Groen £wart>-100jaar jong van hart> Vorden speelhallen op ëxel verboden? Neg met eenarmige ellendelingen" Oud-wethouder Jan Daalder overleden Rabobank Q so benoemt drijfsleider Benzinetanks vervangen Nachtelijk ongeval r k AID ving bot Opnieuw reddingwinkel KNZHRM op Texel PENSIOEN EN DE FISCUS BEWAAR DE FOLDER VAN JUWELIER MARTIN TROMP Struikrovers gepakt IeRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.231 DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 advertenties, abonnementen, etc.: veld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- 3( 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H9.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. lomt niets dan diefstal en el- van. Weg met die rommel, rijn eenarmige ellendelingen e jeugd leegschudden". Dat de felle reactie van Henk nkes tijdens de gisteravond uden vergadering van de icommissie voor algemeen en risatorisch beleid, waar als dapunt het beleid op het ge- van de speelautomaten werd ndeld. Voorzitter Schipper ver- I de aanwezigen later op dit terug te komen en defintief te len of men wel of geen speel- wil op Texel, een nieuwe wet op het gebied ansspelen. De gemeenteraad uitspraak doen of en zo ja hoe- ipeelautomatenhallen zij tolereren. „voordiscussie" tijdens een eer- ehouden commissievergadering is is gebleken dat de raadsleden voelen voor het beperken van gelegenheden dan voor het uit- Op Texel zijn op dit moment peelhallen: op de Krim (alleen zo- in Den Hoorn, Den Burg en De In de recreatiecentra en op ings is wel behoefte aan enkele lutomaten. Burgemeester Schip- elde voor het aantal automaten- middels een verordening vast te op twee, één voor Den Burg en oor De Koog en kleine speelhal- et alleen behendigheidsspelen, lar geen geld mee kan worden inen, toe te staan op campings bowlinghallen. Het aantal speel- C- )-jarige heer S.A. Gerlsma uit igen (Friesland) is benoemd edrijfsleidar bij Teso. Gerlsma ist ingang van 1 januari in it treden. instaande bedrijfsleider is geko- it een aantal van veertig gegadig- Of zich ook Texelaars onder de tanten bevonden, wilde Teso- eur Theo Hoogerheide niet me en. De sollicitatieprocedure vond met begeleiding van het organi- iureau Van der Torn en Buning. na is sinds 1974 werkzaam bij hoven BV, een middelgrote bag- aatschappij te Zeist. In de functie rojectmanager was hij verant- Jelijk voor de uitvoering van wer- onder meer de Bondsrepubliek and, India en Indonesië. Voorts irde hij het varend materieel in an. Sinds 1986 is hij werkzaam positie van areamanager op het Ikantoor in Zeist en behartigt van it de belangen van het bedrijf in lame Noord-Europa, na volgde een HTS-opleiding en waterbouw en studeerde eni- en Nederlands recht aan de Uni- iit van Groningen, na, die gehuwd is, zal bij Teso inctie krijgen tussen staf en di- Volgens directeur Hoogerheide het noodzakelijk om deze functie éren, omdat hij tijd moet vrijma- m zich met de nieuwbouw van veede dubbeldeksveerboot te n bezighouden. Een project, dat erheide drie vier dagen in de tou gaan kosten, en derhalve 'et zijn normale dagtaak viel te ineren. Het is de bedoeling dat Gerlsma een deel van deze coördinatie) op zich gaat nemen, wordt hij onder meer belast et aspect veiligheid, dat sinds en apart aandachtspunt is ge- n bij Teso. Een ander argument n bedrijfsleider aan te stellen is is Hoogerheide de arbeidstijdver- van tien procent, die ten aan- an drie stafleden nog altijd niet "gevoerd. Bij elkaar zou dat ook '4 mandag gaan kosten, en ook oest worden opgevangen, lodzaak om een bedrijfsleider aan len werd in twijfel getrokken 'et personeel van Teso. Boven- "ezen de werknemers dat het met de directeur op een nog Jitje komt te staan, ais hij zijn 6 aandacht gaat richten op de e dubbeldekker. automaten zou daar dan nog beperkt kunnen worden. De burgemeester heeft niet de bevoegdheid te bepalen of in cafés behendigheidsspelen alleen mogen worden geplaatst of ook kansspelen waar geld mee kan worden gewonnen. Op dit moment zijn in alle Texelse dorpen met uitzondering van De Waal een speelautomatenhal toe gestaan. Jonge jongeren Peter Bakker (PSP) was er een voor stander van de speelautomatenhallen zoveel mogelijk te beperken. Ik ben liberaal genoeg om te vinden dat men sen boven de 16 jaar naar eigen ver stand hun geld moeten uitgeven, maar het gaat helaas vaak om jonge jonge ren, zoals dat tegenwoordig heet. Hun zakgeld is niet voldoende om te vol doen aan hun