Texels Belang zag financiële lichtpuntjes BEGR TING 1988 Scholen moeten zelf budget beheren GEMEENTE Belastingvoorstellen gedeeltelijk afgewezen Erna Eelman tijdens VVD beschouwingen: Bang&Olufsen Special bij: L98 Jaap Hin afgevaardigde in bestuur van RON Voetbalprogramma FF Jan Brouwer Indoor springwedstrijden Meer leiding nodig voor Scouting-jeugd /RIJDAG 20 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 entree De ^olgens Texels Belang staat de gemeente er financieel unstiger voor dan thans door het college wordt gesugge- Berd. Dat werd naar voren gebracht in de algemene be- chouwing die dinsdagavond door Jan van Asselt werd oorgelezen. omdat de ontwikkeling van dit gebied stagneert terwijl ook de hoge grond prijs afschrikt. Ook de route van De Koog naar het strand moet aantrekke lijker worden en de Bosch en Zee-weg tussen Pontweg en Mienterglop noem de van Asselt zelfs een aanfluiting, omdat het meer een moddersloot is dan een openbare weg. Kamperen bij de boer Texels Belang wil dat het kamperen bij de boer voor het seizoen 1988 wordt geregeld. Dat zou moeten gebeuren door het jaarlijks geven van vrijstelling en het tevoren bepalen van het aantal slaapplaatsen dat over deze sector mag worden verdeeld. Zo is er geen gevaar dat het maximaal toelaatbare aantal toeristische bedden op Texel wordt overschreden en zijn er waarbor gen dat er ook nog redelijke uitbrei- dings mogelijkheden zijn voor bestaan de logies bedrijven. Per erf zouden maximaal vijf eenheden toelaatbaar zijn, maar als reeds een appartement of zomerwoning aanwezig is, zouden die in mindering moeten worden ge bracht. Door deze beperkingen kan wildgroei worden voorkomen. De bestaande recreatieterreinen in het bui tengebied zouden de mogelijkheid moeten krijgen om van accomodatie- vorm te wisselen zodat bijvoorbeeld caravans kunnen worden vervangen door huisjes, of tenten door huisjes. In het duinterrein zou dat echter niet mo gen; hier moet de toeristische verblijfs- accomodatie beperkt blijven tot toe ristisch kamperen. Gevaarlijk asfalt Bij het aanbrengen van een nieuwe as- faltlaag op de wegen zal voortaan eerst de oude bovenlaag verwijderd moeten worden, zodat het vernieuwde wegdek dezelfde hoogte houdt. De laatste tijd zijn ongelukken gebeurd omdat na het aanbrengen van nieuw asfalt de weg boven de berm uitstak. J/7 Asselt {Texels BelongI: oog ..belabberd" door Gerbrand Poster gemaakte lanciële passage van de beschou- ing werd gewezen op lichtpunten" e het college vergeten" was te ver- elden Daarbij werd gedoeld op de ir 1 januari j.l. van kracht geworden ijziging van de Financiële Verhou- igswet waarin het begrip „wonin- is vervangen door woonruimten, it heeft volgens de fractie een mstig effect op de algemene uitke- die de gemeente van het rijk jgt. Ook „schijnt" de per 1 au- istus in werking getreden wet Ge- lentelijke Regelingen Leerlingenver- er een hogere uitkering uit het ge- lentefonds tot gevolg te hebben, rder werd gewezen op een lichtpunt- in de vorm de reserve's waarover de meente beschikt, zoals de algemene erve en de post „kapitaal zonder stemming". Onzekerheid reserves zijn echter niet nauwkeu- te bepalen, omdat de definitieve Cijfers van 1984, 1985 en 1986 er steeds niet zijn. „Door die onze- ■herd moeten wij nu afgaan op ge kten dat de saldi-reserve met circa te miljoen is gestegen", aldus Jan Asselt, die ook grotere inkomsten wachtte uit de woonforensenbe- ing, gezien de massale verkoop van reatiewoningen in De Krim. Ook de ende rente is voor