(groen ^warij- tOOjaarvan narij Redders van Dennis in de bloemetjes Wet doek valt voor ziekenfonds Texel log geen definitieve stemming K l! Dirk Witte stak laatste monster Vernielingen op veerboot Molengat Mercedes-ster li lympia's Ronde afinitief in mei sfee roen «GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.239 DINSDAG 15 DECEMBER 1987 •n he advertenties, abonnementen, etc ar be geveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Vmchrjnt dmsdegs en vr„da8s wij b Abonnementsprijs H9.20 per kwartaal; los 90 cent actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741, IJ L/C I L WLA I l 1 /I IA 11 I J I lyl VIAIL I L LA I L 7 Postgiro 652 en werktijd dezo week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- jf w Bankrelaties: Amro Bank nr. 46,99.17,636 76, De Koog, telefoon 02228 - 266. L/ Rabobank nr .36.25.01 742; NMB nr .67.34.60,398. Op de voorgrond Dennis Huizinge temidden ven Lesley en Jeffrey Krop. Steend ven links neer rechts Appeldoorn. De Ridder. Patrick van Leeuwen en Erwich. Vrijdagmiddag is in de raadzaal hulde gebracht aan de men sen die betrokken zijn geweest bij de redding van de negen jarige Dennis Huizinga uit Den Burg, die op 7 juli j.l. bijna verdronk in het zwembad Molenkoog. Badmeester Nico Erwich uit De Koog en de heer G.H. Appeldoorn uit Bilthoven kregen de bronzen medaille plus draagmedaille en oorkonde van de Stichting Maat schappij tot Redding van Drenke lingen, Patric van Leeuwen uit Den Burg kreeg een balpen met inscrip tie en een oorkonde, de heer C.S. de Ridder uit Nieuwegein kreeg een ingelijste foto van Texel, voor zien van een schriftelijke tevreden heidsbetuiging en de broertjes Lesley (9) en Jeffrey (8) Krop uit Den Burg kregen ieder een ge- Voor de laatste keer stak Dirk Wit te (Elisabethhoeve. De Westen) gisteren een bietenmonster. Na meer dan dertig jaar houdt hij met dit werk op. Het bietenfeest dat gisteravond traditioneel als einde van de campagne werd gevierd was voor Witte tevens een af scheidsfeest. Wie hem zal opvol gen is nog niet bekend. De suikerbieten worden met vrachtwa gens van de boeren gehaald en van de lading wordt een monster genomen met een zogenaamde „Rupro- installatie" aan de Laagwaalderweg bij Oudeschild. Een lange buis wordt in de lading bieten gestoken en terugge haald vol bieten. Deze bieten komen in een zak waaraan een nummer wordt bevestigd dat correspondeert met het nummer dat die lading krijgt. Per 10 ton wordt een monster genomen. De zakken met monsters worden naar Wieringermeer gebracht. Met andere monsters uit de regio gaan ze naar Puttershoek, waar het suikergehalte wordt bepaald en het .tarra", dat wil zeggen het verschil tussen de vuile biet en de schone. Binnen een week krijgt de boer bericht over tarra en sui kergehalte. Deze gegevens bepalen de prijs. Gemiddeld is het suikergehalte 16%. Texel zit landelijk heel hoog wat betreft suikergehalte. Het hogere aan tal zonuren en het klimaat heeft gunstige invloed", aldus Witte. Monsternemer Dirk Witte werd bietenmonsternemer omdat het aardig combineerde met zijn andere werk toendertijd, het laden en lossen van schepen. Ik werkte dan van het voorjaar tot de herfst. Half september begint de bietencam pagne, dus dat sloot leuk aan. Ik ben er eigenlijk zo ingerold." Het monster- nemen gaat uit van de Coöperatieve schenkbon. Voor het zwembadper soneel was er een bloemetje. Dat Erwich en Appeldoorn de bronzen medaille kregen, terwijl er andere hul deblijken waren voor de overige men sen die bij de redding betrokken wa ren, heeft te maken met de normen die de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen hanteert. Alleen Erwich en Appeldoorn hadden zich bezig ge houden met beademing en reanimatie, terwijl de overigen een rol hadden gespeeld bij de alarmering en