,Vijf eenheden is te weinig „Kritisch toezien op de gevolgen van a utomatisering „Nieuwe aandacht voor De Koog noodzakelijk" ïr Wethouder Daan Schilling: .Activist" Wim van den Berg over „Vrije Recreatie' Burgemeester Ton Schipper: 9, Verkoopexpositie van tekeningen Terpstra annie Roos geeft derenrecital Najaarsvergadering SV Texel Instructiemiddag off the road-rijden Tapdansles in De Ferrever 1g 1IJDAG 20 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 oemetje voor do eerste Texelse SVR-rocreatfeboerfn mevrouw H. Lap-v.d. Berg. het aan de Stichting Vrije Re latie ligt moet het kamperen bij boer" niet beperkt blijven tot I eenheden per erf maar moeten mogelijkheden veel ruimer zijn. kosten zullen anders onvol- ende door de baten worden dekt. t kwam onder meer naar voren uit betoog dat dinsdagavond in „De ikaan" werd gehouden door Wim den Berg, voorzitter van de in 0 opgerichte SVR. Hij sprak op uit- iiging van de Texelse afdeling van Hollandsche Maatschappij van idbouw. Die wilde op deze manier >r wat extra informatie zorgen om- over het kamperen bij de boer op iel nog voor het komende seizoen ilissingen zullen worden genomen. Strijd 1 verhaal dat hij afstak bleek echter op de Texelse situatie te zijn af- fernd, maar was veel meer een persoonlijk getint verslag van de die „activist" Van den Berg heeft ■oerd om minicampings op boeren- m erkend te krijgen. Deze veehou- met dertig hectare land in Meer- haalde tientallen keren de krant de televisie door zijn botsingen met overheid die ontstonden toen hij der vergunning kampeerders ging luden". Van den Berg draaide een loband die een lange reeks kranten- ipen liet zien die duidelijk maakten verbeten het er was toegegaan, ar er was een happy end want het rperen op boerenerven werd ilotte erkend en nu zijn er in Ne- and zo'n 1200 bij de SVR aangeslo- minicampings waarvan zes op el. Van den Berg is nu lid van de lerlandse Kampeerraad en dient de rheid dus van advies inzake ipeeraangelegenheden. Idealisme.... eker verklaarde destijds te zijn ge ien door idealisme. Kamperen ist betaalbaar blijven en het moest ischalig en eenvoudig kunnen. Een categorie recreanten is helemaal zo gek op „echte" kampeerterrei- met allerlei opgedrongen vermaak uxe, maar wil de tent of caravan zetten op een rustige plek met veel ruimte, zonder restaurant, disco, ten nisbaan, supermarkt en andere dingen waar ze helemaal geen behoefte aan hebben omdat ze die in de stad al da gelijks om zich heen hebben. Zij willen „echt" kamperen voor weinig geld. Van den Berg vertelde dat 34% van de Nederlanders niet in staat is een gewo ne vakantie te betalen; in de EG als geheel is dat zelfs 44%. Het zijn onder andere deze mensen die geïnteresseerd zijn in kamperen bij de boer. Als zij voor f 15,— per jaar donateur worden van de stichting kunnen ze bij een bij de SVR aangesloten kampeerboer ver blijven voor f2,50 per persoon per nacht, terwijl voor de tent of auto fl— per nacht verschuldigd is. De SVR waakt voor kwaliteit. De aange boden accommodatie mag eenvoudig zijn, maar moet aan redelijke eisen vol doen. De kampeerders worden telkens via een enquêteformulier uitgenodigd aan- en opmerkingen te maken over de camping waar ze verbleven, zodat de SVR eventueel kan optreden. „Ruimte, rust en betaalbaarheid", is de slogan van de SVR, waarbij niet al leen minicampings zijn aangesloten maar ook boerderijen die een huisje of een paar kamers verhuren, de zg. lo- geerboerderijen. Combinaties van ten ten en kamers komen ook voor. Het zijn ook niet allemaal „echte" boeren die kampeerders op hun terrein heb ben. leder die op een geschikt stuk grond in het buitengebied kampeerders wil hebben kan zich bij de SVR aansluiten. In evangelische boekwinkel 't Olijfblad aan de Weverstraat zijn vanaf heden tekeningen van de vorig jaar overleden Anne Terpstra te bezichtigen en tevens te koop. Enige jaren geleden maakte Terpstra (van „Elba") furore met een tentoonstelling van zijn werk, hoofdza kelijk Texelse landschappen, in de raadhuiskelder. De tekeningen zijn ver vaardigd met pen, potlood en water verf. De expositie loopt tot begin december. nantische liederen van onder- ir Schubert, Brahms, Fauré