Facelift De Koog Heeft u al een idee voor Ouwe Sunderk/aas V.> 'PanJeAtnaat 171 tfiï 1 W.« voor f3,25 1—9 bftéfrvlBI 1^9 n y - ^RI3tai- T%ug k VERVOLG VAN RAG. 1 Weekend aanbieding eetcafé MST-programma Kampioenschap Klaverjassen VOOR AUTOMATISEREN MAB-club hield Sinterklaasrit PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 19 li»" v Da thans rommelige an kale Badweg moet gezellig en besloten worden gemaakt met bebouwing, windafscherming beplanting en fraai plaveisel Een dergelijke suggestie is ook opgenomen als actiepunt in het Toeristisch Aktieplan. oepiantmg en traai cure no pay" ontwerpen maakte voor herinrichting van straten en het invul len van open plekken in en rond De Koog met de bedoeling het aanzien van het dorp te verfraaien en er een aangenamer verblijf mogelijk te maken. Beter publiek De betrokkenen laten duidelijk merken dat zij er naar streven het thans door verloedering bedreigde en weinig fraaie dorp De Koog een ingrijpende facelift te geven waardoor een „beter" pu bliek, dat prijs stelt op een zekere stijl en op rust, zich er thuis zal voelen. De Koog moet een beter „imago" krijgen. De ondernemers staan over het alge meen een strenger beleid voor dan tot dusver wordt toegepast om de open bare orde in De Koog te verbeteren, waarbij ze zich mede baseren op de ervaringen van het afgelopen seizoen, toen reeds een serie maatregelen van kracht was. „Eensluidend is de groep ondernemers van oordeel dat op alle niveau's en door alle betrokkenen ge werkt zal moeten worden aan het te rugdringen van de geluidsoverlast. De grenzen van het toelaatbare zijn ruim schoots overschreden en doet ernstig afbreuk aan het imago van De Koog". Voorgesteld wordt een „acclimatise- rings"periode in te voeren rond het tijdstip van sluiting van horecabedrij ven. Mensen die zó uit de harde mu ziek met z'n allen de straat op gaan als de zaak dicht moet, zijn geneigd zeer luidruchtig te converseren. Als enige tijd voor de sluiting de muziek zachter wordt gedraaid, wordt het be ter. Verder wordt voorgesteld geluids begrenzers verplicht te stellen, eventu eel gecombineerd met geluidssluizen bij de in- en uitgangen omdat anders telkens als de deur open gaat het la waai toch op straat is te horen. Mo biele biertaps op straat zouden worden verboden (met uitzondering van brade riemiddagen en -met vergunning- spe ciale evenementen. Achtergrondmuziek op straat vanuit luidsprekers moet uni form zijn; verboden moet worden dat een bedrijf eigen luidsprekers op straat zet. Snelrecht Openbare ordeverstoorders moeten ter plaatse worden bekeurd al dan niet ge volgd door snelrecht. Bij het verlaten van de lokaliteiten moeten de gasten het vriendelijke verzoek krijgen zich buiten rustig te gedragen. Eetgelegen- heden moeten uiterlijk om 02.00 uur de deuren sluiten. De exploitanten van de horecabedrijven zijn bereid zich in te zetten bij strenge onderlinge sociale controle. Drank op straat De 25 ondernemers vinden verder dat Een pak eigengemaakte snert vol spek en worst van 4,25 (zolang de voorraad strekt) kwaliteit uit eigen keuken. 