„Jetsed" maakt haven voordelig dieper /erdiende nederlaag /oor Texel tegen DTS t De Krim en Casino gelijk Oosterend leed grote nederlaag Dertien sportvissers aan koude dijk ER piNSDAG 8 DECEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 orntje Deze tekening toont de in werking zijnde ..Jetsed". De stofzuigervlak boven de zeebodem klopt de laag zand en slib op tot een meng sel dat zich als een vloeistof over de zeebodem gaat voortbewegen naar een dieper punt dat op enkele honderden, maar ook op wel drie kilometer afstand kan liggen. zet en agressie was zondag in udkarspel het verschil tussen nee ploegen die voetbaltechnisch in elkaar gewaagd waren. Het irschil werd met een 2-0 neder ig voor Texel uitgedrukt. Met na- e in de tweede helft was Texel l mindere van DTS dat de wil om winnen wel erg ver doorvoerde, isardoor een speler vroegtijdig it veld mocht verlaten en vier an- sre spelers een boeking atvingen. let de wetenschap dat winst belang- k zou kunnen zijn omdat de kopppo- lie wel eens dichtbij zou kunnen ko en, startte Texel gemotiveerd tegen I'S. Goed gebruik makend van de imte over links kon Texel meteen al it initiatief naar zich toetrekken, ooral Gerrie Plaatsman kreeg erg veel imte en bij deze speler, die geheel irsteld lijkt te zijn van zijn blessure i een goede wedstrijd speelde, be- onnen meestal de Texel-aanvallen. De telle Martin Koorn klopte meestal zijn recte tegenstander op snelheid, maar in voorzetten misten nog precisie. TS kon slechts gevaarlijk worden bij ode spelmomenten, zoals vrije trap- in en corners. Klaas Dirk Koorn oest zich tot tweemaal toe in de 0n van een schot gooien om een lelpunt te voorkomen bij een reeks in hoekschoppen in de twintigste inuut. Gevaarlijk kei herstelde zich snel en trok het lel weer naar zich toe. Door goed rzorgd spel werden enkele gevaarlijke invallen opgezet. Vooral Rob van de lap begon zich in deze fase te onder leiden. Goed aangespeeld door klost Brouwer schoot hij in eerste in stantie tegen de keeper op, maar nij hield' het overzicht door de bal goed voor te trekken op Martin Koorn, die vanuit de draai de bal rakelings over schoot. Net voor rust kwam Van de Stap uit een solo weer in de buurt van de DTS-doelman en deze blokkeerde zijn schot opnieuw. De tweede helft was DTS duidelijk de betere ploeg. Binnen vijf minuten stond het elftal uit Oudkarspel op 1-0. De Texel- verdediging liet zich wel heel simpel uitspelen en keeper Bart Heerschap had geen verweer tegen de schuiver van de DTS-spits: 1-0. Texel kwam nauwelijks meer aan goed voetbal toe, vooral omdat DTS veel agressiever speelde dan in de eerste helft. Nadat Joost Brouwer in de rust wegens een blessure al vervangen was door Wim van Veen moest ook Jan Hein Stu- dulski met een liesblessure het veld ruimen voor Nicol Schermer. Uit een voorzet van rechts kwam DTS door een kopbal via de rug van een Texel- speler op 2-0. Het was dan dok onbe grijpelijk dat DTS zich ging bemoeien met de beslissingen van scheidsrechter Van Loo en daarnaast domme overtre dingen maakte, die meteen door de scheidsrechter werden bestraft met een boeking. Tien minuten voor tijd ontving de spits van DTS zijn tweede boeking en kon het veld verlaten. Zelfs tegen tien man kon een op dat mo ment al aangeslagen Texel geen over wicht meer opbouwen. Agressie ont brak in deze wedstrijd, vooral op het middenveld. Doordat er weer verras sende uitslagen vielen te noteren in de vierde klasse, is het verschil tussen nummer één, DTS, en de rode lan taarndrager WGW slechts zes punten en moet Texel met tien punten op zijn tellen gaan passen. In de hoofdklasse