en ten vertolken Hannie Roos en nist Fred Jansen zaterdag tij- s een liederenrecital dat zij om 5 uur geven in de voorspeel- Me van de muziekschool. „Als aanslaat zullen we zeker meer nden houden in de toekomst", na Hannie Roos. De entree is en daar is koffie en het uit- reide programmaboekje met de leksten bij inbegrepen. geloof niet dat er al eerder zoiets "exel is gedaan", aldus mevrouw s, die verklaart dat een liederenre- als een soort voordragen van ge- ten op muziek moet worden opge lat wil niet zeggen dat het irwichtig is, integendeel, maar het n hele subtiele kunst. We probe- een bepaald gevoel op de mensen te brengen en emoties over te en. Als het gedicht over bloemen ijtjes gaat zal daar ook heel lichte 'ek bijhoren. Een droef stuk vereist weer donkere en zwaardere mu- Eigenlijk wordt bij liedkunst de ik gebruikt om de tekst te bena ken". Het overbrengen van die ge ms en emoties van de teksten alleen gebeuren door de stem en ezichtsuitdrukking. Er mogen geen lewegingen worden toegevoegd, bijvoorbeeld bij opera's. Hannie Roos en Fred Jansen zijn ongeveer een jaar bezig geweest met de voorbe reidingen. „Het is heel moeilijk om ie mand te vinden die het hetzelfde aan voelt en dat is wel een eerste ver eiste". Onder de componisten zitten opvallend veel Duitsers. „Dat komt omdat men op Texel nou eenmaal veel meer vertrouwd is met de Duitse taal dan met bijvoorbeeld Frans. Bovendien zijn er veel meer romantische Duitse liederen, dus is de keus daaruit veel groter". In het programmaboekje staan alle teksten met de namen van de dichters erbij. Van de Franse teksten zijn zelfs eenvoudige vertalingen ver meld. De toegangsprijs is bewust laag gehouden. Dat mag geen drempel vormen. We willen alleen de onkosten eruit halen, verder niets. We hebben gekozen voor de relatief kleine voor speelruimte, omdat dan het subtiele van de liedkunst niet in het niets ver dwijnt, het is intiemer zo", aldus Han nie Roos. Het programma is; Gute Nacht, Geheimes, Frülingstraum van Franz Schubert; Die Krahe, Der Tod und das Madchen, Lachen und weinen van Franz Schubert; Litanei, An die Musik, Romanze van Franz Schubert; Sapphische Ode, Da unten im Tale, Vergebliches Standchen van Johannes Brahms; lm wunderschönen Monat Mai, Aus meinen Tranen sprieben, Die Rose, die Lilie, Du Ring an meinem Finger van Robert Schumann; Les Berceaux, Aurora, Clair de lune van Gabriel Fauré; O Waly, Waly, The fog gy dew van Benjamin Britten. Van den Berg betoogde dat minicam pings in het boerenland geen enkel probleem hoeven op te leveren. Voor de kwaliteit van het landschap zijn ze niet schadelijk, in tegendeel. Menige boomgaard kon in stand worden ge houden omdat de eigenaar er een camping van maakte. Van buiten is weinig van de minicampings te zien en na het seizoen wordt alles opgeruimd. De SVR-voorzitter zei dat het laten kamperen op het erf bijzaak moet blij ven voor de betrokken boer en zeker niet moet worden opgezet als redmid del voor een onrendabel bedrijf. Een goedlopende minicamping betekent echter wel dat de boer een leuk graantje meepikt van de recreatiekoek. Het is dan ook begrijpelijk dat de gro te kampeerbedrijven niet opgetogen zijn over de activiteiten van de SVR. Dat er behoefte is aan deze vorm van recreatie is inmiddels onomstotelijk be wezen. De 1200 minicampings die bij de SVR zijn aangesloten boekten dit seizoen 400.000 overnachtingen (vorig jaar 290.000), er is dus sprake van spectaculaire groei. Het kampeer- derspubliek bestaat voor een belangrijk deel uit mensen die nooit naar een groot kampeerterrein zouden gaan om dat ze daar niet van houden. Deze mededelingen ondersteunde Van den Berg met een videofilm die op zijn be drijf in Meerkerk was gemaakt en waarin enthousiaste gasten aan het woord kwamen. Uit die beelden bleek dat de camping van Van den Berg niet zo heel erg klein is. Desgevraagd zei de spreker na enig aandringen dat hij over 24 vaste standplaatsen beschikt, nog afgezien van de plaatsen voor tentkampeerders. Hij legde uit dat mi nimaal 15 tenten (of andere kampeer- eenheden) ongeveer nodig is om het voor een boer aantrekkelijk en aan vaardbaar te maken. Anders worden de kosten van