,/t Is weer voorbij die slechte SP*H?T lei en uitdagingen Schone nieuwe Sponsoractie droeg bij tot bijdraaien minister Bas van der Beek: Kees Maas stond in alle kranten Nieuwjaarswedstrijd ZDH Toernooi bowling Lesroosterwijziging G.V.T. Witte winnaar Schaaktoernooi SV De Koog houdt nieuwjaarsreceptie Leerhuislezing VRIJDAG 1 JANUARI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Programma dinsdag 5 januari Veld A Mannen: 18.30 u. Mantje Sport-40+ Th.hoeve 19.05 u. Gemeente-Sup.Maas Mantje 19.45 u. Haarstudio-Tasiel Sup. Maas 20.25 u. Twaalf BalrPaal 9 Haarstudio 21.05 u. Teso-BCT Nissan 12 Balcken 21.45 u. Graaf SprVersluis BCT Nissan 22.25 u. De Krim- Paal 28 Versluis Veld B Vrouwen en Mannen: 18.30 u. Smash'68-Gr. Slock 2 Casino 19.05 u. Casino-Drog.Mets Gr. Slock 2 19.45 u. Was. Best-Leydek. Drog Mets 20.25 u. Samen één-DA Leydekkers 21.05 u. Waterschap-Smash Samen 1 21.45 u. Stuc.WrMusic S. Watersch. 22.25 u. Kobeko-Molenk. Stuc.W. Veld C Vrouwen: 18.30 u. Visser Bouw-Sportsh. Antiek 19.05 u. W en W- Antiek Sportshop 19.45 u. Meermarkt-Haarst. W en W 20.25 u. Mantje-Lindeboom Meerm. 21.05 u. Ass. Bremer-Hannibal Mantje 21.45 u. Zegel M.-Molenk Hannibal 22.25 u. Vinke-Retsina Zegel Mode Wedstrijdleiding Agnes en Nico Op nieuwjaarsdag heeft ZDH zijn tradi tionele nieuwjaarswedstrijd tussen het huidige ZDH 1 en oud ZDH 1. Vanaf 13.00 uur worden de spelers in de kan tine verwacht, er is dan gelegenheid om een kop soep te nuttigen. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Na af loop van de wedstrijd is er in kantine de Spil een nieuwjaarsreceptie. De Bowlingbond Texel houdt voor de elfde keer het jaarlijkse kerst/nieuwjaars toernooi op zater dag en zondag in bowling De Koo- gel. De inschrijving verliep goed en het maximum van zestig deelne mers is bereikt. Er worden vier games single en twee games double gespeeld. De speelwijze is volgens het handicap systeem. Het kerst/nieuwjaars toernooi is vorig jaar bij de dames gewonnen door Dinie Ni- colasen en bij de heren door Henk Plaatsman. De voorrondes zijn zater dag van 14.00 tot 20.00 uur en zondag begint de eerste serie al om 10.50 uur. De zes hoogst geplaatste dames en de zes hoogst geplaatste heren spelen een finale over zes games ook op han dicap basis. Deze finales zullen starten op zondag 3 januari om 18.00 uur. Be langstellenden zijn zaterdag en zondag van harte welkom om eens een kijkje bij de Texelse bowling sport te wagen. Voor informatie kunt u bellen met bowling de Koogel telefoon 02228-672. In verband met het grote aantal kleu ters van vijf jaar op de dinsdag hebben bestuur en technische leiding van G.V.T. besloten een lesroosterwijziging per 1 januari in te laten gaan. De groep 5-jarigen van de dinsdag zal worden gesplitst in een groep meisjes Ideze blijven op de dinsdag) en een groep jongens (deze krijgen les op donderdag van 16.30 tot 17.15 uur). Door het tussenvoegen van deze groep op de donderdag verschuiven al le lessen op de donderdag een kwar tier. Het rooster ziet er nu als volgt uit: Maandag: 15.40-17.00 uur jongens E.T.B. 17.00-18.30 uur jongens E.T.A. 18.30-19.30 uur meisjes 12 jaar 19.30-20.30 uur meisjes 13 14 jaar 20.30-21.30 uur dames recreatie. Dinsdag: 15.45-16.30 uur kleuters 5 jaar 16.30-17.30 uur meisjes 6 jaar 17.30-18.30 uur meisjes 8 jaar 18.30-19.30 uur meisjes 10 jaar 19.30-20.30 uur meisjes 14 15 jaar. Woensdag: 15.30-17.00 uur meisjes E.T.C 17.00-18.30 uur meisjes E.T.B. 18.30-20.00 uur meisjes E.T.A. 20.00-21.00 uur springuur. Donderdag: 15.45-16.30 uur kleuters 4 jaar 16.30-17.15 uur jongens 5 jaar 17.15-18.15 uur meisjes 7 jaar 18.15-19.15 uur meisjes 9 jaar 19.15-20.15 uur meisjes 11 jaar 20.15-21.15 uur dames recreatie. Vrijdag: 15.40-16.40 uur jongens 6 7 jaar 16.40-17.40 uur jongens 8 9 jaar 17.40-18.40 uur jongens 10 11 jaar 18.40-20.00 uur jongens E.T.A. 20.00-21.00 uur jongens 12-16 jaar 21.00-22.00 uur heren