,,We geven u een goede kans dat u een meerderheid haalt" BEGR TING 1988 Toerisme ook goed voor andere bedrijfstakken „Subsidie voor lokal omroep mag hoger" GEMEENTE D. Terpstra (PvdA) wil Nationaal Park: Repliek wethouder Klaas Barendregt: Wethouder Piet Zegers: MINDER BELASTING? MEER PENSIOEN? gebruikersgroep texel VOOR AUTOMATISEREN Gelijkspel voor Tetak junioren Jeugddienst in Oudescl Bi PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1 F „Er is geen enkel aanwijsbaar nadeel aan de status Natio naal Park. De nog slepende vraag over de bufferzones is beantwoord, want die zijn van de baan en de gemeente wordt in ruime mate betrokken bij de inrichting en opzet van het plan, is ons verzekerd. De werkgelegenheid in het duin gebied zou door de parkstatus beter worden gewaarborgd. Wat let u nog om de raad voor te stellen de onderhandelin gen te openen? Wij geven u een goede kans dat u een meer derheid haalt", aldus Dirk Terpstra van de PvdA dinsdaga vond tijdens de algemene beschouwingen. Hij uitte tevre denheid over de glasheldere beleidsnota van de Texelse mu sea maar de uitvoering van de plannen zou volgens hem be langrijk positief worden beinvloed door de Nationaal Park- status voor de duinen. het was op geen enkele manier duide lijk waarom de post voor oefeningen en demonstraties drie keer zo hoog moest zijn. Extra oefeningen moeten met een geringere verhoging zijn op te vangen. U zei zelf dat ons korps zich kan meten met andere". Wegenonderhoud Onder druk van de bezuinigingen vindt minder onderhoud plaats aan wegen, straten en pleinen. Daarom lijkt het de PvdA nodig dat een goede meerjaren planning wegenonderhoud wordt ge maakt, vóór de volgende begrotings behandeling. Wat betreft het openbaar vervoer zijn er wensen: Zowel voor de Cocksdorpers zelf als voor de toe risten is deze plaats nog onvoldoende bereikbaar, ook de bediening van de recreatieterreinen langs de bosrand laat nog te wensen over". In verband met de veranderende wetgeving op het ge bied van personenvervoer volgend jaar, is haast geboden met overleg tussen gemeente, busmaatschappijen en de minister over de specifieke situatie van Texel en de daaruit voortkomende pro blemen, verdere uitbreiding van de re creatieve fietspaden mag naar mening van de PvdA geen onoverkomelijke ge volgen hebben voor de financiering van het onderhoud. Pompen ,,Het pompen van veel geld in projec- Terpstre (PvdA!: pompen van veel geld in projecten moet afgelopen zijn Terpstra wees erop dat een aantal in vesteringen en uitgaven die de raad in het verleden heeft vastgesteld, fors be ginnen door te werken. Hij noemde de deelname in de Stichting Texel Promo tie, de subsidie voor het zwemparadijs, de aanleg van de jachthaven en de ka deverlenging voor de visserij. „Wijzi ging in de verwerking van ons huisvuil zal ook grote financiële gevolgen heb ben. Het reinigingsrecht zal ongeveer driemaal zo hoog worden. Voor de burger betekent dit aanzienlijke lasten verzwaringen", aldus de PvdA-man. De PvdA is bang dat verdere bezuini gingen zullen leiden tot verminderd onderhoud en het doorschuiven van de lasten naar de toekomst. Maar men was het er wel mee eens dat een so ber financieel beleid zal moeten wor den gevoerd. De partij wil dat daarbij de minst-bedeelde burgers worden ontzien. Brutalen „Dat het gemeentelijke takenpakket eens nader wordt bekeken vinden we heel goed. Natuurlijk mogen geen ta ken dubbel worden uitgevoerd. Als dit werkelijk zo is, heeft het college er wel erg lang over gedaan om daar achter te komen! vond Terpstra, die de na druk legde op taken die niet of niet voldoende werden uitgevoerd. Daar bedoelde hij met name het uitoefenen van controle op verschillende voor schriften en reglementen mee. „Er moeten duidelijke afspraken komen, zodat de burger weet dat regels se rieus genomen moeten worden en dat de brutalen niet half Texel hebben". Evenals de WD ging de PvdA niet ac- coord met de verhoogde post voor bloemstukken, prijzen en huldeblijken. Men wilde het niveau van 1987 aan houden. „De openbare orde geeft in een toeristengemeente altijd extra pro blemen", aldus de