Cjroen ^wartsjjexels in het harL, Volgend jaar opnieuw een zandsuppletie op Texel? GESLOTEN. Acht meter afslag sinds 1986 Alleen kramen van De Bolder voor markt Uw UU is op dinsdag 12 januari wegens inventarisatie Loodsmansduin Strandjutter gaat bergen in Portugal Slijpmachine gestolen Na beplanting vormt het geëgaliseerde gedeelte al snel een nieuw duin. VjfV Den Hoorn, 02226-590 Hét familierestaurant voor Texel. •Cr U wilt? Wij bieden! Een sfeervol restaurant Prettige bediening Een uitstekende maaltijd Comfortabele stoelen Gezellig bij de open haard zitten Zo af en toe een leuke attentie van het huis (bijvoorbeeld gratis wijncoupons). De eerste 63 flessen zijn al op. Een eersteklas verzorgde bruiloft En bovendien: een redelijke prijs Belt u even voor een reservering? Altijd goed, gezellig en betaalbaar LOODSMANSDUIN 02226 - 590 R| pPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.246 VRIJDAG 8 JANUARI 1988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: u- Langeveld De Roov B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. at teleloon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. ^7" 1 L 1 7 lj./ a Abonnementsprijs ri9,80 per kwartaal: los 96 cent Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. J i l C/ i l iJLJ i is i Lu Ms M L i i Mt/MvM Mi/ L/M i L9 a o u l'g^rDe^o^g^telefoon 02228m^^'nSC,a^ 06 Graaf' Pelikaan' 7 U L4 I L-> J M A t Rabobank n, ^1^^8^^.60.398. De bulldozers in actie: natuurvernielers of herstellers Veel strandwandelaars zijn de afgelopen weken geschrokken: grote bulldozers op het strand die duinen platschuiven. Na tuurvernielers? Nee, eerder natuurherstellers, want in op dracht van Rijkswaterstaat (RWS) worden duinen geëgali seerd en met helm beplant, zodat weer een nieuw, sterk duin ontstaat. Dat is nodig ook, want de Texelse duinen heb ben veel te lijden van afslag. Zoveel zelfs, dat op hoog ni veau in waterstaatkringen alweer gesproken wordt over een nieuwe zandsuppletie, waarschijnlijk ter hoogte van Eierland. Tussen de strandpalen 18 en 19 en 26 en 27 zijn de duinen die aan het strand grenzen zo steil afgesleten dat beplanten met helm niet meer mogelijk is. Deze duinen worden door grote (bulldozers van Wijnands uit Werken dam zo'n 100 meter landinwaarts ge schoven. Er wordt een glooiend vlak gemaakt dat wordt beplant met helm waardoor algauw een heel nieuw duin ontstaat. Er is in het verleden nogal wat weerstand geweest tegen deze vorm van duinbehoud. Willem Wiering van Rijkswaterstaat: „Willen we de duinen behouden, dan moeten we Lvel. Er werd wel geklaagd dat we de natte valleien achter de duinen dicht schoven, maar egaliseren we niet, dan Stuiven die valleien dicht en steeds neer mensen beseffen dat". Suppletie Vt Jaar geleden heeft zandsuppletie laatsgevonden ten noorden van de |Slufter en daar is nu al 2/3 deel van 'eggeslagen. „Meteen na de supple- ie in 1979 is beplanting aangebracht, iaar het duin sloeg steil af en nu is lies verstoven". Egaliseren en supple- ie zijn oplossingen om verdere terug- ang tegen te gaan. Maar er slaat teeds zoveel zand van de suppletie af at iedere vijf jaar een nieuwe zand- uppletie nodig is om de zaak in stand :e houden. Hoe komt het dat het zand Izo snel verdwijnt? „Het strand is vre- :selijk laag omdat de zee tijdens hoog ster het duin dan makkelijk bereikt, [spoelt veel zand weg. Als er voor de kust nog een zandbank in zee ligt dan breekt dat de golven nog iets en valt het wegspoelen mee, maar de geulen die tot dicht onder de duinen lopen nemen heel veel mee", aldus Wiering. Tussen paal 26 en 31 is nu al zo'n acht meter verdwenen sinds het stormsei zoen, herfst 1986. „Het strand is daar zo laag dat een golf zó kan doorlo pen". Van de zandsuppletie bij De Koog is ruim 3 VS meter weggeslagen. Op hoog niveau in waterstaatkringen zijn de