kermis voor één jaar jp proef in De Koog -i lader onderzoek lokatie ijsbaan IJsbaan geschikt maken voor grote evenementen" AM 'T Praatshow „De Samenkomst' met kerst op lokale televisie ES 'eer kaarten voor 28i 84ib sportzaal ;o,- >0,- >0,- 50,— >0,- 50.- 50,- e verder in de akkerbouw W'KZEGGEN WOU.: (elingen en paren nstaiiatlen in verdrukking telaai rgen. Monica Maas ontwierp wenskaart voor kinderpostzegelcomité Aanbeveling nieuwe Stichting Folklore Opnamen met publiek op 17 december Nieuwjaarsconcert Zon, maan en hoog water Kerstmiddag ANBO Bowlen: ranglijst begint zich af te tekenen RIJ DAG 11 DECEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 32,50 59,50 57,50 29,50 65,- 25,- 59,50 12,50 39,50 75,- 27,50 4,35 8,- 6.- 65,- 22,50 52,50 99,50 49,50 95. 30,- 57,50 35,- 62,50 45, 25, et tien tegen vijf stemmen heeft de gemeenteraad nsdagavond besloten om de kermis volgend jaar bij wijze n experiment in De Koog te houden. In de voorafgaande scussie leek het voortbestaan van de kermis op Texel aan n zijden draadje te hangen. Zou een meerderheid De Koog bben verworpen, dan had de kermis van Texel hoogst- aarschijnlijk moeten verdwijnen, omdat in Den Burg (de itelijke eerste keus) geen geschikte lokaties voorhanden n. Btstgenoemde stelling werd ove- ens in twijfel getrokken door i aantal raadsleden, naar aanlei- ig van een ingekomen stuk van Stichting Folklore Texel. Het s het bestuur van de stichting contacten met het betrokken reau ,,De Kermisgids" gebleken, één plek in Den Burg wèl spreekbaar is: de ijsbaan, mits t verharde ondergrond. De ker- s zou daar zelfs attractiever kun- i zijn omdat er ook ruimte zou ivoor grote .stukken", zoals i reuzenrad. Ook voor andere mementen zou de ijsbaan dan sruikt kunnen worden, gans het bestuur was deze mo- ijkheid tot dusver onvoldoende itudeerd. Wethouder Piet Zegers de toe om deze suggestie als- op (financiële) haalbaarheid te ierzoeken. |ers betwijfelt echter of het geschikt ;en van de ijsbaan zo'n voordelig fe jdagavond (heden) kan in dorps- is 't Skiltje weer geklaverjast rden ten bate van de nieuwe irtzaal van Oudeschild, georga- eerd door ,,De Doormars". Er weer leuke prijzen te winnen na afloop is er een verloting. In- irijfgeld bedraagt f3— per per- in. Deelname staat open voor sr. De open drives hebben tot iver netto f1603,30 opgebracht. grond .straat edrijfs- avond ten bate van Vara's speel- dactie werd door 64 personen be- ht en heeft f250,— opgebracht, geld is inmiddels overgemaakt op ining 12345 t.n.v. Vara's ielgoedactie. betreft de clubcompetitie kan den gemeld dat de stand er na ne- speelavonden als volgt uitziet: lectievelijk punten en marsen): 1. Piet Bek- 15: 2. D. Kalverboer 56835, 17; 3. J irboer 56503, 17: 4. J. van Sikkeleras 56230, J. van der Gracht 56106, 15: 6. H. Rou- lorst 56025, 12; 7 H Keijser 55740, 12; 8 immer 54606, 15; 9. J. D. Koning 54457, 13; V. Gieles 54150, 10. Bekker staat dus bovenaan. Bran- de vraag is wie hem nog zal weten in te houden. eerste klaverjasavond van de itrijd tussen Den Burg, De Waal, Cocksdorp en Oudeschild heeft in- lels plaatsgevonden in Den Burg as een groot succes. De verder in de akkerbouw". Zó de titel van de inleiding die W. J. de Bruyn, consulent voor akker- en tuinbouw in de IJssel- irpolders en Noord-Holland, zal iden in het kader van het winter- jramma van de Vereniging van Be svoorlichting „Texel". De bijeen- ist vindt