(eeper held van matte finale PSV-jeugd sterkste in tiende kersttoernooi philips Johannes van Heerwaarden winnaar penaltybokaal Zon, maan en hoog water OODS*A*$. WE-WJ& ,Myy ,,n !»phiup< 3 HILlPi issende Vi.*,!" BBEDRUf SRLINiNL 7E KOOG SrcUNT WltliBSRORT mantje tfoorl TCI 022Zb -333 )ma-junloron 1/ jaren niet ?L»rtU a L)hl!t:MB'fcH1987TEXELSE COURANT PAGINA 5 tegen de ,.Rest van Texel" was een welkome onderbreking op de eerste toernooidag, ook voor toparbiter Van der Niet, neer zo'n partijtje had gefloten. Gamma won in een leuk duel met 3—0. Jong PSV met de behaalde trofeeën verdiende de toernooizege fFoto Arend Nijkamp) De deelnemers aan de strijd om de penaltybokaal. Staand v.l.n.r.: Fred Arnout (ZDH), Arjan Saai (SVC), Peter Witte (SVO), Sil ven Dijk (SVOI, A/win Rootlieb (SV De Koog) en Dennis Eelman fSV De Koog). Zittend: Etienne van Bennekom (SV Texel). Sander Stolk (ZDH). Menno Schuyl Texelse Boys), Jeffrey Androg (Texelse Boys). Regi Blinker (die de prijzen uitreikte), winnaar Johannes van Heerwaarden (SVC), keeper Jan van Grinsven en Rogier Kortenhoeven (SV Texel). Van de ploegen die de kruisfinales niet haalden, kreeg het Joegoslavische Lubljana de meeste bijval. Het team, dat als nationale selectie kan worden beschouwd, speelt tot en met 2 janua ri dagelijks een toernooi in Nederland. Dat gebeurt op eigen kosten, want de sponsor haakte op het laatste moment af. Het eerste toernooi, op tweede kerstdag in Purmerend, was winnend afgesloten, maar Texel was van een zwaarder kaliber. In de eerste de beste wedstrijd gingen de Zuideuropeanen met 5 0 de boot in tegen PSV. Met speels, aanvallend voetbal ging Lublja na vervolgens door, maar omdat de verdediging nogal eens gelijkenis met een gatenkaas vertoonde, bleef de puntenopbrengst beperkt. Opmerke lijkste speler was de aalvlugge, op roze gympies voetballende Musadif ,,Tar- zan" Duric. Oost-Nederland, het team met de meeste routine, bleef op dubieuze wij ze juist buiten de kruisfinales. Het trai nersteam moest persé winnen tegen de All Stars. Dat leek te lukken want met nog een paar minuten te spelen kwam men op een 2—1 voorsprong. Twee minuten voor het eindsignaal constateerde arbiter John Mayers dat keeper Van Geffen de bal over de doelcirkel nog met de hand beroerde en bestrafte dit met een penalty. Een beslissing die door velen in twijfel werd getrokken en door Oost- Nederland woedend werd aangevoch ten. De toernooicommissie moest er zelfs aan te pas komen alvorens er kon worden verdergespeeld. Harry van der Gerard van der Lam was op dreef in de zinderende kruisfinale AH Stars— PSV. (Foto Arend Nijkamp) Ham benutte de penalty en schoot zijn team aldus in de halve eindstrijd. Heerschap Gamma begon voortvarend met 0—0 tegen Volendam, maar verloor achter eenvolgens onnodig van RKC en schlemielig van PSV. Zoals zo vaak werd het Texelse vlaggeschip niet weg gespeeld, maar kwam net te kort voor het beslissende tikje. Daarbij dankte de ploeg veel aan de formidabel keepende Bart Heerschap. FC Den Bosch viel tegen in vergelij king met de ploeg die vorig jaar nog als tweede eindigde. Met name van kersverse international Hendrie Krüzen was meer verwacht. RKC was eveneens wat kleurloos, maar had zeker geen slechte ploeg Op de tweede dag lieten de Waalwij- kers echter teveel punten liggen. Feyenoord tenslotte stelde teleur met een te onervaren team. Dat zal trainer Rinus Israel, die het toernooi op de tweede dag onverwacht met een be zoekje vereerde, ook hebben gezien. Wellicht valt van de Rotterdammers daarom volgend jaar een sterkere af vaardiging te verwachten. Israel sprak voorts met mensen van de organisatie en weet voor volgend jaar wat voor vlees hij met kerst in de kuip heeft. Op Texel weten we dat al lang: dat vlees smaakt gewoon lekker, elk jaar weer. Uitslagen: Om de 9e en 10e plaats: Gamma-Den Bosch 2-1; 7e/8e Lubljana-Feyenoord 4-2; 5e/6e RKC- Oost-Nederland 3-3 lO.Ned. wint na strafsch.l; 3e/4e:Volendam-AII Stars 3-1; finale PSV-Irma la