Grote veranderingen in Texelse landbouw Terugblik voorlichter Koolhof op 1987 f LAND j? BOUW zeer speciaal nieuwjaarsdiner W Het is inmiddels traditie geworden MENU Kampioenschap zaalvoetballen REN JE ROT! Maak van je rotje, een lotje! Kleppertjes sluiten seizoen goed af Gevonden voorwerpen KLIK Urt MET VUURWERK JLU IfL,;.M com Veel gezelligheid voor weinig geld. Bij binnenkomen krijgt u een champagnecocktail van 't huis. Floridacocktail (Half verse garnalen, half vers fruit] Stokbrood en boter. Heldere groentesoep Gebraden Cordon Bleu gevuld met boerenkaas van Anton Witte en lamsham van Willem Goënga verse groenten en gebakken aardappelen Ijstaart met slagroom ƒ39,50 p.p. Reserveer tijdig. Bel uw gastheer Jan C. Stolk, 02226 - 310. Zondag houdt het rayon Texel voor de vijfde keer het Noordhollands kampioenschap voor B-junioren zaalvoetbalselecties in sporthal Ons Genoegen. Het toernooi dat geen problemen kende in de aan loop. zoals vorig jaar, toen de KNVB de rayoncommissie dwars zat. Er is nu ook een deelnemer meer. Den Helder die het vorig jaar liet afwe ten heeft deze keer besloten toch te komen. Naast de rayons Westfriesland, Alkmaar en de afdelingen Haarlem, Texel en Amsterdam plus de twee ei gen teams heeft het toernooi zeven deelnemers Daar de Texelse B- junioren selectie dit seizoen alle Noord hollandse tegenstanders heeft bestre den in de voorbereidingen, heeft men een goed beeld kunnen krijgen van de tegenstanders. Gebleken is dat het ni veau van vooral Westfriesland en Alk maar erg hoog is. Dat de Amsterdam mers en Haarlemmers sterk voor de dag zullen komen is duidelijk. Het toernooi dat door Mantje Sport wordt ondersteund, begint om 9 00 uur en is ongeveer om 17.00 uur afgelopen. De toegang is gratis. Senioren De Texelse semorenselectie gaat hun jaarlijkse Gouden Hoef-zaalvoetbal- toernooi afwerken. Op zaterdag 2 ja nuari zal in de Meent in Alkmaar tus sen de zeven Noordhollandse rayons en de afdeling Amsterdam de strijd weer in alle hevigheid losbarsten. De Texelse senioren selectie, gecoachd door Aad Blom, zal het zeker niet ge makkelijk krijgen in hun poule tegen tegenstanders als Westfriesland, Wa terland en Zaanstreek. Niettemin heeft Texel in de laatste jaren bewezen een tegenstander te zijn waarmee rekening gehouden dient te worden. Te Texelse selectie bestaat uit: Paul van Exel, Ni co Schermer, Rob van de Stap, Simon Brand, Martin Koorn, John List, Bart Heerschap en mogelijk Wilke Wasse naar zal er stevig tegen aan moeten. Voor eventuele fans: Texel speelt zijn eerste wedstrijd om 10.50 uur. Gewijzigd programma Op verzoek van de afdeling Amster dam is het programma voor het Noordhollands kampioenschap zaal voetbal voor B-junioren en selecties gewijzigd. Het toernooi wordt zondag gehouden in de sporthal. Het pro gramma luidt nu: 9.05 uur Texel 1-Texel 2 9.30 uur Den Heider-Alkmaar 9.52 uur West-Frieland-Texel 2 10.14 uur Haarlem-Den Helder 10.36 uur Alkmaar-Texel 1 10.58 uur West-Friesland-Amsterdam 11.20 uur Texel 2-Haarlem 11.42 uur Amsterdam-Alkmaar 12.04 uur Haarlem-Texel 12.26 uur Den Heider-Amsterdam 12.48 uur Alkmaar-West-Friesland 13.10 uur Texel 2-Den Helder 13.32 uur Amsterdam-Haarlem 13.54 uur West-Frieland-Texel 1 14.16 uur Alkmaar-Texel 2 14.38 uur Den Helder-West-Friesland 15.00 uur Texel 1-Amsterdam 15.22 uur Alkmaar-Haarlem 15.44 uur Amsterdam-Texel 2 16.06 uur Haarlem-West-Friesland 16.28 uur Den Helder-Texel 1 17.15 uur Prijsuitreiking. naar het politiebureau op 1 en 2 januari om