de gemeente een waller. Om die reden wil de fractie inig weten van belastingverhogin- De verhogingen van rioolgeld en irafenisrecht worden afgewezen om- deze tarieven nu al bijna twee keer hoog zijn als het landelijk gemiddel- ook de verhoging van de onroe- 1 goedbelasting en de hondenbe- 3ng kreeg geen steun van Texels ng. Wel akkoord, ging men met 'oorgestelde verhogingen van reini- srecht en leges. Het tarief van de lerend goed belasting is op Texel maar het voordeel daarvan wordt _r de burgers teniet gedaan door ere kosten die met het wonen op eiland gepaard gaan, o.a. door de Meer kwaliteit 'an Asselt ging in op de kwali- «erbetering die zich in de toeristi- sector aan het voltrekken is, 'bij hij niet alleen wees op de wbouw in De Krim maar ook op erbeteringen die tot stand worden echt bij Opduin, Juliana, Tatenho- iregkoog en hotel Bosrand. Hij echter ook nog grieven. Een voet ier die van De Koog naar het "paradijs wil, kan niet beschikken een veilige route en zal met zijn 'tuele kinderen over het fietspad len. Doeltreffende voorzieningen '1 hier te worden aangelegd. Ver uiten maatregelen moeten worden wogen voor het Pontweggedeelte De Koog en (tenminste) de makersweg, bijvoorbeeld in de wan een advies snelheid van iaal 50 km of verkeersremmende igelen, zoals een (visuele) ver- Na het opknappen en verbe- wan Den Burg-centrum, Emma- Bernhardlaan, Kogerstraat en ikerckstraat wordt het hoog tijd _ok wat te doen aan de „belab- 7?0°" entree van De Koog via de Ni- Hier moet volgens Texels Be ten beter aanzicht komen. Een 'probleem is dat diverse onderne- die plannen hadden voor het arti- '-gebied daarvan hebben afgezien Alle nog te bouwen bejaardenwonin gen moeten worden uitgerust met twee slaapkamers. Er zijn er reeds te veel met maar één slaapkamer, aldus Jan van Asselt. De fractieleider van Texels Belang liet zich opnieuw zeer afwijzend uit over de pogingen om de parkstatus voor de Texelse duinen weer ter discussie te stellen. „Dit enkel en alleen om gel den van het rijk te krijgen voor Eco- mare. De gemeentelijke bestuurders mogen zich op geen enkele manier verlagen door zich te laten chanteren. Dit is de uitdrukkelijke mening van Texels Belang". Uit wat Van Asselt verder over dit onderwerp zei, bleek dat hij er vanuit gaat dat de gemeen telijke zeggenschap in de duinen ach teruit zal gaan als het park een feit is. „Vrijheden die er nu nog zijn zullen dan nog meer worden ingeperkt. Vrij heid is een kostbaar goed, is ons ge leerd, en niet voor geld te koop". Ge meentelijke monumenten die met over heidsbijdragen zijn gerestaureerd, moe ten door iedereen gezien kunnen wor den, vindt Texels Belang. Daarom moet worden tegengegaan dat eige naars veel bomen rond hun gebouw zetten. Voordat tot uitbetaling van de subsidie wordt overgegaan moet een beplantingsplan worden overlegd waa ruit blijkt dat eilandbewoners en toe risten goed zicht blijven houden op dat moois, zo luidde het voorstel van Texels Belang. Personeelsgroei Ondanks het verzet van Texels Belang daartegen is het personeelsbestand van de gemeente tussen 1982 en 1986 gegroeid met tien personen op full ti me basis. Aan deze groei schijnt geen eind te komen, want onlangs la zen wij weer een advertentie voor een notulist", aldus Van Asselt. Hij wilde weten welke effecten de automatise ring op het personeelsbestand heeft. „Volgens onze informatie kan door de ze automatisering op den duur 5% op personeelskosten worden bespaard". Texels Belang vindt dat het geven van nieuwe bestemmingen