Douce 2-1 Ina verlenging). De 14-jarige Johannes van Heerwaar den uit De Cocksdorp, in de zaal voet ballend bij de junioren van De Krim, sleepte op de tweede dag van het Gamma-kersttoernooi de Bap Geel- penaltybokaal in de wacht. Met vier voltreffers liet hij elf mededingers over tuigend achter zich. Vier spelers lieten FC Den Bosch-keeper Jan van Grins ven tweemaal vissen en maakten in een barrage uit wie tweede en derde werden. Jeffrey Androg van Texelse Boys was de koelbloedigste, gevolgd door Alwin Rootlieb van SV De Koog. De zon komt 1 januari op om 8 48 uur en gaar onder om 16.38 uur. Maan: 4 jan. V.M. Springtij: 6 januari Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 1 januari 6.24 en 19.06 Zaterdag 2 januari 7.34 en 19.59 Zondag 3 januari 8.26 en 20.39 Maandag 4 januari 9.06 en 21.13 Dinsdag 5 januari 7.34 en 21.44 Woensdag 6 januari 7.53 en 22.16 Donderdag 7 januari 8.15 en 22.50 Vrijdag 8 januari 8.46 en 23.24 Zaterdag 9 januari 9.21 en 23.58 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. man méér-situatie kon Gamma de 2-1 voorsprong eigenlijk niet meer uit han den geven, maar dat gebeurde tegen alle logica in tóch. In andere wedstrij den had PSV minder geluk nodig om te zegevieren. Uitblinker was de schot- vaardige pingelaar Eric Viscaal, die op het veld al regelmatig in PSV 1 mag meespelen. Minder opvallend, maar wel degelijk de stuwende motor van het team, was aanvoerder Edward Linskens. Niet de meest attractieve van het stel, maar wel de meest effec tieve. Ontegenzeggelijk vormde Irma la Douce het beste zaalvoetbalteam, wat wil zeggen dat dit team het posi tiespelletje, dat zaalvoetbal in wezen is, het beste beheerst. Het systeem is gebaseerd op het net zolang de bal rondspelen totdat iemand in ideale scoringspositie kan worden gemanoeu vreerd. Razendknap om dat goed uit te voe ren, maar deze perfectie krijgt niet ie ders waardering. Straftraining Het publiek koos daarom nogal eens partij tegen de titelhouders en ook de profteams zagen de amateurs liever verliezen dan winnen. Zo zette Theo de Jong, speler bij Oost-Nederland en trainer van FC Den Bosch, de al kansloze Den Bosch-spelers aan tot het leveren van een topprestatie tegen Irma la Douce. Dat lukte niet. ,,Dat zal van de week wel straftraining wor den", verzuchtte de langharige verdedi ger René van Eek met een grijns. Slechts de All Stars lukte het in de voorronde om Irma la Douce de voet dwars te zetten. Met nog een paar se conden op het scorebord schoot de nog verre van fit ogende Robbie de Wit (Ajax) zondagavond uit een onmo gelijk hoek raak en bracht de stand op 2-1. In de kruisfinales ontmoette Irma la Douce Volendam. Dit team onder aan voering van Gerrie Mühren was het toernooi zwak gestart, maar groeide per wedstrijd tot een sterk collectief. Vooral aanvaller Gert Jan Duif ging steeds soepeler te werk. De groot meester zelf, Mühren, voetbalde uiter mate sober en liet staaltjes van zijn enorme technische kunnen achterwe ge. De ontmoeting eindigde na een taktisch half uur in 1—1, waarna Irma la Douce zich bedrevener toonde in het nemen van strafschoppen. All Stars De andere kruisfinale behoorde tot de meest meeslepende wedstrijden van het toernooi. Toen PSV eenvoudig op een 3—0 voorsprong was gekomen, leek All Stars-speler Gerard van der Lem (ook al voor de negende keer op Texel!) zowat te ontploffen. Persoonlijk zorgde hij voor 3—2, maande me despelers aan en schold furieus op scheids- en lijnrechter Grens haal je handen uit je zak"). Want hoe luchtig ook de sfeer rondom de wedstrijden, zo gauw het balletje rolt zijn de profs in hun fanatisme niet te stuiten. En dat is wel eens stuitend, als dat met grof verbaal geweld gepaard gaat. Tot op zekere hoogte hoort het erbij", maar niet elke prof wist op het kerst toernooi tot hoever hij kon gaan en ging wel eens ,,over de rooie". Enkele incidenten daargelaten, liepen de drie scheidsrechters toch met plezier te fluiten. Terug naar de kruisfinale: die eindigde in 6—4 