Clubs garanderen deelname toppers aan kersttoernooi Frans Pieterse ten onrechte gepasseerd? Vuurtorenwachters gaan op straaljagers letten Krüzen, Blinker en Mühren van de partij Kerstmis 1987 Afrika Nu Exploitatie waag Vismarkt Kerstmis 198 bij u thuis Boze brief RSG voor „Toekomst te kijk" Sportvissers vingen weinig „Opduin" bereikte hoogste punt Nieuwe Museum-jaarkaart nu verkrijgbaar Vrachtwagen had klapband Geen zwemmen 5^ Jubilerend MST houdt negenkamp Brommer te snel Aanrijding met fietser Advendo actief bij Koger adventsviering Adventsmiddag voor Eierlandse ouderen Ti G< Al Dii Nc Bró I! 1 PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 DECEMBER 19 /p De kersverse international Hendrie Krüzen van FC Den Bosch (woens dag debuteerde hij in de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Griekenland) zal tijdens het kerst toernooi van zaalvoetbalvereniging Gamma van de partij zijn. De be gaafde technicus is echter niet de enige ster die op zondag 27 en maandag 28 december in sporthal Ons Genoegen valt te bewonderen. Ook de Joegoslaaf Filipovic (even eens international op het veld), An- dré Tielens van het Nederlandse zaalvoetbalteam, minivoetbalster André van der Ley, talent Regi Blinker en de vedetten John Rep, Gerrie Mühren en Leo van Veen doen een gooi naar de titel .Speler van het toernooi". Ja ja, dat zal allemaal wel, zal menig Texelse zaalvoetballiefhebber nu den ken. Ook in het verleden werden meer dan eens klinkende namen beloofd, maar toen het eerste fluitsignaal werd gegeven bleken Tahamata, Vanenburg of Been door mindere goden te zijn vervangen. De garantie dat de in de inleiding genoemde grootheden met de kerst op Texel zullen schitteren, is bij de tiende editie van het tweedaag se toernooi echter heel wat groter dan in het verleden. Een tendens die overi gens vorig jaar al werd ingezet. Toen werden spelers namelijk niet meer indi vidueel benaderd, maar werden de teams via de besturen van de Neder landse profclubs benaderd. Deze lijn is nu doorgetrokken, met als resultaat een deelnemersveld van hoge kwaliteit. Een trekpleister is beloofd het Joe goslavische team Vuko Ljubljana te worden, dat kan worden beschouwd als de nationale zaalvoetbalselectie van dit zuideuropese land. Er doen voet ballers in mee die buiten de winter maanden in gerenommeerde profclubs als Rode Ster, Partizan en Velaz Mostar op het veld uitkomen. Filipovic is zelfs international. De Joegoslaven RSG-rector H. Heetveld heeft na mens de leraren en leerlingen een boze brief geschreven aan Aspeslagh Communicatie over de klungelige en amateuristische op zet van de manifestatie ,,De toe komst te kijk" te Amsterdam. 420 leerlingen van RSG-Texel zijn hier heen geweest. ,,Het was weg gesmeten geld en zonde van de verloren lesdag", aldus de rector en vele ouders. ,,Voor alleen maar langsslenterende leerlingen werd nauwelijks een prikkel geboden om eens te gaan kijken", zo schrijft Heetveld. Er was een rondlei ding in kleine groepen beloofd, maar daar kwam niets van terecht. Voor Mavo-leerlingen ging bijna alles boven hun begrip. De groep van Texelse scholieren was in drieën gesplitst wat nogal wat problemen gaf op het ge bied van vervoer en begeleiding. Een maal in Amsterdam kreeg men te ho ren dat alle groepen met dezelfde trein terug moesten en wel met de trein die vertrok één uur nadat de laatst groep was aangekomen. De NS heeft voor de laatst groep op eigen initiatief