,We lijken soms net jen geldverdelingsclub I T BEGROTING 1988 Toeristische monocultuur is voor Texel gevaarlijk u li sfc Koninginnedag-viering volgens zelfde formule GEMEENTE te Rienstra (CDA) in beschouwingen: Algemene beschouwing PSP dwongen voorstel": tra tariefstijging nigingsrechten Bestuursleden organisatie gezocht Nieuw Teso-gezicht Lezing over edelstenen Verleende bouwvergunningen Geslaagd IJ DAG 20 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 loms bekruipt ons voor een begrotingsbehandeling wel ns het gevoel dat wij als gemeenteraad alleen maar bezig n met geld, als een soort geldverdelingsclub, maar men oet niet vergeten dat de welvaart en het welzijn van de xelse bevolking en de gasten die ons eiland bezoeken voor staat". Zo sprak Ate Rienstra dinsdagavond in zijn alge- ene beschouwingen namens het CDA. Daarin verklaarde zich ondermeer accoord met het voorstel van het college n de belastingen met 3% te verhogen. ,,Het is nodig om in verantwoord financieel beleid te voeren". t CDA stond niet verder stil bij de volle gang zijnde automatiseringen de gemeente. Wel ging men in op al oude plannen voor uitbreiding het raadhuis. Misschien verdient etage plaatsen op het raadhuis heroverweging", aldus Rienstra. taken die door decentralisatie naar gemeente toekomen moeten wor- uitgevoerd, maar Rienstra vond erg bitter dat daar geen of bijna »n financiële middelen tegenover an. Spreker vroeg inzicht in de id van zaken wat betreft idpreventie-eisen voor recreatie- en laansbedrijven. ,,Het blijft moeilijk beslissingen te nemen over de nbare orde, want burgers en onder iers hebben vaak tegenstrijdige be- jen. Toch moeten we niet bang zijn af en toe impopulaire maatregelen lemen", aldus de CDA-fractieleider. voorgenomen inkrimping van de twacht baarde hem zorgen en het pleitte ervoor de kustwacht in de Jige vorm in stand houden. Rienstra CDA king luisteren.... Teso moet naar bevol- Ouderen CDA wilde druk blijven uitoefenen let rijk voor verbetering van de iverbindingen in Noord-Holland, de Pontweg tot een tertiaire weg dt gemaakt wees Rienstra met :ht van de hand. Over de slechte gankelijkheid van de dubbeldekker slecht ter been zijnden, zei hij: i moeten de directie van Teso er ms weer aan herinneren dat ze zieningen en toegankelijkheid voor enen en minder-validen moeten ver ren, want men moet luisteren naar iden uit de bevolking". Ook de fractie maakt zich zorgen over de gelegenheid op Texel. Een rijtje m werd opgesomd, waaronder de ing van de zuivelfabriek, de inkrim- van het aantal arbeidsplaatsen bij dekenfonds en de kustwacht en roblemen in de agrarische- en de irijsector. ,,De recreatieve sector is inige die stabiel blijft, sterker nog, zelfs enige groei in zit", aldus istra die als gunstige invloeden de recreatieve sector noemde: de haven, het zwemparadijs, de promotie, de ANWB-keuring voor lijfsaccomodaties, het in goede houden van wegen en parkeer- inen, het verfraaien van dorpsker- het schoonhouden van het eiland e verbeterde strandreiniging. Toch belastingaanslagen voor de ge melijke reinigingsrechten zijn altijd niet verstuurd en dat ft een bijzondere reden. Het isterie van binnenlandse zaken ft namelijk het in de verorde- opgenomen ,.5 cents-tarief" goedgekeurd en heeft ge- igd om een nieuwe verordening naken. Het tarief is bedoeld om iatische verhuurders te laten alen voor de extra vuilniszakken vanwege hun verhuuractivitei- moeten worden opgehaald, ministerie beschouwt dit als .verkapte toeristenbelasting". W hebben de raad tijdens de be- ngsvergadering van woensdag gesteld het 5 cénts-tarief te ver en door het zgn. „extra zakken- Deze mogelijkheid was altijd al verordening opgenomen, maar tot dusver niet toegepast. Het «te voorstel houdt in dat de ver ders nu zullen worden belast voor extra vuilniszak per 360 overnach- n. Volgens ambtelijke berekenin- houden de belastingbetalers dan veer dezelfde lasten en houdt de rente ongeveer dezelfde nsten. de verordening voor 1988 moest isdag worden aangepast. Een bij- red probleem was dat het college fan was om het 5 cents-tarief te ibbelenDat plan kon dus niet laan en de