02220 - 4890 SlikSTRAA-t.BOULEK'ARD er wat moet gebeurden tegen het ver strekken van drank aan minderjarigen, dat de gastheer of gastvrouw de plicht heeft ervoor te zorgen dat de gasten niet beschonken de straat opgaan en dat een eind moet komen aan het ge bruik van drank op straat. Het huidige verbod om op straat te drinken is al leen tegen excessen" gericht. De on dernemers doen in deze een beroep op de beroepsethiek en het verantwoorde lijkheidsgevoel van de horecamensen. Als er desondanks mensen dronken op straat lopen of zitten moeten die wor den bekeurd en verwijderd. Ook moet worden nagegaan aan welke horecaondernemer hij zijn dronkenschap heeft te danken en die zou dan een boete moeten krij gen. Als dat niet helpt zou zijn dran kenvergunning moeten worden inge trokken.. Om een eind te maken aan het urineren op straat moeten er open bare toiletten komen. Opgetreden Q O ri- ..-fl - F/ 4 V De gewenste schutting van plexiglas met lampen langs de noordkant van de Badweg. moet worden tegen wat wordt ge noemd hinderlijke promotionele akti- viteiten" zoals het aanklampen van voorbijgangers om hen te bewegen een bepaalde lokaliteit te bezoeken en aanbrengen van reclamedrukwerk on der de ruitenwissers van auto's. Ook moet beter de hand worden gehouden aan het verbod om op straat te sla pen, wat thans veel voorkomt achter de R.K. kerk, Timmers Tearoom en op het strand. Wie op straat slaapt moet een bekeuring krijgen. Valkenburg In de gemeente Valkenburg wordt met succes opgetreden tegen vandalisme. Dat moet ook in De Koog gebeuren en Valkenburg wil graag suggesties doen voor aanpassing van de regelge ving. Bij de signalering van vernieling heeft niet alleen de politie maar ook de burger een onmisbare taak. Op plaatsen waar jongeren zijn geconcen treerd (campings e.d.) moet op vrien delijke wijze bekend worden gemaakt waar men zich aan heeft te houden, maar ook moet duidelijk worden ge maakt met welke sancties kwaadwilli gen te maken zullen krijgen. Drugs Het imago van Texel als „Schoon en zuiver eiland" is gediend met optreden tegen drugsgebruik. De ondernemers vinden dat Texel wat dat betreft niet erg tolerant moet zijn. Dealers moeten zich hier niet veilig voelen. De „Jun- klokaties" zoals het terrein bij super markt Maas, moeten beter worden ge controleerd en intrekking van de drankvergunning of sluiting van de zaak moet de straf zijn voor onderne mers die toelaten dat drugs worden verstrekt. Wat betreft de veiligheid in de bedrij ven hebben de leden van de werk groep van „deskundige zijde" te horen gehad dat er thans „verhoogd risico" is. Daarom moeten steekproefsgewijs controles worden uitgevoerd in de be drijven om te zien of het maximaal toelaatbare aantal mensen niet wordt overschreden, of de nooduitgangen bereikbaar zijn en of het goed zit met de brandpreventie en de vluchtwegen. Machteloos Verheugd tonen de samenstellers van de discussienota zich over de verbete ring van het politietoezicht in het afge lopen seizoen maar ze vinden dat er ook controle moet zijn buiten de Doprsstraat. De politiemensen moeten zich ontvankelijk opstellen bij klachten. „Te vaak bekruipt ons thans nog het gevoel van machteloosheid en in de kou staan wanneer wij een beroep doen op regulerend en corrigerend overheids- c.q. politie-optreden. Van zelfsprekend onderkennen wij dat ook overheidsoptreden zijn begrenzing kent. Wij denken echter dat de zaken echt verkeerd gaan indien bijv. klach ten over verstoring van de openbare orde en vernielingen worden afgedaan met opmerkingen in de trant van „U heeft toch zelf gekozen voor De Koog als vestigings- of woonplaats". De werkgroep meent dat handhaving van de openbare orde de hoogste prio riteit moet krijgen en sluit niet uit dat de ondernemers daarbij hun inbreng leveren door het beschikbaar stellen van