aan vrij komen de schoolgebouwen veel te langzaam gaat, wat deed denken aan woorden van Mark Twain; Stel niet uit tot morgen wat je evengoed overmorgen kunt doen". De potentiële huurders en kopers van de gebouwen moeten spoedig weten waar zij aan toe zijn. Van Asselt verklaarde zich tegenstan der van het schrappen van de subsidie voor schoolmelk en dat ook de ver- voersregeling voor de school van Mid den Eierland moet worden voortgezet. Dat betekent dat voor f118.800,— aan dekkingsmiddelen moet worden aange wezen en beloofd werd dat dit later in de begrotingsvergadering zou gebeuren. Eigen straatje Wat betreft openbare orde en veilig heid had Texels Belang ook nog wat suggesties. De fractie is van mening dat de hele bevolking zijn eigen straat je weer zou kunnen schoonhouden. De strandexploitanten werden daarbij als voorbeeld gesteld. Wat betreft de speelautomaten werd voor een „uit sterfregeling" gepleit omdat de auto matenhallen worden beschouwd als bedreigend voor de jeugd. Er is kans op verslaving en het is onmogelijk de leeftijd van de bezoekers te controle ren. Het verschijnsel „Borrelbus" wordt door Texels Belang ook niet ge waardeerd. Daardoor verliezen de bui tendorpen hun klanten en raakt De Koog overbevolkt. In hoeverre kunnen hier maatregelen worden getroffen? Texels Belang is tegen een kermis in De Koog om de daar heersende la waaioverlast niet nog groter te maken. Over de voorgenomen verbouwing van het raadhuis werd onder meer opge merkt dat hier vooral een betere kli maatbeheersing moet komen, zowel in de nieuwe vleugels als in het bestaan de gebouw. Texels Belang drong aan op onderzoek naar de oorzaak van de toemame van het aantal hersenvlies ontstekingen dat zich in de kop van Noordholland voordoet. Texels Belang vindt dat er na het ontslag van de jeugdwerkbegeleider een aangepaste taak- en functie-omschrijving moet ko men voor de overgebleven jeugdwer ker. De wijze waarop de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk aan verslag geving doet werd gehekeld. ,,'Het werk moet worden doorgelicht". Be treurd werd ook dat blijkbaar weinig is gebeurd op het gebied van drank- en drugsbestrijding. Van Asselt drong er op aan dat orde op zaken wordt gesteld als voorwaarde voor de subsi die. Tenslotte werd gewezen op het probleem dat de bestaande twee be jaardenhuizen onvoldoende ruimte bie den voor de opvang van alle daarvoor in aanmerking komende ouderen, zo dat er een wachtlijst is. Vooral daarom is het zg. flankerend bejaardenbeleid (gericht op het zo lang mogelijk zelfstandig kunnen laten wonen van ouderen) van veel belang. Gevraagd werd om een nota inzake het voorge nomen beleid in deze. Jaap Hin (Nesweg) zal namens het district Texel zitting nemen in het bestuur van de nieuwe Rundvee Organisatie Noordholland (RON), de opvolger van de Noordhollandse Kl-verenigingen en WB's. Hin werd maandagavond tijdens een vergadering in hotel De Pelikaan hiervoor gekozen door de leden van de voormalige Texelse WB en KI. Voorts werd een bestuur gekozen voor het district Texel. De volgende vier personen kregen de meeste stemmen: Jaap Hin, Kees Kuip (Waalenburg), Ron Hin (Spang) en Dirk Kikkert (De Hemmer). Hin en Kuip waren kandi daat voor een plaats in het hoofd bestuur, waarna tenslotte voor eerstge noemde werd gekozen. De RON over koepelt in totaal zeven districten, waarvan Texel er één is. Na de fusies van het afgelopen voorjaar ontstond een overgangsbestuur, waarin de voor zitters van alle Noordhollandse KI's en WB's zitting hadden. Voor Texel wa ren dat H. Tjepkema en J. Herweijer. Het overgangsbestuur maakt per 1 ja nuari plaats voor het nieuwe RON- bestuur. De eerste districtsvergadering van maandag werd bezocht door zo'n ze ventig personen, van wie 45 stemge rechtigden. - v Zaterdag 21 november 1987: KNVB. afdeling Noordholland: SVO/Z-Asonia, 14.00 uur Schagen-Cocksdorp, 14.30 uur Asonia 2-SVO/Z 2. 