plaats op maandagavond lotel „De Pelikaan" en begint om 3 10 uur. «X LEZERS - Bul TEN VERANTWOORDE LUX HE (E> VAN OC plan is. Op korte termijn zijn de beno digde gegevens volgens de wethouder niet op tafel te krijgen. In januari moet echter bij „De Kermisgids" bekend zijn of en, zo ja, wéér in 1988 kermis op Texel plaatsvindt. Vandaar dat de raad dinsdag voor de keuze stond: in De Koog of helemaal niet. Een moeilijke keuze, en niet alleen voor de raad. Ook het college van B en W was er niet in geslaagd om een eensluidend standpunt in te nemen Zegers en wet houder Daan Schilling willen het expe riment (onder de gestelde voorwaar den) wel aangaan, burgemeester Ton Schipper en wethouder Klaas Baren- dregt zijn tegenstander van De Koog. Schipper legde uit waarom. Naar zijn mening zijn de grenzen van de leef baarheid in de badplaats bereikt, en worden zij nu en dan zelfs overschre den. „In deze gegeven situatie is het onverstandig om een kermis naar De Koog te halen, ook al gaat het om een experiment. De neerwaartse spiraal kan erdoor worden bevorderd, en dat terwijl nu de bevolking en bedrijven van De Koog actief gaan meedenken hoe de situatie moet worden verbe terd. Voor mij is dat een teken om ver der te gaan op de ingeslagen weg en daarin past geen kermis." Barendregt sloot zich bij deze woorden aan. Andere helft Namens de andere helft van het colle ge vertelde Schilling waarom hij en Ze gers De Koog een kans willen geven. „Eerst hebben we ons de vraag gesteld: willen we de kermis op Texel houden? Het hele college zei daarop „ja". Vervolgens was het de kwestie waar dat dan zou moeten gebeuren. En dan kom je tot de conclusie dat er geen alternatief voor de Groeneplaats in Den Burg is te vinden en uitwijken naar De Koog de enige acceptabele oplossing voor de kermisexploitanten is." Schilling zette zich af tegen de mening dat de kermis de laatste jaren weinig meer voorstelt en beter kan worden afgeschaft. „Op Texel is de kermis een tamelijk onschuldig evene ment. Ik wil er niet aan meewerken om de kermis nu in een kwaad dag licht te stellen. Zeker als wordt vol daan aan eisen zoals centraal geregel de muziek die niet luider mag zijn dan 80 decibel, dan is de kermis het waard om een jaar in De Koog te proberen", aldus Schilling. Zijn Texels Belang-fractiegenoten dach ten er anders over. Tine Krijnen-Baijs deelde het standpunt van de burge meester. Verder zei ze het te betwijfe len of het wel zo'n ramp is als de ker mis zou verdwijnen: „Het is in mijn ogen weliswaar een evenement voor het volk, maar de laatste jaren was er sprake van een veredeld gokgebeuren." Campinggasten Jan van Asselt ging in op de hinder, die gasten van nabijgelegen campings bij het terrein aan de Nikadel van de kermis zullen ondervinden. „Er is al leen met de campinghouders gespro ken, niet met de gasten. Je zult maar in een caravan zitten met je kinderen, en dat lawaai gaat tot elf uur door. Ik vind het onverantwoord om daar ker mis te houden." Voorts zei Van Asselt dat, mede gezien de brief van de Stichting Folklore, de discussie nog niet over is, en dat de kwestie eigenlijk te vroeg in de raad werd behandeld. Gerbrand Poster zei dat „in De Koog al kermis genoeg is" en stelde voor om zo snel mogelijk te bekijken of de kermis op de ijsbaan in Den Burg kan worden gehouden. Peter Bakker (PSP), die lange tijd vóór een experiment aan De Koog leek te zullen stemmen, maakte