ST BESTAAT 10 JAAR 3 egenkamp moet samenhang }S T-afdeiingen bevorderen nne Bruining en Stoter: nen en gymnastiek jsk Pim Viguurs: Karate Peter de Hoogh: Volleybal, handbal, judo, basketball en tennis Piet Schneider: Honkbal en softbal Lie uwe van Veen: Tafeltennis ina Platte: Jazzdansen :R J DAG 20 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 13 'eer tien jaar bestaat de Meersportenvereniging Texel, kortweg In die tien jaar is er een hoop veranderd. Wat door een aan- idealisten" indertijd op poten werd gezet werd met iets minder housiasme ontvangen, maar voornamelijk uit financieel oogpunt gen veel verenigingen ertoe over zich aan te sluiten bij de MST. t eerste bestuur had problemen met het vinden van opvolgers, ar er is een nieuw actief bestuur gevormd dat vol moed de toe rist tegemoet gaat. administratieve oogpunten is inder- de MST opgericht uit de gymvere- ig GVT en volleybalclub Tevoko. nannen van het eerste uur waren oenmalige Tevoko-voorzitter An- Albers, Kees Duin, Leo Boekei en ivoorzitter Piet Schoorl. Meteen na iprichting kwamen de afdelingen tennis, basketball en jazzdans er- Het dagelijks bestuur van de MST gevormd door Albers, Duinker en tel en een afgevaardigde van elke ling. In 1978 kwam de afdeling Ibal erbij, in 1980 de judo, in 1982 [/softbal en karate en in 1983 ten- De afdeling tennis is zo klein dat sen afdelingsbestuur is, Voor deze /an sport wordt gebruik gemaakt een baan bij Rebecca" in De l. De MST maakt gebruikt van accommodaties in Den Burg: de lemeester De Koning-hal, De Fer- r, sporthal Ons Genoegen en de irixzaal. Grootverbruiker zijn nou eigenlijk de voordelen BMeen meersportenvereniging. ,,De menlijke huur van zalen heeft veel delen, want wij zijn een grootver- er en krijgen dus vaak voorrang", Betsy Verhoeven, de secretares- in het nieuwe MST-bestuur. ,,En het eens puur zakelijk: ook al :t binnen sommige verenigingen thien de wens los van de MST te n, financieel kunnen ze dat toch edden". Een organisatie als de MST is vrij uniek in Nederland. Het is een soort „omnivereniging" met veel verschillen de sporten en twee professionele trai ners (Peter de Hoogh en Nico Stoter) in dienst en voor enkele sporten gedi plomeerde vakdocenten. De grootste afdeling van de MST is de gym, op de voet gevolgd door het volleybal. De kleinste groep wordt gevormd door handbal en bestaat uit tien leden. Dat is precies een damesteam. De animo voor deze afdeling is waarschijnlijk klein omdat naast de MST-contributie nog een flinke bondscontributie moet worden betaald. Daar komen dan nog de nodige reiskosten bij voor de wedstrijden aan de overkant. Het MST-bestuur geeft wat extra begelei ding aan de afdeling basketball, die een erg jong bestuur heeft. Een tijd geleden is op voorstel van Peter de Hoogh een eilandcompetitie basketball op poten gezet, nadat het aantal spor ters in deze tak drastisch terugliep. Nu draait het basketball weer als een trein. Verhoging Tot 1980 waren alle contributies van al le MST-afdelingen gelijk. Na verloop van tijd is alles opgesplitst en zijn per afdeling verhogingen doorgevoerd. Per 1 juli dit jaar zijn alle contributies weer op één lijn gekomen, wat voor sommi ge afdelingen een grote verhoging in hield. De MST had echter een tekort van f1700,— weg te werken. De kosten voor zaalhuur en leiding zijn op een hoop gegooid en gedeeld door het aantal leden van de MST (863) en het aantal uren dat gebruik werd ge maakt van zalen en leiding. Daar kwam uit: een basiscontributie van f6,— per