besprekingen over een nieuwe zandsuppletie bij Eierland al in een ver gevorderd stadium. Met suppletie is veel geld gemoeid. De laatste keren waren de kosten tussen de 12 en de 14 miljoen. Rijkswaterstaat verricht re gelmatig metingen en de hoeveelheid kustafslag wordt telkens doorgegeven aan de directie Noordholland in Haar lem. Daar wordt door de dienstkring Texel en een team van deskundigen geregeld overleg gevoerd over de kust- problemen. Zo kan meteen worden ge reageerd als gevaarlijke situaties dreigen te ontstaan. Konijnen Van konijnen die schade aan de helm beplanting aanrichten heeft men dit jaar weinig last. „Het is een slecht ko nijnenjaar, waarschijnlijk doordat de myxomatose de kop weer flink heeft opgestoken", denkt Wiering. „Vorig jaar hadden we erg veel schade en werden zelfs bieten gestrooid in de hoop dat ze die zouden eten in plaats van de helm". In september is het ega liseren begonnen en het werk moet ongeveer eind januari klaar zijn. De aannemer is Daalder uit Alkmaar. Op het moment zijn twee bulldozers aan de gang achter camping Kogerstrand bij De Koog. De machines worden be mand door Ben Gelijk uit Harlingen en Cor van Klij uit Sleeuwijk. Zij zijn on dergebracht bij Piet Zijm en gaan al leen de weekenden naar huis. „Ik heb, op Vlieland na, alle waddeneilanden gehad, maar de kustafslag is hier wel het ergst", aldus Gelijk. „Ameland was ook erg achteruit gegaan, maar op Texel is het strand duidelijk nog een heel stuk smaller", vindt zijn colle ga. Zij zijn in dienst van Wijnands, een dochtermaatschappij van de bagger- maatschappij Holland uit Hardingsveld. Langs de hele Nederlandse kust voe ren de mannen zulk soort werkzaam heden uit, vaak in opdracht van Rijks waterstaat, en hebben een grote erva ring opgebouwd. „Het ziet er voor voorbijgangers vreemd uit, die grote machines die alles platschuiven, maar het is voor een goede zaak, moeten ze maar denken". Strandhoofden Van paal 8 tot paal 18 wordt geen sup pletie toegepast, maar werkt men met strandhoofden, dat zijn de lange pieren in zee. Dat heeft een gunstig resultaat. „De minister heeft bepaald dat in het zuidelijke deel strandhoofden moesten komen en in het noorden de duinen moeten worden bijgehouden door sup pletie. We werken met strandhoofden van 200 tot 250 meter en dat bevalt prima, want de afslag is echt bedui dend minder. De stroom wordt als het ware naar buiten gedrukt, je krijgt geen geulen vlak onder de duinen". Het uiterst smalle stuk duin echter camping Kogerstrand. Als er toch eens wat afslag is, worden rietschermen gezet, die al gauw volstuiven. Komt er dan weer storm, dan vormt het aldus „gekweekte" duin een treffer. Ter hoogte van paal 8 is in tien jaar tijd, 120 meter verdwenen. In '86/'87 zijn hier twee strandhoofden aangelegd en de afslag is nu een stuk minder. „Ze zijn eigenlijk te kort. Als Lees verder pagina 3 Strandjutter Jan Uitgeest is van daag naar Portugal vertrokken om daar te helpen bij de berging van een Argentijns containerschip dat bij Faro in het uiterste zuiden aan de Atlantische Oceaan op het strand is gelopen. Uitgeest maakt deel uit van de ploeg bergers van Holland Salve b.v. uit Be verwijk die met een zandzuiger een geul door het strand zal maken, waar door het schip naar zee moet worden getrokken. De relatie tussen Uitgeest en de firma Hofland van Holland Salve ontstond toen de Katwijkse kotter KW 149 op Texel strandde. De firma kwam toen met de zandzuiger naar het ei land en bracht de kotter op dezelfde wijze vlot als nu moet gebeuren met het (veel grotere) containerschip in Portugal. Op de uitnodiging van Hofland om een handje mee te helpen ging Uit geest onmiddellijk in, al viel het hem zwaar om het eiland te moeten verla ten uitgerekend op het moment dat er een veelbelovende noordwesterstorm staat. Het convooi met drie