Eind januari beslissing over vuilverwerking In zelfhulpgroep van verslaving afkomen FET-commissie in Oudeschild M.J. Kuip gekozen in Waterschapsbestuur Kerstmis 1987 bij u thuis Kerstmis 1987 Veerboot Vrijgelaten verdachten niet bij „Texelse" drugszaak betrokken Andere expositie te zien in Ecomare Oudejaarsschaaktoernooi Smash '68 houdt nieuwjaarstoernooi Gespreksgroep in januari van start Kerstoratorium Waddensingers Geslaagden Shiatsu Handwerk-demonstratie in hotel Opduin VERVOLG VAN PAG. 1 nii PAGINA 2 TEXELSE COURANT Af en toe worden vergaderingen van raadscommissies in de buiten dorpen gehouden om de bevolking daar te betrekken bij het gemeen tebeleid. Dinsdagavond kwam de commissie voor financieel, econo misch en technisch beleid bijeen in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild. Nadat de korte agenda was afge werkt, kregen de Oudeschilders de kans om plaatselijke problemen aan de orde te stellen. De vuilver werking en de drempels in de Heemskerckstraat kwamen onder meer aan de orde. Klaas Veenbaas wilde weten hoe het staat met de vuilverwerking. Wethou der Klaas Barendregt vertelde dat er een onderzoekingskrediet is en dat op basis van offertes naar mogelijke oplossingen wordt gekeken. In janua ri of februari is het onderzoek klaar en dan moeten we beslissen of we het vuil gaan afvoeren of composteren. Pas dan zal een lokatie worden ge zocht". Directeur gemeentewerken A. Doppenberg zei dat de provincie denkt aan gescheiden inzameling, wat een ingrijpende verandering van de vuilin- zamelingsorganisatie zou betekenen. ,,Het onderzoek naar eventuele over slag is half februari klaar. Maar ook overslag vergt veel oppervlak, zeker tweederde van wat nodig is voor com posteren". Doppenberg had al gesprek ken gevoerd met transporteurs, ook in Oudeschild, over het vervoer. Over de lokatie was nog geen discussie moge lijk. ,,Pas als we weten hoeveel ruimte het vergt kunnen we dat onderzoeken. Het moet toch èrgens komen". Hij be loofde dat de commissieleden beide mogelijkheden (composteren en over slag van het vuil) voorgelegd zouden krijgen. In de laatste week van januari De vijf hoofdverdachten in een omvangrijke drugszaak die deze week wegens cellengebrek weer op vrije voeten kwamen, waren niet betrokken bij de bende hasj-smokkelaars die op Texel opereerde en begin november werd opgerold. De vrijgelaten verdach ten werden tesamen met nog 31 ande ren op 27 november bij invallen in wo- nincf in Alkmaar, Bovenkarspel en Amsterdam en een illegaal café in Enk huizen aangehouden op verdenking van handel in hasj en cocaïne. Een to taal andere zaak dus, maar omdat er net als bij de Texelse" smokkelzaak veel Noordhollanders bij betrokken wa ren, zouden beide zaken mogelijk kun nen worden verward. In politiekringen heerst veel frustratie over de vrijlating en is het onderzoek stopgezet. Het team van de rijkspolitie op Texel heeft vooralsnog geen reden tot klagen, want de belangrijkste verdachten in de hasjsmokkelzaak zitten nog in bewa ring. Het onderzoek bevindt zich in een afrondend stadium, waarna de zaak vervolgens in handen van justitie zal worden gegeven. In Ecomare, centrum voor wadden en Noordzee, arriveerde deze week een nieuwe tentoonstelling over het wad dengebied. De circa twaalf panelen tellende wisselexpositie komt in de plaats van een andere expositie over hetzelfde onderwerp, die ongeveer een jaar in het centrum heeft gestaan. De nieuwe expositie beperkt zich niet tot het Nederlandse deel van het wadden gebied, maar belicht ook het totale milieu en daarmee samenhangende aspecten (vervuiling, verstoring, etc.) van het Duitse en Deense wad. Ook is er een toelichting in het Duits. Voor beide kerstdagen bezorgen wij bij u thuis: Diverse salades •ir Diverse Russische eieren Diverse koude kerstbuffetten Bel voor verdere informatie uw gastheer Jan C. Stolk (02226-310). zal men een bezoek brengen aan Me- demblik, waar beide vormen zijn te zien. ,,Het gebeurt allebei in gesloten containers, dus het maakt mijns in ziens niet zoveel uit, maar vooral voor meneer Poster geldt dat men het toch