,/t Is weer voorbij die slechte zomer" „Texel zomer èn winter krap in politiem ,,lk dacht: wat zeur ik nou over zo'n knie' „G.O. kan op heel dorp vrijwilligers rekenen" Langeveld en de Rooij Nieuwe groepscommandant Moeskops: Louis Uriot stopte met voetbal Oudeschildse Gré Zegers-Zijm: gebruikersgroep texel VOOR AUTOMATISEREN Voetbalprogramma pupillen in de zaal Texelse Boys begint jaar met receptie en voetbalwedstrijden rr PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 1 JANUARI 1988 Niet alleen tijdens het zomersei zoen, maar ook in de „rustige" wintermaanden is het aantal inzet bare politiemensen op Texel aan de krappe kant. Hierdoor blijft het werk van Hermandad vaak een kwestie van „incidentbestrijding" het afhandelen van de binnenko mende klachten- en is er weinig tijd voor andere taken. Aldus een conclusie van J.B.M. (Jan) Moes kops na negen maanden dienstver band als commandant van de groep Texel van de rijkspolitie. In zijn fraaie woning in Den Hoorn blikt hij terug op een jaar dat voor al in het teken stond van de open bare orde-problematiek. „Texel bevalt prima. Den Hoorn is lek ker rustig, je merkt weinig van de sei zoensinvloeden en zit dichtbij het strand. Er is eigenlijk maar één nadeel: het waait hier altijd zo hard...", vertelt een ontspannen Moeskops. Hij brengt nogmaals in de herinnering dat het le ven op een eiland voor hem de belan grijkste drijfveer was om te solliciteren. „Qua carrièremogelijkheden werd ik er niets wijzer van." Ook wat het werk betreft, zijn de ver wachtingen aardig uitgekomen. „Het accent ligt hier op de zomer, dan is het stervensdruk. Vervolgens een af bouw tot en met de herfstvakantie en dan knapt het af." De overlast die de tienduizenden toe risten veroorzaken, is Moeskops mee gevallen. „Naast aandacht voor de verkeersdrukte was handhaving van de openbare orde de belangrijkste taak. Wij hebben daarop ingespeeld door het aantal mensen in de nachtdienst uit te breiden naar zes. Die verdelen hun aandacht tussen Den Burg en De Koog, per surveillancewagen en met looppatrouilles. Dat is redelijk verlo pen, maar ik kan niet ontkennen dat er mensen van de zomerperikelen last hebben gehad. Neem bijvoorbeeld de sluitingstijd van twee uur 's nachts. Je kunt niet verwachten dat het binnen vijf minuten rustig is op straat. Die jongelui hebben vakantie: ze leven zich uit, voor hen is het elke dag zondag zeg ik altijd. Als politie moet je dan concessies doen: het moet leefbaar zijn voor de Texelaars, maar óók voor die toeristen." Een probleem wordt gevormd door de beperkte financiële middelen. Inmid dels is al vast komen te staan, dat Texel door verdere bezuinigingen vol gend jaar in de zomer op twee gedeta cheerde krachten minder moet rekenen. „Er zijn meer kustplaatsen in Noord holland die het district Alkmaar om as sistentie vragen. Texel vraagt de groot ste hap. Ik moet aangeven hoeveel mensen we minimaal extra nodig heb ben. Of we geen assistentie kunnen vragen bij een „rustiger" district? Dat is een zaak tussen de districten onder ling." „Dus wat doe je dan in de zomer: in- cidentenbestrijding. We zijn beperkt in de mogelijkheden, dus moeten er prio riteiten worden gesteld en die liggen in de nachtelijke uren. Tijd voor andere 02220-2833, Jos Kager 02220-2828, Adri Westerlaken 02220-4805, Co Vinke 02220-2782, Sjef Brügemann Maandag 4 januari a.s. is Boek- en Kantoorboekhandel de gehele dag wegens inventarisatie