geplande meer- igst van f15.000,dreigde te flen. B en W stelden voor om de re van de reinigingsrechten in van met drie, met vijf procent te len. Alternatieve maatregelen zo thoging van de onroerend goed- ing (met 1%) of het rioolgeld 114%), zoals van ambtelijke zijde lasuggereerd, werden hiermee hand gewezen. bouwd zouden kunnen worden", aldus Rienstra. Luxe ,,ls het voor de gemeente geen luxe om er een monumentenlijst op na te houden en ieder jaar een flink bedrag uit te trekken voor onderhoud? Mis schien wel, maar als we een herken baar Texel willen houden dan moeten we ons toch inspannen om deze voor Texel zo karakteristieke monumenten te behouden en zullen we de middelen beschikbaar moeten stellen", zei Rienstra. „Het wordt echt passen en meten en bezuinigen wat het financië le plaatje voor de toekomst betreft", aldus de CDA-fractievoorzitter. Om een duidelijker inzicht te krijgen in de te verwachten inkomsten uit het gemeen tefonds vroeg het CDA om een ander overzicht Algemene uitkeringen 1988-1994. De gemeentelijke inkomsten kunnen worden verhoogd door de ge meentelijke belastingen en heffingen op te trekken, maar het CDA wil dit alleen doen als het nodig blijkt voor maatschappelijk belangrijke uitgaven. De fractie zal de uitgaven kritisch bekijken. Dit is de 40-jarige S. A. Gerlsma uit Schingen (Fr.) die met ingang van ja nuari in dienst treedt in de nieuwe functie van bedrijfsleider bij Teso. Maandag houdt de Christelijke Platte landsvrouwenbond een vergadering in „De Poort" in Den Burg om 19.45 uur. De heer Löppers komt om over al lerlei edelsteensoorten praten. Het be looft een boeiende avond te worden. In de pauze zijn met edelstenen ver werkte (niet dure) sieraden te bezichti gen en te koop. wil het CDA dat bij verdere ontwikke ling van economische activiteit voorop staat dat op Texel het „eigene" be houden blijft, zowel wat betreft het landschap als op het gebied van rust en orde. Milieubeheer is belangrijk. Positief „Als we willen en moeten bezuinigen op de sociaal-culturele activiteiten moeten we de subsidieverordening aanpassen en herzien", aldus Rienstra. Naast al het negatieve nieuws over be zuinigingen vond hij dat er ook veel positieve dingen waren gebeurd zoals de opening van de nieuwe overdekte manege en de nieuwe noodslacht- plaats. Het CDA-voorstel om vrijwilli gers in te zetten bij het in stand hou den van de Oudheidkamer is een suc ces geworden. Het CDA vond dat uit breiding van bezoekersaantallen van andere musea mogelijk moet zijn, met het oog op de aantallen toeristen die Texel bezoeken. Maar dat bezuinigd moet worden staat ook voor het CDA vast. „De beperkingen in het jeugd werk zijn pijnlijk, maar noodzakelijk", zei Rienstra die constateerde dat het meer gemoederen in beweging bracht (omdat een baan op het spel staat) dan bezuinigingen op materiële zaken. Toch was hem uit de verschillende ver slagen die hij had gekregen gebleken dat het club- en buurthuiswerk op Texel prima functioneert met particulier initiatief. Ook de opvang van jeud in Tasiel en de kindervacantieactiviteiten zullen door verschuiving van taken en andere werkverdeling niet hoeven te lij den onder de bezuinigingen. Verdwijnen „De vergoeding voor leerlingenvervoer in Zuid-Eierland moet worden aange past en via een regeling met de be trokkenen uiteindelijk verdwijnen", al dus Rienstra. De Texelse schoolteams hebben volgens de CDA-fractie nog steeds deskundige begeleiding nodig van de schoolbegeleidingsdienst (SBD) om tot echte kwaliteitsverbetering in het onderwijs te kunnen komen. „Het leerlingenaantal mag dan zijn gedaald, het aantal onderwijsteams is nog steeds gelijk", zei de fractieleider. „Be zuinigen moet op een verantwoorde manier gebeuren en daarom moet men binnen de SBD komen tot een herin deling van taken". Toch gingen de voorstellen van het college om de dienstverlening van de SBD terug te brengen tot een „sobere dienstverle ning" het CDA veel te ver. Wel werd onderschreven dat ook op onderwijs zal moeten worden bezuinigd. Rienstra noemde het in gebruik nemen van de nieuwe Gollards een verheugend feit. „Hopelijk zal het