sanitaire voorzieningen e.d. naar verhouding te hoog. Dat de nieuwe kampeerwet spreekt over maxi maal vijf eenheden, maakte op hem niet zoveel indruk. Er wordt al gediscussieerd over wijzi gingen, waarbij wordt gedacht aan tien eenheden. „Er zit dus beweging in. De overheid loopt altijd een eind achter de feiten aan. De praktijk in Zeeland is dat op de minicampings al daar gemiddeld veel meer tenten staan. De ene gemeente is veel soepe ler dan de andere". Texel Spreker bleek niet op de hoogte te zijn van de situatie op Texel, waar het maximaal toelaatbare aantal toeristen van 47.000 een hard gegeven is, dat door alle politieke partijen wordt on derschreven. Dat betekent dat men hier zeker niet verder zal kunnen gaan dan vijf eenheden per erf en dan mo gelijk nog onder voorwaarden. SVR- voorzitter Van den Berg achtte de vrees voor het uit de hand lopen van het aantal bedden ongegrond, vooral omdat lang niet iedere boer kampeer ders op zijn erf wil, ook al zou hij het mogen. Bovendien moet niet alleen de boer er zelf wat voor voelen, de ande re leden van de familie moeten er ook plezier in hebben. Als dat niet het ge val is, kan men er beter niet aan be ginnen. „Goed gastheerschap is op de SVR-campings heel belangrijk", aldus Van den Berg, die niet zwaar tilde aan de beperkende normen die waarschijn lijk op Texel zullen gelden. Hij verloo chende zijn activistische inslag niet: „Normen zijn gemaakt om er aan te tornen. Elke vier jaar komt er een nieuw gemeentebestuur. Voorzitter Bert Dros van de Holland sche Maatschappij van Landbouw ver klaarde de recreatie op de boerderij te zien als een goede mogelijkheid om de stedeling kennis te laten maken met de praktijk van het moderne agrarische bedrijf. Pionier De eerste Texelse recreatieboerderij die zich destijds bij de kersverse Stichting Vrije Recreatie aansloot was „Het eind van de wereld" van de familie Lap na bij Den Hoorn. De SVR-voorzitter had daarom voor mevrouw H. Lap-v.d. Berg een bloemetje meegebracht en ook voor mevrouw D. J. den Boer- Boon die aan de Rozendijk een SVR- camping heeft en zich had onderschei den door zeer veel donateurs voor de SVR te werven. Van den Berg ging zelf ook niet met lege handen naar huis, want uit han den van voorzitter Bert Dros ontving hij een „Hoornder hart". „Wat de invloed van de automatisering bij de gemeente zal zijn? De tijd zal het leren. Mogelijke inkrimping van het per soneel kan een grotere werkdruk tot gevolg hebben. We moeten dat kritisch in de gaten blijven houden." Aldus bur gemeester Ton Schipper (verantwoordelijk voor algemeen en organisatorisch beleid), in zijn eerste repliek op de algemene beschouwingen, woensdagmiddag in de raadszaal. Schipper memoreerde de recente toe name van het ambtelijk personeel, on der meer door reorganisaties bij de Welzijnsstichting, RST etc. en door uitbreiding van het gemeentelijk taken pakket. Of automatisering zal leiden tot een vermindering van het perso neel, liet Schipper in de midden. In antwoord op een vraag van de VVD, zei de burgemeester dat binnen kort een nota zal verschijnen over de beveiliging van de in de gemeentelijke computer opgeslagen gegevens. De VVD-gedachte dat door toepassing van automatisering, minder werk zal moeten worden uitbesteed, kreeg de toelichting dat momenteel al zeer wei nig werk door derden wordt verricht. De gemeente moet niet op voorhand voorkeur uitspreken voor een vrouw, bij sollicitaties. „Het gaat erom de juiste persoon op de juiste plaats te krijgen", aldus Schipper's reactie op een voorstel van Peter Bakker (PSP). De burgemeester voelt er niets voor om de post „representatie" voor min der geld op de begroting te plaatsen. „In de praktijk is gebleken dat het niet reëel is om dit bedrag verder te verla gen", aldus Schipper, die vervolgens een hele opsomming gaf van bestem mingen. Het voorstel van de PvdA om meer geld uit te trekken voor brandweeroe feningen, vond in de ogen van Schip per geen genade. In verband met de Schipper: geen voorkeur vrouwen.... Het vergaderen in commissieverband, voordat dezelfde kwesties in de gemeenteraad aan de orde komen, werpt z'n vruchten af. Dat constateerde wethouder Daan Schilling (ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid) na het aanhoren van de algemene beschouwingen van de raadsfracties. „De sfeer is minder formeel, de contacten zijn intensiever en vooral wordt de onderlinge uitwisseling van informatie tus sen raadsleden en ambtenaren erdoor bevorderd. In de loop der jaren is hiermee grote vooruitgang geboekt, en ik merk dat aan de kwaliteit van uw beschouwingen", aldus Schil ling. Zoals mocht worden verwacht, voelt het college er niets voor om de status van nationaal park opnieuw in discus sie te brengen. In het collegeprogram ma staat dat deze status wordt afge wezen. De linkse fracties hadden op heropening van de discussie aange drongen. Schilling verklaarde „héél gericht" aan de gang te zullen gaan met de ver vaardiging van een gemeentelijk ver- keersveiligheidsplan. De raadsleden zullen daar zeer nauw bij worden be trokken. B en W zijn er voorzichtig mee om meer plaatsen aan te wijzen waar te gen betaling moet worden geparkeerd. Schilling: „De proef die nu in De Koog is genomen, heeft positieve én negatieve reacties opgeleverd. Maar in het algemeen gesteld, vinden wij dat het geen vriendelijke indruk maakt op de toeristen, dat de kassa zonodig overal moet rinkelen. Misschien zullen we er op bepaalde plaatsen niet altijd aan ontkomen." Een voetpad langs de Molenlaan in De Cocksdorp houdt Schillings aandacht. Het aanvankelijke plan om hiervoor bo men te verwijderen, is afgeketst. Nu is de gemeente bezig om het pad langs de andere zijde te situeren, maar daar voor moet grond worden aangeworven e.d. Industriegebied Het college en de gemeenteraad moe ten bekijken wat er moet gebeuren, nu de behoefte aan vestiging in het in dustriegebied in Oudeschild veel min der groot is dan in eerste instantie was aangenomen. „Het leek ons een goe de zaak om een groot industriegebied te realiseren bij Oudeschild. Allereerst door de relatie met de haven, er wès dus al industrie, en ten tweede om Oudeschild een werkgelegenheidsim- puls te geven. Het is daarom heel jam mer dat we nu horen: liever bij Den Burg." Schilling deelde mee dat met het ge meentebestuur van Den Helder is ge praat over mogelijke gezamenlijke actie voor een eventuele buslijndienst, waar- Schllllng: jammer dat behoefte voor in dustrie in Oudeschild tegenvalt.... Maar uiteraard had hij meer noten op zijn zang. Met zijn Texels Belang-fractiegenoten is Schilling van mening dat het ge meentebestuur zich moet herbezinnen op de omgeving van De Koog, nu daar het subtropisch zwemparadijs van de grond komt. „Er ontstaat daar nu een heel nieuwe situatie, we moeten onze aandacht daarop richten", aldus de wethouder. Hetzelfde is volgens Schilling van toepassing op het artikel 11-gebied aan de Nikadel. „We hebben nu meer dan ooit houvast dat daar iets gaat gebeuren. Deels hangt dat af van de betrokken projectontwikkelaar (Jarino BV, red.). Er zijn ook andere gegadigden die iets op dat terrein wil len beginnen. We gaan proberen om het gebied in te richten." Met de busonderneming NZH wordt overleg gevoerd hoe en welke busver bindingen op Texel het beste kunnen worden gerealiseerd in de toekomst. Het vervelende is echter dat men vooral kijkt naar het rendement van een traject; buiten het seizoen zit Texel wat dat betreft in een ongunstige positie. bij de bus met de boot meegaat. On derhandelingen met NZH, AOT en Te- so zijn momenteel in volle gang. Of er fietspaden naar de strandslagen paal 9 en paal 17 kunnen worden aan gelegd, hangt sterk af subsidies van provincie en rijk. De gemeentelijke voorkeur komt op de tweede plaats. Schilling: „Er zit weer beweging in, kijk maar naar het Rommelpot fietspad. Als het voor komend jaar zou lukken om een fietspad langs de Hoornderweg te realiseren, zou dat al prachtig zijn." Milieu De vorig jaar in het leven geroepen gemeentelijke afdeling milieu is vol gens Schilling een groot succes. „De milieu-problematiek kan nu structureel worden aangepakt. Het college is daar tevreden over. De afdeling komt bin nenkort met een beleidsplan, dat in de raad zal worden besproken." Voorts ging de wethouder in op de vrees van het CDA, dat er straks te weinig woningbouw in de sociale