eerst wil zien en dan pas geloven". Slijtlaag Gerard Weijers vroeg waarom de „pla teaus" die in de Heemskerckstraat zijn gelegd niet allemaal gelijk van niveau zijn. „Als ze allemaal waren zoals die voor de Gamma, werkt het evengoed verkeersremmend en verlies je er niet je uitlaat op". Ook wilde hij weten waar de beloofde slijtlaag blijft. In de Trompstraat is het wegdek op bepaal de plaatsen zeer slecht en ook de rioolaanleg in de Houtmanstraat is nog niet uitgevoerd, hoewel dat meteen achter de eerdere rioolverbeteringen aan zou gebeuren. Doppenberg vond het lastig om precies te verklaren waarom er zo'n verschil in hoogte in die verkeersdrempels zit, zonder eerst eens met de ontwerpers te praten. „De meningen over die drempels zijn heel verdeeld. Maar het ontwerp is uit gebreid met de bevolking doorgespro ken. Hoe kan iets verkeersremmend zijn en toch niet hinderlijk?" Hij ver klaarde dat voor het aanbrengen van een slijtlaag mensen van de overkant moeten komen, wat een kostbare zaak is. Daarom probeert de gemeente het met ander asfaltwerk te combineren en dat lukte niet meer vóór de winter. Wethouder Barendregt wilde weten of op eenvoudige wijze iets is te doen aan het verschil in helling tussen de verkeersdrempels in de Heems kerckstraat. Doppenberg dacht dat het wel mogelijk was, maar dat wel reke ning moet worden gehouden met de vele inritten die er op uitkomen. „Als het geen grote ingreep is, moet er ge woon wat aan worden gedaan. In ie der geval moeten die hellingshoeken opnieuw worden bekeken", besliste Barendregt. Verschoven Het wegdek in de Trompstraat zal in de loop van 1988 worden aangepakt. Doppenberg vertelde dat de post voor 1988 op de begroting staat. Weijers zei dat het echt urgent is. „Met een laag autootje zit je zowat vast". De riolering in de Houtmanstraat zal half januari worden aanbesteed. Dat het niet aan sluitend aan de eerst fase werd ge daan, komt omdat het geld op was. Het is verschoven naar het begin van de tweede fase. Wethouder Barendregt deelde mee dat de stuurgroep finan ciën weer zal worden opgestart om een meerjarenperspectief in mei/juni te maken. „De definitieve begroting wijkt dan wel af, maar er wordt toch al in een vroeg stadium afgetast wat het in de toekomst wordt. Ook zullen de ver schillende bezuinigingsmethodieken die in Nederland worden gehanteerd, on der de loep worden genomen". Dirk Terpstra van de PvdA noemde het een prima idee. Hij hoopte dat in de eerst volgende begroting ook weer een sa menvatting van het meerjarenperspec tief op één kantje zou staan. G. Poster (Texels Belang) was niet enthousiast. „Je weet niet wat voor college er over een paar jaar is, men kan wel een heel andere lijn gaan volgen. Een paar jaar vooruit is goed, maar beslist niet méér". Barendregt zei dat de gemeen te wél over meerdere jaren moet den ken. En Terpstra zei: „Je krijgt zicht op de financiële ruimte en de invulling komt later wel". Erna Eelman-van der Kooi (WD) was het daarmee eens. Ze dacht dat de cijfers door de automati sering ook een stuk nauwkeuriger zou den zijn. Ate Rienstra (CDA) vond dat door het meerjarenperspectief een re delijk inzicht werd verkregen in wat de gemeente wil investeren op lange ter mijn. „Aan alles wat we willen, hangt een prijskaartje". Maandag 28 december houdt de Texel se schaakclub En Passant het inmid dels traditionele oudejaarsschaaktoer nooi in hotel De Lindeboom. Er wordt gespeeld in groepen van zes of acht spelers, die zijn ingedeeld naar speelsterkte. En Passant hoopt vele le den, oud-leden, huisschakers en scha kende gasten voor het toernooi te kunnen inschrijven. Men kan zich op geven voor aanvang aan de zaal. De kosten bedragen f2.— per persoon. In elke groep zijn enkele fraaie prijzen te verdienen. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 6 januari houdt volleybal vereniging Smash '68 een nieuw jaarstoernooi in de Bijenkorf in Ooster end; aanvang 19.30 uur. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur in de Bijenkorf. Het toernooi is bedoeld voor leden en donateurs, die elk één introducee mo gen meenemen. Voor nadere inlichtin gen kan men bellen, telefoon 02223-229 of 855. Dinsdagavond 5 januari gaat in De Nieuwe Skuul aan het Molwerk bij de veerhaven een „zelfhulpgroep voor verslavingen" van start. Men sen die kampen met één of andere vorm van verslaving kunnen daar terecht om met elkaar te praten, met de bedoeling om de verslaving onder controle te krijgen of uit te bannen. Bij het horen van het woord „versla ving" wordt over het algemeen ge dacht aan drugs- of alcohol. Maar er bestaan tientallen vormen van versla ving of, zoals de initiatiefnemers het liever noemen, dwangmatig gedrag. Je kunt verslaafd zijn aan nicotine, gok ken, medicijnen en zelfs „gewoon" eten. Het gaat meestal om zaken die haast iedereen wel in een zekere mate gebruikt. Van verslaving moet worden gesproken als mensen zo'n beetje de hele dag in gedachten met het middel of gedrag bezig zijn en onrustig wor den of in paniek raken als ze „zonder" komen te zitten. Voor de betrokkene en zijn omgeving wordt het een pro bleem als dat psychische gedrag niet meer algemeen wordt geaccepteerd. De verslaafde komt in een isolement te verkeren. Zijn belangstelling voor ande re zaken neemt af; zijn leven wordt min of meer door zijn verslaving be heerst. Niet de enige Mensen met zulk dwangmatig gedrag denken zelf vaak dat ze tot een zeer kleine groep behoren of zelfs de enige zijn. In werkelijkheid komen verslavin gen zeer veel voor. Wie er wat aan wil doen moet zorgen uit het isolement te komen. Deelnemen aan een zelfhulp groep kan dan een goed middel zijn. Medicijnen, tabak en gokken lijken weinig met elkaar te maken te hebben maar de verschijnselen van mensen die hieraan zijn verslaafd lijken verbluffend veel op elkaar, ook de zogenaamde af kickverschijnselen. Al pratend met el kaar ontdekken de verslaafden dat en dat leidt tot wederzijdse morele steun bij het oplossen van de problemen. In zo'n zelfhulpgroep mag ieder zijn ver haal doen waarbij hij de garantie krijgt dat hij of zij niet wordt onderbroken. Maar wie alleen wil luisteren, is ook welkom. Er wordt gepraat op basis van gelijkheid. Er komt geen gespreksleider, docent of therapeut aan te pas. Alles gebeurt op basis van vrijheid. Wie het niet ziet zitten kan zonder verklaring wegblijven, er moet niet een bepaald programma worden afgewerkt en er worden geen eisen vooraf gesteld. Het ligt voor de hand dat men wel in staat moet zijn om te spreken en begrijpend te luisteren en dus niet dronken of op een andere manier onder invloed moet zijn. Geen AA-groep De zelfhulpgroep moet niet worden verward met de AA (anonieme alcoho listen) groep die een tijd op Texel ac tief is geweest en die wél volgens een bepaald verplicht systeem werkt. De nu te starten zelfhulpgroep beslaat een veel breder terrein. Het initiatief is ge nomen door enkele tijdelijke bewoners van De Skuul, ex-alcoholverslaafden dus, maar de zelfhulpgroep zelf heeft niets met De Skuul of het Jellinekcen- trum te maken. De Skuul biedt wel de gespreksruimte, maar als de deelne mers liever op een andere plek bij el kaar komen, kan dat ook. In elk geval wil men de drempel voor nieuwkomers zo laag mogelijk maken. Voor iemand die zijn problemen wil oplossen is het een hele stap om in zo'n groep te gaan zitten. Wie er eerst eens, eventu eel anoniem, over wil praten of schrij ven kan dat rustig doen. Het adres van De Skuul: Molwerk 31/45, 1797 SG Den Hoorn, telefoon 02226-413 (vraag naar Jan, Pim of Theo). De eerste bijeenkomst op dinsdag 5 janua ri begint om 20.00 uur. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. De stemgerechtige ingelanden moesten soms in de rij staan alvorens hun stem te kunnen uitbrengen. M. J. Kuip uit De Westen is geko zen tot hoofdingeland van het Wa terschap Texel. Kuip kreeg bij de woensdag gehouden verkiezing 157 stemmen en versloeg dus royaal zijn medekandidaten J. Beijert uit Den Burg en J. Keijser uit De Waal die respectievelijk 65 en 66 stem men kregen. Er werden woensdag dus 288 geldige stemmen uitgebracht. Dat viel lang niet tegen, want dat was 24% van de kiesgerechtigde ingelanden. Kiesge rechtigd was men als men per jaar tenminste 7134,— aan polderlasten be taalt. Dat zijn mensen die minstens een hectare grond in eigendom heb ben of een wat kleiner stuk met daar op gebouwen. Van de stemgerechtig den wonen er 1053 op Texel zelf. Ver der zijn er 135 grondeigenaars die op het vasteland wonen, waaronder 22 buitenlanders. Elke kiezer kon hoogstens één stem bij volmacht uit brengen. Van die mogelijk maakten 59 ingelanden gebruik. Primeur Het was voor het eerst in de geschie- Op tweede kerstdag gaan de „Waddensingers" hun advents- kerstoratorium weer uitvoeren in de Gereformeerde kerk aan de Ele- mert, aanvang 10.30 uur. Tijdsduur 45 minuten. Het kinderkoor heeft zo'n 31 leden dankzij een leuke g oep Waddensin gers die nu ook in Oosterend is be gonnen. Er is een vaste organiste: Dicky Pieters. Na een succesvol op treden in een bejaardenhuis, de Gere formeerde kerk in Haren (Gr.) en Ten Boer. waar het afgelopen weekend werd opgetreden, wil men het oratori um ook op Texel laten horen. Het ora torium, geschreven door Wykie van den Berg- Kooi, met harmonisatie van Hanny Roos is iets uitgebreider dan het vorige jaar. Enkele leden van het koor van De Cocksdorp, die onder de zelfde leiding staan, zullen enkele lie deren meezingen en ook Saskia Eel- man zingt mee. Rolverdeling: Maria: Geraldine de Visser, Corinne Hordijk; Jozef: Maarten Vlaming; Verteller: Ig- nate Ramaker; Engel: Sigrid Ramaker en Susanne van Leersum; Herder: Ju dith v.d. Zee; Jezus: Eduard v.d. Gracht; solo's van: Ignate Ramaker, Martijn Duinker. Het jongste zangeres je is Gerry Koorn die alles uit haar hoofd zingt! (5 jaar). De toegang is vrij. Er is een collecte bij de uitgang. Vrijdag heeft stichting „Delphi" het examen afgenomen voor de basistech niek SHIATSU (Japanse drukpunt massage). De geslaagden van de op Texel gehouden cursus waren: Fien Al- derlieste, Marian Cnossen, Hanny Dros, Nelie de Graaf, Tonny van Kop pen, Elsie Coontiëns, Mady Welby en Teun Huisman Aan ieder werd het certificaat overhandigd. Een groepje in Texelse klederdracht gestoken dames onder leiding van me vrouw I. van der Werf uit Den Burg, geeft maandag demonstraties van di verse handwerktechnieken. In hotel Opduin in De Koog laten de dames tussen elf uur 's ochtends en het eind van de middag onder meer zien hoe men moet spinnen, kantklossen en poppen maken, leder die dat wil kan (gratis) een kijkje komen nemen. H.H. Bloembollenkwe kers. Geen verzopen bollen meer met Giel Kuip in het Waterschap! Een pril begin van verkiezingskoorts. Adver tentie in de krant daags voor de verkiezing. denis van het sinds 1979 bestaande Waterschap Texel dat een dergelijke verkiezing moest worden georgani seerd. Doorgaans is er maar één kan didaat als een nieuwe hoofdingeland moet worden gekozen in het bestuur en die wordt dan zonder meer be noemd. Maar voor de vacature die was ontstaan omdat hoofdingeland Kees Boot tot heemraad was be noemd, dienden zich drie kandidaten aan, zodat het er nu eindelijk van moest komen: een heuse verkiezing, compleet met stemhokjes, stembus en stembureau net als bij de verkiezing van kamer, provinciale staten of ge meenteraad. De leden van het stembu reau (dijkgraaf Dijt en de heemraden Vermue en Boot) hadden af en toe de handen vol want de kiesgerechtigde ingelanden dienden zich aan in flinke aantallen gespreid over de hele dag. Al direct om tien uur, toen het in hotel De Lindeboom gevestigde stembureau open ging, was het druk. Herhaaldelijk moesten de mensen in de rij staan al vorens geholpen te kunnen worden. Uitslag Om acht uur woensdagavond maakte dijkgraaf J. S. Dijt de uitslag bekend voor een kleine groep geïnteresseerde ingelanden, hoofdingelanden en heem raden. De nu gekozen Giel Kuip zal als hoofdingeland in het bestuur worden toegelaten nadat zijn geloofsbrieven in orde zijn bevonden. Na het onthullen van de uitslag werd door één der ingelanden geïnformeerd naar de tot dusver gevolgde praktijk bij het vervullen van vacatures. Vaak wordt verondersteld dat de kandidaten altijd door het Waterschapsbestuur zelf naar voren werden gebracht, waarbij