gokbehoefte en ik leg dan ook een duidelijke relatie met diefstal". Volgens Bakker deed het er weinig toe of het om behendigheids- of kansspelen ging, want er moet alle bei geld in. ,,Er zijn hallen en die heb ben officieel toestemming gekregen, dus die krijg je niet zomaar weg, maar ik denk aan een soort uitsterfconstruc tie. Een verordening is dan de enige mogelijkheid om een vinger in de pap te houden", aldus Bakker. Nel Huitema-Vos van het CDA was er niet bang voor dat de jongeren na sluiting van de speelautomatenhal hun heil zouden zoeken in cafés. „Café eigenaren zetten heus hun vergunning niet op het spel door jongeren bene den de 16 jaar binnen te laten. Dat is veel te goed te controleren". Ze had geen moeite met een aantal speelauto maten op campings, maar wilde dat aantal dan wel graag aangepast zien aan de grootte van de camping. Moeders Erna Eelman-van der Kooi (WD) was voorstander van een ontmoedigingsbe leid. „Ik ben over dit onderwerp gere geld door moeders aangesproken, maar gokverslaving komt ook onder de niet jeugdigen voor. De angst van de ouders in de buitendorpen is ook groot, want de kinderen gaan naar Den Burg op school en gaan in de pauzes naar die hal", aldus Erna Eel- man, die de kansspelen liever verbo den zag. Peter Bakker voegde er nog aan toe dat veel caféhouders zelf ook niet gecharmeerd waren van de auto maten, maar wel moesten omdat hun klanten erom vroegen en omdat de concurrentie ze ook had. Tine Krijnen-Baijs was wegens om standigheden verhinderd de vergade ring bij te wonen en had in een brief haar mening over de punten weerge geven. Texels Belang wil het liefst een uitsterfregeling voor speelautomaten- hallen wegens het negatieve effect dat ze op de samenleving uitoefenen, met name op de jeugdigen. Het leek hen niet echt mogelijk de toegestane leef tijd van 16 jaar te controleren. De frac tie had geen problemen met enkele automaten op campings en bowlingba nen. In een toelichting vertelde chef alge mene zaken Wout Stam dat als de raad geen verordening vaststelt de speelhallen wegmoeten, maar dat nog niet bekend is hoe het afloopt als de automatenhaleigenaars tegen deze beslissing in beroep gaan. „In andere gemeenten zijn al hoger beroepproce- dures aan de gang, maar over de af loop durf ik nog niets te zeggen". De gemeente kan geen invloed uitoefenen op de cafés wat betreft de keuze tus sen een behendigheidsspel en een kansspel, maar men kan hen wel aan een maximum aantal apparaten bin den. Uitwijken Burgemeester Schipper had overleg gevoerd met de politie en was tot de conclusie gekomen dat de jongeren een andere plaats zoeken voor hun so ciale contacten als de hallen worden gesloten. „Als ze dan uitwijken naar cafés, waar we geen invloed op kun nen uitoefenen kunnen we helemaal niets meer. Bovendien mag daar ook nog alcohol worden verstrekt". Het voorstel van de burgemeester was de twee hallen in Den Burg en De Koog te laten bestaan en in bowlinghallen en op campings onder voorwaarde dat het niet meer dan vijf zijn, automaten Een 19-jarige automobilist uit Den Burg raakte in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Pijpersdijk de macht over het stuur kwijt en be landde met zijn auto in een grep pel in de linker wegberm. Toen de politie ter plekke kwam, bleek dat de jongeman meer had gedronken dan wettelijk is toegestaan. Er werden hem een alcoholtest en een bloedproef afgenomen. De Texelaar was van de rijbaan geraakt op een recht weggedeelte. Hij bleef onge deerd. Ook zijn auto leek er onbescha digd te zijn afgekomen, maar toen po litiemensen het voertuig wilden afvoe ren, bleek de versnellingsbak niet meer in orde. ®"itachi De eerste twaalf ton wegende tank wordt nauwkeurig op zijn plaats gemanoeuvreerd. toe te staan. Hij was van mening dat de jeugd wel degelijk zijn of haar heil zou zoeken in cafés als ze geen onder dak meer kunnen vinden in de speel hallen. „Ik dacht er eerst ook anders over, maar de politie heeft mij overtuigd", aldus Schipper. Peter Bakker vond dat de scholen dan maar leukere vormen van overblijven moesten organiseren met hulp van de jeugdwerker. „U moet dus geen jeugdwerker ontslaan, maar er juist een derde bijnemen!" Schipper vroeg zich af of er feitelijk aanleiding bestaat om de hal te slui ten, want het vervuld kennelijk een be hoefte. Er zijn genoeg andere gelegen heden om naar toe te gaan. „Op zich is de bedrijfsvoering goed". Peter Bak ker constateerde dat het een kwestie