Cjrocn "Zwarts jexeh in het hart^ Barendregt tegen financiering van Groeneplaats-plan Schikking maakt eind aan slepende „Kikkert'-'zaak Olievlek geen bedreiging meer voor Texel h 9TSB Bijna twee ton extra nodig Popkelder voorzien van muurschildering Verbouw dorpshuis duurder door vertraging Extra vangst TX 29 in beslag genomen - 38HSp 'ïÈtm Toch nog kustafslag door wind uit westen Aannemer H. Gieze kocht Elemert 2 Insluiping Zelfhulpgroep draait Meierblis Den Burg in ere hersteld OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.247 DINSDAG 12 JANUARI 1988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld £t De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Redactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Burgwal 35, Den Burg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs H9,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01 742, NMB nr. 67.34 60.398 B en W zijn niet eensgezind inzake de verdere uitvoering van de herin- j richtingsplannen voor het centrum van Den Burg. Voor de herinrich- 4 ting van de Groeneplaats en de uit- v*» breiding van de parkeergelegenheid bij het busstation Elemert is name- lijk ƒ195.500,— méér nodig dan in eerste instantie was geraamd. Wethouder Klaas Barendregt vindt het onverantwoord om daarvoor het Fonds Stadsuitleg aan te spreken en hij wil ook de post onvoorzien voor dit doel niet aantasten. In elk geval moet vol gens hem de vergroting van het par keerterrein bij het busstation (kosten /91.000,naar een later tijdstip wor den verschoven. De overige collegele den willen zowel de plannen voor de Groeneplaats als voor de Elemert tot uitvoering brengen en wel met spoed omdat alles in april klaar moet zijn. Zoals bekend is besloten de parkeerge legenheid op de Elemert te verruimen om tegemoet te komen aan het verlies van parkeerplaatsen op de nieuwe Groeneplaats. Voor de Groeneplaats was aanvankelijk ƒ262.000— geraamd. Dit wordt ƒ339.000—, onder meer door duurdere voorzieningen rond de bo men en het feit dat er meer bestrating nodig is omdat de oorspronkelijk ge plande winkeltjes zijn geschrapt. Voor de afronding van de inrichting van het park is nog ƒ10.000— nodig en voor de Elemert dus ƒ91.000,—. Het komt er op neer dat ƒ195.500,— extra nodig is om de werkzaamheden in het centrum Vijftien leerlingen van het beroeps onderwijs hebben in beide afdelin gen van de onlangs bij dorpshuis d'Ouwe ULO gemaakte popkelder verfraaid door het aanbrengen van muurschilderingen. Onder leiding van tekenlerares Pieternel Geurtz die ook het ontwerp had bedacht, werden de grauwe betonnen mu ren voorzien van afbeeldingen van bekende sterren uit de popwereld zoals Michael Jackson, Madonna en Prince, ter weerszijden van een spiegel zodat de musicerende Texelse popmuzikant zichzelf kan zien temidden van zijn wereldbe roemde voorbeelden. Op de wand van het andere vertrek werden en kele ramen gemaakt, onder andere uitzicht biedend op de zeebodem. De vijftien LBO-ers zijn er zater dag en zondag de hele dag mee in touw geweest en het resultaat mag er zijn. Het werkstuk kan door het publiek worden bewon derd op zaterdag 16 januari als open huis wordt gehouden ter ge legenheid van de ingebruikneming van de kelder. te kunnen voltooien. Dat bedrag staat niet op het door de raad goedgekeur de investeringsplan. De meerderheid van het college vindt dat het extra kre diet op tafel moet komen door ƒ10.000,— te onttrekken aan de post van twintig mille die voor fietsenstallin gen was uitgetrokken. Verder is ƒ55.000— beschikbaar door gebruik te maken van een post van die omvang, bestemd voor „verkeersveiligheidsvoor- zieningen" en ƒ130.000,— moet dus uit het Fonds Stadsuitleg komen. In dit fonds zit ƒ615.965,— en het is volgens de meerderheid verantwoord er meer dan de gebruikelijke 25% per object aan te onttrekken. Tegen vooral dat laatste heeft Baren dregt zich verzet. De gemeenteraad velt vanavond een oordeel. De verbouwing van het dorpshuis De Wielewaal