gezin per jaar en per afdeling voor junioren fl per maand en voor senioren f10,— per maand. De afdeling karate betaalt iets meer (f12,50 en f15,—maar die traint dan ook een uur meer. Het huidige MST-bestuur bestaat uit Klaas van der Bijl (penning meester), Betsy Verhoeven (secreteres- se) en Jo van Beek (bestuurslid). Men is nog op zoek naar een voorzitter. De laatste twee jaar ging het eigenlijk heel slecht met de MST. Er was geen pen ningmeester en het eerste bestuur wou ermee stoppen, maar er waren geen opvolgers en dus bleven de bestuursleden met tegenzin in functie. Men deed alleen het hoogst noodzake lijke. Het nieuwe bestuur dat inmiddels uit de as is verrezen is weer vol en thousiasme. Men wil naar zeven bestuursleden, zodat er altijd een har de kern aanwezig is en men elkaar kan vervangen als iemand eens niet kan. Squash Het nieuwe bestuur wil er het liefst nog meer sporten bij hebben. „Vereni gingen die zelf financieel goed zitten, willen meestal niet. We hebben bij voorbeeld de atletiekvereniging en ten nisclub Deuce al eens benaderd. Men komt pas als men het alleen niet meer redt", aldus bestuurslid Jo van Beek. Er zijn vage plannen voor een squash- baan op Texel en MST hoopt de eerste gegadigde te zijn als er daadwerkelijk zo'n baan komt. Het grootste streven van het MST- bestuur is wel een band in het geheel te krijgen. „Men moet zich tot de MST wenden als er problemen zijn en niet binnen de eigen afdeling blijven hangen. Bijvoorbeeld als een zaal no- na Bruining jarige in Zwammerdam geboren Stoter en de 24-jarige Texelse ie Bruining verzorgen de gym- en ssen binnen GVT. Stoter rondde 2 zijn Cios-opleiding in Overveen irrit Verhoeven hield in december at jaar net op met lesgeven aan in Yvonne Hofmeester nam de ijdelijk waar. Tegen de zomer 'Nico Stoter aangenomen. Turnen jnnastiek zijn voor Stoter zelf >4 elangrijk, maar hij deed ook wel ido en basketball. „Als je je voor op het turnen richt, heb je geen eer voor iets anders. Ik moet zelf 'wm i en steek veel tijd in het jon- <aa irnen. Ik heb met opzet de na- hAtrsi |elegd op het jongensturnen, dat op Texel een enorm diepte- T3 7 «leefde toen ik kwam". Stoter vsj eerst op zoek naar talentvolle <s. „We hebben nu een goede Ie groep, waarmee we een hoop even en die goede wedstrijdre- mee naar huisnemen. De af- iongensturnen is in geen jaren ot geweest". Nico Stoter vindt ■geven aan jongens heel anders in meisejs. Over het algemeen is ning serieuzer geworden. „Vroe- ifcrden in de trainingen meer spel- Igedaan, nu is er ook meer aan- voor gerichte wedstrijdtraining." is voor dertig uur in dienst van ÏT. Éénderde van zijn tijd fesv dt hij aan lesgeven, de rest is Tv. «t ondersteunen van vrijwilligers, 'en van cursussen, organiseren liviteiten en dergelijke. Binnen 'T werkt hij hoofdzakelijk voor ber '81 MST, maar aan hun eigen vereniging. Er is geen echte binding. Het voordeel is dat men als een soort „blok" kan optreden naar de buitenwereld toe, er staan een hele hoop mensen achter en het MST-bestuur weet de beste manie ren om voor bepaalde situaties in aan merking te komen". De turnleraar vindt dat de verenigingen binnen de MST wel moeten blijven bestaan. „Wat heeft een turner met een volleyballer te maken? Niets. Uitbreiden met vere nigingen uit de buitendorpen bijvoor beeld zie ik ook niet zitten. Ze zijn maar net over de eerste beginperikelen heen en de zaak staat nog maar net organisatorisch een beetje op poten", aldus Stoter, die constateert dat besturen van de diverse