Sfeervol jubileum van Plattelandsvrouwen Meningen over plannen museum verschillen Helemaal vrij wordt bouwen nooit Parkeren aan de De Ruyterstraat? Bang&Olufsen Special bij: 'ientallen trouwe leden gehuldigd Jan Brouwer Kerstconcert door Rose Harmony Singers Werkloosheid gestegen Zon, maan en hoog water gebruikersgroep texel VOOR AUTOMATISEREN Commissie waarschuwt burgerij: 198VRIJDAG 18 DECEMBER 1387 TEXELSE COURANT efst 175 personen, onder wie twintig genodigden, hebben dinsdaga nd in De Lindeboom een zeer genoegeijke viering van het 50-jarig istaan van de afdeling Den Burg-Texel van de Nederlandse Bond van attelandsvrouwen beleefd. Zij zagen een feestelijk programma aan zich jorbijtrekken, kregen een heerlijk diner voorgeschoteld en hoorden me- g toespraak aan. Hoogtepunt was de huldiging van een groot aantal ouwe leden, dat er 25, 40 en zelfs 50 jaar lidmaatschap had opzitten. I 3010 ee leden spanden hierbij de oon. Allereerst werd mevrouw nnie Bruin-Over naar voren geroe- >n, die vanaf het eerste uur bij de deling Texel betrokken is ge- eest. Haar man Jan Bruin (die als nige echtgenoot van de platte- ndsvrouwen voor de avond was itgenodigd) werd nadrukkelijk in hulde betrokken. Vervolgens as het de beurt aan mevrouw I. ieles-Boverhof, die in totaal maar ifst 53 jaar lid van de plattelands ouwen is: sinds 1950 op Texel, larvoor in West Stellingerweg riesland). Beide dames kregen n insigne en corsage opgespeld. lorzitter T. Brand van de jubilerende deling had veel lovende woorden lor de grote betrokkenheid die Annie juin altijd aan de dag had gelegd, svrouw Brand zei tevens het spijtig vinden dat ,,er geen mogelijkheden jren om de heer Bruin lid van onze deling te maken". Mevrouw Bruin er beaamde dat ,,het thuisfront een el belangrijke plaats inneemt", orts riep zij alle leden op niet te igeren als zij zouden worden ge- iagd voor een functie in het bestuur. )at is altijd de moeite waard", dames die vanwege een lidmaat- hap van veertig jaar of langer in de jemetjes werden gezet zijn: T. emsterboer-Water, A. Bakker- iesman, G. Bakker-Zuidewind, J. umkes-de Ridder, A. van Dijk- ijser, M. de Gorter-Langeveld, A. ijser-Bakker, M. Keijser-Beerman, M. gwater-Klimp, A. Munters-Roeper Schuyl-Koorn. 31 dames werden het podium geroepen omdat zij 25 of langer lid zijn. de genodigden behoorden de ere- sten burgemeester Ton Schipper en echtgenote, wethouder Piet Zegers elzijnsbeleid), de voorzitter van de ivinciale bond mevrouw J. E. Jan- en mevrouw W. J. E. Kamp- lubecker, de eerste voorzitter van de leling Texel en echtgenote van de inmalige burgemeester van Texel, vrouw Kamp, nu 78 jaar en woon- itig in het Noordhollandse Bergen, d de uitnodiging graag aanvaard, telde ze desgevraagd. Heerlijk om weer eens te zijn. Bij het 40-jarig ileum was ik ook aanwezig en toen het ongelofelijk gezellig. Nee, bij plattelandsvrouwen ben ik zelf niet er actief, al waardeer ik hun werk g steeds ten zeerste", aldus de vi- ogende oud-Texelse. officiële gedeelte van de avond rd ingeleid door mevrouw Brand. Zij istateerde dat na vijftig jaar nog al- sprake is van een bloeiende vereni- g, waarin vele vrouwen zich thuis ilen. ,,Niet alleen om bezig te zijn, ar ook kunnen zij hun talenten to- bij de diverse activiteiten. Vervol- •s kan de vereniging weer van deze mten gebruik maken". Ook ging zij ap de aandacht voor maatschappe- ontwikkelingen: ,,Wil de bond van ttelandsvrouwen haar positie