WACHTLIJST VOOR \EJAA RDENHUIZEN 1 Supporters welkom bij Boogie" in Brazielië Bert Weijdt hoopt op vreedzame oplossing ACüNIA Supervissers in opkomst? atienotagebieden 160 rtemonnee geplunderd Brutale diefstal Derde ster voor ,,De Lindeboom" rleende kuwvergunningen Nieuwe dirigente leidt Excelsior naar succes Bloembakken vernield Vaste data 1BEMSDAG 10 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 capaciteit van de drie Texelse ^orgingstehuizen is onvoldoende alle voor opname in aanmer- g komende bejaarden te huls- (ten. Er is dus een wachtlijst, blijkt uit het verslag dat de In- itiecommissie Texel heeft uitge- cht over 1986. De Indicatiecom- jsle heeft de taak te bepalen of nodig is dat een bejaarde in verzorgingshuls komt. kommissie, die het afgelopen jaar ;eer bijeen kwam, kreeg 31 aanvra- Daarvan kregen er 21 een positie- Kicatie en voldeden dus aan de aarden om in één der verzor- istehuizen te mogen worden opge ien. Drie werden er afgewezen; zes in achteraf zelf nog niet en één |aanvragers overleed tijdens de ledure. Feitejnensen met een positieve indicatie iddjl len lang niet allemaal in een be- wan lenhuis terecht en moesten dus ran, hten. Dat was geen uitzonderlijke i w ll'e want ^et aan,a' if aanmerking 1 ende mensen is de afgelopen jaren ns gestegen. V Molenend" werden het afgelopen W- tien personen opgenomen, in Ire- icht en in Sint Jan twee. Het tota- a mtal is weliswaar bijna evenveel Biet aantal in hetzelfde jaar geïndi- BBrden, maar er waren veel meer ge- ^Kgden omdat nog mensen wacht- ®[die in vorige jaren al een indicatie ]den gehad. Hoe lang? fineer een wachtende tenslotte wel iet verzorgingshuis kan is moeilijk (eggen, omdat niet alleen de volg- van aanmelding bepalend is, ir vooral de urgentie. Er vanuit Jide dat het precentage bejaarden ir de bevolking de komende jaren verder zal toenemen, zal ook het al gegadigden voor verzorgingshui- [groeien. Op Texel waren altijd al bejaarden dan gemiddeld elders it land. Dat is argument geweest :e pleiten voor behoud van het lande aantal bedden in verzor- idea B vergadering waarin relatieboe- werden gekozen in de subcom- iie die zich zal bezig houden met rsplannen voor de Texelse relatie- lebieden, verklaarde voorzitter ird Schraag van de gezamenlijke ilse landbouworganisaties dat de rvlakte relatienotagebieden op il uiteindelijk is bepaald op 374 ha, 'ijl aanvankelijk 800 hectare was gesteld. Zo kwam het dus ook in .rant. Dat heeft verbazing gewekt, it menige lezer meende dat de op- lakte relatienotagebieden op Texel nenteel 960 hectare is en vroeg af waarom nu een andere voor- ing van zaken wordt gegeven. Het sel is snel opgelost want Schraag Belde de oppervlakte agrarische luktiegrond binnen de relatienota eden. Hij rekende de echte" na- gebieden dus niet mee, aangezien beheer daarvan niet ter discussie kan derdagavond werd ontdekt dat uit verhuurde kamer van een woning en Burg ongeveer 7200,— was olen. Het geld was gehaald uit portemonnee. De dader moet zijn hebben geslagen via het geopen- Jam. gingshuizen. Dat aantal blijkt dus structureel nog te klein te zijn. De Indicatiecommissie wijst in haar jaarverslag op de noodzaak om het ge meentelijke ouderenbeleid op deze si tuatie af te stemmen. Daarbij wordt niet zozeer gedoeld op de noodzaak om het aantal bedden in verzorgings huizen te vergroten, maar nog meer op aanvullende voorzieningen, waar door mensen langer in hun eigen wo ning kunnen blijven, zoals dagopvang en hulpverlening aan huis. De politie zoekt naar twee personen die zich zaterdagavond hebben schul dig gemaakt aan diefstal. Rond 23.00 uur arriveerden zij bij de kwekerij van Van der Werve aan de Bernhardlaan en haalden daar 36 boompjes weg (waaronder treurberk, dwerghulst en kogeldek) ter waarde van ongeveer 7400,—. De zoon van de eigenaar be trapte één van de daders op heter daad. De man vluchtte over de af rastering van het terrein naar zijn maat die in de auto met draaiende motor zat te wachten en er volgens snel van door ging. De auto is waarschijnlijk een Volkswaaen Golf van een lichte kleur. Die auto