afdelingen niet samen willen. Hij vindt het organiseren van cursussen geen taak voor de MST, maar voor de gemeentelijke Sportraad. „Gezamenlijke activiteiten zijn wel leuk, maar voor je iedereen zover hebt, ben je al veel verder. De eerste reactie is altijd erg afwachtend. Kijk, als de leiding enthousiast is, dan krijgt die de rest wel gek, maar voor je die zover hebt...." Demonstratie Een gezamenlijke uitvoering of de monstratie van de verschillende spor ten ziet Stoter niet erg zitten. „De MST moet geen acties op touw zetten om de veschillende afdelingen te bin den, maar om geld in te zamelen." De grootste wens van de gymafdeling binnen de MST is het gymmateriaal op peil te krijgen. Over de accommo datie Beatrixzaal is men zeer tevreden. „Het beheer door D. van Heerwaarden en P. Keijzer is optimaal". Yvonne Bruining heeft in 1983 haar di ploma's gehaald aan het Cios te Over veen. In januari van dat jaar had zij al geïnformeerd of ze terecht kon in zwembad Molenkoog. Dat kon. Na de zomervakantie nam ze enkele uren van Nico over. „We kenden elkaar al van het Cios en wilden gaan wonen waar werk was. Toevallig was dat op Texel, hier is werk zat. Maar het nadeel is dat contact met vakmensen hiervan daan moeilijk is. Voor bijscholingen moeten we altijd naar Beekbergen en dan moet je daar overnachten en zo. Het kost allemaal teveel tijd". Yvonne Bruining vindt het lesgeven aan kleu ters fantastisch. „Ik lach me iedere keer weer een deuk. Als je gaat praten over brug en kast nemen ze alles zo letterlijk en vragen ze bijvoorbeeld waar de kastdeuren zitten. Laatst moesten ze hardlopen en trok eentje z'n hemd uit. Toen ik vroeg waarom, zei hij dat hij zonder hemd harder kon lopen. We hebben er ook eentje ge had die zijn hoofd door een ring had gestoken en die ring er niet meer af kreeg. Uiteindelijk lukte dat wel, maar je lacht je wel een bult." Naast gym en turnen heeft Yvonne ook veel inte resse voor het jazzdansen. „Het is heel intensief en daar heb ik helaas niet genoeg tijd voor. Dit jaar heb ik het zwembad niet meer gedaan, maar nog wel doe ik de bejaardengym." Yvonne Bruining werkt 16 uur voor de MST en draagt verder ook nog de zorg voor het clubblad van GVT. dig is voor één of ander toernooi, maar de zaal is bezet door een andere MST-afdeling dan moet gezamenlijk worden gezocht naar een oplossing. Als men materiaal nodig heeft, maar er is geen geld, dan moeten acties worden gevoerd, niet ieder voor zich, maar centraal, dus één MST-actie, die ten goede komt aan alle afdelingen", aldus Betsy Verhoeven, die verklaart dat men wel wat wil doen aan acties voor de eigen vereniging, maar niet voor de MST. „Helaas werkt dit een splitsing, een sterker onderscheid tus sen de afdelingen in de hand. Het zou veel beter zijn als de opbrengsten van bepaalde acties op een hoop gingen waaruit iets werd betaald dat één van de afdelingen nodig had. Maar volley ballers willen zich niet inspannen om geld in te zamelen dat ten goede komt van de gym en omgekeerd, helaas". Als de afdelingen zich echt zouden af keren van de MST zouden ze het niet alleen financieel heel moeilijk krijgen, maar ook de professionele leiding zou den ze niet meer kunnen betalen. Gemeente De MST onderhoudt goede contacten met de gemeente. „Waar mogelijk ver lenen zij hun medewerking. Ook het contact met de beheerder van sporthal Ons Genoegen is prima", aldus de MST-secretaresse. Om het tienjarig jubileum half decem ber luister bij te zetten wordt een ne genkamp gehouden. Het is