mensen en middelen. „Wij kun nen ons nimmer verenigen met de ge dachte dat De Koog verloedert tot een derderangs badplaats waar het slechts voor beperkte groeperingen goed toe ven is". Als oplossingen worden onder meer aangedragen: regels aanpassen zodat politieoptreden wordt bevorderd en de beleidsbuiging buiten Texel ken baar maken. De resultaten zouden voortdurend moeten worden beoor deeld en besproken, ook reeds tijdens het seizoen. Sluitingsuur Over de sluitingstijden zijn de onderne mers het dus niet eens. De „natte ho reca" wil een vrij sluitingsuur en pleit voor een experiment daarmee gedu rende vier weken in de zomer. De an deren willen 02.00 uur als slui tingstijdstip met een „afbouwregeling" waardoor de rust na half drie 's nachts is gegarandeerd. De ervaring met het sluitingsuur van 02.00 uur in de afge lopen zomer was vrij goed, maar de horeca-exploitanten meenden dat deze rust vooral was te danken aan het slechte weer. Ze verwachten veel pro^ blemen van de luidruchtige „golf" mensen die de straat op gaat bij een vast sluitingsuur. Door een dergelijke constructie zou de Dorpsstraat gedeeltelijk overkapt moeten worden. De boogvormige daken zijn ge maakt van helder, doorzichtig materiaal. Eensgezindheid bestaat over de op vatting dat de veroorzakers van overlast in De Koog een zeer klein percentage uitmaken van het totale aantal recreanten op Texel. Dit klei ne aantal bederft het vakantieple- zier voor een grote groep, met als gevolg dat het zg. herhalingsbe- zoek in De Koog nadelig wordt beinvloed. Volgens het onlangs verschenen Toeristisch Aktieplan behoort 67% (gezinnen) en 89% (ouderen) van de recreanten op Texel tot degenen die al eerder op het eiland zijn geweest. In De Koog is een logiesverstrekker waar niemand van de gasten het volgen de jaar terugkomt. Het percentage herhalingsbezoekers is daar dus nul.... De samenstellers van de nota vin den dit illustratief voor de toestand, waar met alle mogelijke middelen een eind aan gemaakt moet worden. Taxistandplaats Volgens de werkgroep voldoet de hui dige taxistandplaats niet. De par- keerstrook die daarvoor is ingeruimd wordt overdag niet gebruikt en dat geeft ergenis; bovendien wordt de taxistandplaats niet consequent als opstapplaats gebruikt. Gepleit wordt voor een aparte taxistandplaats in de vorm van een „fuik" aan de overzijde van de Nikadel tussen de supermarkt van Daalder en de potterie, voorzien van een oproep- mogelijkheid terwijl het ook moet wor den toegelaten dat gasten met bagage (tot en met de aankomst van de laatste boot) naar hun logiesadres in de Dorpsstraat gebracht worden. In de nota wordt verder gepleit voor meer vrije parkeerplaatsen, voor ver plaatsing van de parkeerstrook Nikadel naar de overzijde van de weg (in ver band met de veiligheid) en voor twee tot drie fietsparkeerplaatsen bij het postkantoor. Een goede fietsparkeer plaats onderaan de Badweg, bij het VVV-kantoor en bij het postkantoor is ook nodig en er wordt gepleit voor een „fietsvriendelijke en veilige" toe gangsweg naar De Koog vanaf „Bosch en Zee". De werkgroep wil dat de evenementen die in De Koog wor den georganiseerd aan de bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Het program ma moet'door De Koog Promotion in overleg met de dorpscommissie wor den samengesteld. Viespeuk Voor het imago van De Koog is het ook belangrijk dat straat en strand niet bezaaid liggen met allerlei rommel. Niet alleen de gemeente