en de inzittenden zijn ook gezien door een passerende fiet ser, die een aanvullende nuttige verkla ring heeft afgelegd. Hotel De Lindeboom heeft onlangs van het Bedrijfsschap Horeca de derde ster gekregen, waarmee de toegeno men kwaliteit van het hotel is erkend. De derde ster werd veroverd omdat de luxe kamers van het hotel allemaal zijn voorzien van telefoon, radio, kleurente levisie, bad en toilet. Overdag is voort durend receptie aanwezig. De sterren die aan hotels worden toegekend door ANWB en Horeca, hebben vooral be trekking op inrichting en uitvoering van de hotelaccommodatie. Dit in te genstelling tot de bekende Michelin- sterren die in de eerste plaats verwij zen naar de culinaire kwaliteiten. Het strand van Fortaleza. ff Van 1 tot 19 december a.s. verblijft een groep parachutisten in Fortale za in Brazilië om daar deel te ne men aan een boogie": een sa menkomst van parachutisten waar bij gezamenlijk wordt gesprongen uit grote vliegtuigen. De organisa tie berust bij de instructeurs van het Paracentrum Texel die deze keer de mogelijkheid bieden dat ook niet-srpingers meegaan naar het Zuid-Amerikaanse land als supporter. Die kunnen het reisje beschouwen als een exclusieve vakantie want het tropi sche Fortaleza is een bruisende bad plaats in opkomst met fraaie hotels en stranden en veel typisch Braziliaans vermaak. De mensen van het Texelse Paracentrum hadden al vaker contact met Zuid-Amerika. Dat dateert van 1978 toen Surinam Airways het team verzocht om op onafhankelijkheiddag springdemonstraties te komen geven in Paramaribo. Het Paracentrum Texel adopteerde de club Para Maribo en elk jaar gingen er twee of drie instructeurs met materiaal heen. Er waren plannen in de maak voor een grootscheepse para-boogie maar dat ging niet door wegens de politieke situatie. Daardoor kwam ook een eind aan de regelmati ge bezoeken van instructeurs. Er was echter wel gebleken dat er veel be langstelling bestond voor zo'n „Tropi cal Boogie". Alternatief ,,We hebben toen gezocht naar een al ternatief", aldus Ton Kap, die samen met Peter op de Beek, Herman Lands man en Iwan Spilker het organisatieco mité vormt en er de nadruk op legt dat het een privé-activiteit is, dus geen inititatief van het Paracentrum Texel. Contact werd gelegd met het in Noord-Brazilië aan de oceaan gelegen Fortaleza en de aldaar gevestigde para club. Onderdak werd gevonden in het luxe hotel Ponta Mar. Zo trokken vorig jaar 12 oktober 225 springers met een gecharterde DC 8 naar Brazilië, waar gedurende 13 dagen 4400 sprongen werden gemaakt door springers van 17 verschillende nationaliteiten. Kleine groep Dit jaar wordt het minder groots om dat ook de wereldkampioenschappen parachutespringen in Brazilië worden gehouden, die beslag legden op een lemeester en wethouders hebben Ide volgende personen en instan- Ibouwvergunning verleend: van Verkeer en Waterstaat, afd. f M, Scheveningen, voor het plaat- ran een antennemast Vuurtoren- 180, De Cocksdorp; S. van der Peperstraat 42, Oosterend voor rlaatsen van een garage; J. Groen- Loodssingel 28, Oudeschild voor gedeeltelijk vergroten van een ga- en berging; PEN-bedrijf Texel, Iderend 70, Den Burg voor het (sen van een prefab transforma- ation op het terrein gelegen aan taven te Oudeschild; W. van der Californiëweg 144, De Koog het gedeeltelijk vergroten van vier Brhuizen Californiëweg 100, 102, 114, De Koog; Directeur Gemeen- rken. p/a Groeneplaats 1, Den I voor het plaatsen van een over ig van een zoutopslag Reijer erstraat 7, Den Burg; E. A. Heide- West-Duitsland, voor het veran- i van een recreatiebungalow Tem- tsweg 15, Den Burg. I en-belanghebbenden kunnen te- deze beschikkingen ingevolge de Administratieve Rechtspraak Over- ■beschikkingen een bezwaarschrift nen. Nadere informatie hierover is 0 'rkrijgen bij de gemeentesecretaris, ing R.O.V., kamer 205. Afgelopen week zijn op tal van plaatsen in Nederland de vangsten van vissers in beslag genomen in verband met overtreding van de vangstquota. De Texelse vissers werden niet ongemoeid gelaten. Bert Weijdt, voorzitter van DETV voelt met