de bedoe ling dat alle negen MST-afdelingen een team vormen waarin alle leeftijdscate gorieën vertegenwoordigd zijn. Het wordt een soort „spel zonder gren zen". „We hopen hierdoor wat meer contacten te stimuleren tussen de ver schillende afdelingen. In de toekomst gaan we ons ook richten op gezamen lijke MST—activiteiten." Pim Viguurs De 48-jarige Pim Viguurs is geboren in 's Hertogenbosch en woont in Den Helder. Hij geeft aan sportscholen in Den Helder en Schagen les in verschil lende vechtsporten waaronder karate. Al 14 jaar komt hij eens per week naar Texel om karateles te geven in sport zaal De Ferrever. Viguurs is zelf al zo'n 40 jaar bezig met vechtsporten. „Het is gewoon een bepaalde levenswijze, een stuk van mijn leven geworden". Het reizen naar Texel vindt hij wel eens bezwaarlijk. „Vooral 's winters als het koud en glad is denk ik wel eens, man, waarom doe je het. Maar ja, veertien jaar is een hele periode en je wilt dat dan niet zomaar opgeven. Dat doorzetten, dat heeft ook weer een beetje met de mentaliteit te maken die je voor deze sport nodig hebt". Over de MST heeft Pim Viguurs wei nig klachten. „Ik heb er eigenlijk niet zoveel mee te maken, ook al omdat ik in Den Helder woon natuurlijk. Zoals de zaken nu gaan lijkt het me goed." 'oof niet echt in de MST. Het is 'oor het geld, de zaal, ledenad- atie en leiding, maar al die ver- 'de afdelingen denken niet aan Nico Stoter Poter de Hoogh. De 31-jarige Peter de Hoogh is gebo ren in 's Hertogenbosch en heeft een opleiding gevolgd aan het CIOS te Sit- tard. Na het behalen van zijn diploma en het vervullen van militaire dienst in Breda solliciteerde hij in 1978 op een vacature van de Sportraad Texel. Na een gesprek werd hij aangenomen en vanuit de Sportraad werd hij „gedeta cheerd" bij de MST. Inmiddels is hij in dienst van „Sporttechnica", een uit zendbureau voor sportleiders in Haar lem. Voor 25 uur per week werkt hij als trainer bij verschillende afdelingen van de MST. Hij heeft geen voorkeur voor een bepaalde sport. „Vroeger heb ik op hoog niveau basketball gespeeld, nu vind ik het juist leuk om steeds an dere sporten te doen, lekker geva rieerd". Peter de Hoogh heeft het naar zijn zin op Texel, maar hij zegt niet te zullen aarzelen als hem een betore baan wordt aangeboden aan de over kant. Hij vindt dat aan de MST voor- en nadelen zitten. „Voor twee jaar was er eigenlijk nauwelijks contact met het bestuur. Nu er een nieuw bestuur is hebben we weer geregeld overleg over de leden, de werkomstandigheden, de ledenlijst, absentielijst en dergeIRke. Ik denk dat een hoop sportverenigingen het niet hadden gered zonder de MST. Het is ook fijn voor gezinnen met meerdere kinderen". Over de accommodaties in Den Burg is De Hoogh redelijk tevreden. „Ons Genoegen is prima, maar ik geef judo in De Ferrever en eigenlijk zouden de matten moeten kunnen blijven liggen. De Burgemeester De Koninghal heeft ouderwetse troep als materiaal. Vaak wist ik het niet als om één of andere reden de training niet doorging en dan stond ik voor een dichte deur. En na de vakantie staat de schimmel op de toestellen". Peter de Hoogh vindt dat de MST er voorlopig maar geen afde lingen bij moet nemen. „Ze moeten eerst dit maar eens goed draaiende weten te houden en dan pas denken over uitbreiding. Ik zou het wel erg leuk vinden als er wat meer animo voor oe afdeling handbal kwam, want dat ligt echt helemaal op zijn kont". Piet Schneider De 45-jarige Piet Schneider is geboren in Voorburg en kwam in 1972 naar