(groen jwarij- tOOjaar jong van narij Exploitatie De Vergulde Cikkert na jaar gestaakt „Texels" schilderij voor „Afrika Nu" Beschermd dorpsgezicht roept weinig verzet op f ieen draagvlak voor bioscoop-theater labobank Q Vi A Leefbaarheid en bescherming gaan samen Nog strijd over caravans Vijf lezingen in „Ecomare" Carita De Thveeme- 1 1 q ge onderscheiding or oud-Texelaar iRAB tofzuiger premiedagen KER S IJZERHANDEL Messengers in kerkdienst Bijna alles HALVE PRIJS bij Carita [gericht 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.240 VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 I/ei, i or advertenties, abonnementen, etc. tgeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ifoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 j lactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. ien werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17,636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr 67.34 60 398. oep rl| uw strekt|xelaars die van plan waren met de kerstdagen naar de film gaan, zijn gedwongen hun heil elders te zoeken of wat ders te bedenken. Sinds woensdag is bioscoop-theater De rgulde Kikkert in Den Burg namelijk dicht. De verantwoor- lijke Stichting Retaet vond het onverantwoord om de ex- jitatie nog langer voort te zetten, omdat met de inkomsten vaste lasten niet waren goed te maken. Met dit besluit is nieuwe, ambitieuze opzet al één jaar na de start een slukking gebleken. laars vereist om een extra boot te la ten varen. Die uitstapjes waren toch regelmatig volgeboekt, ook voor voor stellingen die nou niet direct op de lijn van het Theater van de Lach en zo za ten. Kortom voor die hele cyclus was belangstelling, dus denk je: die groep van minstens 75 moet op Texel ook te vinden zijn. Maar om de een of andere onduidelijke reden hebben we die markt niet kunnen aanboren. acryl die rden. is zijn ise iet aerlan h waren de ambities niet onrea- sch, meent Bart Heijnen, secretaris de Stichting Retaet. Maar de ,,fi- iciële speelruimte" voor de exploits- was zeer krap, en elke tegenvaller worden gevoeld. ,,We wilden nu maal méér dan alleen een bio- opje runnen". Ook het zomersei- n kon de exploitatie niet de ge- ipte impuls geven, nen vervolgt: ,,Als maatstaf kun je l de voorstellingen in de schouw- j van Den Helder nemen. Daarvoor en deelname van minstens 75 Texe- I-Texelaar G.J.M. Visser uit Island op Terschelling ontvangt ensdagmiddag a.s. uit handen burgemeester Haaksman van chelling een bijzondere konink- i onderscheiding: de erepenning i menslievend hulpbetoon in is. areblijk is hem verleend omdat hij september vorig jaar tijdens een erlandse poolexpeditie op Spitsber- met gevaar voor eigen leven zijn iga P. Oosterveld uit de klauwen een ijsbeer heeft gered. Het twee- frerd door de ijsbeer aangevallen Tij ernstig gewond. Ondanks bijt- iden in armen en been zag Visser om de beer te verjagen met een el. De onderzoekers vluchtten op naar hun hut, waar ze drie da- waren opgesloten omdat de ijs- post vatte voor de deur. Uiteinde- rerden de twee door de opvaren- van een Nederlands onderzoe- sschip gevonden. Sjors Visser is 20 jaar op Terschelling woonach- ij is wetenschappelijk assistent in st van het Rijksinstituut voor Na- reheer en beheerder van het biolo- station op Terschelling. Visser vorig jaar als vrijwilliger en op ei- kosten naar Spitsbergen om mee srken aan onderzoek van de iting Arctisch Natuurwetenschap- Onderzoek. De erepenning voor sjes, an, iduren, Uiteenlopend Exploitant Rob Valkenburg, in loon dienst bij de stichting, vult aan: ,,We hebben echt geprobeerd om een pro gramma voor een zo uiteenlopend mo gelijk publiek samen te stellen. Wat de bioscoop betreft hebben we zo'n beet je alles gehad: kindermatinee, com merciële nieuwe films, films uit het al ternatieve circuit (Filmganger). De bio scoop heeft trouwens behoorlijk ge draaid, zeker in vergelijking met thea ters elders in Noord-Holland. Er zat ook