Gerard en Gerhard /eer goed op dreef b 't Amateurtje met fris op nieuw toneel Speelgoed liep hard tijdens Zwarte Markt tstekend spel in matig stuk jrmatie over „dementie" looljeugd nu in enoveerd gebouw hte aanrijding Stuurfoutje Bietenwagen ging ondersteboven RSG-beheerder kan weer rustig zitten Vergissing Akkerbouwcursus Vernieling ER SPAG 17 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 publiek was het er zaterdagavond na afloop van f,/n liefde, oorlog en po/i- unaniem over eens: het toneelstuk op zich stelde niet zoveel voor, maar de lier waarop het werd gespeeld was kostelijk. Dat de periode van repeteren kort was geweest, was te merken aan het niet helemaal tekstvast zijn van al- ;elers, maar souffleur Jan Graaf loste dit perfect op, zonder dat het voor de echt merkbaar was. Regisseur Piet Zijm had er alles aan gedaan om uit dit pel te halen wat er in zat en zijn spelers lieten hem daarbij zeker niet in de k. Vooral het altijd weer komische duo Gerard Monen en Gerhard Smeenk g de zaal aan het lachen. ry Paalvast is opgeklommen van rssmid tot fabrieksdirecteur. Hij nt in de deftige wijk „Gelder" van lemeente Gelderdonk, waar hij ïouder hoopt te worden. Mede om wil hij zijn dochter Nora graag uwelijken aan Freek Dingeman, vader veel invloed heeft in de ieente. Maar de plotselinge terug- uit Zuid-Amerika van de doodge- nde oom Albert gooit roet in het Henry wil hem graag kwijt, we- Alberts twijfelachtige verleden, zijn vrouw Coby is dol op haar Deze steunt dochter Nora in liefde voor Jimmy Ligtvoet, de 'van de felste tegenstander van ry in de gemeenteraad, weduwe voet. Buurman kolonel Diepen- k staat achter Henry, maar oom !it regelt alles onder het motto: in oorlog en politiek is alles rrloofd. Arrogant al van de wat arrogante bijna- ïouder Henry Paalvast werd uitste- gespeeld door Gerard Monen. te overdreven, maar wel met ge- I nadruk waar nodig. Zijn opge- den ruzies met zijn politieke tegen- dster weduwe Ligtvoet, gespeeld Anne Kemper, waren prachtig, e Kemper zette een zeer kordate elfstandige weduwe neer en dat zij keer haar tekst kwijt was en „ik het niet meer" kreunde, deed af aan haar manier van spelen. <er nog, het publiek genoot ervan, ly Venneman maakte van Coby rast een truttige, bedeesde echt- ita, een prima tegenwicht voor de ooggevallen Henry. Vooral haar rekken met dochter Nora (Carry ok) waren realistisch. Carry de maakte van Nora een heel sponta- ochter, die oom Albert in haar sloot. Met kleine details zoals het ilend draaien-met haar voet, als menwerking met de Regionale ïtirig voor Welzijn van Ouderen orgt het Groene Kruis vrijdag 27 imber in De Buureton een thema- lag over het onderwerp „demen- De middag wordt geleid door so- psychiatrisch verpleegkundigen het RIAGG Den Helder die veel het verschijnsel dementie hebben aken. Uitgelegd wordt wat de- tie is, welke soorten dementie er hoe het in de beginfase kan wor- geconstateerd en ingegaan wordt over de omgang met demente be en en de reacties van partner en eving. De middag is in het bijzon- oeld voor mensen die in hun omgeving met dementie heb- of krijgen te maken, zoals part familieleden en 55-plussers. De ang is vrij. Wel dient men zich te- op te geven. Dat kan woensdag Dvember vanaf 14.00 uur en op lerdag 19 november gedurende de in De Buureton, Molenstraat lefoon 02220 - 2696. erlingen van de groepen 4 tot en van de Oosterender School met ijbel kregen vorige week voor de ie maal les in het jeugdgebouw Oranjestraat. De kinderen wa- iaar al vanaf het begin van het lo- schooljaar gehuisvest, omdat er vleugel van het schoolgebouw in- nd moest worden gerenoveerd, 'ns het weekend werden alle spul- veer terugverhuisd en gisteren na- de circa vijftig kinderen voor het bezit van de gemoderniseerde >kalen. Het duurt nog enkele we- 'oordat alle bouwwerkzaamheden el zijn afgerond. In januari wordt eropening gevierd met een open Dee verhuizing betekent tevens mdere verenigingen weer van het Igebouw gebruik kunnen maken. 