Texel om in dienst van de gemeente te gaan werken als leraar lichamelijke op voeding voor basisscholen. Momenteel geeft hij gymles aan vier scholen. Ruim tien jaar is Schneider volleybal trainer bij Tevoko geweest, tot Peter de Hoogh dit van hem overnam. In de zomer van 1981 heeft hij met enkele andere enthousiastelingen een goedko pe kennismakingscursus honk- en soft bal op touw gezet, waarna in decem ber dat jaar „Texla" werd opgericht. Men zocht direct contact met de MST, maar het bestuur daarvan voelde er in eerste instantie niet veel voor. Tot dan toe had de MST alleen sportafdelingen die in de winter trainden en daardoor had men in de zomer nog een beetje vrije tijd. Honk- en softbal is echter een zomersport en het bestuur zag het laatste restje vrije tijd in rook opgaan. Toch stemde men in december '81 toe. ■Piet Schneider deed vroeger veel aan voetbal en volleybal. „Ik vond honkbal altijd al wel heel leuk, maar het kwam er nooit van omdat ik het zo druk had met volleybal. Op Texel vroegen ver schillende mensen me of het niet leuk was iets te doen op het gebied van honkbal en ik heb de knoop doorge hakt nadat ik was gestopt bij Tevoko". In die tijd bleek ook een andere groep op Texel bezig met het oprichten van een honkbalclub. Deze groepen bun delden hun krachten en Texla werd een feit. Iedere week werd zo'n ander half twee uur getraind op de ijsbaan te Den Burg. Het veld was door de De 24-jarige Lieuwe van Veen uit De Cocksdorp is trainer bij tafeltennisvere niging Tetak. Anderhalf jaar geleden is hij begonnen als jeugdtrainer en deze zomer nam hij ook de senioren onder zijn hoede. Hij volgde daarmee Martin Jansen uit De Koog op. „Wat het leuke is aan tafeltennis? Je moet het helemaal zelf doen, het is geen teamsport. Ik deed op school wel eens mee aan pingpong en vrien den vroegen of ik eens mee ging naar Tetak, tja, zo ben ik erin gerold". Van Veen denkt dat Tetak niet veel hoger kan komen dan het niveau waarop de club zie momenteel bevindt „We heb ben eigenlijk geen echte trainer, dus je leert er niet echt iets bij". De MST vindt hij een goede zaak: „Zij zorgen voor een zaal en de financiën. Ik denk dat er verder geen nadelen aan ver bonden zijn om deel uit te maken van de MST. Alleen de onlangs ingevoerde contributieverhoging zal over alle afde lingen misschien wat ledenverlies tot gevolg kunnen hebben. Maar ik denk dat een hoop verenigingen zonder MST hadden moeten afhaken". Tetak traint in sporthal De Ferrever en daar zijn de leden zeer tevreden over. „In vergelijking met andere verenigin gen die we in de competitie tegenko men, mogen we niet klagen. Er is een goede verlichting en dat is belangrijk voor onze sport". Sinds drie jaar komt in het voorjaar een delegatie van een Duitse sportschool naar Tetak voor een sportuitwisseling. Men hoopt de Duitsers nog eens met een tegenbe zoek te kunnen vereren. Lieuwe ven Veen De 37-jarige Ina Platte uit Den Burg geeft jazzdansen. Zij heeft jarenlang gymnastiekles gegeven bij GVT. De jazzgym is ontstaan als onderdeel van GVT en de lessen werden in eerste in stantie gegeven door Yvonne Keuniger. Toen die van Texel afging, nam Ina Platte het over. Zij had al lesbevoegd heid op gymnastiekgebied, maar ging zich vanaf dat moment helemaal toe leggen op het jazzdansgebeuren. „Ik was altijd al erg bezig met muziek. Zelf geef ik nu van die opleidingscursussen aan de overkant. We praten liever over de term „jazzdans" dan „jazzgym", want het heeft niets meer met gym te maken, hoewel we wel