daar tussen 10.00 en 15.00 uur je niet ontplofte vuur werk in te ruilen voor loten, waar mee je meedingt naar een super Walkman. Doe mee met de Texelse rotjesloterij. PAGINA 2 TEXELSE De in r /ooi ïuiz 3ur< )laa 18.3 )2Z 3 pre gem 10.0 naa lOUi 15.3 /rijd Vlaa 10U' Den 3.30 jur; ✓rijd kuui sonc adre 1022 ✓an Groeiomstandigheden was het gesteld met de bloembollente lers. Afhankelijk van de soort bloem bollen varieerde het inkomen. Deze be drijfstak lijkt, met een goede bedrijfs voering, nog redelijke toekomst perspectieven te geven, hetgeen mede bepaald wordt door de exportmogelijkheden. Toekomst Een nieuw jaar staat er weer aan te komen en ook 1988 zal menige veran dering voor de landbouw te zien ge ven. Er worden verwachtingen uit gesproken dat er binnen de EEG nog 30 40 procent van het aantal land bouwbedrijven zal gaan afhaken, tot het jaar 2000 Gezien de Texelse situa tie zal dit aantal op Texel lager zijn. De structuur en het ondernemersschap is hier over het algemeen goed te noe men. Maar ook zal hier het aantal landbouwbedrijven in de komende ja ren nog afnemen, met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid en de uiteindelijke leefbaarheid van het ei land. Nieuwe uitdagingen voor de landbouw dienen zich aan zoals de Biotechnologie en een verdere auto matisering. Het ondernemen in de landbouw vraagt dan ook om vooruit zien, het inspelen op veranderende omstandigheden en het optimaal ge bruik maken van de factoren arbeid, grond en kapitaal. Dit alles met als doel een zo goed moglijk inkomen te bereiken. Hoewel verwacht mag wor den dat het ondernemer zijn in de landbouw er niet gemakkelijker op wordt, blijven er ook voor de naaste toekomst goede mogelijkheden voor de Texelse agrariërs. Op maandag 28 december werd de laatste officiële pony-wedstrijd van 1987 van de kring Noordholland noord verreden in manege Buce phalus" te Barsingerhorn. Vogens traditie besluit de kring ieder wedstrijdjaar met een equipe- wedstrijd. Een equipe-wedstrijd bestaat uit drie onderdelen, name lijk afdelingsdressuur (viertal rij den), springen en een spel met po ny's. Dit jaar hadden negen vereni gingen uit de kop van Noordhol land zich ingeschreven. Een equipe bestaat uit vier combina ties, aangevuld met èèn reserve. Voor ponyclub ,,De Kleppertjes" vertegen woordigden de volgende combinaties hun vereniging: Evelyn Eelman met Lindy, Corrien Duin met Lady D, Ellis van Egmond met Bianca en Tineke Kossen met Pascal. Als reserve ging Mariëlle Beers met Noëlle mee. Het viertal reed in de ochtenduren een re gelmatige proef, waarbij de onderlinge afstanden goed bewaard bleven. Het gelijktijdig aanspringen in galop ging ook uitstekend, alleen bij de midden draf lieten zij een paar punten liggen. Zo behaalden zij met deze proef een derde plaats. Bij het springen kwamen drie combinaties van De Kleppertjes foutloos rond met goede stijlcijfers: Ti neke 60 punten, Ellis 61 punten en Corrien zelfs 70 punten. Hiermee was Corrien de hoogste van alle 45 deelne mers. Dit betekende voor het Texelse equipe, dat zij bij het springen eerste On werden met 65 Vi punt, het gemiddel- wo de van de hoogste twee foutloze com-ver binaties. Het spel werd, zoals bijna ie- |jg( der jaar op deze wedstrijd, weer erg Wc spannend, want na twee onderdelen zaten nog drie verenigingen vlakbij el- ^a' kaar. Het spel moest dus de beslissing Ak brengen of R.A.P. (Anna Paulowna) o» a' Bucephalus (Barsingerhorn) of De Kleppertjes kampioen zou worden. Bi;1Je het spel fungeerde