Qroen Zwartj- tOOjaar jong van hart erstdrukte kwam as laat op gang 1 ezetting redelijk tot goed Mevrouw M. Kikkert in eregalerij" Sint Jan UR nu ƒ750,— BAKKER S IJZERHANDEL Opa's klok Schilderij, taart en fanfare voor 100-jarige Langeveld en de Rooij Hissen dijk en duinenrij Ongemerkte aanrijding Vernieling Zinker vandaag al in werking Matra hogedrukreiniger type 60 REN JE ROT! Maak van je rotje, een lotje! N WINKEL VOL IDEEEN! Kerstboom-brandje nde brand Schilderend 1987'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.243 DINSDAG 29 DECEMBER 1987 r advertenties, abonnementen, etc.: sld Et De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 n werktijd deze week tot en met dinsdag as: Tessa de Graaff, Pater Wit- )jn 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. l mensen weer huiswaarts keren, zodat voorzichtig mag worden geconclu deerd dat het deze week nog wel even druk zal blijven. WV-directeur Jaap Dekker zegt dat de kerstdrukte volgens verwachting laat op gang is gekomen. Een vergelijking trekken met voorgaande jaren is vol gens Dekker moeilijk: Kerstmis valt elk jaar op andere dagen, waardoor men het ene jaar een week eerder en het andere jaar een week later op vakantie gaat. Maar hoe de kerst ook valt, de mensen gaan er geen twee weken op uit in deze tijd van het jaar, aldus Dek- ker. Een week van huis is het maxi mum. Welke invloed de landelijk gestegen belangstelling voor de win tersport heeft, valt moeilijk uit te maken. Tachtig procent van de bungalows en appartementen die door bedrijven en particulieren via de VW- reserveringscentrale te huur waren aangeboden, was aan de man ge bracht, aldus een tussenbalans van gisteren. Volgeboekt Een mini-enquête leerde dat degenen die iets te verhuren hadden, niet had den te klagen. Veel hotels bleven dicht, maar de bedrijven die wel de kosten en moeite hadden genomen om twee weken voor opvang van Texelgangers te zorgen, waren gemid deld goed gezet. Een hotel als „Op- duin" in De Koog bijvoorbeeld was met 123 gasten zelfs helemaal volge boekt. Dat is trouwen al jarenlang zo: ieder jaar keren met kerstmis dezelfde gasten terug. „Het is dan één grote familietoestand". Met een dagelijks programma wordt getracht de gasten iets extra's te bieden en dat blijkt een prima binding. Houdt een aantal hotels de deuren gesloten, de verhuurders van apparte menten en huisjes staan allen klaar en doen goede zaken. Camping De Krim bijvoorbeeld, dit jaar voor het eerst met appartementen, zit deze week na genoeg vol. WV-directeur Dekker concludeert dat Texel verhoudingsgewijs redelijk in de markt ligt. „Van jaar tot jaar is er toch een vrij sterke bezetting van de be schikbare accommodaties. Daaronder bevinden zich weliswaar een flink aan tal tweede woningbezitters die de kerst op het eiland doorbrengen, maar die tellen wel degelijk mee." - - fiftrf' door Klaas Bonne In opa's vrijgezellen kamer Hangt al vele jaren lang Een oude, maar secure staartklok Tegen het vergeeld behang En telkens als het jaar voorbij is Dan tikt opa met zijn stok A/s blijk van vriendschap en waardering Tegen zijn vertrouwde klok En dan zegt hij, zo, mien jongen We hebben t'samen weer gered En hebben onze erfgenamen Maar weer mooi voor schut gezet En hoe het are jaar zal wezen Nou, dat zien we dan wel weer Maar we staan weer op de drempel En deer komt het toch op neer Maar helaas heeft opa's staartklok Acht en Tachtig niet gehaald Want uit eindelijk heeft de houtworm Haar onverbiddelijk lot bepaald En juist als 't jaar haast is verstreken Stort de staartklok naar be nee En boort op weg naar de plavuize Een gapend gat in de T.V. De groene papagaai van opa Die 't wrakhout net ontwijken kon Vliegt met stok en ai naar buiten Via 't haveloos balkon Maar de engel die het uurwerk sierde Ligt met haar gebronsd gelaat Zwaar gewond aan beide vleugels Naast de koperen wijzerplaat En tussen 't raderwerk staat opa Met de wijzers in zijn hand En hij staart met lede ogen Naar de lege kamerwand En diep geschokt door het gebeurde Wenst hij iedere Tesselaar Die in 't bezit is van een staartklok Alvast een scherveioos