4 parkeerterrein bij paal 9 vond lagmiddag omstreeks kwart voor in aanrijding plaats waarbij lichte Ie aan twee personenauto's ont- Een 29-jarige Duitse automobi- ed met zijn auto achteruit tegen oertuig van een 38-jarige inwoner 'en Burg. Over de juiste toe- it ontstond onenigheid tussen bestuurders. De Texelaar zei dat 'stond, de Duitser beweerde van oom Albert haar uithoort over haar liefde voor Jimmy, wist zij haar rol ta lentvol uit te beelden. Oom Albert was de clown van het verhaal, een perso nage waar Gehard Smeenk bij uitstek in paste. Als een ietwat vreemde vent won hij het hart van Coby en later ook van Nora. Op zijn manier probeerde hij iedereen te helpen, zelfs Henry met wie hij toch de ene komische ruzie na de andere had. Zijn opkomst in pyjama en kamerjas liet het publiek alleen al brullen van het lachen. Ook het tel kens stelen van Henry's dure sigaren was een bron van hilariteit. Kikkerbil Ernst Jan de Graaf speelde kolonel buiten dienst Diepenbrock, de buur man en toeverlaat van Henry. Gerard en Gerhard verzorgden tevens de gri me en hadden veel werk gemaakt van de kolonel. Het resultaat was er naar: een grijze rijzige heer met een impo sante snor, die in niets meer leek op de Ernst Jan de Graaf die eronder zat. Met een bekakte bralstem bespeelde hij het publiek. Eén van de leukste ge deelten uit het stuk was de vechtpartij tussen de kolonel en oom Albert, die door de oude militair ter verantwoor ding wordt geroepen voor de scheld woorden „opgeblazen kikkerbil" en „oud oorlogsaandenken met een op gezwollen lever en een gezicht als een verschrompelde aardappel". Een kleine, maar op haar lijf geschre ven rol was weggelegd voor Ria Zoete lief. Zij speelde mevrouw Dingeman, die haar zoon Freek graag gekoppeld Nora Paalvast fCarry de Kok) probeert haar vriendjo Jimmy tHans Zuidema1 bij kennis te brengen na zijn onvrijwillige verblijf in een kast. zou zien aan Nora Paalvast. Ze vindt oom Albert maar een rare snuiter en wordt door hem de deur uitgewerkt met de woorden: „Je bent een oude koe". Haar verontwaardigde repliek was schitterend. Als zij later Henry aanspreekt over de belediging die oom Albert haar heeft toegevoegd krijgt de ze de slappe lach en roept hij dat oom Albert tenminste wel de waarheid zegt. Dat is de aanleiding voor me vrouw Dingeman om voor de tweede keer in katzwijm te vallen in de armen van Henry, die zich daar helemaal geen raad mee weet. Ria Zoetelief was voor deze gelegenheid in een super- burgerlijke outfit gestoken. Hans Zui dema had de rol van Jimmy, de wat slungelige zoon van de felle weduwe en de vriend van Nora. In eerste in stantie wat aarzelend, maar allengs be ter in zijn rol komend, zette Zuidema Jimmy goed neer. Lachsalvo's gingen door de zaal toen Jimmy, door oom Albert en Nora in de kast verborgen voor vader Henry en vervolgens verge ten, uit de kast de kamer instortte. In het door Gerhard Smeenk ontworpen programmaboekje stond als grapje Piet Zijm vermeld in de rol van Freek Din geman. Hij heeft die rol misschien gespeeld, maar dan back-stage, want Freek verscheen in het stuk niet ten tonele. Het decor bestond uit een een voudige huiskamer. Piet Zijm krijgt het nog druk, want de toneelvereniging uit De Cocksdorp wil op 12 maart een heuse thriller op de planken brengen. De leden van toneelvereniging 't Amateurtje uit De Waal hebben veel werk moeten verzetten om het blijspel „Wij komen niet uit met ons pensioen" behoorlijk op de planken te kunnen brengen. In dubbel opzicht: zowat tot aan het begin van de voorstelling zaterdag avond werd nog hevig gespijkerd om het nieuwe toneel in dorpshuis De Wielewaal speelklaar te krijgen, en anderzijds was het overduidelijk dat de acteurs er de laatste maan den stevig aan hadden getrokken om de beschamende vertoning van afgelopen voorjaar te doen verge ten. De noeste werkers konden na afloop opgelucht ademhalen: met fris spel hadden ze het in groten getale opgekomen publiek weer aan zich weten te binden. Allemaal ruggen. Dèt was even wen nen voor de vaste bezoekers van de Waalder toneelavonden, toen zij arge loos de zojuist verbouwde zaal bin nenstapten. Het toneel was verhuisd naar de andere zijde van de zaal, zo dat alle gezichten