sec tor zal plaatsvinden, omdat te weinig contingent wordt verkregen. „B en W zijn blij met de woningbouwcontingen- ten die we tot dusver hebben binnen gesleept, al werd daar telkens wat va naf geknabbeld. Maar we moeten niet wanhopen, nieuwe contingenten blij ven komen. Daarnaast hoop ik dat het rijk meer premiekoopwoningen wil la ten bouwen, dat kun je eigenlijks ook als sociale woningbouw beschouwen. Die markt lijkt nog niet verzadigd." Schilling erkende dat de zgn. „ver nieuwbouw" (renovatie of herbouw) contingenten kan gaan kosten, omdat de nieuwbouw dan op een lager pitje komt te staan. Schilling vindt dat kamperen bij de boer moet worden geregeld in het bestemmingsplan buitengebied. „Dui delijkheid is zeer gewenst. We willen het inpassen, liefst vóór komende zo mer." De wethouder verwacht hierover suggesties van de fracties. Verder is hij van mening dat de even tuele golfbaan voor iedereen toeganke lijk moet zijn, en dat de Postweg voor verbetering vatbaar is, zeker gezien de huidige expansie van De Krim. De najaarsvergadering zal worden ge houden op m»'..uag 23 november, aanvang ZU.30 uur in de Kletskeet. Er staan enige zeer belangrijke punten op de agenda. Het bestuur rekent erop dat er vele leden aanwezig zullen zijn. nieuwe opzet van de rampenbestrij ding, zijn de oefeningen noodzaak, al dus de burgemeester. „Het gaat om vrijwilligers die goed geoefend moeten zijn", zei Schipper. Hetzelfde is van toepassing op de brandbestrijding te water, dat eveneens een nieuw ele ment is voor de Texelse brandweer. Openbare orde Schipper toonde zich uiterst ingeno men met de reacties ten aanzien van de openbare orde. Het wordt belangrijk gevonden dat de burger hierbij wordt betrokken en mede-verantwoordelijk is. De burgemeester benadrukte nogmaals te blijven „vechten" om de huidige sterkte van de kustwacht op peil te houden. „Dat zal moeilijk zijn, maar ik hoop dat de inkrimping in elk geval niet zó zal uitpakken als door de mi nister is voorgesteld." De nieuwe aanpak van de strandreini- ging was volgens Schipper een suc ces. Dat heeft hij althans kunnen aflei den uit reacties van het publiek. Toch wil hij de huidige methode niet als za ligmakend beschouwen, en zal ook an dere mogelijkheden aan een onderzoek onderwerpen. Tezijnertijd zal het resul taat daarvan aan de raadsleden wor den voorgelegd. Op het crossterrein van de MAB-club aan de Hoofdweg in Eierland wordt zaterdag een instructiemiddag gegeven voor off the road rijden, aanvang 14.00 uur. In de MAB-kantine zal Texelaar Maarten Hoogenbosch, die ook aan de overkant veel bekendheid geniet als off the road-rijder, iets vertellen over technieken en op de baan is gelegen heid om zijn woorden in de praktijk te testen. „We houden deze middag om dat op Texel wel zo'n 40 off the road- motoren rondrijden die helemaal niet voor dat werk worden gebruikt", aldus Wim Mets, die zelf zeker van de partij zal zijn. Een groep van zeven acht Texelaars gaat regelmatig naar de over kant om daar off the road te rijden. „Het is eigenlijk gewoon terreinrijden. Er is een vaste route die je in je eigen tempo op je eigen manier mag rijden. Het gaat niet om prijzen of wie er het eerste is", volgens Mets. Deze middag is een eerste aanzet die bij succes mis schien een vervolg zal krijgen. Ritme maken met je voeten, dat is een omschrijving die vaak wordt gegeven voor tapdansen. Zondag 29 november worden in sportzaal De Ferrever twee introductielessen verzorgd door de professionele danslerares Jeannette Verschure en op de piano begeleid door Peter Beemsterboer. Tapdansen is van oorsprong een Ame rikaanse volksdans die later is uitge werkt tot een vorm van kunst. Het is niet eenvoudig en er zijn meer dan een paar lessen nodig om fantastische roffels ten beste te kunnen geven. Tappen is wel een goede vorm van conditietraining. De introductielessen worden gegeven van 11.30 tot 12.45 uur en van 13.15 tot 14.30 uur en kosten f5,— per persoon. „Als er vol doende belangstelling voor is gaan we er mee door", aldus één van de initia tiefneemsters. Inlichtingen en opgave is mogelijk bij Ina Platte, telefoon 02220-2122.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5