recreatie. Zaterdag: 8.30-10.00 uur meisjes E.T.B. 10.00-11.30 uur meisjes E.T.A. Het rooster voor de jazzafdeling blijft ongewijzigd. Kees Maas ,,lk zou die actie zo weer overdoen. Er zullen weinig Texelaars zijn waarvoor 1987 een zo bewogen jaar is geweest als voor de 60-jarige Bas van der Beek uit De Cocks- dorp. Als leider van de grootste melkveehouderij van Texel, beleef de de hij dat het hele bedrijf werd verkocht aan een overkantse handelaar, waardoor een definitieve punt werd gezet achter zijn bestaan als agrariër. In verband daarmee verloor hij zijn functie als vice-voorzitter van de Melkunie, is van woning veranderd, geniet nu een inkomen uit de VUT en zit met een vloedgolf van vrije tijd. Een hele verandering - en dat is zwak uitgedrukt. Echt léuk is het jaar 1987 voor de familie niet geweest, maar wie denkt dat Bas van der Beek in deze decemberdagen terneergeslagen over het natte polderlandschap zit te sta ren, heeft het mis. Hij is druk bezig zijn leven een totaal andere inhoud te geven. Binnenkort hoopt hij zijn man netje te kunnen staan in een functie die niets met agrarische bedrijvigheid heeft te maken maar waarin hij zijn ontegenzeggelijke kwaliteiten als bestuurder kan gebruiken. Bovendien heeft hij nog andere ijzers in het vuur. Bas van der Beek wil daar niet veel over zeggen. Het móet immers alle maal nog. Een béétje koeienboer blijft hij wel. Op die ene bunder grond die hij heeft bij zijn zojuist betrokken bun galow Vuurtorenweg 99 gaat hij als hobby wat runderen houden van bij zondere rassen. Opzien De lotgevallen van Bas van der Beek hebben op Texel nogal wat aandacht gekregen van collega-agrariërs. Begrij pelijk, want het is niet zómaar wat dat een bedrijf met een melkquotum van maar liefst een miljoen liter van het ei land verdwijnt. Het is een aanmerkelij ke versmalling van de basis van de agrarische bedrijvigheid en de persoon lijke tragiek die daarmee samenhangt kan menigeen zich voorstellen. Ook het vervolg gaf stof tot praten: de ver koop van de grond van „Buitenzorg" aan de „buren", de veiling van het vee en in laatste instantie de verkoop van de grond bij „Labora" aan maar liefst 15 Nederlandse veehouders (waaronder niet één van Texel!) waarbij het uiter aard minder ging om de grond dan om het daaraan verbonden melkquotum. Voor wie het allemaal niet van nabij heeft gevolgd of de verhalen in de krant is vergeten een korte samenvat ting van het voorafgaande. Het traditionele oudejaarsschaak- toernooi van schaakclub En Pas sant dat maandagavond in de Lin deboom werd gespeeld is op over tuigende wijze gewonnen door Jan Witte uit Den Burg. Met louter overwinningen (zes punten uit zes partijen) bleef hij in de sterk bezet te hoofdgroep de toernooiwinnaar van vorig jaar Lex van Aalderen en de Texelse schaakkampioen Jaap Dros twee punten voor. Oud-Texels kampioen Joop Rommets werd door pech achtervolgd. In de eerste ronde verloor hij in de tijdnood fase door het doen van een onregle mentaire zet. Hij was daardoor blijk baar aangeslagen, want hij verloor na dien nog drie partijen achter elkaar. Pas in de laatste ronden wist hij twee zeges te behalen. In groep twee bleek Mark Fonds oppermachtig. Hij behaal de de maximale score van zeven uit zeven in een veld van redelijk sterke En Passant-schakers. Gerard Zoetelief, Thijs Witte en Siebe Waaijer deelden de tweede plaats met drie punten ach terstand op de winnaar. Rogier Daan toonde zich de sterkste in groep drie met een score van vijf uit zes. Hij bleef daarmee Ferry van Tatenhoven die tweede werd een punt voor. In de vierde groep namen En Passant-spelers Karei Bakker en Klaas Bruining het op tegen de aanstormende schaakjeugd. Na felle strijd behaalde Bruining de eindzege, op één punt gevolgd door Onno Schoen, Karei Bakker en Niels van Heerwaarden. Het toernooi trok 29 deelnemers. Uitslagen: Groep 1: 1. J. Witte zes uit zes; 2. L. van Aalderen/J. Dros vier