Van dood monument 'n ïvend centrum maken" „Op du in" bezoekt topbedrijven kinderboerderij bij ingang De Mars? „VERGADEREN OP TEXEL IS STIMULEREND" iren in e verf KERKPLEIN Morgen de eerste kinderpostzegels Noordhollands Kamerkoor in Katholieke kerk Foto-expositie uitgesteld Onder invloed Texelslag had handen vol PAGINA 5 Bij de (tart ven het winterseizoen hoort sinds Jaar en dag de kinder postzegelactie. Vanaf morgen is het Comité voor Kinderpostzegels in Den Burg weer present. In het postkantoor aan de Parkstraat biedt het de nieuwe kinderpostze gels 1987 te koop aan. Deze zijn los. per velletje, op een eerste-dag- envelop of in een PTT- verzemelmapje te verkrijgen. Het thema van de kinderpostzegel 1987 is „Kind en beroep". Dit onder werp is uitgewerkt door Charlotte Mutsaers, die in haar ontwerpen de nadruk heeft gelegd op meisjes in on gebruikelijke beroepen. Zo zijn een vrouwlijke houthakker, matroos en pi loot te zien. Naast de kinderpostzegels verkoopt het Comité ook de nieuwe collectie wenskaarten. Alle 52 kaarten zijn door Nederlandse kunstenaars speciaal voor deze collectie gemaakt. Zowel moderne als traditionele kerst en nieuwjaarsafbeeldingen worden aangeboden. Met de opbrengst van de kaart- en zegelverkoop worden kinde ren met problemen geholpen. Het gaat om kinderen zowel in Nederland als in de armste landen, die tussen wal en schip zijn geraakt. Het Comité is op werkdagen van 9.00 tot 18.00 uur op het postkantoor te vinden. In de RK-kerk te Den Burg treedt zondagmiddag het Noordhollands Kamerkoor op, onder leiding van Klaas Venneker. Het begint om 16.00 uur en de kerk is open vanaf 15.30 uur. Kaarten kosten f6,— p.p. en zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij fa. F. Zegel in de Weverstraat, bij het WV en bij de SOW In d'Ou- we Ulo. Het Noordhollands Kamerkoor bestaat als zodanig sinds 1970. Het 38 leden tellende koor is voortgekomen uit het Bergens Klein Vrouwenkoor en heeft als standplaats het Noordhollandse Schoorl, hoewel de leden uit vele plaatsen in de provincie afkomstig zijn. In het algemeen wordt gezongen met een bezetting van vijf eerste sopranen, vijf tweede sopranen, vijf eerste alten, vijf eerste tenoren, vier tweede teno ren, vier baritons en vijf bassen. Naast optreden voor radio en televisie, is het koor vooral bekend door de vele a ca- pella concerten die elk jaar in de pro vincie Noord-Holland worden gegeven. Ook werden enkele zeer suksesvolle concerten met het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest gegeven (zo ook dit jaar, want op 18 december a.s. zal - met medewerking van solisten en het Noordhollands Philharmonisch Orkest - een uitvoering van Handels „Messiah" gegeven worden in de Petrus en Pau- luskerk te Bergen NH). Het repertoire van het koor reikt van de middeleeuw se muziek tot komposities uit de twin tigste eeuw. Voortdurend worden nieu we werken in studie genomen, waarbij met name de polyfonie een muziek vorm is waarin het koor zich heeft gespecialiseerd. De programma's, we reldlijk en geestelijk van aard, zijn in het algemeen klassiek, met nu en dan een accent op wat lichtere muziek. Een aantal malen heeft het Noordhol lands Kamerkoor zich ook in internati onaal opzicht laten gelden. Zo werd tweemaal deelgenomen aan de grootse manifestatie in Llangolen in Wales, waar een groot aantal buitenlandse ko nen uit de gehele wereld regelmatig bij een komt. In 1975 en 1983 nam het koor deel aan het bekende Internatio nale Koorfestival. Concertreizen wer den gemaakt naar West-Duitsland, Bulgarije en Engeland, en de herinne ringen aan een reis naar Montreux in Zwitserland liggen nog vers in het ge heugen. Dirigent