voortaan 180 graden gedraaid zijn. Het eerste grote voor deel van de nieuwe situatie was me teen merkbaar: vanuit alle hoeken van de zaal heeft men een uitstekend zicht op het podium, in tegenstelling tot voorheen toen er sprake was van een „dooie hoek". Nu kunnen er enkele tientallen stoelen méér worden ge plaatst. Een andere direct zichtbare verbetering was de nieuwe verlichting, geschon ken door enkele toneelminnende Texel se ondernemers. Omdat de verbou wing nog niet geheel is afgerond, kon 't Amateurtje er nog niet optimaal van gebruikmaken. Ook het toneelgordijn haperde nog en moest voor deze ene maal dus weer ouderwets met de hand opzij worden geschoven. Tevoorschijn kwam een twaalf meter breed toneel, vier meter breder dan het vorige. Bovendien is het podium een meter dieper. Dat geeft straks rui me mogelijkheden om leuke dingen te doen met decors en speciale effecten. Bij deze „première" werd dat voordeel nog niet uitgebuit. Het decor kreeg slechts enige dimensie door een bal kon, verder waren de eenvoudige huiskamer-attributen ruim neergezet. Dat kon ook moeilijk anders, want het gezelschap was nog niet in de gele genheid geweest om te oefenen op het nieuwe toneel. De spelers wilden daarom zelfs liever op het oude ver trouwde podium, maar achteraf hoe ven ze van hun beslissing geen spijt te hebben. Slechts in de beginfase liep het stroef, maar daarna was alles on der controle en ontwikkelde zich een vlot en aangenaam toneelspel. Huisbaas Mede debet aan het moeizame begin was Jo Zoetelief, die met de rol van huisbaas August Groenendijk één der hoofdpersonages uitbeeldde. Zoetelief was een aantal malen zijn tekst kwijt, zodat souffleuse Dien Plaatsman het er warm van kreeg in haar krappe hok je voor het podium. Gaandeweg wist Zoetelief zich echter te herstellen en dan kwam ook meteen de rasechte blijspel-acteur in hem bovendrijven. Door op de juiste momenten, en op de goede toon, te overdrijven, kreeg hij de zaal aan het lachen. Diens vrouw Ina werd gespeeld door Thea Hin. Terecht had zij nu eens een grotere rol dan huishoudster of buur vrouw toebedeeld gekregen. Het on derdanige van die personages was echter nog wat in haar spel terug te vinden. Met een beetje meer vinnig heid had ze haar rol meer karakter kunnen geven. Verder was Thea zeer tekstvast. De echtelieden hadden allebei een huurder aangenomen: August een jon gedame I Lies), Ida een jongeman (Klaas). Lies werkt als secretaresse overdag en Klaas als chauffeur 's nachts, dus dat betekent dat dezelfde kamer wordt verhuurd en dubbel wordt gevangen. Tweemaal per dag richt het echtpaar de kamer opnieuw in, omdat de huur ders niet te weten mogen komen dat zij beiden hetzelfde vertrek huren. De aap komt uit de mouw als Klaas werkloos raakt en onverwacht overdag terugkeert. Na tal van verwikkelingen valt iedereen elkaar tenslotte in de ar men. Een „happy end" dus, maar de ma nier waarop die tot stand kwam, was voorspelbaar en dat maakte het derde en afsluitende bedrijf tot een matig ge deelte. Het sterkst was het tweede be drijf, waarin van alles en nog wat ge beurde, maar achteraf gezien mis schien wel teveel van de spanning werd weggenomen. Niettemin, mede door de leuke dialogen, een onderhou dend blijspel, dat goed in het straatje van het Waalder publiek paste. Vrijer Terug naar de acteurs. Jos Witte kwam aardig uit de verf in de rol van huurder Klaas. In vergelijking met zijn voorgaande optredens bewoog Witte zich veel vrijer over het toneel. Hier is kennelijk een regisseur aan het werk geweest. Wat meer overdrijving kan overigens nog steeds geen kwaad, en ook de teksten kunnen nog wat min der „opzeggerig". Wat dat betreft hoeft de met een na tuurlijke spontaniteit gezegende Corin- ne Plaatsman weinig meer geleerd te worden. Soms was ze nog wat te ge haast met het uitspreken van haar tekst, maar enkele zeer overtuigend gespeelde scènes stonden daar tegen over. Arie Kager had een prachtige bijrol als buurman Frederik Sprot. Zijn leven wordt beheerst door zijn uiterst bazige vrouw. Met veel sarcasme weet Sprot zich staande te houden. Kager