punten; 4. J. Rommets/M Vittali/A. Terpstra twee punten; 7. W. Hoekman één punt Groep 2; I.M. Fonds ze ven uit zeven; 2 G Zoetelief/Th. Witte/S. Waaijer vier punten; 5. P. Cornelisse/M. Witte drie punten; 7. B. Heijnen twee punten; 8. K. Kistenmaker één punt. Groep 3' I.R Daan vijf uit zes; 2. F. van Tatenhoven vier punten; 3. T. van Lingen/M. Keijser/E. de Visser/R. Terpstra drie punten; 7. W. Pranger nul punten Groep 4: I K. Bruining vijf uit zes; 2. O. Schoen/K. Bak ker/N. van Heerwaarden vier punten, 5. H. de Beurs twee punten; 6. M. Dros/N. Kager één punt. Bas van der Beek werd door velen be schouwd als zelfstandige boer of pachter van het indrukwekkende melk veebedrijf dat gevormd werd door de boerderijen „Labora" en „Buitenzorg" in Texels noordpunt. Hij functioneerde inderdaad als ondernemer, maar was dat niet. Hij was werknemer in dienst van de twee eigenaressen, de ge zusters Jochems, dochters van de in 1975 overleden Mr. H. Jochems, die meer onroerend goed in dit deel van Texel had, waaronder de bekende villa met waterpartij in de duinen bij1 de vuurtoren. Bas van der Beek runde sinds 1965 de zaken van het 112 hecta re grote bedrijf en was als zodanig in de voetsporen getreden van zijn vader, die hier in 1941 begon. Een derde ge neratie Van der Beken zou echter niet aan bod komen, want de dames Jo chems hadden geld nodig en schakel den de makelaarsafdeling van de Hei- demij in om een koper voor het bedrijf te vinden. Bas van der Beek werd ook in de gelegenheid gesteld een bod te doen. Samen met bedrijfsvoorlichter Jan Koolhof berekende hij het bedrag dat maximaal op tafel kon worden ge legd om het bedrijfseconomisch aan vaardbaar te maken en dat was veel te weinig. Het afgelopen voorjaar dien den de gebroeders Van Willigen zich aan met een voor de eigenaressen in teressanter bedrag en die werden eige naar, al vermeldt de koopakte „om ad ministratieve redenen" de naam „Mulder". Liquideren Al gauw werd duidelijk dat Van Willi gen niet van plan was de boerderijen te gaan exploiteren, maar dat hij er handel mee wilde drijven, wat zou neerkomen op liquideren. De grond bij „Buitenzorg" bleef „Texels": 24 hecta re werd overgenomen door de gebroe ders Saai en 16 hectare door de ande re buurman Jan van Heerwaarden van „Axel", zwager van Bas van der Beek. Het woonhuis van „Buitenzorg" en de daarbij behorende bekende zeer bouw vallige schuur werden eigendom van de huurder Adrie Westdorp, vroeger medewerker van Bas van der Beek en tegenwoordig werkzaam bij de Firma Van der Star. De grond bij „Labora" is in erfpacht gegeven aan vijftien ver schillende veehouders in het land die daardoor het eraan verbonden melk quotum van 20.000 liter per hectare grond verwierven. De erfpacht geldt 26 jaar, maar het schijnt dat de eige naars er al na drie jaar vanaf kunnen als zij dat willen. Adviseur J. Schep Minister Deetman van onderwijs kreg in 1987 veel kritiek op zijn be leid te verduren. Scholen pro testeerden tegen een aantal bezui nigingsmaatregelen en wie de op merkelijkste actie bedacht, kon re kenen op aandacht van radio en tv. Zo stond eind februari de Sint Jo zefschool uit Den Burg even in het middelpunt van de landelijke be langstelling met een sponsorac tie" waarbij Texelse bedrijven wer den gevraagd om een fonds te vor men waaruit de vervangers van zieke en afwezige leerkrachten ko nen worden betaald. Kees Maas, voorzitter van de Stichting Katho liek Onderwijs Texel, blikt terug. „Inderdaad, het gaf best een kick om zoveel publiciteit los te maken. Het was de kunst om origineel te zijn en dat lukte ons. Drukke en spannende dagen waren het. Kranten belden en ik moest voor de radio komen, daar was ik best wel zenuwachtig voor. In zeer korte tijd moet je antwoord geven op wat vragen, voor een uitgebreide uit leg was geen tijd. Of het allemaal goed overkomt, moet je dan maar af wachten. Heel even was ik op deze manier een bekende