een stijgende lijn in de belangstel ling. Eerst was er een vaste kern van zo'n zestig mensen, van wie gemid deld veertig procent een film bezocht. Die kern groeide in een jaar uit tot honderd mensen." De begrote recettes werden inderdaad gehaald, maar helaas voor de stichting vielen de kosten hoger uit dan inge schat. De afdrachtspercentages waren gestegen en ook waren de vervoers kosten te hoog. Er waren meer tegenvallers. Zo viel de verhuur van de zaal aan toneelvereni gingen tegen. Slechts drie van de Texelse gezelschappen deden een uit voering in De Vergulde Kikkert. Ook kwam er minder aan subsidies binnen dan waarop was gerekend. Een door de provincie toegezegde bijdrage van een halve ton bleef achterwege, omdat de gemeente niet tegelijkertijd finan cieel over de brug wilde of kon ko men. Het café-gedeelte bleek een misser. Valkenburg: ,,De exploitatie daarvan staat of valt met de bemanning. Veel kwam neer op de schouders van vrij willigers. Telkens een ander achter de bar functioneert niet goed, ondanks al le goede wil. Daarnaast was het geen echt café, maar een aanhangsel van het theater. Het café was maar een paar avonden per week open en dan krijg je natuurlijk geen continul teit." Het terras kon evenmin optimaal wor den geëxploiteerd. Voorts heeft het stichtingsbestuur bij aanvang van de nieuwe opzet getracht de vaste lasten te verlagen door Val kenburg op basis van behoud van uit kering het theater te laten runnen. Dat bleek niet mogelijk en dus moest de stichting diens loonlasten voor eigen rekening nemen. Verbouwing Ook het feit dat de verbouwing tot het huidige complex, vorig jaar, duurder uitviel dan geraamd, was voelbaar, hoewel niet doorslaggevend. Heijnen: ,,Je kunt hooguit stellen dat de finan ciële buffer daardoor kleiner was en het proces daardoor is versneld. De onrendabele exploitatie blijft echter de hoofdoorzaak." De donateursactie, die eind november was gestart, was een laatste nood greep, maar de hoop op een gunstige afloop was toen eigenlijk al opgege ven. Tot dusver hebben zich 59 dona teurs aangemeld: een aantal van 400 was minimaal nodig. De situatie was zó onhoudbaar gewor den, dat, zelfs met de waarschijnlijk winstgevende kerstdagen in het voor uitzicht, de exploitatie moest worden gestaakt. ,,De laatste maanden was het al steeds hangen en wurgen. Ei genlijk moesten we stoppen, maar dan kwam er weer een goede film en kon den we net weer de eindjes aan elkaar knopen. Het bleef echter het ene gat met het andere gat dichten. Op een gegeven moment moet je de knoop doorhakken, en dat is nu dan ge beurd." Het schilderij Meer Herry Tielemens een Meek een Merkte bouwmaterialen bv, Maandag 21 december is ons bedrijf de gehele dag GESLOTEN I.V.M. INVENTARISATIE. Kunstschilder Harry Tielemans uit De Koog heeft dinsdag een door hem vervaardigd schilderij van 100 x 80 centimeter geschonken aan Unicef. Het is de bedoeling dat het bij opbod wordt verkocht ten bate van de anti hongeractie „Afrika Nü". Het schilderij stelt een moeder voor met een hongerend kind. Het tafereel is ontleend aan een foto die enige tijd geleden onder andere stond in het Noordhollands Dagblad. Van een jour nalist van dezelfde krant kwam het idee om het schilderij bij opbod te ver kopen ten bate van de actie „Afrika Nü". Harry Tielemans had daar wel oren naar en dat leidde tot contact met de heer J. H. Vinke, secretaris van de Helderse Unicef-afdeling waar onder ook Texel ressorteert. Het schil derij staat nu in de etalage van Kees Doolaard in de Keizerstraat in Den Hel der. Doolaard heeft het werkstuk gratis van een fraaie lijst voorzien. De bedoe ling is dat veel mensen een poging zullen doen om het schilderij te kopen. Wie het meeste biedt is eigenaar. De mensen van Unicef hebben inmiddels kontakt opgenomen met de NOS en de organisatoren van de actie Afrika Nü in de hoop dat het schilderij voor de televisie zal worden getoond in één van de televisiespotjes die