Klaas Venneker be haalde zijn diploma's piano en school muziek aan het Amsterdams Conserva torium, studeerde koordirectie bij Cor nells Jonker, Felix de Nobel en Anton v.d. Horst en orkestdirectie bij Paul Hupperts. Gedurende tien jaar was hij hoofdleraar aan het Utrechtse Conser vatorium. Tweemaal nam hij deel aan de internationale dirigentencursussen van de NOS onder leiding van Jean Fournet en Franco Ferrera. Naast zijn werk als leraar schoolmuziek en leider van het Noordhollands Kamerkoor, diri geert Klaas Venneker enkele andere koren in Noord-Holland waaronder het bekende Volendams Opera Koor. Programma van het concert: 1. Cantate Domino canticum novum, J.P. Sweelinck; 2. Super Flumina Ba- bylonis, G.P. da Palestrina; 3. Ave Ve- rum Corpus, W. Byrd; 4. Jauchzet dem Herren alle Welt, H. Schütz; 5. Der Zweite Psalm - Warum toben die Heiden, F. Mendelssohn-Bartholdy; 6. Kyrie, W.A. Mozart; 7. Os justi, A. Bruckner; 8. Glory to God, R. Thomp son; 9. Popule meus, L. Bardos; pauze 10. Smólkli zalpy, D. Sjostakowitsj; 11. Den Uil, A. Diepenbrock; 12. Het Kwezelken, H. Badings; 13. Five Child hood Lyrics, J. Rutter, - Monday's child, The owl and the pussycat, Win dy nights, Matthew, Mark, Luke, John en Sing a song of Sixpence. DAG 10 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT een bijgevoegde concept-exploitatie- rekening. Bij het opstellen van de cij fers is de werkgroep ervan uitgegaan dat de gemeente grond en gebouw kosteloos ter beschikking wil stellen. Vlaming: „De grond om het gebouw was toch al bestemd als openbaar groen en de gemeente blijft gewoon eigenaar van de boet, dus dat maakt weinig uit." Tegenover de resterende kosten (water, electriciteit, onderhoud, materialen en aanschaf van informatiemateriaal) staan de volgende opbrengsten: uit verhuur aan de gebruikers, financiële steun van buurtvereniging De Marskra mer, donaties of giften van particulie ren en overige inkomsten, bijvoorbeeld door het houden van markten of de verkoop van plantezaden, kruiden e.d. Geconcludeerd wordt dat het project (verbouw van de schapenboet en in richting van het terrein) in grote mate afhankelijk zal zijn van subsidies. Ge tracht wordt de verbouwing te realise ren in het kader van jongeren bouwen voor jongeren. Vlaming: „Maar in werkelijkheid kost het de gemeente niets. Destijds heb ben wij, de huidige bewoners van de casco-wijk dus, een hoge grondprijs betaald, waarin de realisatie van voor zieningen zoals een sociaal-cultureel centrum in de wijk, was inbegrepen. Dat is nu van de baan, maar als we nu wat anders daarvoor in de plaats willen, dan moet dat geen probleem vormen." Beheer Een beheerscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de gebruikers, buurtvereniging en CWM, is verant woordelijk voor organisatie en beheer. Een vrijwillige beheerder moet worden belast met de dagelijkse gang van za ken, terwijl de gebruikers zelf en mo gelijke vrijwilligers het werk uitvoeren. Hierbij behoort bijvoorbeeld ook het verstrekken van voorlichting. In de boet zal namelijk een voorlichtings- en tentoonstellingsruimte worden inge richt. Het kinderboerderij-project stelt de relatie mens-natuur centraal. Ge hoopt wordt dat vooral kinderen en jongeren op een speelse manier ver trouwd raken met een natuurlijke om geving. Maar ook voor ouderen kan het interessant zijn om (opnieuw) ken nis te maken met kruiden, landbouw gewassen en dieren. De werkgroep denkt met het plan de woonwijk blijvend te voorzien van een fraaie entree. „Onmiskenbaar zal een grote ruimte, gevuld met dieren en be zet met gewassen, gelegen aan één van de toegangswegen naar Den Burg, de indruk van oprukkende be