fractievoorzitter. Hij ging in op de problemen die in De Koog heersen en vond dat de inwo ners zelf ook een bijdrage moeten le veren aan het instandhouden van de rust. De PvdA had veel waardering voor de vrijwillige brandweer. De aan schaf van materiaal noemde Terpstra noodzakelijk, maar de kosten voor cur sussen en oefeningen leken hem wel erg rigoreus gestegen (met resp. 50 en 300% tot 77500,- en 712.000,-). Toch ging de PvdA ermee accoord, maar de schoolbegeleidingsdienst over te gaan op sobere dienstverlening. „De noodzakelijke ondersteuning is niet af hankelijk van het aantal leerlingen. Voor kinderen is een goed functione rende SBD van levensbelang voor de toekomst als daarmee leerproblemen snel worden onderkend en opgevan gen". Terpstra wilde bij de subsidie voor de SBD uit blijven gaan van het aantal inwoners, en niet van het aantal leerlingen. Het afschaffen van het leer lingenvervoer naar de Strijbosschool in Midden-Eierland vond de fractie een typisch voorbeeld van korte termijnpo- litiek. „Door deze maatregel wordt een uitloop van leerlingen naar het bijzon der onderwijs bevorderd, terwijl het personeel in een slepende kwali teitsslag terecht komt om het open baar onderwijs in stand te houden". De PvdA wil de vrijwilligers bij de basi seducatie voor volwassenen een on kostenvergoeding van 7800,— per jaar geven. Er zijn op dit moment vier vrij willigers, dus dat zou om een bedrag van 73200— gaan. Jeugdwerk Het opvangen van kortingen door het rijk door de plaatselijke belastingen te verhogen noemde Terpstra onverant woord. Ook vindt de partij de stopzet ting van subsidie voor de jeugdwerk begeleider onaanvaardbaar. „Als het college vindt dat dit werk onvoldoende uit de verf komt, zal zij samen met het jeugd- en jongerenwerk om de tafel moeten zitten om het takenpakket eens goed door te praten", aldus de PvdA fractievoorzitter. De partij wilde de subsidie voor het zomerrecreatie- werk in 1987 voor het laatst verstrek ken, maar het blijkt onmogelijk dit te stoppen zonder de STKA-functie bij de Sportraad om zeep te helpen. Terpstra stelde voor in de eerste helft van 1988 samen met de sportraad te bekijken of de twee zaken uiteen kunnen worden gehaald. De fractie wil een locatie re gelen voor een meierblis van Den Burg. Men stelde voor een gedeelte van het voormalige Boysveld met oude straatstenen of puin te verharden voor een bedrag van 710.000,—. Het deed de PvdA deugd dat het college serieus aandacht wil schenken aan de beeld bepalende panden in de dorpen, maar wegens de zeer beperkte financiële middelen zouden wel prioriteiten moe ten worden gesteld Problemen „Het is duidelijk: de huidige CDA/VVD-regering brengt ons in flin ke financiële problemen door het af wentelen van bezuinigingen op de ge meenten. Wij zullen moeten besluiten tot belastingverhoging of tot het afsto ten van taken. Onze fractie gaat ac coord met de verhoging van het reini gingsrecht, maar met niet meer dan maximaal 3% en de laagste inkomens moeten worden ontzien", aldus fractie voorzitter Terpstra. De PvdA wil dat de toeristenbelasting wordt verhoogd met 5 cent per persoon per dag en de woonforensen belasting met 3%. Ook werd voorgesteld de storting in de re serve Recreatie en Natuurbehoud te verhogen van 9 tot 11% van de op brengst van toeristenbelasting en de 75% van de woonforensenbelasting. De PvdA fractie streeft naar een een malige jaarlijkse totaalaanslag voor rei nigingsrecht, de rioolbelasting en de onroerend goedbelasting. Om de in ning eenvoudiger te maken zou bij de aanslag een machtiging moeten wor den gevoegd voor automatische over schrijving in tien maandelijkse termij nen. De informatieverstrekking naar de toeristen in verband met de toeristen belasting noemde Terpstra nog steeds onvoldoende. Afsluitboom Niet accoord ging de PvdA met de post van 733.000,— voor een afsluit boom voor het terrein gemeentewer ken. De partij vindt dat zij door het college onvoldoende wordt betrokken bij belangrijke politieke vraagstukken, hoewel B en W zeggen „collegialiteit" na te streven. ten is wat ons betreft afgelopen. Er kunnen er hooguit nog