gesloten. De drukkerij is normaal geopend van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur en is bereikbaar via de Warmoesstraat. Parkstraat 10, Den Burg, tel. (02220) 2741 Zaterdag 2 januari 1988 9.00 uur Tex. Boys D2-Texel D3 9.15 uur Oosterend D2-Texel D2 9.30 uur Tex. Boys D2-Oosterend 9.45 uur Texel D2-Texel D3 10.00 uur Tex. Boys E1-Texel E3 10.15 uur De Koog E2-Texel E2 10.30 uur Tex. Boys E1-Texel E2 10.45 uur Texel E3-Tex. Boys E2 11.00 uur Texel E4-Tex. Boys E2 11.15 uur De Koog E2-De Koog E1 11.30 uur Texel E1-De Koog E1 11.45 uur Texel E4-ZDH E1 12.00 uur Oosterend E1-ZDH E1 12.15 uur Texel El-Oosterend E1 Bij voetbalvereniging Texelse Boys gonst het de eerste dag van het nieu we jaar van de activiteiten. Om half twee spelen de jeugdleiders hun tradi tionele wedstrijd. Ditmaal zal het da mesteam van de Boys als tegenstan der fungeren. Er wordt een grote op komst van jeugdleden verwacht om nu eens op hun beurt aanwijzingen te roepen naar de respectieve jeugdlei ders. Op hetzelfde tijdstip worden op het andere veld de A-junioren ver wacht, die door de spelers van het tweede zijn uitgedaagd om hun on geslagen status van 1988 op de proef te stellen. Na afloop is er in de kantine een nieuwjaarsreceptie, waarbij een ie der die de vereniging een warm hart toedraagt welkom is. De beste wensen kunnen worden uitgewisseld onder het genot van een gratis kop zelfgemaakte snert. goed voor de leefbaarheid van het dorp". Dat wordt in Oudeschild ook algemeen ingezien. Het dorp wil minstens f40.000,— contant op tafel leggen, en is op weg dat bedrag te halen. Inmid dels is al f30.000,— in kas. De klaver- jasclub droeg een steentje bij met maandelijkse drives, de gymclub hield een sponsorloop, er werden kerstkaar ten verkocht, de ondernemersvereni ging gaf een forse gift, in de zomer werd met een kindertoneelgroep langs de campings getrokken (,,een gat in de markt"), er werd een bonte avond gehouden en tijdens de Visserijdagen haalde de GO met een originele kraam f3000,— binnen. Bootjes-tic Avond aan avond hadden we hier thuis grote lol aan tafel, want voor een „wrakkenkaart" moesten toen zes duizend papieren bootjes worden ge vouwen. We hadden toen met z'n al len een bootjes-tic. De middenstand hielp nog een handje door alle prijzen gratis ter beschikking te stellen". Ook de nog resterende f10.000,— zal ,,niet klakkeloos bij elkaar worden gebe deld", maar weer via activiteiten bij eengebracht die de mensen iets te bie den hebben. Wordt al dit vrijwilligerswerk Gré soms niet teveel? ,,Ja, soms wil ik wei eens teveel hooi op de vork nemen, maar dan trekt Koos wel aan de rem. Maar laten we eerlijk zijn: juist door de inzet van vrijwilligers gebeurt er veel op dit eiland, en dat wordt helaas wel eens ondergewaardeerd. Als vrijwil ligster wens ik alle verenigingen daar om een goed en actief 1988 toe". zaken dan de openbare orde is er bijna n'et- 's Winters Ook in de wintermaanden is de man kracht maar juist voldoende. ,,lk ben het er niet mee eens dat er buiten het seizoen hier niets te doen is. Er zijn dan andere zaken die de aandacht vra gen: verlichting van de fietsende schooljeugd (we geven bijvoorbeeld voorlichting op de scholen), naleving van de jachtwet (vooral in de feest maand december), vervuiling van we gen door de bietencampagne, vuur werk, openbare orde tijdens het wee kend in Den Burg, assistentie van de AID od de haven en uiteraard de