wist precies de goede sarcastische toon aan te slaan, en dat was de helft van Zijn succes. De andere helft was een hoogtepunt van de avond: buurman bedrinkt zich en begint heldhaftig een ruzie met zijn vrouw. Staande op het balkon krijgt hij een emmer water over zich heen Zijn vrouw Paula was niet te zien, maar wel prima te horen. Karin Nauta ontpopte zich als een ware kenau ach ter de schermen. Ook aan de andere kant van het decor was zij te bewon deren, en wel als Alie Fransen, de moeder van huurster Lies. Een bijrol als een parmantig rondstappende da me, die haar op het lijf was geschre ven. Kees Zoetelief had een (tel kleine rol. Hij speelde Jacob Jager, de barse va der van huurder Klaas. Zelfs als hij de grootste chagrijn van de wereld speelt, moet het publiek nog lachen om Zoe telief, en ook ditmaal wist hij met een enkele gekke bek en goed getimede opmerking de aandacht weer te trek ken. Allure Het is nauwelijks te geloven dat Greta Coevert nog nooit eerder heeft toneel- gespeeld. Met de allure van een Kitty Janssen bewoog deze debutante op leeftijd zich over de planken. Tekst vast, karaktervol en duidelijk articule rend gaf zij de rol van mevrouw Bol- meyer, de vrouw van de baas van Lies, gestalte. Geen wonder dat dat echtgenoot Gert na afloop wel een bloemetje waard was.... Naar het schijnt is regisseur Jeroen Nauta behoorlijk streng voor zijn pupil len geweest en dat heeft zijn vruchten afgeworpen. Ook zonder coryfeeën als Hetty Beijert, Ria Kleinveld, Dirk Roe per en Nauta zelf, blijkt 't Amateurtje genoeg in z'n mars te hebben Souf- Een kras op het linkerachterlicht en een ontzette bumper waren de gevol gen van een aanrijdinkje zaterdagmid dag in De Cocksdorp. Omstreeks half twee wilde een 54-jarige automobilist uit Oosterend wegrijden met zijn per sonenauto, maar raakte met de aan zijn voertuig bevestigde aanhanger de voor hem geparkeerde auto. Gedupeer de van dit stuurfoutje was een 23-jarige inwoner van Barendrecht. Een tweewielige wagen, geladen met zes ton voederbieten, beland de vrijdagochtend ondersteboven ih de berm van de Hoofdweg. Ter hoogte van hoeve Zeeland had de tractorchauffeur moeten uitwijken voor een tegemoetkomende auto bus. De wagen raakte met een wiel in de behoorlijk lager gelegen berm en kantelde. Er ontstond geen noemenswaardige schade. De berm ligt een paar decimeters lager dan de rijbaan, nadat de Hoofdweg begin september door het Waterschap Texel van een nieuwe (asfalt) deklaag was voorzien. Vervolgens werden la dingen grond aangevoerd om de berm zo spoedig mogelijk op een verant woorde hoogte te brengen. Dat karwei werd tot dusver niet uitgevoerd, omdat andere werkzaamheden voorrang kre gen. Waarschuwingsborden wijzen de weggebruikers er zolang op dat er sprake is van een slechte berm. Eén der overwegingen voor het Water schap om het werk nog even uit te stellen, was dat de Hoofdweg ruim vijf meter breed is en het risico dat een weggebruiker in de berm zou belan den, dus maar klein is. Vrijdag gebeur de dat evenwel tóch, mede als gevolg van de pittige snelheid der tractor. De schade viel mee omdat de wagen een zachte landing maakte in de hoop grond in de berm. De tractor bleef op vier wielen staan. Omdat toevallig een kraan dicht in de buurt was, kon de wagen weer vlot overeind worden ge hesen en de bieten weer worden op geladen. Beheerder Van Poelje van de Rijks scholengemeenschap kan binnen kort weer zorgeloos voor zijn tv plaatsnemen. Er zal namelijk een ballenvanger worden geplaatst tus sen zijn woning en het aangren zende trainingsveld van voetbalve reniging Texelse Boys. Op menige trainingsavond- en middag was het namelijk raak: daar vloog weer zo'n lederen projectiel, afgevuurd door één der voetbalsterren, door de ruiten. Enkele weken geleden was voor de geplaagde beheerder de maat vol. Hij stelde de afdeling culturele zaken van het gemeentehuis van zijn grieven op de hoogte. De beloofde oplossing kwam snel: een vereenzaamde ballen vanger van het afgesloten sportveld aan de Wilsterstraat zal weer aan het werk worden gezet, waarmee het pro bleem vermoedelijk