Cjrocn c2wartsjexels in het L. P inn nn Dakverdieping is het =meest aantrekkelijk Verdeeldheid blijft over speelautomaten Uitbreiding raadhuis BAKKER S IJZERHANDEL nu ƒ750,— VERHALEN OVER GOKVERSLAVING OVERDREVEN? Markt wijkt uit Mr. Van Vollenhoven bezoekt NI0Z Raadsvrouwen willen Beatrixboom planten Veerdienst met twee boten Matra hogedrukreiniger type 60 N WINKEL VOL IDEEEN! ^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.249 DINSDAG 19 JANUARI 1988 IVoor advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld Et De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741 na 18 00 uur 4881 dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater Wit- plein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36 25.01 742, NMB nr 67 34.60 398. gj Het raadhuis in de toekomst: met extra verdieping, erker en ,,vol" koepel. De meest aantrekkelijke manier om het raadhuis een flinke uitbreiding te geven is het aanbrengen van een dakverdie ping, dus een extra bouwlaag waardoor het raadhuis bijna drie meter hoger wordt. Het is niet de eerste keer dat aan een axtra bouwlaag wordt gedacht om een ïind te maken aan de ruimtenood, maar dat idee werd verdrongen door iet plan om de uitbreiding te zoeken n de vorm van een extra vleugel op Ie plaats van de huidige bodewoning. De extra verdieping kwam weer aan de jrde nadat B en W advies hadden in- jewonnen bij het architectenbureau 7VK in Amsterdam, het vroegere bu- eau Wieger Bruin dat het huidige aadhuis heeft ontworpen. Dat bureau nam verschillende ideëen onder de loep: uitbreiding in twee bouwlagen, de genoemde extra dakverdieping, een vleugel op de plek van de huidige bo dewoning en een dakverdieping waar bij de huidige bodewoning een voor meerdere doeleinden te gebruiken ont moetingsruimte zou worden. Penthouse In overleg met de fractievoorzitters van de gemeenteraad heeft het college de voorlopige keus nu laten vallen op de dakverdieping, een zg. penthouse- constructie. Die krijgt niet dezelfde op pervlakte als de bestaande verdiepin gen omdat de gevels iets zullen terug wijken, maar met de netto werkopper- vlakte van 365 m2 kan men toch een heel eind vooruit. Het is wel jammer dat nog maar korte tijd geleden nieuwe dakbedekking op het raadhuis is gemaakt (ten koste van f107.600,— maar die investering is in één keer ten laste van de saldi reserve gebracht, zodat op de begroting geen kapitaalslasten meer drukken. Overi gens is de extra dakverdieping de minst kostbare uitbreidingsmogelijkheid en is te verwachten dat de welstand commissie er geen bezwaar tegen zal hebben, wat af te leiden is uit de posi tieve reactie die van die kant is ont vangen toen daar de verschillende uit breidingemogelijkheden werden voorgelegd. Uitgangspunt was dat de werkopper- vlakte met ongeveer 400 m2 moet toe nemen. Dat wordt nu dus wat minder, maar dat is niet onoverkomelijk. De netto oppervlakte zou nog wat kunnen worden vergroot door over de hele breedte van het raadhuis iets naar vo ren te bouwen, waardoor er nog 20 m2 bijkomt. Krediet De uitbreiding volgens dit plan zal on geveer 1,1 miljoen gulden kosten. De gemeenteraad zal worden gevraagd een voorbereidingskrediet van f285.200,— beschikbaar te stellen (kosten architect, btw, voorbereiding en toezicht). Voor het project zal een stuurgroep in het leven worden geroepen bestaande uit de burgemeester, enkele leidingge venden uit de ambtelijke organisatie en een vertegenwoordiger van de mede zeggenschapscommissie. Daarnaast komt een begeleidingscommissie die - al naar gelang de aan de orde zijnde onderwerpen - wisselend van sa menstelling kan zijn, maar waarin in elk geval de directeur van gemeente werken, het hoofd van de afdeling B en W nemen het „uitsterfsysteem" dat ten aanzien van de speelauto- matenhallen is bepleit door de raadscommissie voor algemeen en organi satorisch beleid, niet over. In tegenstelling