voor PSV. Daar kon ook de absolute uitblinker bij de All Stars, Harry van der Ham (ook al vaker op Texel geweest), niets aan veranderen. De sterren van sponsor/speler Kees Schoemaker vormden een zeer onbere kenbare ploeg, die de pech had dat profs Gert Kruys en André Staffleu aan de kant moesten blijven. Hun respectievelijke trainers hadden hen duizend gulden boete in het vooruit zicht gesteld, als ze tóch in actie zou den komen eu. let als in de eredivisie was PSV ook tijdens het Gamma- erstzaaivoetbaitoernooi heer en meester. De talenten van de jka- 'indhovense gigant eisten niet alleen de toernooiwinst voor ich op, maar kaapten ook andere hoofdprijzen mee. De be- d endige Eric Viscaal werd met negen doelpunten topscorer, Tlei_ anvoerder Edward Linskens werd uitgeroepen tot de beste AC oeler van het toernooi, en Wim de Ron tot de beste doel- jan. Doorslaggevend was het feit dat de keeper 25 secon- en voor het einde van de verlenging van de finale de beslis- niet ende goal maakte. Het attractieve toernooi kreeg hiermee, a een matte finale, toch nog een passende climax. Fratsen Uitgeblust 6RblH|HG_P£ TEL 022; rre Molenaar (links) en Job Dragtsme (rechts) van Irma la Douce hebben handen en voe- nodig om Feyenoorder Regi Blinker af te stoppen. (Foto Arend Nijkamp) voetballers uit alle windstreken gretig in sporthal Ons Genoegen terug. Een garantie voor sfeer, show en kwaliteit, bereikt door de inspanningen van vele vrijwilligers, medewerking van het Texelse bedrijfsleven en doortastende organisatoren. ,,Op Texel ben je op een andere manier met hetzelfde bezig en daardoor lijkt het net alsof je met iets anders bezig bent. Andere om standigheden betekenen vaak ook an dere mensen. Een informeel babbeltje rondom de wedstrijden stellen wij op hoge prijs", vertelde oud-profvoetballer Henk Warnas in het programmablad en tot dat besef lijkt inmiddels de hal ve eredivisie te zijn gekomen. Wat aanvankelijk nog als ,,wild" werd beti teld, krijgt nu de instemming van veel clubbesturen. Trainers komen met hun selecties mee en houden een oogje in het zeil. Gamma is anderszijds verze kerd van de komst van de begeerde toppers, zoals zondag en maandag bleek. Niemand van de aangekondigde voetballers liet verstek gaan, en dat is wel eens anders geweest. Texel is met de kunsten en fratsen van de heren topvoetballers verwend ge raakt. Wellicht is er zelfs een zekere verzadiging opgetreden, want voor het eerst sinds jaren trok de slotavond geen volle bak". Wat overigens nog niet hoeft te betekenen dat er met ver lies is gedraaid. De tribunes waren na melijk wel twee dagen lang behoorlijk bezet. De eerste dag kwamen er in to taal 500 betalende bezoekers (van wie 150 al in het bezit waren van een pas separtout). Ook de tweede dag koch ten heel wat mensen een kaartje, maar exacte cijfers waren gisteren nog niet bekend. Er was een kleine duizend man publiek nodig om quitte te draai en. Jong PSV en tweevoudig titelhouder Irma la Douce (een Noordhollands se lectieteam), maakten in de finale een uitgebluste indruk, maar hadden alle bei voordien aangetoond terecht aan spraak op de eerste prijs te maken. PSV bleef ongeslagen in de poule, al scheelde dat uitgerekend tegen thuisc lub Gamma maar een haartje. Met nog een halve minuut te spelen en een speler omhelst beste keeper na diens winnende treffer. isschien mag het als een beetje mbolisch worden opgevat dat tgerekend bij het bereiken van de -jarige leeftijd van het toernooi, n nieuwe voetbalgeneratie het er van de oudere vedetten heeft rergenomen. Gerrie Mühren hij), Leo van Veen, John en André van der Ley: zij die toernooi hebben helpen groot waren er nog wel bij, maar er niet langer hun stempel drukken. toernooiformule is daarentegen allerminst aan slijtage onder en lijkt met de aanstormende weer een decennium vooruit kunnen. jaar tijd is het toernooi uitge- tot een fenomeen. Zonder dat als lokmiddel nodig is, keren top-

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5