behou- dan moet ze zich blijvend oriënte- op wat er in de samenleving elt. Maatschappelijke vraagstukken eten in het programma worden op- lomen, dan alleen zal de jonge uw haar interesse in de bond 'ouden". Spiegel thouder Zegers liet in zijn (tekstueel ippe) toespraak het woord „spie gel" centraal staan. ,,Een jubileum is als kijken in een spiegel. Is de club al leen maar ouder geworden, of met de eisen van de moderne tijd meegegaan, moet je je dan afvragen. In het geval van de afdeling Texel moet het laatste worden geconcludeerd. Het geeft een prettig gevoel om voor de spiegel te staan en je ziet er nog jong uit". Ze gers waarschuwde voor het „lachspie geleffect" dat zou ontstaan wanneer de vrouwen zich aan „ongewenste emancipatie" zouden overgeven. „U bent al veel meer geëmancipeerd dan op het oog lijkt. Toch kunnen naar mijn mening meer vrouwen actief zijn bij de overheid en in bedrijven dan nu het geval is. Maar u moet doen wat uzelf vindt dat het beste bij u past en niet deze keuze door anderen laten op dringen", besloot Zegers zijn bespiegelingen. Namens de afdeling De Cocksdorp- Eierland, in de jaren vijftig ontstaan uit de nu jubilerende afdeling, voerde me vrouw W. Schraag het woord. Zij stel de nadrukkelijk dat destijds het ver voersprobleem de oorzaak van de split sing is geweest, niet het feit dat de vereniging te groot werd. Toen het toenmalige „taxibedrijf van Barends" uit Texels noordelijke dorp verdween, kwamen de vrouwen uit de polder (die toen nauwelijks over auto's beschikten) in de problemen. Mevrouw Schraag zei verder dat de afdelingen vervolgens heel lang langs elkaar heen hebben geleefd, maar dat hierin de laatste ja ren een verbetering is opgetreden. Mevrouw N. Zoetelief-Witte van het R.K. Vrouwengilde sprak van „een hechte band en collegiale samenwer king" tussen gilde en plattelandsvrou wen, getuige de fameuze jaarlijkse ge zamenlijke avonden. Mevrouw B. Monen-Waldus, sprekend namens de Overkoepeling van Vrouwenorganisaties op Texel zei dat de vrouwen door deze krachtenbunde ling een bepaalde macht hebben, „een flinke arm om mee te slaan als je 't er gens niet mee eens bent. Maar we kunnen slechts bepaalde zaken aange ven, iets in beweging zetten". Ook sprak zij van een slechte relatie met deze krant: „We hebben het gevoel dat een kapot schrikhek belangrijker is dan een berichtje van een vrouwenvereniging". Bert Dros, voorzitter van de afdeling Texel van de Hollandse Maatschappij van Landbouw ging in zijn toespraak kort in op de nauwe verwantschap tussen zijn organisatie en de platte landsvrouwen, oorspronkelijk als „Boe- rinnenbond" betiteld. Provinciaal afgevaardigde mevrouw Jansen feliciteerde de leden met het bezit van zo'n afdeling. „Als afdeling heeft u beslist niet de boot gemist. U hebt een programma-aanbod waar vele andere afdeling jaloers op zouden zijn. Ik zou zelf ook best wel een paar avonden willen meemaken". Voorzitster mevrouw Brand bedankte allen voor hun mooie woorden, waar na in de sfeervol ingerichte zaal een uiterst gezellige avond losbarstte met onder meer een op het aloude „Eén van de acht" gebaseerde spelshow en optredens van Ina Platte's jazzdansgroep. Zo'n twintig Oudeschilders waren woensdagavond naar dorpshuis 't Skiltje gekomen om met Jan Kui per, directeur van de Stichting Texels Museum te praten over de plannen voor uitbreiding van het Maritiem-en Juttersmuseum. De meningen liepen uiteen van groot