Nederlander, ja. Mijn naam stond in alle kranten, tot in de Achterhoek aan toe". van de Gebroeders Van Willigen heeft er zich zeer over verbaasd dat geen enkele Texelse veehouder heeft ge tracht op deze manier een stukje „La- bora"quotum te verwerven. De veesta pel van Labora/Buitenzorg ging al eer der van de hand. De 260 runderen werden openbaar geveild in Bunnik. Er waren ook Texelse kopers, zodat een veertigtal beesten uiteindelijk weer naar het eiland terugkwam. Om de lu cratieve verkoop van melkquota was het de Gebroeders Van Willigen in de eerste plaats te doen. Het staat wel vast dat hun opzet is geslaagd. Alle commerciële beslommeringen rond de liquidatie van de boerderij zijn nu rond. Alleen over de woning met bedrijfsge bouw „Labora" aan de Hollandseweg moet nog een beslissing genomen worden. De familie Van der Beek woont er niet meer, want die verhuisde na enig juri disch touwtrekken naar de bungalow Vuurtorenweg 99, ook eigendom van de gezusters Jochems. Vóóruit Al met al een roerig jaartje dus voor Bas van der Beek, die door het ver dwijnen van „zijn" bedrijf automatisch werkloos werd en nu in de VUT zit. Toch kijkt hij niet om in wrok. „Zoiets grijpt diep in. Vooral toen duidelijk was dat ik de koper niet kon worden, was het een moeilijke en onzekere periode met als emotioneel dieptepunt het af voeren van de koeien op 12 oktober. Maar ik heb er nu afstand van geno men; ik kijk vóóruit. Ik ga andere din gen doen". Het beruchte „gat" waarin iemand pleegt te vallen die werkloos wordt of met pensioen gaat, is voor Bas van der Beek extra diep omdat het stop pen van de veehouderij automatisch betekent dat hij ook zijn functie als vice-voorzitter van de Melkunie moest neerleggen. Regel is namelijk dat een bestuurder van deze zuivelgigant in de praktijk van de melkveehouderij bezig moet zijn. Er is nog even overwogen of die regel niet soepel kon worden geïnterpreteerd zodat hij kon blijven, maar dat wilde Bas van der Beek zelf niet omdat hij door een vergelijkbaar geval in het verleden wist dat daar veel kritiek op zou komen. Het ge wicht van Van der Beeks zuivelfunctie is gelijk gegroeid met de schaalvergro ting in die sector. Het begon allemaal in 1967 als bestuurslid van de zuivelfa briek De Eendracht. Toen die opging in de CV Noordholland kwam Van der Beek terecht in het bestuur van die veel grotere organisatie en een nieuwe promotie was een feit toen in 1980 de Melkunie ontstond en de werknemen- de, maar ondernemende Texelse melk veehouder goed genoeg werd bevon den om ook daarin bestuursverant- woordelijkheid te dragen. Het kost hem anderhalve dag per week. Veel tijd gaat zitten in het bezoeken van de bestuursvergaderingen die zes tot ze- Tegenover de enorme publiciteit stond een hoop kritiek vanuit de Texelse on derwijswereld. „De actie speelt de mi nister juist in de kaart", was het ver wijt. Vooral was er verbolgenheid over het feit dat de actievoerders op eigen houtje aan de slag waren gegaan en de gezamenlijke „coördinatiecommis sie" niet hadden ingelicht. Bladerend door een plakboek met kranteknipsels en foto's, zegt Kees Maas: „Ondanks het succes hadden we die eerste da gen toch een wrange smaak in de mond. We wilden graag dat de actie het effect van een donderslag bij hel dere hemel zou hebben, maar achteraf was het wat te impulsief gegaan. We maakten de fout de anderen niet op de hoogte te stellen en daardoor kreeg je tumult. Dat foutje hebben we ook meteen ruiterlijk toegegeven. Maar ook degenen die kritiek leverden, rea geerden impulsief en werden later door hun eigen achterban teruggefloten. Al met al ben ik blij met de actie zoals we die gevoerd hebben. De actie heeft er mede toe bijgedragen dat de mi nister deze bezuinigingsmaatregel een paar maanden later terugdraaide. Als ik moest kiezen zou ik het weer zó doen, maar dan wel samen met de an dere scholen." „Afgesproken was dat de sponsors voor de