een extra trein ingezet. Was dat niet ge beurd dan had men de laatste boot niet meer kunnen halen. ,,De opzet wekte ongenoegen en wrevel op. De nadruk lag volkomen eenzijdig op techniek en computers, terwijl juist de dienstverlenende beroepen de grootste groei vertonen", aldus Heetveld. cféafen tan/5^7/' Voor beide kerstdagen serveren wij een koud/warm buffet van Tesselse produkten in ons sfeervolle specialiteitenrestaurant. U heeft een uitgebreide keuze uit di verse voorgerechten, uit vele verse en gerookte vissoorten, een keuze uit diverse vleessoorten die warm aan het buffet geserveerd worden. Tot besluit van deze gezellige avond heeft u een keuze uit vele zoete verrassingen. Bel voor verdere informatie en boe kingen uw gastheer Jan C. Stolk, 02226 - 310. zijn in december drie weken op toer- nee in Nederland met het oog op het Europese kampioenschapzaalvoetbal dat volgend jaar in ons land wordt ge houden. In dezelfde poule komen ver der uit PSV met spelers die op het veld uitkomen voor Jong Oranje en het UEFA-team. Enkelen van hen wa ren al regelmatig in de hoofdmacht van de Eindhovense landskampioen te bewonderen zoals Viscaal en Van Kessel. Eredivisieclub Volendam komt met een selectie van uiterst balvaardige voetbal lers als Johan Steur, Nico Zwarthoed en Gert-Jan Duif, aangevuld met Ger rie Mühren die nog altijd is gezegend met een superieure techniek en al tweemaal tot beste speler van het kersttoernooi werd gekozen. Erg sterk is voorts RKC, de ongeslagen koploper van de eerste divisie, die ook vorig jaar al op Texel aanwezig was. Beste spe lers: Ad van der Wiel (topscorer eerste De laatste wedstrijd van 1987 die zaterdag werd gevist nabij de Kaap bracht 13 seniorenleden aan de dijk. Bij goede weersomstandighe den werd er VA uur gevist. Aan het einde van de wedstrijd hadden 7 vissers iets gevangen; totaal 9 vissen met een gezamenlijke lengte van 272 cm. 1e Albert de Zwart, 2 vissen, 60cm; 2e Roel de Zwart, 2 vissen, 58cm; 3e Map v.d.Zwaag, 1 vis, 36cm. Voor de eerste wedstrijd op 10 januari 1988 aan de dijk bij het Ankerpark te Oudeschild, bij sneeuw of ijsgang op vrijdag 8 ja nuari bellen naar Map v.d.Zwaag tel. 3551 tussen 18.00-19.00 uur over het al dan niet doorgaan van de wedstrijd. De stand na 3 wedstrijden (resp. cm, punten, aantal wedstrijden) Herman Boks 135,27,3; Rein Kuyper 124,27%,3; Map v.d.Zwaag 124,30,3; Albert de Zwart 118, 31, 3, Roel de Zwart 111, 26%. 3; Paul Verhagen 102, 24%, 3; Frans Bos 100, 19, 2; Willem Moor 81. 22%, 3, Pierre de Kroon 71, 29%, 3; Willem Pronk 48. f13, 2; Kees Bakker 34, 12%, 2; Theo Buren 15, 9%, 2; Cor Huisman 14, 17%, 3, Wil lem v.Aperlo 13, 8%, 2; Andre de Geest 0, 4%, 2, Alex Duinker o,2,1. Afd. Jeugd: Jan Jaap Keijser 64,2,1, Sebastiaan Duinker 0, 2, 2. Vanmiddag om 14.00 uur is gevierd dat de nieuwbouw van hotel Opduin het hoogste punt heeft bereikt. Bij die gelegenheid kregen Dirk Jan en Anne- marie Wuis (kinderen van directeur Harry Wuis) elk het troffeltje dat zij hanteerden bij de eerste steenlegging, voorzien van inscriptie. De bouw verloopt nog steeds zeer voorspoedig. Ook tijdens de vorst in het begin van deze week is doorge werkt. De nieuwe vleugel is proviso risch dichtgemaakt om onder zo gunstig mogelijke condities te kunnen blijven doorwerken. divisie), Cees Schapendonk (oud international), Peter Bosch en keeper Peter Gerards Geen Uriot De organiserende vereniging Gamma moet het dit jaar