opleggers en een jeep doet drie dagen over de reis naar Faro. Het ziet er naar uit dat de hele expeditie ruim een maand in beslag zal nemen. Vooral in het voor- en naseizoen laat de bezetting van de van de Texelse maandagmorgenmarkt te wensen over. Tot nu toe wordt er niet streng opgetreden tegen marktkooplieden die zonder afmel ding wegblijven, omdat het komen van de vaste wal veel extra kosten meebrengt en Texel „zuinig" wil zijn op deze mensen. Maar er ko men toch enkele maatregelen om de Texelse markt attractiever te maken. Ook wat betreft de unifor miteit van de kramen. Een volledige bezetting van de markt heeft een veel grotere aantrekkings kracht. Niet alleen de bezetting laat te wensen over, maar vooral ook het doorgeven van verhindering om te ko men. Dit verzuim geeft veel onnodig werk, want er worden kramen opgezet die niet worden benut, waardoor „ga ten" ontstaan op de markt. Berichten van verhindering worden door de marktkooplieden op zondag doorgege ven aan de marktmeester, maar als die niet thuis is mist hij de telefoontjes. Daarom stelt de gemeente hem een telefoonbeantwoorder (kosten /250,— ter beschikking, waarmee een bandje kan worden ingesproken. Parasols Afgelopen zomer is gebleken dat het aanzicht van de markt niet uniform meer is, doordat steeds meer kooplie den hun eigen kramen gebruiken of grote parasols. Vooral na de herinrich ting van de Groeneplaats wordt een grotere uniformiteit door de aanwezig heid van alleen maar kramen van soci ale werkplaats De Bolder heel belang rijk gevonden. Daarom zal de gemeen te een zogenaamd „alleenrecht" voor kramenverhuur voor De Bolder instel len. Er zullen twee extra kramen per marktdag door De Bolder worden ge leverd, één op kosten van De Bolder zelf en één voor rekening van de ge meente. De kosten kunnen worden te rugverdiend door de verhuur aan „meelopers", dat zijn marktkooplieden die geen vaste standplaats op Texel hebben en op de bonnefooi naar Texel komen, in de hoop dat er nog een plaatsje voor hen is. Dat hangt af van wat zij verkopen, want voor alle bran ches is een maximum aantal kramen vastgesteld. Op de markt zijn 96 standplaatsen die op twee na allemaal vast zijn uitgegeven. Als die twee zou den worden gereserveerd voor „meelo pers" zou dat het werk voor De Bol der eenvoudiger maken. Men heeft dan alleen nog maar „abonnement houders" en geen incidentele kraam- huurders. Van de meelopers int de marktmeester bij verhuur voor rekening van de gemeente zowel marktgeld als kramengeld. Commentaar De genoemde aanpassingen kregen de goedkeuring van de marktcommissie. Er is echter wel aangedrongen op een uitzondering om een kraam te moeten huren van De Bolder voor bepaalde standwerkers en kooplieden die om medische redenen verkopen vanuit een wagen. Verkoopwagens zullen na de herinrichting van de Groeneplaats al leen nog mogen worden geplaatst met voorafgaande schriftelijke toestemming van het college. Ook zal vanaf dat mo ment een extra tarief boven het markt geld worden berekend voor parasols, eigen kramen en verkoopwagens ter hoogte van de helft van het tarief dat zou gelden voor een evengroot grond oppervlak voor huurkramen. Marktkoo plieden die in het verleden op verzoek van de gemeente een eigen kraam hebben aangeschaft, zullen in overleg een afkoopsom voor die kraam krijgen. Waarschijnijk zal bij de herinrichting van de Groeneplaats tevens een betere mogelijkheid van electriciteitsvoorzie- ning worden geboden en in dat geval is het denkbaar dat een tarief voor ge bruik van electra in rekening zal wor den gebracht aan de marktkooplieden. Uit een werkplaats van een bouwbe drijf in De Cocksdorp is al in de eerste week van december een slijpmachine ter waarde van ƒ1194,— verdwenen. De diefstal werd nu pas ontdekt.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1