op het laatste moment een ommezwaai. Hij kwam tot de conclusie dat De Koog toch niet de gewenste lokatie is, en zei „bereid te zijn te aanvaarden dat er dan op Texel geen kermis wordt ge houden". Bakker stelde vast dat het ongewenst is om ter wille van vier of vijf dagen kermis de herinrichting van de Groeneplaats aan te passen. Deze conclusie trok Nel Eelman-van 't Veer (CDA) eveneens en zij ging nog een stapje verder. Zij constateerde dat Den Burg in het centrum geen plaats meer heeft voor grote evenementen, en dat terwijl de herinrichting juist is bedoeld om de aantrekkelijkheid van dat centrum te vergroten. In een expe riment in De Koog kon het CDA- raadslid zich vinden. Zij stelde in eerste instantie zelfs voor om er twee jaar voor uit te trekken. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) ging akkoord met het experiment en ver zocht om tevens de haalbaarheid van de lokatie ijsbaan te onderzoeken. De PvdA-fractie nam bij monde van Ge rard van der Kooi een overeenkomstig standpunt in. De door Monica Maas ontworpen wenskaart. in de collectie kerst- en nieuw jaarskaarten die dit jaar is uitgege ven door het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels zit een wenskaart die ontworpen is door de Texelse kunstenares Monica Maas uit Den Burg. Het is een kort beeldverhaal over twee kuikentjes die nieuwjaarswensen uitwisselen, in kleur uitgevoerd. Deze en vele andere kerst- en nieuw jaarskaarten van het kinderzegelcomité worden momenteel vanuit een speciaal stalletje verkocht in het postkantoor in Den Burg op werkdagen van 9.00 tot 18.00 uur. De kaarten variëren in prijs van f0,50 tot f2,— van „gewone" an sichtkaart tot bijzondere glazenierskaart of uitvouwkaart. Vanzelfsprekend wor den vanuit hetzelfde stalletje ook nog steeds kinderpostzegels verkocht. Wie kaarten en/of kinderzegels koopt, doet goed werk, want gelijk met het over brengen van goede wensen zorgt men voor geld waarmee kinderen (zowel in Nederland als in de derde wereld) die in problemen zitten worden geholpen. Het stalletje in het postkantoor blijft daar tot de jaarwisseling. Het ijsbaanterrein in Den Burg (de „speelweide" aan de Emmalaan) dient niet alleen geschikt te wor den gemaakt voor een weekje ker mis, maar ook voor andere groot schalige evenementen. Er ontstaat dan een permanent evenementen terrein, dat noodzakelijk wordt om dat de Groeneplaats na de herin richting onvoldoende ruimte biedt. Dat is de kern van de brief van de nieuwe Stichting Folklore Texel, die dinsdagavond tijdens de raadsver gadering in de discussie over ver- 'genavond vieren we weer Ouwe 'derklaas. Ook ondergetekende zal f van de partij zijn en ongetwijfeld veel plezier. Maar één ding moet len vele anderen) van het hart. De omst van de vele grote wagens hun keiharde muziek en ellenlange rstellingen maken het spelen door ilingen en paren bijna onmogelijk, geen doorkomen meer aan. De eelding en act die wordt opge- d gaat vaak totaal verloren. Dat It teleurstellingen en velen zeggen volgend jaar niet wéér, als het op wijze moet. Maar als dan de ilfde december nadert kruipt het d toch waar het niet gaan kan, je t in je Ouwe Sunderklaasdoos en 'weer speulen. Toch hoop ik dat 'ts gebeurt om ons probleem op te !n. Dat zou zeer stimulerend zijn veel deelnemers. Wie een passen- iplossing weet, meld deze. J. Zoetelief Den Burg. Praatshow „De Samenkomst" be leeft deze maand een „comeback"; niet op de radio maar nu op tv. Op eerste kerstdag komt het praatpro gramma met drie bekende Texelse gasten (naar model van de tv-show ,,RUR"7 op de lokake televisiebuis. In 1985 was de praatshow een suc cesvol experiment van de lokale omroep. De opnamen vinden ruim een week eerder plaats: op don derdagavond 17 december in café De Zwaan in Den Burg. Het idee om „De Samenkomst" uit de motteballen te halen is afkomstig van Videolux. Kabeltex, de exploitant van kabeltelevisie en -radio in Den Burg, vroeg het videobedrijf een uitzending te verzorgen tijdens de kerstdagen. Be wust heeft men gekozen voor een an der programma dan de eerder redelijk succesvolle actualiteitenrubriek „Texel in beeld". „We hebben veel positieve reacties en ook opbouwende kritiek gehad op de eerste proefuitzending en we willen nu iets geheel anders bij de kop pakken", aldus John Smit van Vi deolux. „De Samenkomst" beleefde enige roem als de Texelse versie van Veronica's RUR. „Veel Texelaars von den het leuk om de opnamen bij te wonen, café De Pilaar zat altijd stamp vol. Videolux is nu benieuwd of het programma op de buis net zo span nend is als het soms tijdens de opna men was". Daarbij kon men het kleinste café van Texel, „De Pilaar", niet benutten. John Smit: „We huren een tweede cameraman met appara tuur van de vaste wal. In De Pilaar kunnen we nauwelijks uit de voeten als het weer propvol zou worden. Daarom kiezen we nu voor De Zwaan". Het café en Kabeltex maken de uitzending financieel mede moge lijk. Het voormalige radioteam van de lokale omroep bleek bereid de produk- tie voor haar rekening te nemen. Jan Brandenburg en Piet Hoogerheide ver zorgen het geluid, Margreet Berndsen voert de regie en ook presentator Hans Oosterhof bleek, na enig aan dringen, bereid om opnieuw als de „Texelse Lenferink" voor de dag te ko men. John Smit: „De formule blijft gehandhaafd. Drie van te voren ge heim gehouden gasten, de gedichten en de aankleding. We hopen wel op veel publiek, want dat maakt zo'n avondje sfeervoller. Het trouwe publiek uit 1985 weet trouwens wel dat het programma steeds minder op RUR be gon te lijken: het had een echt Tessels sausje. De praatshow begint de 17e om precies tien uur en duurt ook exact een uur. De toegang is gratis. De uitzending is zs avonds op eerste kerstdag, maar de aanvangstijd staat nog niet vast. „De Samenkomst zal vooraf worden gegaan door een kort inleidend filmpje, voor de mensen die het programma nooit eerder hebben gezien. plaatsing van de kermis naar De Koog werd betrokken (zie verslag elders). Omdat de stichting nog maar kort ge leden werd opgericht, is het idee pas laat naar voren gebracht en staan er nog geen uitgewerkte plannen op pa pier. „Geschikt maken" betekent niet alleen gedeeltelijke verharding, maar ook aanpassingen die het terrein beter bereikbaar en aantrekkelijker maken. Geopperd is om de helft (de westzijde) te verharden. De activiteiten van honk en softbalvereniging Texla kunnen dan gewoon doorgang blijven vinden. Vol gens het stichtingsbestuur is er relatief geen grote investering voor nodig. Het aanbrengen van een puinlaag (met een „levensduur" van bijvoorbeeld tien jaar) kost op jaarbasis nog geen tien procent van de verwachte kermisop- brengst, aldus de berekening van een Texelse ondernemer. „Die investering halen we er dus dik uit, alleen al wat de kermis aangaat. Bovendien hebben we dan een