nodi ge inbraakjes en aanrijdingen. Ook dan schiet er nauwelijks tijd over om aan wat anders dan incidentenbestrijding te doen. Temeer omdat we regelmatig onder de normale sterkte zitten. Onze mensen moeten cursussen volgen, worden nu en dan gedetacheerd op Schiphol en nemen hun vakantiedagen op." Texel zou eigenlijk meer politiemen sen moeten toegewezen krijgen dus. Nu is dat aantal nog gebaseerd op het inwoneraantal van de gemeente. Men is bezig met het zgn. PKP-onderzoek, waarin wordt bestudeerd om tot een verdeling afhankelijk van de werkdruk te komen. Of Texel dan gunstiger uit de bus komt, is trouwens nog maar afwachten." Bij zijn installatie zei Moeskops op een goede samenwerking met de bevolking te hopen. ,,lk wil graag inspelen op wat het publiek aan geeft. De discussie die nu in De Koog is ontstaan is een goede zaak in dat verband; het is een prettige ervaring dat alle partijen met el kaar praten. Er moet een situatie ontstaan waarbij ieder op zijn ver antwoordelijkheid kan worden aan gesproken. Ook als de politie het fout doet, horen wij het graag." Moeskops in de tuin van zijn woning in Den Hoorn: ..Over/est is mij meegevallen." Eind juli onderging hij een zgn. ,,kijk-operatie" en twee maanden later ging zijn knie echt onder het mes. Daarmee kwam een einde aan de voetbalcarrière van Louis Uriot uit Den Burg, die meer dan tien jaar vele goals scoorde voor Texel 1 en in de zaal de gangmaker was van Texels enige topzaalvoetbalteam, Gamma. Nu vinden veel voetballers 35 jaar een mooie leeftijd om de kicksen aan de wilgen te hangen, maar Uriot had graag nog even willen doorgaan. In april was hij met Gamma in het eerste jaar dat het team in de hoofdklasse competitie aan de vaste wal speelde, onverwacht maar verdiend kampioen geworden. Na de zomervakantie zou den de zaalvoetballers mogen uitko men in de interregionale competitie, momenteel het hoogste niveau in Ne derland. En dat betekende voor Uriot een uitdaging, die hij beslist had willen meemaken. Als speler dan wel te ver staan, want als coach is hij evengoed bij alle wedstrijden betrokken. Terugblikkend wil Uriot eerst iets recht zetten. ,,ln het programmablad van het kersttoernooi stond dat een groot deel van mijn leven nu „finito" zou zijn, maar dat is te dramatisch gesteld. Natuurlijk had ik graag nog een tijdje doorgegaan: voetbal betekent heel veel voor me en het kriebelt gerust nog wel als ik weer langs de lijn sta. Maar toen ik in het ziekenhuis lag, zag ik veel ergere gevallen om mij heen. Wat lig ik nou eigenlijk te zeuren over die knie van me, dacht ik toen." ,,Niet doorlopen met blessures, dat is het lesje dat ik ervan heb geleerd en de raad die ik anderen zou willen ge ven. Als je jong bent, sta je vaak niet bij de ernst stil en denk je dat het jou nooit kan overkomen. Maar kijk maar eens om je heen hoeveel jonge jon gens met een kapotte knie met voet ballen moesten stoppen. Zelf denk ik dat blessures vaak worden veroorzaakt doordat het lichaam niet genoeg rust wordt gegeven. Er wordt ontzettend veel aan sport gedaan, maar om dat vol te houden moet je je tussendoor goed verzorgen. Ikzelf heb voor mijn Tijdens de prijsuitreiking van het afgelopen kersttoernooi werd Louis Uriot door topvoetbal- Ier Leo ven Veen rechtsi speciaal bedenkt voor zijn jarenlange inzet voor Gamma en de toernooi-organisatie. (Foto- Arend Nijkampi sport geleefd, nóóit heb ik op zaterdagavond gedronken als