zaalvoetbal is de topper De Krim tegen Casino geëindigd in een gelijk spel. Het treffen tussen Oosterend en Alke- ma werd beslist in een 2-0 voor sprong al werd de wedstrijd 30 se conden voor tijd gestaakt. Meer- markt en Citroën speelden 4-4 gelijk. De Krim en Casino speelden 1-1 gelijk, en dat was een terechte eindstand. Casino had het betere veldspel, maar De Krim was door zijn spitsen toch ook constant gevaarlijk. Casino kan zichzelf verwijten dat men te weinig kansen creëerde. Dat was waarschijn lijk doordat Cees van Heerwaarden te veel achterin moest blijven om het ge vaar Casiola op te vangen. Casino kwam op een 1-1 voorsprong door een doelpunt van Cees van Heerwaarden, die vanuit een vrije schop mocht uit halen en dat zeer doeltreffend deed. Dennis Vonk maakte 1-1 gelijk met een knap schot. Deze twee doelpunten vielen in de eerste helft. In de tweede helft gebeurde er weinig. Het werd al leen spannend toen beide teams met spelersoverwicht kwamen te staan. Casino kon twee keer niet profiteren van het feit dat men met een man meer speelde en dat gold ook voor De Krim. Opvallend dat beide hoofdklas sers zo onzorgvuldig met dergelijke kansen omgaan. In de wedstrijd Oosterend tegen Alkema viel meer te beleven voor het publiek, al was dat helaas niet in positieve zin. In deze wedstrijd liep Oosterend verdiend weg naar een 2-0 voorsprong. Er was niets dat er op wees dat de vlam in de pan zou slaan. Een minuut of zes voor het Gezicht vanaf het achterschip met in de verte de veerhaven. Op de voorgrond de pijp met de stofzuiger" die door de schipper even naar boven is getierd, zodat we er een foto van konden maken. en roeren zijn daarom niet nodig. Het baggerwerk nieuwe stijl begon gisterochtend langs de zuidkant van de vaargeul, vlak buiten de haven. In en bij deze geul moet totaal 50.000 m3 sediment worden verwijderd; in de ha ven zelf 15.000 m3. Al dat zand en slib is daar afgezet in de afgelopen drie jaar, want zo lang is het geleden dat hier voor het laatst werd gebaggerd. Het op diepte houden van haven en vaargeul is nodig omdat de veerboten op den duur anders aan de grond zou den lopen. De Marsdiep en de Texelstroom hebben een diepgang van ruim vier meter; de grotere Molengat steekt merkwaardigerwijs slechts 3.90 meter diep. De gewenste diepte van de vaargeul is 7/4 meter beneden einde van de wedstrijd werd een Oosterender in eerste instantie voor twee minuten naar de bank gestuurd. Deze straf werd later verhoogd tot vijf minuten straf. Uiteraard ontstond bij Oosterend irritatie omdat het kleine voorval (een mondelinge reactie op een beslissing van de scheidsrechter) zo bestraft werd. Daar kwam nog bij dat toen ook nog een speler van Oosterend naar de strafbank werd gestuurd. Oosterend werd daardoor geconfronteerd met twee man minder in het veld. Een situatie waaruit Alke ma niet één keer kon profiteren, tot grote schande van de ploeg. De Oosterend-speler die voor vijf mi nuten op de strafbank zat was inmid dels de zaal al uitgestuurd. Dat bete kende dat Oosterend de rest van de wedstrijd in ieder geval met een man minder moest spelen. Toen werd een speler van Alkema voor twee minuten naar de strafbank gezonden. Om het feest compleet te maken werd in laatste instantie nóg een Ooste- rendspeler voor twee minuten wegge zonden, omdat hij volgens de scheids rechter een bal wegtrapte, terwijl de betrokkene volkomen terecht in de ver onderstelling was dat hij een snel ge nomen vrije schop van Alkema onder schepte en deze terecht naar zijn kee per terugspeelde. Uit de commotie die daarna ontstond besloot de scheids rechter 31 seconden