het uit het water halen van het slachtoffer. Kerngezond Glorieus middelpunt van de plechtig heid van vrijdag was Dennis Huizinga zelf, die tot verbazing van alle betrok kenen niets heeft overgehouden van het ongeluk. Zoals bekend was Dennis onder water bekneld geraakt tussen de spijlen van een hek. Hij moet lang on der water hebben gezeten, voordat hij meer dood dan levend op de kant werd gebracht, waar onmiddelijk werd begonnen met beademing en reanima tie. Dagenlang lag Dennis in het zie kenhuis in coma en mochten zijn ou ders niet naar huis wegens het sterfge- vaar. Dennis kwam bij kennis, maar echt opgetogen daarover waren maar weinig mensen omdat werd gevreesd suikerfabriek Puttershoek. In de loop van die dertig jaar is veel veranderd. ,,ln het begin moesten we de bieten zelf van de wagen halen en in mandjes doen. We brachten ze dan met kruiwagens naar Havenzicht" waar het tarra werd bepaald en waar ze werden schoongemaakt. De wa gens werden toen ook nog met de hand volgeladen." Een grote verbetering was het toen de bieten op netten in de wagens werden gelegd zodat op de haven met een kraan het net kon worden opgepakt, waarna het werd leeggestort in het schip. Nog weer later kwam de nu nog in gebruik zijnde bietenbrug, waar de wagens achterwaarts oprijden om hun lading zo in het schip te kiepen. ,,lk heb altijd met veel plezier gewerkt. We waren de laatste jaren met een veel kleiner ploegje, vroeger was het natuurlijk veel arbeidsintensiever. Nu wordt het vervoer gedaan door Rien Bakker met vier of vijf wagens", aldus Witte. Bij het ophalen van de bieten worden rondes gemaakt, zodat niet hoeft te worden gewacht tot men klaar is bij iemand met veel bieten. Zo'n ronde begint in de polder Eierland en gaat dan via Oosterend, Prins Hen drikpolder, Den Hoorn naar De Westen. Dan begint men weer in pol der Eierland. dat Dennis als gevolg van zuurstofge brek een hersenbeschadiging had op gelopen en lichamelijk of geestelijk ge handicapt verder door het leven zou moeten. Dat viel dus enorm mee, want Dennis Huizinga is nog precies dezelfde kwajongen als vóór die zeven de juli: hij beweegt zich even soepel als zijn leeftijdsgenoten en zijn resulta ten op school zijn prima. „Allemaal achten", verklaarde zijn moeder trots. Burgemeester A. Schipper, die vrijdag middag de medailles uitreikte, herin nerde aan de bekende situatie die zich voordoet als iemand dreigt te verdrin ken. Het ziet dan zwart van de be langstellenden doch al te vaak blijft het bij kijken en gaat niemand te wa ter om het slachtoffer te redden. Dat gebeurde gelukkig niet op 7 juli in Den Burg. Toen werd onmiddellijk en le vensreddend gehandeld. Het was daar om goed om er achteraf nog even bij stil te staan, en namens gemeente bestuur en bevolking dank te brengen, al was het maar om duidelijk te maken dat het ons allemaal past om een me demens in nood te helpen. De Stich ting Maatschappij tot Redding van Drenkelingen kent onderscheidingen toe volgens strakke regels: Op grond daarvan konden slechts drie personen die bij de redding van Dennis Huizinga betrokken zijn geweest in de bloemet jes worden gezet. Wethouder Piet Ze- gers legde uit dat de gemeente dat te mager had gevonden en daarom kre gen ook de anderen een „herinnering" van gemeentewegen. Een speciaal woord had hij voor het zwembadper soneel dat nogal beproefd is geworden omdat uitgerekend in het eerste sei zoen dat het zwembad onder gemeen telijke verantwoordelijkheid draaide, zich enkele nare ongelukken hebben voorgedaan. Maar: net als in een hu welijk gaat het hier om een verbintenis waarbij men elkaar ook in kwade da gen trouw blijft. Zo blijkt het personeel het ook op te vatten en het gemeente bestuur heeft dat op prijs gesteld. Diverse groepen aangeschoten perso nen van de overkant hebben