in De Waal valt duur der uit, onder andere als gevolg van vertraging die is ontstaan om dat tegen het bouwplan bezwaren zijn ingediend. Aldus blijkt uit informatie van B en W aan de raad bij het voorstel om alvast de aanvankelijk vastgestelde investe ringssubsidie Iran ƒ57.500,— beschik baar te stellen en later te bezien of dit bedrag met nog ƒ15.100,— moet wor den aangevuld. De kosten van de ver bouwing waren aanvankelijk op ƒ220.000,— geraamd. De bouwkosten zijn echter met ƒ60.400— gestegen zodat het totale project met (ongewij zigde! inrichtingskosten nu ƒ290.000,— vergt. De financiering is rond te krij gen met de genoemde gemeentesubsi dies, bijdragen van de provincie en het Kon. Julianafonds en eigen middelen van De Waal. Laatstgenoemde midde len waren eerst geraamd op f80.000,— maar daar komt nu nog f5000,— bij. Alvorens over de aanvullende gemeen telijke subsidie te beslissen willen B en W eerst meer weten over de preciese oorzaken van de bouwkostenverho ging. Het dorpshuisbestuur heeft nog niet alle gegevens verstrekt, maar om te voorkomen dat het dorpshuis in li quiditeitsproblemen komt, wordt de raad voorgesteld alvast de aanvankelijk toegezegde bijdrage van ƒ57.500,— te geven. .Waren ze maar zo fel op hasj", verzuchtte één van de opvarenden van de TX 29 Helena Elisabeth" die vrijdag onder begeleiding van de RP 19 naar de visafslag Den Helder werd gebracht waar de vangst ter waarde van ƒ25.000— in MMMH Op de foto een beeld van donderdagochtend tien uur tijdens hoog water. De zee beukt" tegen de opgehoogde strandsuppletie ter hoogte van paal 28. Hoe snel de afkalving in z'n werk gaat, ondervond fotograaf Dirk Kuiter, toen even na het maken van deze foto een stuk duin onder zijn voeten wegspoelde Nadat in het begin van de afgelo pen week de Noordzeekust zo goed als geen nadelige gevolgen had ondervonden van de zuid westerstorm, was woensdagnacht en donderdagochtend toch nog sprake van aanzienlijke afslag. Dat kwam omdat de wind „door schoot" naar het westen, waardoor bij een waterstand van 1.50 meter boven NAP het water hoog het strand werd opgestuwd. Plaatselijk verdween twee tot vier me ter zand van de suppletie tussen De Koog en de vuurtoren in zee. Verreweg de meeste afslag werd opgemeten ten noorden van de Slufter. Bij paal 12 beslag werd genomen. De Texelse politie had een onderzoek aan boord van de kotter in Oudeschild ingesteld, op last van de Algemene Inspectie Dienst (AID). Als gevolg van de vangstbeperkende maatregelen wordt kabeljauw door me nige visser met kisten tegelijk over boord gezet. De TX 29 had eerst vis aangevoerd op de afslag in IJmuiden, maar had op de thuisreis naar Oude schild de netten nogmaals uitgegooid. Het resultaat van deze extra trek was 110 kisten kabeljauw. (Jan Ayeslag) en paal 15 (Westerslag) brokkelde een deel van de afritten af, waardoor het strand voor voertuigen onbereikbaar werd. Rijkswaterstaat probeert deze situatie zo snel mogelijk te herstellen. De steile wanden die als gevolg van de afslag zijn ontstaan aan het opgehoogde strandgedeelte, kun nen daarentegen niet op korte termijn worden „afgevlakt" Pas na afloop van het "stormseizoen" zal Rijkswaterstaat ter hoogte van de drukstbezochte stranden met de uitvoering hiervan be ginnen. In de loop van donderdag draaide de wind in de nog ongunstiger noordwestelijke richting. Tegelijkertijd nam de wind echter beduidend in kracht af, en was er weinig gevaar voor nog méér afslag. Door het betalen van een schik king van ƒ20.000,— willen B en W een eind maken aan een al sedert 1976 slepende juridische kwestie rond het boerderijtje aan de Rand weg dat destijds eigendom was van de dames N.M. en M.A.T. Kikkert. De dames hadden dit in feite uit twee woningen bestaande gebouw in 1974 uit een nalatenschap verkregen en hadden vergunning gevraagd een der woningen (Randweg 7) als tweede woning te mogen gebruiken. B en W en vervolgens de raad wezen dit van de hand. De eigenaressen gingen toen