terrein dat ook voor het houden van andere grote evenementen geschikt is en dat is in Den Burg no dig als die mogelijkheid op de Groene plaats verdwijnt", aldus een toelichting van woordvoerder Wies Hendriks na mens het nieuwe stichtingsbestuur. Hendriks vraagt zich af of er nog wel plaats zal zijn voor bijvoorbeeld een „Dag der oude tractoren", zoals die de afgelopen zomers werd gehouden. Hij constateert dat in de discussie over de herinrichting niet is gekeken naar een alternatief voor grootschalige evene menten. Om de aanloop naar de toe komstige ijsbaan te stimuleren, zou een voetgangersbruggetje kunnen wor den gemaakt in de noordwesthoek, (aan de zijde van de bushalte). De zuidwesttoegang van het terrein moet eveneens worden verhard, voor ver voer. Een zestigtal ondernemers uit Den Burg heeft zich, blijkens de aan de brief toegevoegde handtekeningen, achter het idee geschaard. Nieuwe constuctie De Stichting Folklore Texel is de naam van de nieuwe stichting die is ont staan uit het samenwerkingsverband van de folklorestichting en de winke liersvereniging van Den Burg. Er is in middels een overkoepelend bestuur van drie personen gekozen. Daarin he- ben zitting de heren Bob Loos (voor zitter), Henk van der Belt en Ed Stie- kema. Wies Hendriks fungeert als ad viseur. Het bestuur heeft tot taak te zorgen voor planning van activiteiten en het onderhouden van de diverse contacten. De bestuursleden worden ondersteund door zogenaamde „ray onhoofden": afgevaardigden van de rayons waarin Den Burg nu is onder verdeeld. De nieuwe constructie moet officieel nog z'n beslag krijgen. Begin volgend jaar zal een volledige presen tatie plaatsvinden. Bij de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk (tel. 02220 - 4300) kunnen kaarten worden besteld voor het nieuwjaarsconcert dat in Den Helder wordt gegeven. Het concert vindt plaats in de aula van scholengemeen schap Johannes College op zaterdag 16 janauri, aanvang 20.00 uur. Er vaart geen extra boot terug naar Texel. De uitvoering wordt verzorgd door het or kest OBK onder leiding van dirigent Ger Buitenhuis, met als solisten Caroli ne Kaart en Nico Boer. De plaatsbewij zen kosten F15,— p.p. (CJP-houders n 2,-). De zon komt 11 december op om 8.37 uur en gaat onder om 16.28 uur. Maan: 13 dec. L.K. Doodtij: 15 december Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 11 december 11.15 en Zaterdag 12 decmeber 0.04 en 11.55 Zondag 13 december 0.46 en 12.39 Maandag 14 december 1.35 en 13.27 Dinsdag 15 december 2.40 en 15.17 Woensdag 16 december 3.52 en 16.32 Donderdag 17 december 4.56 en 17.37 Vrijdag 18 december 5.56 en 18.39 Zaterdag 19 december 6.56 en 19.35 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De afdeling Den Burg van de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft maandag 21 december de traditionele kerstmiddag met brood maaltijd in „De Buureton" aan de Mo lenstraat, aanvang 16.30 uur. Het pro gramma omvat o.a. muziek, samen zang en een verrassing. Toegangskaar ten f5,— per persoon zijn verkrijg baar op vrijdag 11 december (heden) in „De Buureton" van 15.00 uur tot 17.00 uur. Verdere informatie geeft me vrouw J. Wassenaar-Wilmink, Willem van Beierenstraat 34, telefoon 02220-2181. Na zes weken bowlingcompetitie wordt zo langzamerhand het ver schil tussen de beste en de minder goede teams wat duidelijker. Hotel De Weal (kampioen van vorig jaar) wist in de