ik de vol gende dag de wei in moest. Ik kon er ook vreselijk kwaad om worden als an deren in de kleedkamer grote drankver- halen ophingen." Uriot's laatstse seizoen, het kampi oensjaar met Gamma, heeft hem veel voldoening geschonken. ,,Op Texel hadden wij al jaren geen echte tegen stand, en misschien wel daarom kwa men we telkens net tekort in de pro motiewedstrijden. Toen we vorig jaar dan eindelijk wèl aan de overkant kon den spelen, hebben we bewezen dat we dat niveau wel degelijk aankunnen. Een kwestie van regelmatig tegen ster ke ploegen spelen, dan krik je je eigen peil op. In het begin geloofden we niet dat we kampioen konden worden, maar eerlijk gezegd hadden we het ni veau wat overschat. Slechts na de winterstop hadden we even een inzin king, maar voor de rest hebben we continu bij de bovenste drie gezeten." Gamma draait inmiddels, zonder Uriot, goed mee in de interregionale midden moot. Het maken van soms verre rei zen naar uitwedstrijden vormt tot op heden geen probleem. ,,Het kost de jongens tijd en geld, maar ze hebben het er voor over. Moeilijker wordt het pas als je onderin komt te spelen." ,,De toekomst? Ach, ik zie al jaren jeugd omhoog komen, soms zelfs echt grote talenten. Maar waar blijven ze? Er breekt ongetwijfeld een aantal goe de voetballers door, maar of ze echt d ie klasse hebben om de rest op sleeptouw te nemen, dat is de vraag. Veel hangt af van de begeleiding en van de wil van de jongens zelf om be wust met hun sport bezig te zijn. Op prestatie-niveau kies je voor een sport of niet. Je kunt het niet half doen, want dan red je het niet." ,,Als we hulp nodig hebben voor een feestmarkt, koninginnedag of welk evenement dan ook: 'n rond je door het dorp en je hebt zó een handvol vrijwilligers bij elkaar. Het voordeel van een klein dorp als Oudeschild, denk ik". Maar met deze constatering doet Gré Zegers- Zijm 144) zichzelf en haar mede bestuursleden van de GO, de Ge meenschap Oudeschild oftewel de dorpscommissie, toch tekort. Het kan best zo zijn dat de inwoners van het havendorp een hechte ge meenschap vormen, maar de te genwoordige saamhorigheid kan voor een groot deel op het conto van de GO worden geschreven. Nadat het bestuur voor de vele ac tiviteiten eind januari de Dubbele von Sion had gekregen, bleef het bepaald niet stilzitten; zie bijvoor beeld de veelbesproken plannen voor de bouw van een sportzaal. Niettemin kwam de toekenning van de Texelse welzijnsprijs, de Dubbele von Sion, totaal onverwacht. Gré Zegers: Iedere vereniging krijgt een uitnodi ging om de Von Sionavond bij te wo nen. Gewoontegetrouw hadden we ook dit jaar daaraan gehoor gegeven, niet met het idee dat het ónze beurt wel eens zou kunnen zijn. Ik zat tij dens de bekendmaking gewoon wat om me heen te kijken en was helemaal verrast dat wij naar het podium wer den geroepen". Voor de toekenning was in 1986 weliswaar geen speciale aanleiding geweest, maar het hele sca la aan activiteiten kreeg zo een belo ning. Gré is al vanaf de oprichting, dertien jaar geleden, bij de GO betrok ken. De GO ontstond destijds uit de buurtvereniging en de feestcommissie, die beide nog slechts een sluimerend bestaan leidden. Dat betekende dat ook activiteiten als koninginnedag niet meer zouden worden georganiseerd, en dat ging een aantal Oudeschilders te ver. Er werd een bestuur van vijf personen gevormd, later uitgebreid tot zeven. „Tijdens de eerste jaren was het echt knokken