bouwing of „verstedelijking" aanmer kelijk kunnen doorbreken", zo staat te lezen. De plannen worden momenteel nog van ambtelijk advies voorzien op het raadhuis, alvorens B en W zich erover buigen. Desgevraagd meldt Piet Witte van het gemeentelijk grondbedrijf dat het plan intussen intern is beoordeeld door deze dienst. Een stuk omliggend terrein dat al als bedrijventerrein was bestemd, blijkt niet in de plannenma kerij te zijn opgenomen, maar dat hoeft niet onoverkomelijk te zijn. Ver der kan men zich afvragen in hoeverre de oude toezegging van de gemeente aan de CWM over het gebruik van de boet nog waarde heeft, nu er al zoveel jaren zijn verstreken zonder dat er wat met de boet is gebeurd, aldus Witte. Het is aan B en W om hierover een oordeel uit te spreken. Kot ex Ten raadhuize circuleert al enkele maanden een ander, minder omvat tend, plan over het gebruik van de boet. Ook k.s.v. Kotex heeft namelijk het voornemen om er een kinderboer derij te vestigen. Niet slechts voor het eigen genot, maar ook als voorziening voor de hele buurt, aldus Kotex- voorzitter Joop Veltkamp. Voordat het plan werd ingediend heeft Kotex over de invulling van de al jaren leegstaan de boet gesprekken gevoerd met de CWM. Het plan om er een kinderboer derij van te maken, leek op een gege ven moment zelfs bijna rond, maar ketste op het laatste moment toch af. Vervolgens diende Kotex zelf het plan maar in. Vanmiddag komen de plannen aan de orde tijdens een bijeenkomst van een gemeentelijke adviescommissie. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de School met de Bijbel in Oosterend werden op 29 mei van dit jaar foto's gemaakt die in oktober zou den worden geëxposeerd in de school. Dat laatste is uitgesteld in verband met de verbouwing van de school. De tentoonstelling zal nu op een nader te bepalen datum in januari worden gehouden. Annemar/e an Dirk Jan leggen de eerste steen, geholpen door uitvoerder Jeck Houten bosch 1rechtsI. Bij het werven van „vergadertoeristen" om de dertig nieuwe kamers gedurende een f/ink deel van het jaar bezet te krij gen, zal hotel Opduin zich niet beperken tot het plaatsen van advertenties en het rondzenden van brieven en folders. Het bedrijf gaat de markt bewerken door persoonlijk bezoek. Opduin heeft daarvoor een specialiste in dienst genomen. Annelies Bredius maakt sinds kort als sales mede werkster deel uit van het personeels bestand. Na het maken van een af spraak gaat ze op bezoek bij grote Ne derlandse bedrijven (de „top 500") om te wijzen op de bijzondere voordelen van een conferentie, vergadering, se minar, workshop of trainingsbijeen komst in hotel Opduin op Texel. Te vens rekent ze af met de weerstand die veel zakenlieden hebben tegen een dergelijke bijeenkomst op het excentri sche Texel, waarvan nog vrij algemeen wordt aangenomen dat het moeilijk en omslachtig is om er te komen. Service Annelies Bredius: „Allereerst wijs ik op onze accommodatie die na de jongste verbouwing alle faciliteiten biedt voor grotere en kleinere vergade ringen, maar ook op de veelzijdige ontspanningsmogelijkheden die binnen en buiten het hotel geboden worden. De directe omgeving, met zowel bos als strand, is stimulerend voor de crea tiviteit. We bieden allerlei arrangemen ten aan, waarbij vergaderen wordt ge combineerd met fietstochten, strand wandelingen, Jan Pleziertochten en natuurlijk gebruik van het zwempara dijs. Dit alles gecombineerd met een zeer persoonlijke service, zoals die ei genlijk alleen maar in een familiehotel als het onze kan worden gegeven". Halen en brengen Van omslachtigheid bij een bezoek aan Opduin op Texel is voor de betreffende bedrijven geen sprake meer