verbonden zijn met GVT". Ina Platte vindt het leuk om met mu ziek en beweging mensen een uur he lemaal uit de sleur te halen. „Iedere beweging heeft als het ware een ach tergrond. Je valt terug op een soort oerinstinct, het roept bepaalde emoties op." De jazzdansgroep bestaat nu uit zo'n 180 personen. Men maakt gebruik van De Ferrever. „Een prima zaal voor ons. De afmetingen zijn goed en we kunnen onze spiegels ophangen aan de wanden. Het is natuurlijk een oude zaal en dat heeft een aantal nadelen, bijvoorbeeld de koude kleedkamers en de oude vloer, maar het voldoet toch wel". Ina Platte noemt zich een vereni gingsmens in hart en nieren. De MST vindt zij economisch gezien een prach tige oplossing, maar men moet niet teveel proberen een saamhorigheidsge voel te kweken. „Het lukt nooit om al les samen te laten gaan. Het is een loffelijk streven, dat wel, maar ik zou er bijvoorbeeld al helemaal geen tijd voor hebben en zo zijn er meer. Men moet zich beperken tot het eigen spul." De jubileumviering door middel van een soort „spel zonder grenzen" lijkt haar leuk, maar of zo'n evenement ieder jaar mogelijk is, betwijfelt Ina Platte. „Wie moet dat dan organise ren? En zoiets is ook al leuk als het zonder MST op de achtergrond wordt gedaan, dus het heeft niet zoveel te maken met de verbroedering van de MST-afdelingen." Ina Platte heeft al veel succes gehad met haar jazzdansers. Dit jaar was de groep allerkleinsten uitgenodigd voor de landelijke dansmanifestatie demogy- ada in Den Haag, maar het stuk waar mee ze afgelopen jaar op de regionale demogyada in Den Helder zo'n succes hadden was te lang voor Den Haag. „Het mocht maar vijf minuten duren en dat was 1 Vt minuut korter dan ons stuk is. Om nou een helemaal uitge klede versie te brengen waar de leuke accenten uit zijn, leek me niks, dus we gaan niet, maar de uitnodiging was er wel en dat is ook al een stukje erkenning." Ine Platte gemeente beschikbaar gesteld en de training werd gratis gedaan door Schneider. Men heeft nog 2 3 jaar gespeeld op het oefenterrein naast het Texelse Boysveld. Toen de wielerbaan daar werd gemaakt moest men weer terug naar de ijsbaan. Zo bracht dit voor de gemeente onren dabele terrein toch nog wat geld op. Texla is tevreden met de ijsbaan, al leen laat de drainage het zomers wel eens een beetje afweten. „Het veld ligt erg laag en de bemaling zou beter moeten, want nu staan we vaak in plassen water". Texla telt op dit mo ment zo'n 50 leden. Men heeft goede contacten met de Texelse Boys, waar van kleedgelegenheid, kalkwagen en opslagruimte mag worden gebruikt. Piet Schneider vindt de MST een goed initiatief, vooral de basisgedachte erachter. „Wat gezamelijk kan worden gedaan, moet ook gezamelijk worden gedaan. Voordat via de MST één vaste trainer per afdeling kon worden aan gesteld hadden verenigingen vaak veel verschillende trainers in een kort tijds bestek en die waren lang niet allemaal even gemotiveerd. Voor gezinnen biedt de MST een aantrekkelijk financieel voordeel en de kleinere sporten krijgen er ook een kans op bestaan want ze worden gesteund door de grotere. Het is helaas geen omnivereniging, want er zijn eigenlijk geen dwarsverbindingen tussen de verschillende afdelingen. Er zijn pogingen geweest om een MST- blad van de grond te krijgen met alle afdelingen, maar dat werd niks. Alles blijft teveel binnen de verschillende af delingen. Het kan nog veel leuker wor den als meer samen wordt gedaan".

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 13