één combinatie at'< (Corrien Duin op Lady D) als veerman boi en moest met een andere pony er- De naast, zo snel mogelijk de andere var amazones en overgebleven pony's naaicar de andere kant van een denkbeeldige iaa rivier brengen. Hierbij mocht de veer man per overtocht maar één pony of één ruiter tegelijk overzetten. De Texe-'n laars deden het goed (bekend met een'an bootl) en waren snel aan de overkant. voc Na de parade werden de prijzen be- uu' kend gemaakt en waren De Kleppert jes dik tevreden met hun behaalde 'n tweede prijs met een puntentotaal van ^er 203, zij hadden slechts twee punten var minder dan ponyclub „Bucephalus", die met 205 punten kampioen werd. Een succesvolle afsluiting van 1987. "Bt pre In de maand november zijn de volgen-Me de voorwerpen gevonden. Bij informa-ln I tie op het politiebureau moet men het hoi voorwerpnummer vermelden. 1392 'ezi V.WjSleutel; 1400 mouwbadge; 1401 pennenset; 1402 kinderbril; 1404 3 In sleutels aan muskatonhaak; 1425 zwar-sus te handschoen (links); 1426 autosleu- 14.; telbos; 1440 groene katoenen dames handschoen (links); 1453 wit zeil. Dir het Sprt derd waa 10U CD/ ■aad ede san- aver 'ing 3ela desp ZOOI rond de 8400 ha schommelen. Wél is er een verschuiving in het gebruik van de grond te constateren. De opper vlakte grasland liep met hectares te rug, terwijl de oppervlakte bouwland nog verder toenam. Ook het bloembol lenareaal groeit jaarlijks gestaag. In 1987 was er ruim 3500 ha bouwland en ruim 400 ha bloembollengrond. In 1987 zijn de begrenzingen voor de rela- tienotagebieden op Texel aangewezen. Het gaat om gebieden rond ,,de Hoge- berg, Dijksmanshuizen, Waalenburg, De Bol en de Roggesloot". Als alles volgens plan verloopt, zullen de eerste beheersovereenkomsten in 1988 af gesloten kunnen worden. Inkomens Algemeen staat het inkomen van de ondernemers in de landbouw onder druk, door prijsverlagingen en quote ringen. In 1987 kon het inkomen van de melkveehouders nog enigszins een gelijke tred houden met de voorgaande jaren. De melkprijs bleef ongeveer ge lijk met het voorgaande boekjaar, ter wijl de kosten voor veevoer en kunst mest daalden. Hoewel de opbrengsten in de akkerbouw in kilogrammen niet lager waren dan in de voorgaande ja ren, daalde de prijs voor praktisch alle produkten. Ook de schapenhouders moesten met lagere lammerenprijzen genoegen nemen. Het inkomen uit de schapenhouderij blijft daardoor karig. De mestveehou- ders hadden (ondanks lagere veevoer- prijzen) te maken met hoge aankoop prijzen van jonge kalveren. Het rende ment valt hier dan ook tegen. Beter De zeer natte zomer heeft toch nog vrij goede groeiomstandigheden gege ven. De melkvee- en schapenhouders hadden steeds voldoende weidegras voor het vee ter beschikking. Er is een overvloed aan ruwvoer van goede kwaliteit gewonnen. Ondanks de min der ideale zomer voor de teelt van snijmais kwam dit gewas, mede dank zij een warme september- en oktober maand, tot redelijk goede op brengsten. Het product is kwalitatief gezien zelfs beter dan van de oogst 1986. Praktisch alle akkerbouwgewas sen brachten vele kilogrammen op. Een uitzondering hierop maakten de erwten die veel hogere opbrengsten geven in een drogere en zonrijke zo mer. De kwaliteit van de geoogste pro dukten was goed. De pootaardappe- VRIJDAG 1 JANUARI 1988 F Als direct gevolg ven de mestwetgeving verrees het afgelopen jaar een nieuw soort ..opstallen" op Texel: mestopslagplaatsen Er kwamen er 23 tot stand en dat gebeurde op effeciente