voor tijd de wedstrijd te staken. Over het gebeurde valt veel te zeggen, maar in ieder ge val is duidelijk dat wat is gebeurd niet nodig was geweest en dat de spelers in deze weinig valt te verwijten. Het eindresultaat staat in ieder geval in geen verhouding tot de oorzaak van deze toestanden. Oosterend zal het meest gedupeerd zijn, met twee drei gende schorsingen. Citroën pakt de laatste weken steeds meer punten en nestelt zich in de mid denmoot van de hoofdklasse. Ditmaal werd Meermarkt een punt afgepakt in een 4-4 gelijkspel. NAP. Die geul is op dit moment nog redelijk op diepte maar het bevaarbare gedeelte ervan wordt steeds smaller omdat zand en slib zich vooral ter weerszijden afzetten. Rijkswaterstaat heeft uitgebreid metin gen verricht voordat Dredging aan de slag ging met het nieuwe systeem. Naar verwachting zit het karwei er over twee weken op. Een week daarna gaat de Dienstkring Texel van Rijkswa terstaat Texel opnieuw meten en wordt nauwkeurig bepaald hoeveel sediment is verwijderd. De aannemer wordt ver volgens per kubieke meter uitbetaald Er is uiteraard een minimum diepte voorgeschreven. De aannemer mag best meer verwijderen maar krijgt daarvoor geen vergoeding. Vrijdag om 20.55 Gamma 2 tegen Oosterend. Een interessante partij voor de kop van de hoofdklasse. Vooral nu Gamma een punt kan inlopen op Casino. Woensdag: 9 december: 16.45 u. Texel 2-Texel 3 (j) 17.25 u. Oosterend 1-Nissan (j) 18.10 u. Selectie B-jumCasino 3 19.00 u. Casino 3-ZDH (d) 19.40 u. De Krim 2-Nissan (d) 20.15 u. De Krim 2-Casino 6 21.10 u. RAB-Mantje 22.00 u. Gamma 6-Tex. Lamsvl. Zaaldienst: De Muy Donderdag: 10 december: 17.00 u. Texel 7-Oosterend 3 (j) 17.30 u. Texel 9-De Krim 2 (j) 18.00 u. Oosterend-Sel.A-jun. 18.45 u. Oosterend-Jelleboog 2 19.35 u. De Muy-Casino 3 20.25 u. Ver.Schilders-Gamma 3 21.15 u. Ver.Schilders-ZDH 2 22.05 u. Gempo-RAB 2 Zaaldienst: Mantje Vrijdag: 11 december: 16.45 u. Casino 2-Texel 1 (j) 17.30 u. Casino 3-Casino 1 (j) 18.20 u. NlOZ-Casino 2 19.15 u. Gamma 4-Alkema 2 20.05 u. Albert Heijn-Oosterend 3 20.55 u. Oosterend 1-Gamma 2 21.45 u. Oosterend 2-Texel 22.35 u. Citroën-ZDH Zaaldienst: Jelleboog Maandag- 14 december: 17.20 u. De Krim-Texel (j) 18.05 u. NIOZ-Texels lamsvlees Zaaldienst: Casino. Uitslagen Hoofdklasse: Meermarkt-Citroën 4-4, De Krim-Casino 1-1; Alkema-Oosterend 0-2 Eerste klasse: Gamma 4-Jelleboog 2 6-1 Tweede klasse: Nissan-Texel 3 5-3; Meermarkt 3-Casino 5 6-1; Texel 2-Ver.Schilders 3 0-3; Casi no 4-Oosterend 5 2-1; Gamma 5-Casino 6 3-3; Ver.Schilders 2-Mantje 2 4-2. Derde klasse: De Koog 2-Nioz 2 3-2; De Krim 2-De Koog 3-0; Texel 4-ZDH 2 5-6, Ver.Schilders 4-De Krim 3 1-2 Dames: Gamma-Nissan 6-0, De Krim 2-ZDH 0-1. Junioren 1: Casino 3-Gamma 5-1; Casino 2-Casino 0-9; Texel 3-Oosterend 4-0; Oosterend 4-0; Oosterend 2-De Krim 3-9; Texel 5-ZDH 2 6-7, De Krim-Texel 8 2-0; Oosterend 4-Texel 9 3-2. Oosterend heeft de uitwedstrijd te gen Schellinkhout met hoge cijfers verloren. Tot de rust bleef de scha de nog beperkt tot een 2-0 achter stand. Na rust wist Schellinkhout echter nog vijf maal te scoren. SVO kon daar slechts twee treffers tegenover stellen. Al meteen na het beginsignaal van scheidsrechter Mol werd duidelijk dat Oosterend het moeilijk zou krijgen. De ploeg speelde bijzonder onzeker wat al bleek uit de vele foutieve terugspeel ballen in de beginfase. Dat de thuis club niet profiteerde van deze buiten kansjes mocht een wonder heten. Hal verwege de eerste helft kreeg Schel linkhout een voorsprong via Stef Dek ker. Vrij snel daarna werd het 2-0 toen Frans Schouten de gehele Oosterend- defensie te snel