maar ook de ondernemers zullen hun verantwoorde lijkheid in deze moeten erkennen. Voorgesteld wordt een wisseltrofee in te stellen voor ondernemers die er een potje van maken: de „viespeuk van het jaar-trofee". De Dorpsstraat moet ingrijpend wor den heringericht en er moet wat wor den gedaan aan de slechte bestrating, de vuile ramen en het slecht schilder werk van de diverse panden, de rom melige toestand op het terrein bij Las Vegas, de „containerdetailhandel", de detailhandel in horecabedrijven en bier verkoop door mensen die geen ver gunning hebben. De werkgroep rekent ook het strand en de weg daarheen tot de Koger voorzieningen die voor verfraaiing en verbetering vatbaar zijn. De strandreiniging moet intensiever, er moeten voldoende vuilnisbakken ko men. De paardemest op de route Bad weg, strand, Boodtlaan, Ruyslaan, Epelaan, Brink, slag Paal 21 en Kam- perfoelieweg moet steeds worden opgeruimd. Een apart hoofdstuk van deze discus sienota wordt gevormd door het plan van het bureau B Et M om De Koog er leuker en fraaier uit te laten zien, waardoor wordt afgerekend met de „verpauperde" indruk die het dorp thans hier en daar maakt. De Dorpsstraat moet worden voorzien van andere bestrating en bomen en moet gedeeltelijk een overkapping krijgen van plexi-glas. Ook andere voorzienin gen moeten bijdragen een een „knus ser" beeld. De Badweg zou aan de zuidkant bebouwing moeten krijgen en aan de noordkant zou een schutting van plexiglas moeten komen, waardoor het een aangename en beschutte pro menade wordt. Afd. Volleybal Maandag 7 december: Sporthal Sport- laan te Den Helder. 18.45 u. dames Noordkop 3-Tevoko 3 18.45 u. heren WSOV-Tevoko 2 Na een spannende strijd werden Corry Vittali en Verza Zoetelief eerste op deze tweede avond van het open klaverjaskampioenschap van Texel. Ze behaalden 7168 pun ten en maakten gelijk een sprong van de 18de naar de zesde plaats in het klassement. Rinus Vittali en Jan Zoetelief werden tweede met 7017 punten. Zij gingen van de 21ste naar de 8ste plaats. Het koppel Piet Koorn - Siep Keyser scoor de net als de vorige keer weer hoog. Ze behaalden 6881 punten en werden derde van de avond en bezetten nu de derde plaats in het klassement. Met 6853 punten werden Jan Verijzer en Jaap van der Slikke vierde. Na een slechte start draaien ze nu ook weer aardig mee. Nel v.d. Veen en Annie Bakker werden vijfde met 6840 punten. Ook zij komen snel omhoog en bezetten nu de twaalfde plaats in het klassement. Stand na 8 partijen: (resp. punten, marsen) Bertus en Gerda Ofrem 14397, 6; Ruth de Ruwe en Theo Witte 13816, 4; Piet Koorn en Sieb Keyser 13706, 2; Renny ten Hoor en Freek Hal- sema 13632, 2; Rob Caspers en Karei van Heer waarden 13620, 6; Corry Vittali en Vera Zoetelief 13328, 2; Giel Witte en Dirk Maas 13240, 3; Martin Schoo en Gerry Grootjen 13128, 3; Geri van der Slikke en Jan Veeken 13100, 6. 02220-2833, Jos Kager 02220-2828, Adri Westerlaken LA 02220-4805, Co Vinke 02220-2782, Sjef Brügemann Ouwe Sunderk/aas valt dit jaar op zaterdag, de best denkbare do Zelfs middenstanders en hun medewerkers kunnen nu ontspanne de bloemetjes buiten zetten in de wetenschap dat zij de volgend ochtend kunnen uitslapen. Het bijna afgelopen jaar 1987 heeft zo veel nieuwsfeiten en -feitjes opgeleverd dat de meeste spelers nit lang na hoeven te denken over de vraag welke misstand, toestai persoon, groep of instantie zij op de hak zullen nemen. Veel mei zal daarom de vraag