in de dagen die aan de maandag a.s. te houden slotavond vooraf gaan of op die slot- avond zelf. Harry Tielemans: „Daar zou ik natuurlijk bijzonder blij mee zijn. Als het schilderij veel geld opbrengt, draag ik op mijn manier een steentje bij aan een prima actie. Maar ik wil best toegeven dat ik ook erg blij ben met de landelijke bekendheid die ik er als kunstschilder door zou krijgen". Wie een bod op het schilderij wil doen, hoeft de eventuele televisieuit zendingen niet af te wachten. Hij of zij kan bellen met Harry Tielemans (02228-360) of J.H. Vinke (02230-19740) ilievend hulpbetoon werd in 1882 koning Willem I ingesteld. In de der jaren is de koninklijke onder- iding gaan gelden als de burgelijke van de eveneens door koning m I gestichte militaire Willemsor- /oor moed, beleid en trouw". Alleen vrijdag en zaterdag! de prijs is een verrassing! 0222O 2346 VlNKELVOLIDEEEN! Het bestemmingsplan voor het beschermd dorpsgezicht Den Hoorn is op zeer harmonieuze wijze tot stand gekomen. Er is nauwelijks verzet tegen en dat is vooral te danken aan het vruchtbare werk van de uit eigen inwoners bestaande bege leidingscommissie die onder de deskundige leiding van Bert Weijdt actief is geweest. Die commissie heeft alle wensen en „knelpunten" op een rijtje gezet (waarbij zelfs alle betrok ken panden werden bekeken) en men is er in goed overleg met B en W uitgekomen. PENSIOEN EN Dt FISCUS Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1987. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden Telefoon 02220 4341 Na kantoortijd: 4984, 4389, 5622 of .-$225 - 616 oted. ff Eén en ander werd met grote voldoe ning vastgesteld op de gisteravond in Den Hoorn gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, waar het nu als „conceptplan" ter tafel liggende be schermd dorpsgezicht het belangrijkste agendapunt was. Het op behoud van het dorpskarakter gerichte plan stelt uiteraard beperking aan bouwmogelijkheden en bouwvor men, maar de „leefbaarheid" van Den Hoorn wordt er nauwelijks door aange tast. Voor zover het geen echte monu menten zijn is de bouw van uitbreidin gen en bijgebouwen mogelijk. Kenmer kend voor de ruimte in de mogelijkhe den is het feit dat bijgebouwen (gara ges, bergingen e.d.) een oppervlakte mogen hebben van maar liefst 40 m2. In geen enkel ander dorp op Texel mo gen bijgebouwen zo groot zijn! Caravans Niet alle wrijfpunten tussen Hoorndere en gemeentebestuur zijn overigens uit de weg geruimd. Het college wil niet dat op de erven bij de huizen caravans worden gestald, maar de mensen van de begeleidingscommissie willen dat wel. Argument van de gemeente is dat bij het toelaten van caravans, niet kan worden gecontroleerd of de caravans er alleen maar staan of ook nog toe ristisch worden gebruikt. Naar de sug gestie van iemand dat dit met behulp van een infraroodcamera zou kunnen worden vastgesteld, werd niet geluisterd.... De plannen voor het Hoornder be schermd dorpsgezicht dateren al van 1981. Vijf jaar lang is er niet aan ge werkt omdat op de betreffende afde ling in het raadhuis andere planologi sche activiteiten urgenter waren. Maar nu ziet het er naar uit dat het plan be gin volgend jaar kan worden vast gesteld door de gemeenteraad. Stolpen Zeer kenmerkend voor het beeld van Den Hoorn zijn de diverse temidden van de burgerbebouwing staande stol pen. Dat zijn boerderijen die als zoda nig niet meer in gebruik zijn. Om ze voor verkrotting te behoeden, moeten ze een nieuwe functie krijgen. 