af was en vervolgens doelman Robert Daalder kansloos pas seerde. Oosterend probeerde wel terug te vechten, maar slaagde er toch niet in echt gevaarlijk te worden. Na rust deed SVO verwoede pogingen om dichterbij te komen. Even leek dat nog te lukken ook. De thuisclub liet zich op eigen helft vastzetten en de Oosterenders kregen enkele goede mo gelijkheden om tegen te scoren. Na ongeveer een kwartier spelen in de tweede helft was het Schellinkhout- aanvoerder Stef Dekker die een eind maakte aan alle Oosterend-illusies door doelpunt nummer drie in de touwen te schieten. Even later was het opnieuw raak toen scheidsrechter Mol een over treding op de rand van het strafschop gebied met een penalty bestrafte. Klaas Dekker maakte vanaf elf meter geen fout. De thuisploeg kreeg er steeds meer zin in tegen het zich to taal verslagen voelende Oosterend. Frans Schouten zette zijn ploeg op een 5-0 voorsprong, voordat SVO ein delijk iets terug kon doen. Eerst schoot Arnold Kaercher nog op de paal maar even later was het toch Jit- ze Beintema die vrij onverwacht van dichtbij kon scoren. Vrijwel direct daar na was het toch de thuisclub die weer verder uitliep. Een volkomen mistasten de Oosterend-doelman maakte het Klaas Dekker wel erg gemakkelijk. In de slotfase van de wedstrijd wist Ralph Koning nog voor Oosterend te scoren door een corner van Martijn de Veij in te schieten. Ook nu reageerde Schellinkhout vrijwel onmiddellijk via een goal van Stef Dekker die de eindstand daarmee op 7-2 bepaalde. De tweede wedstrijd van de win- terserie 1987/88 werd zondag aan de dijk tegenover de Ottersaat be zocht door dertien sportvissers, die gezamenlijk 306 cm en 12 vissen op de meetlatten brachten. Door de aanhoudende oostelijke wind waren de vangsten gering. Eerste in de senioren afd: Frans Bos (79 cm, 3 vis); tweede Rein Kuyper (72 cm, 3 vis); derde Albert de Zwart (36 cm, 1 vis). Frans Bos en Albert de Zwart vingen de grootste vis (36 cm), Cor Huisman ving de kleinste (14 cm). Het enige Jeugdlid dat aanwezig was in de barre kou, was Sebastiaan Duin- ker. Hij wist echter niets te vangen. De volgende wedstrijd in deze serie is verschoven naar zaterdag 12 decem ber, aanvang 8.30 uur bij De Kaap. Dit is gedaan in verband met het vieren van Ouwe Sunderklaas zodat de vis sen op 13 december kunnen uitslapen. De daarop volgende wedstrijden staan gepland op 10 en 24 januari, 7 en 21 februari 1988, terwijl de jaarvergade ring op 19 februari wordt gehouden. kende hopperzuigers en cutterzuigers. Het is in feite weinig meer dan een pomp die in een catamaranachtig vaar tuig is geïnstalleerd. De installatie doet zijn werk vrij drijvend, dus zonder an- kerlijnen en schipper Rijk Paans uit Hardinxveld manoeuvreert ermee naar eigen feeling en inzicht, slechts gehol pen door een dieptemeter en een beeldscherm waarop een plattegrond van de veerhaven en directe omgeving is te zien en waarop in kleur wordt aangegeven welk deel van de zeebo dem al behandeld" is. Dankzij de eenvoudige constructie is de „Jetsed" betaalbaar geworden, weinig gevoelig voor storingen en eenvoudig te bedie nen, waardoor het schip ook zonder veel risico kan worden ingezet op plaatsen in de wereld die ver zijn ver wijderd van de westerse techniek, zo als ontwikkelingslanden. De eigenaar verzekerde zich eerst van een aantal opdrachtgevers alvorens op 6 juli vorig jaar aan de werf „Deest" in Ra- vesteun opdracht te geven voor de bouw. Maar toen moest het supersnel. Begin oktober werd het revolutionaire baggervaartuig al afgeleverd en kon di rect aan de slag. Waterstraal De „Jetsed" bestaat feitelijk uit twee