doen zonder Louis Uriot, die wegens een knieblessure met voetballen is gestopt. Simon Brand en Rob van de Stap worden tot Gamma's beste spelers gerekend. Door de ervaringen in de zware competitie waarin de Texelaars dit jaar uitkomen, slaagt het team er wellicht toch in de profs een beentje te lichten. In de B- poule is Feijenoord een klinkende naam, hoewel het team vorig jaar maar matig beviel. Coach Lex Schoen maker (oud-voetbalprof) heeft beloofd dit jaar met een sterkere selectie voor de dag te komen. Niet zoveel bekende namen misschien, maar wel met Feije- noords beste zaalvoetballers. Top attractie is Regi Blinker, maar ook Ba- rendse en Ross zijn bekend. FC Den Bosch ging vorig jaar pas in de finale ten onder en kan ook ditmaal weer hoge ogen gooien. Hendrie Krü zen zal de meeste ogen op zich ge richt weten, maar ook Brood, Van Eek en Van Grinsven kunnen er wat van. Oud-gediende Oost-Nederland speelt met veel bekende oud-profs en tegen woordige trainers in de gelederen: Guus Hiddink, Theo de Jong, Leo van Veen, Henk Warnas, Peter Ressel en André van der Ley. Het All Stars-team, dat werd samen gesteld toen FC Utrecht van deelname afzag, ziet er ijzersterk uit: de intensief aan zijn rentree werkende Rob de Wit van Ajax, oud-prof John Rep, Wim van der Horst, André Stafleu (beiden Willem II) en Gerard van der Lem zijn de smaakmakers. Tenslotte de winnaar van vorig jaar, Irma la Douce. In dit De nieuwe Museumjaarkaart 1988 is nu al verkrijgbaar in de Oudheid kamer, het Maritiem- en Jut- tersmuseum en in Ecomare, het centrum voor wadden en Noord zee. De kaart is extra aantrekkelijk omdat deze behalve in 1988 ook dit jaar nog gratis toegang heeft tot alle Texelse musea en bovendien tot meer dan 400 andere Neder landse musea. Rond kerst en nieuwjaar zijn de musea van de Stichting Texels Museum vol gens onderstaande dienstregeling geopend: Ecomare: dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur, behalve op zondag, 1e kerstdag en nieuwjaarsdag. Oudheidkamer: dagelijks van 21 tot en met 24 december envan 28 tot en met 31 december van 10.00-12.15 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Maritiem- en Juttersmuseum: dagelijks van 21 tot en met 24 december en van 28 tot en met 31 december van 9.00 tot 17.00 uur. Het Mevrouw de Koning Hulp comité vraagt uw aandacht voor de nationale actie Afrika Nu. die gehouden wordt van H t/m 21 december. Afrika Nu is een gezamenlijke actie van acht hulporganisaties in Neder- land waaronder het Nederland se Rode Kruis, Artsen zonder Grenzen en Unicef. Het doel van de actie Afrika Nu is het voorkomen van een dreigende hongersnood in verschillende Afrikaanse landen zoals Ethio pië, Eritrea en Mozambique. Als er tijdig hulp wordt gebo den, kan een situatie als in 1984/85, toen één miljoen men sen van de honger stierven, worden voorkomen. Daarom Afrika Nu, giro 555 Den Haag. Feijenoord-speler Regi Blinker (links) was vorig jaar de beste speler van het toernooi. Op de foto van Arend Nijkamp is hij in duel met een jeugdspeler van PSV dat met de kerst weder om van de partij is. Doordat de stoeprand werd geraakt de Warmoesstraat kreeg een vrachti gen van een Texels transportbedrijf dinsdag een klapband. Door de velj raakten straat en de stoep beschad team zijn de beste zaalvoetballers van Noordholland verenigd: de Volendamse goochelaars Dick Kes en Barre Mole naar, Johan Gast uit Den Helder en de internationals