kosten van vervanging voor Bas van der Beek de blik vóóruit ven keer per maand in Woerden wor den gehouden. Iets heel anders Bas van der Beek zal nu worden voor gedragen voor een functie die hele maal niets met de agrarische be drijfstak heeft te maken. We zullen er spoedig meer over horen. Hij wil zich ook inspannen voor de ge meenschap van De Cocksdorp en Eier- -lend. Dat was al eens eerder gebleken door zijn betrokkenheid bij het actieco mité Eierland, maar hij vindt dat de belangen van de noordpunt van het gemeentebestuur nog altijd onvoldoen de aandacht krijgen. „De bestuurlijke afstand tussen Den Burg en De Cocksdorp is te groot", zegt hij. Politieke aspiraties heeft hij niet. Ooit stond hij te boek als veelbelovend VVD-lid dat zeker in de lokale politiek terecht zou zijn gekomen als hij niet had geweigerd. Hij had zo zijn eigen gedachten over de ontwikkelingen bin nen de plaatselijke partij-afdeling en koos voor de zuivel. Liberaal zijn houdt voor hem onder andere in dat iemand in openbaarheid moet kunnen zeggen wat hij denkt of vindt en niet verketterd mag worden door mensen die er anders over denken. Hij is al ja ren geen partijlid meer. Of Bas van der Beek straks echt hele maal agrariër-af zal zijn, staat nog te bezien. Het zo graag willen houden van „wat koetjes" omdat hij geïnteres seerd is in rundvee, wijst er al op dat het bloed kruipt waar het niet kan de rest van het schooljaar zouden zor gen en dat de school geen enkele commerciële verplichting jegens de gulle gevers zou hebben. En zo is het ook gegaan. De vijftien bedrijven die hadden toegezegd, hebben uiteindelijk samen 71750,— moeten betalen, ofte wel 7115,— per sponsor. Ik zal geen naam noemen, maar één sponsor heeft uit betrokkenheid zelfs 71000,— overgemaakt.... We hadden zelf voor ongeveer 72500,— aan vervangings- kosten ingecalculeerd, maar omdat de minister de maatregel ongedaan maak te, was al vóór de grote vakantie het sponsorgeld niet langer nodig. Je kunt uds zeggen dat het ons een paar maanden wat heeft verlicht". Deetman lijkt echter nog niet uitbezui- gaan. Met meer dan normale interesse heeft hij ook kennis genomen van de oproep van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, die ex-managers uitzendt naar ontwikkelingslanden om daar agrarische ontwikkelingsprojecten op gang te helpen en deze vervolgens over te dragen aan lokale mensen. „Dèt zou ik graag willen doen!", zegt hij met stralende ogen. SV De Koog houdt op nieuwjaarsdag een receptie in de kantine, waarbij alle leden en donateurs welkom zijn, aan vang half vier 's middags. De actieve voetballers worden al eerder verwacht, voor een onderlinge wedstrijd die om twee uur begint. Traditiegetrouw houdt dr. Piet van Boxel uit Werkhoven de eerste maan dag na Nieuwjaar een lezing in het leerhuis van Texel. Hij is docent Judai ca aan de Rijksuniversiteit van Utrecht en schrijft o.a. boeken over de rabbijn se traditie. Maandag 4 januari gaat zijn lezing over De menselijke voorstellin gen van God, door de eeuwen heen. Van Boxel deed daar onderzoek naar in joodse en christelijke bronnen. De lezing begint om 20.00 uur, in het zaaltje bij de D.G. Kerk in de Ko- gerstraat. Elke belangstellende is welkom. nigd. Heeft 1988 weer een actie in petto? Maas: ,,We blijven alert. Het schoonmaken van de schoolgebouwen zou wel eens een heet punt kunnen worden. Na de volgende bezuinigings ronde komen we waarschijnlijk enkele duizenden guldens tekort om de reini ging te laten uitvoeren. Dat zal dan blijvend door vrijwilligers moeten ge beuren en dat is geen goede zaak. In samenwerking met de gemeente zullen we ons daartegen moeten verweren. Ook de bezuinigingen op de schoolbe geleidingsdienst baren zorgen. Sommi ge bezuinigingsoperaties hebben best een gunstig effect gehad, maar ze mo gen nooit ten koste gaan van de kwa liteit van het onderwijs".

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9