enthousiasme tot twijfel over even tuele overlast door de grote aantal- - len bezoekers. Jan Kuiper had een maquette bij zich van het museum in de toekomst. Het moet een soort openluchtmuseumpje worden met allerlei (onbewoonde! huisjes waarin het verhaal van Texel en de Texelaars op aansprekelijke wijze in beeld wordt gebracht. Tijdens een kor te inleiding vertelde Kuiper dat het beslist geen dooie, statische boel mag worden, maar dat het een soort „doe- museum" wordt met veel afwisselin gen. „Het moet niet iets worden waar je stil op je tenen doorheen moet en waar kinderen nergens aan mogen zit ten. Ik vind het zelf ook leuk als ik op knopjes mag drukken en er gaan licht jes branden", aldus Kuiper. Afwisseling in de expositie noemde hij als voor waarde voor „herhalingsbezoek". DEN BURG Spinbaan 15, Tel 02220-5130 Op dit moment ligt de sloot er al, die in het nieuwe plan een belangrijke plaats inneemt. In eerste instantie is deze bedoeld als afwatering voor het bijzonder natte terrein, maar er zou een bootje in kunnen worden geplaatst met drinkwatervaten, zoals die vroeger van Brakestein naar de rede werden gebracht. Deze week heeft Kuiper con tact gehad met de Vereniging „De Hollandse Molen" over het eventueel inpassen van de molen in het mu seum. „het is een mooi ding, we wil len er graag wat mee doen, maar dat moet wel in overleg met alle betrokkenen". Kuiper was blij dat de opkomst zo groot was. Hij besefte dat de plannen de overlast met zich mee zullen bren gen. „Ik begrijp dat de directe omwo nenden nou niet direct staan te gillen van enthousiasme als er 80.000 bezoe kers langs hun voordeur gaan", aldus Kuiper, die de nadelen niet onder het tapijt wou vegen, maar in overleg met de betrokkenen de overlast zo klein mogelijk wilde maken. De bouw van het hele museumcomplex zou in drie fasen gaan plaatsvinden. Als eerste staat een kassagebouwtje gepland waardoor de huidige ingang vervalt. De entree van het museum komt dan aan de andere kant. „Waar nu de in gang is zou een koffiehoek kunnen worden gerealiseerd, met buiten op het pleintje misschien het terras. Parkeren Een groter probleem vond Kuiper de parkeergelegenheid.,,In de directe om geving is geen ruimte. Ik zie als oplos sing een betere bewegwijzering naar de haven, maar op langere termijn zal dat niet genoeg zijn. Misschien is er een mogelijkheid langs de De Ruy terstraat". Kees de Graaf was niet erg te spreken over meer auto's op de ha ven. „Daar hebben de kotters last van Ik zie meer in een parkeerterrein aan de De Ruyterstraat". Mevrouw Boersen vroeg zich af waar al die te bouwen huisjes als onderdeel vèn het museum van zouden worden betaald. Kuipers verklaarde dat inci dentele subsidie voor één project vaak makkelijker te verkrijgen is dan elk jaar een bepaald bedrag. „Als we meer bieden qua museum trekken we bo vendien meer mensen en krijgen we dus meer geld binnen waardoor we weer meer personeel aan kunnen nemen". Invloed „Wat kunnen wij nog voor invloed uit oefenen op dit plan?" vroeg Kees Hin. Kuiper zei dat in de eerste plaats zijn taak is een mooi museum te maken en niet iets waar alle Oudeschilders geen last van hebben. „Dat is niet mijn uit gangspunt geweest. Overlast is een feit. Maar het heeft ook voordelen voor het dorp. Denk maar eens aan de horeca en de winkels. En als Teso nog op Oudeschild zou varen zouden er veel meer auto's en mensen zijn ge weest dan wij ooit kunnen aantrek