wijze, dank zij goed overleg en samenwerking. <Éïfv bélgratis 06-0220220 $tichting Consuftent en Veiligheid. In het achter ons liggende jaar hebben zich vrij grote veranderin gen voorgedaan in de Texelse landbouw. Zuivelfabriek ,,De Een dracht" sloot de poorten, het totaal aantal melkveehouderijen nam verder af, de K.lrvereniging Texel en de Vereniging voor Veehoude- rijbelangen (VVB) zijn opgegaan in de nieuwe Veeverbeteringsorga- nistie Noordholland en de boeren werden geconfronteerd met een nieuwe mestwetgeving en suikerbietenquotering. Alsof dat allemaal nog niet genoeg was, deed ook moeder natuur nog een duit in het zakje en bezorgde 1987 een regenrijke en zonarme zomer, die ach teraf gezien echter toch nog vrij goede groeiomstandigheden heeft gegeven. Het VVB-kantoor in De Waal: uiterlijk niet. achter de schermen wél veranderd. COURANT Zuivelfabriek ,,De Eendracht" sloot in mei de poorten en alle melk van Texel se melkkoeien wordt nu verwerkt op het vasteland. Tevens verminderde het totaal aantal melkveehouderijbedrijven verder, door verkoop van het gehele bedrijf of door verkoop van de melk met een deel grond. Per hectare land bouwgrond mag namelijk 20.000 kg melk worden verkocht. Van twee be drijven is de melk verkocht aan melk veehouders op het vaste land. Daar dit om méér dan één miljoen kilogram melk ging is er een niet onbelangrijk deel bruto-omzet (lees werkgelegen heid) verloren gegaan voor Texel. Voorts zijn de K I. vereniging „Texel" en de Vereniging voor Veehouderijbe- langen „Texel" opgegaan in een grote re Veeverbeteringsorganisatie in Noord- Holland. Ook deze veranderingen ko men niet ten goede aan de plaatselijke werkgelegenheid. Na de invoering van de superheffing op de melkproductie in 1983, kregen de veehouders in 1987 te maken met de mestwetgeving. De limiet aan de mestproductie per hecta re had voor de Texelse veehouders weining gevolgen, maar wél moesten de veehouders rekening houden met „uitrijverboden". Om de opslagcapaci teit van drijfmest te vergroten zijn er in 1987 23 mestsilo's gebouwd. Ook een gevolg van de mestwetgeving. De ak kerbouwers/suikerbietentelers kregen in 1987 voor het eerst met een quotering op het areaal suikerbieten, om over productie te voorkomen. len, waarvan de afzet gemiddeld ge zien vlot verloopt, gaven weinig uitval. De kwaliteit was over het algemeen erg goed. Het pootgoed is vrij blank met weinig schurft en richotonia- aantasting. Met een gemiddelde op brengst van bijna 50 ton netto suiker bieten per ha met een gemiddeld sui kergehalte van 16.7 procent suiker scoorde dit gewas voor Texelse begrip pen hoog. De granen gaven normale opbrengsten, waarbij zomergerst met zijn korrelopbrengsten boven het ge middelde kwam. Graszaad en raapzaad scoorden lager dan in 1986. De melk- produktie steeg tot meer dan 6000 kg. per koe. Hiermee haalden de Texelse veehouders de hoogste melkproduktie van Noordholland. Landelijk gezien staat Texel op de zestiende plaats. Veranderingen Met de produktiestijging per melkkoe en de kortingen door de superheffing nam het aantal stuks melkvee verder af. Vóór de superheffing waren er ruim 6200 melkkoeien op Texel. Dit aantal daalde in 1987 tot 5220 melkkoeien. Het aantal fokschapen bleef stabiel; er werden in mei 14.800 fokooien geteld. Er is een duidelijke toename van het aantal stuks mestvee. Dit aantal kwam boven de 2000 dieren. Het areaal cul tuurgrond blijft vrij stabiel en blijft zo

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2