Tielens, Dragtsma en Wentzel. Programmablad Verdere bijzonderheden over de teams en het wedstrijdprogramma zijn te vin den in het programmablad, dat zoals elk jaar aan de vooravond van het toernooi verschijnt. Het blad zal met de volgende Texelse Courant over heel Texel worden verspreid. De opzet er van is iets anders dan in andere jaren. Elk deelnemend team krijgt nu liefst een bladzijde vol informatie toebe deeld. Daar tegenover staat telkens een paginagrote advertentie van de bij behorende clubsponsor. Wop Rienks uit Den Burg is ingeschakeld voor de tekstpagina's en heeft daarvoor tal van interviewtjes met bekende voetballers afgenomen. De advertentie-inkomsten via het programmablad vormen een belangrijke bron van inkomsten. De to tale kosten van het toernooi bedragen circa ƒ55.000 De Texelse sportlief hebbers moeten nu voor de rest zor gen. De kaartverkoop heeft in de Sin- terklaasweek een eerste impuls gehad, maar er zijn nog voldoende kaarten over. Passepartouts f 10,— zijn verkrijgbaar tot en met komende donderdag, daar na kosten de kaarten aan de kassa ƒ6,50 per dag. De voorverkoopadres sen zijn in Den Burg: Boon Zuivelhan del, Mantje Sport, Sportshop Texel en Snackbar Parkstraat. De Koog: Meer- markt. Oudeschild: Bouwmarkt Gamma. Van 23 december tot 11 januari is er geen zwemmen voor Texelaars bij MSV Zeemacht te Den Helder. C/fait i'e/itfj/ama Het voornemen van de gemeente om de waag op de Vismarkt te ver pachten aan een ondernemer uit De Koog heeft juridische actie uitgelokt van Frans Pieterse, exploitant van de vlak achter de waag gelegen Karse- boom. Pieterse heeft zich namelijk ook als gegadigde aangediend en heeft van het college bericht ontvangen dat hij geïnformeerd zou worden als de bestemmingsverandering van het waaggebouw aan de orde zou komen. Dat is nooit gebeurd. Toen Pieterse onlangs in de Texelse Courant las dat een ondernemer uit De Koog in de waag zou komen, waarschuwde hij zijn juridisch adviseur Mr. L. Ph. J. (,,Wiet") baron van Utenhove van het Haagse advocaten kantoor Petten Diecken die zijn be langen in deze kwestie al eerder had behartigd. Op 6 februari vorig jaar liet Pieterse via Van Utenhove weten dat hij geïnteres seerd was in het pachten van het waaggebouwtje, naar aanleiding van de toen juist gelanceerde plannen tot herinrichting van de Groeneplaats waarvan het ,,Viswaagje" een intergre- rend bestanddeel zou worden. Als eerste Pieterse vond dat hij als eerste in de gelegenheid moest worden gesteld omdat hij de meest direct zakelijke belangen had. De Karseboom ligt ach ter de waag, hij gebruikte de waag reeds als opslagplaats en hij had al eens eerder gevraagd om een stand plaatsvergunning voor een ventwagen op het terrein er naast. Verder had hij eens laten blijken dat hij een terras aan de zuid-oost kant van de waag wilde pachten als terras. Pieterse wil van de waag een verkooppunt voor koude spijzen maken ten behoeve van het terras tussen de waag en het café. Hij is bereid rekening te houden met de monumentale status van het ge bouwtje en is eventueel bereid ook het schoonhouden van de openbare toilet ten voor zijn rekening te nemen. Pie terse wilde aldus laten weten dat hij serieus gegadigde was en wilde als eerste in de gelegenheid worden gesteld om mee te dingen naar een pacht- of huurcontract. Redelijk Enkele weken later kwam het ant woord van B en W: de wens van Pie terse werd redelijk geacht en beloofd werd dat hij zou