tot wat de commissie wilde, zullen zij de gemeenteraad voorstellen wel over te gaan tot het vaststel len van de desbetreffende verordeningen met als argument dat de met de speelautomaten samenhangende gevaren voor de jeugd dan veel beter zijn te bezweren dan bij het uitblijven van een regeling en het daardoor binnen een paar jaar moeten sluiten van de bestaande hallen. B en W verwachten dat de jeugd na sluiting van de automatenhallen uit zwermt naar horecabedrijven waar ze niet alleen met alcohol maar ook met maximaal twee kansspelautomaten zul len worden geconfronteerd. Dat is een verslechtering in vergelijking met de huidige toestand want de kansspelau tomaten (dus de echte gokmachines waarbij het niet gaat om behendig heid) staan nu in de bestaande hallen in aparte afdelingen waar je alleen in mag als je ouder bent dan zestien jaar. In de Turbo-hal in Den Burg geldt zelfs een leeftijdsgrens van achttien jaar. Beperkt Door een verordening, zo redeneert het college, kan alles veel beter wor den geregeld en gecontroleerd. Het aantal echte speelautomatenhallen kan dan binnen de perken blijven. De mo gelijkheden voor kampeerbedrijven kunnen beperkt blijven tot gelegenhe den met uitsluitend behendigheidsspe len en hetzelfde geldt voor bowlings. De politie denkt er ook zo over, maar meerdere commissieleden lieten giste ravond opnieuw weten dat ze van het B en W-standpunt niets moeten hebben. Het was dus de tweede keer dat de kwestie door B en W in de commissie aan de orde werd gesteld. Henk Beumkes zei dat dit op „doordrijven" begint te lijken en stelde vast dat het college zich opwerpt als „redder van de eenarmige bandieten". Beumkes zag tussen gok- en alcoholverslaving nauwelijks verschil en vertelde door een moeder te zijn opgebeld, die klaagde dat haar kind niet uit de speelautomatenhal was weg te „bran den". In politiecontrole op leeftijden e.d. had hij weinig vertrouwen. „Over al zie ik dingen gebeuren die niet mogen". Schadeclaims Als bijkomend argument om de hallen in stand te laten hadden B en W naar voren gebracht dat schadeclaims zijn te verwachten van de betreffende ge dupeerde bedrijven. Die hebben name lijk jaren kunnen draaien en worden als gevolg van een overheidsbeslissing nu „zomaar" gesloten. Henk Beumkes geloofde dat niet en noemde dit drei gement „strategie" van het college. Gebruik makend van originele termen veroordeelde ook Tine Krijnen het col- legebeleid in deze. Het in stand hou den van de automatenhallen noemde zij „het te vondeling leggen van de zwakkeren". Ze vond de Turbo-hal bo vendien een degradatie van de te re construeren Groeneplaats. „Je kunt nog zoveel opknappen, dit blijft een rotte kies". Bij het maatschappelijk werk en bij de Jellinek-kliniek had ze gehoord dat er we! degelijk slachtof fers van gokverslaving zijn. Ze wees erop dat men elders in het land ook niet altijd tolerant is. Amsterdam be vriest het aantal automatenhallen op 22. Urk geeft geen vergunning en Amstelveen ook niet. Twijfel Riet Huitema was er nog niet uit. Ook zij had gehoord over „verslaving en verloedering en over het verbrassen van grote bedragen" door de jeugd, maar ze vroeg zich af of het eerlijk is om door het niet vaststellen van de re gelende verordening te bewerkstelligen dat bedrijven moeten sluiten. „Er zijn wel meer inrichtingen die schade ople veren als misbruik wordt gemaakt. Moeten we die dan ook sluiten?" Het willen beschermen van de jeugd sprak haar wel aan, maar de realiteit wil dat de jeugd straks toch merendeels aan de overkant belandt en er dan mee wordt geconfronteerd. Het leek haar geen taak van de overheid om in de schoenen van ouders en opvoeders te gaan staan. Na sluiting zal de jeugd een andere plek zoeken om samen te komen. Ik neig tot het vaststellen van de verordening, maar ik geef nog geen advies". Geconcentreerd Van Peter Bakker mochten de hallen in