uit de wereld is. Raadslid Peter Bakker kreeg dat te ho ren toen hij in de vergadering van de commissie welzijn naar de kwestie informeerde. SVO-veld Voorts vroeg Bakker hoe het zit met de verantwoordelijkheid voor de reno vatie van het voetbalveld van SV Oosterend. Chef culturele zaken Ger Praamstra zei dat het toezicht berustte bij een deskundige van gemeentewer ken. Hij weet dat er destijds fouten zijn gemaakt, maar dat er vervolgens maatregelen zijn getroffen. Die leken vorig jaar goed te hebben uitgepakt. De huidige slechte gesteldheid hoeft derhalve niet perse een uitvloeisel te zijn van de renovatie. Praamstra zei van de problemen te hebben gehoord, maar dat tot dusver nog niemand van de vereniging hiervan melding heeft gemaakt bij de gemeente. Een mevrouw kocht vrijdagmorgen in het postkantoor te Den Burg twee velletjes kinderpostzegels ter waarde van 710,—. Per abuis kreeg zij 20 velletjes. Deze hebben een waarde van 7100,—. De onbekende mevrouw wordt verzocht de 18 velletjes die ze per ongeluk teveel heeft gekregen terug te brengen naar het postkantoor. „We moe ten wel heel wat verkopen willen we dit anders goed kunnen ma ken", aldus een woordvoerdster. De Middelbare Agrarische School te Alkmaar houdt een Akkerbouwcursus In totaal zijn het veertien ochtendbij eenkomsten, die steeds op de donder dag wordt gegeven van half tien tot een uur. Kosten f275,— per persoon. De te behandelen onderdelen op deze cursus zijn: prijsvorming akkerbouwge wassen, uitleg en gebruik computer Vitakprogramma, teelt en bewaring pootaardappelen, pootaardappelkeuring en werkwijze snelle vermeerdering, or ganische stofvoorziening bouwland in relatie met kwaliteit gewassen en bo demstructuur. Deze cursus begint a.s. donderdag. Belangstellenden kunnen zich tot en met woensdagavond aan melden bij Jan Koolhof, tel. 02220 - 2780. In de nacht van zaterdag op zondag werd door een nog onbekende dader het glas van de deur in de telefooncel op de Groeneplaats vernield. De politie verzoekt eventuele getuigen om con tact op te nemen, tel. 02220-2644. Even na half twee, een half uur vóór de eigenlijke aanvang van de Zwarte Markt die zaterdag in ma nege Akenburg werd gehouden, zag het reeds zwart van de bezoe kers. Met Sinterklaas en andere feestdagen in het vooruitzicht, hoopte menigeen te kunnen profi teren van spulletjes die ver bene den de normale winkelprijs zouden worden verkocht. Vooral speelgoed vloog als warme broodjes de kraampjes uit. Was het wat bezoek betreft een drukte van belang (met name in het begin van de middagl, het aantal kramen bleef beduidend achter bij de eerste Zwarte Markt in augustus. Toen waren meer dan twintig kramen verpacht, za terdag was dat de helft. Inclusief standhouders zonder kraam en jeugd waren er ruim twintig verkopeis actief. De jongste marktkoopmannetjes en - vrouwtjes konden gratis terecht, de fleuse was Dien Plaatsman, voor de grime zorgden Ank Plaatsman en Karin Nauta, en Bert Keyser leefde zich weer uit met licht en geluid. anderen betaalden vijftien gulden staangeld. Piet Daalder van de Zwarte Markt organisatie: „Het belangrijkste voor ons is dat dankzij zo'n markt Texelaars eens worden geconfronteerd met de manege. Het is een voor iedereen toe gankelijk gebouw met veel mogelijkhe den en dat wordt op deze wijze bij steeds meer mensen bekend." Over het verloop van de markt was Daalder redelijk te spreken: „Het speelgoed liep goed, en dat was de opzet ook. Verder waren de gewone dagelijkse spullen die van de zolder en uit de schuur waren gehaald, ook enorm in trek. Genoeg reden om er mee door te gaan voor de manege." De wens is om twee of drie zwarte markten per jaar te houden. Voor de volgende editie zal men moeten wach ten tot de zomer. In de winter is de manege het meest intensief in gebruik en dan blijft er weinig ruimte voor een markt. Zaterdag bijvoorbeeld waren de rijlessen om één uur 's middags afge lopen en moest er razendsnel worden opgebouwd. De horde vroege kopers stond al voor de poort toen de op bouw nog in volle gang was.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7