Cjrocn cZwartsJexeh in het harL, Andere financiering voor Groeneplaats-Elemert Leuk bedrag te haten bij ziekenfonds? Museumbezoek steeg fors in 1987 Aanleg moet in april klaar zijn Badmeester Pansier legt taak neer Volgende week herinrichting Kotters vingen vliegtuigdelen Zoutgehalte Waddenvereniging houdt ledenbijeenkomst Nog geen schutting voor Van Karsen Lichtboei aangespoeld V7" Loodsmansduin Weekendmenu ƒ24,50 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.248 Voor advertenties, abonnementen, etc langeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jelefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Redactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Frans Hopman, Burgwal 35, Den Burg, telefoon 02220 - 5472. VRIJDAG 15 JANUARI 1388 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398 De herinrichting van de Groeneplaats en het uitbreiden van de parkeerca- paciteit van de Elemert zullen met spoed worden aangepakt zodat dit karwei in april a.s. achter de rug is. Dinsdagavond gaf de gemeenteraad het groene licht, na een moeizame discussie van anderhalf uur. De zaak was omstreden omdat voor het project bijna twee ton meer nodig is dan aanvankelijk was geraamd en omdat er verschil van mening over was of de ge meente zich kon permiteren om dit extra geld te onttrekken aan het zg. Fonds Stadsuitleg. Dat Fonds is bedoeld voor het bekostigen van „bovenwijkse voorzieningen" en in dit geval dus zeer van toepassing, maar met name wethouder Klaas Barendregt wilde deze reserve in stand laten. Het fonds wordt namelijk voor een be langrijk deel „gevoed" door de rente die deze reserve zelf opbrengt. Als het fonds zou worden aangesproken zou dus niet alleen deze spaarpot maar ook de renteinkomsten verdwijnen en dat achtte de wethouder in deze zor gelijke tijden niet verantwoord, althans niet op dit moment. Hij wilde de ge plande werkzaamheden daarom uitstel len totdat duidelijk is hoe het precies zit met de financiële reserves van de gemeente. Samenhang Aanvankelijk leek het dat Barendregt wel de Groenplaats wilde aanpakken, maar de aanleg van parkeerplaatsen bij de Elemert (kosten f91.000,— wilde uitstellen, zodat er ook geruime tijd werd gepraat over de samenhang tus sen beide zaken. Als belangrijkste ar gument om beide projecten tegelijk uit te voeren, werd door de meerderheid van het college naar voren gebracht dat dit het inlossen van een belofte is. Er is immers toegezegd dat er com pensatie komt voor de parkeerplaatsen die straks van de Groeneplaats verdwij nen. Het zou geen beste indruk maken als daarvan werd afgezien. Daarmee was de meerderheid het eens. Sommi gen, zoals Ate Rienstra, vonden zelfs dat je éérst voor extra parkeerplaatsen op de Elemert moet zorgen, alvorens je de Groeneplaats als parkeerterrein buiten gebruik stelt. Maar ook hij vond f91.000,— erg veel voor wat extra par keergelegenheid, althans, omgerekend per parkeerplaats. Dirk Terpstra was aanvankelijk tegen het uitbreiden van parkeergelegenheid aan de Elemert. Hij betoogde dat er parkeerruimte genoeg is direct buiten het centrum van het dorp. Hij leek dus medestander van Barendregt, maar naderhand wijzigde hij zijn standpunt, ging met het totale plan akkoord maar wilde dat het op een andere manier wordt gefinancierd. Gebruik zou moeten worden gemaakt van het batig saldo van f82.000,— van Chef-badmeester Gert Pansier van „Molenkoog" heeft een andere functie gekregen. Hij is als ambte naar sportzaken de heer E. Tuin hout opgevolgd die inmiddels een functie heeft aanvaard in Aalsmeer. Dat betekent dat Pansier full-time in het bureau culturele zaken in het raad huis is en er voor de dagelijkse leiding van het zwembad een ander moet