ken". Hij wilde echter wel in overleg de nadelen zo beperkt mogelijk hou den. kapellen zullen vallen onder de bouw activiteiten waarvoor geen gemeentelij ke bouwvergunning meer nodig is. Mocht ook dat vrij worden, dan levert dat grote risico's op, want een dakka pel betekent voor een bestaand ge bouw een vrij rigoureuze ingreep, ook wat het uiterlijk betreft. Bert Weijdt (in de vergadering aanwe zig als voorzitter van de commissie die het bestemmingsplan voor het be schermd dorpsgezicht van Den Hoorn begeleidt en als lid van de welstands commissie zeer bekend met het ver schijnsel) noemde het zelfs een „ramp" als het bouwen van dakkapel len vrij zou worden De Rose Harmony Singers houden dinsdagavond om 20.15 uur een kerstconcert in de RK-kerk te Den Burg. Er wordt geen entree ge vraagd, maar ter bestrijding van de kosten wordt bij de uitgang een collecte gehouden. Aan het concert verlenen medewer king: Loes Bakker en Coja van Arkel (fluit), Gerhard Smeenk (viool) en Fred Jansen (piano). De koorleden zijn: Alt: Milly Nauta, Renée Begeer, Saskia Eel- man, Hanny Roos (tevens dirigente), Coja van Arkel. Sopraan: Marijke Wit te, Dory Kuip, Lies Bremer, Elly Visser. Tenor: Anutoshen Dros, Dirk Breed- veld en Jaap Keyser, Bas/bariton: lem- ke Roos, Paul Bakker, Jaap Kreeft. Het programma is: Hark, hark my soul; Er is een kind geboren; Steal away, negro-spir; Mary had a baby, negro-spir; Calipso Carol. Uit: Messiah van G.F. Hndekl.Pifa, instrumentaal; 2. Het verhaal, tekst en decalamatie; 3. Comfort ye, my peo ple; 4. Ev'ry valley; 5. And the glory of the Lord; 6. But who may abide?; 7 Behold, a vigin shall conceive; 8. Pifa, herderslied; 9. There were shep- erds; 10. Rejoice greatly, o daughter of Zion; 11. Then shall the eyes of the blind be opened; He shall feed his flock like a shepherd; 12. Lift up your heads, o ye gates; 13. How beautiful are the feet; 14, Halleluja. In vergelijking met de vorige maand is de werkloosheid op Texel gestegen met 110 personen. In to taal zijn er nu 499 werklozen. Dit heeft met name te maken met de afloop van het seizoen, waardoor de stijging vooral is te zien in de recreatie- en horecasector. De cij fers tonen letterlijk en figuurlijk aan dat het winter is. Bij de mannen is de werkloosheid gestegen met 39 tot 257 en bij de vrouwen met 71 tot 242. In 1986 was het werkloosheidscijfer 465. Als moge lijke verklaring voor de stijging van dit jaar geeft A. Maasdam, directeur van het Texelse arbeidsbureau, dat dit jaar voor het eerst zo'n dertig leerlingen van het LBO hun diploma haalden in de opleiding horeca en dat deze dertig direct aan het werk konden bij Texelse horecabedrijven. „Vroeger werden daarvoor mensen uit Groningen, Fries land en Drente opgeroepen. Die raak ten na het seizoen zonder werk, maar dat zagen wij niet in de cijfers, omdat ze zich in hun eigen provincie bij het arbeidsbureau opgaven. In de sector hotels en pensions hebben we ook precies dertig aanvragen minder dan anders gehad. Het is goed dat het sei zoenwerk nu tenminste door Texelaars werd gedaan, maar die komen wel na afloop van het seizoen bij ons terecht, vandaar de stijging waarschijnlijk". De zon komt 21 december op om 8.46 uur en gaat onder om 16.29 uur. Maan: 20 dec. N.M.; 27 dec. E K. Springtij: 23 december; doodtij: 19 december. