(jroen jwarb- lOOjaar van hart* ■chte verkiezing bij Vaterschap Texel ?1 Staatsbosbeheer over de brug voor Ecomare „Vraagbaak" Gijs Oskam plotseling overleden Kees Koorn Mzn. overleden Sint wil met elk kind op de foto HEMA >R ie K12 opgebracht Duitsland •int Nicolaascadeau e winkels in Den Burg zijn vanaf dinsdag 1 december t/m vrijdag 4 december 's avonds tot 21.00 uur geopend. Pony gevonden Caravans opengebroken Over de kop in sloot „Molengat" vertoonde storingen J Cursus Strategische Planning 16 december van start 1 >GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.235 DINSDAG 1 DECEMBER 1987 jactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.8.: Frans Hopman, Ongeren )en Burg, telefoon 02220 - 5472. advertenties, abonnementen, etc.: igeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Ifoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /19.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34 60.398 >or het eerst in de geschiedenis van het Waterschap Texel oet daar een echte verkiezing worden georganiseerd om te orzien in de vacature die is ontstaan toen hoofdingeland ies Boot is benoemd tot heemraad. dusver was er in een dergelijk ge- altijd maar èèn kandidaat en die i zonder stemming benoemd wor- i als er geen tegenkandidaten wa- Die ene kandidaat werd door het lelijks bestuur van het waterschap igezocht of er kwam een tip van der ingelanden. Voor de vacature jt hebben zich echter drie gegadig- aangediend: Giel Kuip uit De sten, Jaap Keijser uit Ongeren en Beijert uit Den Burg. Om hen kan- sat te kunnen stellen waren voor tenminste tien handtekeningen van slanden nodig en die zijn er dus ge ien. Ook de hoofdingelanden H. J. ;ker van de ,,Altas", J. J. Hin van e Reiger" en E. Rutten uit Het irden treden volgens rooster af, ar zij hebben zich herkiesbaar teld. Zij worden zonder meer be- md omdat voor hen geen tegen- didaten zijn gekomen. Het gaat uitsluitend om de vacature Boot. tnsdag 23 december wordt de ver ing gehouden in Hotel De Linde- im Texel. Van 14.00 tot 18.00 uur nen de stemgerechtigden daar te lt voor het uitbrengen van hun n. Om 20.00 uur wordt in dezelfde iliteit de uitslag bekend gemaakt. I mgerechtigd is ieder die tenminste J I,- polderlasten per jaar aan het M lerschap Texel betaald. Op Texel dat meer dan 1200 personen, er door de ingelanden actie is ge ld om meer kandidaten voor een it- een verscherpte controle op het ntal pk's en de maat van de ma- van de garnalennetten werd de 12 van Joop Betsema met lipper Bertus Bos vrijdag door Duitse politie opgebracht, om- de netten mazen van 18 milli ter hadden, inplaats van de toe- itane 20 millimeter, fllve de Texelse kotter werden er ele vaartuigen uit Wieringen en zijl opgebracht. Het toegestane lal pk's (300) werd door de TX 12 overschreden. De kotters werden het eiland Sylt begeleid, waar de inden van de netten werden afge- ien. „Vier maanden geleden zijn ook al gecontroleerd door de Duit en toen was alles nog goed, dus nazen zijn kennelijk een beetje ge- npen onder invloed van het zeewa- aldus Joop Betsema, die vrijdag sde naar het Duitse waddeneiland de netten te repareren. Er moest boete worden betaald van 1000 per millimeter teveel en de in g genomen vangst garnalen werd igekocht voor 2000 mark. De TX van 15.30 tot 20.30 uur vastge- Jen in de haven van Sylt. ng :ing ieten oor uw uwelier MARTIN TROMP 'everstraat 34. 