branden hóe dat moet gebeuren om zoveel mogelijk succes te hebben bij publiek en jury. Voor Ouwe Sunderklaas gelden geluk kig geen officiële reglementen zodat niemand zich in zijn artistieke of maatsehappij-kritische vrijheden be knot zal hoeven voelen. In de loop der jaren hebben wel enkele ongeschreven regels hun waarde bewezen. Doorge winterde speulers hoeven daar niet op te worden gewezen, maar het kan geen kwaad om er nog even aan te herinneren ten behoeve van mensen die voor het eerst meedoen en in het bijzonder degenen die nog maar kort op Texel wonen. Ouwe Sunderklaas is geen carnaval. Dus niet zomaar een grim op zetten en gek doen. Een voorstelling „moet" betrekking hebben op iets Texels, liefst een actualiteit. Bij het aan de kaak stellen mag men best overdrijven of zelfs grof zijn, als maar met het tegen deel van de werkelijkheid wordt gesug gereerd. Ook kwaadaardige insinuaties van persoonlijke aard dienen achterwe ge te blijven. Dat laatste mag best even worden benadrukt want elk jaar lopen er toch weer enkele voorstellin gen rond waarbij de betrokken spelers op laffe wijze hun maskers misbruiken om iemand op onsportieve wijze op het hart te trappen. Niet vaak genoeg kan worden gezegd dat een voorstelling voor zichzelf moet spreken, zonder borden met ellenlange teksten. Voor het lezen van lange teksten gunnen de kijkers zich trou wens de tijd niet. Belangrijkste „regel" is echter nog altijd dat men zich na af loop léét rijden als de (eigen) woning niet te voet bereikbaar is en als alco holgebruik heeft bijgedragen aan de feestvreugde. Het is praktisch nooit voorgekomen dat in de Ouwe Sunder- klaasnacht een ernstig verkeersongeluk gebeurde en dat is een Texelse traditie die tot elke prijs in stand moet worden gehouden. Ook een traditie is dat wij in de krant een opsomming geven van nieuwsfei ten uit het afgelopen jaar die zich voor een uitbeelding zouden kunnen lenen. We zijn daar zelf niet zo opgetogen over, want het doet een beetje afbreuk aan het spontane karakter van het oer oude feest, ware het niet dat veel mensen daar telkens naar uitkijken. Al was het maar om te bepalen wat zij NIET zullen spelen omdat zij liefst als enige met iets héél origineels de straat op willen. Daarom toch maar de vol gende greep: Motoren Waalenburg terug naar Texel; kritieke toestand bij PEN-centrale door bevriezing; Siep Zijlstra bouwde hover craft; voor het eerst op Texel schaats wedstrijd met „klünen" in Den Hoorn; de Texelse trui van Noortje Roll; Vero nica's muziekland op Texel opgeno men; A.P.C. Koopman in de clinch met gemeente; sponsoractie Jozef school; discussies over nachtcafé's en sluitingsuren; wel of geen golfbaan; PTT-glasvezelkabel: in '88 één netnum mer voor heel Texel?; voetbalteam durfde niet met de boot mee wegens storm; natste "maand juli van laatste 20 jaar; ontslagen bij de kustwacht?; scheepswrak uit de 16e eeuw gevon den; nieuwe zeehondenopvang en naam „Ecomare" onthuld; mestsilo's bij Texelse boeren; treintje van Brui ning; melkfabriek gesloten; nieuwe passantenhaven nog steeds niet klaar; Bruining kocht politiepaard; jachthaven liep te vroeg vol; geen geld meer voor jeugdwerkbegeleider; Cor Ellen vond leren sandalen; Pasar Malam werd mislukking; 25 jaar folklore; EG enquête over schone stranden; 'm erin" in Oudeschild; geluidsovei straaljagers; gala diner-dansant met Lee Towers; 100 jaar Texelse Courai veerboot dreef stuurloos tegen stek Wampex 