verpleeghuis ook spoedig kunnen worden uitgebreid", aldus de CDA-voorman. Het flankerend bejaardenbeleid zal per 1 januari onder de verantwoordelijkheid van de gemeente vallen en het CdA wil dit beleid graag op het huidige ni veau handhaven. De fractie staat heel positief tegenover een dépendance van het Gemini ziekenhuis op Texel. Men beschouwde de werkgroep verslaving als mislukt en wil dat de taak rond de verslavingsproblematiek weer wordt opgenomen door de gemeente. Het CDA betreurt dat te weinig woningen in de sociale sector worden gebouwd. De vraag naar kleinere woningen is vooral op het eiland erg groot. Ook werd gepleit voor „vernieuwbouw". „Wij denken aan Jan Dirksoord, waar in het kader van het flankerend bejaar denbeleid zogenaamde „aanleunwo ningen" bij de nieuwe Gollards ge- Voor de viering van Koninginnedag in Den Burg zal in 1988 de succes formule van het afgelopen jaar in grote lijnen worden gehandhaafd. Na jaren was toen op 30 april weer eens sprake van groots opgezette activiteiten, zoals het spectaculaire „Wijk tegen wijk'-spel. Tot voortzetting van de traditie werd woensdagavond besloten tijdens een bijeenkomst in De Schakel. De meeste personen die vorig jaar in de organisa tie zaten, waren aanwezig. Uit alle wij ken waren vertegenwoordigers; in to taal waren er veertien aanwezigen. Ge zien het enthousiasme van het afgelo pen jaar, waren er méér belangstellen den verwacht. Dik Haker, die vorig jaar met Gert Pan sier het initiatief nam en de stuwende kracht achter de organisatie was, deel de de anderen mee dat hij onvoldoen de tijd heeft om opnieuw in de organi satie te kunnen plaatsnemen. Een ver vanger voor Haker diende zich niet uit de aanwezigen aan. De bedoeling is dat er drie personen worden gezocht om in een bestuur plaats te nemen, dat alle taken gaat coördineren. Een aantal werkgroepjes zal zich gericht met de te organiseren activiteiten moeten bezighouden. Voor een aantal onderdelen, zoals bijvoor beeld de Koninginneloop, zijn al men sen gevonden of staat de organisatie al min of meer vast. Voor andere acti viteiten zijn nog vrijwilligers nodig. Voorts zullen in de woonwijken Noord west en De Mars nog bewoners wor den benaderd om als wijkvertegen- woordiger op te treden. Dik Haker vermoedt dat de organisatie geen groot probleem zal zijn: „Nu heeft men de ervaring van afgelopen voorjaar en is de voorbereidingstijd langer. Er is nu meer tijd om aan de details te werken, waardoor de hele organisatie soepeler kan lopen." Onduidelijk is bijvoorbeeld of en in hoeverre gebruik kan worden gemaakt van de Groeneplaats en of in alle dor pen een meierblis mag worden ontsto ken. Voorts heeft Haker het idee geop perd om de feestelijkheden te combi neren met de opening van zwembad Molenkoog, die toevallig diezelfde za terdag plaatsvindt. Vrijwilligers worden verzocht contact op te nemen met de secretaresse van de organisatie, Piëta Bakker-Drijver, tel. 02220-4738. De eerstvolgende ver gadering vindt plaats op 13 januari, in De Schakel. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen bouwver gunning verleend. H. M. Koopman, Drijvetstreaat 18, Den Burg voor het gedeeltelijk vergro ten van een snackkiosk Nattevlakweg 2, Den Burg; D. Hoogenbosch, Ko- gerstraat 24, Den Burg voor het ge deeltelijk veranderen van een magazijn en personeelsverblijf; M. Molenaar, Marsweg 15, Den Burg voor het ge deeltelijk veranderen en vernieuwen van een bijkeuken/berging; T. J. Kuip, Bernhardlaan 137, Den Burg voor het geheel vernieuwen van een recreatie woning Badweg 8/8a, De Koog. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. De PSP is van mening dat Texel de toekomstige werkgele genheid niet alleen in het toerisme moet zoeken, maar meer zijn best moet doen om andere vormen van bedrijvigheid te trekken. ,,Er ontstaat op Texel een monocultuur die gevaar lijk en ongewenst is", aldus Peter Bakker in zijn dinsdag avond uitgesproken algemene beschouwing. Met de werkgelegenheid gaat het op Texel de verkeerde kant op. De afgelo pen jaren zijn tientallen vaste banen verloren gegaan door de sluiting van de zuivelfabriek en bezuinigingen en centralisatie door provinciale en rijks overheid. Het college van Texel is vol gens Bakker bij de pakken neer gaan zitten door geen andere oplossingen meer na te streven dan verbreding van het toeristische seizoen. De meeste fi nanciële troeven worden daarom op de toeristische ontwikkeling gezet. De vraag is of dit getuigt van wijs en doordacht beleid. Voor één ar beidsplaats zijn 1700 toeristische over nachtingen nodig en onder invloed van het toerisme werken maar weinig men sen een heel jaar rond in de toeristen branche. Dit betekent veel geld om een beperkt aantal mensen één of twee maanden langer aan de slag te houden". Landbouw Bakker zette vraagtekens bij de bewe ring dat de landbouw geen uitbreiding van werkgelegenheid zal bieden en verwees naar alternatieve landbouw methoden die veel arbeidsintensiever zijn en daarom bevorderd zouden moe ten worden. Commerciële mogelijkhe den zijn er, want alternatieve produk- ten van het reeds als „schoon" en „zuiver" te boek staande Texel zullen hun weg naar de consument wel vin den. Het college moet ook actief wor den om instellingen op het gebied van gezondheidszorg naar Texel te krijgen en verder wees Bakker op de subsidie mogelijkheden om de vrouw als onder nemer op gang te helpen. Beginnen de, kapitaalsarme bedrijven zouden door de gemeente geholpen kunnen worden met onderdak, grond in erf pacht e.d. Paniek De PSP vindt de bezuinigingen die het college heeft voorgesteld niet allemaal even gelukkig gekozen. Een aantal voorstellen doet zelfs wat „paniekerig" aan. Het is waar dat de geldmiddelen waarover de gemeente beschikt steeds krapper worden, omdat de rijksuitkerin gen worden ingeperkt, maar de ge meentelijke reserve is nog redelijk sterk: de saldineserve bedraagt meer dan f2,5 miljoen en er is nog de alge mene reserve van f117.420,en een post „kapitaal zonder bestemming" Bakker (PSP): hondenpoepcontroleur weinig serieus idee.... van f241539,— Het ziet er zelfs naar- uit, blijkens uitlatingen van wethouder Barendregt, dat na het beschikbaar ko men van de jaarrekeningen de saldire- serve nog zal toenemen. Essentie van de boodschap van de PSP was dus: bezuinigen is nodig (als de mensen met een minimaal inkomen tenminste worden ontzien), maar dat moet rustig worden bekeken. Daarbij werd onder andere gedoeld op het voorgenomen ontslag van de jeugdwerkbegeleider. Afgezien van het feit dat die niet eens zo snel kan worden ontslaan omdat de wettelijk voorgeschreven ontslagtermijn in acht moet worden genomen, dient eerst te worden gediscussieerd over de noodzaak van de betreffende functie. Bakker pleitte voor een eigen, dus Texels beleid bedoeld om de minima tegemoet te komen en stelde een noti tie van zijn partij over dit onderwerp in het vooruitzicht. De verhoging van de hondenbelasting met 20% is voor de PSP alleen aan vaardbaar als er extra dienstbetoon te genover staat om de door honden ver oorzaakte overlast te beperken. Het idee om de parkeerwachter tegen poe pende honden te laten optreden had op de PSP blijkbaar een weinig serieu ze indruk gemaakt. Emancipatie De PSP wil bij het aannemen van ge meentelijke personeel vrouwen betere kansen geven. Het college voelt niet voor het bij voorkeur aannemen van vrouwen als er ook gelijkwaardige mannelijke kandidaten zijn. Dit zou dis criminerend zijn volgens de grondwet, maar Bakker bekritiseerde deze opvat ting omdat het volgens hem de bedoe ling is dat wordt gehandeld naar de geest van deze bepaling. En dan mag er wel degelijk iets extra's gebeuren om naar verhouding meer vrouwen op te nemen in het gemeentelijke perso neel, in het bijzonder op verantwoor delijke posten. Van de huidige 147 functies worden er door mannen 109 fulltime en 19 parttime vervuld. Vrou wen nemen respectievelijk 18 en 31 functies voor hun rekening. „De ge meente Texel discrimineert als ze niet uitspreekt aan deze scheve verhouding daadwerkelijk iets te willen doen". Bakker kondigde aan dat de PSP in maart a.s. een nota zal uitbrengen over plaats en functie van het toe risme in de Texelse samenleving, waar bij het onderwerp openbare orde de aandacht krijgt. De