stand blijven, want sluiting brengt vol gens hem eerder verslechtering dan verbetering. „De jeugd kan dan im mers naar de café's waar ze ongeacht hun leeftijd met gokautomaten mogen spelen. Het kwaad blijft, alleen niet geconcentreerd in een hal". Bakker sprak zich uit voor de verordening zo dat de zaken kunnen worden geregu leerd. Hij noemde het merkwaardig dat meerdere raadsleden zich nu zo druk maken over het lot van de jeugd, maar wel onlangs de jeugdwerkbegeleider hebben ontslagen met het smoesje dat er voor hem geen geld meer is. Burgemeester Schipper ontkende dat hij aan het doordrijven was en bena drukte dat een goed afgewogen stand punt is ingenomen. De speelautoma ten voorzien in een behoefte die vol gens hem niet goed is te vergelijken met de neiging om alcohol te drinken. De jeugd wil reactiespelletjes en soci aal contact. Ouderen ondervinden dat in het gewone beroepsleven al ge noeg. Dat in Amstelveen, Amsterdam en Urk een afwijzend beleid wordt ge voerd, zei hem niet zoveel. Er zijn meer dan 700 andere gemeenten in Nederland. De signalen over ontspo ringen als gevolg van gokken zei hij maar één keer te hebben vernomen, van de „Overkoepeling". Hij vond het merkwaardig dat de raadsleden blijk baar meer horen en kon zich nauwe lijks voorstellen dat het allemaal en op die schaal waar is. Politie De commissievergadering werd bijge woond door een deputatie van de Texelse rijkspolitie, die het standpunt van B en W geheel onderschreef. Aad Blom liet zich lovend uit over de wijze waarop de bestaande hallen worden geëxploiteerd. Er wordt toezicht uitge oefend, de „gok" apparatuur is streng gescheiden van de gewone speelauto maten en de apparatuur is geijkt, waardoor vast staat dat tenminste 72% van de ingeworpen gelden weer worden uitbetaald. De politie bleek ook veel vertrouwen te hebben in de wijze waarop in de hallen van De Koog en Den Burg het beheer wordt gevoerd, met name wat betreft de controle op de leeftijd. Aan de openstellingsuren van de hal in Den Burg is wellicht nog wat te verbeteren in overleg met de scholen. Blom hechtte weinig geloof aan de verhalen over crimineel gedrag om aan geld te komen voor de gokhal. Hij zei maar één voorbeeld te kennen. Spreker ver wachtte het uitzwermen van de jeugd naar gewone café's als de hallen dicht gaan. Dat je 16 moet zijn om een café in te mogen is een misverstand. De wet bepaalt slechts dat het verboden is om alcoholhoudende drank te ver strekken aan kinderen beneden de 16 jaar. Mede daarom is het voor de poli tie moeilijk om leeftijden te controle ren. De beheerders van de speelauto matenhallen kunnen dat veel beter; ze kennen hun klanten. Rein Stam, namens de automatenhal Las Vegas en Het IJsbeertje, had graag gezien dat de tegenstanders zich nog wat breder hadden geörienteerd door ook eens in „zijn" bedrijf te gaan kijken. Het loopt daar prima en zonder excessen, vooral door de gewetensvol le wijze waarop het beheerdersecht paar Kamp dit werk al 14 jaar doet. Zoals kon worden verwacht konden voor- en tegenstanders elkaar niet overtuigen. Het sterkste argument van het college was dat met een verorde ning het gokken en spelen beter kan worden geregeld. Met de verordening kan bijvoorbeeld worden voorkomen dat op de campings gokautomaten ko men in plaats van uitsluitend behen digheidsspelen. De gemeenteraad heeft het laatste woord. bouwkunde en de gemeentesecretaris zitting hebben. Klimaat Naar aanleiding van klachten over het klimaat in het huidige raadhuis is na gegaan of dit probleem tegelijkertijd tot oplossing kan worden gebracht. Al in 1970 is gebleken (opgaaf van het gespecialiseerde adviesbureau Verhoe ven) dat dit zeer kostbaar is. Er is een overdruksysteem nodig van f60.000,— een luchtbehandelingssysteem van f250.000,— en bouwkundige voorzie ningen ter waarde van zo'n f40.000,—, exclusief btw. Rekening houdend met de inmiddels