was van wel of geen verordening. Schipper zei de geuite meningen van de commissieleden te zullen bespreken in het college en men zou er in een la ter stadium op terug komen. Opsporingsambtenaren van de Alge mene Inspectie Dienst, bijgestaan door de rijkspolitie te water en de Texelse politie, brachten zaterdagochtend vroeg een bezoek aan de Oudeschilder haven. De AID vermoedde dat een Texelse kotter een verboden hoeveel heid schol zou aanvoeren, die niet was uitgeladen bij de visafslag in Den Hel der. Onderzoek van het ruim leverde echter niet het verwachte resultaat op. Jan Daalder bij zijn afscheid als bestuurslid van het CDA-Texel in april 1981. In zijn woning te Oosterend is gisteren op 76-jarige leeftijd plotse ling oud-wethouder J. Daalder overleden. Daalder was meer dan veertig jaar buitengewoon actief op gemeentelijk, kerkelijk en vere- nigingsgebied en werd daarom in april 1975 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Jan Daalder ontplooide die maat schappelijke activiteit met grote gedre venheid naast zijn beroep. Aanvankelijk was hij landarbeider, metselaar en groentehandelaar en ingaand 1946 besteller bij de PTT. Zijn politieke activiteit begon in 1948 toen hij bestuurder werd van de plaat selijke ARP-afdeling. In 1953 werd hij in de gemeenteraad gekozen en van 1966 tot 1974 was hij wethouder en loco-burgemeester. Dat laatrste bracht met zich mee dat hij het burge meestersambt moest waarnemen tij dens de ziekte en na het overlijden (in 1967) van burgemeester C. de Koning. Het was een periode van zeven maan den die hij later de zwaarste tijd uit zijn leven noemde. Daalder bleef daar naast zijn beroep uitoefenen, 's Mor gens bracht hij de post rond en 's middags was hij burgemeester, een opmerkelijke combinatie die tot ver in het buitenland publiciteit kreeg. Als wethouder behartigde hij onder meer gemeentewerken, grondbedrijf, bouw- en woningtoezicht, de sociale werkplaats en culturele zaken. Hij was lid van de voormalige culturele raad (na daar aanvankelijk voor te hebben bedankt om principiële redenen) van 1953 tot 1955. Verder was hij lid van de woonruimte-adviescommissie (1955-1966) en bestuurslid van de Wo ningbouwvereniging (1966-1974). Voor zitter was hij van diverse adviescom missies, enkele jaren zat hij in het cen traal bestuur van de Stichting Cultu reel Werk en hij maakte ook deel uit van de werkgroep haven Oudeschild. Hij was voorzitter van de begeleidings commissie voor het beschermd dorps gezicht Oosterend en van de tuinwallen- en schapenboetcommissie. Dertig jaar was hij voorzitter van de Christelijke Muziekvereniging Excelsior, sinds 1966 erevoorzitter. Hij was ouder ling van de Gereformeerde kerk Oosterend, voorzitter (sinds 1950) van het schoolbestuur van de School met de Bijbel en voorzitter van het Gerefor meerd jeugd- en jongerenwerk, leder die Daalder heeft gekend zal hem zich herinneren als een zeer strijdbare figuur die de zaken princi pieel benaderde vanuit zijn christelijke achtergrond en niet makkelijk van een eenmaal ingenomen standpunt was af te brengen. Hij schuwde de soms on aangename consequenties van zijn openbare taken niet maar had het soms moeilijk met de niet altijd faire kritiek die hij kreeg als hij het niet ie dereen naar de zin kon maken. Daal der was daarbij een begenadigd rede naar die met zeer typerende, luide stem zijn standpunten helder onder woorden wist te brengen en mede daardoor populariteit genoot, ook on der zijn politieke tegenstanders. De strijdlust heeft Daalder nooit verla ten. Nog niet lang geleden was hij ac tief toen hij ijverde voor de versnelde bouw van meer woningen in zijn ge liefde dorp Oosterend. Toen hij in april 1975 werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, zei burge meester Sprenger. „Veertig jaar hebt u zich in dienst van anderen gesteld. U was een rasbestuurder, een bewogen beweger". Gistermiddag zijn op het olie- opslagterrein van Rab in Oude schild drie ondergrondse benzine tanks van elk 100 m' geïnstalleerd. De tanks vervangen drie oude tanks van resp. 100 m', 100 m' en 80 m' die al meer dan veertig jaar in de grond zaten en ondeugdelijk waren geworden. Dat laatste was al geruime tijd geleden geconstateerd toen bij metingen bleek dat de zg. kathodische bescherming van de stalen tanks niet meer potdicht was. Dat betekende dat het ijzer op de duur zou doorroesten en dat zou weer bodemvervuiling tot gevolg kunnen hebben. Bij het uitgraven