02220 - 2912 doe >pecii smi Bak jerbi Winkeliersvereniging Den Burg vacature te krijgen is een aanwijzing dat men zich beter bewust wordt van zijn democratische rechten. Het Water schap liet weten dit zeer toe te jui chen. Door deze gang van zaken ko men mensen aan bod die anders wel licht nooit in het Waterschapsbestuur zouden zijn gekomen. Tegelijk neemt de belangstelling van de ingelanden voor het reilen en zeilen van het Wa terschapsbestuur toe. Voor de begrotingsvergadering van vo rig jaar was de belangstelling zo groot dat de bijeenkomst niet in het polder huis kon worden gehouden. Men week uit naar De Lindeboom-Texel. Dat gaat ook dit jaar gebeuren: op 17 decem ber, aanvang 20.00 uur. Belangrijkste voorstel is verhoging van de polder- lasten met 3,73%, dus van 7134,— naar 7139,— per hectare. Het Water schap is daartoe gedwongen door de teruglopende uitkeringen van rijkswe ge, met name wat betreft de vergoe dingen voor de waterkerende dijken. Een vrouw vond vrijdag een loslopen de Shetland-pony langs de Oosteren- derweg. Zij heeft het dier, dat donker bruin van kleur is, bij haar thuis in een weiland gezet. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de politie 02220 - 2644. De beheerder van camping Slufterval lei meldde gistermorgen dat acht cara vans waren opengebroken. Wat pre cies wordt vermist is nog niet bekend, maar zeker is dat twee kleurentelevi sies zijn gestolen. Later op de dag werd een televisietoestel gevonden in de bosjes langs het fietspad van de Krimweg maar het is niet bekend of dit één van de twee vermiste toestel len is. Een 41-jarige vrouw uit Oosterend schrok zaterdag zo van de inhaalma noeuvre van een tegenligger, dat zij rechts in de berm raakte en door een stuurcorrectie links over de weg schoot. De auto sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. De vrouw, die een gordel om had, liep slechts een snee in haar gezicht op. Aia de ondertekening wordt het glas geheven op de nieuwe financiële overeenkomst. Van /inks naar rechts: Provinciaal museumconsulent J. G. Berkhout, Ecomare-directeur Jan Kuiper, STM-voorzitter burgemeester Schipper, hoofd terreinbeheer SBB Noordholland P. Noeimans, districtshoofd SBB Texel R. Kiaassen, Ecomare-medewerker Adriaan Dijksen en Ecomare-conservator Johan Reydon. Staatsbosbeheer (SBB) heeft vrij dagmiddag een nieuwe overeen komst getekend met Stichting Texels Museum (STM) inzake het medegebruik van het centrum „Ecomare". Er is vastgesteld dat SBB per jaar 745.000,— geeft voor medegebruik van het centrum, an derhalve arbeidsplaats bekostigt (vaste medewerker Adriaan Dijksen en seizoenkracht Rita Bakker) en met nog onbekende bedragen meebetaald voor investeringen van Ecomare, die ook SBB ten goede komen. Vorig jaar is de werkgroep „gebruiks- overeenkomst" opgezet met medewer kers van Ecomare en SBB. Deze werk groep presenteerde onlangs de nota „samen sterk", op basis waarvan de nieuwe overeenkomst kon worden ge vormd. De eerste gebruiksovereen- komst tussen SB8 en STM dateert van 1975. In de loop der jaren zijn er enkele aanpassingen geweest, maar sinds de opening van het natuurrecrea- tiecentrum, nu Ecomare, zijn tien jaar verstreken en de opvattingen over be- zoekerscentra zijn veranderd. Daarom was herziening gewenst. Ook is door toename van vrije tijd en belangstelling voor natuur en landschap en zeker ook door de actieve opstelling van het na- tuurrecreatiecentrum het aantal bezoe kers in die tien jaar sterk gestegen. Het overleg en de samenwerking tus sen SBB en het centrum waren de laatste jaren niet optimaal. In de nieu we overeenkomst komt SBB tot een bedrag van 745.000,— per jaar omdat dat ook aan andere eigen voorlichtingscentra wordt betaald. Eco mare is een stichting waaraan behalve door SBB ook door Natuurmonumen ten en het Instituut Voor Natuurbe schermingseducatie wordt deelgeno men. Deze laatste twee dragen echter niet met geld en personeel bij. Toekomst Ecomare-directeur Jan Kuiper vond het belangrijkste punt uit de nota van de werkgroep dat SBB en STM samen verder willen in de toekomst. In die nota werd gesproken over „substantië le bijdragen" voor investeringen van Ecomare. „Dat is een duur woord, ik hoop dat er ook een behoorlijk prijs- kaartje aan hangt", aldus Kuiper. P. Noelemans, hoofd terreinbeheer van SBB Noordholland hoopte dat de overeenkomst een vernieuwde basis voor een lange gezamenlijke toekomst zal zijn. „Er moeten vernieuwingen in de expositie komen, waardoor beter de