14.30 uur Junioren: Oosterend A1-Dirkshorn Al, 13.30 uur WGW B2-Tex.Boys BI, 13.00 uur HCSC B2-Texel B1, 12.45 uur ZDH B1-W.vogels B1, 13.30 uur De Koog B1-Succes B2, 13.30 uur W.vogels B2-Texel B2, 13.00 uur Texel C2-Helder Cl, 13.30 uur Tex.Boys C1-Flevo Cl, 13.30 uur Texel C1-Oosterend Cl, 13.30 uur Pupillen: JVC Dl-Texel D1, 11.00 uur ZDH D1-Tex.Boys D1, 11.30 uur SVO Dl-Texel D2, 11.00 uur De Koog E1-Tex.Boys E2, 12.00 uur Texel E2-Texel E1, 11.00 uur ZDH F1-De Koog F1, 10.30 uur SVO F1-Texel F1, 10.00 uur Texel F2-Tex.Boys F1, 10.00 uur Zondag 22 november 1987: KNVB, vierde klasse: Texel-Wieringerwaard, 14.00 uur KNVB, afd. Noordholland: De Koog-JVC, 14.00 uur ZDH-Winkel, 14.00 uur DWOW-Oosterend, 14.00 uur ZTS-Tex.Boys, 14,00 uur Hollandia T 2-Texel 2, 11.00 uur Tex.Boys 2-Callantsoog 3, 12.00 uur WGW 4-ZDH 2, 11.00 uur Wiron 5-Texel 3, 14.00 uur ZAP 6-De Koog 2, 14.30 uur Oosterend 2-HRC 8, 14.00 uur Texel 4-Petten 5, 12.30 uur Junioren: Texel Al-Succes A1, 11.30 uur Hollandia T A2-Tex.Boys Al, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Dames: WS-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) KGB-Tex.Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Recreatievoetbal. De Koog-Oosterend, 11.00 uur Texel-Cocksdorp, 11.00 uur Samen reizen: Zondag 22 november 1987: Vertrek boot van Texel 12.05 uur: da mes Texelse Boys, Texel Al en dames Oosterend. Bij niet doorgaan van een wedstrijd bus afbestellen 02240-12421. ixed erin De VVD-fractie stelde dinsdag in de algemene beschouwin gen voor alle openbare scholen een te voren vastgesteld be drag ter beschikking te stellen voor leer-en hulpmiddelen dat vrij en naar eigen inzicht kan worden besteed. Jaarlijks moe ten de scholen dan een duidelijke financiële verantwoording aan het college afleggen. ,,Er mag geen negatief saldo optre den en er mogen geen voorschotten worden verstrekt", al dus Erna Eelman. Eventuele overschotten van het budget van de scholen mogen dan in een volgend jaar wel weer worden benut. „Doordat de directeuren van de basisscholen het zelf beheren, zal verantwoord met het geld worden omgegaan". iatisch reflex' ransp» ings- usiefd' 70 mm atterij- ght- brede In grote lijnen was de WD-fractie het eens met het college. De automatise ringen bij de gemeente mogen niet lei den tot verlies van arbeidsplaatsen, maar wel tot minder uitbesteden van werk. „De post representatie en verga- derkosten kunt u mijns inzien met mi nimaal 710.000,— terugbrengen", aldus Erna Eelman. Deelname van Texel aan het gewest Kop van Noord Holland vond zij alleen nodig als dit noodzake lijk en nuttig is. De VVD-fractie wacht met spanning op de uitkomsten van het onderzoek naar de oplossing van het afvalstoffenprobleem. Door de nieuwe wet Personenvervoer kan de gemeente meer invloed uitoefenen op het openbaar vervoer. De VVD wil dat het huidige niveau en de kwaliteit van dat vervoer in stand blijft. Het be drijfsleven heeft voorkeur voor vesti ging op het industrieterrein in Den Burg en de VVD wilde van het grond bedrijf weten of aan de vraag kan wor den voldaan. Toeristen „Verstoring van de openbare orde