enkele worden gefinancierd in directe relatie met be lastingverhoging" zei Terpstra. De PvdA vond het onverantwoord om bij Een lijfrentepolis is ZELF zorgen voor later. Inlichtingen: Texels hypotheken informatiecentrum FA.JAN DEKKER verzekeren financieren sparen Bernhardlaan 109 Den Burg. telefoon (02220) 2833 02220-2833, Jos Kager 02220-2828, Adri Westerlaken 02220-4805, Co Vinke 02220-2782, Sjef Briigemann De toeristische sector is ook van belang voor de landbouw en de bedrijvigheid in het algemeen. De dubbeldeks veer boot bijvoorbeeld is mogelijk dank zij het toerisme, maar de intensieve veerdienst is ook een stimulerende factor voor an dere bedrijfstakken zoals de landbouw. Als die intensieve veerdienst er niet meer zou zijn, zouden bepaalde bedrijven zelfs verdwijnen. Dit vertelde wethouder Klaas Baren dregt als reactie op de algemene be schouwingen die dinsdag door de raadsleden werden gehouden in het kader van de begrotingsbehandeling. Barendregt was het namelijk niet eens met het verwijt van Peter Bakker dat de steun die de gemeente vooral geeft aan toeristische projecten leidt tot een „monocultuur" die voor de Texelse werkgelegenheid eenzijdig en gevaarlijk is. Dat het college geen pogingen zou doen om andere bedrijvigheid aan te trekken ontkende hij overigens. Hij ver telde dat er toevallig juist contact was geweest met een bedrijf dat zich bezig houdt met gezondheidszorg. De kan sen op vestiging op Texel lijken reëel. Overigens is het erg moeilijk om be drijven naar het eiland te halen, zodat het realistisch is om te investeren in werkgelegenheidsbronnen die het wèl goed doen, zoals de recreatie. Aan de klachten over het weinig fraaie aanzien van het Nikadel-gebied wordt tegemoet gekomen als de bouw van 144 appartementen hier van start gaat. „De contracten zijn getekend". Dat de grondprijs van dit gebied afschrikwek kend zou zijn voor ondernemers, ge loofde hij niet. De wethouder kondigde aan dat de raad binnenkort kan beschikken over de zeer vertraagde jaarrekeningen '84, '85 en '86. De cijfers van 1987 zullen in het derde kwartaal van volgend jaar gereed zijn. De raad zal dan een beter inzicht hebben in de ontwikkeling van de financiële toestand van de gemeente. Dat de opbrengst aan woonforensen belasting hard zal stijgen als gevolg van de bouw van de Coltof-huizen, werd door Barendregt ontkend. De meeste van die huizen worden name- Barendregt: ...lobby bij provincie... lijk verhuurd en dan brengen ze vooral toeristenbelasting op. Het verwijt dat de verkoop van vrijge komen scholen veel te traag gaat, vond Barendregt onterecht. Dat kon de gemeente niet helpen, want de dis cussie over de dislokatie was langdurig en Staatsbosbeheer, die gegadigde was voor de Maris Stella-school, hield de gemeente lang aan het lijntje. Spoedig zullen transacties echter hun beslag kunnen krijgen. De gemeente heeft de laatste tijd forse investeringen gedaan in het belang van de recreatie: de bijdrage voor het zwemparadijs, de anderhalve ton voor Texelpromotie, etc. Dit geld is echter niet weg maar er staat ook rendement tegenover. Door bevordering van het toerisme blijft de boot betaalbaar, wordt de werkgelegenheid gestimu leerd en heeft de gemeente extra in komsten in de vorm van toeristenbelasting. i fi ei et irf 'si De Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) kan, wat wethoi der Piet Zegers (welzijnszaken) betreft, in 1988 rekenen op méér subsidie dan de begrote ƒ20.000,—, als dat nodig mot blijken te zijn. De wethouder maakte woensdag tijdens de begrotingsvergadering bekend dat er vorige week een niei bestuur is geformeerd (onder voorzitterschap van Martien Weijer). De vooruitzichten op een zendvergunning lijken goed te zijn en er zal spoedig meer bekend worden over eKc nieuwe studio-lokatie. „Misschien heeft de omroep in het eerste jaar méér centen nodig om allerlei dingen op te stal10 ten. Ik heb geen bezwaar om daarvoor te zorgen, maar da |0S moet het geld in volgende jaren anders worden verdeeld dus Zegers. wenst bij te dragen, zo herhaalde gers een bekend college-standpunt Op de vraag of de Stichting Texels Museum (en dan met name Ecomi 8 wérkelijk beter wordt van de 7110.000,— extra subsidie, die in ds laatste raadsvergadering is toegeze ini antwoordde Zegers dat dat rekenso m metje wel eens gunstiger kan uitva dan sommige raadsfracties denken. Van eventuele investeringen moete jaarlasten worden genomen, niet li hele investeringsbedrag. „Maar als toch anders blijkt uit te pakken, ko ik ermee terug bij de raad.' De vrijwilligers van de basiseducati kunnen een vergoeding krijgen var 7600— per persoon per jaar, voor maakte onkosten. De PvdA had 7800,— voorgesteld. Voorts weerlegde Zegers socialistic: kritiek op het systeem van budge nanciering" dat het college voorsts ten aanzien van sociale werkplaats Bolder. „Bij dat systeem kan De 8 der veel beter een eigen beleid vos Het is nu echter nog een experime dat duurt tot 1992." Zegers zegde toe te overleggen ms Sportraad of het mogelijk is de fur ties STKA (training bij sportverenij gen) en begeleiding zomerrecreatie werk kunnen worden gescheiden In het eerste kwartaal volgend jaar komt het college met een nota over werkgelegenheid. Barendregt wilde niet toezeggen dat de gemeente zal ophouden met het „pompen" van geld in allerlei projecten. Als het nodig is moet het gebeuren en steeds vaker zal dit gaan in samenwerking met par ticulieren zoals is gebeurd bij het zwemparadijs, de verlenging van de visserijkade en de aanleg van de passantenhaven. Barendregt heeft onlangs beloofd dat er een verharde meierblisplaats op het voormalige Boysveld zal komen als er geen particulieren zijn die terrein aan bieden. Die belofte moest hij nu waar maken, want er heeft niemand gerea geerd op de advertentie. Het verhar den van het terrein kost echter meer dan het bedrag van 710.000,— dat door Terpstra was genoemd. Het komt neer op 730,— per m2 oftewel 720.000,-. Voor verhoging van de toeristenbe lasting voelt het college niets omdat het vorig jaar al is gebeurd met 6%. Het idee om verschillende gemeentelij ke belastingen tot een heffing samen te voegen en deze dan in tien termij nen te innen is bij het college in goe de aarde gevallen. Het systeem zal in 1989 worden ingevoerd. Het streven van het college was om jaarlijks onge veer twee miljoen gulden te investe ren. Dit bedrag wordt belangrijk lager omdat er tot dusver ten onrechte ook onderhoudswerk bij werd gerekend. De pogingen van het college om te voorkomen dat een deel van de Pont- weg „tertiar" zal worden gemaakt, waardoor de uitkering die de gemeente ervoor ontvangt, veel lager wordt, lij ken te mislukken. Barendregt roep de fracties op hun politieke geestverwan ten bij de provincie te bewerken. De eigen composteringsinstallatie waa rin het Texelse huisvuil kan worden verwerkt, lijkt een stapje dichterbij te zijn gekomen nu de landbouw heeft laten weten zeer tevreden te zijn over de kwaliteit van de compost (als proef van een installatie in Purmerend) en het graag wil afnemen. Zegers: geen stuiting sportzalen.... De CDA-wethouder zei, in zijn repliek op de algemene beschouwingen van de raadsfracties, blij te zijn met de steun van een raadsmeerderheid voor zijn onderwijsbeleid. Zegers doelde daarmee op de voorstellen van de WD en Texels Belang om de scholen eigen budgetten te geven, die naar ei gen inzicht kunnen worden besteed. Volgens de wethouder is zijn beleid daar al enige jaren op gericht, maar is dat niet iets wat in één klap kan wor den doorgevoerd. Het geven van subsidie op school- melk, heeft volgens Zegers weinig nut. „Omgerekend zit er maar één cent subsidie op een liter melk, daar gaat geen stimulans van uit. Subsidie zou het doel voorbij schieten." Zegers wil de subsidie aan de school begeleidingsdienst terugbrengen met 76000,— tot 7116.000,—. „Het is niet verstandig uit te gaan van het begrote bedrag van 7122.555,—, omdat de SBD zélf een lager bedrag vraagt, nl. 79,15 per leerling." Midden-Eierland Zegers bleef bij het college-standpunt om de bijdrage aan het leerlingenver voer voor de Strijbosschool in Midden- Eierland tot het eind van het school jaar te handhaven. Voorstellen van di verse fracties voor andere wijzen van vervoer, zullen