naar de Raad van State en kregen ge lijk. Intussen hadden ze het totale pand al voor ƒ205.000— verkocht, maar als Randweg 7 als tweede wo ning verkocht had mogen worden had den ze ƒ250.000,— kunnen vangen. Schadeclaim Voor die schade stelden zij de ge meente aansprakelijk door een claim van ƒ45000,— in te dienen, exclusief rente en kosten voor rechtsbijstand. De gemeente wees die claim af, zodat de dames de civiele rechter inschakel den. In mei 1980 werd de eis tot scha devergoeding bij de Alkmaarse recht- Het pand Elemert 2 is vrijdag gekocht door aannemer Henk Gieze uit Eier- land. Dat gebeurde in een openbare verkoping, die onder grote publieke belangstelling werd gehouden in De Lindeboom. Gieze was met ƒ170.000,— de hoogste bieder en vervolgens werd er niet afgemijnd. De koper dient voorts over het genoemde bedrag on geveer tien procent aan diverse kosten (notariskosten, overdrachtsbelasting, kadasterkosten) te voldoen. Desge vraagd zei Gieze dat het niet onmoge lijk is dat hij het pand weer doorver koopt. Elemert 2 (woonhuis met gara ge, ondergrond, erf en tuin) was ei gendom van Harry Keesom uit Den Burg. De openbare verkoping was noodzakelijk geworden nadat Keesom de exploitatie van café-restaurant De Raadskelder had moeten staken. De opdrachtgever van de veiling was een bank. De olievlek die zich de afgelopen dagen voor de Hollandse kust be vond, is verdwenen en kan dus geen bedreiging meer vormen voor het strand van Texel. Wel zijn op Texel vogels aangespoeld die met de olievlek in contact zijn geweest. Met drie schepen en een speciaal uit gerust opsporingsvliegtuig is voortdu rend gepatrouilleerd maar er is geen olievlek meer gevonden. Alles is opge ruimd of vanzelf verdwenen. „Dat vliegtuig kan olie op kilometers afstand constateren, zulke geavanceerde appa ratuur is er aan boord", aldus een woordvoerder van kustwacht IJmui den, waar de bestrijding van de mini- ramp wordt gecoördineerd. Er zijn spe ciale oliebestrijdingsschepen ingezet die het grootste deel hebben verwij derd en de rest is zowel horizontaal als vertikaal in kleine hoeveelheden opge nomen door het water. Gistermorgen werd de vlek nog gesignaleerd voor de kust ter hoogte van Bergen en Eg- mond aan Zee, maar gistermiddag was er geen spoor meer van te bekennen. Voor veel vogels is het echter al te laat: in de wateren voor Zeeland en Zuidholland leeft een grote populatie vogels, waarvan meer dan 1000 door de olie zijn aangetast. Ook op Texel werden olieslachtoffers aangetroffen. Bij Ecomare kwamen vrijdag acht vo gels binnen, zaterdag zes, zondag ne gen, en gisteren vijf. In totaal zitten daar nu vanaf de kerst 65 zeekoeten, 5 alken, 1 Jan van Gent en 2 zwarte zeeëenden bij te komen van de opge lopen verontreiniging van hun veren. „We laten ze eerst een weekje tot rust komen en eten. Hebben ze die eerste week overleefd, dan worden ze gewas sen, waarna ze weer een hele tijd moeten bijkomen om weer „water dicht" te worden, aldus Henk Brugge van Ecomare. Hij vertelt dat alleen vo gels met een redelijke kans op herstel bank ingediend De gemeenteadvocaat betwistte de stellingen van de eiseres sen, maar de tegenpartij reageerde daarop niet en de gemeente nam toen ook een afwachtende houding aan. Pas in april vorig jaar nam de advocaat van de eiseressen weer contact op met de gemeente met de bedoeling de zaak in der minne te regelen. In sep tember j.l. werd door de dames Kik kert voorgesteld dat de gemeente de helft van de geëiste som zou betalen plus de helft van de rente, terwijl iede re partij de eigen proceskosten voor zijn rekening zou nemen. Dit kwam voor de gemeente neer op een bedrag van totaal ƒ39.281,25,— De volledige schadeclaim is door de rente opgelo pen tot ca. ƒ80.000,— De kans is groot dat de gemeente dat moet betalen als de eiseressen doorgaan met procede ren. De juridische positie van de ge meente is in deze nogal zwak, zoals blijkt uit soortgelijke gevallen die elders hebben gespeeld. B en W wilden daarom wel een schikkingsbedrag be talen, maar niet zoveel als nu werd verlangd Voorgesteld is te volstaan met ongeveer de helft (ƒ20.000.