ge beurt maar door een klein percentage van de bevolking en is in de meeste gevallen een mentaliteitskwestie. Het is DEN BURG Splnbaan 15, Tel. 02220-5130 de WD onduidelijk hoe de overige be volking hier verandering in kan aan brengen", aldus mevrouw Eelman. Tij dens de zomermaanden komt het ac cent bij handhaving van de openbare orde vooral te liggen op gebieden waar veel toeristen zijn. Toch pleitte de VVD ervoor dat ook het overige deel van Texel de aandacht krijgt. Met de verhoogde begrotingspost brand weervergoeding had de partij de groot ste moeite. „De Pontweg is een hoofdverbinding over het eiland en wij zijn het niet eens met het voorstel van de provincie om deze tot tertiaire weg te maken", aldus Erna Eelman, die de voorgeno men tolheffing in Noord-Holland een drempel vond om die richting op te gaan. „De verkeersveiligheid wordt vaak gebruikt als argument om de au to terug te dringen, maar dit is een modeverschijnsel. Het opstellen van goede regels om het verkeersgedrag positief te beinvloeden, vinden wij be langrijker. En wij willen ook graag dat een inventarisatie van de straatverlich ting wordt gemaakt". Erna Eelman drong tevens aan op trottoiraanpassin gen voor mindervaliden. Ze vond dat er teveel geld was uitgetrokken voor het onderhoud van de reclameborden langs de Pontweg. Verkeerstellingen hebben uitgewezen dat het fietspad langs de Hoornderweg erg belangrijk is voor de verkeersveiligheid en de VVD had er het volste vertrouwen in dat dit pad binnen afzienbare tijd wordt ge maakt. De recreatieve fietspaden naar paal 9 en 17 wilde de partij als „p.m." post in het investeringsplan opnemen. Eelmen-ven der Kooi IWDI openbare orde kwestie van mentaliteit.. „In verband met het zwemparadijs dat komend jaar gaat draaien willen we de post straatverlichting Schumakersweg vervroegen naar 1988", zei Erna Eel man. „En gezien de toeristische ont wikkelingen vragen we of de herinrich ting van de Kikkertstraat niet eerder kan dan in 1991". Golfbaan De VVD ondersteunde het plan om met behulp van rijks- of provinciale subsidie de haven te verbeteren. „De Texelse economie is afhankelijk van bestedingen van buitenaf. Het toe risme is een tak van het bedrijfsleven waarin nog uitbreiding mogelijk is", al dus het VVD raadslid, die toeristen kwaliteitsbewust noemde en blijvende aandacht vroeg voor kwaliteitsverbete ring op alle terreinen. „Voor seizoens verbreding zijn voorzieningen als een zwemparadijs, jachthaven, golfbaan en uitbouw van de musea onontbeerlijk". Naar mening van Erna Eelman zullen de plannen voor de golfbaan, die zij zeer van belang achtte, komend jaar zeker vastere vormen aannemen. Zij toonde zich ongerust over de toene mende werkeloosheid en hoopte dat de teruggang van de werkgelegenheid in de bouw kan worden opgevangen door onderhoud en renovatiewerk zaamheden. Groot onderhoud aan ge meentelijke gebouwen ziet de WD bij voorkeur uitbesteed aan het bedrijfsleven. Bezuinigingen „De bezuinigingen op de schoolbege leidingsdienst leiden tot een verminde ring van de kwaliteit van het onder wijs, maar er kan niet worden ontkend dat door het teruglopende aantal leer lingen iets kan worden bezuinigd op onderwijsgebied", aldus mevrouw Eel man. Met een rekensommetje, waarin het aantal leerlingen is teruggelopen van 2000 naar 1300, maakte zij duide lijk dat 743.052,— kan worden bespaard. Ze stelde voor het werkkre- diet Sportaccomodatie De Koog op het investeringsplan voor 1993 te ver vroegen naar 1988, omdat het basison derwijs in