van de oude tanks bleek dat er al een begin van bodemvervuiling was, niet door brandstof uit de tanks maar door de bitumen die op de buitenwand was aangebracht en waarvan een deel was opgelost door de gemorste benzine. Bij het overpompen is in de loop der jaren wel eens iets misgegaan en de benzine kwam dan op de grond te recht, aangezien de pompen zich bo ven op de „terp" bevonden waar de tanks inzaten. Nadat Texel het enige jaren zonder „reddingwinkel" van de KNZHRM heeft moeten stellen, is er met ingang van heden weer een filiaal geopend. Het winkeltje is gevestigd op het adres De Zes 3, ten huize van de familie C. Vlas. Het vorige winkeltje werd gedre ven door de familie Mantje in De Koog, dus dat betekent voor de red dingmaatschappij een verhuizing. De KNZHRM wordt grotendeels in stand gehouden dankzij giften; ook alle ba ten van het winkeltje zullen geheel ten goede komen aan de reddingmaat schappij. De voorraad artikelen bestaat uit onder meer posters, ansichtkaarten, mokken, glazen, wimpels, aanstekers, mutsen, sjaals en een aantal boekjes. Normaal gesproken is het winkeltje el ke zaterdag van tien tot twaalf uur ge opend of na telefonische afspraak via 02220-2255. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1987. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd 4894, 4389. 5622 of 02225 - 616 Zie krant van donderdag Overigens was de grond door heel an dere oorzaken reeds vuil. Vroeger be vond zich hier een vuilnisbelt. Een rui me hoeveelheid grond (ongeveer 400 m2) werd weggegraven en veilig apart gezet op een onderlaag van speciaal plastic. Daaronder werd drainage aan gebracht die lekkend water via een olie-afscheider afvoert. De grond blijft voorlopig op deze manier opgeslagen omdat afvoeren en reinigen wel tegen de /'100.000,— kan kosten. De nieuwe tanks zijn volgens de jongste milieure gels aangebracht en geïnstalleerd, in overleg met de gemeentelijke milieu afdeling, waar Rab al in een vroeg sta dium contact mee opnam. Over dat laatste was men bij de gemeente zeer te spreken: het zou eigenlijk altijd moeten gebeuren als werkzaamheden worden verricht waarbij het milieu in het geding is. De nieuwe tanks zullen ook weer met aarde worden afgedekt, maar de pompen komen er in een aparte betonnen bak naast met een voorziening om eventueel gemorste vloeistof veilig op te vangen. De nieuwe tanks werden gistermiddag gelegd met behulp van een 100 tons kraan van Mosk uit Den Helder, een vlot verlopen karwei waarvan de foto een beeld geeft. Alvorens de tanks de grond ingingen werden ze electrisch getest op absolute dichtheid van de laag bitumen. Twee tanks worden ge bruikt voor de opslag van superbenzi- ne die er vanuit een tanker in de ha ven via een pijpleiding wordt inge pompt. De andere tank met loodvrije benzine waarvan op Texel veel minder wordt gebruikt, wordt met een tankau to volgehouden. De nieuwe tanks en de bijkomende installatiewerkzaamhe den betekenen voor Rab een investe ring van drie tot vier ton. De diefstal van enkele tientallen struikjes en kleine boompjes uit het tuinbedrijf van Van der Werve aan de Bernhardlaan. is opgehel derd. Drie mannen, uit Groningen en Drente, hebben tegenover de Texelse politie bekend dat zij de daders zijn. Bij de oplossing van het misdrijf speelde ook de gedu peerde kweker een actieve rol. De daders zijn een 29-jarige man uit Middelbert (Groningen), een 42-jarige provinciegenoot uit Haren, en een 21-jarige inwoner van Assen. Het drie tal heeft niet lang geleden een zomer huisje gekocht op Texel, in de tuin wa ren wat boompjes en struiken geplant, maar dat was wat aan de schaarse kant. Toch was het drietal niet met een vooropgezet plan naar Den Burg gegaan. De ontvreemding gebeurde namelijk in een opwelling, na een avondje „stappen". Toen het drietal op de terugweg het tuinbedrijf passeerde, kreeg de man uit Middelbert de snode inval. Geholpen door de twee anderen werden willekeurig struiken in de auto overgeladen. Zoals bekend werden ze daarbij betrapt. De politie kwam de daders op het spoor toen Van der Werve vorige week een bestelling kwam afleveren bij een naburig zomer huisje. De kweker herkende het gesto len goed onmiddellijk. Toen de hoofd dader met zijn gezin vrijdagavond de boot kwam afgereden, werd hij aange houden door de politie en voor ver hoor meegenomen naar het bureau. Het was al na middernacht voordat hij doorsloeg.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1