ze mee en hoopt op een snelle oplossing. Met ingang van 31 oktober is de vangst op schol geheel gesloten om dat de hoeveelheid schol die de Ne derlandse vissers mochten vangen in de Noordzee en de Noorse zee is op gevist. Dit ging om 64.700 ton. Vanaf 7 november geldt voor de Nederlandse vissers een vangstverbod voor wijting in de Noordzee en de Noorse zee en een verbod op makreel in Noordzee, Noorse zee, Skagerrak-Kattegat, Sont, Belt en Oostzee. De hoeveelheden (7850 en 1490 tonlzijn inmiddels opge vist. Tegelijk met deze laatste vangst beperking werd meegedeeld dat voor schol het vangstverbod is uitgebreid tot Sont, Belt en Oostzee. Tot het grootste gedeelte van deze gebieden hebben de Nederlandse vissers geen toegang, daar ze vallen onder de twaalfmijlszone van Denemarken en Duitsland. Bert Weijdt is voorzitter van „Door eendracht tot vooruitgang", een vere niging van beroepsvissers. Hij vindt dat er een rechtsongelijkheid gaande is. „Al een tijd terug is een vangstquo tum ingesteld voor platvis. Dat werd per schip berekend aan de hand van de vangsten van drie jaren ervoor. Als iemand toevallig in die tijd een nieuw schip liet bouwen en dus niets ving in die tijd, was dat pech hebben. Maar Nederland was het enige land waar het quotum per schip werd toegewe zen. Nu zegt men opeens dat de hoe veelheid platvis die door de Nederland se vissers mag worden gevangen is bereikt en dat ze allemaal niet meer mogen vangen, ondanks dat er enke len zijn die hun quotum nog niet heb ben bereikt. Dat is toch niet eerlijkl" Afgelopen week is door de algemene inspectiedienst veel vis in beslag geno men en dit zal voorlopig nog wel zo doorgaan, denkt Bert Weijdt. „Van daag is een kort geding tegen de mi nister. Er zullen trouwens in de komen de tijd nog veel meer vissers moeten voorkomen. In 1986 moest men name lijk opgeven welke tien weken men wou stilliggen. De Texelse vissers heb ben netjes een lijstje ingediend in Den Haag. Nou zijn ze in Den Haag weer gaan schuiven in die weken en dus waren er vissers die bijvoorbeeld voor week 24 hadden afgesproken dat hun schip bij Boom in dok zou en nou kwam Den Haag dat ze week 23 stil moesten liggen. Dat hebben ze niet gedaan, maar wel zijn ze week 24 in dok gegaan. Dus ze hebben evengoed wel die tien weken stilgelegen, maar op de weken die zij hadden ingediend. Degenen die erop zijn betrapt kregen een boete van 75000,—Maar er zijn er genoeg die doorgevist hebben. Die kregen óók 75000,— maar die lachen zich te barst, want de opbrengst van de vis die ze gevangen hebben in die week was natuurlijk veel hoger", aldus de visserijman. Continueren Van zes Texelse kotters is vis in beslag genomen. Bert Weijdt hoopt dat er gauw een oplossing wordt gevonden, opdat de handel kan worden geconti nueerd. „Er is nu al een flinke aanvoer van het buitenland. Als we niet oppas sen wordt een bloeiende bedrijfstak zonder subsidie of niks naar de ver dommenis geholpen. Nederland heeft altijd de beste vissers gehad en wij hebben nota bene het visarmste deel van de Noordzee dus we moeten nog verder weg. Als een Hollandse visser ook maar een scholletje vangt in water dat Engeland is toebedeeld, dan bren gen ze 'm op", aldus Weijdt, die er voor waarschuwt dat je een markt die je kwijtraakt niet gauw meer terug krijgt. „Dat zie je met de haring: 1 op de 4 is Hollands, want wij mochten niet, maar de Denen wel. We hebben een hele goede markt voor gefileerde verse schol in Amerika en die dreigen we kwijt te raken als het zo doorgaat. Het enige dat stom is van de Neder landse vissers is dat ze hun kotters tweedehands aan Engeland hebben verkocht, waar ze helemaal geen vis sersvloot hadden. Ze hebben zelf toen allemaal nieuwe schepen laten bou wen". Te Gek Te gek voor woorden vindt Bert Weijdt het dat de bijvangst van de vissers overboord moet omdat ze ze niet aan land mogen brengen. „Ik ben niet zo bang voor leegvissen, want de zee heeft een sterk herstellend vermogen. Maar de oplossing voor deze quote ringsproblemen is, denk ik, in Euro pees verband de visserijvloot inperken, capaciteit