1987; orkaan en bliksem inslag: veel schade; Oosterend wil Bromsnor; Dakotavlucht voor prijsv naars Texelse Courant; opening Gol lards; opening nieuwe noodslacht plaats; wijnexperiment met pyramid in Oosterend; bijna had Teso tarievr verlaagd, als niet de nieuwe BTW- regels spelbreker waren geweest; oude schuur van Willem „Spyk" ker spontaan ingestort; Back to the sixties in De Koog; obstakels op zi bodem vertragen zinkeraanleg; Gok Ten in De Lindeboom; club van lan mensen bezoekt Oudeschild; ondai buurtprotesten: Klif 12 theater restaurant; betaald parkeren op Nik del; koningin zou naar Texel komen maar werd ziek; Ronde om Texel h, last van windgebrek; vechtpartij op Molengat tussen Teso-personeel en sportvissers; bezwaren van gemeen tegen ski-demonstratie door sigaret fabrikant; Tesselse Brug in Alkmaat geopend; Japans eindexamenfeest RSG; Texelaars tweede bij NK tou» trekken voor kottervissers; Prins Be hard bezocht Fly-In van DDA en Te vliegveldjubileum; bom in boom ble spijker bij Nico Roeper aan de Oor sprongweg; wethouder Zegers opei bijenstal van het Maartenhuis; Jan Wolkers schonk tien schilderijen aa het Tesselhuus; Sluftergeul omgelei muzieknis in het park (Wezentuinl gesloopt; ooievaars bij Den Hoorn; overdekte manege geopend; alle s len door leerlingen weggehaald alt examenstunt bij de RSG; Blijde Ri en Vrienden van het Paard gaan si menwerken; Octopoetsie overhand „Houdt Texel schoon"stickers; ron tische avondtochten met Sil Boon; kotter Petronella vast op De Hors, tieman tegen hondepoep; vond len geheim militair wapen?; wiek molen 't Noorden gebroken; actie RSG-kantinebaas Peter Hin; toch onaal park?; BeST van Hans Zijm gemeente benadeeld?; automatenh len op Texel verboden?; weer nieu» Coltof-bungalows; kermis verhuist De Koog; gymzaal in Oudeschild school of 't Skiltje; problemen ronf popkelder; 2300 kilo hash onderscb was Texel al vaker tussenstation?; schol overboord; directeur gemeenl werken vertrekt; lokale televisieuitzr ding „Texel in beeld". In de krant van dinsdag of vrijdag ken wij melding van de organisator sche gang van zaken bij de Ouwe Sunderklaasviering in de verschillen dorpen. De gegevens daarvoor ont gen wij graag van de betreffende scommissies voor maandag aanstaande. Wanneer een eenvoudige puzze wordt uitgebreid met de opdrpr om de op de route geplaatste ters en klompen te tellen en de tijdcontroles worden opgeluiste door pepernoten uitdelende zw pieten en als dan ook nog de zen in de vorm van banket en culaas door Sinterklaas worden uitgereikt, spreekt men van Sinterklaasrit. Dat dit jaarlijks door de MAB-club houden evenement goed in de sm valt bleek zondag wel uit het aant van 53 starters. Ook voor de mini geoefende puzzelaar was de rit goed einde te brengen, in samen» king met de klompen- en mijters l lende jeugd op de achterbank wa; zelfs een hoge klassering binnen" bereik. Bij de finish in „Loodsmar «ga's duin" had Sinterklaas voor alle kif' ren een presentje. Uitslag puzzelrit (strafpunten): 1 Westerlaken (5); 2. Wim Mets (9). Frits Dijkstra (11); 4. Martin Smidl 5. Martin Tromp (15); 6. Kees Hin Uitslagen mijters- en klompen tel (aantallen) 1. Simon van Tatenhove (37); 2. Hennink (37); 3. J. Buisman (37); Henk Schraag (36) en 5. Jan Pijt (36). Tor ve col op Ge< krat wer Texr wijz ten Kee Wij in d Coö Lisse Met over Dooi als c steur Wij v har «lelijk ja. je h reder lecem. 9 vele

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2