sterk gestegen bouwprij zen kan worden gezegd dat betere kli maatbeheersing in het raadhuis een gi gantisch bedrag zal vergen, zodat het zeer de vraag is of die investering wel in verhouding staat tot het bereikbare resultaat. B en W voelen er dan ook niets voor. Het is volgens het college denkbaar dat het klimaat in het straks verbouwde raadhuis vanzelf iets verbe tert, althans op de tweede verdieping, als gevolg van de extra bouwlaag. B en W willen de bodewoning hand haven en hebben de gedachte om de ze te slopen of te verkopen dus van zich afgezet. Ten koste van niet meer dan f75.000,— f100.000,— kan het gebouw geschikt worden gemaakt voor diverse doeleinden zoals fractievergaderruimte. Commissie positief Gisteravond gaf de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch be leid een gunstig oordeel over het door B en W gekozen verbouwplan. Over het algemeen was men er voorstander van om de gevel van de nieuwe bouw laag wat te laten terugwijken, ook al is de ruimtewinst dan wat minder groot. Lees verder pagina 2 In verband met de start van de herinrichting van de Groeneplaats zal de maandagse markt de ko mende maanden moeten uitwijken. Voorlopig staan de kramen zoveel mogelijk in de Parkstraat en in de hoek van het daarop aansluitende deel van de Groeneplaats, waar dan nog niet wordt gewerkt. Over ongeveer een maand verhuist de provisorische markt naar het plein rond de Waag waar het herinrich tingswerk dan is voltooid. Half april is de situatie weer als vanouds. Mr. Pieter van Vollenhoven brengt maandag 25 januari een bezoek aan het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. Hij arriveert om 12.40 uur per helicop ter op het vliegveld, waar hij wordt verwelkomd door burgemeester A. Schipper en de NlOZ-directeuren Zijlstra, Duursma en Van Abs. Per auto gaat het gezelschap naar het NIOZ waar eerst een uiteenzetting wordt ge geven en vervolgens een rondleiding wordt gemaakt door de hydrografische en biologische afdeling van het insti tuut De terugreis vangt aan om 15.40 uur. De interesse van Mr. Van Vollen hoven voor het NIOZ heeft te maken met de plannen voor een weten schapspark op het gebied van water in Rotterdam. De vrouwen in de gemeenteraad (Erna Eelman-van der Kooi, Tine Krijnen-Baijs, Nel Eelman-van 't Veer en Riet Huitemal willen een boom planten ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van H.M. koningin Beatrix. Dat zou moeten gebeuren op de dag van haar ver jaardag, 31 januari. Gedacht wordt aan een plaatsje in de Wezentuin of één der bomen die bij de herin richting van de Groeneplaats wor den geplaatst. Het voorstel hiertoe werd gedaan bij monde van Tine Krijnen, donderdag tijdens de ver gadering van de commissie wel zijn. „We hebben toch al een Oranjeboom", reageerde mannelij ke collega Peter Bakker gevat. De PSP-er stelde voor om dit jaar een „1 mei-doorn" te plaatsen Teso's hoop dat het in deze „stille" tijd van het jaar zou lukken om de veer dienst met één enkeldekker te onder houden nu de Molengat een onder houdsbeurt ondergaat, is niet bewaar heid. Na een week „proefdraaien" is gebleken dat het veel te vaak voor komt dat auto's moeten blijven staan. Het onverwacht grote vervoersaanbod wordt onder andere veroorzaakt door het zachte weer waardoor de bouwac tiviteit op Texel onverminderd voort gaat. Ook is er veel weekendverkeer. Besloten is daarom met ingang van vandaag te varen met zowel Texelstroom als Marsdiep, dus in een halfuursdienst en wel tot 1 maart a.s. als de Molengat klaar is. De tweede boot wordt van maandag tot en met donderdag ingezet vanaf 8.35 tot en met de dienst van 16.05 uur uit Den Helder. Vrijdagmiddag vaart de tweede boot van 14.35 uur (misschien zelfs 13.35 uur) tot en met dienst van 20.05 uur uit Den Helder. Werkdruk 60 bar, met basisuitrusting ƒ995- Telefoon 02220 2346

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1