ko men. De gemeente heeft inmiddels een advertentie geplaats. De kans wordt vrij groot geacht dat de nieuwe chef-badmeester op Texel kan worden gevonden. De 38-jarige Pansier heeft die functie vijftien jaar uitgeoefend, het grootste deel van de tijd in dienst van de Recreatiestichting, het laatste jaar bij de gemeente. Vóór 1973 was Pansier verbonden aan een zwembad in Boskoop. De nieuwe functie is voor hem promotie, die hij nadrukkelijk heeft gezocht. „Badmeester zijn vond ik altijd prachtig werk maar ik zag wel in dat je niet tot je 65e in een korte broek bij dat zwembad kunt staan. Het is goed als daar een jonger ie mand komt die makkelijk aansluiting vindt bij de jeugd. In mijn nieuwe baan houdt ik contact met het zwem bad Molenkoog want het beheer daar van hoort tot mijn taken als sportamb tenaar. Ik zal er echter nog maar een enkele keer te zien zijn". Medio volgende week wordt begonnen met de herinrichting van de Groene plaats. De aanwonenden mogen hun wensen uiten met betrekking tot de tails. Zij kunnen daarvoor terecht bij gemeentewerken, afdeling weg- en waterbouw. De tekening van de herin richting ligt daar ter inzage. De werk zaamheden worden uitgevoerd door Westerlaken, VEM, en Tebo en moe ten (geen grap) voor 1 april klaar zijn. de begroting van vorig jaar zodat nog maar f15.000,— uit het Fonds Stad suitleg hoeft te worden gehaald. De meerderheid van het college ging daar mee akkoord en het was dit voorstel dat met negen tegen zes stemmen werd aangenomen. Tegenstanders wa ren Gerard van der Kooi (PvdA), Erna Eelman (VVD), Klaas Barendregt (VVD) en Tine Krijnen, Jan van Asselt en Gerbrand Poster van Texels Belang. Discipline Wethouder Klaas Barendregt herinner de aan de laatste begrotingsvergade ring, waarbij duidelijk is geworden dat Texel niet bepaald ruim in zijn financië le reserves zit. De post onvoorzien is feitelijk te klein. Mogelijkheden biedt wellicht de saldi reserve, maar dan moet eerst vast staan hoe groot die precies zijn, waarbij ook de op handen zijnde verbouwing van het raadhuis moet worden meegerekend. Baren dregt pleitte voor uitstel en vond dat de raad in deze „discipline" in acht moest nemen. Tine Krijnen was het met Barendregt eens. „Interen op de reserves, dat mag niet". Waarbij ze eraan herinnerde dat het Fonds Stadsuitleg ook nodig is voor het verbeteren van de Boodtlaan en op het feit dat de toeristische reserve practisch niet meer bestaat omdat die naar de musea gaat. Terpstra wilde weten of in het nieuwe Groeneplaats-plan wordt voor zien in stallingsmogelijkheden voor fietsen en hij had de „Franse muziek tent" gemist waarvoor de PvdA in het verleden heeft gepleit. Er komt wel een „waterwerk" voor het raadhuis, een soort kunstwerk. „Wie heeft dat bedacht? Versobering is misschien mo gelijk". Terpstra gaf wat dat laatste be treft later in de discussie het goede voorbeeld door niet vast te houden aan de f60.000,— kostende muziek tent. Het stemde hem ook tevreden dat er inderdaad een rijwielstalling komt op de nieuwe Groeneplaats, maar hij bleef vooralsnog de aanleg van parkeerplaatsen op de Elemert bestrijden. Goede reden De burgemeester zei dat de werkzaam heden Elemert en Groeneplaats „on losmakelijk" met elkaar zijn verbonden. Het één is uit het ander voortgevloeid en het is de hoogste tijd dat alles nu eindelijk wordt uitgevoerd. „Er is een heel goede reden om in april klaar te zijn, maar daarover kan ik in deze openbare bijeenkomst niets zeggen". Peter Bakker (PSP) merkte verheugd op het te begrijpen: „U wilt de Groe neplaats natuurlijk klaar hebben voor 1 mei, de dag van de arbeid...". Geruime tijd werd heen en weer gepraat over de vraag of het juist is de reserve Fonds Stadsuitleg