geblazen. Activitei ten moesten opnieuw leven worden in geblazen, financieel moest orde op za ken worden gesteld, enzovoorts", her innert Gré zich. Eén van de eerste plannen die ten uitvoer werd gebracht, was de oprichting van de dorpskrant „Tussen óóst en west". Vandaag de dag inmiddels een onmisbaar bindend element in de Oudeschilder samenle ving. Het eerste wat menig Oudeschil der doet als de GO-krant in de bus rolt, is het doornemen van de rubriek „Beursberichten", leder die is ver huisd, getrouwd, geboren, overleden, enz. wordt daarin genoemd. Zulke per soonlijke nieuwtjes gaan erin als Tes- selse koek, en zijn van grote waarde. Voorlichting Er staat nog meer in „De GO-krant speelt in op actuele zaken. We geven geen eigen mening, maar proberen Gré Zagers: ..Bouw sportzaal moet zo snel mogelijk gebeuren, ongeacht op welke plaats.' voor een zo goed mogelijke voorlich ting te zorgen", zegt Gré. Een voor beeld daarvan is de informatie-avond over de plannen met het Maritiem- en Juttersmuseum, die onlangs werd ge houden. De plannen werden in de GO- krant op beknopte wijze weergegeven, compleet met situatieschets en klein interviewtje met museumdirecteur Jan Kuiper. „De mensen weten dan beter wat ze aan zo'n avond hebben en stappen er gemakkelijker op af. Ze ko men dan ook met gerichtere vragen". Een ander voorbeeld is het sportzaal plan. Om daarover objectieve informa tie te geven, lag wat moeilijker, omdat het GO-bestuur voorstander was van lokatie bij 't Skiltje, terwijl uit andere hoek stemmen opgingen voor een sportzaal bij basisschool De Bruinvis. Toen de GO een enquête onder de be woners over dit onderwerp wilde hou den, werden in een begeleidende brief zo eerlijk mogelijk de voor- en nadelen van beide lokaties op een rijtje gezet. „December vorig jaar stelde de raad geld voor de bouw beschikbaar, maar initiatieven werden niet genomen. Toen hebben we in februari vanuit de GO gezegd: doe er wat mee, anders laten we de kans voorbij gaan. Toen werd nog uitgegaan van een lokatie bij de school. Diezelfde maand nog hoorden we dat de bakkerij van Dros vrij was gekomen en dat bood dé mo gelijkheid om nieuwbouw bij het dorpshuis te kunnen plegen. Het GO- bestuur vindt dat door de koppeling dorpshuis-gymzaal de totale exploitatie kan worden verbeterd. Als in de zaal activiteiten of evenementen plaatsvin den, dan staan voor deelnemers en bezoekers de faciliteiten van het dorps huis ter beschikking en dat is een voordeel". Nieuw plan Toen de aankoop van de bakkerij op het laatste moment afketste, werd een nieuw plan voor nieuwbouw bij het dorpshuis opgesteld. Maandag werd dat bij de afdeling culturele zaken van de gemeente aangeboden. Gré „Ik kan er best begrip voor hebben dat de medezeggenschapsraad van de school, die trouwens ook in de huidige bouw commissie is vertegenwoordigd, nu zegt: waarom nu tóch weer bij het dorpshuis. Maar welke plaats het uit eindelijk ook wordt, het belangrijkste is dat de sportzaal er nu snel komt. De huidige zaal voldoet niet aan de eisen: de vloer is slecht, de zaal is te klein zodat schoolgroepen moeten worden gesplitst, de gymvereniging kan nooit eens springwedstrijden en toernooien houden. Alle avonden is de zaal bezet en dan doorkruisen de belangen elkaar wel eens, bijvoorbeeld als de toneel club in de laatste weken voor een uit voering zit. Een nieuwe sportzaal is

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 8