zaterdag voor een kleine flOOO,— schade aange richt op veerboot Molengat. Onder meer gebeurde dat door het overboord werpen van brandblussers, redding- vesten en boeien. „Ergerlijk gedrag", volgens Teso-woordvoerder Jan Bloem. „Herrieschoppers die niet met hun tengels van de veiligheidsmiddeien kon afblijven. Ze waren al dronken voor ze aan Ouwe Sunderklaas toe kwamen". Er is geen aangifte gedaan bij de politie. Een 43-jarige man uit Den Burg ont dekte zaterdag dat van zijn Mercedes aan de Keesomlaan de ster was afge broken Deze ster vertoont sterke gelij kenis met een werpster leen Oosters gevechtswapen) die momenteel onder invloed van een televisieserie nogal po pulair is. De laatste tijd worden in Ne derland veelvuldig Mercedes-sterren afgebroken. op 1 Burr met psychologische- en tandheelkundi ge hulp heeft de reserve van de aan vullende verzekering teruggebracht tot ƒ143.000,—Op 1 januari was dat nog f314.600,—. Als alles zo door zou gaan zou aan het eind van dit jaar een ne gatieve reserve zijn ontstaan en daar om was 1 juli dit jaar besloten een deel van de tandheelkundige verstrek king op te schorten tot 1 januari 1988. „De aanvullende verzekering gaat de laatste tijd steeds meer een rol spelen als herverzekering", aldus Vrieswijk. „Uit een enquette is gebleken dat maar heel weinig mensen tandheelkun dige hulp via de aanvullende verzeke ring willen verzekeren. Dan zou je dus een heel hoge premie voor maar wein- gig mensen krijgen en dat pikt nie mand, dus krijg je een leegloop van de aanvullende verzekering. Het onderling Regionaal Ziekenfonds NHN kan het mogelijk maken voor niet bij het zie kenfonds NHN aangslotenen om toe te treden en dat zal iedereen dan doen. Dat betekent het einde van onze aanvullende verzekering". De kleine stelselwijzigingen hebben grote finan ciële gevolgen voor het Texelse zieken fonds. De vergoeding voor de uitvoe ring van de administratieve taak was in 1984 f667.000,-. In 1985 was dit bud get f663.000,— en in '86 f537.000,—. Voor 1987 was het budget voorlopig gesteld op f486.000,— en door de da ling van dit budget sinds 1984 is een tekort onstaan van ongeveer f200.000,— waarvoor geen dekking is. Als oorzaak voor de daling noemde Vrieswijk het verdwijnen van de vrijwil lige verzekering, centrale financiering van de VUT lasten en de landelijke be zuinigingen op de budgetten. In het voorjaar is een beroep gedaan op de knelpuntenpot van de Zieken fondsraad om het tekort te dekken. Gesprek Uit een gesprek tussen de algemeen secretaris van die instantie en het da gelijks bestuur van het Ziekenfonds Texel bleek dat men bij de Zieken fondsraad eigenlijk uitging van een zie- Lees verder pagina 2 n( mpia's Ronde door Nederland TB wordt definitief verreden van :ot en met 29 mei. Aldus werd loten tijdens de vergadering van internationale wielerunie UCI, 2! onlangs in Luxemburg werd ge lden. Dat betekent dat Texel op Jn 22 mei van het komende jaar 1' iet teken zal staan van amateur- Irennen op hoog niveau. De de staat in grote belangstelling media uit binnen- en buiten- I, zodat men verzekerd lijkt van 1] grootscheepse publiciteit. van de 44 leden van het ziekenfonds waren vorige week de Lindeboom nodig om een stemming te kunnen houden er de fusie van het ziekenfonds Texel met het ziekenfonds lord-Holland-Noord (NHN). Er waren er maar 27, dus de finitieve stemming is uitgesteld tot 23 december. Dan aakt het niet uit hoeveel aanwezig zijn, maar moet drie- nart vóór zijn, wil het doorgaan. Omdat geen negatieve ge- den uit de zaal opklonken kan echter de conclusie worden trokken dat die tweede vergadering zuiver een formaliteit Na 57 jaar zal het doek vallen voor ziekenfonds Texel. npia's Ronde, de belangrijkste Ne- jj( ïndse etappewedstrijd voor ama- londer wie veel aanstaande gaat dus