te gebruiken voor de Groeneplaats en de Elemert. Argu ment van de meerderheid van het col lege: „Dat Fonds is bedoeld om ge bruikt te worden voor dergelijke voor zieningen en niet om rente te kweken". Tine Krijnen liet weten dat ze niet al leen voelde voor uitstel van de par keerplaats Elemert, maar zelfs afstel wilde. Gerbrand Poster was ook tegen en liet er zich afkeurend over uit dat de meerderheid van het college de plannen er zonder vooroverleg in de commissie „zo even" wilde doordrukken. Sufgeluld Dat nam wethouder Schilling hem kwalijk. Als er één onderwerp is waar over door raad en commissie zeer langdurig en bij herhaling is gepraat, is het wel de herinrichting van de Groe neplaats en de vervangende parkeerge legenheid op de Elemert. „We hebben ons sufgeluld. Het is duidelijk wat er moet gebeuren. Het kost veel geld, maar je kunt in elk geval zien wat er mee gebeurt en het is niet overdreven voor het hoofddorp van Texel, waar de Lees verder pagina 2 Wethouder Piet Zegers zal uitzoe ken of de gemeente rechten kan laten gelden op een bedrag van één tot anderhalve ton, dat in de „steunstichting" van het Zieken fonds Texel zat. Dit geld is na de fusie overgegaan naar het Zieken fonds Noordholland-Noord, maar het zou kunnen dat dit niet had mogen gebeuren en dat de ge meente er alsnog over moet be schikken om het te gebruiken voor medische of sociale doelen. Het geld is oorspronkelijk afkomstig van de diverse ziekenfondsen die destijds zijn samengevoegd tot het Al gemeen Ziekenfonds Texel. Het kwam uit particuliere bronnen en werd apart beheerd voor speciale uitgaven door het in een steunstichting onder te brengen. In de raadsvergadering van dinsdag vertelde Gerbrand Poster dat in de statuten van deze stichting staat dat de gemeente het batig saldo een bestemming moet geven als het Zie kenfonds zou ophouden te bestaan. Poster vindt dat na de fusie het zie kenfonds inderdaad heeft opgehouden te bestaan als zelfstandige organisatie en wil dan ook dat de gemeente als nog de beschikking krijgt over het geld, dat nu is overgegaan naar Noordholland-Noord. Wethouder Ze gers beloofde er achteraan te zullen gaan. Kogerstraat Poster had tot zijn schrik gezien dat het plan om de Kogerstraat (tussen Stenenplaats en De Zes) op te knap pen en van verkeersdrempels te voor zien is uitgesteld tot 1989, terwijl be loofd was dat dit werk al in september a.s. zou gebeuren. Er was blijkbaar een misverstand, want wethouder Ba rendregt antwoordde dat van uitstel geen sprake is en dat nog deze maand definitieve besluiten zullen worden ge nomen inzake de reconstructie van de Kogerstraat en dat de uitvoering „er aan zit te komen". Poster kan de buurt dus gerust stellen. Rijkswerf De Rijkswerf in Den Helder wordt af geslankt, wat verlies van arbeidsplaat sen betekent, vooral „lagere" functies. Aangezien ook Texelaars op de Rijks werf een baan hebben, is dit een aan gelegenheid die ook de gemeente Texel aangaat. Gerard van der Kooi (PvdA) vond dat het Texelse college samen met B en W van Den Helder actie moet ondernemen om de werk gelegenheid zoveel mogelijk veilig te stellen. Wethouder Barendregt had daar weinig fiducie in. Over het onder werp was al met het college van de marinestad gesproken in augustus j.l. Het is waar dat onder degenen die met ontslag worden bedreigd ook Texelse forensen zitten. De burge meester beloofde dat de gemeente zich in gewestelijk verband voor deze zaak zal inspannen. Meer kwam in de rondvraag niet aan de orde, waar schijnlijk slikte menig raadslid zijn voorgenomen vragen in omdat het middernachtelijk uur nabij was. De heren ven het Bureeu vooronderzoek ongevellen ven de Rijksluchtvaartdienst bestude ren met Jeep