worden ingelicht als de bestemmingswijziging van de waag aan de orde zou komen. Ruim drie maanden later had Pieterse nog niets gehoord, maar wel zag hij dat mensen van het PEN en van de warenwet de waag inspecteerden en hoorde hij dat de shoarma-exploitant M. Haouari uit De Koog de waag in pacht zou krijgen. Ongerust geworden liet hij Mr. Van Utenhove bij het ge meentebestuur om opheldering vra gen. Er kwam echter geen antwoord. Defensie heeft zich bereid verklaard een telefoonlijn aan te leggen tuj de Texelse vuurtoren en de schietrange op Vlieland, waardoor de vuui renwachters onmiddellijk kunnen waarschuwen als oefenende straalja gers van hun route afwijken en daardoor lawaaioverlast veroorzaken Texel. Totdat onlangs in de krant stond dat een ondernemer in De Koog (waarmee inderdaad Haouari werd bedoeld) de waag als koffiehuis zou gaan exploite ren. De nu verontwaardigde Pieterse schakelde opnieuw zijn juridisch advi seur in en die heeft de gemeente nu in keurige maar harde termen de les gelezen. Hij wijst er op dat Pieterse zich constructief heeft opgesteld en zich bereid heeft getoond te praten over exploitatie onder door de ge meente te stellen voorwaarden. ,,Het gaat niet aan de heer Pieterse thans te passeren". Van Utenhove constateert in zijn laatste brief dat de zakelijke be langen van Pieterse nu zeer ernstig dreigen te worden geschaad, niet al leen omdat een concurrent nu vlak voor zijn café een bedrijf mag begin nen, maar ook omdat volgens het re constructieplan voor de Groeneplaats bomen voor de gevel van zijn café worden gezet terwijl het terras van De Lindeboom mag worden uitgebreid. De Karseboom raakt daardoor hele maal uit het zicht. Niet de eerste In het raadhuis vernamen wij dat de brief van Van Utenhove nog maar net ontvangen is en dat het college daar om nog niet op het antwoord vooruit kan lopen. Het ziet er naar uit dat in derdaad verzuimd is om Pieterse in te lichten toen de gemeente met de ex ploitant uit De Koog ging praten. Overigens was Pieterse niet de eerste gegadigde die voor de waag interesse heeft getoond. Er waren er totaal vijf. De eerste (een vishandelaar die vlakbij de waag al een standplaatsvergunnung had voor een ventwagen) werd op ini tiatief van de gemeente zelf benaderd, maar die had geen interesse. Men is thans in gesprek met Haouari, maar de onderhandelingen met hem zijn echter nog allerminst rond. Het is zeer wel mogelijk dat de gemeente met hem niet tot een vergelijk komt. B en W van Texel gaan hier nu met de Texelse vuurtorenwachters over praten met de bedoeling de waarnemingspost zo snel mogelijk te realiseren. Defensie zal worden gevraagd de technische voorzieningen nog deze maand aan te brengen. In de hoorzitting over de ge luidsoverlast op 16 september dit jaar werden enkele bruikbare voorstellen gedaan, zoals bebakening op zee van de minimaal te houden afstand tot de kust, perfectionering van de radar waarneming en straffen bij het overtre den van de regels inzake het houden van afstand. Defensie heeft het college per brief laten weten dat tussen de vuurtoren van Texel en de toren van de Vliehors een normale PTT- verbinding zal worden gelegd met een telefoonnummer dat alleen bij de vuur torenwachters bekend is. De wachters zullen zich objectief moeten opstellen en pas van de telefoon gebruik maken als dat echt noodzakelijk is. Het plaat sen van bakens of boeien zal op haal baarheid worden getoetst. Het verleg