die plaats na 15 april geen gebruik meer kan maken van het gym nastieklokaal in Kaapsnol. De WD stelde voor dat de gemeente de school in Midden-Eierland een per- sonenbusje geeft, als eind dit school jaar de subsidie voor het leerlingenver voer afloopt. „Het is dan de taak van het school bestuur en de medezeggenschapsraad het vervoersprobleem verder op te los sen". Voor 1988 wil de WD dat het nadelig saldo van het zwembad Mo lenkoog opnieuw beperkt blijft tot 7160.000,—. Geïnformeerd werd voor activiteiten de verslavingswerkgroep tot nu toe heeft ontplooid en wat is ge daan met de 714.000,— die vorig jaar beschikbaar is gesteld. Salaris De WD wil duidelijkheid wat betreft de werkelijke kosten van bestemmings- en structuurplannen en daarom wil de partij bij ieder plan een specificatie waar ook het salaris van de betrokken ambtenaren op moet staan. „Wij vin den dat het recreatiebasisplan aan her ziening toe is. Bij het herverdelen van het resterende aantal recreatieve slaap plaatsen zal een aantal moeten worden gereserveerd voor uitbreiding van ho tels en pensions in de toekomst", al dus Erna Eelman. Zij wilde de agrari sche sector, die moeilijke tijden door maakt, met raad en daad terzijde staan bij het verstrekken van bouw- en hinderwetvergunningen. Ze gaf te ken nen dat de WD een groot voorstander is van kamperen bij de boer. „Klein schalige activiteiten aan de wadden kant moeten niet verder worden terug gedrongen. Het huidige recreatieve ge bruik doet geen afbreuk aan het wad dengebied". Mevrouw Eelman wilde dat de toegankelijkheid van natuurge bieden niet verder wordt teruggedron gen. „Texel promoot zee, strand en duinen en dan mag het product niet aan kwaliteit inboeten". Belastingen De VVD, zo legde mevrouw Eel man tenslotte uit, gaat niet ak koord met de door B en W voor gestelde belastingverhoging van 3%. Het belastingniveau op Texel is laag en moet laag blijven. Met een beperkte verhoging van 2% kan worden volstaan omdat de uitke ring uit het gemeentefonds 7140.000,— hoger wordt dan is be groot. Het uitgavenpatroon kan dan gelijk blijven. Een uitzondering wil de WD maken voor de hon denbelasting. Geïnformeerd werd welke kosten gepaard gaan met het opleggen, innen en het contro leren van deze belasting, zodat dui delijk wordt wat het rendement ei genlijk is. „Aan de hand van het resultaat van deze berekening wil len wij bezien of deze belasting nog wel doelmatig is", aldus frac tie voorzitter Erna Eelman. Zondag worden in manege Aken- burg de eerste officiële spring wedstrijden van het indoorseizoen '87-88 gehouden, aanvang 11.00 uur. De toegang is vrij. Ongeveer 45 combinaties doen mee. Zij dienen het parcours twee keer te springen om in aanmerking te komen voor prijzen en eventuele winstpunten. Bij diskwalificatie tijdens de eerste manche mag men de tweede manche niet meer starten. Er wordt gespron gen in de klasse B en L. Het parcours is gebouwd door de heer De Hoon uit Abbekerk. Deelnemers kunnen het programma vrijdag ophalen bij Tim- mers Bakkerij in de Weverstraat. Deze wedstrijden zijn mede mogelijk ge maakt door de gezamenlijke kappersza ken in Den Burg, Oosterend en De Koog. Scouting Texel zit wat krap in het aan tal leidinggevende personen en is op zoek naar versterking, ledereen die ou der is dan 17 jaar komt daarvoor in principe in aanmerking. Eigen Scouting-ervaring is niet noodzakelijk, enthousiasme en inzet wél. Inlichtin gen bij Niek Slijderink, tel. 02220-2374.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9