als ze ge bruik maken van het aanbod om ge haald en gebracht te worden. De con ferentiegangers gaan bij hun bedrijf in de speciale bus en stappen bij Opduin in De Koog pas weer uit. Annelies Bredius volgde een opleiding aan het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme in Breda en was tot voor kort werkzaam als directie-assistente in hotel Corona in Den Haag. Eerste steen Zoals bekend is de verbouw en uitbrei ding van het vier sterren- hotel Opduin in volle gang. Zaterdag was voor alle betrokkenen (inclusief de gasten die een speciaal eerste steen-weekend in het hotel doorbrachten) een plechtig en feestelijk moment te beleven: het leggen van de eerste steen. Die han deling werd uitgevoerd door de 15-jarige Annemarie en de 13-jarige Dirk Jan Wuis, geholpen door de 16-jarige Hubert Jan de Jong (zoon van een familie die zeer regelmatig in Opduin verblijft). De in een kist met wapperende linten verpakte eerste steen werd met de grote bouwkraan boven de genodigden neergelaten, uit gepakt en ging vervolgens bij alle aan wezigen van hand tot hand. „Zo dra gen we allemaal ons steentje bij", zei directeur Harry Wuis. De steen werd tensllotte op zijn plek gemetseld onder het wakend oog van Jack Houten bosch, uitvoerder in dienst van de aannemerscombinatie Duin en Van Westen Et Van Leek. Via de microfoon had directeur Wuis de genodigden toegesproken, de geschiedenis van het vermaarde familiehotel gememoreerd en het grote belang van de uitbreiding onderstreept. De nieuwbouw moet 19 mei in gebruik genomen worden, de geboortedag van wijlen Hein Wuis, de grondlegger van het bedrijf. Begeleid door trompetgeschal zong iedereen de „yell" van het hotel: „Hotel Opduin gaat nooit verloren, knoop dat in je oren..." Onder het genot van thee in allerlei soorten en andere lekkernijen werd in de lounge door architect en binnenhuisarchitect toelichting gege ven op de bouwplannen. In de nacht van zaterdag op zondag signaleerde de politie in het centrum van Den Burg een automobilist die blijk gaf van een weinig zekere rijstijl. Toen na aanhouding uit de blaasproef bleek dat de 21-jarige jongeman uit Den Burg had gedronken, moest hij zich onderwerpen aan de bloedproef. Dezelfde nacht hield de politie in de Weverstraat een 17-jarige bromfietser uit De Koog aan. Hij had de aandacht getrokken door in de verboden richting te rijden. Na de blaasproef werd hem een rijverbod van acht uur opgelegd. Texelslag 1 had zijn handen vol aan Turnlust 2. De eerste dames- en heren enkelspelen werden gewonnen, maar de tweede dame en heer moesten de zege aan de tegenstanders laten. De herendubbel werd in drie sets gewon nen, de damesdubbel verloren (voor het eerste dit seizoen). Beide mixen werden gewonnen. Einduitslag 5-3. Volgende week speelt Texelslag 1 te gen Dorus Rijkers 4 in Den Helder en Texelslag 2 tegen Dorus Rijkers 11. rhapenboet aan de toegangsweg neer woonwijk De Mars in Den zou als kinderboerderij annex tantoonstelllngs- en Informatieruimte en gaan functioneren. Dat staat in een rapport van de werkgroep apenboet/kinderboerderij", dat gisteren In de publiciteit werd ge it. Het idee Is niet nieuw, maar is nu actueel omdat de wijk inmld- volop wordt bewoond en de boet onlangs werd gerenoveerd. Het irt werd enige tijd geleden al aan het college van B en W aangebo- m deze week konden ook de Texelse politieke partijen ervan kennis- in. Enkele maanden eerder al diende K.S.V. Kotex eveneens een plan de gemeente om van de al jaren leegstaande boet een kinderboer- te maken. ven. Pas dit jaar was het zover. Het pand, dat overigens niet op de gemeentelijke monumentenlijst staat, werd aan de buitenzijde