nieuwjaar. Een reuzetaart met honderd kaarsjes was er voor de 100-jarige. Kok Ruud Boom en dochter mevr. H. Lap-Kikkert helpen een handje. In huize Sint Jan in Den Burg be hoort mevrouw Maatje Kikkert-van Maldegem sinds donderdag tot de galerij der aiiersterksten". Een (door Lenie van 't Noordendel ge schilderd portret van haar hangt aan de muur van de ontmoetings ruimte, een eer die slechts is voor behouden aan de bewoners die de hoge leeftijd van 100 jaar bereiken. Mevrouw Kikkert, Texeis oudste in gezetene, bereikte deze mijlpaal donderdag en vierde dat op be scheiden wijze met kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen. 's Morgens moest het gezelschap zich voor enige tijd van kamer 206 naar de zaal beneden begeven, omdat ook an deren het heuglijke feit een beetje wil den meevieren. Directie en bestuur, personeel, medebewoners en het bur gemeestersechtpaar Schipper zongen allen het „Lang zal ze leven". Vele handen werden gedrukt, vervolgens werd het licht gedimd en kwam kok Ruud Boom aanzetten met een reuze taart, voorstellende het getal 100 en voorzien van 100 brandende kaarsjes. Mevrouw Kikkert hoefde die niet alle maal uit te blazen, maar ze werd wel gevraagd de taart aan te snijden, waarna alle aanwezigen zich de lekker nij goed lieten smaken. In een korte speech bij de onthulling van het schil derij zie Sint Jan-directeur W. van Heerwaarden: „U bent na de heer Suykerbuyck in 1980 de tweede hon derdjarige in een kort tijdsbestek. Dat lijkt me een goede reclame voor ons huis. Bovendien hebben we nog een aantal aanstaande honderdjarigen in opleiding...." Mevrouw Kikkert liet alle huldeblijken maar over zich heenko men. Het feestgedruis werd aan het eind van de middag toepasselijk af gesloten met een serenade van het Koninklijk Texeis Fanfarecorps. Een man uit De Cocksdorp in een Re nault merkte donderdag niet dat hij bij het achteruitparkeren op het parkeer terrein bij Albert Heijn een andere wa gen raakte. Een getuige zag het echter wel en gaf het kenteken door aan de politie. De lichte schade werd geregeld. Van de auto van een 57-jarige man uit De Waal werden in de nacht van eerste op tweede kerstdag de antenne, de ruitenwisser en de rechterbui- tenspiegel vernield en het rechter por tier bekrast. De wagen stond op het parkeerterrein bij Albert Heijn. In tegenstelling tot wat eerst de bedoeling was. zal de drinkwater leverantie via de onderzeese leiding vanaf het vasteland, vandaag reeds beginnen. Vanmiddag is in Bergen de kraan opengezet zonder offi cieel vertoon. Een feestelijke on derstreping van deze plechtigheid volgt in de loop van januari. Zoals bekend zou ook de drinkwaterle verantie pas over enkele weken begin nen. Het PWN wilde eerst een be paald onderdeel van de leiding tussen Bergen en Texel in capaciteit verdub belen (het tracee Warmenhuizen-De Stolpen) maar bij nader inzien is besloten dat niet af te wachten. Welis waar is de toevoercapaciteit dan nog niet maximaal, maar dat is in deze tijd van het jaar niet bezwaarlijk omdat het gebruik op Texel niet hoog is. Ook de risico's die gepaard gaan met de ver snelde ingebruikname van de leiding Bergen-Den Burg zijn te overzien. Mocht er iets gebeuren, dan is repara tie vrijwel zeker binnen een etmaal mogelijk. Bovendien is op Texel een buffervoorraad en kan desnoods iets meer water worden betrokken uit de Mokslootvallei. De waterfabriek van het PEN bij Oude- schild wordt op Oudejaarsdag stilge legd. Gedurende twee dagen betrekt Texel dus water van zowel de fabriek als via de nieuwe leiding vanaf het vasteland. Die periode wordt als proef tijd beschouwd. Van belang bij het besluit om de zinker eerder in werking te stellen dan vorige week werd bekend gemaakt, hangt sa men met het feit dat het altijd al de bedoeling was om vóór 1988 met de leverantie via de zinker te beginnen. Daar is in de onder tijdsdruk gevoerde onderhandelingen met alle betrokken instanties steeds vanuit gegaan. Veel zeggend daarbij is dat het zeer kost baar is om de waterfabriek langer in werking te houden dan strikt nodig is. In vergelijking met leverantie via de zinker scheelt het