— en de dames Kikkert zijn daarmee ak koord gegaan. De gemeenteraad beslist vanavond over het voorstel om dat bedrag uit te keren, ten laste van de begrotingspost „Dekking diverse ri sico's". onder behandeling worden genomen. ,,Die hier binnenkomen zijn nog niet zo heel erg besmeurd want ze hebben zich nog tot hier kunnen voortbewe gen, maar als ze echt helemaal vol zit ten beginnen we er niet eenS aan. Dan is het toch maar een zinloze lij densweg voor het dier." Brugge denkt dat de vervuiling vooral de zwarte zeeëenden treft. „Het is helaas zo dat zeekoeten vol olie een regelmatig te rugkerend verschijnsel zijn. Olieramp of niet, die hebben we altijd". Ook vanaf de Texelse veerboot zijn meeuwen ge zien die besmeurd waren met olie. De pogingen om een „zelfhulpgroep" in het leven te roepen, bedoeld voor mensen die aan een of andere vorm van verslaving lijden, lijken te slagen. Dinsdag kwam in De Nieuwe Skuul bij 't Horntje een aantal mensen bijeen die hun drempelvrees had overwon nen. Ze besloten na de eerste ken nismaking door te gaan en hopen dat nog meer Texelaars deze stap zullen wagen. Opmerkelijk was dat er (nog) geen mensen met alcoholproblemen waren hoewel men juist op belangstel ling van die groep had verwacht. De gespreksgroep staat open voor ieder die problemen heeft als gevolg van „dwangmatig gedrag" dat ontstaat door een overmatige behoefte aan gokken, medicijnen, drugs, alcohol, eten, etc. De groep komt dinsdag op nieuw samen, weer in De Nieuwe Skuul, aanvang 20.00 uur. Uit een huis aan de Dorpsstraat te De Koog is zondag tussen 15.00 en 22.00 uur een bordeau-rode tas met daarin een horloge en een aantal euroche ques gestolen. De deur was niet afgesloten. De voorbereidingen voor de viering van koninginnedag in Den Burg zijn inmiddels weer opgang geko men. Verheugd is de commissie met de medewerking van de ge meente om sinds vele jaren in Den Burg weer eens een meierblis te ontsteken en wel op het voormali ge terrein van de Tex. boys Op woensdag 13 januari om 20.00 uur is in de Schakel een bijeenkomst voor alle vertegenwoordigers en andere be langstellenden. Hopelijk kunnen op de ze avond nog enige vacante plaatsen worden ingevuld. Volledigheidshalve volgen hier de diverse wijken met hun nieuwe vertegenwoordigers. Wijk De Mars omvat: De gehele woonwijk van die naam, de Spinbaan, Marelstraat, stukje Waalderstraat. Els Dreesens Buytengors 52 telefoon 4593. Wijk Noordwest omvat: De gehele woonwijk van die naam, Beatrixlaan vanaf Kogerstraat tot Gasthuisstraat. Mieke Witte Noordwester 94 telefoon 4326. Wijk Centrum 1 omvat: Thijsselaan, Drijverstraat, Wilhelminalaan, Binsber- genstraat, Brouwerstraat, Burdetstraat, Achterom, Julianastraat, Weverstraat, Burgwal, Parkstraat, Stenenplaats, Waalderstraat. B. de Boer Hallerweg 3 telefoon 2201. Wijk Centrum 2 omvat: Keesomlaan, Elemert, Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyckstraat, Molenstraat, Beatrix laan tot Gasthuisstraat, War moesstraat, Groeneplaats, Zwaanstraat, Gravenstraat, Weststraat, Hollewal, Pater Witteplein, Lijnbaan, Hogerstraat, Binnenburg, Gast huisstraat, Molendwarsstraat, stukje Kogerstraat vanaf De Zes naar Stenen plaats. Ina Smit Keesomlaan 4 tele foon 3715. Wijk 5 omvat: Witte Kruislaan, Ko gerstraat vanaf De Zes, Burger- houtstraat, Bernhardlaan vanaf Waal derstraat richting Kogerstraat, Schoon oordsingel, Boogerd, Willem van Beie- renstraat, Jonkerstraat, De Zes, Jan Reijstraat, stukje Waalderstraat vanaf Wilhelminalaan tot kruising Bernhard laan. Jan Kager Wittekruislaan 14 tele foon 2559. Wijk 6 omvat: Schilderend, Bernhard laan tot Buytengors, Wilsterstraat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat, Haffelder- weg, Emmalaan, Wezenland. Dik Ha- ker Schilderend 110 telefoon 3506.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1