gerenoveerd. Momenteel is de boet gedeeltelijk in gebruik als opslagplaats van klein- diersportvereniging Kotex, die in de aangrenzende schuur haar verenigings gebouw heeft. De CWM heeft echter een optie op het gebouw, en met Ko tex is afgesproken dat de opslag van tijdelijke aard is. De „optie" is een ou de afspraak met de gemeente over het mogen gebruiken van het gebouw, on der bepaalde voorwaarden. Landelijk De werkgroep is ervan uitgegaan dat de schapenboet zoveel mogelijk in een landelijke omgeving zou moeten wor den ingepast. „Als de boet temidden van nieuw bouwwoningen zou komen te staan, dan kun je hem net zo goed afbre ken", aldus mede-samensteller Jaap Vlaming uit De Mars. De wens is dan ook dat de boet omgeven zal zijn door een stuk grasland. Ook nu is dat het geval; er grazen schapen op. Naast schapen wordt gedacht aan geiten, kippen, eenden, ganzen, fazanten en konijnen. Niet alleen dierenliefhebbers moeten er terecht kunnen, ook (buurt)bewoners die van tuinieren hou den, kunnen van het terrein gebruik maken. Het rapport rept over de aan leg van een kruidentuin en van ak- ker(tje)s met oude cultuurgewassen. Voorts denken de werkgroepleden (naast Vlaming zijn dat Peter Rijk, Swier Oosterhuis en Chris Sleegers) aan de realisatie van een klein recreatieterrein. Winterstalling In de boet moet ruimte worden gebo den aan een goede winterstalling voor de dieren, naast opslag van voeder en materialen. De bedoeling is dat de toekomstige gebruikers een bijdrage (of huur) betalen voor het deel van het terrein waarvan zij gebruik maken. Ook moeten zij zelf zorgen voor mate rialen en dieren. De kinderboerderij heeft dus geen dieren, daar moeten de mensen zelf voor zorgen. Alleen (opslag)ruimte en terrein worden be schikbaar gesteld. Naar de mening van de werkgroep moet de kinderboerderij op niet- commerciële basis gaan draaien, en gratis toegankelijk zijn voor iedereen. Op deze basis moet het mogelijk zijn om quitte te draaien, aldus blijkt uit jrkgroep is geïnstalleerd door het jr van de coöperatieve woning vereniging De Mars (CWM). Al ar of zes geleden waren er lelijke plannen, maar toen was rog druk bezig met huizen bou rn ging de aandacht in eerste in- b uit naar het opbouwen van de woonomgeving. Nu de woning- jrs hun eigen stekje hebben ge- n, komt de verdere inrichting b wijk aan de orde. Dat het zo- leeft moeten duren was voorts te aan een wijziging van meningen i de CWM-gelederen. De plan ners van destijds kregen gezel van bewoners met andere i, en ook die mochten een vin- de pap hebben. dien was het wachten op de ge- e. Die had toegezegd om de ren grondige opknapbeurt te ge- stucwerk van de toren van de vormde kerk van Oosterend is ipdracht van de gemeente dus eigenaar) van een beschermen- verflaag voorzien. Het stuc- werd eerst bewerkt met een todend middel, vervolgens met m gereinigd en van een ndlaag, respectievelijk toplaag rzien. Het werk werd uitge- rd door het gespecialiseerde lijf Rooth uit Sneek voor een dat binnen de gemeentelij- raming van f15.500,— is geble- Tevens werd enig reparatie- k verricht, door het afdichten kit van de naad die tussen cwerk en metselwerk was ont- m. Het grootste deel van het ik is eind vorige week uitge- rd. Veel mensen verbaasden er i over dat dit gebeurde in het te jaargetijde en verbonden er vrees aan dat de laag nu niet d zal houden. Volgens het he iende bedrijf en de gemeente \chter sprake van een speciaal teem waarbij een vochtige on- grond geen enkel probleem mt. Het werk is aan het bedrijf Sneek gegund omdat Texelse Irijven voor een veel hogere s hadden ingeschreven. fFoto k Kuiter).

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5