van start op Texel. Op nei worden hier de proloog en de te etappe verreden. Naar verwach- verschijnen ongeveer tweehonderd renners aan de start, uit diverse .Jipese landen. Ook op 22 mei valt "startschot op Texel. De renners rij- dan naar de veerhaven (neutraal, geen echte wedstrijd) om in Den Ier vanaf de boot opnieuw te star- met als bestemming een plaats in Iholland. Achter de schermen is de :iaal voor deze twee dagen in mei erichte Stichting Wielerevenement I al druk bezig met de organisatie, er meer werd ervoor gezorgd dat ns de UCI-vergadering informatie- eriaal van Texel aanwezig was. In- ingen zijn verkrijgbaar bij de public tions-man van de stichting, Robert Hees, op zijn werk bij de VW il overdag (02220-4741) of 's ids 02222-575. Dirk met zijn laatste monster suikerbieten. r 1 januari zal het ziekenfonds :el dan fuseren met de Onderlin- Waarborgmaatschappij regio- al ziekenfonds NHN in Alkmaar, ze is vorig jaar ontstaan door n fusie van het ziekenfonds voor kmaar. Den Helder en omstreken it het ziekenfonds Westfriesland, dit moment zijn 6600 mensen ngesloten bij het Texelse zieken- ïds. Voorheen waren dat er 8450, larvan 5000 verplicht, 2500 vrijwil- en 950 bejaardenverzekerd. De lanciële druk zou worden ver- >ot, door het wegvloeien van Idhetmiddelen voor werknemers in de VUT tot 1 januari 1986 uit deze middelen werden be- ild. maar vanaf 1 januari 1986 via centrale VUT-financiering. Het kenfondsbestuur kwam tot de ïclusie dat het Texelse zieken- ids na twee jaar door alle extra anciële druk door het eigen ver- igen zou zijn. lenfondsdirecteur C, Vrieswijk zei iris de bijeenkomst in de Linde- m dinsdagavond dat 1986 de ge- iedenis in zal gaan als het jaar van deine stelselwijzigingen. De vrijwil- verzekering en de bejaardenverze- ng werden opgeheven en deze lissing van de overheid betekende ir het Texelse ziekenfonds een uit- it van zeker 1800 verzekerden. De 'kzaamheden namen echter niet af. itaan nog veel meer wijzingen op programma in ziekenfondsland r de komende jaren. Vrieswijk refe- de aan het rapport van de commis- Oekker, waarin al steeds meer dt geneigd naar een soort volksver ering. Het tekort van de vrijwillige rekering wordt geraamd op 185,6 oen, dat is een bedrag van f124, verzekerde. Voor het ziekenfonds !l is het aandeel in het tekort bere- kend op f305.936,—. Er is een voorzie ning getroffen die ten laste komt van de reserves, maar een nadere definitie ve afrekening moet nog plaatsvinden. Analyse Tot de verplichte verzekering is een ca tegorie voorheen particulier verzeker den toegetreden. De bejaard verzekerden zijn voor een deel naar de verplichte verzekering gegaan en voor een deel naar de particuliere. Een ver gelijking van de kosten van de ver plichte verzekering met voorgaande ja ren krijgt hierdoor een vertekend beeld, maar uit een analyse kon wor den gehaald dat de kostenstijging rela tief hoger uitkomt dan landelijk het ge val is. Vooral de kosten voor fysiothe rapie, genees- en verbandmiddelen en ambulancevervoer vertonen een op merkelijke stijging. Een onderzoek naar hoe dit komt is nog niet afgerond. Eind '86 en begin'87 is de controle naar werknemers en werkgevers be gonnen op basis van richtlijnen van de Ziekenfondsraad. Het geautomatiseer de systeem geeft hiervoor mogelijkhe den maar de omvang van de werk zaamheden is zo groot dat meestal de tijd ervoor ontbreekt. Vrieswijk overzag alles en dacht aan wat er de komende tijd nog meer op hem en zijn mede werkers af zou komen. Het leek hem een onmogelijke taak op alles in te kunnen spelen en daarbij ook nog de belangen van de verzekerden volledig tot zijn recht te laten komen. Tandheelkundig De uitbreiding van het verstrekkingen- pakket in de aanvullende verzekering

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1