relatie wordt gelegd met de natuur buiten het centrum". Bij ondertekening was burgemeester A. Schipper als voorzitter van de STM aanwezig. Bij de vernieuwing van de expositie wil men drie dingen: eventueel door het publiek te bedienen audio-visuele ap paratuur, een betere relatie met de na tuur buiten het centrum en mensen tonen hoe ze daadwerkelijk een bijdra ge kunnen leveren aan het in stand houden van de natuur en het eco systeem. Vanuit Ecomare worden de SBB-excursies naar vier natuurreserva ten op Texel geregeld. Technici zijn momenteel op zoek naar de oorzaak van enkele raadselachtige storingen aan boord van de dubbel dekker Molengat. Vrijdagochtend vlak voordat het schip in Den Helder zou afmeren, viel gedurende 18 seconden de besturing uit en moest worden overgeschakeld op noodbesturing. Het defect bleek nadien vanzelf te zijn ver dwenen. Zondag viel één der genera toren van het schip uit; ook daarvan is de oorzaak nog niet opgespoord. Vrij onverwacht overleed zaterdag in het ziekenhuis in Den Helder de heer Gijs Oskam, tot voor kort hoofd van de afde ling culturele zaken van de gemeente Texel. Hij werd 61 jaar. De boerenzoon Gijsbert Aart Oskam begon zijn ambtelijke carriere op 1 ja nuari 1943 bij de gemeente Callants- oog, werkte vervolgens bij de gemeen te Purmerend en werd per 1 juni 1946 als adjunct-commiessies aangesteld bij de gemeente Texel. Na een onderbre king, veroorzaakt door militaire dienst, uitzending naar Indonesië en ziekte, ging hij in 1953 opnieuw aan het werk, werd in 1956 hoofdcommissies en in hetzelfde jaar loco-secretaris. Gijs Os kam nam het initiatief tot oprichting van de Culturele Raad die in 1959 overging in de Stichting Cultureel Werk Texel, later de Welzijnsstichting. Als administrateur van laatstgenoemde organisaties heeft hij enorm veel bete kend voor het Texelse verenigingsle ven, vooral door de hand- en span diensten die hij de besturen verleende bij het verkrijgen van subsidies, e.d. Veel van zijn talloze andere functies hielden daarmee verband. Gijs Oskam was zeer nauw betrokken bij de oprichting van de muziekschool, diver se musea, sporthal, sportzalen, dorps huizen en openbare bibliotheek. Hij was lid van de Heideree schouwburg commissie, bestuurslid van de stichting openbare bibliotheek, lid van de sectie educatief werk van de culturele raad Noordholland, lid van het convent van ambtenaren van culturele zaken, lid van de regionale museumberaadsgroep van het Gewest Noordholland, secreta ris van het Mevrouw De Koning hulpcomité, lid van de sectie educatie ve vorming, secretaris van de Nuts- bouwstichting, secretaris van de plaat selijke afdeling van de Partij van de Arbeid en (nadat hij anderhalf jaar ge leden in de VUT gingl ook nog voor zitter van de Historische Vereniging en voorzitter van de Vereniging S.O.S. Wereldwinkel. Toen hij in januari 1983 40 jaar in over heidsdienst was, werd hij onderschei den met de gouden eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau en na het verlaten van de dienst kreeg hij de Dubbele von Sion, de be kende trofee die destijds op zijn voor stel was ingesteld. Veelzijdig Binnen het gemeentelijk apparaat be hartigde Oskam niet alleen culturele zaken maar ook ruimtelijke ordening en het grondbedrijf. Hij was nauw be trokken bij het maken van de eerste bestemmingsplannen, speelde een rol bij de stichting van het Netuurrecrea- tiecentrum en de electriciteitscentrale en organiseerde de inspraak voor het streekplan en het structuurplan. Hij was de motor achter het fietspaden plan dat op een zodanig tijdstip gereed was dat Texel in staat was miljoenen guldens subsidie binnen te halen. An dere „wapenfeiten" van Oskam waren de multifunctionele centra in De Cocksdorp en De Waal. Gijs Oskam stond bekend om de enor me hoeveelheden werk die hij verzette. Hij bezocht talloze vergaderingen en maakte veel meer dan het normale aantal uren, zonder dat hij toeliet dat deze op één