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 18 december 5.56 en 18.39 Zaterdag 19 december 6.56 en 19.35 Zondag 20 december 7.54 en 20.26 Maandag 21 december 8.49 en 21.13 Dinsdag 22 december 9.40 en 21.56 Woensdag 23 december 10.27 en 22.36 Donderdag 24 december 11.08 en 23.18 Vrijdag 25 december 11.44 en Zaterdag 26 december 0.04 en 12.23 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. 02220-2833, Jos Kager ff?» 02220-2828, Adri Westerlaken LA 02220-4805, Co Vinke 02220-2782, Sjef Brügemann PAGINA 9 Het feit dat binnenkort geen bouw vergunning meer nodig is voor kleine bouwwerken zoals schuttin gen, pergola's, carports, antennes, e.d. betekent niet dat dergelijke ob jecten altijd straffeloos kunnen worden neergezet. Ze mogen bij voorbeeld niet strijdig zijn met het bestemmingsplan en er zijn ook nog andere beperkingen. Het is daarom van het grootste belang dat eerst in het raadhuis wordt geïnformeerd alvorens men aan de slag gaat. Een dergelijke waarschuwing was gisteravond te horen in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, die deze keer werd gehouden in De Waldhoorn in Den Hoorn. Daar was de nieuwe bouwverordening onderwerp van gesprek en daarbij kwam naar voren dat de bouwvrijheid heel wat minder groot wordt dan veel mensen denken. Die optimistische verwachtingen zijn gewekt door perspublicaties over de toekomstige bouwregels in Nederland. Als uitvloeisel van de deregulering zouden die regels veel soepeler wor den. Inderdaad geven de nieuwe re gels wat meer ruimte, maar er zouden wel eens grote problemen kunnen ont staan als burgers aan het bouwen slaan zonder eerst de gemeentelijke (bestemmings) voorschriften te raadplegen. Het is niet geheel duidelijk of ook dak- Nora en Siem Hemelrijk, die pal naast het huidige museum wonen, zagen een terras op het pleintje niet zitten. „Ik heb geen hinder van enkele toe risten, maar wel van hele groepen. Ik hou van kinderen maar dat lawaai de hele dag door wordt echt soms teveel. De hinder is nu nog te dragen, maar het moet niet erger worden en ik vrees dat een terras het wel erger maakt", aldus Hemelrijk. Zijn vrouw stelde voor om er de beelden van Brakestein neer te zetten met een paar kleine bankjes. „Dan kunnen er evengoed een paar mensen zitten en het personeel tussen de middag, maar dan wordt het geen verzamelplaats van schreeuwende groepen". Het voorstel van Kuiper om het een tijdje te proberen wees ze van de hand. „Dan is het het eerste jaar dragelijk, maar het derde jaar niet meer omdat het museum dan steeds meer mensen trekt en dan hebben wij al ja gezegd, dat is rqe te gevaarlijk". Kuiper wou wel praten over een alter natief, maar wilde niet bij voorbaat het plan voor een terras daar van tafel schuiven. „We moeten ook kijken hoe we de nadelen kunnen beperken als het er eventueel toch komt". Leefbaar Hin was er niet van overtuigd dat alle aanwezigen zich durfden uit te spreken over hoe ze nou werkelijk dachten over de plannen. Gerard Weijers sprong hierop in door te zeggen dat hij het een goed plan vond. Kuiper hoorde van een aanwezige dat al eens eerder met de gemeente is ge praat over een parkeerplaats bij de De Ruyterstraat. Hemelrijk vond het mu seum nieuwe stijl erg kunstmatig en vergezocht. Gre Zegers zag liever zo'n museum dan een trektreintje door het dorp. Piet van der Star vond het een hele verbetering dat eens wat wordt gedaan aan het kale rommelige ter- reintje waar nu wat leuke museum huisjes komen. „Zo is het ook maar een rotzooi".

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 11