aan elkaar gekoppelde pontons. Twee pompen, elk aangedreven door Cater pillar motoren van 500 pk, zuigen wa ter op aan de oppervlakte en persen dit door een pijp met een doorsnede van 1.40 meter, die tussen de twee helften van het schip kan worden neergelaten met een lier. De schuin naar beneden stekende pijp is aan het uiteinde voorzien van een 13.5 meter brede sproeikop met vele gaten met een doorsnee van ruim zes centimeter. Die sproeikop, die sterk doet denken aan het mondstuk van een stofzuiger, wordt vlak boven de zeebodem gehou den terwijl het water met kracht door de gaten spuit. Zand en slib worden daardoor losgespoeld en het mengsel dat aldus ontstaat, gedraagt zich dan als een vloeistof op het land: het stroomt naar het laagste punt. Dit stromen houdt op een gegeven mo ment op als zand en slib weer bezin ken, maar dat kan wel honderden me ters verder zijn. Het „sediment" (zo heet de zand- en sliblaag die zich in de loop der jaren afzet op de havenbo dem en in de vaargeul) bij 't Horntje moet een afstand van ongeveer 200 meter afleggen en heeft dan de diepe Texelstroom bereikt, waar het op een plaats waar het niemand hindert, be zinkt of door de stroom wordt meegevoerd. Manoeuvreren Volgens uitvoerder Stork kan die af stand in één keer worden gehaald. De „Jetsed" doet zijn werk varend, aan gedreven door twee motoren met schroeven waarmee zeer plaatselijk en kort kan worden gemanoeuvreerd. De schroeven zijn 360 graden te draaien Gisterochtend is een begin gemaakt met het uitdiepen van te veerhaven en de vaargeul er heen volgens een geheel lieuwe methode. Met het schip Jetsed" van Water Injec tion Dredging B.V. uit Rotterdam worden krachtige wa terstralen tegen de zeebodem gespoten waardoor zand en ilib zo intensief met water worden gemengd dat een soort waterige brei ontstaat die zich over de zeebodem vanzelf /oortbeweegt naar een lager punt. eenvoudig geconstrueerde ..Jetsed" gezien vanaf het zuidelijke havenhoofd van 't met rechts de passerende veerboot. i de brug van de ..Jetsed" met (van links naar rechtsVonk van Rijkswaterstaat, uitvoer- tr Stork van Volker Stevin en schipper Paans van Water Injection Dredging B.V. Machinist 'oon Wegenaar bevindt zich buiten beeld. deze experimenten met argusogen ga degeslagen en heeft aan de hand van metingen vastgesteld dat de resultaten van het werk niet onderdeden voor ge woon baggeren. Het is niet uitgesloten dat de situatie in en bij de Texelse veerhaven anders is, maar de eerste resultaten wijzen er op dat de metho de het ook hier bevredigende zal doen. „We werken op een buitengewoon simpele manier", vertelt Frans G. Stork, uitvoerder in dienst van Volker Stevin, het bekende baggerbedrijf dat een royaal meerderheidsbelang heeft in Water Injection Derdging. De „Jet sed" (met een „d" op het eind want de naam heeft wat te maken met „se diment") is niet te vergelijken met de tegenwoordig zeer geavanceerde en met gecompliceerde electronica wer- iistermiddag, toen we een bezoek irachten aan boord van de twee naanden geleden in gebruik genomen Jetsed", kon al worden gemeld dat iet „baggeren" op deze wijze prima ferloopt. Een verrassing was dat niet, yant het schip is tot tevredenheid ook il actief geweest bij de Eemscentrale in in de vaargeul tussen Harlingen en iornwerderzand. Rijkswaterstaat heeft te verwijderen grond wordt dus zoals met een gewone bag- of sleephopperzuiger, boven gehaald en met een naar elders afgevoerd. Alleen daardoor is de methode goedko- en dat verklaart de bijzondere die Rijkswaterstaat ir voor aan de dag legt.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5