaf is goed. Door verhuizing vertrekken er vaak wel weer een paar, maar we heb ben al enkele jaren een tamelijk stabiel aantal." Ria Visser heeft het nooit moeilijk ge had met de overstap van Christelijk naar openbaar onderwijs. „Ik denk over godsdienst net zo als over andere dingen: dat is een zaak van de men sen persoonlijk. Op school probeer ik dat ook over te dragen, probeer ik de kinderen zelf een mening te laten vor men waar ze voor uit durven komen. Ze moeten zich ook niet zomaar van de sokken laten praten, maar hun ei gen mening hoeft ook niet zaligma kend te zijn. Goed luistèren naar ande ren en dan zelf een mening vormen. Je moet anderen niet willen bekeren." Een twistpunt in Oudeschild is op dit moment de plaats van een te bouwen gymzaal. Ria Visser is voor een zaal bij de school. „Bewegingsonderwijs is heel belangrijk voor kinderen. Wij heb ben veel jonge kinderen die binnen- en buiten moeten kunnen spelen. Er gaat veel tijd zitten in het heen en weer lo pen naar de zaal in 't Skiltje. Daar komt nog bij dat groep 1 en 2 op dit moment een ingericht lokaal als speel werklokaal hebben. Dus als ze daar wat aan beweging willen doen moet eerst de hele inventaris aan de kant worden gezet. Bovendien is de ruimte eigenlijk te klein. De onderwijsinspec tie is daar ook wel van overtuigd en zal hopelijk gauw maatregelen nemen. Maar al mogen we in een andere ruim te, we mogen niet met die aller kleinsten van het terrein af, dus als er een zaal bij het dorpshuis zou komen kunnen we er met die groep nog geen gebruik van maken", aldus Ria Visser. Vijfentwintig jaar staat zij al voor de klas. Hoe denkt zij over de toekomst? „Ik heb een keer een jaar niet gewerkt omdat ik een baby had en toen heb ik me al verveeld. Je mist het contat met de mensen. Ik was veertig jas toen ik directeur werd. Ik maak ma nog niet druk over de VUT, maar moet wel toegeven dat ik een scht reisje van drie dagen behoorlijk moeiend vind. Ooit nog eens sollii ren voor een andere baan? Ik zit hi perfect, ik weet niet of ik wel iets ters zou kunnen vinden. Directeur de top die je kunt bereiken en in e andere school is dat hetzelfde. Ba dien word je boven de veertig vaa! te oud bevonden. Misschien dat ik nog eens een andere groep wil les; ven, maar ik heb ze feitelijk allerra eens gehad, want dit is de vierde school waar ik werk". De directrice van de Bruinvis zegt g de contacten met het voortgezet derwijs te hebben, met de ouders ook nog met oud-leerlingen. „Ikvs lesgeven steeds leuker toen ik er tr maal mee was begonnen. Kinderes zijn heel open en ongecompliceerd daarbij zijn ze zeker niet op hun mi je gevallen. Het is ook steeds weer ders, alle kinderen zijn verschillend lach heel wat af, ja ik heb echt pi-: in mijn werk. Dat komt natuurlijk omdat we zo'n fijn team hebben. Vroeger was de directeur zo'n baas maar de tijden zijn veranderd en rt doe je alles veel meer samen", aids Ria Visser, die onderwijs een „tutti soort vak noemt. „Mensen hebber nog altijd een bepaald vooroordeel, van: onderwijzers zijn types met ga haren sokken en sandalen en ze de wereld hervormen. En de juffen ten met een gebreide jurk en een i letje op pepermuntjes uit hun la ta eten. Begrijp me goed, ik ben geer ministe, maar wel een zelfstandige vrije vrouw. Ik heb bewust gekozen voor mijn werk en me daar ook voor 100% voor ingezet". Voor uw medeleven ondervonden na het overlijdt' van onze lieve moeder en oma JANTJE DEKKER weduwe van G. M. Bakker, zeggen wij u dank. In het bijzonder al het personeel van het Verpleeghui Texel, dat maandenlang een troostvolle verplegif heeft verricht. Namens de familie C. J. M. Bakker J. Bakker-v.d. Hoeven Texel, november 1987

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2