Bekker de opgeviste stukken vliegtuig. Op uitnodiging van Jaap Bakker uit Oudeschild waren woensdag twee he ren van het Bureau vooronderzoek on gevallen van de Rijksluchtvaartdienst op Schiphol naar Texel gekomen. Bak ker had enkele vliegtuigonderdelen die waren opgevist door de TX 19 en de TX 33 tussen Nederland en Engeland, ter hoogte van Petten. De deskundigen, F. Erhart en F. Reij- sen, dachten dat het stukken van mili taire toestellen betrof, waarschijnlijk van net na de tweede wereldoorlog. Het waren geen straalvliegtuigen, ge zien de constructie van de gevonden delen, waaronder een groot stuk vleu gel. „Wij zijn op het moment niets kwijt wat bij de burgerluchtvaart In de krant van 5 januari schreven wij in het bericht over de toenemende hardheid van het drinkwater op Texel (als gevolg van de ingebruikname van de zinker) ook iets over het toene mend zoutgehalte. Er stond dat het zoutgehalte toeneemt van 130 naar 300 mg per liter. Dat was juist, maar het PWN stelt het op prijs dat erop wordt gewezen dat hiermee alle zou ten werden bedoeld en niet alleen keu kenzout (natriumchloride). De hoeveel heid keukenzout in het drinkwater was op 4 januari 59 mg per liter en zal hoogstens tot 100 mg stijgen, waar door het keukenzoutgehalte royaal be neden de nog aanvaardbare norm van 150 mg per liter blijft. hoort, maar alle wrakstukken zijn in principe interessant voor ons. We ho pen dat meer vissers de stukken die ze in hun netten krijgen voor ons willen bewaren", aldus Reijsen, hoofd van het bureau vooronderzoek ongevallen. Net ais in vorige jaren houdt de landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee een ledenverga dering op Texel; maandag a.s. om 20.00 uur in „Ecomare". Het eerste deel van de avond is bestemd voor vrije uitwisseling van ge dachten en vanaf 21.00 uur wordt gesproken over het thema „Wettelijke Regeling Waddengebied", in verband met het congres dat de waddenvereni ging houdt op 10 februari onder het motto „Het wad, een Wetland zonder Wet?" Maandag komt op Texel aan de orde: het functioneren van de PKB Waddenzee; de zin van een wettelijke regeling voor het waddengebied, de vorm die daaraan moet worden gege ven en de vraag of de Natuurbescher mingswet ook mogelijkheden biedt. Een toelichting zal worden gegeven door Marja Holsink, waarna de discus sie kan beginnen. Tandarts C. M. van Karsen krijgt van de gemeente geen vergunning om op de erfscheiding bij zijn wo ning aan de Kogerweg een beton nen schutting te plaatsen. De bouwvergunning die hij daarvoor vroeg, is geweigerd. Het beroep dat Van Karsen daarop instelde bij de gemeenteraad heeft ook niet geholpen, want de raad verklaarde het beroep bijna unaniem ongegrond. Het college had de vergunning gewei gerd omdat het huis van Van Karsen is bestemd als „agrarisch hulp- en toele veringsbedrijf", alsof het gaat om een loonwerkbedrijf of iets dergelijks. Het perceel wordt nu strijdig gebruikt en daarom is geen schutting toegestaan. Bovendien achtte de welstandscom missie een betonnen schutting ontsie rend en daarmee waren B en W het eens. Het probleem kan worden opgelost als aan het huis een andere bestemming wordt gegeven, bijvoorbeeld „eenge zinshuis". Een schutting (die anders moet worden uitgevoerd) is dan wél mogelijk, krachtens de bij die bestem ming horende voorschriften. Zoals de zaak er thans voorstaat, kan geen ver gunning worden gegeven. De gemeen teraad was het daarmee eens, met uit zondering van Gerbrand Poster. Die meende dat een betonnen schutting „met wat verf en wat aankleding" best toonbaar is. Garage Ook het beroep dat de heer C. P. van IJsseldijk uit Den Burg had ingesteld tegen de weigering van een door hem aangevraagde bouwvergunning