de voorkeur uitgaat naar inschikkelijke mensen van wie in het bestuur niet veel oppositie te verwachten is. Door dijkgraaf Dijt en secretaris Flisijn werd Voor beide kerstdagen serveren wij een koud/warm buffet van Tesselse produkten in ons sfeervolle specialiteitenrestaurant. U heeft een uitgebreide keuze uit di verse voorgerechten, uit vele verse en gefookte vissoorten, een keuze uit diverse vleessoorten die warm aan het buffet geserveerd worden. Tot besluit van deze gezellige avond heeft u een keuze uit vele zoete verrassingen. Bel voor verdere informatie en boe kingen uw gastheer Jan C. Stolk, 02226 - 310. zresttfj/fsfstaftSSexes dat echter met stelligheid ontkend, praktijk was dat men in eerste instar tie afwachtte of de ingelanden zelf met een kandidaat kwamen. Pas als zo'n actie niet werd gevoerd, zocht I dagelijks bestuur er zelf een uit. Zoy het één als het ander is meerdere m len voorgekomen. De opkomst van 24% van de stemg rechtigden is zeer hoog in vergelijkin met de gemiddelde opkomst van 5K bij dergelijke verkiezingen elders in h land. Die opkomst is daar vooral zo laag omdat het om gebieden gaat m steden, waarvan de inwoners zich m welijks bij het reilen en zeilen van he waterschap betrokken voelen. In lan delijke gebieden is de score hoger, maar slechts in een enkel geval ongi veer even hoog als nu op Texel. niet bepaald met een overvolle port feuille. Momenteel wordt op de Bra bantse werf een replica gemaakt va een uit 1850 daterend fregat, voor kening van Japan. Het schip komt liggen in „Holland village" bij Naga ki. Verder wordt de werfcapaciteit zet door twee chemicaliëntankers. kiel van Teso's nieuwe dubbeldek: kan op zijn vroegst over een jaar w den gelegd, maar dan moet alles bijzonder meezitten. Volgens de o spronkelijke plannen zou het schip voor het seizoen 1992 moeten vareift€ maar dat wordt nu misschien wat der. Bij het ontwerp zal ook het Tet personeel worden betrokken. Diege onder hen die er wat over kunnen gen, zullen worden verzocht vanuit hun ervaringen met de bestaande schepen, suggesties te doen. De tig personeelsleden van Teso hoeve niet bang te zijn dat hun gelederen gevolg van het nieuwe schip opniei zullen worden gedund. Het vaartui#1 1 niet „automatischer" dan zijn voorganger. Het personeel werd woensdag direr na de ondertekening op de hoogte gesteld van de bouwopdracht. „VV^er wisten dat Hoogerheide bezig was nieuwbouwplannen maar we keken van op dat hij al zó ver was. Het bui ke lil w v» '1 oi er e lei i I lie ■er ie mr t#n ee pgr een positieve verrassing' hunner. ir 1 tee npl aldus éér en. Tarievi Volgens de directeur zullen ook de rieven door de komst van het nieur schip niet ongunstig worden beïn vloed. Een nieuw schip in plaats vi I de twee oude enkeldekkers levert efficiëntere situatie op. Omdat het schip wat groter is dan de Molenglr kan men langere tijd per jaar varen met één schip om in een uurdiensl vervoersaanbod bij te houden. Dor de komst van „Bouwnummer 1012 zal de vervoerscapaciteit van Teso nemen van 255 naar 440 auto's pei uur, oftewel 70%. Voor een sluiten 'e t exploitatie is het volgens Hoogerhi stic echter niet nodig dat zich zóveel e vervoer ook werkelijk aandient, bij het huidige vervoersvolume is b schip exploitabel." Het is echter ee realiteit dat het vervoer de laatste weer toeneemt en dat men zonder paciteitsvergroting al weer gauw in wachtijdenmisere zou zitten. 'mai itinc Uurdien r Een keiharde belofte van Teso is <f een uurdienst gevaren zal blijven vf' den gedurende het hele jaar. Ook grote schip zal voldoende snel kurin laden en lossen (zo is uit onderzor s99' gebleken) om de huidige snelle on looptijd te handhaven. Het zijn na lre v verhouding vooral de nakomende 'en- laatste auto's die tijd vragen bij he e''ik den Op het grotere dek van het ri le we schip kan men zijn auto vlot k n en verwacht wordt dat het vaker tot dusver zal lukken om precies i drac tijd te vertrekken. ee'( ierr |SI5 m eiten ea< c act I b rijk Te ex- var ,o|dez' het een ing :ati< rdin alle ng e. d< plae

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2