gen van vliegroutes is niet mogelijk, wat al door de werkgroep militairer oefeningen Waddengebied" in 1982 is geconstateerd. Defensie zal onderzoe ken of een bepaald soort radarappara- Tussen alle negen afdelingen van MST wordt zaterdag vanaf 19.00 uur in sporthal Ons Genoegen een negen kamp gehouden in de vorm van een soort spel zonder grenzen. De deelne mende teams bestaan uit een coach en negen leden uit vier leeftijdscatego rieën. Er kunnen jokers worden ingezet waardoor het aantal behaalde punten voor een spel kan worden verdubbeld. Er is een rode draad-spel dat telkens terug komt. ledereen is welkom. De bromfiets van een 18-jarige Ooster- ender is in beslag genomen voor tech nisch onderzoek nadat hij was aange houden op de Lancasterdijk, waar hij met te hoge snelheid reed. Een 36-jarige fietser uit Den Burg raak te maandag licht gewond aan zijn hoofd toen hij werd aangereden door een 31-jarige automobilist uit De Koog. De man uit De Koog wilde vanaf de Waalderstraat afslaan, de witte Kruis- laan in en zag daarbij de fietser te laat. Hij kreeg een rijverbod toen bleek dat hij drank had gebruikt. In hotel De Pelikaan vindt vrijdagmid dag om half drie een adventviering plaats, georganiseerd door de dorps commissie van De Koog. Medewerking wordt verleend door zangvereniging Advendo en voorts wordt een kerstver haal voorgelezen. De entree bedraagt f7,50 voor niet-leden, leden hebben gratis toegang. Voor inlichtingen en vragen over vervoer: F. Kaczor, tel. 02228-634 of mevr. J. Henstra 02228-287. tuur kan worden vrijgemaakt voor beterde waarneming. Ten aanzien t het straffen van piloten zal niet var, bij het militaire recht gestelde regel worden afgeweken. De range-instri zal zo worden aangepast dat vliegt gen bij vertrek niet meer over Texel vliegen. Dinsdag 22 december wordt in hel erlandse Huis de jaarlijkse advents dag gehouden voor mensen uit D Cocksdorp en Eierland van 55 jaar ouder. Het programma wordt weet zorgd door de Eierlandse afdeling de Plattelandsvrouwen en bestaat der meer uit kerstgedichten, evang lezing, optreden van een koortje ei menzang. Wie geen vervoer heeft zich wenden tot mevrouw W. Schr tel.02223-382 of mevrouw R. Witte tel. 02225-252. jur 3os fex Dl R( feX' 'ex: !AI Ie n 5R< rert rexi !or (N )e iS\ )os ex. Vin Vat ex. fexe èxe Iele T. te U ar 0| 17 (o: Vo, tar zat pre kur Dei Iedere zaterdagochtend haalt Scon Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden zocht deze spullen vóór 10.00 uur de straat te zetten, zodat ze vlot nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedst voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oudt pier etc. opgehaald in de volgend: straten: 5. De Zes, Jonkerstraat, Willen van Beierenstraat, Boogerd, Schoonoordsingel. Witte Kruis! Wagemakerstraat. De Waal: In De Waal wordt oud papier op? haald. Leerlingen, ouders en leekt ten van de Redmer IJskaschool ki tussen 9.30 en 10.30 uur langs de zen. Oud papier kan ook worden leverd bij de schapenboet in De M te Den Burg, naast het Kotex-gek vóór 10.30 uur. Voor beide kerstdagen bezorgeJ bij u thuis: Diverse salades Diverse Russische eieren Diverse koude kerstbuffetti Bel voor verdere informatie gastheer Jan C. Stolk (02226-1 Spre 9.00 15.0 Burc In hi zone en 1 mevi isjfastw/'/J/t Con; drug Spre teleft Alle* telef Voor werkt Islac) het v\ TEM- Bij bi ambu 02220 12230 spoec »8rvo 9eho<

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2