woensdag- donderdagcompetitie vijf punten te bemachtigen op Dx 11 dankzij een sterk spelende Henk Plaatsman (met een serie van 757). Gré Penha die, na enkele weken afwezigheid, dit jaar voor het eerst weer haal bal liet rollen, bleek de edele kunst van het bowlen nog niet verleerd en wist de winst op De Sommel- tjes zeker te stellen. Tabakshop 't Centrum 1 moest de eerste plaats weer afstaan omdat John Windhorst van Graaf Spuiterij net even sterker bleek te zijn. Remco de Beer bleek een goede keus van het Koogel- team als invaller, want met een 163 game pakte hij de winst op BTS Hor- difood 2. Joke Brons verbeterde haar persoonlijke record, maar dit bleek net niet voldoende want Yvonne Lasthui- zen had voor Dubbel El net iets meer in haar mars. Ook bij Stark en Co was de spanning voelbaar, Marcel Kuiter zette een 163 game neer en Carolien Markus gooide voor de Spare Ladies 162. Dit zette Stark en Co op winst. Kees Keyzer gooide weer uitstekend voor Tabakshop 't Centrum 2. Met een serie van 773 was hij de stuwende kracht achter de overwinning op Ren tenaar Opel. Een groot succes boekte de Champion Sisters op IBS dankzij een mooie 197 game van Marijke Ot- ten. Kees Kooiman moest eerst het luie vakantiezweet eruit werken maar kwam toen goed los voor De Buurtjes en CBK moest het onderspit delven. De zegereeks van Eldorado gaat ook door. Loes Zutphen gooide een 230 game en Strandplevier 1 kon met nul punten terug naar het hotel. Ook Strandplevier 2 bleef zonder pun ten na het gevecht tegen de dames van het Kwartet. Het tot nu toe goed draaiende Y-Team werd deze week te ruggefloten door sterspeelster Linda Combé, die voor de Yuppies een mooie 179 game neerzette. In de dinsdagleague was het ook dit keer weer 5-0 wat de klok sloeg. De oude en de jonge Hopman bleken niet te verslaan en verbeterden beiden hun persoonlijk record en hier hadden de Pindrillers geen weerwoord op. Kiosk Pad Opduin kon de eerste overwinning dankzij Ron Vink die met een persoon lijk record van 585 BZP aan de kant schoof. Piet Kok gaf de aanzet tot de overwinning op Slagerij De Boer met een serie van 778. Dat Rina Drijver in topvorm verkeert, bewees ze in de da- mestrioleague. Met games van 178 en 168 werd Klavervier door de T-Fords van de baan „gereden". Ondanks felle tegenstand van Nel Feenstra versloe gen de leden van Tabakshop Mets on der leiding van Janny Mets met een game van 212 De Lollipops. CCM boekte dankzij Corry van der Slikke een overwinning op de moegestreden Pins. Uitslagen Woensdag-Donderdagleague: Graaf Spuiterij-Tabakshop 't Centrum 1 3-2; Dub bel El-De Metro 3-2; Stark en Co-Spare Ladies 3-2; De Koogel-BTS Hordifood 2 3-2; Champion Sisters-IBS 3-2; Reisburo Texel-Sommeltjes 4-1; De Yuppies-V Team 4-1, Kwartet-Strandplevier 2 4-1; De Buurtjes-CBK 4-1; Tabakshop 't Centrum 2-Rentenaar Opel 5-0, Hotel de Weal-Dx 11 5-0; Eldorado-Strandplevier 1 5-0 Dinsdagleague: Top Oldies-Slagerij de Boer 5-0; Kiosk Pad Opduin-BZP 5-0, BTS Hordifood 1-Pindrillers 5-0 Damestrioleague: CCM-De Pins 4-0; Tabakshop Mets-Lollipops 3-1; T-Fords-Klavervier 4-0 Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Warmoesstraat, Gravenstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat, Julianastraat. De Koog Iedere tweede vrijdag van de maand wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe omgeving vanaf 10.00 uur. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7