verminderen. Er zullen een hoop mensen werkeloos raken, niet al leen kottervissers, maar ook mensen bij onderhoudsbedrijven, nettenmakers, bij scheepswerven en verwerkingsbe drijven. Hans Boom zei dat hij het nu al kon merken" Weijdt hoopt dat mi nister Braks volgende maand tijdens een bijeenkomst in Brussel weer wat meer vis kan lospeuteren, „leder schip zou moeten worden vastgebonden op een eigen quotum. Maar dan zullen een heleboel het moeilijk krijgen. Er zal dan ook een hele goede en strenge controle moeten komen op de naleving". Supervissers En wat krijg je nu al: kapitaalkrachti gen kopen visquota op van vissers die hun schip naar Engeland verkopen. Diegenen die er dus toch al het beste voor staan krijgen nog meer en dan krijg je een soort supervissers. Maar als je dan eenmaal een vissersbe drijfstak hebt met alleen een aantal van die supervissers en er is op één zo'n bedrijf geen opvolger, waar blijf je dan? Wie heeft het geld om zoiets op te kopen?" Weijdt verklaart dat nog geen Texelse vissers in ernstige moeilijkheden verke ren. „De Texelaars hebben dan ook behoorlijk hun verstand gebruikt verge leken met de andere Nederlandse vis sers in de loop der jaren. Ze hebben hun vloot niet gigantisch uitgebreid. Ze hebben allemaal wel ervaring met slechte jaren en die les hebben ze goed onthouden. Natuurlijk hebben ze ook een tijd meegemaakt toen de bo men tot de hemel groeiden en toen zijn er ook velen kapitaalkrachtig ge worden", aldus Weijdt die hoopt dat de visserijwereld binnen zeer korte tijd in eensgezindheid tot een goed visse rijplan komt waarmee men naar het ministerie kan. „Ik hoop op regels waarmee te leven is, met een redelijke overlevingskans voor iedereen, niet al leen de groten". deel van de benodigde vliegtuigen. Er zijn nu dertig vlieguren veroverd waar door het voor de dertig deelnemers meer een „springvakantie" dan een boogie wordt. Het is de bedoeling in december 1988 weer een echte boogie te organiseren. Dat brengt met zich mee dat er voor het reisje van december a.s. plaats is voor niet-springende belangstellenden, die dan kunnen profiteren van dezelfde gunstige reis- en verblijfsmogelijkhe den. Zij vliegen voor 72910,— via Rio naar Fortaleza. De stop in Rio wordt gebruikt voor een rondrit door de stad, In Fortaleza geniet men verblijf in het Ponta Mar-hotel op basis van lo gies en ontbijt en er kan gebruik wor den gemaakt van vele recreatiemoge lijkheden zoals waterskieën, surfen, scubaduiken, etc. Wie mee wil kan bellen naar de boogie-organisatie in het Paracentrum: 02225 - 464, 436 of 440. De Christelijke Muziekvereniging Excelsior uit Oosterend heeft zater dag tijdens een bondsconcours in Zaandam 300 punten weten te ha len en daarmee een eerste prijs. Over alle korpsen haalde Excelsior een vijfde plaats. Er deden 22 korp sen mee. De prestatie van Excelsior, dat zich al dertien jaar weet te handhaven op dit niveau, want dit is de dertiende eerste prijs, is des te opmerkelijker, daar men net een nieuwe dirigente heeft: Betty Witte-Bakker. Het korps uit Oosterend kwam uit in de afdeling Uitmuntend met de werken „Folkloristische Para frase" van Gerard Boedijn en „Reflec tions of this time" van Ted Huggens. De jury bestong uit Meindert Boekei, Wim Steyn en Dick Koster. Ze hadden vooral veel waardering voor de warme fanfareklank, de goede orkestbalans van Excelsior en de goede muzikale uitvoering van beide werken. Het re sultaat is voor een groot deel te dan ken aan de goede samenwerking tus sen korps en de dirigente, die uit eigen vereniging komt. Excelsior gaat nu weer flink aan de studie voor het kerstconcert dat zij op tweede kerst dag geven en voor het winterconcert op 5 maart volgend jaar. Zowel in de nacht van vrijdag op za terdag als van zaterdag op zondag werden bloembakken met contineren van restaurant d'Gravenmolen in de Gravenstraat weggehaald, waarschijn lijk door balorige cafébezoekerss. Eén van de bakken werd later vernield te ruggevonden in de buurt van de bioscoop. Dinsdag 10 november De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO; 20.00 uur. In Eben Haëzer wordt een bijbelstudie bijeenkomst van de Baptistengemeente gehouden. Thema: Uitverkiezing; aan vang 19.30 uur. Donderdag 12 november De raadscommissie voor welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering; aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over energiebesparende maatregelen in de CVO-school, aanschaf van een steiger voor het onderhoud van binnensport- accommodaties, verplaatsing van de kermis en de brand- en inbraakbeveili ging van de Oudheidkamer. Van 20.00 tot 22.00 uur wordt in De Schakel de jurycursus van GVT gehouden. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs M. van Dessel-van Leeuwen, tele foon (02220) 5611. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op het adres Schilderend 39 in Den Burg spreekuur: maandagochtend 8.30-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 en vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Spree kuur Dienst Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres (telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 15805) elke donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt ge houden hebben de raadsfracties van CDA, PvdA en WD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang en de PSP houden dit frac tiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Spreekuur voor uitkeringstrekkers iede re tweede en vierde woensdag van de maand van 10.15 tot 11.15 uur. Trombosedienst. Iedere maandag- en donderdagochtend bestaat van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge bouw in Den Burg (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Geminiziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgege- vens en verzekeringspapieren (zieken- fondskaart) bij zich te hebben. Iedere tweede maandag van de maand komt er in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg, een praatgroep voor borstkankerpatiënten bijeen. Aanvang van de bijeenkomsten 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen op werkdagen tus sen 16.30 en 17.30 uur: 02220-3241. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen op werkdagen worden ingediend bij de afd. Milieubeheer van de Ge meente Texel, tel. (02220) 3041. Dag en nacht kan men ook terecht bij de provinciale klachtentelefoon (023) 310200. De privacy van de indieners wordt gegarandeerd en elke klager krijgt antwoord. Bibliotheek en bibliobus. De openbare bibliotheek, Drijverstraat 7 in Den Burg is geopend: Maandag 10.00-12.00 uur; dinsdag 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur; woensdag 14.30-17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur; zaterdag 11.00-13.00 uur. Standplaatsen en openingstijden van de Bibliobus elke dinsdag: 10.00-10.30 uur 't Horntje, De Dage raad 14/16; 10.45-12.00 uur Den Hoorn, basisschool; 12.45-14.00 uur Oudeschild, basisschool; 14.15-14.30 uur Zuid-Eierland, Postweg; 14.45-15.15 uur Midden-Eierland, basisschool; 15.30-16.15 uur De Cocksdorp, Eier- landsche Huis; 16.30-17.15 uur De Koog, Nikadel; 17.30-18.00 en 18.30-20.30 uur Oosterend, dorpshuis. Lokale omroep. Tips inzake sport- en andere gebeurtenissen die interessant zijn voor de radio-uitzending bij Dick Oudendag, Zeebries 20 in Den Burg, telefoon (02220) 3972. Elke vrijdagavond wordt in d'Ouwe ULO van 19.00 uur tot 20.30 uur vis- beurs gehouden door In Aqua Vita. Elke vrijdag van 18.00 tot 21.00 uur is er jeugdsurfen bij het surfstrandje van Dijkmanshuizen. Kinderopvang Texel. Geopend maan dag - vrijdag 8.00 tot 17.00 uur. Hout manstraat 62, Oudeschild (voormalige kleuterschool). Het orkest Musica Texla oefent elke dinsdagavond vanaf 19.45 uur in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO. Degenen die een instrument bespelen en mee willen doen kunnen contact opnemen met J. Veenbaas, tel. 02220-5180. Meldingen vorstverlet en werkonder breking van werknemers in de agrari sche sector en bouwnijverheid melden op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 11.00-12.00 uur bij R. van IJsseldijk-Smith, Gasthuisstraat 60, Den Burg.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7