toenemende klach ten van de laatste tijd verdienen se rieuze aandacht. Musea Bakker rekende voor dat de Stichting Texels Museum maar weinig opschiet met de f110.000,— die zij nu jaarlijks krijgt uit het Fonds Recreatie en Na tuurbehoud. Alleen al de negen objec ten voor het Maritiem Museum, die op de wensenlijst voor 1987 staan kosten als zo'n f110.000,— en de door de raad gewenste openstelling van Ecomare op zondag kost ook nog f40.000,—. „Die f110.000,— is dus al voor een groot deel opgesoupeerd en dan hebben we het nog niet eens gehad over het be leidsplan van Ecomare." Bakker had veel bezwaar tegen het bij na leeg maken van het Fonds Recrea tie en Natuurbehoud en vond dat de gemeente de afwijzende houding ten aanzien van de parkstatus van de Texelse duinen moet versoepelen om extra rijksgeld los te krijgen. Bakker pleitte verder voor verhoging van de subsidie voor de Vereniging Kindercen tra met f3000,— om de drempel voor de peuterspeelzaal zo laag mogelijk te houden en kon zich voorstellen dat vervanging van de toneelgordijnen in de Burgemeester De Koning-hal geen hoge prioriteit heeft. Het geld zou mis schien beter zijn besteed als het aan De Vergulde Kikkert werd gegeven. Bakker pleitte ook voor het stichten van een ruimte voor creatieve hand vaardigheid en steunde het idee voor een dépendance van het Gemini zie kenhuis in het voormalige „Irene". Weinig enthousiast toonde hii zich over de resultaten van de taakschei- ding gemeente/Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk. „Als de SOW in de huidige constructie belastingplichtig is, nemen de kosten voor de betrokke nen zo toe dat de zaak niet meer draaiende is te houden". Bakker hield ook een pleidooi voor on gewijzigde financiering van de school begeleidingsdienst zodat hier geen ba nen verdwijnen en de dienstverlening aan het Texelse onderwijs optimaal kan blijven. Die steun is voor het onderwij zend personeel dat tegenwoordig zeer zwaar is belast, onmisbaar. Parkeren De PSP wil uitbreiding van het be waakt en betaald parkeren op Texel. „Het is toch eigenlijk te gek dat de hele gemeenschap moet betalen aan parkeerplaatsen om iemand de gele genheid te geven zijn auto (privébezit) te stallen en dat wordt verwacht dat ambtenaren in overheidsdienst (de po litie) daar toezicht op houden". Bakker zei dat de busverbindingen op Texel kunnen worden verbeterd, 's Zo mers zou bijvoorbeeld elk uur een bus via de Dennen naar De Koog moeten rijden, onder andere ten behoeve van recreanten die naar de terreinen aan de Grensweg moeten en nu vanaf de Pontweg moeten lopen met hun baga ge. Ook Ecomare is slecht per bus be reikbaar. De door het college gewenste buslijn Den Burg-Den Helder wordt door de PSP toegejuicht. Bakker pleit te verder voor een voetpad langs het Molenbos in De Cocksdorp en vond dat De Cocksdorp als eerste aan de beurt moet zijn als voor de diverse dorpen verkeersveiligheidsplannen wor den ontworpen, niet omdat het in De Cocksdorp het meest urgent is maar omdat de problematiek hier is te over zien zodat ervaring kan worden opge daan met onderzoek, inspraak en uit voering van dergelijke plannen. Bakker stelde voor de reconstructie van de Boodtlaan in De Koog gedeel telijk te financieren uit het Fonds Stadsuitleg omdat het een belangrijke verbindingsweg is, niet alleen maar in het belang van de aanwonenden. Dat betekent dat f23.750,— aan het in vesteringsplan moet worden toegevoegd. Stortplaats De PSP zal ideeën op papier zetten om de af te dekken vuilstortplaats aan het Molwerk landschappelijk in te pas sen, zo kondigde Peter Bakker aan. Verder pleitte hij voor een werkruimte voor raadsleden, te maken in de ge plande raadhuisuitbreiding en hij wilde ook dat de raadsfracties een bepaald aantal uren per maand een fractie- assistent(e) ter beschikking krijgen. Die kan dan voor de raadsleden infor matie verzamelen en allerlei andere hand- en spandiensten verrichten waardoor het voorbereidende raads werk efficiënter kan worden. Frank Stark uit Oosterend is geslaagd aan de HTS te Rotterdam in de rich ting Bouwkunde. 1

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7