in het overleg met de school ter sprake worden gebracht. Ze gers gelooft niet dat het afschaffen van leerlingenvervoer zal leiden tot een uittocht van leerlingen naar het bijzon der onderwijs in de andere dorpen. De wethouder voelt er weinig voor om de fietsenstalling bij de Bruinvisschool in Oudeschild te verplaatsen, zonder dat er honderd procent zekerheid bestaat over de plaats waar de spor thal wordt gebouwd. Musea Financiële deelname aan de vestiging van een scheepsarcheologisch depót blijft uit, zolang ook het rijk niets Met nog één wedstrijd te spelen, staan Tetak 1 en DOV 5 bovenaan. Bij gelijk eindigen wordt het on derlinge resultaat bekeken. Het was zaterdag spannend in De Fer- rever, de senioren vochten tegen degradatie en de junioren voor het kampioenschap. Bij de senioren begon Fred Mosk zeer goed, maar hij verloor de eerste set nipt met 21-19. In de tweede set was hij kansloos. Martin Janssen was min der vast dan zijn tegenstander en ver loor na een leuke wedstrijd. Frans Room verloor zijn partij met 25-23 en 22-20. Hij had weinig geluk en veel rand- en netballen tegen. Tetak kwam nog op 1-3 door winst van Janssen en Mosk in de dubbel. Zij speelden zeer goed en wonnen in twee sets. Jans sen verloor vervolgens zijn tweede par tij. Mosk won moeizaam maar goed in drie sets. Room verloor óók zijn twee de partij met gering verschil, 21-23 in de derde set. Janssen wist nog 3-5 te maken door in drie sets zijn laatste partij te winnen. Helaas verloren Room en Mosk hun laatste partijen en werd het een 3-7 nederlaag. De junioren speelden tegen medekop loper DOV 5. Bij winst waren ze kam pioen. Alex Bakker won de eerste tij knap met 21-13 en 21-11. Silvio Roest had een zware partij en veil kansloos in twee sets. Bram Spitz speelde een goede partij en won. dubbelspel door Roest en Bakker in twee sets verloren. Roest speel zijn tweede partij beter, maar kwzi net te kort voor een overwinning tak kwam weer gelijk door winst i Bakker. Spitzer kwam in zijn twee partij niet in zijn spel en verloor twee sets. Roest won zijn laatste l knap in twee sets. Door verlies Spitzer en nog een overwinning Alex Bakker werd het 5-5. Beide teams hebben elf punten en beide ren gelijk gespeeld tegen elkaar. 8 puntverlies in de laatste wedstrijd het kampioenschap verloren. Zater spelen de junioren evenals de serf "er in Den Helder tegen Noordkop. In de Hervormde kerk van Oudest wordt zondag om 19.00 uur een dienst gehouden. Voorganger is Jong. De leerlingen van de basis school verlenen hun medewerkinj evenals de catechisanten en de gospelgroep „Peter en zijn wolved die bestaat uit Ron de Vries, Ceei Jong, Nathalie Bremer, Martine man en Peter de Wolf. Sportaccommodatii Hoewel het gebruik van sportaccot modaties door scholen het laatste jaar drastisch is teruggelopen, ziet gers nog geen reden om tot sluitin van zalen of velden over te gaan verenigingsgebruik is de laatste dr jaar constant gebleven. Deze week ontvingen B en W een brief van de directie van het Gemii ziekenhuis met de mededeling dat een werkgroep is ingesteld die de gelijkheden voor een dependance Texel zal onderzoeken, zo deelde gers mee. Als er na 1 januari nog salarisverp! tingen bestaan ten aanzien van de jeugdwerkbegeleider, wiens ontslaj gevolg is van stopzetting van sub! dan is er binnen de gemeentebegr ting nog een bedrag beschikbaar, dus vulde Zegers de reeds bekend! ten aan. De wethouder meent dat de Stich Ondersteuning Welzijnswerk „niet rug moet naar af", nu de stichting door een verkeerd gekozen structu tóch btw-plichtig blijkt te zijn en d 21' door in financiële problemen is ge raakt. Zegers: „We moeten samen naar een oplossing zoeken." Tot slot constateerde Zegers dat h werkgelegenheidsbeleid van het ct ge „enorm veel succes heeft geha „Enkele jaren geleden kende Texel de winter nog een werkloosheidsp centage van 24 procent, nu is dal helft en liggen we onder het land! gemiddelde. Dat is mede te danka aan de succesvolle werk- en leerpt jecten die de gemeente heeft den." Voc (EU Bij am 022; 1122: tpo ven geh

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2