f3— per rrp oftewel rond 79.000— per dag. Maandag 4 januari a.s. is Boek- en Kantoorboekhandel de gehele dag wegens inventarisatie gesloten. De drukkerij is normaal geopend van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur en is bereikbaar via de Warmoesstraat. Parkstraat 10, Den Burg, tel, (02220) 2741 naar het politiebureau op 1 en 2 januari om daar tussen 10.00 en 15.00 uur je niet ontplofte vuur werk in te ruilen voor loten, waar mee je meedingt naar een super Walkman. Doe mee met de Texelse rotjesloterij. Werkdruk 60 bar, met basisuitrusting ƒ995,- Teleloon 02220 2346 tavond weeriiodon stroom vakantiegangers naar Texel met de kerstdagen tam dit jaar laat op gang. Het feit dat Kerstmis gedeelte- 1 in het weekend viel, was daar in belangrijke mate debet n. Bij veel bedrijven en instellingen telde de week voor rst namelijk als een volledige werkweek. Toch was tijdens kerst al sprake van een redelijk tot goede bezetting van isjes en appartementen. De drukte spitste zich toe op de lende week. bij de haard van de brand: de nog smeulende kachel. In het dak is nog t door de vlammen veroorzaakte gat zichtbaar. icte cijfers en een volledig overzicht en niet te geven, maar een klein fonisch onderzoek en de reacties de reserveringscentrale van de VVV en een aardige indicatie van de be- jstelling voor Texel tijdens de 1ste dagen' van 1987. beste maatstaf gelden doorgaans vervoerscijfers van Teso. Woord- rder Jan Bloem van de veerdienst i gisteren nog geen compleet beeld etsen, omdat ook maandag nog 1 ike was van een stijgend verkeers- bod op de veerhaven in Den I der. 1 iwel in eerste instantie beduidend "Iho, auto's werden overgezet dan g jaar, zou het totaal over vier da lvrijdag tot en met maandag) best gelijk of hoger kunnen Ook volgens de Teso- evens kwam de „echte" drukte op gang, met een eerste piekje op Toen werden 150 auto's ir vervoerd dan in 1986. Maar na tweede kerstdag, waren er auto's minder geteld dan verleden Zondag, dus na de kerst, werd verschil al een beetje ingelopen: 200 auto's méér naar Texel. En ook gisteren waren verschillende boten vanaf Den Helder goed bezet, met een hoog percentage Duitse Texelgangers. Dat is een jaarlijks terugkerend feno meen: „Heiligenabend" en Kerstmis worden per traditie met de familie thuis gevierd, pas daarna trekken onze Oosterburen er enige tijd tussenuit. Ook traditie is dat het vakantieverblijf van de Duitsers tot in het nieuwe jaar voortduurt. Teso zag zondag en gisteren weinig Kerstmis was nog nauwelijks voorbij of de kerstboom van de familie B. Mola nus aan het Schilderend ging in vlam men op. De brandweer werd gewaar schuwd, maar assistentie bleek niet nodig omdat de heer des huizes er zelf al in was geslaagd de brandende boom buiten de deur te werken. Een schroeiplek in het tapijt werd met wa ter gedoofd. De waarschijnlijke oor zaak was dat een tak vlam vatte door één van de brandende kaarsjes in de boom. dergelijke bij de gebluste kachel weg. De brand was ontdekt door de buur man, de heer M. Witte van Schilde- reind 22. Hij was net uit bed gegaan, toen hij een knal hoorde. Toen hij uit het raam keek, zag hij rook onder de golfplaten van het schuurtje vandaan komen. Snel werd de brandweer ge beld. Inmiddels sloeg er een steekvlam uit een luchtrooster en vlammen uit het dak. Pas toen de brandweer erbij kwam konden de vlammen worden ge doofd. De familie Zijm was, behou dens zoon Marco, op vakantie. De kachel werd totaal vernield en het dak vertoonde naast de schoorsteen een gat. Er verbrandden wat opgesla gen spullen, maar de verdere schade bleef beperkt tot water- en rookaan- tasting. schuur van de familie Zijm het Schilderend 20 ontstond norgen omstreeks half negen uitslaande brand. Dankzij snel van de brandweer kon de beperkt blijven. ontstond op of in de gaska- in het schuurtje. De precieze oor- was vanmorgen nog niet hele- duidelijk, maar vermoedelijk is die op de kachel en tegen de lag oververhit geraakt, gaan en in brand gevlogen. Brand- haalden tamelijk veel spullen zoals dozen oud pa- en strandattributen en

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1