voor een garage werd door de raad onge grond verklaard. Het bouwplan voldeed onder andere niet aan de eis dat de zijdelingse af stand tot de perceelsgrens minstens vijf meter moet zijn. Het was anderhal ve meter. Afwijken van deze maat werd stedebouwkundig niet verant woord geacht. Bovendien zou het slecht zijn voor de verkeersveiligheid als de garage zou worden gezet op de hoek van het terrein, wat door de heer IJsseldijk is voorgesteld. De gemeente heeft nog de suggestie gedaan om de garage achter de woning te zetten, maar dat vindt Van IJsseldijk onge wenst omdat dat het enige plekje in de tuin is waar hij nog wat privacy heeft. In zijn beroepsschrift bestreed Van IJs seldijk de college-argumenten en merkte onder meer op dat veelvuldig wordt afgeweken van de voorgeschre ven zijdelingse perceelsafstand. Dat hielp niet. Een gele, bolvormige boei met antenne van rijkswaterstaat met een doorsnede van ongeveer 90 cm. is maandagmid dag aangespoeld bij paal 13. Gezien de schade is de boei kennelijk van zijn an kers gevaren door een schip. Rijkswa terstaat zal de boei weer naar zijn plek brengen. Den Hoorn, 02226-590 Hét familierestaurant voor Texel. Het trefpunt voor velen! Heldere groentesoep met champignons Varkenshaas met paprika en madeirasaus Chocolademousse met slagroom Rommelpot 29, Den Hoorn, 02226-590. Geopend: zaterdag en zondag v.a. 12.00 uur of op afspraak. Het ideale adres voor al uw partijen. De Stichting Texels Museum heeft niet te klagen over belangstelling. Mede door het slechte weer van de afgelopen zomer is het aantal bezoekers in Ecomare, het Maritiem- en Juttersmuseum en de Oudheidkamer flink gestegen. Vooral de toeloop naar de Oudheidka mer was verheugend want die steeg van 3521 bezoekers in 1986 naar 5752 in het afgelopen jaar. Dat was van alle musea de percentueel sterkste groei. Zoals bekend draaide de Oudheidka mer dit jaar met vrijwilligers en werden de openingstijden uitgebreid. In 1985 boekte de Oudheidkamer nog 3273 be zoekers. Het Maritiem- en Juttersmu seum in Oudeschild verkocht het afge lopen jaar 45328 toegangskaarten; 4775 meer dan in 1986. Van Ecomare werd al gemeld dat daar de afgelopen zomer de 150.000-ste bezoeker werd geregistreerd; dit aantal is nog verder opgelopen tot 167814, wat een stijging was van 14045. In 1985 trok Ecomare nog 135011 bezoekers. Hoger tarief De gestegen bezoekersaantallen zijn uiteraard van grote betekenis voor de exploitatie van de musea. Toch zijn de stijgende inkomsten onvoldoende om, op langere termijn, de extra kosten te kunnen dekken die gepaard gaan met verdere uitbreiding en kwaliteitsverbe tering van de collecties. Daarom zijn de tarieven van Ecomare en Maritiem- en Juttersmuseum per 1 januari ver hoogd. Een kaartje voor Ecomare kost nu voor volwassenen 75,— (was 74,— en voor kinderen 73,— (was 72,50). Voor het Maritiem Museum betalen volwassenen nu 74,— kinderen 73,—. De toegangsprijs voor de Oudheidka mer (volv. 72,—, kinderen 71,25—) werd niet veranderd. Tegelijkertijd is de kor tingsregeling uitgebreid. Een gulden re ductie op de entreeprijs voor Ecomar geldt voor 65 plussers, deelnemers aan het ANWB reischequeproject, leden van Natuurmonumenten, leden van het Instituut voor Natuurbescherming- sedukatie, „Rangers" van het Wereld Natuurfonds, vrienden van de Zeehondenopvang en voor groepen van minstens vijftien personen. De ho gere tarieven zijn bepaald in overleg met een adviesbureau dat meent dat het bezoek hierdoor niet of nauwelijks zal worden afgeremd. Ook na de ver hoging zijn de tarieven nog laag in vergelijking met wat betaald moet wor den voor soortgelijke attracties elders in het land.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1