of andere wijze werden gecompenseerd. Hij zette zich „posi tief abnormaal" (zoals een burge meester het eens uitdrukte) in voor zijn taken en cijferde zichzelf letterlijk weg. Dat werd vooral duidelijk toen hij in 1978 werd getroffen door een ernsti ge hartziekte waarna hij een zware operatie moest ondergaan. Ook nadat hij anderhalf jaar geleden in de VUT was gegaan kon hij niet stilzitten. De laatste tijd maakte hij zich nuttig als voorzitter van S.O.S. Wereldwinkel maar vooral als motor van de bloeien- Nog deze maand wordt een begin ge maakt met de cursus „Toekomstge richt ondernemen in toerisme, recreatie en horeca" die wordt georganiseerd in het kader van het Toeristisch Aktieplan Texel. De stuurgroep heeft een keus gemaakt uit veertig cureusmogelijkhe- den en meent dat de gekozen oplei ding het meest in de behoefte voor ziet. De cursus begint op 16 en 17 de cember in hotel Ibis in Veenendaal, en zal worden gevolgd door nog eens twee cursusdagen, 24 en 25 februari 1988. Het doel van de cursus is dat de ondernemers het belang leren inzien van een planmatige aanpak van de be drijfsvoering. De cursus wordt voor 50% gesubsidieerd door het ministerie van Sociale Zaken waardoor per cur sist bijna 7500,— wordt bespaard. Na dere informatie is te krijgen bij het TVO-secretariaat tel. 02220-5215. de Historische Vereniging, waarvan hij ook de oprichter was. Hij zette een Texelse bibliografie op, regelde inleidin gen, redigeerde het verenigingsblad, ij verde met succes voor het verwerven van het dagboek van Jacob Huizinga en was ook actief in de afdeling die zich bezig hield met het opsporen en zingen van oude Texelse liedjes. Vele honderden Texelaars zullen zich Oskam echter in eerste plaats herinne ren als een man die het rijke vereni gingsleven terzijde stond. Oskam was een vraagbaak die de weg wist in subsidieland en het doolhof van regels en voorschriften. Hij zag een bloeiend verenigingsleven niet alleen els een zaak van cultuur en ontspanning, maar had ook oog voor de economische aspecten en de rol die het speelt bij de instandhouding van het voorzieningenniveau op Texel. Toen hij in januari 1983 de gouden me daille kreeg zei hij; „Een bloeiende vereniging draagt meer aan het geluk van de inwoners bij dan een nieuwe gemeentelijke verordening. Bovendien mogen we ons, nu het economisch denken de boventoon voert, wel eens realiseren dat evenementen als een Te- voko buitentoernooi, de Ronde om Texel, een zaalvoetbaltoernooi, Ooster end Present en een jazzfestival ook grote economische betekenis voor Texel hebben. Dergelijke evenementen kunnen alleen doorgang vinden als het verenigingsleven daartoe voldoende in staat is. Belangrijk is ook of de bevol king er in zijn geheel aan kan deelne men. Dan mogen de financiële barriè res niet al te groot worden. Het zal veel creativiteit van de bestuurders en verenigingen vragen om te bereiken dat ook de kinderen van de uitke ringstrekkers op dit punt geen tweede rangs burgers worden". In zijn woning aan de Drijverstraat in Den Burg is gistermiddag de heer Kees Koorn Mzn. op 62-jarige leeftijd overleden. Hij was al gerui me tijd ernstig ziek. Kees Koorn heeft lange tijd deel uitge maakt van de Texelse gemeenteraad van 1967 tot 1978, aanvankelijk voor de Christelijk Historische Unie, later namens de Samenwerkende Christelij ke Fracties, de voorloper van het CDA. Uit onvrede ging hij in 1982 over naar D66. Pogingen om voor deze partij in de gemeenteraad terug te keren mislukten. Kees Koorn, die zakelijk ac tief was in de bloembollenhandel en daarnaast een rol speelde in het plaat selijke verenigingsleven, wordt vrijdag middag in Den Burg begraven. Woensdagmiddag tussen 2 en 6 uur is de Sint in de Hema met zijn Pieten. Voor elk kind dat hem een handje komt geven, heeft hij wat meegenomen. j Pieter de Vries maakt er (voor 75,— een leuke foto van. Woensdagmiddag t.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1