8innen redelijke grenzen is het maken van re- creatieapparatementen en woningen toelaatbaar. De begeleidingscommissie kon het weinig schelen wat er precies met de stolpen zou mogen gebeuren, èls het maar kon. Lelijke schuur Voor Hoornder Jaap Brouwer (Klif 26) was het moeilijk te begrijpen dat het ondanks het streven naar behoud van dorpskarakteristiek, thans toch nog mogelijk is dat tegenover zijn huis het bedrijf Lap een grote bollendroogloods bouwt. Voorzitter wethouder Daan Schilling legde uit dat hij er ook niet gelukkig mee is en dat hij vergeefs heeft getracht de aanvrager tot andere plannen te brengen. Die hield echter voet bij stuk en dat kan omdat hij in zijn recht staat. Ter plaatse geldt na melijk thans geen bestemmingsplan. Het betreffende terrein valt overigens buiten de grenzen van het beschermd dorpsgezicht. Aan een andere wens van Brouwer (ruimere uitbreidingsmogelijkheden van zijn huis aan de achterkant) kon wor den worden tegemoet gekomen. Ook het ter plaatse gelanceerde verzoek van Betty de Leeuw-Bakker om bij haar woning een bedrijfsbestemming te krijgen zal waarschijnlijk kunnen worden ingewilligd. Belangrijk Schilling betreurde het dat niet nog meer Hoorndere naar deze bijeenkomst waren gekomen. Het is belangrijk dat iedere huiseigenaar bekijkt wat zijn (onlmogelijkheden zijn in het plan. Het kan nu nog makkelijk worden aange past. Als het plan eenmaal rechtsgel dig is, is wijziging een langdurige en kostbare procedure. De raadscommissie ging in grote lijnen akkoord met het plan beschermd dorpsgezicht. Het verbod om een ca ravan op het erf te hebben werd door de meerderheid echter van de hand gewezen. In het centrum voor wadden en Noordzee Ecomare wordt deze winter de serie van vijf interessan te lezingen gehouden over natuur en cultuur van Texel. De lezingen worden vanaf 21 januari om de veertien dagen gegeven, telkens op donderdag van 20,00 tot 22.00 uur. De toegang per avond bedraagt 75,—. Wie inschrijft voor de hele serie is voordeliger uit, want dat kost 715,—. Daarbij is de koffie inbegrepen en men kan ook gratis de expositie bezichtigen van Ecomare. Voor nadere informatie kan men terecht bij directeur Jan Kui per, telefoon 02228-741. De lezingencyclus wordt gehouden in het kader van de actie „Natuur op Texel" waarmee verschillende organisa ties zich bezig houden. De eerste avond (dus op 21 januari) wordt ver zorgd door Govert van Noort en gaat over de ontstaans- en bewoningsge- schiedenis van Texel, dus over geo logie en archeologie. Op 4 februari spreekt Piet de Wolf over de ontwik keling van het landschap sedert het begin van de jaartelling en de invloed van de landbouw vroeger en nu. Op 18 februari vertelt Wim Wolff over Waddenzee en Noordzee: natuurlijke waarden, onderzoek, relaties, visserij, conflicten, het beheer en het bestuur en de rol van de gemeente Texel. Op 3 maart gaat het over Texel als vogeleiland Kees Swennen spreekt over broedvogels, de vogeltrek, winter- gasten en gaat in op de oorzaken van de vogelrijkdom van Texel. Roel Klaas- sen van Staatsbosbeheer spreekt op 17 maart over natuurbeheer op Texel: beschermde gebieden, ganzen- problematiek, jacht, relatienotagebie- den, nationaal park, taken van Staats bosbeheer, e.d. De Ecomare-directeur prijst zich gelukkig dat alle onderwer pen worden behandeld door op Texel woonachtige specialisten die van de plaatselijke situatie goed op de hoogte zijn. De problematiek die wordt'aange roerd heeft een zeer actueel karakter en mede daarom wordt gehoopt dat niet alleen „gewone" belangstellenden maar ook raadsleden, landbouworgani saties e.d. de lezingen zullen bijwonen. De gospelgroep The Messengere treedt zondagavond 20 december op tijdens een dienst in de Gereformeerde kerk in Den Burg, aanvang 19.00 uur. Voor ganger is dominee Boiten uit Andijk. Thema is „De kerstnacht lag in stuk ken". De Messengere staan onder lei ding van Jaap van der Slikke. Organist is Kees Prins. Na de dienst is er koffiedrinken. Vandaag donderdag 17 december startten wij met onze speciale actie. Grote merken - Kleine prijzen Dit houdt in, aldus Carita, alle restan ten van haar wintercollectie met 30 tot 40% korting Ja, zelfs tot 50%, dus halve prijs. Een goed advies: kom tijdig want op=op The boutique with the best choice Weverstraat 5, Den Burg, Texel. BISTRO voor kerst reserveringen! 0222S 585 862

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1